انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ماهی ها چقدر اشتباه می کنند . قلاب علامت کدامین سوال است که به آن پاسخ می گویند ؟ آزمون زندگی ما پر از قلابهایست که وقتی اسیر طعمه اش می شویم تازه میفهمیم ماهیها بی تقصیرند !
حسادت ، کینه ، خشم ، لذت ، غرور ، انزجار ، انتقام ، ترس ، شهوت و ...
من اسیر کدامین طعمه خواهم شد ؟ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟  (دفعات بازدید: 2528 بار)

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« : 27 اكتبر 2010، 10:16:58 am »

معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
مقدمه
یکی از پیش زمینه های اصلی بیماری اعتیاد حالت خاصی است به نام هم وابستگی co-dependency که قبل از اعتیاد در وجود شخص شکل گرفته بوده است و با علائمی چون اشتغال ذهنی حاد و وابستگی شدید به یک فرد یا گروه به یک عمل رفتار یا ایده و یا ماده اعم از مواد مخدر و یا غیر مخدر قابل تشخیص و رویت است.این وابستگی عاطفی، اجتماعی و گاه جسمی است.فرد هم وابسته مرتباًسعی میکند با وابستگی ناسالم وچسبندگی مفرط به غیرخوداحساس ارزش،تعلق ورضایتمندی را در خود بوجود آورد.کسانی که از هم وابستگی رنج میبرند به مرور گرفتار شیوه خاصی از زندگی میشوند که در آن وابستگی به چیزی از خارج از وجود خودشان تعیین کننده هویت و تاییدیه موجودیت شان است.از جمله ویژگی های مشترک اکثریت معتادان عدم رشد و بلوغ عاطفی و پیش زمینه بیماری اعتیاد خود گم شدگی یا بیماری وابستگی میباشد که این اختلال موجب احساس ترس جهانی و عدم امنیت روانی میگردد.گرچه فرد معتاد سی ساله است ولی از نظر کارکردهای عاطفی همانند نوجوانی ده ساله بنظر میرسد زیرا اکثریت معتادین قبل از اینکه کودکی را تجربه نمایند مجبور شده اند یک بزرگسال باشند چرا که جامعه و خانواده فرصت رشد عاطفی را به او نداده اند و او نیز در قلعه ناپختگی عاطفی، خودش را محصور کرده و نسبت به دنیای بیرون از خود وناشناخته ها احساس ترس و عدم امنیت میکند.طبیعتاً برای رهایی از این حصار رنج آور و رویارویی با واقعیت های دنیای پیرامون خود شخص نیاز به نیروی کمکی برای ابراز وجود وتعامل با محیط خودش دارد و نهایتاً برای تعادل و ادامه بقا مجبور است به چیز دیگری متکی باشد.به اعتقاد ما خیلی از معتادین خود به تنهایی بدون اضافه کردن فشارهای روانی و اجتماعی به اندازه  کافی  زندگی  سخت  و طاقت فرسا  دارند  احتمالاً  ایجاد  فشاری که  ازهر طرف برای ترک اعتیاد به معتاد اعمال میشود به شرطی کردن رفتار معتاد کمک می کند.اما این فشارها مطمئناً نخواهند توانست عطش بی پایان معتاد را به عشق و بلوغ عاطفی منفی کند .فشارهای اجتماعی و تهدیدات با توجه به تجارب ما در فرد معتاد بیشتر حالت دفاعی ایجاد میکند.خیلی از معتادین خود را برای زندگی در دنیای پر اضطراب و خشن آماده کرده اند.آنچه آنها در برابرش مقاومت ندارند و قادر به دفاع از خود نیستند ملایمت و محبت است .فرد معتاد در پویش سلسله مراتب،نیاز های خود را و رسیدن به مراحل معنوی و متعالی به علت نیازهای شدید اولیه و دغدغه های ناشی از اعتیاد،تماس و تعادل با زندگی درونی و معنوی را که عامل دینامیکی برای حرکت وجودی و جهانی و خود انگیختگی است از دست داده و زندگی او فاقد معنا و هدف متعالی و روحانی میباشد.بر این اساس میتوانیم بگوییم که معتاد بطور هوشیار یا ناهوشیار از فقدان معنا در زندگی رنج میبرد.ترس و عدم امنیت فرد معتاد را نسبت به روابط اجتماعی و قراردادی آن بدبین و بی اعتماد میکند و کارکردهای شخصیتی  و واکنش های عاطفی او را در جهت حفظ تعادل روانی و احساس رضایت از خود به علت عدم مهارت در رفتارهای انعطافی و انطباقی و موثر بودن از برچسب های اجتماعی (کج رو و معتاد)و تضییع حقوق اجتماعی و حفظ کرامت انسانی کژ کار میکند.چنانچه برخی از هنجارهای جامعه را عمل میکند،بدون اینکه هدف های زیر بنایی این هنجارها برای او معنایی حقیقی داشته باشد.بنابراین واکنش های عاطفی او خود محورانه وطلبکارانه است واو را ارضا نمي کند
