انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

از آهسته رفتن نترس
از بیحرکت ایستادن بترس.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مفهوم اول الاانان ..  (دفعات بازدید: 2315 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
مفهوم اول الاانان ..
« : 24 فوریه 2014، 10:10:19 am »

مسئوليت و اختيار نهايي براي سرويس هاي جهاني الانان ، متعلق به گروههاي الانان مي باشند .

ميزان رشد و توسعه الانان تا كنون به اندازه اي سريع بوده كه برايم نفس گير است ! هر قدر رشد ميكند تفاوتش با سالهاي اوليه بيشتر ميشود .."لوئيس"
    اين عبارات در سال 1979 توسط يكي از موسسين الانان بنام  "لوئيس" نوشته شده است . توجه داشتن به بررسي و توجه داشتن به سالهاي اوليه انجمن زمينه هايي را برايمان مهيا ميكند كه به ما كمك خواهد كرد تا مفهوم اول را بفهميم و آنرا بكار ببنديم ...
  در اوايل AA   ، گروههاي خانواده متعددي در اطراف ايالات متحده در خلال تلاش هاي همسران اعضاء AA  تشكيل شد . در سال 1951 دفتر AA اسامي 87 گروه را براي لوئيس و دوست الاناني اش "اند" كه برنامه ثبت اسامي را اغاز كرده بودند فرستاد .  اولين دفتر الانان بنام خانه پاكي خيلي زود با 5 گروه ثبت شده افتتاح شد .
   دور هم گرد اوردن گروهها ، نام ، هدف و روش حمايت از اعضاء مشخص شد . همچنين قدمهاي دوازده گانه و سنتهاي دوازده گانه با كمي تغييرات از AA  اقتباس گرديد .
   اين روش در سال 1960 بيش از 150 گروه وجود داشت (در سال 1997 نزديك به 30000 گروه وجود داشت ) و اكثريت آراء كه قبلا بدست آمده بود ديگر جوابگوي تعدادي از اين گروهها نبود .
   موسسين تشخيص دادند كه حفظ ارتباط با گروه ها براي اتحاد و يكپارچگي ما ضروري است . بعضي چيزها لازم بود انجام شود تا وجدان گروه به دقت عضويت ما را منعكس كند و در دسترس تمام كساني باشد كه به ما خدمت ميكنند . در سال 1961 كنفرانس خدمات جهاني الانان (WSC( بطور آزمايشي شروع كاركردن اين موضوع در سال 1963بطور دائمي و ساليانه جزء ساختار خدمات الانان در امد . 67 نماينده ناحيه اي ، 18 امين : (خدمتگزار صادق)  اعضاء كميته اجرائي و كارمندان ، بزرگترين وجدان گروهي است كه در انجمن ما تشكيل ميشود .
   ساختار الانان اغلب بصورت يك مشت وارونه توصيف ميشود ، در حاليكه گروههاي الانان در راس آن قرار مي گيرد . اعضاء بطور داوطلبانه بصورت نمايندگان گروهها براي نواحي و مناطق ما ، و از نواحي به  WSC (كنفرانس خدمات جهاني) خدمت كرده و عمل ميكنند .
    دو ضلع ديگر مثلث خدمتگزاران صادق ، كارمندان دفتر خدمات جهاني )WAO(.
هستند [/size ]
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • uvw144
Notice the Gold Panda Fireworks spend 100 million silver lake financial establis
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 07:56:53 pm »

,converse pas cher, winner of the Nobel prize for Literature

share to friends and friends to share the circle of
|xGv00|40b882c6b0aec37f4f2604764ac204d5
 finance micro-blog housekeeper &gt,golden goose saldi;
 scans can also be
 financial Tencent

