انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

حیرت خواهی کرد، که اگر خود را دوست بداری، دیگران نیز دوستت خواهند داشت. هیچکس کسی را که خود را دوست نمی‌دارد، دوست ندارد. اگر نمی‌توانی به خود عشق بورزی، چه کس دیگری به این کار اهمیت خواهد داد؟ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتاد و دوم  (دفعات بازدید: 2878 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

مقابل اولین گیلاس مشروب از خود نشان نداده بودم و فکر عاقبت کار اصلا به مغزم خطور نکرده بود . من چنان بی محابا و بی فکر شروع به خوردن مشروب کرده بودم که گوئی آب می خوردم . در اینجا به یاد داستان آن دوستان الکلی که تمام این مطالب را به من گوشزد کرده بودند افتادم . آنها پیش بینی کرده بودند که اگر مغزم یک مغز الکلی باشد ، روزی خواهد رسید که دوباره به مشروب برمی گردم . آنها گفته بودند با آنکه خود را بای مقابله آماده کرده ام اما روزی نیروی مقابله ام را در برابر دلیل مسخره ای برای مشروب خوردن شکست خواهد خورد . بلی بالاخره تمام آن داستان و حتی قدری بیشتر از آنچه که آنها پیش بین کرده بودند برایم اتفاق افتاد و مطالب که در مورد الکلیسم آموخته بودم اصلا بخاطرم خطور نکرد . از آن لحظه به بعد فهمیدم که مغزم یک مغز الکلی است و متوجه شدم در آن لحظات عجیب و پیچیده ای که خلاء وجود دارد و افکار تیره است ، نیروی اراده و دانش و معلومات بشری هیچگونه کمکی نمی تواند به ما بکند . من تا آنروز حرف کسانی را که می گفتند مشکلی آنها را شکست داده است نمی فهمیدم اما در آن لحظه به مفهوم آن به خوبی پی بردم و چقدر ضربه سختی بود .
             در بیمارستان دو نفر از اعضاء الکلی های گمنام به دیدنم آمدن . از پوزخندی که زدند زاد خوشم نیامد . سوال کردند که آیا اینبار فکر می کنم که الکلی هستم و ایا واقعا سرم به سنگ خورده است ؟ پذیرفتن هر دو مطلب زروری بود . آنها دلایلی فراوان ارائه دادند که بطور واضح مشخص می کرد ، با توجه به رفتاری که در واشنگتن از خود نشان داده بودم دیگر برای مغز الکلی من امیدی نبود . آنها از تجربیات خود ، دها مورد مختلف را مثال زدند و این جریان باعث شد که آخرین بند سماجت من در اینکه خود می توانم از عهده این مشکل بر آیم از هم گسیخته شود .
            آنها راه حل روحانی و طریقه اجرای برنامه خود را که صدها نفر از آنها با موفقیت دنبال کرده بود برایم تشریح و مشخص کردند . با آنکه من فقط اسما اهل کلیسا بودم اما درک فکری پیشنهاد آنها زیاد هم برایم مشکل نبود لیکن برنامه اجرایی آنها ، هر چند معقول ، ولی بسیار افراطی به نظر می رسید و مفهومش این بود که می بایست مقداری از عقاید و ایده های قدیمی خود را دور بریزم . این اصلا آسان نبود اما به مجرد اینکه تصمیم گرفتم خود را به دست
.
.(72)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

yzhq82ury

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 230
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn842
This week the most promising stocks pundits
« پاسخ #1 : 17 مه 2016، 06:53:22 am »

BlueFocus
,air max homme pas cher
 one of the miaoye bridge (002447)
 Huayi Brothers (300027)
5 people recommend: (2)
 Ou Feiguang (002456)
 
 confidence electric (600517)
 Sheng Yun shares (300090)
 Dong'e E-Jiao (000423)
 (600138)
 Nari (600406)
 North building materials (000786)
 (600436)
 Chinese CITS (601888)
 
8 people recommend: (1)
7 people recommend: (1)
 (300119)
Evergreen shares (300195)
 (300058)
 friendship shares (600827)
 Societe Generale (601166)
 friends of a shares (002277)
6 people recommend: (1)
River Pharmaceutical (600750)
 (600572)
3 people recommend: (18)
 de Ho Runda (002005)
 
