انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

آنان که پاره های روح خویش راب رای التیام به دیگران میبخشند ، از همه به خدا شبیه ترند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 16 _ سنت نهم الانان  (دفعات بازدید: 501 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 16 _ سنت نهم الانان
« : 16 آوریل 2014، 06:27:36 pm »

16 _ آيا اين را در نظر مي گيريم كه چرخشي بودن خدمات باعث حفظ تواضع من ميشود ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • jkl202
Portugal 1-0 lore Argentina C Fanmeng theatre Messi Luo column
« پاسخ #1 : 04 مه 2016، 04:20:05 am »

's latest FIFA rankings, Argentina ranked second in the world, Portugal ranked fourteenth. Argentina and Portugal in international class a tournament battle 7 times, Argentina, 5 wins and a draw 1 defeat hold winning side, scoring six goals goals of 13, the 7 games are friendly. Both sides of the last played on February 9, 2011, in Geneva, Switzerland, Argentina's 2-1 defeat to Portugal. Mei Xihe c Luo both achieved goal.
Since
 Portugal with the Argentina team at Old Trafford in a warm-up match,goyard pas cher. C Luo and Messi second times in the national team than the
 at Old Trafford, Messi ball was often booed. The game nineteenth minutes, Nani and Pepe in the case of a misunderstanding of the association Di Maria, two people have this "discussion". The 27th minute, Roncaglia right-sided bottom pick Road, Pastore stopping a half turn and volley,hogan outlet online, hit the ball too are being Beto directly confiscated. Twenty-ninth minutes, C Luo continuous shaking the ball inside the penalty area after Akira open angle left foot shot, the ball slightly higher than the beam has the threat.
 two teams of the number one superstar Messi and C Luo nature is the absolute protagonist, the two men not only in the player's channel inside the hand to hand hook arm around the waist, the presence of a secret talk to talk about what.
< p > Beijing time on November 19, at three o'clock in the morning and 45 minutes, Portugal against Argentina at Old Trafford were a warm-up match. C Luo and Messi second times in the national team in the game, the two stars are the performance of plain, C Luo missed an opportunity, Messi is shot in the post, after the two half of the players are on the end of the rest. Half stoppage time, a substitute defender Guerrero header forces a door open staged lore, Portugal final 1-0 victory over Argentina.
< p > 31 minutes, Pastore far firing in the teammate, Moutinho in grab the ball foul he was booked and sending the position good free kick opportunity, Messi free kick attack passing by the door beam out. The camera moves to Van Gaal also appeared in the stands at Old Trafford, he won't miss this game. Fortieth minutes, the Argentina team cross from the left,hogan outlet online, Beto out in time to grab the ball before the Gonzalo Higuain confiscated. The 42 minutes, c Luo Benfang inside the penalty area rescue when accidentally kicked Cristian, who were injured to the ground, the game has been interrupted for about 1 minute. At the end of the game, both teams did not get a good chance to break the tie, 0-0 temporarily.
 after the opening of the game is running at high speed. Fifth minutes of the game, the Argentina team steals, Di Maria left foot shot just wide column. Tenth minutes of the game,hogan roma online, Messi ball sudden strong, small corner of the penalty area above the attack Beto,golden goose outlet, kicker hit the post. Fourteenth minutes,goyard prix, the Pastoret forbidden area front - range, the ball defender just wide of the post. 15 minutes before the game,hogan sito ufficiale, Argentina has a certain advantage on the scene, the Portuguese team only sporadic counterattack, did not get a decent chance.
 easy side battles,hogan outlet, C Ronaldo and Pepe were to come to rest, here in Argentina, Messi.
Related Articls:

He Tianju will go to Beijing for surgery has been

Biography CCTV blocked Guo Degang Broker the recent no interview

Sun Ke was

This micro-blog exposure, users have a message like, one netizen joked: "looks like the original, who said looks like my mother a cake is really india!" Also the netizen says: "it seems that! Laugh Minzui when the mouth and chin was simply a hair like!" More users praise the mother and daughter like Sister Flowers two.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
The sun is new every day.
« پاسخ #2 : 17 مه 2016، 05:31:58 pm »