financial Tencent

WeChat
 training institutions
 sweep,tn pas cher, watch the news with a mobile phone!
 Mo Yan
 Tencent securities channel officer Bo
 securities Tencent
 training camp Yimeng investment
: Tencent micro-blog QQ QQ Sina micro-blog two-dimensional code space friends love to see not interested in the success of my collection of &gt,scarpe hogan online; &gt,hogan roma online; |xGv00|3b1b1ede6fe3ee765f2fcb1a67a92231 |xGv00| 15ccfe8002e08285dde75fc55b5edc3a |xGv00|fbe148cba98afb599c2ec94c0e76d531|xGv00|79d8b7834ab9a5370a9f5c7946e90f65 top recommended reading this who also saw |xGv00|e259b01738b7da6953e2050b3cc0dad5 |xGv00|6e05fbd54d4a5c6f1485182e63876354 |xGv00| 843e1cdb85d3e98fb12d102814f21467 of China aunt 2013 panic buying gold quilt 13 billion 400 million North China Civil Aviation Bureau shot not busy now: dare to let the audit department to check that China Southern airlines fly in the circle of friends: Zou Yong was killed before the opening of the million luxury car with a box of oil in the world the most extreme nine airport runway photos: The perspective of God see human brought to Earth changes |xGv00|5f92d719c3ab3caae87a356b5ce31f77 |xGv00|78b3628b326e0c7f1255cd8e7efd3bb5 |xGv00|bf0ac2cb64448fdbea53c2754a570011 here found smart money scan the left side of the two-dimensional code can be added Tencent finance official micro channel,stylo mont blanc pas cher; you can also in the micro channel public number search Tencent finance &quot,hogan rebel outlet;to open the door of the wealth,goyard pas cher. |xGv00|9bf305ecdd23bce2d0d901b2fe268d06 |xGv00|1718f982435844375d7cfc5cf7b7f5fd micro-blog |xGv00|48d0c18b812de5496a34c0e3ef4c9045
 financial celebrity exchange
Related Articls:

Shanxi Baode narcotics captai

Jin Jian r

Problems and suggestions on the supervision mechanism of property service quality

In terms of industries, from January to February, medicine, machinery and other industries realize profit increase of large petrochemical from the previous year loss for the same period turned a profit, electronics, tobacco and other industries realize profit year-on-year decline larger; oil, coal, steel and nonferrous metal industry losses.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Muc., don't forget me, I have been to your world! _0
« پاسخ #2 : 13 آوریل 2016، 10:04:36 am »

some people say that love a person only a moment, but it takes a lifetime to forget someone...... .

also said that love can not be cut, because a heart can only give a person... ..
 no matter who is right, true love is "holy" and "holy". But when true love does not exist, is it love or love? Whether we are in what kind of way acquaintance, friend, cherish and love, in the end but all escape however "pain" of the "left", this is our life!
 everyone is: don't know, friends, love, love, pain (friend),hogan outlet, left to the end of

some people say that love will often when we inadvertently come.........
    &nbsp,hogan sito ufficiale; it is just a game of the end of
Muc., don't forget me, I have been to your world!
 pain

some things, only when the memories. Some people can only do. Neither turn back, why not forget, since no chance,hogan sito ufficiale, why oath. This world is so dirty,tn homme pas cher, who is qualified to say sad,
      after all, but escaped the end of
      flowers bloom is a seasonal change in
;
  everyone is not met, acquaintance,hogan outlet, friend, Xiangxi (Xiang Ai) to leave, to the end of the

love only one step away, just a turn of the moment. When miss time, miss the people will never be the same original. ­
 ­
 not everyone who has a chance acquaintance,hogan outlet online, not all met people will be together in love. At least we in this life, in that city, in that beautiful accident met. In our eyes looked at the moment, in each other's eyes we found the love of fate. It is not easy for you and me to meet in the boundless huge crowd! Thank God gives us the opportunity to meet, fall in love. Maybe "love" is not >
­         
 and others say, try to forget to have happiness.........
&nbsp,hogan sito ufficiale;   &nbsp,hogan outlet online;   once together to see the flowers bloom change

Related Articls:

Australian Corporation design hot French fries vending machine

The high c

Dream hard

I also thought about Lillian, our parents' part-time maid. I could almost touch calmness when Ithought about Lillian, with her gentle voice and radiant smile. I knew Lillian was praying for me; she always prays for our family, especially when one of us is away.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
In Feng to pull into the Bata top scorer Elton 13
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 05:42:29 pm »

