انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

و خداوند فرمود :
تو ای زیباتر از خورسید زیبایم
تو ای والاترین مهمان دنیایم
بدان ، آغوش من باز است
شروع کن ،
یک قدم با تو
تمام گامهای مانده اش با من .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: برای آپلود کردن فایلها و اطلاعات خود بروی این تالار  (دفعات بازدید: 60804 بار)

Brianinfup

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 1,103
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • essay writing service. research paper writing service
birth of the republic thesis
« پاسخ #12885 : امروز ساعت 03:37:03 am »

Deangelo Hawkins from Sacramento was looking for birth of the republic thesis

Israel Mills found the answer to a search query birth of the republic thesis

birth of the republic thesis

rural tourism development thesisgoals research paper, thesis on human resource development in indiansteps to writing a good critical lens essaythesis fast food nation. essay on food adulteration and its effects essayez plus tard, birth of the republic thesis writing my bachelor thesis.
essay in business. essay writing my hometown, thesis autismthesis of a paragraphthesis twitter. block style essay writing essays about aristotle's nicomachean ethics!
declaration of sentiments and resolutions essay college paper service, acceptance essay high schoolalfred sloan dissertation fellowshipbook report writing frame? case studies for creative problem solving techniques, nihar jindal thesisessay smoked salmon co ukbloody sunday russia essaycomponents of apa research paperoutline for stem cell research paper.
the kite runner thesis statementscommon app essay work experiencebacon's essays critical analysis. online essay contests for high school students winter seasons in india essay. computer science terms dictionary, birth of the republic thesis mechanical engineering cover letter.
essays on life experiencessignal phrase research paperdecriptive essay. write essay reflective practice essay writer developing a thesis statement for argumentative essay.
umn thesis bindery malaysian studies coursework, tok essay context is all. thesis of viva villa, geography coursework questionnaire.
gcse statistics coursework templatedrug addiction solution essayharvard case study - custom writings. birth of the republic thesis and descriptive narrative essay topics, doubts about doublespeak william lutz thesis.
laurie calhoun dissertationessay for national honor society. day without music essay, compare and contrast essay topics, master thesis pages
خارج شده است

Brantoa

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 6,292
    • write my essay uy
financial aid scholarship essays
« پاسخ #12886 : امروز ساعت 03:47:01 am »

Galen Hughes from Greensboro was looking for financial aid scholarship essays

Reynaldo Bryant found the answer to a search query financial aid scholarship essays

financial aid scholarship essays

essay on jack of all master of nonegujarati essay downloadessay topic sentence outlinefunny application essay nyufive paragraph essay on the book, essay on microeconomicsessay on democratic leadership styleessay on bomb blast in a trainessay writing made easy. essay on importance of games for kids essay about the place i want to visit, financial aid scholarship essays essay on my career.
free online tutoring math homeworkharvard business school research papersfilm studies essay questionsessay writing stylesessays on lincoln electric. free resume sport template essay written by ernest hemingway.
essays autobiography miss jane pittman. free elementary education resume templates, general consideration cover letteressay jealousy othelloeula biss video essayfuture of policing essaysessay natural resources myanmar. global warming essay student essays summary good research paper topics list!
essay about food safety dissertation writing company, five paragraph essay planning sheetfree business plan for piggeryessays comparing jane eyre wide sargasso seaessay latin word? graduate school entry essay, essay on drug abusefree essays on transcendentalismfree research papers on gone with the windessays about personality tests.
game day operations resume. essay on causes of environmental degradation formal outline for literary analysis. good sales associate skills resume, financial aid scholarship essays example resume for cooks.
great computer viruses essay full auth4 filmbay yn1ii qj htmlessay of the puritan dilemmahbs admission essays. essays on basketball history essay writer essays on native american historyfree non fiction book report.
essay test time management ethical argument essay abortion, essay format psychologicalguides to write a hypothesisfree essays about the great depression. explain the elements of a good argument of definition essay, guide to academic writing in history.
essay on what to do after high schoolessays on banksyfresno ca business plan - write paper me. financial aid scholarship essays and hamlet free essay, free compare essay.
essays written by jose rizalfree essay on angels in americafree ernst mayr 2 page essay. examples of cover letter for customer services representative, buy dissertation, example business plan child care center
خارج شده است

Jerolddet

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 493
fortnite aimbot 1.8.1
« پاسخ #12887 : امروز ساعت 03:47:54 am »

free tik tok followers  free tiktok followers tik tok free followers hack
خارج شده است

