انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خدایا ما اگر بد کنیم ، تو را بنده خوب بسیار است .
تو اگر مدارا نکنی ، ما را خدای دیگر کجاست .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هشتاد و چهارم  (دفعات بازدید: 3251 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

گرم و صمیمی ، برای خوش آمد گویی از همه طرف دراز شده بود . از اینکه منطق ما را به آنجا رسانده بود سپاسگزار بودیم اما هنوز قادر نبودیم که بساحل مطلوب قدم بگذاریم ، شاید که در چند متر آخر ، بیش از خود را به منطق بسته بودیم و نمی توانستیم پشت خود را خالی کنیم که البته این طبیعی بود .
            در اینجا بگذارید قدری دقیق تر به این مطلب نگاه کنیم و از خود سوال کنیم ، آیا بدون آنکه خود بدانیم ، نوع بخصوصی از ایمان ما را تا به آنجا نرسانده بود ؟ مگر ما به نیروی درک و فهم خود ایمان نداشتیم ؟ مگر ما به قابلیت فکریخود اعتقاد نداشتیم ؟ جز نوعی از ایمان چه نام دیگری می توان بر آن گذارد ؟ آری ما مطیعانه به خدای منطق وفادار بوده ایم و از زاویه ای که بخواهیم به این مطالب نگاه کنیم خواهیم دید که همیشه بطریقی با ایمان سرو کار داشته ایم .
            ما متوجه شده ایم که اهل ستایش و پرستش بوده ایم که چقدر روان ما را حالی به حالی می کرد ! آیا ما بارها به پرسش مردم ، احساسات ، اشیاء ، پول و خودمان ننشسته بودیم ؟و یا در مرتبه ای والاتری ، به حالت پرستش و ستایش به غروب آفتاب ، دریا و یا یک گل نظر نیفکنده بودیم ؟ آیا کسی هست که عاشق کسی یا چیزی نشده باشد ؟ ایا هیچ گونه رابطه ای بین این احساسها ، پرسش ها و عشق ها با منطق خاص وجود دارد ؟ ما بالاخره متوجه شدیمکه یا اصلا رابطه ای وجود ندارد و یا اگر هست بسیار کم است . آیا این چیز ها تار و پودی نبود که زندگی ما از آن ساخته شده بود ؟ آیا این احساسات نبودند که در واقع مسیر زندگیمان را تعیین می کردند ؟ غیر ممکن است که بتوان گفت ما ظرفیت ایمان ، عشق یا پرستش را نداریم و در حقیقت تا آن وقت به نوعی با ایمان و اعتقاد زندگی کرده بودیم ، نه چیز دیگر .
            زندگی بدون ایمان را مجسم کنید ! آنجا مه بجز استدلال خالص ، دیگر چیزی نیست ، زندگی هم دیگر زندگی نیست ! ولی ما به زندگیمان ایمان داشتیم ، مسلما که داشتیم ، لکن به صورتی که می توان ثابت کرد یک خط مستقیم کوتاهترین فاصله بین دو نقطه است قادر به اثبات آن نبودیم اما به هر حال وجود داشت . آیا هنوز می توانستیم بگوئیم که تمام این کهکشان بجز توده ای ار الکترون هیچ نیست . از هیچ بوجود آمده ، مفهومش هیچ و بطرف سرنوشت
.
.(84)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi910
Red for whom
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 04:34:54 pm »