Phoenix sports news nearly 3 rounds of the league, the Lifan 3 game winning streak, faced with such a rival, Manzano said before the game not neglect. Sure enough,mont blanc porte mine, the process of the game proved the Lifan has shrunk, rely on the collective defense to the security attack again failed. Fortunately, still Batalla superior strength, seventy-second minutes to finally help the knock on the door of victory. But Argentina, also highlights abroad on the front line of weak, especially Elton apparently unable to make the team and the fans satisfaction.
 attack, although Stankovic advanced in age but is still dependent on national security, the center. Montenegro's ability to meet the entanglement of super defenders, but Dejan fluctuating state, this season Hengda through Huanshuai,scarpe hogan outlet, coupled with the fetters of AFC,hogan outlet, now the team lineup serious is not the whole. Is the national security in recent years the best opportunity,golden goose saldi, taking into account the season's title prospects and national security must be to replace Elton, the introduction of a powerful striker Dejan goal task sharing. With Shenhua,sac goyard pas cher, decimating the team were in the front to adjust, I believe that Chi in the title of national security, it must to find more suitable for the characteristics of their own team players in the transfer market,hogan scarpe outlet, for red crown lit their offensive firepower. (Liming)
In Feng to pull into the Bata top scorer Elton 13 games 4 goals will leave | Guoan | _ Batalla Phoenix Sports
< p > and last season midway joined the national security, 14 appearances scored 7 goals, compared the performance, this season the national strike number two center Elton played just 13 appearances scoring four goals. Such sluggish performance let coach Manzano gradually lost confidence in the Swedish, after the two transfer window open, the Swedish striker's transfer rumors are very much. Before Hengda striker Muriqui to Rome striker striker and doumbia, the national s..e..x scandal. Only one purpose,golden goose sneakers, hoping to replace the sluggish state of Elton. Although Manzano and the club has not officially released any information,bottes ugg pas cher, but Sweden recent performance enough to prove, his departure time.
Related Articls:

Yaqingsai

The national youth coach Zheng Xiong Panda cup pre

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Mom waiting for you to come back
« پاسخ #4 : 29 آوریل 2016، 08:45:17 pm »

It is located in
< p > several police officers said thirsty, stubborn old lady finally said: "I can't go,scarpe hogan outlet, I want my son back!" this is the original. Several policemen wanted to think, quietly from the outside called a man, let him put into the old lady's son, affectionately up shout "Mom", to the old lady left quickly. Though the old lady could not see clearly, she could hear very carefully, she firmly shook her head and said that this person was not her son at all.
 half an hour later,hogan sito ufficiale, the old lady's son was back. He did not say anything,hogan outlet, just a handshake, the old lady will immediately feel out. The old lady didn't say anything more, and she let her son take her downstairs.
, a large chemical plant in suburb of sudden ammonia gas leakage. Temporarily, police and fire department emergency deployment of manpower to get rid of dangers, and door-to-door notification of chemical plant nearby residents to evacuate quickly, to ensure safety.
 leakage of gas is about to cause significant harm, here has been more and more dangerous, but the old lady was determined to wait for her son. How can this do? A few police officers to discuss, decided to split up the old lady's son. By asking the community work personnel, the police finally found the old woman son's whereabouts, and hurriedly drove to pick up the old lady's son.
 heard this,nike tn soldes, a war son almost fell leg. This home,hogan sito ufficiale, he has not been back for seven years, because he was sentenced to participate in drug trafficking. This sentence has Xinrusihui the mother, as he once again into a force. Because he knew that,scarpe hogan uomo, in any case,nike tn femme pas cher, my mother would wait for him to come back. />
 on the back of his son, the old lady gently said: "good boy, my mother will be waiting for you back!"
 tenants soon alienated finished, we were just about to relax when it was found that the nearest one of the factory's family,hogan sito ufficiale, and there are people upstairs. Several policemen look up, is an old lady. Her eyes are not so good, have cataracts, can not see things. Other police patiently explained to her withdrawal, she shook her head again, say what also not to leave.
Related Articles:

Loved, owned, and lost.

