انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دانش مانع از شناخت است . وقتي پرده دانش فرو مي افتد , گل شناخت شكفتن ميگيردایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: اشتراک درد ها، کلید موفقیت  (دفعات بازدید: 1340 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام
اشتراک درد ها، کلید موفقیت
« : 10 اكتبر 2010، 10:56:25 am »

اشتراک درد ها، کلید موفقیت
 
خداوندا؛ آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را که نمی‌توانم تغییر دهم، شهامتی که تغییر دهم آنچه را که می‌توانم و دانشی که تفاوت آن دو را بدانم. آمین
 
صدای آمین آرام 30 – 40 مرد پیر و جوانی که در میان درختان بلند و بدون برگ درختان پارک، روی نیمکت یا روی صندلی های تاشو کوچک نشسته اند توجه رهگذران را جلب می کند این دعای معتادان گمنام (NA) است.
 
رضا مرد 32 ساله بلند قدی است که لباس های مرتبی پوشیده او می گوید چهار سال و نیم معتاد بوده و اکنون هشت ماه و هفده روز و هشت ساعت است که پاک است. وقتی تعجب مرا در مورد دقتش در اعلام زمان می بیند می گوید این بار دومی بود که متولد شدم و این بار زیبایی زندگی را آنچنان حس می کنم که هر لحظه اش برایم ارزشمند است.
 
 اعضای گروه از مشکلات و رنج ها، تردید ها و نگرانی ها و خاطرات دوران ترک یا به قول خودشان پاکی، می گویند و اینگونه با به اشتراک نهادن تجربیات مشترک به یکدیگر نزدیک می شوند. اما کلمات انگار در میان آنها زائد است زخم ها آنچنان عمیق است که احساس می کنی نگاه ها با هم حرف می زنند.
 
رضا حاضر نیست نام فامیل خود را به من بگوید او می گوید گمنامی جزو اصول ماست.
 
اصل گمنامي ، باعث مي شود تا معتادان بدون ترس از ممانعت هاي اجتماعي و قانوني ، در جلسات شرکت کنند. اين براي معتادي که قصد دارد براي اولين بار در جلسات شرکت کند مساله مهمي است. همچنين، گمنامي ، فضاي يکسان و مساوات را در جلسات به وجود آورده و اين اطمينان را ايجاد مي کند که هيچ فرد يا شرايطي مهمتر از پيام بهبودي که در قالب مشارکت مطرح مي شود، نيست
بر ل4
رضا می گوید نمی داند مشکلات باعث شد معتاد شوم یا خوشی، چون در زندگی ام هم مشکل داشتم هم خوشی اما او معتقد است خوشی بی دلیل و هم مانند رنج و سختی زیاد در روح انسان خلا ایجاد می کند.
 
خلاء موجود در روح انسان را که مواد مخدر آن را پر کرده باشد را نمی توان با چیزی جز محبت پر نمود و این گوهر کمیاب برای معتادان کمیاب تر هم می گردد ، چرا که آنان در طی دوران اعتیاد خود همه کسانی رو که دوستشان داشته اند را آنقدر آزار داده اند که در لحظه ندامت ، یافتن دوستان اگر محال نباشد بسیار سخت است. این رمز موفقیت ان ای است.
 
گروه های ان ای اعتیاد را یک بیماری پیشرفته و سخت تعریف می کنند. از نظر این گروه معتاد کسی است که زندگی می کند برای مصرف و مصرف می کند برای زندگی. به زبان ساده یک معتاد کسی است که زندگی اش تحت اختیار مواد مخدر است. یک معتاد از یک بیماری سه بعدی جسم، روح و روان در عذاب است. با این حال ان ای هیچ راهکاری برای ترک فیزیکی ندارد.
 
هر معتادی می تواند به وسیله یکی از روش های شناخته شده یا با معرفی آنها به یکی از کمپ های ترک اعتیاد به ترک فیزیکی بپردازد. هدف اصلی ان ای ایجاد تغییرهای رفتاری و کار کردن روی باورهای شخص معتاد برای در ترک نگه داشتن اوست. اصلی ترین مشکل معتادان بعد از ترک فیزیکی احساس ناامنی، پوچی و خلاء ناشی از ترک مواد مخدر است  ان ای به وسیله کمک درمانی یک معتاد به معتاد دیگر و در اختیار گذاشتن تجربه ها سعی در پر کردن این خلٲها دارد.
 
