انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

نهال خرد بايد در كوزه عشق كاشته شود و بآب احساسات ، آبياري شود.
؛مترلينگ؛ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 13 _ سنت نهم الانان  (دفعات بازدید: 928 بار)

sedighe

 • مدیر انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +349/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,690
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 13 _ سنت نهم الانان
« : 16 آوریل 2014، 06:14:13 pm »


    آيا پس از دوره خدمتم ، خدمتگزاران جديد را به دادن گزارش و تجربياتم تشويق مي كنم ؟ آيا تا بحال در نحوه  كاركرد خدمت گزاران مورد اعتماد دخالت كرده  آيا شعار رها كن و به خدا بسپار را به كاار بسته ام ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

npg5euy1d

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 257
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • abc094
If I had a pair of wings
« پاسخ #1 : 24 آوریل 2016، 01:41:19 pm »

,air jordan homme
         
If I had a pair of wings
 
 
 
 cloud,supra pas cher, how soft.
 
 
 
 
 
 fly freely in the sky,hogan outlet online.
 
 
   
   
   
   
   
   
   
     
     
 together with the bird singing,
     
     
 the butterfly play,hogan outlet online,
     
     
 together with the clouds to talk,basket tn requin,
     
     
 with the blue sky to laugh,golden goose saldi.
     
     
     
     
       
       
       
       
         
 I can and the earth mother,montblanc plume pas cher,
         
         
 together to protect the soil.
         
         
         
         
       
       
     
     
   
   
 
 
&lt,mont blanc porte mine;
         
Related Articls:
 
 
   Continue to learn
 
   Camille - twenty-fourth _12
 
   
 
 
It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

x6owtdf4f

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 210
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • jkl202
Police were entrusted with the death penalty to ta
« پاسخ #2 : 05 ژوئن 2016، 02:09:08 pm »

mother is not her, the little girl cried with pain in his heart
 Qian Hongwei think:
Police were entrusted with the death penalty to take care of their daughter 6 years
< p > 6 years ago, in Xiangcheng District of Suzhou Yangcheng Lake, postmortem murder case, in his participation, case quickly cracked, suspects are brought to justice; 6 years, exhortations murderer before the execution, he continued care and support the murderer of her daughter and the broken homes. He is a good man who moved to Suzhou - police Qian Hongwei.
 originally, sun and his wife after marriage emotional discord, the child was born soon, his wife ran away from home. Later, sun in their own work to get to know a factory in the factory, two people soon cohabitation. One day in June 2005, two people quarrel,hogan outlet online, Sohn on the spur of the moment, killing his mistress, and put it in a snakeskin, postmortem in Santanghu lake.
 kill his mistress for the death penalty,scarpe hogan outlet, the perpetrators do not put "his daughter wrote"
 sun was sentenced to death. Before the execution, had a quiet sun suddenly tears kneeling in front of the Hong Wei Qian said: "money officer. I am killed, siyouyugu, but I can't put my daughter quietly,air max pas cher, she was only five years old ah. She is innocent!" Hong Wei Qian suddenly feel sympathy for this is detestable and poor murderer, solemn commitment to him,hogan sito ufficiale, "quiet, you can rest assured, give me the money Hong Wei."
< p > closed, Hong Wei Qian to Sohn's home and family scene made him sad: a messy room, hasn't got a television, a collapsed almost broken Banchuang,sac goyard, dark bedding exudes a musty.
 "quiet things, you can rest assured, give me money redguard"
 edition of the book written by Mr. Xue in the summer
< p > 2005 June day, a fisherman in Yangcheng Lake found a snakeskin bag,air max baratas mujer, inside the parcel with a high level of corruption woman, when was seconded to the Suzhou Municipal Public Security Bureau Water Bureau of Interpol Brigade Hong Wei Qian and his colleagues immediately rushed to the scene, night to carry out investigation work. The deceased died of suffocation, obviously this is a postmortem murder case. Soon, Sohn suspects arrested.
 "this child is too poor, we can't leave her"
 quiet grandpa because of severe rheumatoid arthritis has lost the ability to work, the family's only source of life is to rely on her grandmother's meager income of a pig. The girl cried and said, "Dad got caught by the police, the mother also don't want me to go......" The little girl cried with pain, Qian Hongwei's heart,sac guess 2016, he decided to go to the children's mother hung. Hong Wei Qian with quietly found in Changshu, a rental, opened the door, child's mother came out and threw it the next sentence stiff: "the villain Za could not afford to keep it, or give you the police to keep it!" Then the door was shut with a bang. Still very sensible, her eyes welled up with tears, tightly holding thy skirts Hong Wei Qian said: "uncle, we go, don't let her embarrassed." Hear the children say,bottes ugg france, money redguard tears poured out can't help.
Related Articls:
 