Love of th

Maybe this is me

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
The ghost story _ Xiongming Stadium
« پاسخ #5 : 03 مه 2016، 10:45:32 pm »

2
 the old golf courseMr. school / corner, have a long distance away from the main campus, surrounded by a wasteland, some brick and clay gravel pile, stadium alone stands above the ground, next to the south of the walls of the school, the wall Mimizaza was full of sharp, broken glass, outside the wall is an impenetrable poplar, under the wind plucked, leaves swaying sound like a piece of the tide.
 and the memory of my classmates maqianli.
 but now, it's no matter what,Mr. secret / has been debunked,stylo mont blanc pas cher, but before I explain the reasons, I still would like to to tell you about the I just enrollment that year of some of the knowledge,hogan outlet, just as it has been frightened me like that,hogan outlet online, I believe it must be in your sensitive heart spun out of the tremolo.
The ghost story _ Xiongming Stadium

Pleasant goat and grey wolf drama rewriting (4)

A person who is better than himself.

Read Zhan

Time and time again hurt the people who love you, but forced to protect people who do not love themselves. Until the people who love you leave, you will understand, you should go to the protection of the people, the love of the people, is the love you. So began to sad, began to shed tears. Try to find the traces of the people who love you, but can not find, really can not find. Miss will really miss, God will not give you a second chance.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086
youth class is genius class
« پاسخ #6 : 11 مه 2016، 11:13:40 am »

Guangzhou Daily News < / strong > recently,nike tn, will seize this is known as "tens of billions of summer file in the first wave of youth sent the movie the juvenile class in Guangzhou University City held a small point mapping. The entire film is 100 minutes, by sun Honglei "teacher" class at a university in Xi'an "the juvenile class", Wang Lixin of violence, stupid Dong Zijian, cold zhoudongyu magical little geniuses make full court audience of college students laughing with tears in my eyes. Finally,hogan rebel outlet, chubby director Xiao Yang publicly admitted: "I am not the prototype of wu." The film will be 19 this month, the national release.
"Shaonianban" focus "prodigy&quot,scarpe hogan outlet; and love Curve Wrecker what are suck
 "shaonianban".
 youth class is genius class
 director Xiao Yang from a junior class
 it is this long list of films to let Xiao Yang became known as the Chinese film circle 4 billion yuan editor". In the meeting point mapping, Xiao Yang table confessed: "Hey,bottes ugg pas cher, guess I'm wang Yuexin, and people guess I am summer (female) of the prototype, and in fact are not. I'm Miss Wu!" "I'm not a genius," he said in an exclusive response to the newspaper. But we know that genius is very sensitive and can be keenly aware of the extraordinary things that are different from the ordinary world. So they are easy to get excited and easy to suffer." Finally, he and Dong Zijian chorused: "genius is the more the more we need love and cherish!"
< p > born Xiaoyang director of the juvenile class "in the years after graduation took it with a semi autobiographical film, with their own experiences made answer: born in 1979, 15 years old,sca goyard pas cher, studying in Xi'an Jiaotong University junior class and then into the read Wiesbaden, Germany Institute of media system, the day Pictures Film Company founder of. Beginning at the age of 30, Xiaoyang clip "non honest do not harass" (two), "Di Renjie Tongtian Empire", "Tangshan earthquate took", "painted skin", "Chinese partner",air max pas cher, "private custom", "after".
< p > in the actor table,nike tn pas cher, most eye-catching star nothing better than "teacher" Honglei and 90 winner, "genius learns slag" Dong Zijian and "male" Wang Lixin. But in fact, the entire film open drawing 20 minutes won the audience the most fierce laugh, the female audience heart award of unexpectedly is a little-known 11 year old actor Li Jiaqi,goyard pas cher, and he in 2012 with the studying children "won the United States tenth San Diego International Children's Film Festival" best actor ". He was known as the "nine year old actor in the juvenile class" is IQ of 155, leader of the pack Fang Houzheng. Do not change is smooth chubby little body, precocious little eyes and infinite hilarious dialogue. Related Articls:

Gordon Chan to explore

click into the picture: "dance school" creative guest URadio Shu Qi his new hope is the Hongkong film