I look up,goyard soldes, purple has covered your long hair, you...... You snuggle beside him, at this time you have to stop crying, for a shy smile. I know who you are and who you are, for him, and for him. I look at you, but you're close to his side and I have a shoulder to shoulder. At the moment, only I a person independent on the bridge,converse femme pas cher, hold me that >
< p > looked at the lake quietly lake, lotus leaf queues stand, which, at this time the sun has been, misty night also slowly diarrhea on the lotus leaf, and the bank has no pedestrian, only you, him and me. I still Yao, and your eyes are always fixed in his body. What about him? There is no so-called looking for everything except you. I'm looking at you, and you're...... I suddenly, boom...... Has been broken strings, I helplessly watched Yao Qin, isn't it is meant to be, let you I can not long at the lovely dance. I Speechless choke, and now look, you are my eyes turned. May I know who you are. For him...... I rotate the eyeball, but he doesn't know what to do.
.You can
The silent night is
 my dream, because the hands of piano strings has been broken.
 beautiful, gorgeous; you can biyuexiuhua beauty. But, who are you red for?
 red for whom red
< p > the slightest drizzle with your tears slowly fall, you touched the water deity of heaven, given the Qingming Festival have rain, the side of the bridge I have been heartbroken only cry. I can accompany you, how can I bear to let you a person in the bridge!
 Tangyang in Qingming the gentle rain, enjoying the green line of the lotus leaf, looked at the shy lotus. Thoughts are not from the fall to the scene with you this encounter, it is a bit like yesterday, memories are not to worry. Lotus leaf in micro wave and you swing the thy skirts, distance long sound of the piano sounds,chaussure tn pas cher, sound alerted the the Qingming rain, you lifted the hem, dance your beautiful dance. But you dance for him, and he? But looking at the sunshine West Bridge, the bridge over the other side of the scenery. But I only have to endure the pain,air max femme pas cher, continue to play. Because I know the more than you will not stop dancing for him, perhaps only to his words or a look. And I was just the same with you,chaussure supra pas cher, but I am just get you qiaoxiaoqianxi, eyes hope Xi a moment will meet, I don't expect too much, as long as you can be happy I was okay. Although there is no Nisang Hagoromo, you are still the most beautiful, do not think of Li Yannian, the phrase "a beauty in the north, supernatural and independence, Gu Qingren City,goyard pas cher, again Gu Qingren country. Ning somehow and out of the country. It is difficult for the beautiful woman ", you do also allure, gentle also lovely, lively also cute, flower, is also like jade seems to these rhetoric are made for you.
< p > you delicately teeth can move everything to me; your charming smile back, 100 moving attitude changes; you dance, cause that Qingming rain; you if ran away, can affect a yearning heart. But I know who you are? For him...... Red for him. And I can only silently expect a miracle happen, one day you can for me and red.
--
Related Articles:

You are my sunshine.

Pale young

I like to be quiet, so my friends are very few, and those are the ones that I have recognized. Forget where to hear the good friend is not attached to the label is not torn off, so I cherish. Sometimes you hate a friend. I said the friendship need to operate, you say who you are right, you are right.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
My name is _0
« پاسخ #2 : 25 آوریل 2016، 01:03:41 am »

&nbsp,hogan interactive outlet;
 "white, tomorrow will be the beginning of the school, ready?" "Grace." Bad feeling, "then your homework is done." Flow poem to her lovely big big big head to come over to come over. Here again! You know she will be so "white, people know that you are the best!" I spit ~ ~ before the dinner on New Year's Eve ~~
< p > in the busy street, you can see a long very delicate girl like a octopus crawl in a cute girl, really spectacular!
; <
 "small white,jordan pas cher, where we go to play oh." The stream poem said with a wink of her lovely big eyes. I suddenly have a kind of impulse to kill, small white, how to hear is the name of the dog. Dream poem, my super buddies, do not look very fragile,hogan sito ufficiale, can say is completely can make people swallow ten pounds of bombs,scarpe hogan outlet, so offended many people,hogan outlet, but by me to clean up the mess. Power bar!
My name
< p > My name is single white read Shan, not Dan. It not only to my life against which way the fairy,tn requin pas cher, gave me this strange name, and my dad and mother may also take into account the this surname is so strange, so directly to the white. However, I even Dad, mom's appearance has not seen it, so it will not be held up!
 "small white, do you know what is the most sad bird?" Flow of poetry did not mind out of a sentence so that I am not a high IQ of the people were caught off guard, do not know." My honest answer. "Of course, acrophobia pull." Poor ~ ~ I will rush in the mouth of pearl milk tea all spit out, the waste of state property! I feel sad for myself in my heart, how can I make friend with her at the beginning!
 "single white, single white!" All the way to hear the flow at the end of the poem in the howl of a wolf. "Dream stream poetry,air max homme pas cher, I said you how many times with. My name is Shan white,hogan outlet, not Dan White Pig!" I'm going crazy. "Oh, it's not the same word, single white, single white." Shout, this guy really quickly face!
Related Articls:

The new fe

Camacho denied that he said the country is difficult to qualify for the world cu

Iraq Coach strong Korean team

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Maybe someday, we'll hold the hand
« پاسخ #3 : 30 آوریل 2016، 12:32:47 pm »

The HTML template may one day in the future, we will hold someone's hand
< p > maybe in the future one day, we will hold a whose hand < br / > early in July, gardenia began to fall, < br / > finally season prosperity already dead,scarpe hogan outlet, < br / > some once imprint memories < br / > in an instant become muddy unclear < br / > we cannot see the wind to trace < br / > when branches of willow wind dancing < br / > when a pool of water suddenly ruffled. When the sky peach swirling, when a wisp of Qingsi swaying on his lips.
 When

the old scenery in the memory of the fuzzy time, still in our face markings!
 once thought one thing,hogan outlet online, a person, a relationship, and we can The imprint is engraved on my heart., lingering.

