انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر نتوانی تنها باشی، پیوند تو دروغین است. این تنها نیرنگی است تا از تنهایی فرار کنی، همین و بس

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه پنجاه و چهارم  (دفعات بازدید: 1631 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

اتفاقی رای نیروی اراده و قدرت ادراکی که هنوز هم گاه در موارد دیگر از خود نشان می دهد افتاده است ؟
            شاید هرگز جواب کاملی برای این سوال پیدا نشود . در اینکه چرا الکل واکنشی متفاوت از مردم عادی نسبت به الکل نشان میدهد ، عقاید گوناگونی وجود دارد . ما مطمئن نیستیم که چرا پس از گذشتن از مرز بخصوصی ، دیگر نمیتوان کار چندانی برای او انجام داد . ما جوابی برای حل این معما نداریم.
            ما می دانیم تا زمانی که الکلی از مشروب دوری کند ، رفتار و کردارش شبیه دیگران خواهد بود که این ممکن است ماهها و یا سالها ادامه پیدا کند ، همین طور می دانیم به مجردیکه الکل وارد بدن الکلی شود ، به هر صورت و مقدار که باشد ، فعل و انفعالی را بوجود می آورد که بر روی جسم و فکر او ، هر دو تاثیر می گذارد و خودداری از ادامه مشروب خواری را تقریبا محال می کند . این مطلب را تجربه هر الکلی صریحا تایید خواهد کرد . اگر دوست ما می توانست از نوشیدن اولین گیلاس مشروبی که آن فعل و انفعالات غم انگیز را در او باعث می شد ، خود داری کند ، دیگر مشکلی بوجود نمی آمد ، بنا بر این قسمت اعظم مشکل الکلی در فکر اوست نه در جسمش . اگر از یک الکلی بپرسید ، چرا آن مشروبخواری آخر را شروع کردی ؟ احتمالا یکی از صدها دلیلی را که همیشه در آستین دارد ، تحویل خواهد داد . بعضی اوقات این بهانه ها ، تا حدی هم معقول بنظر می رسند اما با توجه به عواقبی که مشروبخواری در پی دارد ، هیچیک از این بهانه ها منطقی نیست و درست مانند کسی است که به بهانه تسکین سر درد ، با چکش بر سر خود بکوبد . اگر بهانه های واهی الکلی الکلی را به رخ او بکشید ، یا آن را با خنده بر گزار می کند و یا عصبی می شود و از صحبت خود داری می نماید . گاه ممکن است حقیقت را بگود که در آنصورت خواهد گفت او هم بیش از شما در مورد دلیل شروع مشروبخوری آخرش چیزی نم یداند . بعضی از الکلی ها گاه از بهانه های خود راضی هستند ، اما هر گز از ته قلب مطمئن نیستند که چرا این عمل را انجام می دهند . پس از مزمن شدن این بیماری ، سردرگمی الکلی بیشتر می شود ، اما در او همچنان وسوسه زیادی وجود دارد که روزی بتواند بطریقی بر این مشکل غلبه کند ، در حالیکه در بیشتر مواقع یک ظن
.
.(54)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr904
Interpersonal composition
« پاسخ #1 : 04 آوریل 2016، 12:59:45 am »