«Narcotics Anonymous» که به اختصار NA نامیده می شود در ایران با نام «معتادان گمنام» مشهور است.  NA را می توان یکی از بزرگترین NGOهای دنیا به شمار آورد برای عضویت در ان ای تنها چیزی که لازم است «آرزوی قطع مصرف مواد مخدر» است. در این گروه ها اعضا یکدیگر را به صورت منظم ملاقات می کنند تا به همدیگر برای پاک ماندن کمک کنند. پاک به معنی پرهیز از مصرف هر گونه مخدری است، عضویت در ان ای رایگان است و این گروه هیچ گونه حق عضویتی ندارد.
 
در سال 1935 ميلادي پديده اي به نام (Alcoholics Anonymous) الکلي هاي گمنام که به AA معروف است، در دنياي ما به وجود آمد که تاثير آن در زندگي الکلي ها و معتادان، مانند تاثير پيغمبران در زندگي بي اعتقادان بود. NA  برداشتی از AA است. بنیاد «الکلی های گمنام» یا AA به وسیله دو الکلی به نام های بیل ویلسون و دکتر باب اسمیت پایه گذاری شد. ویلسون در اثر يک تجربه عميق روحاني از وسوسه اعتياد به الکل رها شده بود و به تجربه دريافت که رسانيدن پيام بهبودي به الکلي هاي ديگر، تضميني جهت بهبودي شخصي اوست. او متوجه شده بود که فقط با در ميان گذاشتن تجربه بهبودي خود، قادر به حفظ آن مي شود.
 
در بسیاری از «الکلی های ناامید» تجربیات مذهبی و روحانی باعث بازگشت آنها به سوی بهبودی و قطع مصرف الکل بوده است. راهی که به وسیله بنیانگذاران ای ای مطرح شد براساس حل مشکل دیرینه آنها در اعتیاد به الکل یعنی نداشتن اطمینان، سرخوردگی و بی ایمانی بود. «جیمی کینون» در اواخر دهه ۴۰ میلادی ان ای را که برداشتی از اصول و مرام ای ای بود پایه گذاری کرد. برنامه ان ای به طور رسمی در سال ۱۹۵۳ میلادی در لس آنجلس پایه گذاری شد که ابتدا به صورت یک حرکت کوچک به کار خود ادامه می داد در حالی که امروز به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین سازمان های ترک اعتیاد در دنیا شناخته می شود.
 
در ایران در سال 1369 دو برادر که در خارج از کشور با کمک انجمن، در بهبودي به سر مي بردند و به ايران آمده بودند. اولين جلسه معتادان گمنام را در مرکز بازپروري قرچک برگزار کردند. اين جلسات به مدت يکسال ادامه داشت اما به علت ديدگاه هاي آن زمان نسبت به بيماري اعتياد، اين دو برادر از ادامه اين راه باز ماندند و انجمن معتادان گمنام ايران که تازه تاسيس و نو پا بود براي مدتي فعاليتش متوقف شد، اما اين پايان راه نبود زيرا در سال 1372 دو نفر که در ايالات متحده و کانادا از طريق انجمن ، سلامتي خود را باز يافته بودند، در تهران  به طور اتفاقي در يک مهماني با هم آشنا مي شوند و تصميم مي گيرند که به ياري هم و با همکاري سازمان بهزيستي پيام بهبودي را به معتاداني که در مرکز بازپروري قرچک بسر مي بردند برسانند. در اين بين يکي از اعتضاي نسبتاً با سابقه و فعال انجمن در خارج از کشور نيز به جمع آنها اضافه شد و پس از آن شکل گيري انجمن در خارج از کشور نيز به جمع آنها اضافه شد و پس از آن شکل گيري انجمن معتادان گمنام در ايران شتاب بيشتري به خود گرفت و بالاخره آنان موفق شدند نظر مسئولين بهزيستي  را براي برگزاري جلسات هفتگي در مرکز بازپروري قرچک در تاريخ (31/1/73) جلب نمايند. اين گروه 3 نفري در مرداد 1373 توانستند محلي مستقل در تهران براي برگزاري جلسات خود اجاره نمايند. ضمناً يکي از دو برادري که در ابتدا از آن ها ياد کرديم نيز به اين گروه نوپا پيوست و هم اکنون پس از گذشت سالها همه روزه جلسات متعددي در تهران، مراکز استانها، شهرستانها، روستاها و اقسا نقاط کشور برگزار مي شود و تعداد قابل توجهي از معتادان توانسته اند با کمک انجمن بهبودي و سلامتي خود را بازيابند.
 