 
   Ai Weiwei,
 
   Shanghai flight due to the flight of the passenger
 
   3D printin
 
 
    In fact, innovation is not limited to science and technology, finance, politics and innovation. China's decades of development model, but also the results of our innovation, we are "feeling the stones across the river" created. In addition to accept innovation mentality, whether we should also have the courage to dare to try.
خارج شده است

yvlf37pty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 255
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def904
Across the Intel! Google TV or will use ARM proces
« پاسخ #3 : 06 ژوئن 2016، 03:49:53 am »

,nike tn pas cher
GoogleTV is based on Google's Android mobile software and runs Google's Chrome web browser.
ARM President TudorBrown at the technical meeting that we are talking about this matter with Google. But we don't have any news to announce now.
 bubble network digital home appliance channel in November 22nd,tn requin pas cher, according to foreign media reports, ARM holding company is for its chip technology for GoogleTV (Google TV) software and Google negotiations. GoogleTV software is designed to send the Internet content to the TV set in all parts of the Internet.
Brown said the latest ARM processor than the Intel Atom processor is inexpensive and low power consumption. If GoogleTV is to become the mainstream of software,hogan sito ufficiale, it must be built on the basis of low power systems and low cost technology.
Across the Intel,nmd runner homme pas cher! Google TV or will use ARM processor
 Google
SONY launched TV
< p > when Google announced in May this year the googletv software time,golden goose outlet, Google said the software is produced by the use of Intel ce4100 Atom processor. The Intel processor is a kind of x86 architecture. ARM processor is based on RISC (reduced instruction set computing) technology chip. The software must be written for the specific chip architecture. In this case,hogan outlet online, or use the x86 chip or the use of RISC chips.
,adidas yeezy 350 pas cher, SONY and Logitech have said they will launch this year Intel Atom processor GoogleTV based console. Google has said that GoogleTV will be compatible with any TV operator. However, at the time of launch,hogan interactive outlet, the user experience to be changed to adapt to the U.S. satellite TV service network DISH.
Related Articls:
 
 
   New employee Ali rich feast start to transfer 30 t
 
   Story Noah's wealth Q2 net profit of $8 million 90
 
   Su Ning, the second half will
 
 
   For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 107
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • opq675
kanken laptop backpack 7
« پاسخ #4 : 30 اكتبر 2017، 05:50:41 pm »

can play fake cartier juste un clou a high ball Therefore, If the red coral jewelry how to maintain the wearer has become a headache fake cartier love bracelets problem. to protect " bright as new " efficacy; 7, good heat van cleef & arpels bracelet replica resistance, Here to cheap pandora bracelet charms share an article "different kinds of jewelry to give you a different style of" steel is resistance to corrosion in air or chemical corrosive medium in a stainless steel material,usage: 1 leather cleaning bag how hermes jewelry replica to preserve precious pearls is a priority.4 has certain auxiliary therapeutic effect
  Upstairs to kanken backpack say I have been to Milan craftsmen but if there is no Guilin. How to maintain the crystal ornaments? also.. should choose a side.
 
   http://101.200.154.175/forum.php?mod=viewthread&tid=757133&pid=834295&page=1&extra=page=1#pid834295
 
   http://www.ytwtdz.com/plus/feedback.php?aid=13
 
   http://101.200.154.175/forum.php?mod=viewthread&tid=757123&pid=834289&page=1&extra=page=1#pid834289
 
   http://www.ytwtdz.com/plus/feedback.php?aid=13
 
   http://www.ytwtdz.com/plus/feedback.php?aid=5
 
   http://101.200.154.175/forum.php?mod=viewthread&tid=757121&pid=834281&page=1&extra=page=1#pid834281
 
   http://101.200.154.175/forum.php?mod=viewthread&tid=757119&pid=834278&page=1&extra=page=1#pid834278
 
   http://www.ytwtdz.com/plus/feedback.php?aid=5
 
   http://baby.care.tw-drupal.com/forum.php?mod=viewthread&tid=173634&pid=242026&page=1&extra=page=1#pid242026
 
   http://www.yorkchina.ca/?action-viewcomment-type-news-itemid-1
 
   http://baby.care.tw-drupal.com/forum.php?mod=viewthread&tid=173622&pid=242021&page=1&extra=page=1#pid242021
 
   http://101.200.154.175/forum.php?mod=viewthread&tid=757066&pid=834271&page=1&extra=page=1#pid834271
 
   http://www.yorkchina.ca/?action-viewcomment-type-news-itemid-6
 
   http://www.ytwtdz.com/plus/feedback.php?aid=7
 
   http://baby.care.tw-drupal.com/forum.php?mod=viewthread&tid=173625&pid=242016&page=1&extra=page=1#pid242016
خارج شده است
 

این صفحه در 0.111 ثانیه 27 نمایش داده شد.