function and the attending composition
 through psychology, I also know how to actively interact with people, interaction. When dealing with people, action should be generous nature, to use civilized language, not to curry favour by claptrap, keep a proper distance and so on.
 people dialogue and contact, talk etc..
 so, through the psychology class,hogan sito ufficiale, I learned that if you want to know how to interact, you must create a space for interaction and actively interact with others. Positive interpersonal communication will make our physical and mental health development, in all aspects will help: can talk to himself, this time by the bitter; can share their own see, listen to, feel; can solve the problem I don't know.
!
 article two: Communication manual
 interpersonal communication is a necessary thing in daily life, even the dumb also know how to use sign language to communicate with people, but now the city people in social communication has been somewhat at a loss.
 Article 1: interpersonal
 two contacts can make you have a harmonious interpersonal relationships, and thus feel happy. Take our students every day, get along with classmates, in the happy talk,scarpe hogan outlet, you must feel very happy; in.
 interpersonal relationships, the right people will be our growth path to add a line of beautiful scenery! Add a little bit better!
< p > from primary school to junior high school, from young to mature, is in the transition period of our psychological changes occur,chaussure tn pas cher, the psychological problems more or less surfaced, and as an integral part of the "communication" we also know how much?
 see, interpersonal communication can give us so many benefits, why people will be so helpless to it? That's because people don't know how to create the right space and time for people. In life prone to disagreement, quarrel, oh, this time,ugg pas cher, the communication between people Kai to great effect, you can for yourself with each other to create a space and time, will speak out their ideas, to understand the other side. So as not to cold shouldered by the others, the atmosphere becomes eccentric, and don't be afraid the truth is the third man heard, the other to know his own mind, this is nice,air max 1 pas cher, isn't it? So, this time and space is necessary.
 communication is a process of communication between people. People to survive, to continue to leap, we must learn to interact. Therefore, communication is a necessary skill for the development of a person's existence. Here is to make a note of communication.
 function of a communication can make your mental progress, progress. In the process of learning, you will make mistakes, there will always be difficult to solve the problem. At this time, communication is particularly important. Remember once on TV saw such a piece of news: a 15 year old boy from Jiangsu,air max pas cher, childhood parents divorced, the heart has been hit hard and is very hot tempered, often beating students. He never contacts with others, parents appealed to the deaf to the final, chained and thrown into prison for manslaughter. This is not difficult to see that the main causes of his tragic results because he did not pledge allegiance to their parents, not with classmates,
Related Articles:

Cherish the time

The ninth

On the fru

There are several advanages we can benifit from the holiday economy.To begin with, the holiday economy can prompt the consumption. During the tour, tourists spend money on playing, living, eating and shopping, all these are the impetus to the development of society. In addition, it also brings profit to the transportion.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
The journey to the West After
« پاسخ #2 : 19 آوریل 2016، 10:25:11 am »

" Oh that's more,hogan outlet online, than we do." " Eight; quit looked! Around and said. " The delusion is too; Amitabha! Strong! I want to touch them with my gab " Tang Seng is! Full of drive. So they rented a house together, settle down. They had wanted to alms as before. But the others are bierbuxian. They decided to go out and find a job to support their life.
The &quot,converse pas cher; journey,nike tn requin soldes; to the west" After,goyard soldes;
Tang said
< P > Tang in the avenue stroll,air max one pas cher, a lift eye, see " Tsinghua University" see the,golden goose saldi, construction of the campus the quality,goyard prix, of students,golden goose outlet, teacher Gao Shangdou to attracted to him. He went into the security room, and handed them an application, and walked into the campus. By talking to the headmaster, we have no intention of employing the principal, but also for Ears let, him do a history class teacher. Or> his
 that after nine nine to eighty-one four and finally made the scriptures. Blink of an eye they came to the twenty-first Century.
Related Articls:

Jealous ke

Law Chapte

Regulations of the people's Republic of China on the implementation of the land administration law _

To start a debate, let's go home and get ready. A listen to is about Chinese hurdler Liu Xiang, the classroom suddenly blasted away the pot, everyone NiYiYan me a language, talking, and agreed tomorrow to launch the PK war.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Xin Fu medicine was included in the relocation lis
« پاسخ #3 : 21 مه 2016، 11:17:25 pm »

< p > Xinfu pharmaceutical said that in view of the company has not yet moved matters discussed,montre guess pas cher, nor and relevant government departments to discuss relocation compensation matters. At present,montblanc plume pas cher, the company is still unable to determine effects of the relocation matters to the company.
Xin Fu medicine was included in the relocation list
< p > Xinfu pharmaceutical announcement today, June 22 received Lin'an City government documents with simple complex simple,barbour paris, agreed to will be included in the list of recent corporate relocation company. This time included in the relocation of the block is company production of pantothenic acid series products and biodegradable materials (PBS) Gua fan production plant,occhiali ray ban wayfarer outlet, covers an area of 130 mu.
 this means that the company will be in accordance with the relevant policies of Ling'an to enjoy the relocation compensation and support, incentives. Such as the transfer of land use rights,hogan sito ufficiale, in accordance with the regional industrial land assessment price compensation; if corporate relocation to a new site in Lin'an City, and after the relocation of the enterprise scale of investment and production, from within three years of tax contribution is not less than the original enterprise's, vacate the relocation of land, in accordance with the land with the right to recover that city and town planning purposes, the assessment to determine the land sold gold net income of 40%,louboutin soldes, city financial arrangements to give support,hogan outlet, 20% of which in the enterprise vacated to pay after given to arrange, and the remaining 20% in enterprise production reached the requirements shall be arranged.
< p > notice display, Lin'an City Economic Development Bureau that companies need to implement relocation,chaussure louboutin pas cher, the original part of the creature shop moved to the field, the implementation of PBS project in the town of Lin'an Yuqian, integration of the existing space layout to meet the requirements of the safety and environmental protection.
Related Articls:

Yu Liang s

Xiyi share

The stock price continued upside down Hengyi Petro

After two years of development, Ningxia Zhongyin Duncan Garments Co., Ltd. the marketing channel system more reasonable and perfect, ability to continue as a going concern gradually increased, the operating efficiency increased year by year,but also significantly reduced in the aspects of the distribution, narrowing the distance between the end consumers and the brand, so that consumers have a more profound understanding and the understanding to the company.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
The new three board listed companies listed three
« پاسخ #4 : 29 مه 2016، 02:03:15 am »

then, the debt of the company? Although the average person does not contact with, but for its nature and the role of the play is not strange. The reality of the noisy company as described in the underworld movies like, motionless handahansha, spray paint? E rent treasure chief economist, Jody in an interview with the Beijing Youth Daily "life times" pointed out that Dunning company is more by means of law, and non violent means to help enterprises to recover overdue accounts. Urged the company in developed countries, especially in the economic downturn, lack of credit environment, the business is very good to do. But in China, the legal environment is not mature.
 indeed,hogan outlet online, P2P after the rapid development of the debt overdue rise, which is the fact that many of the platform is facing a debt obligation,hogan outlet, which is also a reality.
< p > recently, Shanghai, a Connaught Yinhua Investment Co.,chaussure jordan pas cher, Ltd. enterprise to the share transfer system (the new board) submitted to the public transfer instructions, proposed listing of the new board. It is understood that its main business is engaged in bank credit cards, personal credit products and other credit products and advisory services. Simply put, is to help banks, debt collection company P2P.
P2P debt overdue rose
< p > in the present situation, on the one hand,adidas yeezy 350 pas cher, net loan debt overdue on the rise; on the other hand,goyard pas cher, P2P debt exist scattered distribution characteristics; coupled with the credit system is not perfect, all of these make P2P debt collection caused difficulties. P2P debt collection difficult is mainly reflected in the following: line collection of labor, capital and resources cost high; throughout society, large differences in economic structure, collection different risks; information asymmetry. The debtor also owed a number of P2P loan generally.
 and overdue debts, the rapid development of the P2P industry in 2013, from the end of 2014 the phenomenon of overdue debt rise. Net loan industry debt problem is highlighted, the love of money into the post loan management and call center senior director Sheng Li Jie said.
 control default rate is the basis for stable operation of the platform, and the credit management is an important means of P2P industry to control the default rate. But how to carry out the debt collection,tn requin pas cher, this is definitely a live, so there are >
PPmoney co-founder Hu Xinxiang "life times" said collection business also belong to the bad assets management business scope,tenis asics outlet, management of the non-performing assets in the financial system plays a promotion and complementary role.
< p > the first payment service executive Yue Ming, general manager, told the Beijing Youth Daily "life times": the urge corporate bonds listed on the new board) extent reflects (net lending) adverse industry, overdue debt risk, aroused the vigilance.
Urge the company listed three new board P2P net loan debt overdue risk of financial products should be wary of the financial products overdue accounts
P2P due to the beginning of the disorderly development of
 however,hogan outlet, the debt company is available but not dependent. Foshan Wangli CEO Bao Zhao Runlong that should control the risk in the loan before, the company collection is fire, and fire in the fire is the best and most secure.
Related Articls:

July will welcome the peak su

Sega user

The World

But, in our country the market 3D printer is still in the initial stage, because there is no standardized sales environment, leading to the cottage products in the market. And the Jingdong first exclusive debut 3D systems of the cube 3D printer, not only the first time for Chinese users to bring global top, the latest 3D printer products, is to provide a safe and secure online shopping platform.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Young teachers' growth experience
« پاسخ #5 : 08 ژوئن 2016، 03:37:24 pm »

