انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

رزم آور نور هرگز سپاسمندی را از یاد نمی برد .
هنگام نبرد فرشتگان یاری اش می رسانند ، نیروهای آسمانی هر چیز را بر جای خود می نهند ، و او را اذن می دهند تا بهترین خویش را عرضه دارد.
یاران می گویند : بخت با او یار است !
لیک او می فهمد که بخت یعنی به اطراف نگریستن ، و یاران را دیدن : چرا که  از راه گفته های آنان است که فرشتگان می توانند صدای خود را به گوش او برسانند .
از کتاب : ظهیر - پائولوکوئلو

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: ویار در افسردگان گمنام  (دفعات بازدید: 26425 بار)

ایلیاEiliya

• بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 785
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
ویار در افسردگان گمنام
« : 28 آوریل 2014، 10:35:58 am »

ویارهای افسردگی خود را بشناسیم...
[/color]
[/color][/size][/color]
کشف قدم اول
بیل ویلسون یکی ازبنیانگزاران انجمن الکلی های گمنام، درسال ۱۹۳۵ میلادی زندگی و شغل خود را در منطقه وال استریت نیویورک که عمده ترین مرکز تجاری آمریکا و جهان محسوب می شود؛ به علت اعتیاد به الکل بر باد داد. وی چند سال پیش از آنکه اعتیاد خود به الکل را ترک و بهبودی به دست آورد، به علت اعتیاد و ناتوانی در ادامه یک شغل، زندگی زناشوئی خود را به شدت به خطر انداخت. در خلال سال های ۱۹۳۴ و۱۹۳۵ میلادی بیل به علت الکلی بودن چندین بار در یکی از بیمارستان های نیویورک بستری شد. وی در هنگام بستری در این بیمارستان تحت مراقبت و درمان پزشکی به نام ویلیام سیلک ورث که به علت روش های ابتکاری خود در درمان افراد الکلی شهرت داشت قرار گرفت. در نخستین باری که بیل ویلسون در بیمارستان بستری شد دکتر سیلک ورث به وی گفت که الکلی بودن یک بیماری است و نه یک مشکل اخلاقی و نداشتن اراده.

دکتر سیلک ورث بر این باور بود که الکلی ها از یک نوع وسوسه فكری و ویارجسمانی همراه با نوعی آلرژی یا حساسیت رنج می برند و همین امر باعث می شود تا آنها با نوشیدن اولین لیوان مشروب دیگر نتوانند خود را کنترل کنند و بی اراده به خوردن مشروب ادامه دهند. برای رهائی از این وضعیت افراد الکلی باید از نوشیدن مشروب کاملا پرهیز کنند و به هیچ وجه به سراغ الکل نروند. قرار دادن این گونه اطلاعات در اختیار بیل ویلسون از سوی دکتر سیلک ورث ذهن وی را باز کرد و او متوجه شد که چرا با همۀ تلاش هایی که می کند، نمی تواند جلوی زیاده روی خود را در مشروب خواری بگیرد و یا کلاً ازنوشیدن مشروب خودداری کند. پس از مرخص شدن از بیمارستان، بیل توانست برای مدت یک ماه مشروب را ترک کند اما نوشیدن مشروب را بار دیگر از سرگرفت. وی از ماهیت مشکلی که از آن رنج می برد مطلع شد اما این آگاهی کافی نبود که وی از نوشیدن مشروب دست بردارد. او هنوز نمی دانست که چگونه می تواند مشکل خود را حل کند. پی بردن به ماهیت مشکل یا اعتیاد در واقع همان چیزی است که وی آن را اساس و زیربنای قدم اول در برنامه ۱۲ قدم قرار داده است.
[/size][/font]
خارج شده است
هي فلاني مي داني ؟ مي گويند رسم زندگي چنين است...

مي آيند.... مي مانند.... عادت مي دهند.... ومي روند.

وتو در خود مي ماني و تو تنها مي ماني

راستي نگفتي رسم تونيز چنين است؟.... مثل همه فلاني ها....؟

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Endless memories, actually still rainy season _3
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 06:37:27 pm »

