انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

كسي را كه اميدوار است هيچگاه ناميد نكن ، شايد اميد تنها دارائي او باشد…

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه شصت و سوم  (دفعات بازدید: 1862 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

آنجا که واقعا می خواستند ترککنند موفق شدند و مدتهای درازی بدون الکل زندگی کردند .
            این داستان مرد سی ساله ای است که به مشروب خوری ادواری (مشروب خور ادواری به کسی گفته می شود که مدتی مشروب می خورد و سپس مدتی از خوردن خود داری می کند و مرتبا همین جریان را تکرار می کند .) مشغول بود و چنان در مشروبخوری افراط می کرد که در صبح روز بعد هم ناچار بود با الکل بیشتری اعصاب ملتهب خود را آرام کند . این مرد که آرزوی موفقیت در کسب و کار خود را داشت سرانجام متوجه شد درصورتی که به مشروبخوری خود همچنان ادامه دهد هرگز به جای نخواهد رسید ، زیرا به مجرد شروع به مشروب خوری کنترل خود را بلافاصله از دست می داد . بنا بر این تصمیم گرفت تا زمانی که در کسب توفیق نیافته است و به مرحله بازنشستگی نرسیده است از خوردن مشروب خود داری کند . این مرد استثنایی به مدت 25 سال در تصمیمش استوار ماند و در 55 سالگی پس از موفقیت در کسب بازنشسته شد . اما او نیز مانند تمام الکلی های دیگر قربانی این خیال باطل شد که پس از سالها دوری از الکل ، قادر خواهد بود مانند مردم عادی مشروبخواری کند ، لیکن بیش از دو ماه طول نکشید که مبهوت و سرافکنده کارش به بیمارستان کشیده شد . او چند بار دیگر هم سعی کرد مشروبخواری خود را کنترل کند که نتیجه آن چند سفر دیگر به تیمارستان بود . سر انجام با تمام وجود کوشش کرد که از کلیه نیروهای خود مدد گیرد تا بلکه بتواند به یکباره و برای همیشه مشروبخواری را متوقف کند لیکن متوجه شد که نمی تواند . او هرگونه راه حلی را که با پول می توان خرید آزمایش کرد اما نتیجه ای عایدش نشد و با اینکه مرد میرومندی به نظر می رسید ظرف مدت چهار سال بتدریج بنیه خود را از دست داد و سر انجام راهی گورستان شد . این داستان محتوی درس پر ارزشی است . بیشتر ما تصور می کردیم که پس از یک پرهیز دراز مدت از الکل ، خواهیم توانست بطور عادی مشروبخواری کنیم اما داستان این مرد به ما نشان داد که اینگونه نیست زیرا او در سن 55 سالگی دریافت
.
.(63)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • klm412
Life is so hard to force, the key is to have their
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 06:47:22 pm »

now life was completely filled up by. Morning, arranged a few classes, everyone on this class is not up,hogan outlet online, no matter what class, he is hard or soft class class, all sleep. Afternoon, just don't go to school at half past two, directly set >
 so, in such a hard life, I can not signal Buddhism, after all, I am wearing this uniform. Now, the army of the HKIEd life hard enough force, especially in the current stage, originally yesterday was Saturday, afternoon pull three times march past program, very tired at night can rest for a while, but counselors thought pull the tattoo procedure when the afternoon we did not do a good job, and then at night to practice. His decision, immediately attracted a manmasheng. But under the eaves, which can not lower the head! Everyone on the surface of practice, in fact, in his heart scold him. And he also found instructor duty member of the thing, let they also followed the practice, his decision, although we surface is performed, but, the heart is very dissatisfied, estimated that after he life wants us to do. We are not as promised. He has lost your trust, if not a system pressure, who would listen to him! This time, although we listen to him, but completely lost our trust. Later, there may not be with him respect. The first train, everyone is very angry, is after the dust is as high as four or five meters. However, estimation of the "baby" will be very happy to see!
< p > whenever you ask a successful person why so successful, don't listen to him what the truth of life, he just succinctly say a word on the line, that is: in fact, I was forced to! Life is like this,hogan outlet online, I have no way ah! This sentence than any avenue are behaving, life in the universe,tn homme pas cher, from birth to death, the road traveled, which is to act in accordance with their own interests and hobbies! This is the life is an ascetic, sickness and death, which accompany our life things, which can get rid of it!
's former counselor in and talk with us, he said: "life is sincere words and earnest wishes to be raped!" Although some of these words vulgar, but has revealed the common aspiration of many people.
< p > this, thousands of years ago the Suddhodana Prince has realized that,louboutin pas cher, and create the Buddhism, Buddhism is one's self perception of life, and the IT system, however, is such a personal understanding, has become the religion and the Pope door teach since its inception, continue to be passed down, after years of catastrophe for thousands of years, many relics were destroyed,golden goose scarpe, but the Buddhism has become in the brain of the spirit, as long as there is in that it can exist. Just a prince's personal life experience, why can have long been accepted and enduring! This one, must have its truth, life is an ascetic, this sentence, we certainly agree. Otherwise, why do people so obedient to what he said? Also,tn requin pas cher, people are willing to do his teacher, his spirit of the majority. Yes ah! Life is born to endure hardship, this sentence reflects the common aspirations of all people.
Related Articles:

Really love you

Graduation season

I like to be quiet, so my friends are very few, and those are the ones that I have recognized. Forget where to hear the good friend is not attached to the label is not torn off, so I cherish. Sometimes you hate a friend. I said the friendship need to operate, you say who you are right, you are right.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Love -- the tacit understanding between the heart
« پاسخ #2 : 16 آوریل 2016، 05:19:47 pm »

once the oath, as the morning mist, so frivolous   
      love is a tree, need sunlight and water to care to take roots and grow   
Love -- the tacit understanding between the heart and the heart
      the heart and the heart of love is understanding the red   
      why do people always want to lose after just know to cherish   
      love accumulation, emotion can blossom
    as such, the feelings of the end just because the sun is too cherish the feelings, and let the water feel tired of   
      when the tears flooded the joy, when memories become a burden on the heart,converse femme pas cher, the so-called love, to the end of the         
            &nbsp,hogan interactive outlet;           may the world lovers get married!       &nbsp,hogan outlet;             
  QQ592656693  sincere friends     &nbsp,hogan sito ufficiale;   &nbsp,nike tn pas cher;                     &nbsp,tn requin pas cher; "
;
      however, when the sun is used to protect the feeling, but the water in the evaporation of   of every little bit;
            hurt just know how to give up,hogan outlet, the pain just know back   
;
      love is the heart and soul of the exchange,scarpe hogan olympia, is worried about each other, really care
      so give each other a little space belonging to each other, don't pay for each other's needs   
          finally one day, the tree withered     
Related Articles:

Yi

Fleeting general injury

Fly into B

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Lonely season
« پاسخ #3 : 16 آوریل 2016، 06:20:40 pm »

Lonely season< br / > I'm afraid this season in such weather. By mid June afternoon, days has been overcast,nike tn pas cher, hot is that some can not breathe, it did not rain. It has been cloudy calm stuffy. A sudden gust of wind, strong winds, the outside of banyan leaves blowing rustling chaos ring, let a person feel is not the city,montblanc plume pas cher, people listen to is also a panic of living in the hills. Open a window,golden goose scarpe, has been vicious on the wind, worry at this moment is scattered many, his own mood becomes clear. Recently began to listen to the show. In this way,hogan sito ufficiale, they often let it speak loudly in the living room, singing. Not to be implemented to understand what it is singing in the end, just want to have a little noise, and it is free, and it does not interfere with it. The song usually very loud, very happy, to a cappella what, although no reason to feel that happiness is flustered hide, but in such a cloudy sounding is still has a soothing force. Today is Sunday, home neutral gear, belonging to my own world, rely on their own hands have ample food and clothing, the Chinese cabbage leaves a piece off another piece carefully wash after immersion in Shimizu Ri. Snacks lost interest for a long time. On the table the mighty put to buy mango, litchi, pear, apple and, every day facing,golden goose saldi, the total can not think up to begin with up to eat a. Look at the label on the apple, in June 5th, has passed more than ten days. The rice in the plastic bag is not enough to cook a bowl of rice. The kitchen table is only a few cucumber, pepper. My poor pot has not touched me in my hand. This time,golden goose scarpe donna, in particular, want to have friends in the side, lively rambling chat,hogan outlet online, or is not talking, close sitting, watching her own book. Perhaps, this is the so-called lonely. Karen Mok in the song sings: cloudy, lazy in the dark room, when all thoughts are one point one point precipitation. After precipitation is what? Sink in the following is a memory,hogan outlet, floating on the surface of the air, in the middle of a transparent but can not ignore the time. I am desperate, I sing, but still have to live with it. This is my life?Related Articles:

Parents ar

We of this

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
guide language
« پاسخ #4 : 26 آوریل 2016، 01:50:36 am »

HTML template in the hearts of the sun, there is a hope of life

guide language : everyone alive to have hope, hope is a beacon, hope is the strength, hope is the motive force that we continue to struggle.
 has been in the sun...... Large tracts of sunflower flowers is the warmth of the sun power, not the power of the sun just a lost all the walking dead. How many people, but also because of the lack of hope that the heart, but not to go on. Just hold on a little bit,air jordan pas cher, and then stick a little bit boil over, eyes will be dense willow trees and bright flowers! I >
 the sun is the source of life, but also the object of people's worship. When I was a kid, every morning and go to school, go on the road in the countryside, can always see the red sun rising in the East, Xiaguang miles, let imagination, if fly, I must toward the sun fly, fly to the edge of the sun to see. After growing up, have the opportunity to see the choppy sea round of gushing out of the sun, that moment, let people shock, give a person infinite strength, rushed forward power! Every day, the sun 's heat is transported to the earth, and it is still more than the sum of the energy produced by all the energy on the earth! In the history of the ups and downs in the sun, just write down a word: to light a candle than to curse the darkness. No matter in what kind of environment, a change of attitude, or will find the other side of things, let us see the truth, but also let us feel the poetic,hogan outlet online. Whether it is dwelling, or settle, life will have a distinctive flavour. The sun does not freeze, the city sunset, as in our palm sunset. In the face of the sunset,tn requin pas cher, such as the face of their own mind. The city will overwhelm us,nike tn pas cher, but let us see the sunset will mourn myself, feel the life is the true life dry. Only because the sun believes that there is nothing that is not illuminated by the sun. Good, you can run in the sun,golden goose uomo saldi. Just floating foam and shell, under the thought of the generation of the river, with the shape, as well as the sun's rays.
 the warmest place, not in the equator and in the heart. When you are down,air max femme pas cher, you can stop and look at the city. No matter how majestic city, the sun will still fall,scarpe hogan outlet. No matter how brilliant your career is, the sun will still fall. If it is the ordinary people, but also often see the city sunset, stroking the life process, and as we can in the city to see the sunset and feel lucky. Hope you can grow more of the sun, the sun out of the sun for everyone, the sun hung in the heart, from the heart is warm and bright. Where the sun rises in the East, it is the place where dreams are rising! In order to dream, we will go to the place where the sun rises! World's coldest place not on the two poles of the earth or in the heart, but as long as there is a heart of love for love give action, continuous self-improvement,goyard paris, and carries a thankful heart, a sincere love, in the heart of the sun wouldn't have fallen. Concerned about the need to help people, eat again big bitter is sweet, suffer multiple pressure also feel very relaxed.
Related Articles:

asked

The first

Now, we further explore the question is whether the beauty is the artistic characteristics of Oscar's movies only? Or, for the majority of the audience, Oscar blockbuster the biggest surprise is only the so-called big beauty? I believe that most people will not agree with the experience of this statement. For a work of art, Dazhen although relatively easy in the first time ceiling fastened to the audience's attention, however, rely solely on Dazhen itself strength in most cases is difficult to form the core value of a works of art.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Foreign trade correspondence and handling complaints
« پاسخ #5 : 28 آوریل 2016، 12:17:29 am »