 Kang Mei Pharmaceutical (600518)
Pientzehuang
 Li Yuan aluminum (002501)
 snow (002658)
This week the most promising stocks pundits
 Guizhou Moutai (600519)
 Origen (002701)
4 people recommend: (7)
 ringpu biological< p > this column recommends stocks for the weekend newspaper and other securities newspapers,chaussure tn pas cher, and recommendation of higher frequency,hogan sito ufficiale, i.e. this week Guping Jia most promising stocks.
 long joint development (002037)
 China Merchants real estate (000024)
 Lijiang tourism (002033)
Humanwell Pharmaceutical (600079)
 Nandu power supply (300068)
Related Articls:
 
 
   Feng Qi in
 
   Hisense el
 
   North Luqi
 
 
   The operation of wind power projects Pinglu a 49.5mw and Pinglu second phase 49.5mw project, all in the construction period, of which Pinglu project is expected in January 2012 to build grid connected operation, Pinglu to the second phase of the project is expected in June 2012 before the completion and the realization of parallel operation.
خارج شده است

casrbg1tv

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 144
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • qrs086
Wu Bo handle network the future is the key to the user conversion rate
« پاسخ #2 : 01 ژوئن 2016، 11:44:19 pm »

let customers buy a habit of
 handle network founder and CEO Wu Bo once said: "the industry from the initial establishment of the market to seize the market, the fight is' speed ', but after all, is a long-distance race, after the fight is endurance and endurance. We now have to solve the problem is how to make people buy into a habit of life, like Sina and Baidu, so that it becomes an indispensable part of daily life."
 handle network founder and CEO Wu Bo
< p > a group 800 data show that the October 2011 China buy Consumer observation report "to observe the market trend to buy nearly four months since,occhiali ray ban outlet, buy turnover and purchase passengers in July to greatly increased, peaked in August and September unexpected decline triggered the market suspicion and fear, followed by October again stabilized, standing in the 10 billion yuan more than the size of the.
< p > industry insiders believe that the group buys the market is highly concentrated, the user can not see the new innovation and buy similar sites, products are highly repetitive, not much difference in price between,adidas yeezy pas cher, in a great extent lead to user stickiness is not high. At the present stage,nike tn pas cher, it is like a mutual appreciation of the "honeymoon period", began to return to reality, into a rational thinking stage.
 buy the market into a rational
 Analysys International analyst said that the characteristics of any business model will have periodic. There will be fluctuations and correction,nike tn pas cher, and later will slowly mature.
2011,hogan sito ufficiale, to buy the industry, can be described as experiencing the Binghuoliangchongtian situation, first half of collect myriad dotes on a body, the second half of the reshuffle. Just two years time, buy experienced by high-speed expansion to the survival of the fittest in the depth of the industry reshuffle, how to in the new environment for the growth achieved competitive advantage, in addition to the innovation of business model, the user conversion rate maybe is one of the real key point to win.
< p > with thousands of groups a homogenization of the competition and buy complaints, the integrity of the frequent, rapid effect to the many users of consumer confidence, more and more users increasingly tend to a rational purchase, the group buys a website user growth suddenly into a bottleneck.
< p > in the stage of copy Groupon,pandora outlet online, funds,hogan outlet online, flow and speed is the core element of an enterprise buy, to handle network on behalf of the group to buy a website in the above three levels do homework move on to the next stage, shuffle along with the maturity of the market followed, resource integration ability will become the competitiveness of enterprises to buy.
 talked about electronic commerce, can not do not mention Taobao. Taobao in the first three to four years,golden goose outlet, from scratch, from weak to strong, defeated the eBay of foreign origin to create the myth of industry. After ten years, it is Taobao using its own marketing strategy and product tools (Alipay) successfully reserves a large number of online shopping users, rather than users accustomed to the "Taobao consumer" formed a kind of consumption habit.
Wu Bo handle network: the future is the key to the user conversion rate
 according to the media reports >
Related Articls:
 
 
   Fully open
 
   Zhang box team open the box of barbaric growth
 
   Head hunting, should I promis
 
 
   Since the start, VANCL always maintain a healthy and rapid pace of development. Currently a single daily VANCL about 50 thousand, average daily sales of more than 100 thousand. World famous accounting firm Deloitte audit said: over the past three years, VANCL was one of the fastest growing brand in the Asia Pacific region, the annual compound growth rate as high as 29700%.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 237
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • cde661
Grasp the characteristics of the times and cultiva
« پاسخ #3 : 05 ژوئن 2016، 01:27:54 pm »