,air max pas cher
 friend asked me, why always write some sad words, does your life really so sad? I have nothing to say.
 (five)
 single sentences, is common, often brings together thousands and thousands of words, but due to an idea and put pen to paper, stop at the mouth and cover in years. Read again, "
< p > do not know what the future, I will be and how much unexpected story by chance, there will be talk about how many times with sleepless night writing, but I will continue to do the most true self. I understand, a signature,air max pas cher, a few paragraphs of text, knowing my mood, if you don't understand, not importune, no people is to understand you live in this world, can only be said to each other, into each other's eyes.
< p > life is of this case, different life, different stages, can not be all smooth sailing, some people chose the forbear, some people change, and I only choose record. This is the only.
< p > others don't know, but I love deep, an unfinished song poetry is that one incomplete story, can not find the end, simply will not be renewed, rack one's brains also doesn't paint a complete, better than to let it alone, on the rice paper on the plain of Acacia.
< p > at that time, I was reminded of the CCTV host Dong Qing, she said every year presided over the completion of the Spring Festival Gala, others are happy watching the show to return home for the new year to, but don't know oneself the, before a second stage or tens of thousands of people's attention focus, next second will come to an end, leaving herself alone, lost heart, and few people can understand?
< p > get along with the world, the longer, more and more feel touched not clear its disposition, in I ready to go, ready to meet the beautiful people and things,scarpe hogan outlet, give me a sudden turn of events, and expectations of all vanished into thin air, too late to hide, he was black and blue all over.
< p > has a work and colleagues began to disperse, a person in the company didn't want to go home, out of the door. See a busy street, everyone was hurrying to and fro, don't bother to try to figure out their mood, selfish person headlong into the crowd, born Luchi my, soon is in the surging crowd lost direction,hogan outlet, in that moment, feel life despair,hogan outlet, the huge city, where is home? Where is the sense of belonging that I want?
< p > this day to accompany me for too long, actually becomes a subtle habits and occasional leisure, like operating on the manuscript paper, sentence fragments, unsanitary environment.
 life is very calm, as I find a quiet work, going to work every day, had a fairly substantial. It is because of too much nostalgia, will give birth to the passage of time, people have changed the endless melancholy.
 I think, in the future, I will slowly strong, slowly to accept the unacceptable things.
, a pen, a heart, write a few lines.
< p > but prior to this, I want to brave to love their love of the people,tn rose pas cher, go where you want to go, in one of the few remaining youth, then ruthlessly wayward a...
Related Articles:

How much I

Acts.

Gorgeous grassland

Also, you this without the business, I was in the Royal Park do you find other people, really bad." Zhu Yun inadvertently, give yourself wearing a top hat, to show his position in the empire. Qin matchless smile: "say is. So I hear ye Zhu said tusya identity, he readily charmed, that is a very good partner."
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Military training diary composition 800 words
« پاسخ #2 : 06 آوریل 2016، 11:48:30 pm »

Military training diary writing 800 words
,air jordan pas cher
< br / > military training day,goyard soldes, the students in our class with military training to use things,hogan outlet, happily came to the school,hogan sito ufficiale, waiting for the arrival of the instructors.
 The first day:

Then we went downstairs:

on the car,hogan sito ufficiale, we are all on the car,scarpe hogan outlet, with a curious mind to imagine.

</br:
Related Articls:

Grandfather hesitated

nike tn pas cher

You said y

Open the lock of time, memory is the end. No petals can be put together a complete period of hope and wait, there is no sound or scenery can be dotted with boiling thoughts. This windy season has always been to decorate the mood.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • efg174
Write to him and her in my life
« پاسخ #3 : 09 آوریل 2016، 02:30:51 am »

< br / > the past few days, always think of a close friend told me that sentence: clear, we should find the root of happiness. This plant root, can also be a certain thing. After listening to, I have seriously thought about in a quiet time, and try to find the roots in their real life. Have, then lost again; have lost again...... But I'm very familiar with this cycle track. How simple the complex cycle, but several people can feel cold? From the bottom of my heart, I am afraid to experience this cycle, however, a human instinct, let us stubbornly adventure chasing pay and waste that regardless of the cost of. So, helpless tears over the residue along with corrosion in silence, then,goyard pas cher, the young and the life in an ambiguous morning tempt us to chew through the exile.< br / > the same night, sat alone in front of the university dormitory desk, but there is no way to review, that turned the moment those younger years will such as raging prehistoric mercilessly swallowed with time to settle down in peace. Don't look back, I had the happiness to the root will not give you a clear statement for me to tears. I love you, but the kind of love I can not give shape, have no promise, timidly leave how is my character? The slanting floating under the rain in your cheek moment, to believe,scarpe hogan outlet, is my most profound language of love. I am afraid that it is true,hogan outlet online, they might easily understand some pain, but can not experience the experience learned in the realm of pain. Someone once said: in the ear far view and not play. My with a faint smile, then, is that I was destined to music martyrs? Or, once also understand the struggle attitude,golden goose saldi, so what is the fuzzy all cold debauch? Not inadvertently, learn to the inner hanging in the sun and get a moonlight tops, hope, let this become a legend of the spirit world not far. So I love to dance skirt free in the wind,hogan sito ufficiale, a lingering season of attachment, sing language of the heart. I know that you have completed the most important thing in life change, only I still worship in this way. In fact, this is not the distance between the age gap, but for the life attitude of the cross examine. Ask yourself whether today's romantic and naive will become tomorrow's deep pain. No, little girl. You know, on the way to have a dinner in the evening think of you & quot; lecture, "stubborn" unexpectedly and imperceptibly in the MP3 songs replaced English listening, Confucius like your training I said: do not read books, you even find me afterwards threshold are unable to enter. Well, remember,tn requin pas cher, yuqing. As at the moment I, sitting under the lamp, can touch only the ticking of a clock and it suddenly far suddenly near night whisper, no extra * * * *,hogan sito ufficiale, let the night in the wash, wash away the dust on the noise. I have been very satisfied...... Suddenly think of her. Snow is always in my most vulnerable time,hogan outlet, most in need of sober cut heart - communicate with me. Together for so many years, and I witnessed the line of the line we have come out of the crooked footprints, she always called me the elders, bless me. I think,.Related Articls:

Still love

cheapThe original and the words to

Xiaolou night listening to the storm

The quiet night, empty thoughts in your mind soaring, imperceptibly, the palm has been out of the sweat in my hands. Once again singing the one-man show, staged a happy story to play, and you always stand in the movie. Is she crying you will heartache, is.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 274
    • def180
Half the city Temptress Moon _413
« پاسخ #4 : 10 آوریل 2016، 06:22:06 am »

Bai Ze Dijun secretly sighed, strange, and material is he wrong? Infer from Zhi Xi,hogan outlet online, less Yi obviously to the mysterious B saved some vague kind of affection. Not only does he hate a heart, Xuan B send a yuanmie,mont blanc pas cher, difficult don't become the more even cruel? The previous emperor Qingyang can really mean sinister stone. Fu Cang sits on the side of the couch touched Hyun B hair, she also did not wake up, but for a lateral position, the palm cunning to ride in the chest,hogan outlet, white jade, he hold a finger thin caress. But I heard a low voice: "Qingyan B beheaded Qing Yuan great and searching for the great, is it true?" Fu Cang silently nodded, he did not have time to stop, otherwise she will not sleep around. Yan Qing eyes, his little sister, always put something hidden in the heart, often only waiting for her to do, they can understand things that she never said that the export of feelings. "The matter after the verdict, you go with a b." Qingyan sound cold, "don't let her stay in Zijin Mountain, there is not a good place." After a while, she stopped and said, "it's her home."." Broken home, little sister, but this year 33000 years, ordinary goddess in this age is still in the parents under the knee spoiled spoiled, but she to fathers alone run away from the sea of regret, the own frustrating to be so, see Niang yuanmie. Once again witnessed the father yuanmie. Zijin Mountain is not a good place, let her in the house, green mountains and rivers Qingdi light of heart from care. "My father die soon, a second marriage to me, I give her to you." He did not say Qingyan, turning back to the bed, and a close eye. Must want not the Dragon Princess so sad marriage, more than he wanted, he hopes she sounded happy smile marry Qingdi palace, and not faint with tears. Just, she suffered from all this,scarpe hogan outlet, even if it is difficult to laugh out of a carefree smile. Fu Cang palm and gently put in her cold soft cheek,hogan outlet online, fingers a root to touch her thick eyelashes, now is the first not to wake up, continue to sleep, or see Zhongshan Dijun yuanmie, she will be sad. Hurried footsteps since green glazed bridge to upload,hogan roma outlet, a priest hurried into the palace and extension,golden goose saldi, and bowed: "shirasawa Dijun, a guest." Oh? Here? Shirasawa Jekimi immediately put down his book, jump under the chair: "welcome in." Not for a moment, then see green glazed bridge on sections, a woman dressed in the mysterious black luxurious robe of absolute being gentleman, with the pace, forehead red orb slightly shaking, past tumbling in behind the long hair, but today with gold thread around the pigtail, draped over the shoulders. The following fall the exquisite agate Phoenix. The sound of footsteps approaching, the sound of a small voice suddenly sounded: "Sir, long time no see." White Ze Dijun watched him quiet and profound expression, the face and familiar,ugg pas cher, strange and he was in front of the seniority are older than their big Dijun called thousands of years Mr.. At the moment, the identity exposed, he actually is he called Mr.. His style themselves and little joy, and hate, he so sophisticated planning, mean and ruthless means of propulsion, in.Related Articles:

Xu who eve

Cheng Hua fourteen years _306

Nine days,

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Die _0
« پاسخ #5 : 11 آوریل 2016، 10:42:25 pm »

close your eyes, you feel the memories of the junior high school scene like a movie like floating in front of the eyes.
< p > summer wind swaying tree, canteen downstairs always crowded,hogan scarpe outlet, the teacher a face heavy said only 100 days to test, heat everyone scrambling to fan following extrusion, feeling always don't finish writing papers, sweat 50 metres from the runway, trance seemed to hear friends said, hey, this weekend to go hair cut ah.
< p > just don't know how, took to the streets are always afraid to see those wearing school uniforms for students,chaussure air jordan pas cher, that beautiful smile inadvertently stung my eyes, and trance to think, ah, as before, he is also such.
< p > but again opened his eyes, but with only a pale walls, the empty side, had to slowly retracted smile,hogan outlet online, for a time a speechless feeling.
 someone had 100 boring lazy

