انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

انسان دانا هرگامي كه برميدارد، جاي گامهاي ديگرش نمايان مي شود.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و بیست و چهارم  (دفعات بازدید: 2368 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

مقدم شمردن رفاه دیگران به رفاه خود ، برایش اهمیت حیاتی دارد . کاملا روشن کنید که زیر هیچ گونه فشاری نیست . اگر مایل نیست اجباری به دیدار مجدد شما ندارد و اگر می خواهد آزادش بگذارید اصلا به شما بر نمی خورد . در واقع او بیشتر به شما کمک کرده است تا شما به او . اگر صحبتهای شما معقول ، آرام و انسانی باشد ، احتمالا دوست جدیدی برای خود پیدا کرده اید . ممکن است گفتار شما در مورد الکلیسم باعث ناراحتی خیال او شده باشد که بسیار خوب است . هر چه بیشتر در این مورد احساس نا امیدی کند بهتر است و شانس قبول کردن پیشنهاد های شما بالا می رود .
            ممکن است این شخص دلائلی بیاورد و بگوید که نیازی به دنبال کردن تمام برنامه ندارد . احتمال دارد فکر یک خانه تکانی جدی و مطرح کردن آن با دیگران باعث طغیان او شود . شما نباید سعی در رد کردن چنین عقایدی کنید . به او بگوئید که شما هم زمانی یک چنین احساسی داشتیه اید . اما شک دارید که اگر این قدم را بر نداشته بودید موفق می شدید .
            در دیدار اول از انجمن دوستی الکلی های گمنام برایش صحبت کنید . اگر مایل بود کتاب خود را به او قر دهید ، فقط در صورتی که تمایل به درد دل بیشتر دارد صحبت خود را ادامه دهید . حوصله او را سر نبرید و به او مهلت فکر کردن بدهید . اگر ادامه داد بگذارید مووع مووع صحبت خود را خود معینکند . گاه یک تازه وارد مشتاق است که بدون مقدمه کار خود را شروع کند . ممکن است شما هم یک چنین تمایلی داشته باشید اما در بعی موارد این کار اشتباه است . زیرا اگر در آینده اشکالی برای دوشت شما پیش آید ممکن است بگوید که فشار شما باعث آن شده است . در رابطه با الکلی ها وقتی شما به بهترین نتیجه می رسید که شور و هیجانی در پرچمداری مذهبی و اخلاقی از خود نشان ندهید . هرگز از بالا بلندیهای اخلاقیات و معنویات به لحن تحقیر با الکلی ها روبرو نشوید . شما فقط به سادگی کوله بار ابزار روحانی را برای معاینه و بررسی الکلی پهن کنید و طریقه کاربرد آنرا در زندگی خود به او نشان دهید . دوستی و مودت را در طبق اخلاص بگذارید و بگوئید در صورتیکه تمایل به بهبودی داشته باشد از هیچ کمکی در حقش فرو گذاری نخواهید کرد .
.
.(124)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 145
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • uvw421
Happiness won't wait
« پاسخ #1 : 12 مه 2016، 09:03:15 pm »

if you fall in love, do not easily pass the opportunity. Recklessly, may make you regret for a while; cowardice, but may make you regret a lifetime. Never experienced love life is not complete,hogan outlet, have not experienced the pain of love is not deep. Love makes life rich and painful.
 like a person is no reason, he did not regret the pay, are considered to be worth, as long as they can and love the people together.
 I love you, is a kind of support, I will not say you are boring when you go on a diet (because you have enough of the Miao >
 early know
 early know
 I love you, must continue to please you during a fight, even if you are wrong, I can confuse truth and falsehood
 saw a man who loved you deeply and changed, because he loved you, he put away his stubborn temper; because love you, he turned your interest into his interest.
 early know
 I love you, love and be loved, I will not choose, 50% I love you, 50% you love me,goyard soldes, will choose 70%% I love you, 30% you love me,hogan outlet, because love you a little more, you will feel happy
< p > if there is such a person around you,scarpe hogan outlet, please cherish. Often because of your little considerate and moved, if you have been good to me, I may would like you, I like you, will be without reservation to pay and naive that one day you will understand.
 hope you see this article, all the time is not late, happiness will not always waiting for you, love you are not ready to appear, please learn to cherish.
 you are not good, I will not easily let you leave
 early know
 early know
 I love you, I have to hang in my mouth, I don't mean to say it
 pick less than the stars, always the most brilliant, slip the fish, always the most beautiful. Miss the movie, always the best look, the lost lover, always the most understand me.
 early know
 in this world, everyone has a want to find someone, this person, missed,golden goose outlet, never come back.
< p > in fact,louboutin soldes, our side has some of these people, we just haven't found, most people understand you will always be always at your side to protect you,mont blanc pas cher, will not let you have a trace of grievances; person who truly loves you, would not say many love you, but it will do a lot of things you love.
< p > girl's heart is very easy to be injured, so easily that I do not export, if the expectations dashed, sad very uncomfortable, total hope you say first, if you are hesitant, perhaps we missed this, come to regret why to say at the outset.
 like you, you have to pull your hand when crossing the road,nike tn femme pas cher, I do not mind to reach out to
 how many early know have already come!
Related Articles:

Feel 30 years

It is hard

Big words of western tour

Then he confidently put food down! When the afternoon, our beloved headmaster " " us! We put the training results to the president, the president is naturally Gebulongzui! Then, the principal is a person all know the words for a long time, when we have fast dying, the president finally scattered! Thank God! The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless.
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028

1987 to 1989 taught at the Renmin University of China Department of accounting.
Wang Yongli, deputy governor of the Bank of China will serve as vice president of the Internet Financial music as a total of Wang Yongli

1989 year in May to join the China bank, from April 1997 to November 1999 has served as head of the accounting department, asset liability management department deputy general manager and general manager of
 Phoenix finance and economics in August 17th,golden goose saldi, according to the new financial network reported today, former Bank of China senior researcher Wang Yongli will serve as senior vice president,air max 95 soldes, responsible for Internet banking business. Before serving as a senior researcher at the Bank of China,hogan roma outlet, Wang Yongli has long served as vice president of Bank of china.

Wang Yongli joined the Bank of China in 1989, served as vice president of Bank of China since 2006, during which the Bank of China in 2009 is responsible for the IT blueprint plan. In early 2014,hogan sito ufficiale, Wang Yongli is reported,basket tn requin, and was in commission for Discipline Inspection, but eventually identified no economic problem, due to personal circumstances, and ultimately for violations of Party discipline has been downgraded to stay.
< p > the new financial reports, said Wang Yongli, a senior fellow at the Bank of China has in early August to the Bank of China resigned, joined the music video, served as senior vice president, responsible for the financial sector of the Internet, in place also for two weeks.
2002 in May to January 2004 of the Hebei branch of Bank of Chinese;
< >
2001 in April as China Bank branch in Fujian province,hogan outlet;
President
1999 November, executive vice president of China Bank branch in Fujian province (in charge);
1964 was born in April in Shandong County of Haiyang province. In July 2005 obtained a doctorate in economics at Xiamen University. From 1987 to 1989 at the Renmin University of China Department of accounting. In May 1989 to join the Chinese bank, from April 1997 to November 1999 has served as head of the accounting department, asset liability management department deputy general manager and general manager; in November 1999 he was appointed Executive Vice President of the Fujian branch of the Bank of China (presiding); April 2001 president of Chinese Bank branch in Fujian province; May 2002 to January 2004 Chinese Hebei branch of Bank of China in November 2003; assistant governor of the bank; August 2004 China bank assistant governor of Limited by Share Ltd; in August 2006 he was appointed Deputy Governor of the Bank of Chinese Limited by Share Ltd; since February 15, 2012 China bank executive director of Limited by Share Ltd, a term of three years, to 2015 annual shareholders' meeting held the date.
In addition to the original
Working experience in
, Merrill Lynch Asia group leader Zheng Xiaoming (Winston TMT) will serve as senior vice president LETV,hogan outlet online, director of finance, investment, mergers and acquisitions three businesses, directly to the music as CEO Jia Yueting reports. He has been in the 8 month the official entry.
2003 in November as assistant governor of the Bank of China; August 2004 Chinese bank assistant governor of Limited by Share Ltd;
Wang Yongli resume:
,nike tn femme pas cher;
Related Articls:

China rece

Lok Tong s

Brain drain forced CITIC Securities fifty million

It is understood that, in order to seize the initiative in the smart ship market, Japan, South Korea, China and many countries in Europe and the United States classification society, shipbuilding and ship machinery enterprises, are actively engaged in the development of intelligent ships. Among them, Japan's classification society, Hyundai Heavy Industries, man company, Caterpillar, ABB and so on in this area is more active.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
I admire your _3
« پاسخ #3 : 29 مه 2016، 03:08:06 pm »

