انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

جهنم از اون جايي شروع مشود كه اولين آرزو شكل ميگيرد و بهشت اون جايي هست كه هيچ درخواست و آرزويي نباشد!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 12 سنت ششم الانان  (دفعات بازدید: 633 بار)

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 12 سنت ششم الانان
« : 30 ژانویه 2014، 08:48:34 am »

آيا اجازه ميدهم مسائل مالي و مادي بر نيازهاي هاي معنوي و آرامش من اولويت پيدا كنند ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn538
Don't want to see you again
« پاسخ #1 : 18 آوریل 2016، 10:34:14 am »

in the past no longer reluctant to part with, do not want to think, happy is also one day,hogan sito ufficiale, sad is also one day, why not happy every day? Do not want to say goodbye, because I understand the lost will not come back, the sun will rise every day,hogan outlet online, every day, every day, separated from why and want to see you again? Don't want to see you again!! /> 

didn't want to say goodbye, goodbye to have no heart,golden goose saldi, will only lift once the pain,air max pas cher, still do not see. Not do not want to but dare not to think,christian louboutin pas cher, why do not want to die.
< p > pain after, tell yourself: learn to give up, give up is self a and free and easy regulation and a helpless and wise farewell,air max femme pas cher, to give up is a kind of beautiful; learn to be tolerant,air max pas cher, tolerance is a post health medicine, is a kind of virtue, tolerant to others to treat their own,hogan sito ufficiale, to give his mind to leave a pure space.
Related Articles:

Get yourself a cold cool girl

Baby, life

I had no father when I was 13 years old. Father died away his discipline to me and my interest in the lesson, I was 16 years old into the factory, before me two years of school, but did not graduate, I due to fight was expelled. I like working night shift, because I and my friends are used to sleep during the day; I like to play cards to fall in love, because I have nothing else to do.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
That's so fragile.
« پاسخ #2 : 20 آوریل 2016، 01:06:41 am »

so, I will be in the future even walk carefully, it is not completely subvert me? Always in front of the deep space, open up their own, to do my own, later, are not even the courage to practice, which also shows just how I duplicity bale, however,chaussure jordan pas cher, unexpectedly can say his duplicity and how hypocritical? Maybe this is a deliberate, will be the other people who have been very concerned about the shadow,hogan scarpe outlet, can not say that the delay of others, but,hogan outlet online, so they seem to be more selfish. I said to you, "I care about you." Is nothing more than a smile, is it for me? Even in doubt, then,hogan sito ufficiale, you and I trust each other? In the past, shame, glory have been left behind it? A piece of paper at this time, in addition to stay for one wipe the tears, but how?
< p > If I can get something is deemed a sleepless night tonight,chaussure supra pas cher, then pass the time method is a good aftertaste this thing right, let oneself more profound memory. People, really is to what extent,hogan sito ufficiale, will come into contact with the point of society, I don't want to in the bustling city of Lookback, is not willing oneself immortal. Not false words,nike tn pas cher, do not want to live their own life in the poor mountain village, the only, just to find people who love me, and I love the people, dreamlike like life in between reality and nihility. Just now for me, just a kind of hope.
< p > is always such a thought, the most vulnerable of love is the most innocent love, I think, everyone will cherish the hard-earned, but fleeting love, in the sigh bleak fate. At the same time, also can try to think about the love that makes people flinch.
 so,hogan outlet online, I really do not know where the vulnerability can be used.
Related Articles:

After dusk

Again, a little more......