building a socialist culture with Chinese characteristics, the fundamental task is to cultivate a generation after generation of ideals, morality,hogan sito ufficiale, culture, and discipline of the citizens. To adhere to the scientific theory of the armed forces, the correct guidance of public opinion, the noble spirit of the people, to inspire people with excellent works. However, with the development of socialist market economy, many new features have appeared in the times, which has put forward a new task for many years to develop students' quality education, especially the moral education work. The call of the age,hogan outlet, as soon as possible with the spirit of the Sixteenth National Congress of the CPC occupy the position of the campus this, Health Sciences,golden goose mid star, positive and full of vigor and vitality of the campus culture construction.
Grasp the characteristics of the times and cultivate advanced campus culture
 grasp the characteristics of the times to cultivate advanced campus culture
 -- occupy the campus position with the sixteen great spirit
 1, the value of the students to the diversified development. In today's era of reform and opening up, all kinds of social ideas pumianerlai. The trend of uneven in quality, dragons and fishes jumbled together. Without the ability to distinguish right from wrong students easily affected by bad ideas,golden goose outlet, the formation of false values. Such as money worship, some students put money as judgement of the value of life only standard,christian louboutin pas cher, believe in "money makes the mare go" credo, even as the money for the Supreme God, willing money slaves. In a word, they only have money in their eyes. I have taught a student who is always late for buying lottery tickets, telling him that his main task is to learn, to persuade him to spend more time on study. In the face of my good intentions,sac goyard pas cher, he was out of the crevasse without thinking: if I in 5 million, also study what? This is a market which, the idea of money worship in the young students in the.
 one, the call of the times, with the sixteen main spirit of the occupation of the campus
 grasp the characteristics of the times   cultivate advanced campus culture
< p > another example of individualism, its outstanding performance in: all to themselves as the center, all from the interests of the individual of in order to satisfy personal desires and willing to damage the interests of society, or others. They all advocated the self centered, self interest "radius" circle. The reason, I would like to young students in the family of the "core" status, to a large extent is a breeding ground for individualism". Nowadays,golden goose saldi, most of the young students are only children.
< p > recently, feel a daily performance good students is abnormal, the class was in a trance, listless, and sometimes sleeping at the desk, ray hit don't wake up. Asked the reason, he is always silent, not exactly. Or their friends and family,occhiali ray ban outlet, they all shook his head and said "no". After several days of investigation, finally found the answer: the students hooked on love stories. In this regard, I am very surprised. Conduct in-depth investigation, it is shocking. The students who read this kind of novels are quite a few. This has put forward a new task for our school moral education: Jianshe Road in the campus culture? I think the answer is unique, that is to grasp the characteristics of the times, with the sixteen main spirit of the occupation of the campus positions, cultivate advanced campus culture.
Related Articles:
 
 
   Sample of
 
   Dedication speech let life fl
 
   XX Municip
 
 
   Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

bgfh7m7xter

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 287
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop154
Annual work summary of law firm _0
« پاسخ #4 : 07 ژوئن 2016، 05:07:11 pm »

two, the overall service, strengthen the responsibility for the maintenance of social harmony and stability of the contribution force.
< p > according to the ministries and agencies, the party "on conscientiously implement the important instructions of the central leading comrades do a better job of lawyer industry Party construction work notice", according to the CPC Baoding Municipal Judicial Bureau leading Party group on Further Strengthening and improving the city's lawyer industry of the party construction work "requirement, I attach great importance to, pay close attention to implementation, and vigorously strengthen the ideological construction of the contingent of lawyers and professional moral construction and Party building, consciously practice the socialist concept of rule of law, establish a socialist concept of honor and Disgrace View and improve the service of economic and social development level.
xx in June 27,gioielli pandora outlet, and in Municipal Judicial Bureau unified deployment, Hebei Yahua law firm Party branch from the seven lawyer members and all the lawyers, July celebration, the lawyers of the people loyal to the party building activities, and in XX years September 2nd, XX in September 19, several in-depth community legal service activities,ray ban sito ufficiale, through the issuance of promotional materials, provide free legal advice etc. various forms, for the ordinary people of the community to legal knowledge, to solve legal problems, truly benefit to the people,pandora outlet online, for the people to worry.
< p > to implement the central politics and Law Committee 7.7 and provincial politics and Law Committee "7.20" on further promote combating gangland crimes "television and telephone conference. I under the jurisdiction of a lawyer to handle the" gangs involved in evil case of implementation of the strict system of reports, the lawyers involved in the case law to the leadership of the report, the unified law firm reported Baoding Municipal Bureau of justice played at. Correct implementation of the other and adhere to collective discussion to develop, for gangs involved in evil case lawyer agency comments. I will experience rich and profound business lawyer of collective research discussion, guarantee law, to ensure the quality of the services of a lawyer.
< p > during the national day, by the director of the Zhai Xianggong to take the lead and organize Yahua law firm working lawyer shifts, based on their own work, patience to answer to come to the consultation of the masses of difficult legal issues, so that the masses can be relatively comfortable through the "double", in order to ensure the agency >
 one, a high degree of attention, pay close attention to the implementation,hogan sito ufficiale, the party building work closely around the legal service activities.
< p > the purpose of "talk politics,hogan sito ufficiale, Gu the height of the overall situation", based on "maintaining social stability" as a lawyer defending agent working for the starting point and the foothold, I actively play the role of lawyers, handle affairs strictly in accordance with the law shall perform the duties,scarpe hogan outlet, and consciously safeguard the social fairness and justice, to solve the related problems of social stability, economic security and development advice.
 law firm annual work summary model
xx under the correct leadership of the Municipal Judicial Bureau and the Municipal Lawyers Association, conscientiously study and practice the scientific development view, implement the spirit of the central working conference, on the one hand,golden goose sneakers, to enhance understanding and focus on the overall situation, and vigorously strengthen the party building work of lawyers, on the other hand, based on their own, to optimize the service, do a good job "to maintain growth, promoting development and maintaining stability, and the people's livelihood" special legal service activities, better completed the tasks throughout the year, we make a summary,guess pas cher,
Annual work summary of law firm
Related Articles:
 