But now three films were not released, we are unable to evaluate his performance, had to focus on his favorite topic of which one of them to ask questions, this let him quite a headache, "can not be said," ask again began to play Tai Chi, "Chen Kaige shot a costume drama, Jiang Wenpai was one of the age play, Feng Xiaogang pats the a modern drama..."
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039
Greentown gand angry to take four consecutive old Ramirez leading scorer
« پاسخ #7 : 12 مه 2016، 11:42:22 pm »

Greentown gand angry to take four consecutive old Ramirez leading scorer
< p > Honduras, this is located in North America, the countries on the Caribbean coast, perhaps in the impression of many Chinese fans, did not know its history, do not know its location, do not know the history of the football war. But Honduras national team in the world cup with Spain confront, gallops in the superior athletic field size Martinez,hogan sito ufficiale, Ramirez and this year, Zhejiang Greentown Honduras in the Sabi and Palacios will certainly leave a deep impression to the vast number of Chinese fans.
At the start of the season that
< p > in the eve of the world cup, Sabi Yung by virtue of their own strength and excellent performance, the smooth selected Honduras list of 23 people and Palacios also selected list of 30 people. In the world cup, we see the World Cup & quot; super manufacturing & quot; Greentown gand figure out at the World Cup finals. Similarly, Honduras pony Ding ness also appeared in the World Cup finals.
< p > during the season super second signings, Greentown in taste to the sweetness of gand, then the handwriting, prior to the introduction of the Chinese Super League football Mr. Emil? Martinez, had been played in Shenhua and national Emir? Martinez had knocked over Greentown's goal, the Greentown checkin Emile Martin >
< p > at the end of the season, in the team headed Otto the shooter's departure to the national security,scarpe hogan outlet, Greentown immediately signed under the Honduran people, had the effect of in Guang Yao the super Golden Boot Ramirez, in the subsequent signings, Greentown again insisted that & quot; gand Raiders & quot; sign Honduras, active international Sabi and Palacios.
< p > Super League in the ninth round, Ramirez in the 80th minute winner over Jiangsu sainty,sac goyard pas cher, Super League tenth round is also Lamileisi, the plum to open two degrees to help the city away game with strong Beijing Guoan. Sabi also showed his strength in the two aspects of the attack and defense, in the first stage of the game also devote many assists. At the start of the season after Palacios injured back also showed a good competitive state.
 rounds, Sabi and Palacios did not adapt quickly over the environment, for the first time to go abroad to a foreign country to play them,golden goose saldi, there are too many different languages, in life,hogan outlet, in the eyes of the outside world, they once suspected water goods, it makes Sabi is very angry Honduras, because he thinks that as active players in the super to yourself, or on more than sufficient, through a period of time after the trough, with coach Wu Jingui, fellow at " China " Ramirez group, Greentown has gradually played a gand power, and with the team before more skilled, the power play at the same time gand,scarpe hogan outlet, Greentown also achieved good results in the league,air jordan homme, is not the gand: Super League sixth round,tn requin pas cher, Ramirez scored the only goal of the game, the game victory over Chongqing Greentown, ushered in the first win of the season.
Related Articls:

Jin Liao war, but also in the challenge of the Football Association's iq

stressed t

Changchun Yatai a 1-0 victory over Shandong Luneng ended two game losing streak

The 9th minute, Chinese team offensive vigorously foul ball directly thrown into the restricted area, Li lean on a man turned his volley fire break, the score was quickly rewritten as 1-0! After scoring China team morale, just 4 minutes after China team victory. After Tong Wang steals the pass, Li Yuanyi right back door, Zhang Wei was surrounded by foul penalty.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
The sale of the largest hydropower assets stars ST
« پاسخ #8 : 15 مه 2016، 01:57:05 am »