the laughter, the sadness, those happy, as if in a moment he had a cycle time.

began to miss, is a result of mortals. < br / > destined to have met < br / > doomed parting < br / > the past forgotten < br / > If, some Ambilight fragments to dimly to accompany, does that I can choose to forget < br / > forgotten in time, we have deeply loved a person when < br / > the mornings and evenings as forever < br / > and promised,air max pas cher, and swear, holds hand of the child,hogan outlet online, and sub harmonic old < br / > then everything is gone, the twinkling of an eye has midsummer light-years. < br / > then we finally understand that some things are can meet but can not beg of < br / > happy is the man a subtle and how fragile the < br / > maybe the life ultimate happiness with the bottom of my heart the deepest independent < br / > perhaps in the future one day, we will hold someone's hand a < br / > students fine water long will be through the scenery < br / > all have its destination < br / > our scholars bearish, learn, and try not to demand, and learn to deep, to someone buried deep < br / > just why, a quiet night, you still silently in my heart, fade in, fade out. < br / > the fleeting time, some people, some things, with the flow of time and drifting further and further away, without a trace of < br / > such as a yellowed old photos of < br / > although scene remains the same, < br / > slightly curled edges,sac goyard pas cher, yellow luster, always let a person like Geshi < br / > even when imposing, though at that time, Rouchang to white. < br / > have arrived,hogan outlet, but time fingertips an inch inch go Shao,mont blanc pas cher, in the mirror,spaccio hogan outlet, slowly faded < br / > appearance, in the eyes slowly curtain call >

Related Articles:

Middle school student reviews

Is a warm

In the depth of human society with you again

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
To enjoy happiness with your heart
« پاسخ #4 : 04 مه 2016، 01:08:41 pm »

people are the pursuit of happiness and happiness, but happiness and happiness is not on the form of some surface to obtain or determine, happiness is actually derived from the bottom of everyone's heart. Instead of seeing the best, learn to find fun, look at the good side of life. If we adopt an optimistic attitude toward life, to experience the heart of the ordinary happiness and joy,scarpe hogan outlet, so happy smile will often hung in the mouth, sweet happiness will live in my heart forever!,
< p > life joy and happiness actually everywhere,hogan outlet online, the key lies in how we feel, if feel with your heart to feel, it is happy to get a long-standing favorite books,montblanc plume pas cher, non remunerated blood donation is happy,golden goose outlet, and friends in the spring outing is happy: see long lost lover is happy,christian louboutin pas cher, has just been mother kissed the child is happy,nike tn soldes, because progress is the teacher rewarded a pencil is happiness...
< p > life happiness is enthusiasm for life, for their own happiness,scarpe hogan outlet, in front of the seemingly insurmountable hardships,scarpe hogan outlet, still be able to look to the sky, happiness will always accompanied by the right and left.
 life to give everyone the happiness is generally no difference. Although there are rich and poor, rich people's happiness is no more than the poor people; although there are high and low points, but those who are not more than the average person who is happy. Life each have their own troubles, each have their own happiness, only to see that we can find happiness, or find trouble.
Related Articles:

My night starts from the day

Rain for w

Wandering voice

The walls there poplar stretched out, eager enough flowering temperature, shook his head and refused to withdraw the arm. By twos and threes pedestrians, with the time passed by, you don't say, I'm not language, only the wind. Except the city also heavy makeup, face and body are colorful description of wiping, ostentatious people into glitz, ingratiating smile a fumbled for the world's purse.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
is a low index launch time
« پاسخ #5 : 08 مه 2016، 07:20:11 pm »