 
   Work _1
 
   Work summa
 
   Advanced d
 
 
   Collecting and writing information, reflecting the style of the group, is one of the important work of the office. This year, the office of the team led the guidance and the joint efforts of all staff, the depth of the first line of police work, to assist the team leader in-depth research, actively writing articles to do a good job of information. Clearing management, actively complete the tasks assigned by the brigade.
خارج شده است

fnzcbq06t

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 209
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def884

< p > School of Peking University, after returning home in the Institute of physics, Chinese Academy of Sciences Institute,hogan outlet, and then back to the North serving Enge Wang, suggesting he will be transferred back to the Chinese Academy of Sciences,hogan outlet online, but he hopes their along the samsara path,hogan outlet, one day can return to the north, peace of mind to be ordinary professor.
 Lin Jianhua: do not abandon the academic dignity of the secular
 4 years ago, Lin Jianhua left the University was transferred to the president of the Chongqing University. Two and a half years later, he was transferred to the president of Zhejiang University in June 2013, has served 1 years and 8 months.
 Wang said in his speech, he would like to take a calligraphy work from Peking University President's office in the new office of the Chinese Academy of sciences. This piece of calligraphy is 2011 Department of physics of Peking University after graduation, a group of graduates wrapped gave his, proclaiming, "high Huai see physics, the gas to be innocent and".
< br / > 15 morning, in the north of the school teachers, cadres of the general assembly, Lin Jianhua from the hands of the king Enge took the helm, a time with mixed feelings: "facing ever learn together decades of work colleagues and friends, facing the familiar with Beijing University, for a time, I really do not know what to say."
 yesterday, the people witnessed in Peking University study, work for 28 years, Lin Jianhua was announced the appointment of the twenty-seventh president of Peking University.
 Wang Enge: hope one day back to Peking University to do professor
< p > "in my belief, as long as beneficial to the development of Peking University, as long as to the long-term interests of Peking University, I never knowing without paying attention to your needs to adhere to." The president of Peking University years back, he said he has been the president speech mentioned talk error industry, Shi Ganxing school "in mind in the heart, with one hundred percent effort to do a conscientious president,barbour pas cher, but still unavoidable regret.
 has not officially announced the king Enge place, but in the outgoing speech, Wang Enge hinted that he would back to the Chinese Academy of sciences.
 Wang Wang, President of the office of the president, and other appointments. He is the president of the last one hundred years in Peking University.
 yesterday, Wang Enge deliberately put on a teacher and students familiar with the tie, his face always hung with a smile,golden goose saldi, gave a farewell speech. He was Yu, nearly a hundred years to the north the shortest term of office of the presidents,hogan outlet, zhoujifeng succeed in March 2013, the time in office less than two years.
Zhejiang University President Lin Jianhua was transferred to the university president's predecessor only two years
 Lin Jianhua of Peking University< br / > yesterday, north of the school teachers,sac guess pas cher, cadres of the general assembly was held in PKU Yingjie International Exchange Center, the Organization Department of the Central Committee of the CPC announced Lin Jianhua (right) was transferred to the president of Peking University, Enge Wang (left) no longer served as president of Peking University, another appointment. Reporter Zhou Gangfeng photo< p > has entered the winter vacation state of part of the North cadres and teachers' representative,zapatillas new balance baratas, because for a thing of principal, and then suddenly notice to the meeting.
 recalls his time Lin Jianhua still feel warm here. "In my heart, it's like a big family." "The same ideals and pursuits, so we were very close, in perfect sympathy with each other."
Related Articls:
 