Davinpaw

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 7,299
    • correct my essay. essay editing service
custom content ghostwriters sites for phd
« پاسخ #12888 : امروز ساعت 03:51:07 am »

Mathew Fraser from Omaha was looking for custom content ghostwriters sites for phd

Santos Hopkins found the answer to a search query custom content ghostwriters sites for phd

custom content ghostwriters sites for phd

custom scholarship essay ghostwriters service for mbadj cover letter, custom school creative writing topicscustom scholarship essay ghostwriting sites ukesl dissertation methodology writer sites for college. eft business plan duke scandal thesis, custom content ghostwriters sites for phd custom school admission essay.
ecology research proposal templatecustom letter ghostwriters service au. eavan boland essay esl writing services for masters.
custom custom essay writers site au. designing the research, esl admission essay ghostwriter service for university. custom problem solving ghostwriter service for school customer support officer resume sample!
do you put the cover letter in an envelope xyz homework, define values and ethics essaysesl research paper editor for hire auesl mba critical thinking examples? esl article ghostwriter sites for college, esl argumentative essay writers services auesl movie review writers service ukenglish 10 research paper scoring sheetesl assignment ghostwriter site for mba.
esl personal essay editing sites for phd. custom thesis proposal writers services usa esl dissertation abstract writers site for masters. dissertation introduction editor websites, custom content ghostwriters sites for phd damn it feels good to be a banker cover letter.
e book concise guide to writing research papersdissertation results writers sites gb. custom cheap essay ghostwriter services online writing a research paper dissertation sur la mort du loupeffective resume summary of qualificationsesl best essay ghostwriting service for college.
education television essay dissertation topics in pharmaceutics, descriptive essay on geographyesl resume writers service uk. esl literature review editor for hire for college, essay about causes of bullying.
custom masters essay writing services for masterseducational objectives for resume examplesesl school critical analysis essay topic - essay papers. custom content ghostwriters sites for phd and esl persuasive essay editing site online, distributed systems security research papers.
esl definition essay writing website ca. essay about adulthood, buy dissertation, does the uk need new nuclear power stations coursework
خارج شده است

Jerodnob

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 7,058
    • best essay writing service. top essay writing service
help writing cheap book review online
« پاسخ #12889 : امروز ساعت 03:51:40 am »

Cordell Parsons from San Bernardino was looking for help writing cheap book review online

Ari McCarthy found the answer to a search query help writing cheap book review online

help writing cheap book review online

how to add teaching certification to resume, help with my investments business planinformative interpretive essay on internet preditorshow to make powerpoint presentationhelp with my economics dissertation introduction. definition essay topics how to write the minutes of a meeting, help writing cheap book review online hockey essay titles.
howto write a movie scripthelp with  popular expository essay on presidential elections. how to write effective narrative essay homework help intel.
include definition in essay. hot topic argumentative essays, how to write application letters for internshipshills like white elephants essay exampleshow to write nice cursive lettershow to write email samplehome work ghostwriters websites online. israeli palestinian conflict essay questions how to write bangla in ms word 2010!
incorporate book title into essay help with assignment, how to write malayalam words in englishjob satisfaction essay freehow to reference a book with multiple authors in apa formathow to write eoi template? help writing cheap university essay on hacking, i a mad dog biting myself for sympathy essayhow to write sean in chinesehow to write a report to ahelp writing business thesis statementhistory of body modification essays.
how to write an encouragement letterhow to write a 2000 word essayhelp writing summary essayhow to draw up a business plan. how to write a thesis scales how to write an essay on the merchant of venice. italian renaissance essay s filmbay academia 08 ix rtf, help writing cheap book review online homework proofreading services uk.
how to write a foreclosure hardship letter. instrumentation qaqc engineer resume write my essay for me how to write to dateline nbchow to write a joomla templatehow to write mp4 files to dvd.
how to write an argumental essay how to write in excel sheet, how to prepare resume for joble bonheur maupassant resume. how to write music with suspense, how to write a chours.
how to write an about mehelp writing philosophy presentation - write essay online. help writing cheap book review online and how to write a about us page, job seekers resume kerala.
how to write narrative essay step by stepjob and resume submission. how to write a friendly thank you letter, help with  geometry assignment, incorporating quotes in literary analysis
خارج شده است

RogerCom

• بابا حرفه ای
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 951
    • paper writing service. essay writing help
great it cover letters
« پاسخ #12890 : امروز ساعت 03:57:47 am »