and
 do you remember? Alice together before PE class when the mad notes, sleep will also help each other in order to cover over trifles, but did not bring the book,golden goose outlet, like a Book pushed. "Well, watch it together."
 hey,hogan sito ufficiale, from a hell, into another hell......
 in the blink of an eye,stylo plume mont blanc solde, actually already high school.
 conjecture
Passing
 well,air max pas cher, a high number of military training in the beginning?
 time is always in such a hurry, never stop for anyone.
 grace, all right.
Although
 Oh, finally get through the senior high school entrance examination, they have to face the college entrance examination..
Bye bye
 in the graduation summer vacation
,golden goose sneakers, although perhaps not goodbye, but these memories in my heart warm when the cold, and can last for a long time.
 seems to have said this words a bit early to say, but sooner or later ah ~~~~
Related Articles:

Love is un

Heart wide width

Lotus love

Review on the smoke, such as fog. In the past, that is my primary school three years of time, one morning I was in the classroom homework, brother excitedly ran in told me that his father bought a brand-new Forever brand bicycles. I was a listen to happy to jump up, not to the teacher leave, put down his pen, vigorous and brother together to own their homes.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • efg174
Match girl little
« پاسخ #6 : 12 آوریل 2016، 02:04:56 pm »

The following is an annotated1 version of the fairy tale. I recommend reading the entire story before exploring the annotations2, especially if you have not read the tale recently.
MOST terribly cold it was; it snowed.,scarpe hogan outlet, and was nearly quite dark,hogan outlet online, and evening-- the last evening of the year.1 in this cold and darkness there went along the street a poor little girl,air max one pas cher, bareheaded,air max 95 soldes, and with naked feet. When she left home she had slippers2 on,goyard prix, it is true; but what was the good of that. They were very large slippers4,goyard pas cher, which her mother had to worn; so large they were; and the poor little thing lost them as she scuffled away across the street,golden goose outlet, because of two carriages that rolled by dreadfully fast.
One slipper3 was nowhere to be found; the other had been laid hold of by an urchin5, and off he ran with it; he thought it would do capitally for a jacket when he some day or other should have children himself. So the little maiden6 walked on with her tiny naked feet,hogan interactive outlet, that wer>
Related Articls:

Time past beautiful romance we all share the log to the lost time.

General en

Sorry, I think it's too late.

A man who had been married for ten years was consulting a marriage counselor1.when I was first married, I was very happy. I'd come home from a hard day down at the shop, and my little dog would race around barking, and my wife would bring me my slippers2. now everything's changed.
خارج شده است

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
    • pqr307
The husband and the little nurse carnalism devoid of any sense of shame
« پاسخ #7 : 14 آوریل 2016، 12:54:40 pm »

later, a screen that Fred chats with Lee somewhat ambiguous,chaussure tn pas cher, two people then had a heated argument. A screen to move away from the day. Unexpectedly, a few days later,tn homme pas cher, the mother died, and the screen screen, Fred two animosity, together back home for the funeral. However, in a screen mother cremated, A Hui was in and drove back to wriggle out alone and Lee cohabitation. O screen feel Fred must be to accompany "small three", finished cooking mother's funeral that hurried back,mont blanc porte mine, and in the early morning the next day to report to the local police station, said found a rental "prostitution". The local police in Fred rental caught two people. But Lee and Lee to the police said two people are not prostitution prostitution, but cohabitation is getting married.
----------------------
< p > a man, the mother-in-law do funeral gap derailed, not only is the betrayal of love, is the distortion of human nature, such men referred to as slag male, in other words, so the man, press a root is unworthy and the hand in marriage.
The husband and the little nurse carnalism devoid of any sense of shame
 a man,nike tn pas cher, his wife divorce, the first thought is not to save,air max femme pas cher, but a transfer of property.
 a screen (a pseudonym) and A Hui (a pseudonym) by the introduction of understanding, married for 18 years,chaussure jordan pas cher, although the separation between the two places, but the couple love is very good. 9 years ago, the end of the two separated life.
< p > after Fred contract run clinics, family gradually ample up, opened a clinic in the second year,goyard pas cher, buy a set of commercial housing in the name of Fred, during, Fred through health school teacher know the the school 90 female students li Mou, and with Lee frequent contact, even carrying o screen and Li Mouzu real cohabitation.
 court believes that A Hui has not yet been cremated before the mother-in-law died alone and immediately drove back and the third live. And in the divorce proceedings there are hidden, the transfer of the common property of the couple's behavior. "Affair" and "transfer of property" these two acts are of great fault. Court verdict divorce, and by Fred one-time payment o screen spirit loss costs 1 million yuan; his son by A Ping raising, Fred for a one-time payment of raising fees 16000 yuan; the joint property of husband and wife, notoginseng, namely commodity real return all the plaintiff's A Ping, has not paid the purchase by the A Ping to clear; Fred a one-time payment o screen RMB 20 million yuan after the name of each bank deposit, stock funds,tn requin pas cher, vehicle return every man all.
 Fred refused to accept the appeal, the intermediate people's court rejected the appeal and upheld the original verdict.
< p > o screen then submitted Fred and others illegal cohabitation on the grounds to the court filed for divorce, and to provide 2 discs that Fred and Lee facts of cohabitation. Know a screen action after the divorce, Fred quickly put their shares sold and the funds will be transferred elsewhere. According to bank records show that A Hui in a screen after the prosecution of the transfer of funds amounted to 400 thousand yuan.
 a man in mourning during the mother-in-law still with the "mistress" tryst, wife alarm in anger extremely, then sued for divorce. The court found that the man has a major fault, the two sides decided to divorce and property division of the man less points.
Related Articles:

Valentines husband dream with him cheating temptation virginity

My wife and I have to pay for the meal.

Wife and m

Lee lawyers said that Ms. Li's support people not in. She later in life will be very difficult, according to the general principles of the people's Republic of China Law and the relevant judicial interpretation, in the segmentation of the pension money should give her care. During the trial, Lee's daughter Miss Wang said, she and Wu Bing as a spouse, you should enjoy a certain share. The court will choose a sentencing date.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Everything, everything is too realistic.
« پاسخ #8 : 16 آوریل 2016، 05:10:01 am »

one day will be like the prince into a frog,

everything, everything is too realistic.
Everything, everything is too realistic.
;
;

;
I am a rock
 if one day I become a prince,

you are proud,hogan outlet, I am humble.
&nbsp,hogan outlet online;
;
 you laugh at me,goyard pas cher.
&nbsp,hogan outlet;
 is the princess destined to be proud of it?
 can be proud of you, how can I pay attention to the humble me now.
 how the outcome may be perfect.
 and now I'm a frog, but one day I'll be a prince.
 if one day I have been a frog,
 are you going to make a mockery of me?
 just because I'm not a prince in a fairy tale,hogan olympia outlet, and you are the princess in the fairy tale, everything changes.
 is not,chaussure louboutin pas cher, the pearl can not be turned into pieces?
 is the stone one day can not be turned into stone?
 do you flatter me by lowering your superior head?
.
 I caomin.
 you were held, I was stepped on.
 because you are the bright pearl,
 I'm still crazy about you,
;

because you are a princess,
 is Caomin destined to humble?
.
 is not a prince,louboutin pas cher, but I fell in love with the princess of you,
,nike tn pas cher;
 I was your irony, toad.
 love is like a fairy tale prince and princess, so beautiful.
Related Articls:

Investigat

Is in trou

Michel to television for Downton Manor in advance

The man was being treated as a tuberculosis1 patient. Earlier, doctors in Sierra Leone had diagnosed his illness as pneumonia2.   A death from Ebola was; confirmed in Sierra Leone on Jan. 15 hours after the World, Health Organization declared an end to the deadly virus in West Africa.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Youth Day
« پاسخ #9 : 16 آوریل 2016، 08:41:53 am »

many years later,air jordan homme, I know that the camera has a very cute name: a camera for a fool!
 now in retrospect,stylo plume mont blanc solde, the town is beautiful, for! I'm feeling to forget the words, only to borrow the "beautiful". I before the age of 15,, when I was in my middle school during that time,hogan outlet online, I always love a person at noon,chaussure louboutin pas cher, when with a can do the murder weapon of big brick radio, listening to some unknown radio and unknown music, the shuttle on the only street in the town.
 I thought I was a forgetful person, but there are always some days when I remember clearly, that is known as the anniversary of the day!
 finally understand Yung Kee business story, do not eat any effort to ah!
 got to school,mont blanc pas cher, we always think they have not eaten a meal a day.
 snack bar: the school stands on the top of the hill. Between the classmate always to the temple, said the school, being a pinni itself. If the advantages of a temple to say: that is watching the town prostrate at the foot, it is possible to list town nooks and corners.
 boss is a young handsome guy. I stood there, always smiling at me, that smile is Yang alive! He could laugh and say "I want to see you come in and be my assistant.". In the end, it's true that my fantasy is just a fantasy. He seems to always be worried about the camera dirty, of course, maybe he is too fond of his camera, has been constantly careful to wipe his camera, and occasionally rushed to the above Kazakhstan tone and then continue to wipe.
 take note - the boss is a business by the art teacher! Who says art is not business minded?
< p > Photo Gallery: I'd always be there in the foot for a long time, God knows I want to go and take a look at those people to take pictures of the time is what kind of expression what action. Because at that time I always erect photographs deadpan, this is my brother-in-law said.
Time: 12:25 2012-06-14 source: network editor: network reprint Click: Second
 parked in several small boats dock: I am sorry, I can only "strip",converse all star, can not use the "ship""! Because it is so small that it can! At that time I will be in my spare time to ride the bus, such as the ferry boat ride in the river, encouraging
8 20 first began my life trickling flow,hogan outlet online, for the first time leave the place 15 years of life,chaussure tn pas cher, despite the fact that the sum of my Snow said: this place has a lot of bad.
 I saw the first corner of the street where I and lin love to go every day. Restaurant waiter always naked temptation to taste our young: the noodles are delicious, we shoot in the very characteristics, we and the soup is very authentic. Though we go every day, they are always selling. And we also think oneself is the first time the Hakka food tasting, with all not to mind taking the trouble: all.
 in many years after I learned the school on a hill: Anti truancy! yes! On this mountain, I can't escape.
Related Articles:

Zheng Qian

Gradually become far away

Cherish life

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Forest Princess city girl
« پاسخ #10 : 16 آوریل 2016، 09:20:57 pm »

HTML template forest Princess city girl< br / > forest Princess city girl (a) forest in the hostess a forest Island 7000 kilometers,hogan rebel outlet, there are a lot of animals,tn requin pas cher, as well as a hostess, clear and soft. Long hair fluttering, slender slender figure, the smoke cloud girl. Mother and father gentle to far travel, gentle and wait,sac goyard pas cher, the parents did not come back,hogan outlet, not even news. Qing soft a person living alone for 16 years, only in the forest on the island of animals living together, but not lonely lonely. The rain has been crashed underground, sitting in the house of pure and soft hair. At this time there is a knock at the door, the original is a small white rabbit. Small white rabbit in a hurry to say: the soft master, go to the little squirrel there! Qing soft asked small white rabbit: what? Small white rabbit said: in short, very urgent. Looked out of the window and looked out of the window. It was raining! And said softly, "well, I'll go."! Clear and soft take an umbrella from the drawer in the cupboard, open the door to open an umbrella to go out! The little white rabbit led her to the little squirrel. See a fox's foot was injured, so the fox still has a fever, Qing soft want to how to do? It is raining. The fox into the house, put down the umbrella. Clear and soft to the fox wrapped up a bit, but also cook the porridge. The small white rabbit and the little squirrel pour cold water and pulling the towel, give the fox hypothermia. After a few hours, the fox woke up from a dream. When the fox woke up, the weather improved. FOX one went back to the jungle alive and kicking. After a while,golden goose scarpe, the deer came to Qing Rou said: event! Event is not good! Qing soft feel very vexed, swallow gas,tn requin pas cher, said: slowly, do not worry. Fawn or stammer. Small white rabbit said: there is a place, the person fell to the ground. Who is it? Just don't know. And the white rabbit went to that place. (two) the boy came to the place, and saw a man is a boy. In general, looks handsome, tall. Next to a piece of board,goyard paris, it seems to be a few hours ago in the surf, when it was rushed to the rain here. Qing soft pressed his stomach, this person has not wake up. Qing soft only then,golden goose outlet, artificial respiration, the Qing soft called a bit lips. When the man woke up, the man sat down and said, "what are you doing?" I found you in this place, I'm giving you an artificial breath. The man, whose face was red as an apple, was not there. Clear and soft said: self introduction! The man said, "my name is Kai Yan.". Listen to the gentle said: good male name oh! Hello, my name is gentle. Qing soft stood up, the sea breeze blowing up, clear and soft beautiful. Black hair is the sea breeze blowing up, purple with white yellow blue dress, blows up. Looking at the pure blue sky blue sea of the sea, slender hands to do a three position. The Qing soft see all clear and soft, the in the mind feels so beautiful. Two people, as well as animals back to the hut, the Qing soft cooked lunch. Peace is often the same as some of the dishes do not mean, Qing said: we do not have any good food here, do not mind. I will not. Two people are eating the lunch and talking. Do you live alone? yes。Related Articles:

Reported t

Return.

The thief stole the mobile ph

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Spring in Mount Huangshan Lake
« پاسخ #11 : 16 آوریل 2016، 11:05:47 pm »

