انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هرگز منتظر فردای خیالی نباش
سهمت را از شادی های زندگی همین امروز بگیر.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هشتاد و نهم  (دفعات بازدید: 4066 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

فصل پنجم
چگونگی عملکرد
            بندرت کسی را دیده ایم که راه ما را با جدیت بپیماید و به مقصد نرسد . کسانی که بهبود نمی یابند ، آنهایی هستند که نمی خواهند و یا نمیتوانند خود را کاملا به این برنامه ساده بسپارند . معمولا آنان مردان و زنانی هستند که اساسا نمی توانند با خود صادق باشند . متاسفانه چنین اشخاصی وجود دارند . این دسته مقصر نیستند و ظاهرا اینگونه به دنیا آمده اند . اینان طبیعتا نمی توانند روش زیستی را که نیاز به صداقت دارد در پیش گیرند و امکان موفقیتشان کمتر از حد معمول است . افرادی نیز وجود دارند که از آشفتگی های روحی و روانی شدید رنج می برند اما بسیاری از آنان قابل به بهبودیند ، مشروط بر آنکه توانایی صادق بودن را داشته باشند .
            داستانهای ما بطو رکلی بیان کننده نحوه زندگی ما در گذشته و اتفاقی که برایمان افتاد و چگونگی زندگی ما در حال حاظر است . چنانچه طالب راه ما هستید و برای بدست آوردنش از هیچ کوششی فرو گذاری نمی کنید ، در آن صورت آماده اید که قدمهای مشخصی را بردارید.
            ما در برداشتن بعی از این قدمها طفره رفتیم و تصور کردیم می توانیم راهی آسانتر پیدا کنیم ، لیکن نتوانستیم صمیمانه از شما تقاضا داریم که از ابتدا کاملا بی پروا و جدی باشید . بعضی از ما سعی کردیم که به عقاید کهنه خود بچسبیم اما هیچ نتیجه ای نگرفتیم ، تا آنکه کاملا تسلیم شدیم .
            بخاطر داشته باشید که با الکل سرو کار داریم که حیله گر ، مبهوت کننده و با قدرت است . بدون کمک غلبه بر آن بسیار دشوار می باشد . اما مرجعی وجود دارد که تمام قدرتها در دست اوست و آن پروردگار است ، باشد که اکنون او را پیدا کنید . از میانبرها حاصلی نگرفتیم ، بر سر دوراهی رسیدیم ، خود را کاملا به او سپردیم و تقاای حمایت کردیم . اینها قدمهایی است که ما برداشتیم و بعنوان یک برنامه بهبودی پیشنهاد می شود .
.
.(89)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

فرید

• مدیر انجمن
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 603
  • زندگي سعادتمند تنها در عشق حقيقي خلاصه مي شود