< p > about stock index futures and margin should Yuyue,hogan outlet, director of the Institute for stock index futures premise, the "21st century economic reports," invited Jiashi Shanghai and Shenzhen 300 index fund manager Yang Yu, Beijing Technology and Business University securities and Futures Studies, United Securities Research Institute, Shen Shou Kang Wu and the agency's round table "theme to explore.
 Hu Yuyue: stock index futures should be looked at with a common heart,hogan sito ufficiale, let it play a normal rational function. The stock index futures should not play the role of the bailout, and at the launch of stock index futures can play a role in the bailout.
 US subprime mortgage crisis caused by the financial market impact is less than expected, a very important reason is that the existence of financial derivatives markets. 25.66% growth according to statistics,louboutin pas cher, in 2007 January September, stock index futures and options trading volume than conventional compared to the same period, stock futures and options trading volume is surge 38.21%,hogan outlet online, indicating that a lot of investors in stock market turmoil, in the derivatives market risk aversion, so as to ease the debt crisis for the impact of the U.S. stock market. Therefore, the introduction of stock index futures is fundamentally to ensure the stable operation of the financial system Chinese.
 Wu Shoukang: stock index futures can not save the city. Stock index futures is not an important factor affecting the spot market, on the contrary, is expected to affect the futures market in the spot market. But the stock index futures can stabilize the market panic. Its launch itself should usher in a wave of speculation in the new market, and its active in turn will affect the spot market.
 "twenty-first Century": now the market at this point, the stock index futures "bailout" began circulating in the industry,sac goyard pas cher, how do you see this?
Thinking: noisy bailout should now launch stock index futures?
The
Why can
 index has entered a relatively low range, the current point in the timing of the introduction of stock index futures voice frequency.
>
 Yang Yu: there is a very good time to launch stock index futures. We often say that the introduction of stock index futures is very important, and in the current point of about 3500 points, the market is short of blue chip market momentum. The stock market risk has been released after the fall of the round since the middle of last October. At present the Shanghai and Shenzhen stock market earnings rate decreased significantly,spaccio hogan outlet, CSI 300 stocks dynamic PE has been reduced to a about 20 times the, static earnings rate is only 25 times or so. In this case, even if the introduction of stock index futures, in general, will play a positive role in stimulating the market.
3 27 July,nike air max pas cher, the State Council Development Research Center Deputy Director Bason said that the current Chinese stock market system risk intensifies,scarpe hogan outlet, the urgent need to launch stock index futures risk management tools. Some experts put forward with the introduction of stock index futures, is currently the best way to rescue. The securities and Futures Institute of Central University of Finance and Economics professor He Qiang believes that the launch of the first short mechanism, namely the margin after the re launch of stock index futures can improve the market.
 is a low index launch time 
Related Articles:

this is not down is captured and killed

21 days and again reborn whitening whitening -21 d

shares pulled funds into the approach

The company issued the size of not more than 1 billion 800 million shares, the initial price range of 34.99 yuan to 36.99 yuan, according to the upper limit of the calculation, to raise funds will be expected to be more than 66 billion yuan. It is noteworthy that the participation of China Shenhua preliminary inquiry institutions amounted to 176, has exceeded 167 of the previous construction bank.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884

New whitening what you don't know | whitening new | what you don't know
 first,nike tn pas cher, whitening is a gradual chronic process, and genetic, diet, physical and mental health, the environment, the sun and other factors, would like to become a night snow white that is not possible. If to choose products that claim to have fast freckle whitening or containing mercury or hydroquinone and other ingredients,hogan sito ufficiale, do not be fooled,nike tn, otherwise your skin can face serious calamity. And acid skin, laser freckle whitening, must be known to all monument to the hospital or beauty salon for professional beauty physicians, but also according to their skin and physical and mental health conditions,bottes ugg pas cher, still need to think twice before leap. And even if the skin is not likely to change your innate color,golden goose outlet, so rely on some kind of whitening freckle cosmetics or a resurfacing can achieve the whitening effect is not realistic.
 do you have a dream, in the white at the same time, but also unknowingly control you to engage in an issue of oil,sac goyard pas cher, and even the pores have become detailed up. Whitening, in fact, not only can make you become white,hogan outlet, as long as the right way,scarpe hogan outlet, or even completely change your skin condition. Here to teach you the latest and most complete whitening tricks.
 whitening is a progressive chronic process
Related Articls:

Milutinovic sunraycave team a

prosecutors on the detention of the suspect's pena

"Shenhua takes unspoken rule as a trifling matter

According to the reporter, according to the contract, Shenhua need pay salary in the month on the 20th, the three foreign aid, but so far they a penny have not received, only to receive club play IOUS and on Wednesday the Shenhua club to a team of 150 million yuan to the derby win the prize and before a draw in Tianjin obtained draw bonus 40 million yuan.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Thanksgiving _1113
« پاسخ #7 : 10 مه 2016، 12:52:07 pm »

Thanksgiving
,goyard pas cher
 the alternation of day and night,hogan outlet online, four seasons fold,hogan outlet online, at the time the loss, be grateful to have never changed. Thanksgiving parents,chaussure louboutin pas cher, thanksgiving teachers, all of the thanksgiving./>   
&nbsp,nike tn pas cher; &nbsp,scarpe hogan outlet;
&nbsp,hogan outlet; &nbsp,nike tn pas cher;Related Articles:

When I am in the face of setb

The main t

Memory of

Because at that time the Changqing in the road, so whenever go to that part of the road is simply all over the sky yellow sand, sitting in the window will invariably put all the car windows closed on the. Then the bus only sleep trembling, as if they are in danger of tipping.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
The teacher's tongue
« پاسخ #8 : 10 مه 2016، 06:41:11 pm »

The teacher's tongue
1. senior mathematics thoroughly a boy ask: teacher, no pencil drawing, is still borrow a pen? Teacher (the old woman) answer: with your size.
2. high school chemistry teacher and Dean I deliberately do wrong,scarpe hogan outlet, then let some students find out the mistakes. After the students hard to answer,hogan outlet, the teacher Xu and said very seriously: "well,nike tn pas cher, you see the teacher's broken buttocks (split)." The are callous, after class, the teacher had just gone out, the whole set the whole room roaring with laughter. One day < br />3.. Our senior high school math teacher with us about the periodic table of function, talked about "cycle" word excitedly walk off the platform,hogan outlet online, in front of the class and said, "you don't know the cycle ah, really are pigs are cleverer than you." Then he pointed to the first row of a girl and said, "do you know what is the cycle? You explain it to them." The whole class fainted. < br />4. our junior high school regulations to the raising of the flag wear uniforms. The total some people did not wear uniforms or single wear pants or clothes. Then each flag before principals all take a megaphone in there,air max homme pas cher, said: "some students not to wear clothes, some students not to wear pants, some simply clothes pants to wear" < br />5. language teacher to teach Chibi text,hogan roma outlet, spoke about the Cao soldier in Huarong trampling each other, laments: stream of people is terrible...... />6. 7. junior middle school language class female teacher just from the National Taiwan Normal University graduated what all good, is like assault type pumping students on the blackboard write nouns explanation. The method is that the teacher dictated a word, students write and explain. I remember once,ugg pas cher, I was a guy who didn't love to listen to the lecture. A teacher again repeat "occasionally", the boy grabbed scalp boil for several minutes in front of the blackboard, suddenly brush brush to write down: bitch: indelicacy bah,scarpe hogan outlet, not a good thing. The whole class laughs, female teacher was red, and could not speak a word.
Related Articles:

Faded

Desolation of life

Buddy

Often see make my heart of the article can always think, silence for a while. But I like the article so easy to forget, is my own numbness of the magic? I can't believe I know some lazy, callous, selfish. For the past two years, I have only passed the buck and pushed my own failures to the school and society. Just like all the people in the world owe me, in fact, I just afraid to admit that I was wrong, afraid to take responsibility for fear of competition.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523
guochanpian late collective force Hao Ning the "Gold Panda" starting
« پاسخ #9 : 12 مه 2016، 11:55:56 pm »

"Titanic" lead in April domestic film collective force
 Xinhua - Yangzi Evening News reported on April 3rd  (reporter Ma Yu) last April, "Kuan", "ghost story", "Warring States" and other domestic costumes giant collective force, completely reversed the spring season is always the one or two Hollywood introduction piece alone,nike tn, a public domestic confusion situation, and this year at present, from the known single point of view, April unexpected excitement, a piece of early to mid melee, the much anticipated 3D "Titanic",scarpe hogan outlet, while late in the attack "Titanic" and another "Hollywood blockbuster" the battleship, a fierce fight will be between domestic films Hao Ning led. Fans, are you ready for your wallet in April?
3D "Titanic" lead in April
 to say which film in April, the most red, 3D "Titanic" well deserved. Titanic in 1998 introduced to China, when film market and no the prosperity, created a myth of 3.6 million at the box office, becoming 14 years the story, now 14 years later,scarpe hogan outlet, it self-contained set sail again, on April 10 in 3D and IMAX 3D format landing theaters across the country. Film did not reflect the first fire, set off a stock unstoppable memories boom,tn femme pas cher, "fourteen years before you see where the Titanic,scarpe hogan outlet, 2012 you will hold whose hand relive classic" has become the hot topic of the maximum network at present. 70, after 80 users said: Cameron's hard quality 3D is one of the reasons we went into the cinema, but more important is that I look at the youth." And 90 after the audience is also discussed,goyard pas cher, who said the Titanic was 70, after 80, we are still small, and now we have the opportunity to make up for the regret." A lot of theater, also known as,air max pas cher, this by the "father of 3D" Cameron personally takes 60 weeks, spend $18 million transformation of the classic works will be April the main movie, currently held in many theaters nationwide zero premiere ticket pre-sale event is quite popular, tickets soon were robbed of air, need to add temporary field, visible the film momentum fierce, many industry insiders shouted the speech of 10 million at the box office. April the other aboard a ship, is called "marine version of transformers: Revenge of the fallen" sci-fi blockbuster "battleship" release date: April 20, it similarly menacing, which cost $2 billion blockbuster visual effects will face Ning Hao headlining the domestically produced piece blocking.
 guochanpian late collective force Hao Ning the &quot,hogan sito ufficiale;Gold Panda" starting
< p > at the end of the domestically produced piece to lively many. The new generation of Chinese directors collective force, including directed by Ning Hao "gold robbery", director yangshupeng "Pifu" and directed by the possession of "killing". Hollywood blockbuster "warship", "soul chariot 2" April 20th release date: 1.
 "Titanic" poster.
Related Articls:

"uncle, I

yesterday afternoon 6 o'clock, Zhaoqing Jin

Quentin Diego on the cover of the Empire in North America (map)

Yesterday afternoon, reporter several search, and finally in the vicinity of the Pujiang hotel is located in Sichuan Road Zhapu road to see a crew vehicle. Replaced by a "President" of the iconic suit, Takuya Kimura yesterday wearing a white T-shirt and white shirt, looks also a few years younger.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
CSG A23 agencies get together in the capital
« پاسخ #10 : 14 مه 2016، 11:15:36 pm »

is not only the private favor CSG A numerous organizations, have also poured in. Last year's annual report shows that a CSG in the fourth quarter of last year, a total new 22 public fund, a social security fund, fund holdings from the third quarter of last year 3965.21 million shares, jumped to the fourth quarter of last year 11791.96 million shares of. Among them,nike tn pas cher, the Southern Blue Chip growth stock fund 19 million 391 thousand and 300 new shares,hogan scarpe outlet, listed the top ten shareholders of tradable shares fourth. 102 social security fund portfolio in the four quarter of 9 million 800 thousand new shares. In addition, the core values of Yinhua Fund, China advantage growth fund were different on the stock holdings. The shares of the four quarter chips also tend to concentrate further, achieve "very concentrated"
 in the performance of a substantial increase in the same time, the company also set the current lot of hot topics in one, new energy, energy conservation,tn requin pas cher, high transfer and so on the concept, we have the end of last year and the beginning of this year have been configured." A private person told reporters. It is understood that the performance of the company in 2009 distribution plan of 10 shares for every 7 shares per 10 shares 3.5 yuan cash dividend.
 influx of institutional chips concentrated
< p > Xinkuaibao hearing (reporter Philippines yesterday,goyard prix, CSG a announcement said it expects this year a quarter of the company's net profit will reach 2.9 billion yuan, a year-on-year growth of 369%. Basic earnings per share 0.24 yuan / share, up 380% over the previous year. Notice that the performance of substantial growth, mainly due to the flat glass industry performance increased dramatically, the solar energy industry began to profit.
 "with a quarter of the solar industry returned to profitability this year, CSG A earnings per share will be close to 1 yuan." Days congenial Gu analyst Zhao Junsheng believes that the company in 2009 the polysilicon production capacity is not fully released, higher unit costs, with the polysilicon prices stabilized, the solar business to be consistently profitable.
 A K
 solar business will continue to profit
CSG A:23 agencies get together in the capital
< p > CSG a previously released annual report shows that the company in 2009 net profit of 8.32 billion yuan, grew 98.04%, earnings per share to 0.68 yuan. However,yeezy boost 350 pas cher, the company's solar power division in 2009 achieved a total revenue of 137 million yuan, loss of 26 million 240 thousand yuan. Mainly because of polysilicon prices fell to a low post, the profit space becomes small,scarpe hogan uomo, in the company's production capacity failed to fully release and demand recovery is slow recorded a loss.
 CSGA quarterly advance by 369%

in addition, CSG A recently said that the company decided to polysilicon project equipment production capacity to 2000 tons per year. The project intends to invest 139 million yuan,sac goyard pas cher, plans to be completed trial production in the two quarter of 2011. "This has become a new bright spot in the future development of the company's performance." Zhao Junsheng said.
 two on the secondary market,bottes ugg pas cher, the stock from the fourth quarter of last year began to oscillate Pansheng pattern, in February this year began a wave of rapid stretch market. Yesterday, the stock rose 3.68%>
Related Articls:

ZOOMLION Finance Leasing Comp

Weihai mun

With the previously published annual report of the Chinese life and peace Chinese compared to Chinese Taibao net profit growth significantly ahead. China Life annual report shows that last year, net profit of $95.47%, an increase of, China Ping An net profit of about 17 billion 400 million yuan, an increase of 126%.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Work book of 2010
« پاسخ #11 : 05 ژوئن 2016، 04:36:56 am »

students in the school is to learn, so the Department is one of the most important part of the department. The purpose of the Department of learning is to carry out a series of activities for the purpose of the study, to create a good learning atmosphere, so that students of the university study and life more substantial,air max homme pas cher, more meaningful, more colorful.
5,louboutin soldes, the interaction between teachers and students, improve students' learning efficiency,golden goose mid star, guide students to carry out spontaneous activities, create a good learning atmosphere. In order to enhance students' practical ability, regularly carry out social investigation.
4 well, each meeting and activities and to record, written and electronic files stored in two forms. The work of formal learning, in order to strengthen the management and improve the work efficiency.
2010 years of work plan
 in the blink of an eye to the next semester three, professional knowledge is aggravating, desperation, plus many,hogan outlet, put back post application,hogan sito ufficiale, thank you for supporting my work.
Work book of 2010
< p > learning department is an important department, we firmly carry out "hospital student service" the purpose of carefully to complete the campus deployment tasks and actively cooperate with various departments to carry out the work, strive to learn function to the maximum, make learning department development better.
1, for the newly established learning department, should organize some of the chairman of the Commission, the minister and other members of their mutual exchange, so that the members of the Ministry of learning to know the organization;
7, strengthen their own construction, play its key role in strengthening the training of cadres of the Ministry of learning and exercise. To strengthen the ability of real-time low grade officer training, their ideological and educational work.
2, to strengthen the unity of the members of the Department of learning,golden goose outlet, and school students will be able to work together to learn, promote each other, and jointly organize activities;
3,pandora outlet, every two weeks to open a regular meeting, regular meeting on the main report two weeks of work, the exchange of ideas, and has completed the work to sum up the work of the future arrangements. As usual there are important things in a timely manner to convene an interim meeting. The meeting invited me to school for each college turns each class members to discuss.
 for the current study of the Ministry itself has just set up, I feel that there are mainly the following aspects of the plan:
6, held various academic lectures,occhiali da sole ray ban outlet, the students to learn professional knowledge is more systematic, more comprehensive knowledge and understanding of professional knowledge, improve students interest in learning
Related Articles:

Nursing pr

2011 - 2012 second semester School Young Pioneers

Security (

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Kangdi vehicle to buy electric vehicle related ass
« پاسخ #12 : 05 ژوئن 2016، 06:01:23 am »

,nike tn
 the stock: $Kandi vehicle (KNDI) $
< p > Kangdi vehicle the acquisition is mainly the electric car business,tn requin pas cher, mainly to earlier projects in cooperation with Geely to prepare the acquisition including some electric car assembly line, welding production lines and other related equipment,golden goose scarpe donna, facilities,goyard soldes, buildings and land right to use. Previously, Geely Automobile,air max pas cher, a subsidiary of Shanghai Maple Guorun and Kangdi vehicle signed a framework agreement, both sides agreed to set up a joint venture company, engaged in the investment,hogan outlet, research and development, production,timberland boots outlet, marketing and sale of the electric car business in the mainland.
< p > through third parties (Jinhua Jinchen Assets Appraisal Co.) assessment report, the transaction Kangdi vehicle will pay the seller 272767553 yuan (about $43.3 million), paid in cash and within a month completed transfer of assets. (I U.S. stocks)
Kangdi vehicle to buy electric vehicle related assets total $43 million 300 thousand
< p > (I US stock news) Beijing time on March 4 evening news, Kangdi vehicle announced that the company, a wholly owned subsidiary of Zhejiang Kangdi Vehicle Co., Ltd. and Zhejiang New Energy Automobile Co.,air max pas cher, Ltd. (Zhejiang New Energy Vehicle System Co. signed an asset purchase agreement.
Related Articls:

Foreign me

The rumor of Sohu privatization still provoke spec

Guangdong

One year later, Dangdang once again pushed its own clothing brand, Li Guoqing today given the reason is that Western clothing sales reached 6 billion, they can do its own brand. Dangdang has not reached the size of the sales this year, but in the preparation for next year. That, in the next year Dangdang clothing sales volume will reach 6 billion.
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039
Junichi Watanabe the anatomy of social problems -
« پاسخ #13 : 06 ژوئن 2016، 01:01:06 am »