,scarpe hogan outlet
 three, with the least time to read the best book. The teacher's time is very valuable, so to choose a suitable method to improve the efficiency of
 teachers are the most brilliant career under the sun,hogan outlet online, we want to do a good job in education and management needs the help of the school and parents to understand and support, and we should use the free time to read:
 two,golden goose outlet, a classic study. Read the best books for teachers should be self for duty, do not care about a lot of reading. And mind reading the best. There are some books that are hard to read but try to read.
< p > by carefully read read the growth of young teachers Tour "the book, and I engaged in Education (primary education and junior high school education) experienced the process, the transformation of education mode, deeply rural nine-year compulsory education in the current crisis.
< p > the nine-year compulsory education, we do not simply to understand,sac guess pas cher, and to from the youth is the future of the motherland, the hope of the motherland, the main force of our country for the starting point to understand the compulsory education.
< br / > the reform and opening up is a milestone in the history of China's economic development, reform and opening up the labor output increase, peasant brothers pockets bulging,wholesale mac cosmetics, and left behind children increased, especially some parents perennial in children in others home living, childhood fatherly and motherly love, feelings of indifference and school children to make mistakes, and school education alone is can not solve the fundamental problem,hogan sito ufficiale, need more understanding and support from parents. Another issue that deserves more attention. Now the students from the school the school of rural to urban areas, resulting in reduction of rural students,scarpe hogan outlet, and increase of students from the city, but urban schools because of the excessive number of, teachers with and students a disproportionate number and management presents Gu ago despite, resulting in most of the students in the state of the "government". follow one 's own inclination。
 lay the foundation is the key, from elementary school to junior high school. Throughout the last few years, grade seven student achievement, and then to the graduate school survey, the basic agreement.
 teachers and educational model. According to reports more than 60 percent of teachers heart is unhealthy (family and social aspects), corresponding to a mental health problems of teachers how to bring out a number of mental health of students; also from exam oriented education to quality-oriented education, but according to the situation of the current assessment of teachers still attend to students grades. The corresponding teacher in addition to study materials, questions, most of the teachers have never read other books,hogan outlet, it will not give the education a innovation, more terrible is the implementation of humane education, are not allowed to abuse, sarcasm, corporal punishment, to expel the student, constant management students seized this point with the teacher and the school implementation of soft resistance, so that the influence of the management.
 four, combined with school-based training to read. The core of school-based training is to improve the level of teachers' education.
 one, reading is to improve the humanistic quality. Reading from the category of teachers "teaching methods to different disciplines, to recover the original simplicity. infer other things from one fact。
 education can not be separated, but also need a good warm environment.
 young teachers grow up experience
Young teachers' growth experience
Related Articles:

House song contest planning b

Food sales

Seven one

Eager to learn and improve skills. Be responsible for the enterprise, responsible for the consumer. With good professional quality, take the initiative and enthusiasm, patience and thoughtful service concept, harmonious and friendly service attitude, rich professional knowledge, skilled operation skills, to serve every customer, at the same time to consciously abide by the rules and regulations of the company and the position of the discipline required.
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
preschool prep collection fingers slender female
« پاسخ #6 : 16 اكتبر 2017، 01:20:56 pm »

and to prevent dirty wallpaper, soft collocation.Korean cartier jewelry replica clothing with the spread of Korean drama is widely known organic glass earrings. suitable rounded lines. jewelry also peppa pig dvd collection need to knock off jewelry cartier be adjusted accordingly. Only once in a lifetime wedding, Hanging above the riotous with colour lanterns, holding the color of imitation amulette de cartier flowers holding flowers, 3. Nowadays.
   Black hair, fingers one tree hill complete seasons 1-9 dvd box slender cartier knock off love bracelets female,use not get down

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?68964.last

http://www.matatabix.net/imagebbs

http://www.zyoxygen.com/plus/feedback.php?aid=73

http://www.hkd500.com/forum.php?mod=viewthread&tid=13779

http://www.120yiyao.net/plus/feedback.php?aid=2085

http://www.zjsoar.com/plus/feedback.php?aid=70

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?69585.last

http://www.lcssit-web.com/plus/feedback.php?aid=489

http://www.keriver.cn/plus/feedback.php?aid=1643

http://www.dfhsbj.net:8081/showtopic-84180.aspx

http://www.ngmyt.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=614600&pid=677487&page=1&extra=page=1#pid677487

http://www.gswushi.org/plus/feedback.php?aid=501

http://www.420yaan.org/plus/feedback.php?aid=496

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1211&pid=164792&page=459&extra=page=1#pid164792

http://www.jsrlbxg.com/plus/feedback.php?aid=501
خارج شده است

این صفحه در 0.076 ثانیه 26 نمایش داده شد.