انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

فراموش کن چه کاری برای دیگران انجام داده ای ، بیاد بیاور که مردم با تو چه کرده اند.
    فراموش کن که دنیا به تو مدیون است ، بیاد بیاور که تو مدیون دنیا هستی.
    فراموش کن گذشته ات را . به یاد بیاور که وظایفت را در آینده انجام دهی.
.
دوستانت را ببین که مثل تو واقعی هستند و سعی کن به جای صورت آنها قلب آنها را ببینی و بدان آنها هم تشنه شادی و شعف هستند.
فقط داشتن اینها دلیلی برای زندگی نیست ، تو چه می توانی برای زندگی انجام دهی.
کتاب شکایتت را ببند ، از دست خداوند دنیا شکوه نکن و به آنها بیاندیش که بتوانی تخم شادی را در زمین بکاری و حتی یک روز هم شده این کار را انجام بده ،
.
- تا بتوانی متعادل و هوشیاری ات را بدست آوری
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه نود و ششم  (دفعات بازدید: 2206 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

من دل چرکین هستم از :                                           دلیل آن                                                           تاثیرش بر من چه بوده است
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                |                   او به زنم چشم داشت                             |     روابط جنسی - اعتماد به نفس (ترس)           
                                                | -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                | به زنم گفت که من معشوقه دارم                                 |    روابط جنسی - اعتماد به نفس (ترس)
آقاب براون                                   |   -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                |    ممکن است کارم را از دست بدهم                            | امنیت - اعتماد به نفس (ترس)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                |  مرا تحقیر کرد ، زن مزخرفی است . شوهرش را که         |                 
خانوم جونز                                 | دوست من بود  بخاطر مشروب خواری تحویل تیمارستان   | روابط شخصی - اعتماد به نفس (ترس)               
                                                | داد . پشت سر همه حرف می زند.                               |                 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                |  غیر منطقی ، بی انصاف و غیر قابل تحمل است .           |                 
رئیسم                                       |  مرا برای عرق خوری و دستکاری توی صورت حسابها ،     |                 
                                                |  تهدید به اخراج کرد.                                                   |                 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                | مرا درک نمی کند ، غر می زند ، از براون خوشش می آید.|                 
زنم                                           | می خواهد قباله خانه به نام خودش باشد .                    |  غرور - روابط جنسی - امنیت _ترس)
                                                |                                                                              |                 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                |                                                                              |                 
.
.(96)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop062
Long face how to say
« پاسخ #1 : 15 آوریل 2016، 03:46:53 am »

&lt,hogan outlet online; p &gt,tn femme pas cher; said "frown&quot,scarpe hogan outlet; can also be used to grimace. May people not happy when the face often distorted: he grimaced2 when he saw a the amount of homework he had to do.
 is the most abundant expression on the face. If someone tells you a long face pull what do you think of it? Chinese is not a "long face,hogan sito ufficiale," said it? In English, pull a long face refers to "the long face, sad". Light is a face pull can also express this meaning,chaussure tn pas cher, because pull itself has a "long" mean,hogan rebel outlet, come to a person is not happy when the face is very long. For example: is but 14 he's still a boy. He pulls a face when he's upset.
 Lyle< p > but pull a face is not limited to "elongated face Oh, in a broad sense, it refers to" contort the face to indicate a certain mental or emotional1 state in the distorted face to express a mood ", can not only be used to express displeasure" long face ",hogan outlet, also can be said to" faces ", here it is equivalent to" make a face ". For example: Chad made a face at me and stuck out his tongue. However, attention should be paid to,sca goyard pas cher, make a face also mean" not happy "Oh:'I hate pepperoni pizza! 'he said, making a face.
Related Articls:

Ten Candies ten candies

Coral reef

Wolf the,

At that moment a lion appeared; on the scene, and made no attempt to molest5 the Pack-ASS owing to the presence of the driver, but he fell upon the wild ass, who had no one to protect him, and without more ado made a meal of him.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
I thought
« پاسخ #2 : 22 آوریل 2016، 01:39:27 pm »