< p > accordingly, St Meiyan conforms to the revocation of the delisting risk warning for special processing conditions, but due to the 08 year company after deducting non often gains and losses after the net profit is negative,louboutin soldes, trading of the shares of the company implement other special treatment.
< p > however, St Meiyan the succeeded in getting rid of delisting risk, is not on the main business performance improvement, but the transfer of its Liuzhou,hogan outlet online, Guangxi Honghua Hydropower limited liability company equity returns.
 gains and losses from the sale of the largest power generation assets
 ST keep the equity transfer listed Meiyan qualifications, but also reduce the scale of operation 228 thousand KW power company. Due to reduce income generation, and by the financial crisis the influence during the reporting period construction and installation business income,scarpe hogan outlet, copper sales revenue reduce, in the first quarter of this year, St Meiyan main business income decreases considerably, only 8547.72 million yuan; total operating costs is 1.22 billion yuan, operating profit for -3101.58 million yuan, total profit -1289.7 million yuan, belonging to the owners of listed companies net profit continued losses 1275.09 million yuan. The
Meiyan hydropower
< p > at the same time, by the end of 2008 st Meiyan surviving 10.57 billion yuan of overdue bank loans, to bring greater pressure to repay debt and interest burden.
2008 years on June 6, St Meiyan with China Guangdong nuclear energy development limited liability company (hereinafter referred to as China Guangdong nuclear energy company ") signed" about Liuzhou, Guangxi Honghua Hydropower limited liability company equity transfer agreement ", the company held in Guangxi Liuzhou safflower hydropower limited liability company (hereinafter referred to as" Honghua Hydropower) 96.47% stake, with a total value of $12.3 billion transfer to China Guangdong nuclear energy company ") so that the total liabilities of the company from going to 59 million yuan of the beginning of the year fell to 35 billion yuan at the end of last year to obtain investment income of 8.6 billion yuan.
2008,nike tn pas cher, St Meiyan realized main business income of 6.62 billion yuan,hogan sito ufficiale, attributable to shareholders of listed companies net profit of 1.92 billion yuan,hogan sito ufficiale, attributable to shareholders of listed companies after deducting non often gain and loss of net profit to -5.99 billion yuan.
 a year ago, Phi star hats (600868.SH) in May 18th for the stars to change its name to ST meiyan.
The sale of the largest hydropower assets stars ST Meiyan lean main arm
 newspaper reporter Lei Liping Shenzhen reported
< p > it is understood, St Meiyan long debt more, nearly three years, each year, the company's long-term liabilities are 35 billion yuan, and the current liability is 22 million yuan. Since 2006, only a financial cost of more than 300 million yuan, while the main business profit is only about 200 million yuan, the company fell into a year after year loss situation. The company since 2006 2007, the huge loss of 700 million, continued losses 165 million yuan. By the end of 2008,hogan outlet, the company's annual report shows outstanding borrowings of up to.
The annual
 can be said that ST's position is still in jeopardy after the stars,hogan outlet online.
2>
Related Articls:

China bank

55 inch LC

200 million yuan capital of F

With the previously published annual report of the Chinese life and peace Chinese compared to Chinese Taibao net profit growth significantly ahead. China Life annual report shows that last year, net profit of $95.47%, an increase of, China Ping An net profit of about 17 billion 400 million yuan, an increase of 126%.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451