This is the end of the

I admire you
I admire
 friends, naughty, love English,golden goose outlet, love reading,hogan outlet, this is my head coach three. Do you love me?

when the English class,scarpe hogan outlet, I will jump high HISTEP, like "Ten Brothers" inside the "seven feet high". The most powerful is the foreign teacher in class, at the time when the questions, I will stand up to jump, a moment to jump in the second group, a jump back to the original group, loudly called. Can be very exciting, but the foreign teacher told me when I was quiet, quiet up slowly.
. What is not the end? Oh, yes, haven't said his character. My character, also the advantages and disadvantages of my. In fact, my advantage and shortcoming, for example, Crazy English reading becomes disorder, dementia, love often grudge disease. Talk about this disease now:
 reading become dementia
 reading I gained a lot of knowledge, understand a lot of things, enhance the imagination, so I love reading.
 in English.
 I am a clever child, I have a black and white hair, like seaweed. Much of the "golden eyes", with countless changes, was careful attention, was exposed to the eyes of impermanence...... My nose is very sharp, is only "electronic nose". In my ears I can help, while doing homework while listening to the story. I'm not tall or short, thin body,hogan outlet, like wood. My hand is big,hogan scarpe outlet, like a big spider.
 Hello, I am five (1) Liu Zhijie, 11 years old this year. My naughty extraordinary, often sudden accident, my mother often told me not naughty, old time outbreak, tired mother often spend saliva. I am a monkey, claiming to be "heaven and earth. Omnipotent Sun Wukong." My name is Liu Zhijie, because my mother and father do not think I was too naughty, do not want me to make a big deal, but I was in the mother's stomach when kicked, grew up more powerful. My family simply called me "little naughty."
 I love reading. When they go home, pilfering, pick up the book to appreciate. Writing the book,air max femme pas cher, book, comic books, history books,scarpe golden goose, the geography book I love to see. I see the book add up to more than 10 times higher than the age for me!
 I read a bad habit, each have the free time to see. When eating, the toilet,ray ban outlet, walking to see. Because of this problem, mom and dad said many times, but have not changed. Once went to the music room I was reading, the students told me, only slowly to the music room. Is the so-called "walking with no eyes, go up, with the bulk of the buddha". I speak of, I really sleepwalk to hit the post. I was classmates laughing, I also like a teacher, teach the tone said: "hum! So people should seriously study and learn to know it?" They can be more laughter, but also tears of laughter. I have wished to hit them.
Related Articles:

Home beauty _7

The scent of flowers

Listen to

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Mao Zedong how to explain the cadres to engage in
« پاسخ #4 : 05 ژوئن 2016، 12:24:01 am »