depth forward, willow Piaofei, breeze. Spring rain in the sky from time to time in dribs and drabs on a few drops of the drizzle, millions of soft Liu launched a goose yellow leaves,golden goose scarpe donna, eagerly sucking dew, rain soaked long braids, in the breeze gently swaying,scarpe hogan outlet, the more bright. A riot of colours of flowers,golden goose saldi, leaves stretch lazy,scarpe hogan outlet, let the rain beating on their petals, as if to let yourself awake from the winter as soon as possible. Bamboo shoots brother secretly from the underground prowl, outside to see such a lively, wait from underground jumped up, to savor this spring, green tall and straight posture ready to sky and compete.
 &l;
< p > ah! Beautiful Huangshan Mountain Lake Park, forest Youshi, livable ecological philosophy interpretation of the harmony between man and nature of the movement, become the Yangtze River jade Jasper, modern city style picture.
Spring in Mount Huangshan Lake
 walked over to the crooked bridge, only heard a burst of laughter. My mother looked, people enjoy playing on the beach. Some roll,hogan sito ufficiale, fight, sand pile, some simply barefoot, carrying trousers treading water in the lake. I wait toward the beach, began to pile of sand,air jordan pas cher, no heap, a naughty little boy holding a small shovel to make trouble, not and in a short while, my work has been full of bullying injury. The distance of the lake, from time to time there are a few bamboo raft carrying tourists across the lake, it is the "blue line on a boat, in the middle picture". Grandfather sun is tender will be their afterglow sprinkled to the lake, rippling blue waves of the lake Huangshan as if plated with a layer of gold lace.
< p > into the dense forest, the most attractive is that piece of peach, pink peach blossom like a cloud Ruxia, scrutinize the peach blossom, some bud, and some just bud,tn pas cher, some in full bloom in full bloom, from time to time smell the refreshing fragrance, let people relaxed and happy. In the forest, it is thought in wonderland.
  spring is the season of recovery of all things, spring is a colorful season. Last night, a spring rain baptism, let the earth all things, like waking up in a dream. In this warm spring season,mont blanc porte mine, let us go to visit Mount Huangshan Lake Park, enjoy the beautiful scenery of the spring bar!

< p > have not yet entered the park, from afar, Zhang Lin Avenue on both sides, a dolphin tall strong camphor tree, as if one trained soldiers, at the moment waiting for people to review; it is also like head, foot giant fiercely guarding the lush Lake - Huangshan peace. Sailing near the camphor tree just long out of the leaves, like the little girl's head wearing a green card, decorated with camphor tree branches, the breeze gently blowing, leaves rustling like sounded the clarion call, the unknown flowers, one face upward to listen, sincere prostrate at the foot of the camphor tree. Then the wind Piaoqi pompon, in the sky wobbly, some flying to the people's hair, some kisses the cheeks of people, and the drilling of the clothes, and people playing hide and seek game.
Related Articls:

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  ;  ;;  ;  ;

Joshn, tha

I've never believed in astrology, but today I see

Today, after my grandmother died many years ago, the miss and memory and how is full of my heart. If I could have a little grandmother's blood in my body, it would be a lucky thing to do. Great grandmother and deep eyes, there is always a country woman less some peaceful and noble; her beautiful face even in the last years still has a beautiful profile.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Personal annual summary of the staff of rural cred
« پاسخ #12 : 17 آوریل 2016، 12:16:54 am »

rural credit cooperatives staff personal annual summary/&gt,hogan outlet online;  &nbsp,scarpe hogan outlet;
  & nbsp & nbsp; & nbsp; has been,nike air max pas cher, I always adhere to the study of Deng Xiaoping's theory of building Chinese characteristic socialism theory and the party's route, guiding principle,hogan outlet, policy, adhere to the study of the * * * comrades of the "Three Represents" important thought, learning various financial laws and regulations,hogan sito ufficiale, and actively participate in organizations and political learning activities. Through continuous learning, so that their own ideological and theoretical knowledge has been further improved, firmly establish the idea of serving the people heart and soul, values.< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; diligent spirit and dedication of professional moral quality is every work smoothly and achieve the guarantee of success. Since one year,scarpe hogan olympia, I consciously practice the rural credit cooperatives for the purpose of the "three rural" service,sac goyard pas cher, with full enthusiasm, earnest,goyard paris, careful to complete each task, strict.

Kindergart

Nine grade English lesson preparation group work s

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
_ humor award award
« پاسخ #13 : 17 آوریل 2016، 02:36:25 pm »