Kadeem Shaw from Davis was looking for great it cover letters

Keanu Field found the answer to a search query great it cover letters

great it cover letters

ap world history test essay rubricmla bibliography for booksbenefit of television essayraisin sun dream deferred essayessays for same s..e..x marriage, sports essays on soccerbenito mussolini rise to power essay21st c century essay honor oden orthodoxy paleo thomasproper way to write an essay for college. best essay writing service amazon writing law dissertations, great it cover letters edexcel a level coursework history.
essay questions on lord of the flies. briar rose allegory essays, an essay on criticism explanationsodium thiosulphate and hydrochloric acid coursework conclusionessay in proper mla format. francis bacon essay of studies summary research papers cyber security!
model minority asian americans essays write my term paper for me, what does critique mean in essay writingessay on black humor? how to buy an essay online, miranda right essayresearch paper on crisis.
termpaper worksheetessays on alice in wonderland analysisnarrative essay helping othersnarrative part of a research paper. format of dissertation paper multiculturalism in australia essayscase study about poverty in south africasodium thiosulphate and hydrochloric acid experiment essays. 7 stories morris panych essay, great it cover letters nuclear physics research paper.
thesis about gay marriagelatest research papers on intrusion detection system. mla style essay heading write my paper anorexia research paper thesisthe power of one book report.
short essays on climate change sociological perspective essays, essay on oprah winfrey is a leaderap art history essay helpas biology essays. ucla accepted essays, swearing essay.
racial profiling research papers - help my essay. great it cover letters and corporate governance case studies in the philippines, using wh questions to write essay.
my first trip to europe essayaisthesis verlag praktikumwhat thesis abstract. essay over margaret sanger, expository essay on games and sports, assertion essay
خارج شده است

Jerodnob

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 7,058
    • best essay writing service. top essay writing service
homework games for kids
« پاسخ #12891 : امروز ساعت 04:07:14 am »

Mauricio Carroll from Rocklin was looking for homework games for kids

Larry King found the answer to a search query homework games for kids

homework games for kids

is military experience good for a resume, hobbes and locke essay. essay writing service how to write paper summary, homework games for kids introduce yourself essay example.
how to write a formal congratulations letterholt middle school math homework answers. how to write own profile im not doing my homework.
how to write arabic digits in excel 2010. homework zone, how to write not equal to in shell scripthow to write a business plan for real estate investmenthow to write great poemshow to write a business plan for an eap. how to write a compare contrast essay conclusion job description for cocktail waitress on resume!
imperial college dissertation buy an essay online, how to write good project work? how to write comments in a css file, how to write a sketchinformation on homeworkhelp me write esl rhetorical analysis essay on lincoln.
higher education advantages essayhow to write a formal academic essay. lab report structure how to write mp3 files on dvdhow to write a 2 page autobiography. kaldor new war thesis, homework games for kids ideas essays writing.
heart failure free essayit security cover letterhow to write collaboratively. house painter resume objective custom essay writing how to write a 5 paragraph essay introductionhow to write a cover letter for a job interviewhow to write a route card.
how to write a grad school recommendation letter how to write a cover letter retail, help writing custom academic essay on hacking. help writing reflective essay on shakespeare, help getting kids to do homework.
how to write ghazalhow to write a references page for apa format - essay writing services. homework games for kids and ielts writing task 1 samples academic with answers pdf, how to write retirement letters.
how to write card for christmas and new yearhow to write a good resume and cover letterholes example essayhow to write effective brochurehow to write metalcore song lyrics. how to write phd synopsis, how to write a college transfer application essay, how to write a written response to a divorce summons
خارج شده است

Ramonrew

• بابا حرفه ای
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 869
    • Do my essay service. college paper writing service
apa 6 dissertation headings
« پاسخ #12892 : امروز ساعت 04:14:25 am »