علایم و خصوصیات بیماری وابستگی به مواد مخدر
وابستگی به مواد مخدر  الگوی ناسازگاری  مصرف مواد مخدر است که مصرف مقدار بیشتری از ماده مورد نظر نسبت به آنچه در ابتدا قصد آن بوده،مصرف میشود و یا وجود مشکلات ناشی از مصرف مواد کوشش های ناموفقی برای کنترل کردن مواد یا ترک آن وجود دارد
وابستگی به مواد مخدر انسانها را مستقیم یا غیر مستقیم هلاک میکند
وابستگی به مواد مخدر یک بیماری/ناخوشی است
وابستگی به مواد مخدر سیر پیشرونده دارد
وابستگی به مواد مخدر در صورت پیشرفت مزمن میشود
وابستگی به مواد مخدر مستعد عود و بازگشت است
وابستگی به مواد مخدر قابل بهبودی است
سرماخوردگی معمولی مدل خوبی برای توصیف یک بیماری و علائم آن بیماری است.آنچه که مردم آن را سرماخوردگی می نامند در واقع ناخوشی کوتاه مدتی است که معلول ویروسهای مختلفی میباشد.این ناخوشی میتواند عامل علائم گرفتگی بینی،گلو درد،سرفه و سینه درد باشد.مردم وقتی که اقدامات دارویی علیه سرماخوردگی بعمل می آورند در واقع صرفاً در حال درمان علائم ناخوشی ناشی از ویروس هستند یعنی آن ها خود بیماری را درمان نمی کنند.از این رو مردم میتوانند اقدام به مصرف داروهایی بکنند که علائم سرماخوردگی را کاهش داده و یا از بین ببرد.بدون علاج خود سرما خوردگی،اين بيماري برخلاف علائم آن میتواند تداوم یافته و پیشرفت بکند علائم بیماری ناشی از اعتیاد عبارت است از مصرف بی اختیاری داروهای روانگردان،فقدان کنترل و استمرار مصرف این داروها علیرغم پیام های ناگوار آن،تحریف های مختلف در تفکر،نظیر انکار(به عبارتی دیگر مصرف بی اختیار دارو و مواد مخدر و تحریف در تفکر)است .کسانی که دیگر از مواد مخدر استفاده نمیکنند ممکن است ظاهراً فارغ و عاری از اعتیاد به نظر برسند.اما نداشتن علائم ظاهری به معنای این نیست که آن شخص از بیماری اعتیاد علاج قطعی یافته است بلکه این بیماری را میتوان با خرسی مقایسه کرد که به خواب زمستانی رفته و در انتظار بیدار شدن از آن خواب زمستانی است.به عنوان مثال هنگامی که افراد مصرف مواد مخدر را پس از یک دوره زمانی طولانی دوباره از سر میگیرند عموماً شدت مصرف مواد در همان سطح اول به اندازه شدت آخرین  موردی است  که قبلاً  مصرف کرده اند.به عبارت دیگر وقتی بیماری اعتیاد عود میکند آنها  به  آهستگی و آرام آرام از نو شروع نمیکنند بلکه با  همان  شدتی شروع میکنند که درآخرین بار ترک کرده بودند.در واقع  وقتی     معتاد پس از یک دوره طولانی پرهیز از مواد دچار عود میشود مصرف مواد شدیدتر از آخرین بار مصرف او قبل از ترک است.این بیماری حتی زمانی که مواد مخدر مصرف نشود میتواند پیشر فت کند.بدین خاطر کسانی که مدتي پرهیز کرده اند ممکن است که گمان کنند علاج یافته اند و دیگر معتاد نیستند.چنین افرادی ممکن است اوهام و پندارهای مربوط به مصرف کنترل شده مواد مخدر را در ذهن خود جای داده و پرورش دهند.آنها ممکن است باور کنند که میتوانند بدون تجربه کردن مصرف مداوم و بی اختیار و فاقد کنترل به مصرف آزمایشی تفننی آن روی آورند 
آخر خط اعتیاد
سیر طبیعی وابستگی به مواد مخدر تعدادی بیشماری از معتادین را به ورشگستگی کامل جسمانی،عاطفی،شناختی و روحانی میکشاند که منجر به از دست دادن پایه های اجتماعی آنان میشود.تعداد زیادی به علت ارتکاب جرم به زندان،تعدادی هم در فرم معتادین خیابانی در اطراف و اکناف شهرها بویژه میادین،پارکهای عمومی،مکانهای شلوغ و حاشیه شهرها سرگردان میشوند.عدم احساس امنیت اجتماعی وضعیت نا بسامان اجتماعی و بهداشتی این افراد روند بیماری اعتیاد را شتاب بیشتری میدهد که این فرآیند موجب عجز و درماندگی فرد معتاد در برابر ادامه زندگی یا مصرف مواد مخدر میگردد.فرد معتاد در این مرحله حاد از اعتیاد و عدم توانایی در مدیریت زندگی بنابر وضعیت نابهنجار زیستی،زمانی و اجتماعی ناشی از وابستگی شدید به مواد مخدر فرسوده وناتوان از تحمل شرایط موجود میشود و در این مرحله فرد معتاد تمایل بیشتری جهت هر گونه مداخلات حمایتی درمانی و  بهبودی و خروج از چرخه معیوب اعتیاد را دارد.