&nbsp,hogan sito ufficiale;     Tel: 6221380000000 Fax: 6221 380000001
  &nbsp,hogan outlet;   China
  &nbsp,scarpe hogan outlet;   Indonesia
 Hong
      Nusantata Trading Co. Ltd. Jalan, Malaks No.51 Jakarta
      January 18, 200#
      &quot,montblanc plume pas cher;
      Kong
&nbsp,scarpe hogan outlet;     Manager
      35 Road Harbour, Wanchai
      Dear Ms. Leung
 Industry
  &nbsp,hogan outlet; &nbsp,tn pas cher; Order NT-20717
 New
      Thank you for your fax of We are extremely sorry 17 January. to learn that an error was made in carton 13 of the above order.
Complaints and treatment ComplaintsandAdjustment
      13-14/F.; Building
      Times Trading Company Limited
      The missing pens were sent this 9000 ball morning by Cathay Airways1 and the documents have alreadly been forwarded you.
  &nbsp,hogan outlet online;   Ms. Leung Suet Chan
 Deputy
Related Articls:

Huachen Yu suffered a spoof turned muscular flower Poster

love Taobao 100 dollars to buy the value of 20 thousand antique

In fact, it is the person coming out, which still needed after observing how true or false. But again, Cecilia Cheung and Nicholas Tse even feelings no matter how cold, after all, there are son in the middle that completely cut off contacts or disassociate themselves is not possible. No wonder Xiao Yan opened his mouth, "I do not know, I do not know, I can not represent what they say. Go ask the weekly magazine!" Clean too hard chores!
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448

easy side battles, fiftieth minutes, Kirk pass in the left;
< p > the 27 minutes, c Luo by Mary create free kick opportunity directly hit the door ball after landing rebound but Courtois firmly to hold the ball. The 31st minute,air max femme pas cher, Tiago crosses mistakes, bell steals after dribbling into the restricted area, then he escaped Miranda tackles after his left foot hit the door, the ball wide of the left column.       thirty-sixth minutes, Ma Jing made the lead. Gaby starts out the corner kick, in the restricted area of the chaos, Kathy lapse in judgment ahead of the attack, Godin direct head mallet Gongmen. Kathy tracking back too late ball was over the line, 1-0.
< p > both in the history of La Liga played against a total of 154 times, Real Madrid 85 wins, 33 36 flat negative dominant; in Champions League history, the two teams played over 3 times, Real Madrid 2 wins and 1 negative dominant. And the three fights occur in the 1958-59 season's Champions League semi-final,golden goose outlet, when Real Madrid home 2-1 defeat Ma Jingzhan opportunities, but the second leg away 1-0 loss, both total score fights the 2 to 2 level, Real Madrid in the playoffs 2-1 win promotion finals. Atletico unbeaten start to the season in the finals,hogan outlet online, while Real Madrid will be defending champions Bayern cut the Lok Ma, on both sides of this contest destined to go down in the annals of history. Ma Jing's staff, Costa start, any injury. Real Madrid is the combination of BBC playing together,stylo mont blanc pas cher, Alonso accumulated yellow card suspension, Casey as a goalkeeper.
The Champions League tie Ramos C Ronaldo scored Real Madrid 4-1 overtime Atletico win the Champions League | Ramos |
 Game 5 minutes before the opening, the fierce competition in the midfield, the two sides and the ball steals fierce. Ninth minutes, Costa because of a hamstring injury recurrence and was replaced by Adrian. Thirteenth minutes, Garcia Raul played the first leg of the game shot. The 15th minute, Gabi and Fabio coentrao in the scrum process happened conflict, two people pushing each other up. Fortunately, the two sides in a timely manner are controlling the emotions, there is no conflict.
 twenty-second minutes, Modric left the restricted area free kick straight to the goal, Courtois get ball confiscated. The 26th minute, Raul Garcia tipped the high-speed onrush of Mary to eat yellow card, Sergio Ramos then rushed to Garcia,scarpe hogan outlet, a body collision was also the referee booked.
 Phoenix sports news Beijing time at 2:45 in the morning of May 25th, 2013-14 season Champions League final in Lisbon,golden goose sneakers, Portugal, the stadium started, the Real Madrid against madrid. Within 90 minutes, Atletico from Godin scored a goal, and Ramos at the last moment into a ball to send the game into overtime. In overtime on Real Madrid with bell, Marcelo, c Luo goal,hogan outlet, eventually 4-1 beat Atletico win the team in the history of the 10 Champions League trophy.
< p > the 40 minute, Gaby starts out the corner kick, Adrian took the lead in the scrum to,golden goose outlet, direct header Gongmen ball slightly higher than the beam. Forty-sixth minutes, Khedira David Villa received a yellow card. The first half of the horse race temporarily to 1-0 lead.
Related Articls:

Champions

Juventus s

Last month, the French media exposed the former France international Cisse together with 3 other people use s..e..x video blackmail Valbuena. But the former Liverpool striker has not been involved in the case of a French prosecutor's investigation. But in the end, Cisse racketeering was released, I do not know whether it is affected by this, Cisse shortly after tearfully announced his retirement.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
it is no secret, I will leave arsenal
« پاسخ #7 : 22 مه 2016، 04:10:24 pm »

Sarnia Pro Cheng will leave Arsenal before the world cup to finalize the new owner | Arsenal | Sanya
,hogan sito ufficiale had his future,hogan outlet, will be resolved before the world cup.
 team tried hard,hogan sito ufficiale, but negotiations with the Lakers did not follow the development direction of my hope. He said he followed Arsenal to win the FA Cup is very happy. At Wembley to win the FA Cup is really unbelievable. Put on the Arsenal shirt is a kind of glory,scarpe hogan outlet, even for us for a long time have been criticized can not win the championship, but I here spent many memorable moments. If I had to do it again,jordan pas cher, I would do the same thing again.
The
< p > reported earlier this week the French defender has refused to provide the team's new contract in Sarnia now contract with the team to the end of June this year maturity,hogan outlet, then he will become a free agent. He said in an interview with
,hogan outlet online, it is no secret,tn pas cher, I will leave arsenal.
He said
Related Articls:

Dutt no on

U.S. versi

The transparent air defense a

These years, the mainland TV market rescreens becomes common practice, from Jin Yong's drama, Qiong Yao drama, red classics to four famous and "on the beach" "fearless" and other classic TVB, the audience almost can up to the classic movies have been remade over again. Classic in the former, 99% of the remake of the drama is condemning, little beyond the former works, but rescreens the play continue to be intensified.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448

< br / > allegedly,air jordan pas cher, operating income grew in the third quarter of the national technology is although market competition continues to intensify, company main products USBKEY safe main control chip sales prices fell,air max pas cher, but the company launched a better performance and lower cost,tn requin pas cher, more competitive new generation products and shipments grew 172.80%, USBKEY security main control chip revenue so year-on-year growth 94.29%. However,guess soldes, some government approval of the project funds are not expected to account, as well as a wholly owned subsidiary of the national electricity business losses, resulting in the third quarter of the national technology and the first three quarters of net profit fell.
 today, 2013 three quarter report disclosure of the Shenzhen SME board and gem companies. Among them, the national technology (300077) in the third quarter net profit fell 98.64%, a friend of a shares (002277) in the third quarter net profit rose 17.13%.
 due to fierce market competition and other issues, this year's national technology is faced with the problem of increasing income does not increase profits. National technology is expected in 2013 full year cumulative net profit fell 30%-50%. As the current market competition is becoming increasingly fierce, the company's USBKEY security master chip prices may continue to decline, the sales of other products is not up to expectations. In addition, the company's R & D expenses growth,guess pas cher, government subsidies revenue may decline. At the same time, the company's mobile phone Shenzhen terminal renovation costs in the beginning of this year amortization, resulting in a rapid increase in the cost of the period. Moreover, the national technology, a wholly owned subsidiary of the national electricity loss, will also be a drag on the company's annual results.
 today,hogan sito ufficiale, a friend of the Arab stock (002277) also released three quarterly, becoming the first release of the 2013 three quarterly bulletin of the SME board. The company achieved net profit this year, net profit of 11.7%, an increase of 0.65,nike tn pas cher, earnings per share of yuan. In the third quarter, the company achieved net profit of 66 million 390 thousand, an increase of 17.13%.
National technology net profit fell 98% friends of the Arab stock performance increased by 17%
 National Technology (300077) three quarterly show that the third quarter, the company achieved operating income of 31.02%, an increase of, net profit attributable to shareholders of ordinary shares of $, down 98.64%. 2013 years ago, the three quarter, the company achieved operating income of 0.94% yuan, an increase of, net profit attributable to shareholders of $, down 76.27%.
 in addition, the friends of a shares on the annual results made a forecast. The public >
 in the first three quarters, a friend of a share of the business income of $, an increase of 9.87%. Among them, the third quarter operating income of yuan,hogan sito ufficiale, down 2.92%. The company said the main reason for the decline in revenue, one of the company's main stores friendship store in May of this year began to decorate doors, September 12, was back in business.
 Securities Times reporter Jin Shuyang
Related Articles:

Thai backdoor joint venture with chemical deep venture capital exit 2.5 times

cheapConsumers said the invalid pr

Peng Ling shares proposed increase 248 million to expand the business scope of -

With the continuous development of China's securities market matures, the listing Corporation delisting phenomenon will become increasingly common, normalization. The responsible person said, China's stock market started at the beginning of this century, the implementation of the delisting system of listing Corporation.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Summer vacation life _9
« پاسخ #9 : 05 ژوئن 2016، 01:28:20 pm »

summer life
 this practice, I have come into contact with the people mentioned in the mouth of society, always said that students can not contact the community, I want to experience what the society is like, a month down, or something to gain.
 in the community to be good at communicating with others. After this month's practice to let me know a lot of people, but also let me learn to communicate well with others, this technology is the need for long-term practice. Before, I and others in dialogue not improvise,pandora outlet, always want to say what he said, conversation never pay attention to other people's ideas, which is very let others dislike. People in the society will integrate into the community groups, between people to do things together and make it work more harmonious and more efficiently times. Others give you advice, you have to listen, patience, humbly accept.
 this is a kind of training, for me,hogan outlet, the opportunity to practice is very rare. In China's education, we are learning the theoretical knowledge, but not really used. Theory and practice are the most scientific methods of study. And it can be practiced in the society, which is the purpose of education. This practice is a waiter at the restaurant, the main content is the point of the meal, meal, dishes, mopping the floor and so on. This job is not easy, finally traveled Wanda, and a few buddies in a restaurant to find. When I first started working, it was a real mess. What is not, what do good, busy for a long time every time he is always doing wrong. I work with several than my little girls are doing is organized, I doubt myself this ten years lived in vain, even simple mopping the floor is done bad,new balance baratas, really is a disgrace. Fortunately, the people here are very good, slowly teach, I humbly ask for advice, after several days of study, I will slowly adapt.
 is not easy to say goodbye to the exam, into the "Summer Palace", can have a rest and entertainment. But two months time is too long, perhaps a week before is filled with excitement, happy,tn pas cher, carefree and comfortable, but behind usher would be boring,hogan outlet, boring, empty, boring. So,nmd running homme pas cher, in the summer of this year, I want to be different from the past. I want to find their own work, their work, their own practice, not only can enrich the life of the summer, but also can accumulate work experience.
< p > work really tired, every day starts at nine in the morning to go to work until ten o'clock in the evening, wipe the table, mopping the floor, etc. guests to, meal, meal, would also like to see the dishes look, at noon, three hours of rest time is my most comfortable, and only then, the foot is off the ground, and then they will leave. But when you get up,hogan sito ufficiale, they have to be careful, because the station's time is too long, it really hurts.
During Summer Vacation
>
 is still very happy here. First of all,montre guess pas cher, there is a bunch of my age and friends, we work together, when you can get together, and other employees also get along well. Secondly, here I can also contact a lot of people, all kinds, and the guests are also very exercise person. Also, we have a good boss, treat others kindly.
Related Articles:

The blue is blue

Beautiful city (Beautiful City A)

PEP nine grade five unit composition a difficult t

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

این صفحه در 0.156 ثانیه 26 نمایش داده شد.