< p > and as in science and technology new at the helm, the natural person Ge Zhifeng and holding the Shanghai Hong Wang,hogan olympia outlet, previously in the capital market can be described as unremarkable. However, Shanghai Hong Wang today also disclosed the interest in the report said that after the completion of these changes in equity, the future will be listed on the company's business and organizational structure were necessary adjustments and in within the next 12 months does not rule out the possibility to continue to equity holdings in the Sanjia group.
 details of view, in the hair Department,scarpe hogan outlet, the sale is forced by the situation of Sanjia group holdings. It is understood that during the period from May 2013 to May 2014, the group issued due to liquidity, the cumulative borrowing from Shanghai Wang Wang 285 million yuan. Wound up, the group issued its holdings of Sanjia group equity pledge to provide security and accordingly entered into an equity pledge contract, while the hair holdings also therefore provides a guarantee,hogan outlet, and as a guarantor of the repayment of the group. ShuLiao in hair group ultimately failed to fulfill contractual full repayment obligations,hogan outlet, group, holding to will hold Sanjia group total 70% equity price of 1029 00000 yuan used to compensate for their outstanding Shanghai Hong Wang,ggdb outlet, the corresponding debt.
< p > to mention is that in addition to the transaction, funds chain tight in the group this month 10 days will be held in Sanjia group of the remaining 30% equity transfer to the equity investment in Tongling Tianyuan Group Co., Ltd.,nike tn pas cher, thus completely withdraw Sanjia group of shareholders camp. According to the science and technology in today's announcement, due to the Associate Company debt outstanding, the hair holdings held directly in the science and technology 4 million 540 thousand shares of restricted shares has been judicially frozen.
< p > the Trinity Group holds a total of hair technology 2707.3333 million shares (representing 17.09% of the total share capital), to the latest 12.43 yuan / share price calculation, to the stock market value of about 33652 million yuan, and Sanjia group 70% stake in the corresponding market value of shares also reached 23557 million yuan, visible in the hair Department,hogan outlet online, this time to the transfer of shares but is after a substantial discount.
< p > send technology, today announced that the company the actual control of the original Chen Denghua control hair holdings on October 5 will hold its Sanjia group (in the controlling shareholder of the science and Technology) of 10% of the share transfer to Shanghai Wang at Asset Management Co.,golden goose sneakers, Ltd. (hereinafter referred to as the "Shanghai Hong Wang"); on the same day, Chen Deng bloom control group also will be held Sanjia group 60% equity transfer to Shanghai grand hope. So far, Shanghai Hong Wang holds a 70% stake in Sanjia group, become the controlling shareholder, and the Shanghai Hong Wang owned shareholders Ge Zhifeng has thus replace Chen Denghua become the actual controller of the new listed companies.
Behind in science and technology: the change in the hair Department to leave the | stock sinking technology holdings Sanjia |
< p > in the face of the debt situation, controlled by Chen Denghua hair "in" final "debt equity swaps to surrender in technical control.
Related Articls:

Oriental Silver Star Henan co

Dongfeng Motor intends to tra

39 -ST shares face delisting risk 4 companies were suspended

It is understood that, in order to seize the initiative in the smart ship market, Japan, South Korea, China and many countries in Europe and the United States classification society, shipbuilding and ship machinery enterprises, are actively engaged in the development of intelligent ships. Among them, Japan's classification society, Hyundai Heavy Industries, man company, Caterpillar, ABB and so on in this area is more active.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Interpretation the results of the first half of th
« پاسخ #10 : 30 مه 2016، 07:31:01 pm »

from the listed steel enterprises performance, profitability is not optimistic about the first half of the year. Although some steel enterprises to achieve earnings growth, but mainly from investment income or lowering the efficiency of iron and steel industry, business has not yet appeared significantly improved.
 in the network due to the downturn in the industry downturn, steel prices in the first half profit situation is not optimistic. Iron and Steel shares (000898) released late August 13th mid year report, the first half of the company achieved operating income of 3.4% yuan, an increase of; net profit attributable to shareholders of the listing Corporation of the company's net profit of RMB yuan,tn requin pas cher, down 17.81%.
 Chinese from iron and steel industry association data, the first half of the year, medium-sized steel enterprises realized sales income of 1 trillion and 813 billion 54 million yuan, an increase of 1.12%; to achieve profits 7 billion 480 million yuan, an increase of 4 billion 276 million yuan. Sales profit rate of 0.41%, an increase of 0.23 percentage points. However, is the main reason for the first half of the operating efficiency upturn, steel production costs year-on-year decline is greater than the overall price decline, and large and medium-sized iron and steel enterprises the main business is still a loss of 6.6 billion yuan and the financial cost growth too fast, substantial growth in accounts receivable.
< p > report shows that the first half of the company's production of iron 1098.33 million tons,nike tn, an increase of 5.43%; steel 1085.28 million tons in the,air max pas cher, year-on-year increase of 8.38%; steel 1016.42 million tons,hogan outlet, an increase of 7.48%; steel sales 1002.14 million tons, an increase of 9.78%, steel production and marketing rate was 98.60%. At the same time, the first half of the company to achieve export settlement volume of up to.
 in fact, the current market demand did not significantly improve. Only from the ex factory price of steel in August,adidas yeezy pas cher, Baosteel, Anshan, Wuhan three mills to maintain stable, order status was not restored. The personage inside course of study thinks, late plate market prices or malaises, especially current prices continued to show relatively weak cold-rolled varieties.
< p > from the Anshan Iron and Steel shares,occhiali ray ban outlet, the company during the first half of the financial costs compared to the same period reduce 3.96%,nmd runner femme pas cher, main reason is companies take into,hogan sito ufficiale, export business negotiation financing settlement, compression monetary capital stock and control costs. At the same time the company accounts receivable has declined over the year.
Interpretation: the results of the first half of the company's shares fell 17.81%| net profit of the first half of the shares
 despite the growth momentum of production, but due to the downward price of steel, the company's profitability has not improved. Angang said that the first half of the domestic economic slowdown, the contradiction between supply and demand of iron and steel industry is still outstanding.
Related Articles:

Henan commercial group by Cho

For the acquisition of Thunis to enter the strateg

Music through 2016 and 2017 the annual and year 2018 to achieve a net profit amount (net profit amount deducting non recurring gains and losses after belonging to all shareholders of the parent company net profit for quasi) were not less than 36 million yuan, 46.8 million yuan and 58.5 million yuan, according to the results of commitment.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Unspoken rule the sale of online shopping Jingdong
« پاسخ #11 : 05 ژوئن 2016، 12:03:26 pm »

pan Jingdong
< p > but there are always things happened when, Mr. Liu, the Tianjin consumers earlier this year to accompany his family supermarket, the family took a fancy to a ASD wok, the model is HL8332, then bought and use family all said with the bad, so Mr. Liu will want to self own pot also should be changed, just for this. Mr. Liu and his family, he usually like to buy things on the Internet, in his view are good in quality and cheap in price but also save time, so he in Jingdong Mall bought a ASD HL8332 same types of 32 cm dragon eye shaped health wok. Wok just sent home,air max pas cher, he and his family feel like this pot and the supermarket to buy is not the same.
Supermarket < br / > the wide net Beijing on May 2, according to the economic daily "315" reported that the currently selected in the online shopping more and more, we generally believe that online can buy and supermarkets with the same quality, but the price is absolutely cheaper products, generally Taobao,goyard paris, Jingdong Mall, Amazon the shopping website is essential to stroll,scarpe hogan outlet, maybe some people worry that online shopping is cheap, quality can not be guaranteed, but each site are for product quality commitment,ray ban wayfarer outlet, commitment and the same types of products quality, and are equipped with photos, this is to dispel people's concerns.
Unspoken rule: the sale of online shopping Jingdong ASD frying pan thin wall on the counter
< p > pot of thick and thin differences may we usually don't notice, if not Mr. Liu family happened to buy with a the two pot, may the pot thickness differences will never be found.
< p > Mr. Liu's complaints that shichendahai, Mr. Liu said his request is simply want to know the reason why the pot will have two standards, and he wanted to let Jingdong Mall for a supermarket the same size pot,sac goyard pas cher, but Jingdong Mall refused. Then he landed in the Jingdong mall site, would like to see if there is a complaint in the page of the complaint, the results would like to see not see, but found that let him
 Liu: I was to get Jingdong to buy the pot, found from the packaging to the specification of what is the same, but the two coating color is not the same,hogan outlet, the amount of the pot is not the same. In the balcony is bright place found the two pot of thick, Jingdong Mall to buy from the obvious to thin, the supermarket to buy that is a bit thick.
 consumer Jingdong mall online complaint
 mall sale ASD
 Liu: when we found that we have a contact with the Jingdong mall, he said there is no problem that the normal circumstances, said you do not affect the use of. My impression of them a month probably give him played 3, 4 times on the phone,sac goyard pas cher, he there has not a normal response, wait until then to return my call, claiming he is astar wok is the sales staff, but he say that finish later, he told me,golden goose mid star, he said you this is because batch batch production is not the same, caused by the thickness is not the same.
Related Articls:

Beijing ex

Ant cellul

Online shopping and social ne

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

این صفحه در 0.122 ثانیه 29 نمایش داده شد.