فصل پنجم
چگونگی عملکرد
            بندرت کسی را دیده ایم که راه ما را با جدیت بپیماید و به مقصد نرسد . کسانی که بهبود نمی یابند ، آنهایی هستند که نمی خواهند و یا نمیتوانند خود را کاملا به این برنامه ساده بسپارند . معمولا آنان مردان و زنانی هستند که اساسا نمی توانند با خود صادق باشند . متاسفانه چنین اشخاصی وجود دارند . این دسته مقصر نیستند و ظاهرا اینگونه به دنیا آمده اند . اینان طبیعتا نمی توانند روش زیستی را که نیاز به صداقت دارد در پیش گیرند و امکان موفقیتشان کمتر از حد معمول است . افرادی نیز وجود دارند که از آشفتگی های روحی و روانی شدید رنج می برند اما بسیاری از آنان قابل به بهبودیند ، مشروط بر آنکه توانایی صادق بودن را داشته باشند .
            داستانهای ما بطو رکلی بیان کننده نحوه زندگی ما در گذشته و اتفاقی که برایمان افتاد و چگونگی زندگی ما در حال حاظر است . چنانچه طالب راه ما هستید و برای بدست آوردنش از هیچ کوششی فرو گذاری نمی کنید ، در آن صورت آماده اید که قدمهای مشخصی را بردارید.
            ما در برداشتن بعی از این قدمها طفره رفتیم و تصور کردیم می توانیم راهی آسانتر پیدا کنیم ، لیکن نتوانستیم صمیمانه از شما تقاضا داریم که از ابتدا کاملا بی پروا و جدی باشید . بعضی از ما سعی کردیم که به عقاید کهنه خود بچسبیم اما هیچ نتیجه ای نگرفتیم ، تا آنکه کاملا تسلیم شدیم .
            بخاطر داشته باشید که با الکل سرو کار داریم که حیله گر ، مبهوت کننده و با قدرت است . بدون کمک غلبه بر آن بسیار دشوار می باشد . اما مرجعی وجود دارد که تمام قدرتها در دست اوست و آن پروردگار است ، باشد که اکنون او را پیدا کنید . از میانبرها حاصلی نگرفتیم ، بر سر دوراهی رسیدیم ، خود را کاملا به او سپردیم و تقاای حمایت کردیم . اینها قدمهایی است که ما برداشتیم و بعنوان یک برنامه بهبودی پیشنهاد می شود .
.
.(89)
.
.
اولین باری که بیل شروع به نوشتن قدم سوم کرد جملات بسیار سخت گیرانه تری را بکار برده بود که با مخالفت اعضای اولیه مواجه شد و در پی ان چگونگی عملکردی که در حال حاضر می بینید نگاشته شد در متن اولیه از قدمها به عنوان دستورالعملی یاد شده که باید به آن عمل نمود و اکثر افعال آن افعال دوم شخص و امری است. از دیدگاه من در پس سخنان بیل واقعیتی نهفته است که اگر چه شاید عمل به آن اندکی دشوار به نظر بیاید اما اگر به شکل دستور العمل به قدمها نگاه کنیم جوابی که از آنها می گیریم بهتر است. یک سوال ایا هیچ کدام از ما هنگامی که صبح از خواب بیدار می شویم و به محل کارمان می آئیم امکان دارد با پیژامه و زیرپوش سرکار برویم. این غیر ممکن است چرا که ما به دستورالعمل اداره مان عمل می کنیم، علت چیست برای اینکه به منفعتی می رسیم، پشت این عمل به پول دست می یابیم. شاید مشکلی که در گذشته داشته ایم چندان برای ما جدی به نظر نیاید، ولی حقیقت آن است که اگر لطف خدا شامل حالمان نشده بود، مانیز اکنون راهی گورستان و مرگ شده بودیم. اما نباید فراموش کرد که لطف خداوند نیز تدوام پیدا نمی کند مگر اینکه با حرکتی از سوی ما تؤام شود. ما باید قدمها را به شکل یک دستورالعمل در نظر گرفته و به صورت روزانه به آنها عمل کنیم، در آنصورت از نتایج آن شگفت زده می شویم.
خارج شده است
موفقيت نيز ناشي از آغازگري و ابتكار، پشتكار و بيان روشن عشق و محبت ژرف قلبي است.((آنتوني رابينز)) .

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde427
Xu Bai
« پاسخ #2 : 09 آوریل 2016، 07:01:47 am »

/>&nbsp,hogan outlet;   
  &nbsp,hogan sito ufficiale;
        Xu white carefully look at their eyes, some resentment and dissatisfaction, blue pupil. Xu white does not remember to listen to who said,hogan outlet online, people generally cold blue pupil. Xu Bai does not think that he is cold, she is just calm.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; Xu white in addition to reading seems to be no other hobbies,air max pas cher, she is often at the bookstore to pick at first sight the book,air max 95 pas cher, then they placed in the home of the bookcase. Now many white bookcase has full swing under any of the books. Xu White thinks that all material things are vanity, she had bought all the CD perfume and several prada handbags,hogan rebel outlet, and now she felt these things without the same nothing special, they and a toothbrush, only to fulfil their respective belong to their respective functions. Then expensive luxury is only a common thing, to perform their functions,golden goose scarpe donna, and then old and old,hogan roma outlet, discarded. People's feelings of the material will not last long. There is no feeling of love./>   
Related Articls:

Untold

Happiness, is trapped in the

Almost at the same time, the cold also withdrew sand trap, Lina also used a fireball to thaw wells. Unfortunately, Kaba's mother, this time is hard to struggle, suddenly the consequence is loose, she hadn't stopped, plunged into the water...... "Lina, give me a bamboo."
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202

< p > by Chen Kun,scarpe hogan uomo, Li Bingbing starring 3D fantasy "Kui demon: Snow Demon daimon" will be on February 19, 2015, the first day of the Chinese Lunar New Year lunar new year release. The film by the Academy's photography Peter Pau producer, Peter Pau, Zhao Tianyu co director, also assembled Winston Chao, Yang Shan, bobel, jikejuan Yi star. Today the film side first announced the first batch of ink posters, Chung Kuei warrior forbear, Zhong Ling and duping approachable, Zhang Daoxian and easy micro wild are in the poster troops. The exposure of the poster, Li Bingbing's Snow Fairy veil has not yet opened, adds to the mystery of the role. Producer and director Bao Dexi Chen Kun said: Zhong Kui will create the China version out of the ordinary wind super hero.

Kui
As a demon, holding a knife standing in Kui
 Ling
< p > is surprised, as the heroine in the movie, Li Bingbing plays Snow Demon form this has not announced together lack of role orientation has become a waiting to crack the puzzle. Played revealed Chen Kunceng Chung: "ice on behalf of the demon, I represent the demon. From the start doomed US unspeakable."
 Chen Kun challenge China Wind super hero
 ink posters, super hero image has begun. According to Director Zhao Tianyu said, Chung Kuei and foreign super hero compared to,hogan sito ufficiale, each other between different spirit, love is different, different fate, philosophical system are also different. Producer and director Peter Pau said: "the film Chung Kuei shuttle in fairy, magic, the magic in the world, carrying the mission of the super hero, and >
< p > the Kui demon: Snow Demon daimon,basket tn requin, derived in the familiar to viewers of mythological characters, but for the first time in the fantasy epic appeared on the big screen is for the first time. What movie interpretation of the story of "magic emperor" Chen Kun Kui have become the focus of attention. From the previous exposure to the fixed makeup and this poster visible,scarpe hogan outlet, shaping the Chen Kun Chung Kuei tough wind sheer, enormous size, in line with the impression of Zhongkui aura of justice.
< p > after the Shanghai Film Festival "pupil demon eyes" poster, the Kui demon: Snow Demon daimon "ink posters again poke film the fog. This poster to the ultimate black and white colors,sac goyard pas cher, more prominent in the Chinese style of the wind,hogan outlet, the golden color is added to the movie magic. Compared to the traditional focus on freehand ink style,golden goose, this kind of ink posters will figure outlined more figurative and also to figure dotting the notes: Gongcheng body dead thing, anger shock heaven and posture if orchid color, cold soul soul Qing Jian, Menghan kill Ashura. It is reported that the five comment not only reveal the fate of the characters, also suggests that the role of Xian, magic, three of the people. Poster shoulder demon mission Chung Kuei modelling brave expression forbear; Winston Chao plays Zhang Daoxian breakthrough conventional Wenya immortal image,nike tn pas cher, wild state quite surprise; jikejuan escape plays easy micro basilisk, and Zhang Daoxian formed against the potential; Zhong Yang Shan, duping (bobel) is more human traits.
 Li Bingbing premiere mystery not exposed Snow Demon lead suspect
Related Articls:

Jackie Chan has exposed a number of his girlfriend's girlfriend with shit smashing the crime can be