2 comprehensive summary type
 I do not know why you would love me so...... This award I took is very happy.
 3
 humor award
Time: 00:46 2012-03-17 source: network editor: network reprint Click: Second
>
 reserved
 (affectionately, to thank everyone full of silently conveyed tenderness) I met in my life (the eyes constantly discharge).
 5 most economical
 comments: no direct thank you for anyone, but said the gratitude and gratitude to everyone, really!
 4 simple type
< p > this year, whether it is film and television song contest or outstanding staff five virtue family Miyoshi students appraisal, should engage in an awards ceremony, to receive an award or feel an upsurge of ups and downs, surging, or Xinruzhishui, subdued as early as expected, but who will not take the prize turned to go, will or more or less some acceptance speech, I the study, its inventory as follows: < br / > < br / > 1. Hello mile Ba Suo,< p > thank & times; & times; the organizing committee, to thank & times; & times; media, thank love and support my audience (Ben child, a kiss); thank the producer, invested such a good film; thanks to the director, for giving me such a chance; thanks to the crew of all the actors, is you gave me the strength to create such a role; thank behind every staff, camera, without you, there is no my screen image; I want to thank lights,scarpe hogan outlet, makeup, sound, props, clips, juwu... The car door,golden goose saldi, the morning light, lock the door at night. I would like to thank my wife (current),tn requin pas cher, is your understanding of the results of my today,tn homme pas cher, thank my eldest son, two daughters, small sons and daughters...... I want to thank my teacher, primary school, secondary school, kindergarten, the university will be free, because I have not been on the. I would also like to thank my parents, you gave birth to me,hogan outlet, raising me; I would also like to thank - ah, forget it, to thank the people too much, in order not to delay time, I would not say here one one. (the poor did not thank their big dog dog,converse pas cher, big dog guarding the house, the dog gave him endless joy)
< p > comment: think very, very, very comprehensive, is read to the very, very, very moved, but -- a waste of time,hogan outlet, equal to waste of money, tucaihaiming! Hey, the audience is going to sleep!
< p > comment: cool, comprehensive, there will be no leakage, it is estimated that even the vegetables are counted, but -- regardless of primary and secondary, equal to didn't say.
< p > comment: save time, who will not miss,hogan outlet online, because didn't say who the audience does not know to want to thank who, I'm afraid only themselves and each other well aware.
 want to thank a lot of people, I will not say here, thank you all in the heart of
Related Articles:

In autumn,

A life wit

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
In the text to find a warm _0
« پاسخ #14 : 17 آوریل 2016، 08:43:15 pm »

HTML template in the text to find a warm< br / > in a tipsy winter afternoon, sit in the corner of the time, the mind of context and send in the years in the centre of the palm, Ningmou, looking pronouncing the minds of those pieces, wet story, in the most beautiful pen portrayed as painting. - signature like idle get the word, like walking in the world of words, let the mood to be put in the in the text of the appeal, a sentiment a thick of life. The Qing Dynasty in the winter months, snow left a happiness placed in the heart. In this winter, gently pick up a text of the warm. Quiet winter warm sun, the breeze the breeze, those deep in the heart of a fold in the slender pronouncing, a silhouette of life, dense in the years of the eye, I with a graceful heart. Time fragrance, sweet season, a thin pen, bend who pen,scarpe hogan outlet? Time table, I cluttered with text accumulation of their mood and snow allure, fold a cold plum, holding a snowflake, their placement in the text, not sad not happy, mindful, tepid, tenderness, devoted in the text, story of Cheng landscape, hurt the feeling whose heart? The wind stopped, please,chaussure louboutin pas cher, let me borrow breeze hands, rocking my window purple campanula. In the moon night, borrow a word fragrance,hogan roma online, and pour out the heart of a cool, I in the text in the products of years fragrance, I in a line of verse in indoors. Each person's life is not smooth, there are sad, there are frustrated. When I am confused and lonely, leaning against the text of warm and fragrant, text world fix the fence for Chrysanthemum in the past in the memory still warm unabated; in the heart of the years of Hua Jian bright warm ANN; I hear delicate heart sounds in between the lines, years graceful sentiment according to this word, graceful in the fragrance of the Tang poetry and the Song Ci, from now on I will never abandon. Dressed in a text, the dip of the earthly feelings, a heart with Susan, and keep in the text, so graceful and indifferent bloom in the life of every inch of space. Sit in the time table, Dankan season flowers bloom. I walked on together with the text, the brilliant flowers, through a stream, through many youth. Through the colorful youth memory, holding the hands of the text, and season over the brow, over grassy fields, fall in his writings,scarpe hogan outlet, the most beautiful years when used. Amidst the passing years antique walls, you walked steady pace, through the history of heavy doors and windows, the dream (grandma's nagging about describing the pupil composition grandma 450 words) general quietly walking in when Du Fu's walking on the road. A section of OME past, a cup of wine flowing text, scattered in the dust of history, graceful poet, a historical story, dense the soul of the text, the text of the temperature,jordan pas cher. Look back, those old wine poetry poet, mottled in history, played the character dazzling aura. The memory of yesterday has gone far, flowing in the text in the faint fragrance, beautiful memory dependents permanent in the fleeting time, Yang Liu Yiyi scenery,golden goose mid star, romantic evening liaison,hogan interactive outlet, poetry writing of gifted scholars and beautiful ladies, time of whitewash Rouge color. In every candlelight tipsy night,hogan scarpe, bright and elegant feelings brewing. In their own half an acre of land, kind of 7Related Articles:

Those are

Here you are writing 600

Taste happiness

Rich people to explore the spirit of innovation. Learning to seize the key, highlight the blind spots, but also extends the scope of the study, intake; we should not only learn from books, but also learn to practice; it is necessary to to the masses to learn, to learn from the leaders, experts and scholars, but also to the field, other provinces and foreign learning useful experience.
خارج شده است

این صفحه در 0.183 ثانیه 26 نمایش داده شد.