I think I won't shed tears for you,
 everything is so far away,
 I think my miracles will happen again,golden goose outlet...
 I think, my care will make you feel warm,
 I think I just thought...
I thought
 I thought you would be my heartache.
 I thought you would care about me.
...
...
 I think that one day in the future, if I got ill,goyard prix, will die,goyard prix, will you cry for me,
 I think, I will learn to be strong.
 I think, my heart can bring you moved..
.
.
 I think I just appeared, you and he will separate,
 I think I don't love you,
 I thought, I won't let you get hurt.
 I thought I was so stubborn, I can bring hope...
 I think I can wholeheartedly love you a person,goyard soldes,
 I think,scarpe hogan uomo, when I love you again,air max pas cher, you heart.
 tears pouring,goyard pas cher!
 I thought you'd be with him forever,hogan outlet online!
Related Articles:

My heart d

Love to the depths, people wi

Habit, sad

Our social thought and not to earn their own proud but with the rich, an official for Rong, regardless of your money from what ways, regardless of your officer is obtained by what kind of way. If our educators, parents and teachers, in itself is such a concept, our society, but also the concept of college students learned, it can only be such a concept.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Take the mail twelve
« پاسخ #3 : 22 آوریل 2016، 11:01:52 pm »

Take the mail twelve
 frost Montreal, star sky weather, All sounds are still. "Bang!" The crock broke in the door of the voice, "bang!" Sound ushered in the new year. This is the big new year's Eve, the clock is ringing twelve times.  "Da, Da to!" The mail. The coach stopped at the gate outside the big car, brought twelve people. No more can not sit down, all of the seats are accounted for.  "good ah! Good ah!" Every family are called shouting,tn homme pas cher, everyone in the new year celebration. Then refilled glass of wine,goyard paris, is being held up for the new year toast: < br / > < br / > "I wish you in the new year of health, happiness!" They all said, "marry a wife, earn a lot of money! Good luck!"  Yes, so people hope. The cups rattled, and - mail carrying those foreign guests,stylo plume mont blanc solde, the twelve passengers stop there. They are what people? With their passport and luggage, and yes,chaussure air jordan pas cher, to you, to me, to the town every gift. Who are these foreigners? What do they want, what they bring?  &quot,hogan outlet online;good morning!" They said to the guard of the gate of people,golden goose saldi.  "good morning!" He said, because, you know, the clock has struck twelve.  "your name? Your occupation?" The guard asked the first off the. "A passport!" The gentleman said. "I am who I am!" It is really a quite a bit of style, wearing a fur coat and boots bear ski boots. "I was being sent to many people hope that. The next day I want to see, the new year's gift! I have a lot of copper and silver, send gifts. Yes, I have a ball, no less than thirty-one party, then many nights I can not. My ship was frozen, but my office is full of warm. My name is wholesalers, January. I have only."  then down second. He is engaged in the entertainment industry, he is a manager, drama,bottes ugg pas cher, masquerade and so on can find the joy of his business activities. His luggage is a bucket.  "is that a confession day knock, knock out greatly more than the cat," he said. "I want you, I have let myself happy. Because I was the shortest in our family life, I have only twenty-eight days! Yes, someone may give me a day, but it is also a kind of. Wonderful ah!"  "you not so loud,hogan outlet online," said the watchman.  "I'm so called!" The man said, "I am the carnival prince, by February the name >
Related Articls:

The cross

Su Lin ghost words (novel ghost story) series five

It is due to these devoid of human behavior, so that the public have a negative impression of "officer the second generation", that present a adverse "officer the second generation", the public generally are outraged. Is shocking, medicine Xin plead guilty form proved he is not a "officer the second generation", the parents not only have no background, and even their lives is unit has no property, family economic financially.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Penny with love photo only exposed foot
« پاسخ #4 : 28 آوریل 2016، 11:12:30 pm »