sunset ,chaussure louboutin pas cher
Every day the sun is new
 what are we going to a new start?
The rising sun
 eye and mind active Wuke
 Milton said: "the sun, you are the universe of 1,000,000,000 universes eyes and heart." "To see the sunshine, I came to the world." This is what Balmont said. Why is the sun to come,goyard paris? Because every day the sun is new. The new sun really implies what?
 now the sun has gradually turned red. The first is the orange red gradually became golden, then became red.
 at this time the sun is golden yellow gold, this is also fast to noon.
 at this time, the sun is red with the face of the harvest today and the lost and lost to the next slide. It was in the afternoon,scarpe hogan uomo.
 why the sun so fickle?
 midday sun is the strongest,tn pas cher, the eye and the heart of the universe of 1,000,000,000 universes active when. At this time,golden goose scarpe donna, eyes will see the beauty of others and happy,hogan outlet online, others will see the chatter and sorrow. Hearts naturally happy and sad, but also feel proud and self blame,hogan outlet online. In its long and short time, but also about the past.
 I'm standing on the bridge, see through the branches has already crossed the horizon red sun. At that time the sun is not very strong,hogan sito ufficiale, but it is enough to put your eyes sting pain. Suddenly, the sun was going over the treetops. At the top of the tree in the sun rises slowly, like a shy girl. At the end, the sun still to overcome shyness, throw away the treetops, discarded its yesterday get happiness, sadness, difficulties such as red face yarn. With new faces to meet a new beginning, a new day.

orange red because it is made of the so-called happiness and sorrow, let them become yesterday today, have become the past. Because it knows that tomorrow is a new day, isn't it? It must let go will become yesterday today, go to the reception will be today, tomorrow, to challenge a new day
 the rising sun, in a different direction angle, scene is different. Standing on the beach to see the sunrise is magnificent; standing on the grasslands to see the sunrise is gentle and beautiful; and I can only station on a bridge to watch the sunrise. It's been a long time coming, I can from the treetops to see the sun in the shadow, the scene for me is not in grasslands on the beach to see the sunrise is not wrong. In spite of this, I do not envy those who can see the sunrise at the beach on the prairie, where the sun is the same, it is means a new beginning.
 today is the new wind, the sky clouds is new, the mood is new, today everything is new, because every day the sun is new.
Related Articles:

love is pa

Mother, daughter in the heart of the most beautiful angel

Xishuangba

This is the way we intermittently, not for lack of a better, but insisted the first only, time flies, Wushirenfei, who would remember love in ambiguous in the dim light to the to the air to leave a city, a lifetime love. However, when I really wake up, only when it is a dream, dream of you, I have, hometown, there is a bright moon, joy and happiness.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
A letter to the victims of the tsunami _0
« پاسخ #3 : 26 مه 2016، 12:00:31 am »

natural disasters, people have feelings. The international community has extended a helping hand. We also sent several rescue teams in China. All people lined up to donate. We, Yuzhong District, Chongqing City,air max pas cher, the small door also put a donation box, from the principal to the teacher to students, from pre-school children of a dime, to the principal of 100 yuan note, expressed their love.
 Hello,golden goose outlet! How are you living your life?
 I sincerely hope that your home will be built soon, and loved ones will soon be reunited. Children can return to school as soon as possible.
 I was in the primary school in the morning of January 6th also launched a donation campaign. Six grade one brother said: "less singing a bottle of cola, you can donate a love to the victims." A class of the second grade students to do a lot of paper cranes to send you, I use my own pocket money donated 10 yuan. Although not much,hogan outlet, but a little bit of my love.
A letter to the victims of the tsunami
 a letter to the victims of the tsunami
2004 in the morning of 8 December 26th, a natural disaster to wake you from the dream,hogan outlet online, the Indonesian waters occurred more than 8.9 earthquake and triggered a tsunami. The 10 meter high waves hit Indonesia,hogan outlet online, Sri Lanka,goyard soldes, Thailand...... Cause 16.5 million people were killed, more than 4 million people have been left homeless, death toll is still increasing, some people lost a beautiful home, the children lost the campus culture,hogan outlet, some people also lost relatives of the elbow. My heart is very uncomfortable,scarpe hogan outlet, really want to grow wings flying to save you.
 wish
 you can overcome the present difficulties, the better life!
 tsunami victims:
Related Articles:

Lovely campus  16

Sentiment, under the stars

Typhoon of words

The Fox family is busy transporting food, a total of two nests have their food, a nest, a sleeping nest. One day a group of big wild boar in the forest. The wild boar were everywhere destroying forests, the small animal family get out of order. Animal they see their beautiful homes were destroyed, sad to cry. The fox came up with a solution: on the ground with a nail. But the wild boar knew, put the plank under the foot, the first method failed.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086

< p > subsequently,tn requin pas cher, the reporter called the head of the local heating of Anguo City Construction Bureau and a female staff of the office said that he was unaware. Anguo city government office a staff responded that this really began to air pollution fee charged, similar to garbage disposal fees, regardless of the residential area of the size per 100 yuan. For the consideration and arrangements for the collection of this fee, the staff said it also needs further understanding.
< p >, the net friend who lives in Anguo Sun Yat King residential, two days before the charged property heating costs per household to collect air pollution fee of 100 yuan. He asked several relatives and friends,hogan outlet online, have the same experience. The users questioned, although the "protect the environment,hogan outlet, but the central pollution control funds, why should people buy?"
Hebei Anguo to charge 100 yuan per household air pollution fee | air pollution fee | questioned | Anguo
< p > Hebei news network November 25 hearing (reporter Zhang Na) today,hogan sito ufficiale, the net friend broke the news to the Hebei News Network said,zapatillas new balance baratas, Baoding Anguo every household received 100 yuan air pollution fees and binding heating fee income with. Reporters and Anguo city government office a staff to verify to understand, for the first time this year,hogan outlet, according to household air pollution fee charged,pandora outlet online, 100 yuan per household.
< p > reporter learned that in October the central finance arrangement 50 billion yuan of funds, for Beijing, Tianjin and the surrounding area (including the six provinces of Beijing, Tianjin and Mengjin Lu atmospheric pollution control work,golden goose deluxe brand, inclined to focus on the task of governance in Hebei Province.
 (original title: users exposed Anguo every household received 100 yuan air pollution fees and heating costs bound)
Related Articls:

Some local bus drivers because of the bus reform batch resign - bus reform - the driver - the bus

Li Yining Zhou Bohua, 5 CPPCC members to talk about deepening reform (record) _2

Guangzhou

Its interpretation, the so-called practice assessment of undergraduate and pilot college, are similar to the Yellow Sea college in Shandong Province, such institutions in the spring college entrance examination for enrollment. According to his understanding, in the past year, the number of such enrollment, generally more than 1/3 of the expected number of recruits.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
http://www.wcms.co/
« پاسخ #5 : 08 ژانویه 2018، 12:39:41 am »

can let the girls look more temperament. from the process of division, that is just the chemical potions temporarily make your jewelry bright drops, above steps are done.will be placed in Van Cleef Knockoff the silver wash bvlgari jewelry replicas water slightly soak out slightly to avoid silver again black, Regular wipe, in the process of operating silver jewelry shop. the seaside must wear silver jewelry after bubble hot spring replica cartier love bracelet to put over so hot - four. Finally use washing powder replica cartier jewelry and go over to van cleef and arpels replicas neutralize the acid wash water,to squeeze a small amount of toothpaste to the hands a lot of silverware and jewelry will be black for a long time.
 http://www.ipbs.biz/ 

http://dsp.yonsei.ac.kr

http://hau-mich-weg.de/thread.php?postid=76089#post76089

http://www.postyourtits.com

http://park3.wakwak.com/~rou/cgi-bin/mimic2.cgi

http://shanefilanireland.org/gallery/displayimage.php?album=59&pid=559/displayimage.php?pid=559&message_id=e8a2307bb41c46afe80a820b0329580d&message_icon=info#cpgMessageBlock

http://www.wukongitxueyuan.com/home.php?mod=space&uid=53370&do=blog&quickforward=1&id=15433

http://www.hmbccz.com/Review.asp?NewsID=24

http://park1.aeonnet.ne.jp/~marines/cgi-bin/kmfantasy.cgi

http://www.montpel-libre.fr/spip.php?article2431/

http://218.23.126.222:88/E_GuestBook.asp

http://www.0451bc.com/?viewnews-931

http://markt.vaart.nl/cgi-bin/vaart/markt/classifieds.cgi

http://www.xyzhx.net/guestbook.asp

http://www.gdptphapvancanada.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=158491

http://hasaheadache.com/forum/index.php?topic=4909.msg34537#msg34537
خارج شده است

این صفحه در 0.068 ثانیه 27 نمایش داده شد.