انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خداوندا آرامشي عطا كن تا بپذيرم آنچه را كه نمي توانم تغيير دهم ،شهامتي كه تغيير دهم آنچه را كه مي توانم و دانشي كه تفاوت آن دو را بدانم. مرا عقلي ده كه تفاوت ميان توانايي و ناتواني را تشخيص دهم و فهمي كه متوقع نباشم دنيا و مردمان آن طبق خواسته هاي من عمل كنند.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال یازدهم - قدم پنجم - راهنمای کارکرد قدم پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 1078 بار)

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

در رابطه با در میان گذاشتن ترازنامه ام با یک انسان  دیگر چه چیزی را آموختم ؟
خارج شده است

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950

*- راجع به  اعتماد ؟
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Wolf Trap
« پاسخ #2 : 17 آوریل 2016، 05:10:16 pm »

Li Yuxian did not hate the wolf,hogan scarpe outlet, but the wolf attack last night,hogan outlet, let Li Yu have extremely hate the wolf. Last night a wolf while Li Yu not at home, sneak into the sheepfold was killed a few sheep, let Li Yu heartache straight scold: "dog day, how I tidy up you." Early in the morning, carrying a shotgun, a flock of sheep, with last night defeated rhubarb and revenge. The sheep became Li Yu's bait to guide the wolf out of the hole.
 the wind is still blowing in the wind,hogan outlet, the grass is also in the wind a fresh >
< p > wet spring breeze carrying early spring cold air blowing in the grasslands of Inner Mongolia, Baiyun in the blue sky speed flyby, will be quiet sky dotted with lively, a docile sheep in groups on the green grass happily eating low tender grass. Grass, in fact, Typha latifolia on the tip of the Ding green,golden goose outlet, although it is spring but the winter snow has not melted, the prairie of Inner Mongolia is still blanketed by trees.
< p > the grass with the wind swing, the wolf's tail and a half back in the wind shake grass pendulum gap concealed, however, liyuhe living in a wolf behind, so in wolf, the wolf belly these vital parts, were ring of grass banzhebanyan, let Li Yuhen difficult to start with.
 Li Yuyong telescope carefully slowly searching every suspicious spot around the sheep. Suddenly, a big wolf appeared in sight.
Wolf Trap
< p > for a long time,hogan outlet, Li Yu took head shot of rhubarb,hogan interactive outlet, and motioned to squat place, he quietly downhill to wolf hidden around the place in the past. Li Yugong low waist line, quietly to circle the grass near, slowly, liyuhe wolf, only less than a hundred meters away from the distance,converse femme pas cher, Li Yu opened the gun of the condom.
 tired of the morning Li Yuxing excited, grasping the gun hand tight, Li Yu stared at the wolf on. The wolf seemed to be in no hurry to attack, but was lying on the grass like Li Yu. Under the blue sky, there is a man, a dog, a wolf in the snow.
 Li Yu lurked in a haystack sub terrain high, for several hours, he has been waiting for a wolf. Holding the telescope's hand a little numb, liyuhe kept switching hands,hogan outlet, the eyes have been staring at around the sheep, stared straight hair astringent eyes. Rhubarb dog next to Li Yu, a pair of bright eyes kept turning, erect ears and Lao Gao, spied around trouble.
 all of a sudden, the two ears of the wolf high up, it seems to be a potential warning to a potential danger, the wolf's eyes glued to the place where the big yellow dog, even so, the wolf is still not relaxed on the surrounding alert.
 wolf, wolf, wolf.
 Wolf Trap
< p > human and wolf hide was amazing, the wolf could not see anyone, people also took aim at are not allowed, do not shoot a wolf. However, people have to find the wolf. However, instead of worrying about Li Yu, worried that he had just been lurking in the grass, the time was found earlier in the wolf found. The hunters in the prairie know that it's possible to dance with the wolves in the grasslands. Li Yu thought, did not move, not only for the week. Li Yu continues to observe the wolf's body and its possible retreat.
Related Articles:

Sister fish to Great Barrier

The though

The twenti

Long haired uncle listened impatiently with his furry paw playing elephant.
but all this does not influence the baby's curiosity. No matter what, what it saw and heard, immediately ask what smell. But get all of their uncles and aunts of the cuff and kick. such a thing happens on the day: in a sunny morning is the elephant asked one thing, this thing, others. It never dare to ask.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Walking between the mountains and rivers in Shennongjia
« پاسخ #3 : 20 آوریل 2016، 02:14:15 am »