,bottes ugg pas cher
 Shanghai, Jiangsu,barbour paris, Zhejiang and some of the nearby provinces, is more developed economic and cultural areas,adidas yeezy pas cher, but also more concentrated areas of intellectuals. At that time, Mao Zedong's "positive" speech has both inside and outside the party step by step to convey, in the democratic personages and intellectuals caused strong repercussions, talking about: out, appeared in a rare thought active scene.
 (1957 March 21st), a professor at the Fudan University, Mao Zedong about his old friend Zhou Gucheng talked about a. The evening nine ten left Shanghai by train, arrived at the south end of Hangzhou at midnight. Mao Zedong often came to Hangzhou since he drafted the Constitution in 1954 in Hangzhou.
Mao Zedong how to explain the cadres to engage in one hundred yuan of the following is not corruption?
< p > core tip: Mao Zedong: three mirror reflects so many tigers. Later 80 percent down, one hundred yuan of the following is not corruption, too much. A person to engage in a hundred pieces of money, a lifetime will be over. The five start also everywhere is bad, then five points, hit the surface is small. In short, the Communist Party's policy to let everyone to test, the leader has to be tested by the leader.
 Shi Ximin (Shanghai municipal Party Committee Propaganda Minister): a few people said that the Communist Party put long line fishing
< p > attended the meeting: Lu Dingyi, Tan Zhenlin,saldi golden goose, Ke Qingshi, Wei Wenbo, Cao DiQiu,wholesale mac cosmetics, Ji Ping Liu, stone Ximin, Jiang Weiqing, Liu Shunyuan, Liu Zijian, Chen Shutong, Yu Ke, Fang Yi, Jianghua, Lin Hujia, Lv Zhixian, ye Fei, Xu Yuqing, Wen Wei Yang, Ceng Xisheng, Yan Huang, Wen Ruey Wu, Li Bin, Li Jixiang etc..
[in 1957 April 4 - 6 day, Comrade Mao Zedong in Hangzhou four provinces and one city party secretary of the ideological work of the forum, had at the time of the rectification and airing situation about some of my own views, can from this record of the conversation on the specific understanding of Mao Zedong at that time some idea and thought. The title of this article is intended to be the editor's note. ]
 at this time, Zhou Enlai, Chen Yun,hogan outlet, Bo Yibo, Li Xiannian, Huang Kecheng and so on in Hangzhou. Mao Zedong here while the rest, while the office, has listened to Bo Yibo's report on the 1957 annual national economic plan,golden goose outlet, Li Xiannian on the 1956 fiscal year and 1957 annual financial budget report. But Mao Zedong's mind is still focused on the ideological and political aspects, he thought more deeply touched. Before leaving for Hangzhou, from April 4 to 6 days, for three consecutive days in Nanping swimming pool to convene the meeting, listen to Shanghai, Jiangsu, Zhejiang, Fujian, Anhui four provinces and one city report on ideological trends.
 Mao Zedong listened to the report,tn requin pas cher, while in the expression of their views on some of the talk.
 Mao Zedong learned from the report, the current situation of the party and the general situation is very excited, tension has eased air. But the party still has a certain distance response. In the non Party Intellectuals, there are a lot of discussions, some intellectuals have misgivings. Reflect the party more to show some kind of worry and confusion. The emotion is the main cadres left.
Related Articles:

Zhu Rong 1

Vice Minis

1966 Zhou Enlai Pro list protection list who ranke

This person is good, we have a good relationship. Mao Zedong behind his hands, slowly walked forward, you said, he will be against me? Yang Chengwu did not have a positive answer, roundabout way: the army of the old comrades are with you to do the revolution, they have feelings for you. Mao Zedong said with deep feeling: Yes ah!
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 53,289
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین

http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrule.ruhttp://gallduct.ruhttp://galvanometric.ruhttp://gangforeman.ruhttp://gangwayplatform.ruhttp://garbagechute.ruhttp://gardeningleave.ruhttp://gascautery.ruhttp://gashbucket.ruhttp://gasreturn.ruhttp://gatedsweep.ruhttp://gaugemodel.ruhttp://gaussianfilter.ruhttp://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ruhttp://generalizedanalysis.ruhttp://generalprovisions.ruhttp://geophysicalprobe.ruhttp://geriatricnurse.ruhttp://getintoaflap.ruhttp://getthebounce.ruhttp://habeascorpus.ruhttp://habituate.ruhttp://hackedbolt.ruhttp://hackworker.ruhttp://hadronicannihilation.ruhttp://haemagglutinin.ruhttp://hailsquall.ruhttp://hairysphere.ruhttp://halforderfringe.ruhttp://halfsiblings.ruhttp://hallofresidence.ruhttp://haltstate.ruhttp://handcoding.ruhttp://handportedhead.ruhttp://handradar.ruhttp://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ruhttp://haphazardwinding.ruhttp://hardalloyteeth.ruhttp://hardasiron.ruhttp://hardenedconcrete.ruhttp://harmonicinteraction.ruhttp://hartlaubgoose.ruhttp://hatchholddown.ruhttp://haveafinetime.ruhttp://hazardousatmosphere.ruhttp://headregulator.ruhttp://heartofgold.ruhttp://heatageingresistance.ruhttp://heatinggas.ruhttp://heavydutymetalcutting.ruhttp://jacketedwall.ruhttp://japanesecedar.ruhttp://jibtypecrane.ruhttp://jobabandonment.ruhttp://jobstress.ruhttp://jogformation.ruhttp://jointcapsule.ruhttp://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ruhttp://juicecatcher.ruhttp://junctionofchannels.ruhttp://justiciablehomicide.ruhttp://juxtapositiontwin.ruhttp://kaposidisease.ruhttp://keepagoodoffing.ruhttp://keepsmthinhand.ruhttp://kentishglory.ruhttp://kerbweight.ruhttp://kerrrotation.ruhttp://keymanassurance.ruhttp://keyserum.ruhttp://kickplate.ruhttp://killthefattedcalf.ruhttp://kilowattsecond.ruhttp://kingweakfish.ruhttp://kinozones.ruhttp://kleinbottle.ruhttp://kneejoint.ruhttp://knifesethouse.ruhttp://knockonatom.ruhttp://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ruhttp://labeledgraph.ruhttp://laborracket.ruhttp://labourearnings.ruhttp://labourleasing.ruhttp://laburnumtree.ruhttp://lacingcourse.ruhttp://lacrimalpoint.ruhttp://lactogenicfactor.ruhttp://lacunarycoefficient.ruhttp://ladletreatediron.ruhttp://laggingload.ruhttp://laissezaller.ruhttp://lambdatransition.ruhttp://laminatedmaterial.ruhttp://lammasshoot.ruhttp://lamphouse.ruhttp://lancecorporal.ruhttp://lancingdie.ruhttp://landingdoor.ruhttp://landmarksensor.ruhttp://landreform.ruhttp://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ruhttp://largeheart.ruhttp://lasercalibration.ruhttp://laserlens.ruhttp://laserpulse.ruhttp://laterevent.ruhttp://latrinesergeant.ruhttp://layabout.ruhttp://leadcoating.ruhttp://leadingfirm.ruhttp://learningcurve.ruhttp://leaveword.ruhttp://machinesensible.ruhttp://magneticequator.ruhttp://magnetotelluricfield.ruhttp://mailinghouse.ruhttp://majorconcern.ruhttp://mammasdarling.ruhttp://managerialstaff.ruhttp://manipulatinghand.ruhttp://manualchoke.ruhttp://medinfobooks.ruhttp://mp3lists.ru
http://nameresolution.ruhttp://naphtheneseries.ruhttp://narrowmouthed.ruhttp://nationalcensus.ruhttp://naturalfunctor.ruhttp://navelseed.ruhttp://neatplaster.ruhttp://necroticcaries.ruhttp://negativefibration.ruhttp://neighbouringrights.ruhttp://objectmodule.ruhttp://observationballoon.ruhttp://obstructivepatent.ruhttp://oceanmining.ruhttp://octupolephonon.ruhttp://offlinesystem.ruhttp://offsetholder.ruhttp://olibanumresinoid.ruhttp://onesticket.ruhttp://packedspheres.ruhttp://pagingterminal.ruhttp://palatinebones.ruhttp://palmberry.ru
http://papercoating.ruhttp://paraconvexgroup.ruhttp://parasolmonoplane.ruhttp://parkingbrake.ruhttp://partfamily.ruhttp://partialmajorant.ruhttp://quadrupleworm.ruhttp://qualitybooster.ruhttp://quasimoney.ruhttp://quenchedspark.ruhttp://quodrecuperet.ruhttp://rabbetledge.ruhttp://radialchaser.ruhttp://radiationestimator.ruhttp://railwaybridge.ruhttp://randomcoloration.ruhttp://rapidgrowth.ruhttp://rattlesnakemaster.ruhttp://reachthroughregion.ruhttp://readingmagnifier.ruhttp://rearchain.ruhttp://recessioncone.ruhttp://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ruhttp://redemptionvalue.ruhttp://reducingflange.ruhttp://referenceantigen.ruhttp://regeneratedprotein.ruhttp://reinvestmentplan.ruhttp://safedrilling.ruhttp://sagprofile.ruhttp://salestypelease.ruhttp://samplinginterval.ruhttp://satellitehydrology.ruhttp://scarcecommodity.ruhttp://scrapermat.ruhttp://screwingunit.ruhttp://seawaterpump.ruhttp://secondaryblock.ruhttp://secularclergy.ruhttp://seismicefficiency.ruhttp://selectivediffuser.ruhttp://semiasphalticflux.ruhttp://semifinishmachining.ruhttp://spicetrade.ruhttp://spysale.ru
http://stungun.ruhttp://tacticaldiameter.ruhttp://tailstockcenter.ruhttp://tamecurve.ruhttp://tapecorrection.ruhttp://tappingchuck.ruhttp://taskreasoning.ruhttp://technicalgrade.ruhttp://telangiectaticlipoma.ruhttp://telescopicdamper.ruhttp://temperateclimate.ruhttp://temperedmeasure.ruhttp://tenementbuilding.rutuchkashttp://ultramaficrock.ruhttp://ultraviolettesting.ru
خارج شده است

این صفحه در 0.127 ثانیه 26 نمایش داده شد.