David Tao, girlfriend
 knows that his son-in-law is David Tao's mother scared
< p > Tao hide love 2 years many, penny is quite complex, dinner date according to have not seen the man, photo also share only 2 people, "according to the feet,hogan sito ufficiale,",goyard paris, can be said to be dragon end see first; specifically, microblogging, Penny also paid attention to David's ex girlfriend melody and Joanna, quite "know the enemy and know yourself, Ever Victorious" feeling.
 David Tao story of the rich, and Penny16 years old, Jiang mother only 15 year old David Tao asked, afraid to marry his daughter? Jiang mother said: "no, young people like it, of course, will loathe to give up his daughter married, but narrow marry very close, in a city." When it comes to the wedding, Jiang mother said: "originally is August to in Taipei treat, but I was watching TV, he said still picture, is their own planning the wedding, to tell them."
 in August
< p > according to Taiwan media reported Tao marriage inquiry confirmed. It is reported that unmarried wife Sheldon Chinese name for jiangpei Rong, home in the city of North East shun metal line, yesterday, the reporter directly visit Tao to mother-in-law home, mother Jiang and Jiang brother just in a busy store, personally confirmed daughter is the Tao of his fiancee,goyard soldes, and praised Tao "is good, no bad habits, really is the talented person."
< p > Mother Jiang words quite satisfied future son-in-law, smiled and said: "he is a very good person, unlike today's young people,hogan outlet, have no vices, my husband and I all like him very much, he was very kind to his daughter, small details can be see very close." But also quipped, knew her daughter's boyfriend is David Tao "shocked!" Jiang brother also joked: "know him (David Tao) before the fans, after the understanding is not the." Just like that fact will become the idol brother-in-law.
Penny with love photo only exposed foot
Know son is a big star David Tao mother-in-law shocked
Penny being Qidi, will be the first time the face book closed,tn requin pas cher, but many fans are said not unexpected,hogan sito ufficiale, have broke the news as early as last year, Tao propaganda concert and album, had seen penny in the vehicle and the Tao,hogan sito ufficiale, now thought is assistant, did not expect was the eldest sister-in-law "; Tao yesterday busy filming ads,ugg soldes, the exposure of his fiancee mood is affected? David Tao's agent said: "the work is good, the scene a lot of people, no special asked."
< p > Tao Dawei died after, had spread Tao and ex girlfriend Jian Baoshan had married a joyous, and divorced, but David has been reluctant to respond to, mother river yesterday also revealed Tao and his daughter know for a long time, good relations between the two, Tao Dawei before the two had had dinner together, "marriage and divorce" proved unfounded.
 mother in law originally planned to treat
Related Articls:

Japan's 22 year old mother looks like primary users a modern version of Tianshan

_11 of the Standing Committee of the National People's Congress on Amending the

Then two people go to the corner to take green van, although the Gou girl has been deliberately pulled his cap, but in shorts and black stockings modeling remain compelling, car people have voted with curious eyes. She is only the head big eared lower. Peer glasses man first in the Admiralty alight, Gou girl is in north point off the car and taxi back to Tseung Kwan O TV city, so turning is in order to save half the distance taxi money, earnestly carefully.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113

at 12:30, Oscar, Gil,hogan outlet online, Fernandes, a lot of Miranda five players in the hotel accepted the South American Super Derby official cooperation media Phoenix sports an exclusive interview. Just finished playing against Arsenal the highlight, and sit for the dozens of hours of flight, Chelsea star Oscar eyes red and swollen, but still with accepted an interview with Phoenix sports.
 at 10:30 in the morning, the Brazil team arrived at the hotel. Because most fans are waiting at the airport, the hotel Dunshou fans are not many. For waiting for the fans,nike tn pas cher, most of the Brazil players have just played the game because of too tired, and did not ignore. But played in Chelsea's stars Oscar still stop for the fans to sign a name,hogan outlet online, provoked a lot of fans call Oscar is good! And he's been on the pink! The presence of fans also told reporters that anyone who shouted Oscar,nike tn pas cher, a gift to you, Oscar will go in the past, accept the gift, and patient signature.
 Brazil and Argentina,goyard prix, the United Arab Emirates 306 flights arrived at 8:17, and fans as early as 6 in the beginning of the influx of T3 Airport waiting. Until 9 points, Argentina and Brazil team has just come out of the international channel. The fans began to stir crazy, Messi was almost stripped of clothes. And Aguero's mood is obviously very good, even sang a song.
Interview with Oscar: victory over Argentina is more important than the Revenge of Germany, Oscar, Argentina, Germany

Commission

2 billion euros

Shaanxi executives revealed Jihai Sun or Gao Hongb

According to the reporter, according to the contract, Shenhua need pay salary in the month on the 20th, the three foreign aid, but so far they a penny have not received, only to receive club play IOUS and on Wednesday the Shenhua club to a team of 150 million yuan to the derby win the prize and before a draw in Tianjin obtained draw bonus 40 million yuan.
خارج شده است

این صفحه در 0.072 ثانیه 26 نمایش داده شد.