انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی راه های خود را میجوید. لحظه ای که شروع میکنی همه چیز را مدیریت کنی، آنها را ضایع میکنی. بگذار زندگی آزاد باشد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال چهارم - قدم چهارم - راهنمای کارکرد قدم انجمن پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 1011 بار)

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

1-      بعضی از روش هایی که من بتوانم ترازنامه ام را تهیه کنم  چیست ؟ من کدام روش را انتخاب می کنم ؟
« آخرين ويرايش: 14 سپتامبر 2013، 09:08:19 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Beijing notes, no title (177178)
« پاسخ #1 : 09 آوریل 2016، 02:11:55 pm »

HTML template Beijing notes, no title (177178)
 Beijing notes, Untitled (177) without the belief of communism, there is no China of mankind and the future. Is selfish and regardless of the earth of the pure, all day long blind busy, and for the sake of enjoy, serious pollution of the earth,tn pas cher, this is definitely not human direction. The Chinese Confucian,hogan outlet online, Taoist and Buddhist culture of the outdated, already did not meet the cultural needs of the future development of mankind, so it must be modified or abandoned. Do not think that faith really can not see, Luyao horse people see a long period of time, for example, the belief of communism and communist belief state of spirit and behavior is not the same, which from their usual state of spirit and behavior can be seen. Chinese people should have the belief of communism, so there is no need do matter because, we must establish a society of fairness and justice, equality. Therefore, Chinese people can not instant success, short-sighted, more need not self-centered,ugg soldes, hook heart bucket angle and wolidou, make a mess, guojiangbuguo. The Chinese are all people who have the belief of communism. An ordinary person as long as it does not violate the law, law-abiding is a good man,hogan outlet, a contribution to society people is meaningful,scarpe hogan outlet, however, if on the basis of further with the sublime faith, then such a person is undoubtedly an extraordinary and great people, they will make great contribution for human society, even outstanding contribution, therefore, belief in the value of the decision. Chinese drama is the highest form of dance,scarpe hogan uomo, song and dance and rap art. Often with the toes forward or backward walking backwards, which to strengthen the basic skills of opera and the art of singing is very good. The soul in natural weathering, the heaven into heaven and hell in the hell, but if the body is burned with gasoline and diesel fuel, it is not natural weathering, but man-made pollution,hogan sito ufficiale, which makes our human soul is not the natural return and reincarnation it will only make people become more and more evil soul until metamorphosis; therefore, cremation is absolutely contrary to nature and science, at least the carbon dioxide and other sources of pollution, so it is certainly not what a good thing, but not what good way, if there is no change, there is more and more serious environmental and spiritual all kinds of pollution, until life mutates, as well as the people get variation, bad words will be a big problem, even the big disaster, this is absolutely not alarmist. The final solution to mankind is now a way of life that is, of course, very backward, at the same time, people's ideas and high-tech achievements also very backward, such as in the ideas no deletion or common prosperity concept; in terms of high-tech achievements, there is no or lack of awareness of environmental protection, blindly selfish,golden goose outlet, so fall of pollution and humanistic spirit is so serious; this kind of human survival and repeated pollution way of life of course not human should choose the direction and mankind to solve environmental problems is the first production and produce highly intelligent robots to replace people's work.Related Articls:

I love summer

Life if only such as initial _0

2010 Hunan college entrance essay early (10)

In my heart, you have been very important for four years, witnessed the time and space between us haikudanlan. I always remember the wonderful time we in a dormitory. Because it is not a class, not one day is not stop missing. Finally to endure in the evening, we like after an absence of the reunion of the family, in others sleep when we hid in bed cross v.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
That winter is warm composition _4
« پاسخ #2 : 10 آوریل 2016، 05:00:16 pm »

the composition of the seven: the winter is very warm and very warm winter
 warm is a beacon in the night, let the man lost to the light; a warm fire in the snow, let people feel the cold blowing hot air; warm is a rare drop of water in the desert, let people feel sweet mouth parched and tongue scorched. In winter, the cold winter endorsement, in 20 years, but it is warm, warm my heart, let me feel the goodness and beauty.
 several students around the stove,hogan outlet online, grandmother side gently stamped his foot, while out of a sweet potato from the hearth, by hand press the press: "well, >
 grandma's face was covered with wrinkles, rough skin and dark, but still hung with a kindly smile, silver Jisi sprinkled on the forehead. The grandmother did not wear gloves, hands red with cold.
 composition six: the winter, really warm
 night snow,sca goyard pas cher, everywhere was covered in soft and thick white. The snow all over the sky, still slanting underground. On the road while not what snow is wet. It seems that people are not ready to enter the winter, pedestrians hurried through the eyes, most wearing thin autumn clothing, neck are huddled in a ruffled collar.
 snowflakes in the face, I couldn't help shivering. Slowly walked to the corner of the crossing,mont blanc pas cher, suddenly smell a sweet smell. I saw a roadside KaoGongShu stove side, guarding a grandmother. A plume of hot air coming from the oven, is very conspicuous in the cold snow.
 read a lot of touching fairy tale, seems to be good and act like this, only in the book, in the dream world to find. However, in this busy society,hogan outlet online, it seems ordinary people, with a gentle good heart, the interpretation of a story.
After the
The winter is warm
 winter, cold wind whistling,golden goose outlet, on the roads, I saw the same floor of the little girl is to collect waste and what:"...... Can you give me a few pieces of plastic foam board?......" I think: what is the manual?
 second days, my mother let me downstairs to throw away packaging appliances, outdoor air blowing through the clothes on my face, my neck shrinking. Then I found the little girl is beside the rabbit hole. I saw the little girl, his face looking forward to me to plastic foam, I think it is thrown, then altogether will all give her. At this time I was very surprised, not so much manual work? Could not help but ask her to do what so many plastic foam. The little girl red face said: "If winter comes, the weather is so cold, the rabbit will freeze,chaussure jordan pas cher, I want to use the plastic foam outside the cage to take up, give it a warm." Downstairs the rabbit is discarded,chaussure nike tn, because too large can not afford, you see it poor, put the dishes at home for it, this has been kept downstairs. The moment my heart has a warm waves, long endless. The wind is not just cold, although cold is still cold, but the heart is hot......
 the first snow came suddenly,tn homme pas cher, autumn color had faded.
Related Articles:

Smile in the face of life composition _6

air max pas cher

My grandfa

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Record is not related! United fourth 2013 quarter
« پاسخ #3 : 08 مه 2016، 07:10:43 pm »

Record is not related! Manchester United fourth 2013 quarter revenue and then innovate the high of United's quarterly revenue
 Manchester United are expected to be in the season's revenue will be between.
< p > the commercial success of the brilliant and Manchester United the field record also formed sharp contrast,hogan outlet, under the leadership of coach David Moyes, the Reds now ranks only 7th position in the league,scarpe hogan online, there may be no to qualify for the Champions League for the first time since 1995.
< p > Manchester United, executive vice - President of Woodward said: we once again achieved a record quarterly revenue, commercial and broadcast operation is strong enough, although the League ranked poor, this is, including coaches,hogan roma outlet, all people feel very disappointed.
< p > 2012 compared to the same period, Manchester United's commercial revenue grew by 18.8%, and broadcast revenues grew by 18.7%, but the most significant growth from the sponsor agreement, this part of the revenue increased nearly 40%. The reason is that in the quarter,hogan outlet, 6 new sponsorship contract comes into effect.
 at the same time, Woodward also said he believes that even if the Champions League, Manchester United have the ability to make up for this part of the loss,goyard paris, including the new Premier League broadcast contracts and new sponsorship agreement. But there are also people hold different views, from the University of Salford sports business expert Chris Brady said: if I were an investor,basket tn requin, I would say: your predictions are based on before the league and the final of the UEFA Champions League and the FA Cup quarter final achievement. However, they are now unable to compete for the Premier League title,hogan sito ufficiale, the FA Cup exit, and in the Champions League to look at the appearance is also very difficult to play.
 Beijing time on February 13th morning, Manchester United official announced that the last 3 months of 2013 revenue reached, compared with the previous quarter rose 11.6%,hogan outlet online, creating a new record.
Related Articls:

"who will serve the mother" about the issue of sup

Iniesta is

Pretty cool dad mom launched

While Kaine and Spurs signed a new contract expires in 2020, but Real Madrid still continue to focus on the development of Kaine. Kaine's length and the attitude of Levi, chairman of the Spurs are made in the next two years to sign Kaine is very difficult. But before Real Madrid have bought from Baer and Modri, so Real Madrid will continue to observe the situation of Kaine.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Farewell to childhood _4
« پاسخ #4 : 16 مه 2016، 05:15:38 am »

my childhood
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; childhood, how beautiful words,goyard pas cher, is here I on the primary school; here I learned to write; here I learned my favorite dance; here I learned how to behave; here I met many friends; also here I was really grew up.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; childhood, no person's childhood are not the same, my childhood part is at my grandmother's house, the part is at my grandma's home, and part is spent in happiness. In general,scarpe hogan outlet, my childhood bittersweet salty flavors and taste.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; farewell. What a sad two word, perhaps is grew up for a lot of local life,hogan outlet, give me a sentimental character. My understanding of farewell: sad, goodbye and may in farewell.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; farewell,hogan outlet online, these two words from a young age, I hate, because it will make me a wee bit lonely and become a large alone.
            farewell, is sad,hogan outlet, because it is always in contact with me, so I dislike or even hate the two words.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; bid farewell to childhood, these four words to me not strange, because in a year ago,scarpe hogan outlet, I and childhood said say "Bye", this life "Bye Bye" is not goodbye, but never see.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; junior high school, in my life the first turning point and the turning point, meaning that I said goodbye to my childhood to maturity. Is the turning point, let me and childhood never say goodbye, is also the turning point, let me grow up.
            perhaps, with the passage of time, I have to learn to adapt to the farewell,hogan outlet online, farewell, because in the future I must say goodbye to the youth, youth aged or even life.
            childhood, my dream, wake up,hogan outlet, we should say goodbye......Related Articles:

People wan

Home of the moon is the most beautiful

Climb over

The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless. Sunlight scattered into the window, we each feel like sunshine, but the teacher must give this piece of sunshine and some shadow - announced the results of the examination, our good although the mood has been hit, but immediately perk up!
خارج شده است

این صفحه در 0.07 ثانیه 28 نمایش داده شد.