لیکن وضعیت نامطلوب زیستی و فشارهای روانی ناشی از پیشرفت بیماری اعتیاد فرد را در وضعیت بحرانی و درماندگی قرار میدهد،بطوریکه از برآوردن نیازهای اولیه و ساده خود عاجز و درمانده میشود.در این شرایط مناسب جهت بهبودی و بازپروری متاسفانه شرایط نابهنجار موجود و انواع ترس ها و خطرهای روان شناختی به خصوص ترس از خماری (سندروم ترک) مامورین پلیس،زندان و بی خانمانی،معتاد را از درک چیستی فلسفه بهبودی و اعتماد به واقعی بودن حمایت دیگران باز میدارد.پس ابتدا بايد نگرانی ها و نیاز های اولیه آنان برطرف شده و سپس در برنامه ای که هدف اصلی آن ایجاد زمینه حمایتی و بازپروری است قرار گيرد

 
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #2 : 30 سپتامبر 2019، 08:16:36 am »

http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrule.ruhttp://gallduct.ruhttp://galvanometric.ruhttp://gangforeman.ruhttp://gangwayplatform.ruhttp://garbagechute.ruhttp://gardeningleave.ruhttp://gascautery.ruhttp://gashbucket.ruhttp://gasreturn.ruhttp://gatedsweep.ruhttp://gaugemodel.ruhttp://gaussianfilter.ruhttp://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ruhttp://generalizedanalysis.ruhttp://generalprovisions.ruhttp://geophysicalprobe.ruhttp://geriatricnurse.ruhttp://getintoaflap.ruhttp://getthebounce.ruhttp://habeascorpus.ruhttp://habituate.ruhttp://hackedbolt.ruhttp://hackworker.ruhttp://hadronicannihilation.ruhttp://haemagglutinin.ruhttp://hailsquall.ruhttp://hairysphere.ruhttp://halforderfringe.ruhttp://halfsiblings.ruhttp://hallofresidence.ruhttp://haltstate.ruhttp://handcoding.ruhttp://handportedhead.ruhttp://handradar.ruhttp://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ruhttp://haphazardwinding.ruhttp://hardalloyteeth.ruhttp://hardasiron.ruhttp://hardenedconcrete.ruhttp://harmonicinteraction.ruhttp://hartlaubgoose.ruhttp://hatchholddown.ruhttp://haveafinetime.ruhttp://hazardousatmosphere.ruhttp://headregulator.ruhttp://heartofgold.ruhttp://heatageingresistance.ruhttp://heatinggas.ruhttp://heavydutymetalcutting.ruhttp://jacketedwall.ruhttp://japanesecedar.ruhttp://jibtypecrane.ruhttp://jobabandonment.ruhttp://jobstress.ruhttp://jogformation.ruhttp://jointcapsule.ruhttp://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ruhttp://juicecatcher.ruhttp://junctionofchannels.ruhttp://justiciablehomicide.ruhttp://juxtapositiontwin.ruhttp://kaposidisease.ruhttp://keepagoodoffing.ruhttp://keepsmthinhand.ruhttp://kentishglory.ruhttp://kerbweight.ruhttp://kerrrotation.ruhttp://keymanassurance.ruhttp://keyserum.ruhttp://kickplate.ruhttp://killthefattedcalf.ruhttp://kilowattsecond.ruhttp://kingweakfish.ruhttp://kinozones.ruhttp://kleinbottle.ruhttp://kneejoint.ruhttp://knifesethouse.ruhttp://knockonatom.ruhttp://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ruhttp://labeledgraph.ruhttp://laborracket.ruhttp://labourearnings.ruhttp://labourleasing.ruhttp://laburnumtree.ruhttp://lacingcourse.ruhttp://lacrimalpoint.ruhttp://lactogenicfactor.ruhttp://lacunarycoefficient.ruhttp://ladletreatediron.ruhttp://laggingload.ruhttp://laissezaller.ruhttp://lambdatransition.ruhttp://laminatedmaterial.ruhttp://lammasshoot.ruhttp://lamphouse.ruhttp://lancecorporal.ruhttp://lancingdie.ruhttp://landingdoor.ruhttp://landmarksensor.ruhttp://landreform.ruhttp://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ruhttp://largeheart.ruhttp://lasercalibration.ruhttp://laserlens.ruhttp://laserpulse.ruhttp://laterevent.ruhttp://latrinesergeant.ruhttp://layabout.ruhttp://leadcoating.ruhttp://leadingfirm.ruhttp://learningcurve.ruhttp://leaveword.ruhttp://machinesensible.ruhttp://magneticequator.ruhttp://magnetotelluricfield.ruhttp://mailinghouse.ruhttp://majorconcern.ruhttp://mammasdarling.ruhttp://managerialstaff.ruhttp://manipulatinghand.ruhttp://manualchoke.ruhttp://medinfobooks.ruhttp://mp3lists.ru