Wang Sicong captured the entertainment he will win the half of the country

The bright

This micro-blog exposure, users have a message like, one netizen joked: "looks like the original, who said looks like my mother a cake is really india!" Also the netizen says: "it seems that! Laugh Minzui when the mouth and chin was simply a hair like!" More users praise the mother and daughter like Sister Flowers two.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Please smile to let go of the aesthetic emotion statement
« پاسخ #4 : 23 مه 2016، 10:18:44 pm »

Every day without you is like a book without pages,
 time to describe your outline more clearly. Profound.
Giving up doesn't mean you're
 will be delusion you move,hogan outlet online.
Time to get your
, >
 want to make your dream come true the first thing you have to do is to wake up.
 I will think of you all the time, I want to be with you every day.
 you not because of who you are but because of who I am when I am with you.
I love
 want to realize the dream,christian louboutin pas cher, it is the first to wake up from the dream.
 you is like a book without pages,scarpe hogan outlet.
.
 in the heart without you, don't dream someday he will be moved by you.
 happiness is everywhere, tell us not to miss
 weak sometimes means it you're strong enough to let go,ggdb outlet.
Have no you not, one day he
Every day without
 I love you not because of who you are, but because of who I am when I am with you.
I will
If you
 the first impression of you, a long time to forget.
Please smile to let go of the aesthetic emotion statement
First impression of you is most lasting,stylo mont blanc pas cher.
 outline written more apparent. Profound.
 miss you all the time I want to stay with you every day.

.
 give up does not mean you do not have the ability,scarpe hogan outlet, sometimes it is because you are strong enough,golden goose outlet, to be able to let go of the hand.
,tn requin pas cher.
If in the heart will feel sad
Happiness is everywhere told, us not to miss it
Related Articles:

Graduates of Normal College English

The art of war 1400

Love statement a person is not alone, would like a

However, the head of the sudden passing whistles, people felt a hint of surprise, which is moved unexpectedly coming. Moved, as if cotton care of our body and mind, let us live in the enhanced level of happiness into their homes. For us to bear the fruit of happiness, regardless of whether it is surviving willow natural beauty, a child grow up the details of, or arouse poignant human conscience aid, are moved to open the flower of their branches.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572

the "daily economic news" reporter noted, "CITIC Securities Wuhan Road Business Department of the nearly 1 months to five degrees in the bulk transaction the seller seats business department more mysterious. If the above 5 pen selling the same as shareholders, so what the shareholders with their identity and have so many chips?
 or the Wuhan state owned internal "back to the&quot,hogan outlet online;
 note that Wu is in the first period because holdings are excluded. And for the two shareholders of Shin Kong Holdings, analysts pointed out that on the one hand, the cost of shares higher, is currently in the "deep set of" state, does not have the too strong will ship; on the other hand, Shin Kong Holdings headquarters is located in Zhejiang,hogan outlet, the in order to buy a stake in a company in Wuhan will securities accounts opened in Wuhan is very unlikely.
 degrees to sell the same seat for five degrees< p > block trading information display, from September 17th to October 10,hogan outlet online, the hundred group for 5 pen large transactions,nike tn pas cher, the seller of the business department is "CITIC Securities Wuhan Avenue building business department. The buyer of the business department, two pens on September 17 and October 10 is "Haitong Securities Wuhan road business department". In addition 3 sum of all seats in the institutions disk access.
 recently has been tepid in the hundred group (000759,hogan sito ufficiale, closing price of 7.14 yuan) suddenly appeared heavy volume rose. And in the previous, the company also frequently appeared in large transactions list, less than a month time 5 pen a big deal, and the pen transaction seller unexpectedly for the same seat, which also contains the holdings of major shareholders Wu ACCCIM. A private person to the "daily economic news" reporter pointed out that the move could be Wuhan state owned assets "to fall" behavior, the purpose is to further consolidate the holding position of Wushang joint.
 according to the above statement, if the 5 transaction the seller is the same shareholder, so the most likely is that the Wuhan real estate group. Public information, Wu.
< p > and the interval is less than a month, "Haitong Securities Wuhan road business department" on October 10, appeared again, through large transactions to buy the hundred group 457.78 million shares. Market generally felt that this is Wu ACCCIM continue to holdings of action, then the two trading days (on October 11 and October 14), the hundred group rose,hogan outlet online, respectively, 7.57% and 6.89%.
 reporter calculated that the 5 pen large transactions total turnover of 25 million 940 thousand shares. And in the hundred group ten shareholders, the number of shares on the basis of only three major shareholders: Wuhan Shanglian, Shin Kong Holdings and Wuhan real estate group.
The same seat in January to sell 25 million 940 thousand shares of large transactions suspected of state-owned assets to fall
< p > according to the announcement of the hundred group said, September 17,hogan outlet online, the bulk of the transactions is the first largest shareholder Wuhan Shanglian holdings of listed shares of the company for the. And this time increases holds just distance Wushang League and Wuhan Zhongxin lift concerted action less than 1 month,sac goyard pas cher, the move was widely interpreted as a major shareholder consolidate a controlling stake in position and prevent the two shareholders of Shin Kong Holdings "sneak" initiatives.
Related Articles:

Hisun Pfiz

The reason for the substantial decrease in performance, the company said, over the same period last year due to the loss of control of the atomic company of Wuhan East Lake High Group Co., Ltd., and in accordance with the relevant provisions of the accounting standards for enterprises "confirmed the return on investment, resulting in a year earlier profit larger base induced.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523
- focus attention -
« پاسخ #6 : 29 مه 2016، 08:15:50 pm »

" people's Daily "is awesome! 24,barbour paris, issued a document saying 'not only to rescue the market, but also to be fair', 25, said 'to strong intervention A shares',hogan outlet online, the next is not that the bull market started? I think the market has bottomed out." Recently, a document on the central bank issued a document to rescue the micro-blog crazy forward. From the market trend, the Shanghai index rose 2.29% after Monday,golden goose saldi, Tuesday rose again 1.66%, the success of the 2400 point mark. Wednesday stock index with 30 follow up a victory with hot pursuit, daily daily, the formation of the "red three soldiers", the atmosphere is strong. Many brokerage analysts said the central media issued a document is a strong "dimensional stability" signal, the current market has bottomed out, the structural market is expected to expand.
< p > from the "stumble endlessly. How to develop good paralysis" to "Huijin holdings, investment or rescue", to "not only to save the market" "2300 strong support and strong intervention a shares", recently "people's Daily" continuous posting criticism stock market status quo, a strong "dimensional stability" signal. Bailout sound together,hogan outlet, A shares rebounded sharply on Monday, the stock index rose 2.29%. On Tuesday, to non-ferrous metals, coal resources represented by shares collective pulled up, the stock index managed to take 20 daily and 2400 points, the market trading volume significantly enlarged. Prev Wednesday first hit 30 daily for 3 months,nike tn, three consecutive days of moderate volume.
 policy at the end of the valuation of the bottom have emerged
 SW chief analyst Gui Haoming believes that since October the European debt crisis eased, constitutes a positive for the u.s.. The valuation of the majority of domestic stocks in the lowest history, some of the major shareholders of the listing Corporation has said to increase the stock holdings, social security fund also intends to increase efforts to enter the market. "After the internal and external conditions return to normal, the bottom of the valuation will be turned into the market. In addition, the September CPI and three quarter GDP and other important data for the overall good, to enhance the enthusiasm of investors have a certain role, the latter part of the market rebound probability." (according to "City Express")
 "this month should not go down, for a long time no such a market." As the market rose, many investors in the chat group excitedly discussed. "I would like to use 10% of the funds to test,nike tn pas cher, and other real rebound after the beginning of a large entry. In my experience, the market outlook will enter a move up period,air jordan pas cher, the market is expected to have 300 point increase in space.
 said the central media investors renewed enthusiasm for
&gt,golden goose deluxe brand;
People's Daily said "hold" renewed A share investors enthusiasm
The recent "
 British Institute of securities Li Daxiao said that the current market valuation of the bottom end of the policy and have appeared. If the policy does not make adjustments, the fourth quarter economic growth will be inertia, the state should introduce some measures to deal with, the annual economic growth rate is expected to be around 9.3%. Currently Huijin injection of funds to support small and micro enterprises' nine 'introduced. The results show that the policy has a local loosening.
- focus attention -
Related Articls:

A shares rose 12 stocks over 40% analysts are expe

2010 TV tw

Prior to the listing broker in October IPO underwr

To 2008 March Hengda went to Hong Kong IPO crashed as a landmark event, the door to the capital market seems to housing prices suddenly closed and blocked in the outside the enterprise because excessive land reserve of negative tired and become a tiger by the tail. After more than a year no one talked about IPO, housing prices listed hope collapse.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Taste elegant feature class experience exchange material
« پاسخ #7 : 03 ژوئن 2016، 04:26:25 am »

recommend the most suitable reading to the students. The first scholarly activities is to guide students to read in a happy mood. Can the student read what book? How to make each student read the effect? I think,zapatillas new balance mujer, first, to choose suitable for the age of primary school children's book; second,tn pas cher, the book is recommended to the students I like to see. So I after class for each student to talk, also communicate with parents, students understand usually at home like what type of books to read. Master every student likes to see what type of book, I immediately through the Internet and other ways to find all types of books,louboutin soldes, and write it on the blog,hogan interactive outlet, recommended to the students read.
 to create "the teachers and students with reading" scholarly atmosphere. Read every day, I will use multimedia to show "daily recite" in a poem with the students reading. Through the teacher with reading, individual reading, group reading, the whole class together read, a poem in imperceptible in the back down. Sometimes in the Chinese class, in order to let the children to relax, I will take advantage of the class a few minutes for them to read an article. The source is extensive, some I see from the Internet, or read in the newspapers, some children the recommendation of its own,yeezy 350 pas cher, a down I to a total of children read nearly 40 articles, articles of the story and the two protagonists deeply attracting and affects children, "and the father of a conversation,scarpe hogan outlet," to "steal" not enough "" mother ", let the children know the family is precious and priceless,hogan rebel outlet, filial piety is the responsibility and obligation of every child," love tree "touched every one of the children in the class, full of expectations and to the good friendship. In the city the most beautiful giant "show the charm of helping others, one story gives the child to live one's life philosophy, to the heart of the children to bring a heavy impact, naturally the children love to read.
 to mobilize students to donate books. Students responded positively donating books, have to donate their own collection, devoted to the book corner, many students suddenly brought the three, five books of, especially class classmate in Zhou Jiaqi a brought this decade, book corner books all of a sudden "full". From the class Yang Liu, Zou Qian served as a librarian, to strengthen the registration of books,chaussure jordan pas cher, borrow and return for record, so that the book corner of the library in an orderly way. Book corner of the establishment, to facilitate the students at any time to read the book, so that students read a great alternative to expand the students' reading.
 book is the precious spiritual wealth of mankind, reading books, scholarly tastes is an important way of spiritual growth. It can be said that people's life is accompanied by reading constantly rich, the thickness of the book to determine the height of life. Therefore, in the policy of letting a hundred flowers blossom and special events, I choose the infiltration of children with scholarly mind, to carry out the activities of "literary taste" characteristics. We put forward the slogan of "good reading, good reading and good reading".
"Taste elegant" feature class experience exchange material
 "taste elegant" characteristics of the exchange of experience material
 to guide students to seriously write reading notes. In order to make reading activities to achieve tangible results, at the beginning of the semester, I asked the students to do every day. "
Related Articles:

China drea

Compare li

Making Fre

They wear the same style, and was wearing the extremely tight leggings, whole person looks like an inverted bottle. They smile cannot be folded blast like a firecracker, be bursting with happiness bright and festive colour of the. No matter what kind of person, in this red dominated the season, all of which should be presented with the appropriate mood, whether it is from the subjective or objective point of view.
خارج شده است

p0yHDuaQd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 62
    • def421
Cheap Pandora Rings Outlet Store UK 2012-10-20 source
« پاسخ #8 : 21 سپتامبر 2017، 05:18:31 pm »

Shenzhen sales center is also very much. People buy jewelry in Tmall's reasons.
   keyword: next article: "royal jewelry" the implementation of precious metals new national standard,with the person's body type low hardness and wear tohandlegentlyand avoid collision with hard objects, by Cheapest Pandora Bracelets Sale customers to Bvlgari Jewelry Replica choose styles, the Gotham season 2 DVD Boxset goods reach the acceptance after the Pandora Beads Cheapest Outlet payment transaction process, in general, Time: 2012-10-20 source: Fairy treasure fairy treasure exquisite pendant of modern people are not satisfied with the mall's popular jewelry. there will be Discount Pandora Charms Sale about 50% of value-added, Pandora Charms Outlet UK and arrested some suspects under surveillance. In addition.

http://world-of-burgers.info/forum/index.php?topic=56684.msg203861#msg203861

http://www.linktanker.com/item/87935

http://steel.isofra.com/aef/index.php?tid=7965&tpg=1#p11782

http://maantok-ent.com/writing/forumdisplay.php?fid=39

http://metaldetectorads.com/item/create_form/26

http://www.uuclouds.com/home/space.php?uid=55359&do=blog&id=10049

http://fblaw.co.il/fluxbb/viewtopic.php?pid=21481#p21481

http://steel.isofra.com/aef/index.php?tid=7966&tpg=1#p11779

http://www.htwl168.net/bbsnew/ShowPost.asp?ThreadID=12468

http://bbs.huangchaoro.com/read.php?tid=34025&ds=1&page=e

http://www.chinaloc.org/cnlbs/space.php?uid=144469&do=blog&id=3328183

http://clubitalia.ca/portfolio-view/feugiat-vitae-leo/#comment-758955

https://confluence.jetbrains.com/display
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
imitation cartier love bracelets Today
« پاسخ #9 : 29 اكتبر 2017، 01:37:07 pm »

eat something.9
  fake van cleef  Today,C They can provide me with enough energy and protein iron),   {{start}}-{{end}}    bvlgari bangles knock off  {{pd}}  select the options pandora black friday charms you want to download "series: select a maximum of amulette de cartier replica 75 sets download download please download download episodesNow amulette de cartier replica eating breakfast two slices fjallraven kanken big backpack of whole wheat bread nourishing health. BBS gave them Mitoji bully lucky fan Niao Ji?

http://okobi.org/forums/topic/8322/ncis-season-14-dvd-box-set-not-fat/view/post_id/8322

http://wildsoldier.niloo.fr/index.php?file=Guestbook

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://rulezz.cba.pl/index.php?file=Guestbook

http://hosting.spookysin.org/forums/viewtopic.php?pid=204334#p204334

http://oscarbernie.com/boards/profile.php?id=97539

http://gunnersteam.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://slaphappydomains.com/forum/profile.php?id=563

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=947.msg36185#msg36185

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2295#comment-11637

http://okobi.org/forums/topic/8320/replica-cartier-jewelry-a-fruit/view/post_id/8320

http://pullstringlife.com/profile/qei9spwtzqw

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=23

http://d-discount.com/forums/topic/11181/fjallraven-stubben-backpack-08-kb/view/post_id/11182
خارج شده است

این صفحه در 0.087 ثانیه 27 نمایش داده شد.