اکثر جلسات NA ، به طور مرتب و هفتگي در زمان و مکان معيني و معمولاً در اماکن عمومي ، برگزار مي شوند. اساساً دو نوع جلسه وجود دارد: جلساتي که براي عموم آزاد است (جلسات باز) و جلساتي که براي عموم آزاد نبوده و مختص معتادان است (جلسات بسته). جلسات اشکال و فرم هاي متفاوتي دارند: مشارکت، سخنران، سؤالات و جواب، موضوعي و بعضي نيز  ترکيبي از اين موارد مي باشند. هدف همه جلسات يکي است: فراهم کردن محيطي امن و مناسب براي بهبودي شخصي.
 
نشست های منظم که به وسیله گروه های NA تدارک دیده می شود پایه اصلی عضویت در NA است. در این نشست ها سعی و کوشش در انتقال تجربیات و ایجاد ارتباط نزدیک با معتادان است. تفاوت این گروه با گروه های دیگر در کوشش ویژه آن در برقراری یک شبکه دوستی از گروه هایی است که همدیگر را دوطرفه حمایت می کنند. به نظر NA بیماری اعتیاد می تواند در طول برنامه دوازده قدمی NA متوقف شده و بهبود یابد. و این دوازده قدم چیزی نیست جز باور و اقرار به دوازده بند زیر:
 
1- ما اقرار کرديم که در برابر اعتيادمان عاجز بوديم و زندگيمان غيرقابل اداره شده بود.
 
2- ما به اين باور رسيديم که يک نيروي برتر مي‌تواند سلامت عقل را به ما باز گرداند.
 
3- ما تصميم گرفتيم که اراده و زندگيمان را به مراقبت خداوند، بدان‌گونه که او را درک مي‌کرديم، بسپاريم.
 
4- ما يک ترازنامه اخلاقي بي‌باکانه و جستجوگرانه از خود تهيه کرديم.
 
5- ما چگونگي دقيق خطاهايمان را به خداوند، به خود و به يک انسان ديگر اقرار کرديم.
 
6- ما آمادگي کامل پيدا کرديم که خداوند کليه اين نواقص شخصيتي ما را برطرف کند.
 
7- ما با فروتني از او خواستيم کمبودهاي اخلاقي ما را برطرف کند.
 
8- ما فهرستي از تمام کساني که به آنها صدمه زده بوديم تهيه کرده و خواستار جبران خسارت از تمام آنها شديم.
 
9- ما بطور مستقيم در هر جا که امکان داشت از اين افراد جبران خسارت کرديم، مگر درمواردي که اجراي اين امر به ايشان و يا ديگران لطمه بزند.
 
10- ما به تهيه ترازنامه شخصي خود ادامه داديم و هرگاه در اشتباه بوديم سريعاً به آن اقرار کرديم.
 
11- ما از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقاء رابطة آگاهانه خود با خداوند، بدان گونه که او را درک مي‌کرديم شده و فقط جوياي آگاهي از ارادة او براي خود و قدرت اجرايش شديم.
 
12- با بيداري روحاني حاصل از برداشتن اين قدم‌ها، ما کوشيديم اين پيام را به معتادان برسانيم و اين اصول را در تمام امور زندگي خود به اجرا درآورديم.
 
این عبارات تنها سرفصل های قدم ها هستند و هر کدام از این قدم ها توضیحات بسیار کاربردی و عملی دارد. در این میان کمک اعضای گروه به همدیگر از اساسی ترین قسمت های پیشرفت در به کارگیری دوازده قدم است. به همین دلیل اعضای «معتادان گمنام» یک راهنما برای خود پیدا می کنند. راهنما یکی از اعضای  ان ای است که به دیگر اعضا به وسیله درمیان گذاشتن تجربه ها و توانایی ها، امیدها و انتظاراتی که در راه بهبودی باید از خود داشت و ارائه راهنمایی هایی در راستای دوازده قدم کمک می کند هر کس پیش فردی که اغلب راهنمای خود است اقرار می کند. این اقرار باعث نوعی تصفیه روانی می شود.
 
رضا می گوید: ان ای جمعی است دارای درد ها و تجربیات مشترک برای انسان هایی که از تمامی جمع ها طرد شده اند و راهی برای آنکه او را به اجتماع و خانواده باز گرداند. تنها کافیست که هر کسی اراده کند
 
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 35,922
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 35,922
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : اشتراک درد ها، کلید موفقیت
« پاسخ #2 : 29 سپتامبر 2019، 11:05:41 pm »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingultramaficrockultraviolettesting
خارج شده است
 

این صفحه در 0.111 ثانیه 25 نمایش داده شد.