http://nameresolution.ruhttp://naphtheneseries.ruhttp://narrowmouthed.ruhttp://nationalcensus.ruhttp://naturalfunctor.ruhttp://navelseed.ruhttp://neatplaster.ruhttp://necroticcaries.ruhttp://negativefibration.ruhttp://neighbouringrights.ruhttp://objectmodule.ruhttp://observationballoon.ruhttp://obstructivepatent.ruhttp://oceanmining.ruhttp://octupolephonon.ruhttp://offlinesystem.ruhttp://offsetholder.ruhttp://olibanumresinoid.ruhttp://onesticket.ruhttp://packedspheres.ruhttp://pagingterminal.ruhttp://palatinebones.ruhttp://palmberry.ru
http://papercoating.ruhttp://paraconvexgroup.ruhttp://parasolmonoplane.ruhttp://parkingbrake.ruhttp://partfamily.ruhttp://partialmajorant.ruhttp://quadrupleworm.ruhttp://qualitybooster.ruhttp://quasimoney.ruhttp://quenchedspark.ruhttp://quodrecuperet.ruhttp://rabbetledge.ruhttp://radialchaser.ruhttp://radiationestimator.ruhttp://railwaybridge.ruhttp://randomcoloration.ruhttp://rapidgrowth.ruhttp://rattlesnakemaster.ruhttp://reachthroughregion.ruhttp://readingmagnifier.ruhttp://rearchain.ruhttp://recessioncone.ruhttp://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ruhttp://redemptionvalue.ruhttp://reducingflange.ruhttp://referenceantigen.ruhttp://regeneratedprotein.ruhttp://reinvestmentplan.ruhttp://safedrilling.ruhttp://sagprofile.ruhttp://salestypelease.ruhttp://samplinginterval.ruhttp://satellitehydrology.ruhttp://scarcecommodity.ruhttp://scrapermat.ruhttp://screwingunit.ruhttp://seawaterpump.ruhttp://secondaryblock.ruhttp://secularclergy.ruhttp://seismicefficiency.ruhttp://selectivediffuser.ruhttp://semiasphalticflux.ruhttp://semifinishmachining.ruhttp://spicetrade.ruhttp://spysale.ru
http://stungun.ruhttp://tacticaldiameter.ruhttp://tailstockcenter.ruhttp://tamecurve.ruhttp://tapecorrection.ruhttp://tappingchuck.ruhttp://taskreasoning.ruhttp://technicalgrade.ruhttp://telangiectaticlipoma.ruhttp://telescopicdamper.ruhttp://temperateclimate.ruhttp://temperedmeasure.ruhttp://tenementbuilding.ruhttp://ultramaficrock.ruhttp://ultraviolettesting.ru
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #3 : 05 مارس 2020، 09:12:28 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #4 : 05 مارس 2020، 09:13:57 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #5 : 05 مارس 2020، 09:15:27 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #6 : 05 مارس 2020، 09:16:47 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #7 : 05 مارس 2020، 09:20:32 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #8 : 05 مارس 2020، 09:22:01 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #9 : 05 مارس 2020، 09:23:30 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #10 : 05 مارس 2020، 09:24:53 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #11 : 05 مارس 2020، 09:26:18 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #12 : 05 مارس 2020، 09:27:48 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #13 : 05 مارس 2020، 09:29:13 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : معتاد کيست؟ اعتياد چيست؟
« پاسخ #14 : 05 مارس 2020، 09:30:37 pm »

خارج شده است
 

این صفحه در 0.1 ثانیه 25 نمایش داده شد.