You always

The failure of love is Dutch act, maybe, in modern society, as long as two people to heart strong enough, not what can not become the. It involves material, housing and food. Although housing prices remain high, but borrow some Shoufu housing loans are generally not a problem. Now is the only son, more be nothing difficult.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Economics book notes
« پاسخ #3 : 12 ژوئن 2016، 09:45:27 pm »

economics book notes a few
6 money is not. Money is not all society the inevitable product a lot of development to a high degree of social groups reject the use of currency. < p
< p > economics is based on a series of assumptions and surprising is that many assumptions are plausible. With the overthrow of the development history of folklore Statistics A and a hypothesis. We can't help but to sigh economics basis and shaken. Polanyi said land labor money is fictitious commodities will never be fully achieved. History never exist in the sense of modern economics, economic. Does not exist an independent in the cultural life of the community purely on the logic of market supply and demand and maximize material desires and profits to operate even capable of self regulating economy.
3 trade does not rely on the market has its origin in unidirectional transport regardless of the nationality of the peace or peace means. Market is the first class of all western economics textbooks,golden goose saldi, but the market is not always there. The market is social development to a certain stage of the product in the Greek market power can is mainly realized by pirates and other non peaceful means.
8 forced borders the towns and provinces trade more freely and borough system extended to national. Mercantilism in largely promote the economic development of a country and promotes the formation of modern political system.,pandora sito ufficiale,
1" barter and Trade & quot; personal behavior only occasionally appeared in the primitive society, economics is the emphasis on individual behavior but human in the early stages of economic development has never been to the identity of a single individual appeared. Marx to barter exchange description impressive profound but he put economic development stage and development stage of the society split open. Such a situation is almost never happened. < p
7 in the middle ancient times,scarpe hogan outlet, the trade between towns and cities had never been fair, and the trade between towns and cities had never been fair. The difference of trade was the embodiment of the local power.Mercantilism
91>
 economics reading notes
5 division did not have its origin in trade but the origin in the biogeographic and other non economic facts. Smith argued that humans alone has the tendency to mutually exchange because the individual more profitable and thus form the division. The level of the degree of division of labor by market size restrictions. But the rise of capitalism before division of the most fundamental reason is because of the different factors such as geographical and gender reason for labor productivity caused by the division of labor,golden goose uomo saldi. &lt,hogan outlet; pA decisive to create money and does not inevitably lead to economic type in essence the difference
Economics book notes
2 trade does not appear in the community. It is the external thing among the different communities that is the extension of the transaction from the group to the individual,adidas yeezy uk.&lt,hogan outlet online; p
4 and not and not essential characteristics of regional market and no expansion of the trend,hogan outlet. Classical trade theory that if the transaction efficiency high to enable a country with limited population is not sufficient to accommodate very high optimal level of division of labor international trade will produce. This does not conform to the folklore study. < p
Related Articles:

Campaign t

Teacher's

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
cheap pandora bracelets sale uk As the saying goes eat less at night
« پاسخ #4 : 23 اكتبر 2017، 09:30:51 am »

small time it is the beginning of a neighbor often female man slapped to ten kilometers away.
   then see the landlord black friday pandora uk is a boy.. and the contours of the muscles are clearer." Gunter said, fat, cholesterol,As the saying goes eat less at night, So how to add keep courses? in mini kanken the cartier bracelets replica "training" page in the upper right corner pandora black friday sale of the "add course" button; 2, you want to study hard.
   up at night pandora beads australia to supplement fake van cleef nutrition.

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1801&pid=170773&page=27&extra=#pid170773

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=396.msg36029#msg36029

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1801&pid=170771&page=27&extra=#pid170771

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1284&pid=170770&page=91&extra=page=1#pid170770

http://auxerrepiedspoings.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=469.msg36028#msg36028

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=562007&p=627915#post627915

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=467728#p467728

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=265&pid=61943&page=9&extra=page=1#pid61943

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1721&pid=170768&page=47&extra=page=1#pid170768

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=729.msg36027#msg36027

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=268&pid=61942&page=14&extra=page=1#pid61942

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=553429&p=627914#post627914

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=275&pid=61941&page=231&extra=page=1#pid61941

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=63&pid=61940&page=12&extra=page=1#pid61940
خارج شده است

این صفحه در 0.07 ثانیه 26 نمایش داده شد.