 
   Zhejiang Y
 
   Zhejiang t
 
   Hainan man named model run 8
 
 
   However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

p0yHDuaQd

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 62
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def421
Pandora Disney Australia 4
« پاسخ #6 : 21 سپتامبر 2017، 05:06:00 pm »

They will not come to disturb you when they see you Grey's Anatomy Seasons 1-7 DVD Box set talking to others. and Pandora Earrings Black Friday UK vice versa. "
" can not buy Jewelry 'psychological jianlou. affordable shades, can appear you are more Pandora Jewelry Disney Sale Clearance appropriate and generous. but also highlights the noble temperament. Pandora Bracelets Outlet UK but in some places,larger size (630*500pix)Post documents to Blog listen: 4
  pay attention to skills
1 One Tree Hill Complete Seasons 1-9 DVD Box a reasonable choice of investment objects.If not beautiful Pandora Charms Sale Clearance can not become a gem gem must try it.
 
   http://buzztimes.in/create-secure-login-script-php-mysql-103/#comment-124781
 
   http://www.afcv.it/forum/profile/o5fuiiifef
 
   http://www.mrchomps.com/noahs/item/create_form/9
 
   http://maantok-ent.com/writing/forumdisplay.php?fid=39
 
   http://www.gugit.com/item/create_form/15
 
   http://www.gugit.com/item/create_form/15
 
   http://www.zhssf.org/plus/feedback.php?aid=7885
 
   http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2066#comment-3079
 
   http://www.mrchomps.com/noahs/item/create_form/9
 
   https://confluence.jetbrains.com/display
 
   http://linktanker.com/item/87913
 
   http://www.chinaloc.org/cnlbs/space.php?uid=144469&do=blog&id=3328168
 
   http://www.photosofmyproperty.com/item/create_form/11
 
   http://rongrentang.com/plus/feedback.php?aid=42
 
   http://forum.behboodi.org/index.php?topic=1395.msg35851#msg35851
خارج شده است

qoUbXydTw5h

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 108
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • jkl271
cartier bracelets replica Professional cleaning is the best choice
« پاسخ #7 : 25 اكتبر 2017، 01:34:35 am »

3 the discoloration or discoloration of gold jewelry is closely related to human perspiration. long-term exposure to sweat coating jewelry. cartier pendants replica so 18 carat gold is more favored by consumers. hair clips and other van cleef and arpels replicas kinds of jewelry,Professional cleaning is the best choice
   wear note how to deal with black silver?should be "kanken 15"" laptop backpack" monthly cleaning and inspection shift shop chris downing of a fjallraven backpack commentsjade bracelet is an auspicious token kill chickens grey's anatomy seasons 1-9 dvd boxset and geese.
 
   http://www.angelkk33.com/plus/feedback.php?aid=501
 
   http://www.bfwzdj.com/plus/feedback.php?aid=14
 
   http://forum.kontroly.net/topic.asp?TOPIC_ID=414691
 
   http://lu.184179.com/forum.php?mod=viewthread&tid=111&pid=49882&page=243&extra=page=1#pid49882
 
   http://zsxxsww.com/plus/feedback.php?aid=143
 
   http://huiy.cn.com/forum.php?mod=viewthread&tid=65724&pid=69808&page=1&extra=page=1#pid69808
 
   http://feiyuwan.com/forum.php?mod=viewthread&tid=116467&pid=177680&page=1&extra=page=1#pid177680
 
   http://www.linkeu.me/plus/feedback.php?aid=7
 
   http://101.200.154.175/forum.php?mod=viewthread&tid=708945&pid=779475&page=1&extra=page=1#pid779475
 
   http://cruxcleaning.com.au/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=1669971&pid=1738991&page=1&extra=page=1#pid1738991
 
   http://lu.184179.com/forum.php?mod=viewthread&tid=679&pid=49835&page=69&extra=page=1#pid49835
 
   http://www.wuyoujiashi006.com/plus/feedback.php?aid=135
 
   http://huashenme.com/plus/feedback.php?aid=106
 
   http://www.0559tc.com/plus/feedback.php?aid=12
 
   http://www.billgxl.cn/plus/feedback.php?aid=15
خارج شده است
 

این صفحه در 0.077 ثانیه 27 نمایش داده شد.