Shan King overlooking the sentient beings, looking at the sky, not sad not happy, gargantuan. Silently withstand years of wind, frost, rain and snow, heat and cold, wind and thunder thunderbolt, hardships and difficulties to bow, tenacious, stand proudly.
In the early morning of the Shennongjia
 Shennongjia water, or tenderness or agitation in bold,hogan outlet online, always walk the road, and we met. Seems to have made a surprise. In the mountain encounter with a tiny stream, listening to her whisper, feel her gentle quiet. Hold a hand, a taste of Qin, cool, sweet and clear and nervous moments.
 Shennongjia mountains, towering tall and straight, thick and deep, great simplicity, silent as a broad-minded father. With the mountain backbone, propped up a green world, so simple kind of mountain breed here, endless. Blue sky,mont blanc pas cher, mountains, streams, forests,chaussure louboutin pas cher, flowers, birds and animals, insects, ants, farmers, all creatures, in the embrace of the mountains, endless.
 extra fresh air, gurgling sound of water flowing in the ear Huahua,hogan scarpe, unknown to the distance. My friend said this river is called xiangxi. Reportedly one of the four major beauty Wang Zhaojun lived along the edge of the brook, often wash in a stream,hogan sito ufficiale, and stream water became light aroma; and as Xiangxi source bluegrass in full bloom, flowers everywhere, so the name "Xiangxi". The stream is clear, can see the bottom of the sand and small fish. With the rising of the sun, the sun shining on the mountains, lush trees in the sunlight glow with vitality, shining patches of golden light, like to wear a gold colored plumage.
 in cloud Shennonggu, there is a tree after years of vicissitudes and still young trees, it is the tree of the king, the king of MINSUN. Tall, trunk canal like bronze, into the sky, with tree moss, leaves in the wind stretch. The tour guide said, it is about one thousand and two hundred years old, it has six thousand years of life. Its trunk was lightning, left a big hole in the kind of scars, so people had Shen Nong ye a statue placed in scars honors. After a considerable period of time, the tree King healing the wound,hogan outlet online, the trunk surface leaving a bulging bag. Every year there are many believers to pray for the blessing of the tree, wrapped in red silk body.
< p > here, every tree flowers and trees have their name, coptis root, forsythia, Herba Houttuyniae, black nightshade herb, motherwort herb, Impatiens flowers is the daughter of the big mountains, to the mountains to add a beautiful, a miserable solution for the world.
 at the end of the summer season in Shennongjia as a young mother, open green arms, we put in my arms. With the green eyeful is green, thick and heavy in colours shining, green, green The grass is green and luxuriant.
< p > dove tree, water cedar, Tetracentron sinense, Cercidiphyllum japonicum, collar spring wood, they are son of mountain, seize the earth will be able to survive and grow, regardless of the cliff or steep, both mountain side or cleft side, everywhere there is tall figure. Some of the trees, the root and the root is connected in the ground, leaves and leaf contact in the cloud, dependent snuggles up to, intimacy,hogan outlet online, as the mother,hogan scarpe outlet, such as brothers and sisters, loving or on the barren or fertile land, free growth.
Related Articles:

Floating night thoughts

On time, drunk people

Remembranc

The failure of love is Dutch act, maybe, in modern society, as long as two people to heart strong enough, not what can not become the. It involves material, housing and food. Although housing prices remain high, but borrow some Shoufu housing loans are generally not a problem. Now is the only son, more be nothing difficult.
خارج شده است

hf0i8cvbdf

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 129
    • jkl782
innermost thoughts and feelings
« پاسخ #4 : 15 مه 2016، 11:02:18 am »

innermost thoughts and feelings
 A: Xinyu
 I like gecko, the survival of the obligation is hosted on a wall, people will be jealous of, some people will remember, always forward, even if the cloud will be covered.Smileto &lt,tn femme pas cher; br / > I know the road ahead is thorns winding, even if there is no amount of suffering and pain, I have unfortunately. (unfortunately to smile)< br / > funny clown is entitled to embrace the warmth of the sun, ignored the existence of can also create belongs to own a piece of blue sky. In life, there are too many helpless life, but must be brave to look at the future.
 Yili shoes stopped dancing, Yuki onna cold is warmed melts, even if the whole world was upset,golden goose outlet, I also believe that yes,scarpe hogan outlet, Ican.< br / > glaze the portrait of a lady's charm, the Mona Lisa mystery, and all the beautiful and not beautiful, bad and bad are not absolute. Everything is unknown, only their own exploration in order to get the answer, this road is called life. There is sadness, happy life,chaussure jordan pas cher, tears, dangerous smile full of the unknown. Once again hurt our fragile heart full of scars again bleeding, the more tired more to his fists more hurt more going forward!< br / &gt,hogan sito ufficiale; I believe I can smile to go on and do a single Chaoyang sunflower, someday I will into butterflies find belongs to own that sunny day!
 Two: Xinyu
< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; disorderly, like entangled in a root of fine silk, see the blue sky, is so pure, can not help but suddenly efforts, why, the pursuit of the final result?< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; trifling and helpless, all don't give up,hogan roma outlet, exam went softly, I have a sense of loss, examination, that I have spent much time off, how many can play time, so gently away, the exam papers I is the most perfect? Don't know; this exam, I can show my true strength? Do not know; I can more than her? Do not know; this has been on the verge of collapse of the edge of the brain have been thinking, thinking, the heart has a very heavy feeling, this also can remain invincible?? All can only use three days of the report card to tell me.&lt,christian louboutin pas cher; br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; for, for a promise; for, to get ahead; for, in order to win a place in the class; or give teachers a perfect image. Expectations and encouragement, let me down, I am guilty, I &gt,mont blanc pas cher;Related Articles:

Inspirational story of the postgraduate entrance e

The teacher encouraged the children to the 101 mos

Unity powe

Another little monkey cried, he sat in the tree thinking of the other three little monkeys will have any way. A little monkey, think of a way. His name is sitting in the branches of small monkeys breaking a root long branches down and think of a way out of the little monkey picked up branches play pool, fishing, fishing balls back. Finally, they from the far from the pond place happily continue to play ball.
خارج شده است

این صفحه در 0.117 ثانیه 28 نمایش داده شد.