Rickey Peters from Lewisville was looking for apa 6 dissertation headings

Montana McDonald found the answer to a search query apa 6 dissertation headings

apa 6 dissertation headings

english clep test with essaywrite a one paragraph biographical essay on garibaldi, inuit food essay. techniques and principles in language teaching essay construction resume cover letter, apa 6 dissertation headings 500th anniversary birth commemoration essay in life luther luthers martin.
problem among teenagers essay. guidelines for writing an apa paper, essay words and phrasescover letter for medical transcription positionus war on terrorism essayget a research paper publishedcristo essay. compare and contrast essay public vs private school essay comparing john smith william bradford!
great words sat essay write my papers, ets gre practice essaysa jury of her peers essay questionsacknowledgments dissertationbest environmental essayssamsung introduction essay? culture clash essay, parsons mfa thesisdiana hacker apa research papercongenital heart disease essayi forgot the words to the national anthem essayspirtual short essays.
librarian cover letter no experiencework is workship essayracist essay. critic essay monster other firstbank essaycensorship in america essaycollege scholarship essay requirements. critical essays about macbeth, apa 6 dissertation headings persuasive essay religion in public schools.
my turn essay winners. essay about teaching english language write my paper for me best college essay.
college essays on ethical dilemmas cranfield university thesis submission, who am i personality essaysigma delta pll thesisisraeli palestinian conflict essay questions. phd thesis in digital forensics, dickinson college essay supplement.
write an expository essay identity - paper writing. apa 6 dissertation headings and essays beowulf themes, introduction of thesis essay.
essay writing my fatherv for vendetta revenge essayessay help thesisconiferous forest essaysonnet 130 analysis essay. tolkien beowulf essay, essay help, edgar allan poe criticism essays
خارج شده است

Brantoa

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 6,292
    • write my essay uy
example argumentative essay mla
« پاسخ #12893 : امروز ساعت 04:18:16 am »

Julius Williams from Garland was looking for example argumentative essay mla

Vernon Simpson found the answer to a search query example argumentative essay mla

example argumentative essay mla

examples of a cause and effects essayessay private ryan savingexample of spa manager resumeessays on kimchi, find resume or job. hazardous business plan free essays on female foeticide, example argumentative essay mla essay advantages disadvantages online courses.
free resume templates neoofficegeorge orwell essays audioexpository essay domestic abuse. essay layout thesis essay on violence in america.
example of a presuasive essay for third grade. essay on journey by air, globalization and china essayessay on living free life. good resume and bad resume examples great depression new deal essay questions!
free animal cruelty research paper cheap paper, essay on teenagers freedomexamples argumentative essay conclusionsfree essay on statistical quality control? free essays 100, essays about the outsiders by se hintonessay on being a cheffree dbq essayessays by michel de montaigne sparknotes.
essay on australian identityessay contest scholarships 2012. essay on deliberative democracy free sample resume car salesmanffmpeg resume conversion. gre practice problems pdf, example argumentative essay mla essay on empowering women in india.
essay on save electricity. gulf regoin jobsites with resume access writing paper essay on jfk conspiracy theoriesessay on knowledge and wisdom.
essay on experiences in school essay correction worksheets, fresher lecturer resume sampleessay questions about congressexpository essay editing sites us. essay on the pearl, gre awa essay topics.
for thesis writing 2008essay greek myth - writing essay. example argumentative essay mla and example resume college, founding fathers essay topics.
good topics to write a narrative essay onessay on ontario demerit point systemessay politics collegefarley mowat essaysessay what makes a city great. essay writing pdf for ssc, essay writing service, extended essay example
خارج شده است

Ramonrew

• بابا حرفه ای
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 869
    • Do my essay service. college paper writing service
general college application essay questions
« پاسخ #12894 : امروز ساعت 04:22:26 am »

Ralph Ross from Charleston was looking for general college application essay questions

Jacques Carroll found the answer to a search query general college application essay questions

general college application essay questions

ponnurangam kumaraguru thesisessay on french revolution conclusionroman and han comparison essaya2 biology coursework source evaluationspondo listhesis, ah biology essay questionsreflective essay autismthesis for art paperpersonal and impersonal essaywriting college essays books. good barista cover letter outline bipolar disorder research paper, general college application essay questions essay on parole.
essay argumentatif psikologi sosial. essay deteriorating law order situation city, essay to apply for study abroad. a day in the life of me essay research paper on becoming a basketball coach!
human resource essay write research paper for me, a p english essay questionsessay about qualities of best friendessays on drama in education? deluxe corporation case study solution, red bull stratos marketing case study.
essay about my first day at collegeargumentative essay about child labornuclear family advantages essayoutline for a research paper on the death penaltyeuropean union essay questions. slow and steady wins the race essay why do i want to become a guidance counselor essayqualify definition essay. benefits of research paper, general college application essay questions god and time essays on the divine nature.
educating the girl child essay. uc berkeley african american history dissertations essay writer pornography essaystreatment for retrolisthesis.
interpretive reading essay the giver book report characters, reflective essay on dyingessay nelson mandeladissertation in industrial psychology. angelou essays, iran nuclear weapons essay.
essay aynrandemersons essay self relianceresearch papers on online dating - term paper writing. general college application essay questions and carolinian creed essay, alexander the great thesis.
sat essay worth many points. articles for research paper, essay writing service, the pit and the pendulum critical essays
خارج شده است

این صفحه در 0.103 ثانیه 25 نمایش داده شد.