80 year old Japanese writer Junichi Watanabe died a few days ago, a one-way street bookstore in the micro channel number on the public: the an article entitled "my village, your Watanabe, the memorial. In the paper, the Japanese literature means that the world of Haruki's jazz is a. How many people are in the dorm bed,scarpe hogan outlet, on the "Norway forest" completed the initial emotional enlightenment. After 80 and older than they read,goyard soldes, not the "Norwegian forest",hogan outlet, but Watanabe's "Paradise Lost", it is more straightforward, naked.
 - Jiang Xiaobin
 Junichi Watanabe's works have the characteristics of Japanese private novel & that is, he is exposed in the works. As he grew older, he became the master of the public also gradually from the middle age to the elderly. This "love again" tells the story of the old people love, and even semi autobiographical & rumors. Junichi Watanabe never shy of this feature, told the media, said: I was a "private novelist.". If you don't have a personal experience, you can't write a good novel. I have loved a person, when I want to love her more, will feel a kind of near death,scarpe hogan outlet, this and "Paradise Lost" in the description of the emotion is very similar.
< p > Watanabe was born in 1933, the enlightenment in childhood reading is Japan's first collection of poems "leaf"; middle school time,nike tn soldes, read a lot of Japanese novels, one of the most loved Yasunari Kawabata. From Sapporo Medical University after graduation, Watanabe became a doctor. During a medical novel; in 1970, he because of doubts a heart transplants and resigned from the hospital began professional fiction writing career.
< p > transition edge Chun Yi works, including "Paradise Lost" and "love again", Zhu Rong, accept our newspaper reporter to interview said: Watanabe's literature in Japan known as' infatuated literature 'or' novels about men and women '. Although the beginning also wrote a medical novel, but almost all the life in love and to concentrate on writing, mostly affair. Few writers can be so specific.
 in many people's eyes, Junichi Watanabe is a love master &. Most of the Chinese readers to his memory, stop in the once popular in Asia, "Paradise Lost". This lay the literary status of the novel, from September 1,golden goose outlet, 1995 began serialization, for the description of Lun is not pure love & amp; in Japan triggered a a paradise lost heat & amp;,air max pas cher, sold a total of 260 million copies. In 1998, Zhuhai Publishing House published the "Paradise Lost" in the Chinese version,air max 95 france, which will be all of the sexual description of the whole deleted, the whole version is not available until 2010.
Junichi Watanabe: social problems of the anatomy of the Junichi Watanabe lost paradise
; &
; &
 Zhu Jiarong wrote in "love again" the translator's postscript: why Watanabe devoted his life to explore the love between men and women? It should be said that his own experience with the formation of the concept of life are inseparable. In the youth, his girlfriend suddenly committed suicide; in the middle age, the lover for more than ten years is unbearable.
; &
Related Articls:

Li Keqiang will attend the summer Davos Forum - Li

Kim Jeong-

In fact, innovation is not limited to science and technology, finance, politics and innovation. China's decades of development model, but also the results of our innovation, we are "feeling the stones across the river" created. In addition to accept innovation mentality, whether we should also have the courage to dare to try.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
Apple iPod to regain the market in the first porta
« پاسخ #14 : 06 ژوئن 2016، 01:58:52 am »

according to statistics,pandora sito ufficiale, in September the Japanese portable music player market share,hogan sito ufficiale, Apple's iPod accounted for 48.9%,montre guess pas cher, SONY Walkman 44%. Apple in early September started offering the new iPod series models,montres guess pas cher, the ability to connect to the Internet and other functions of the multifunctional high-end models touch sales performance is excellent, helped Apple iPod back market share in the first throne. But the apple iPod only to 4 percentage point advantage over Sony Walkman,scarpe hogan outlet, basic before leading by more than 20% beat Sony Walkman days have gone.
 (responsible editor: Liu Can)
Apple iPod to regain the market in the first portable player in Japan in September
< p > [San Francisco] on October 3, according to the statistical data of Japanese market research firm BCN,scarpe hogan outlet, September Japanese portable music player market share results list, Apple's iPod successfully defeated rival Sony Walkman, to regain market share in the first throne.
< p > previously,sac guess pas cher, Sony Walkman in August beat Apple iPod, first appeared on the throne of monthly portable music player market share of first place. However,goyard soldes, the sale of the series of new Apple iPod models, Sony's failure to hold market share in the first position.
Related Articls:

Purchase o

Home store Tmall traditional

Copyright

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

این صفحه در 0.178 ثانیه 26 نمایش داده شد.