انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر زندگي به تو چيزي نداده براي اين است كه تو از زندگي چيزي نخواستي

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال سوم - قدم چهارم - راهنمای کارکرد قدم انجمن پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 959 بار)

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

1-      آیا تمایل دارم ترازنامه ام را بنویسم ؟
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Another world, the most distressed call
« پاسخ #1 : 21 آوریل 2016، 04:09:33 pm »

HTML template another world,tn pas cher, the most distressed call
 put down vanity, put down self-esteem, I would like to use the rest of my life for your life. < br / > < br / > all of half truths and injustice are because you painfully gradually faded,chaussure louboutin pas cher, let me not with you humble life dull. < br / > < br / > if there is an afterlife, please don't go back to the dirty planet, even can't avoid will try to do a carefree birds. Wait until the flowers fall,hogan outlet, I will back to your resting place,golden goose saldi, let each other go on twitter in the old! < br / > < br / > one figure always in the noisy city is particularly conspicuous, ignore the number of pass, have not the same one and you stink. Even if it is a point of view with the fuzzy perspective that you are familiar with the figure, not always. < br / > < br / > look forward to limited sky,louboutin pas cher, pray to God for me a storm, empty the bustling streets,hogan interactive outlet, I quietly go through this tough night.  love! So unbearable; broken heart,hogan scarpe outlet! The heart is about to stop,golden goose!
Related Articles:

Fleeting,

Lost your

Alive, is willing to dream of

Remember to live more than to forget the memory of the brain, the memory of the former is actually a fragment of. The memory of the cloud, smile is always so charming, blank after the people and things have become blurred or. The span of time so that I can not accept, youth go too fast! I still have no taste. But it was on another platform. Perhaps is a journey, as long as the life is still.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Phoenix Entertainment News
« پاسخ #2 : 28 آوریل 2016، 02:25:21 pm »

3 27 is JJ Lin's 34 year old birthday, the day Jimmy Lin with Kimi for JJ Lin's birthday. It is reported, this is Jimmy and Kimi in the second year of JJ Lin birthday,hogan sito ufficiale, on 26 March of last year,hogan outlet online, JJ had in micro Bo drying out together to celebrate the photos,scarpe hogan outlet, visible JJ Lin and Jimmy,hogan outlet online, Kimi's intimacy.
On the morning of 29
 Meng JJ Lin
 Phoenix Entertainment News 3 month, JJ Lin in instagram sun a photo of a Jimmy and his son Kimi. Photos,hogan sito ufficiale, Kimi cleverly sipping a small mouth,tn homme pas cher, looked up at the JJ and JJ wearing a black body suit,hogan sito ufficiale, bow and Kimi Raikkonen's gaze, smile eyes narrowed a crack in it. JJ also not without showing off a message saying: "Kimi said he would be good to listen to the words of Uncle JJ."
Kimi affectionate look to JJ Lin said the meeting will be well behaved people (Figure)
Kimi
 see so warm love style,golden goose outlet, netizens reply: "hurry up and find a sister-in-law." More friends funny brain: "good harmony and bad baby Milo in the dark."
Related Articles:

Aarif Lee was an old friend burst 10 ex girlfriend

show of affection! Deng Chao

Grilled wa

The fugitive is a county in Shijiazhuang, Shijiazhuang Development Zone to rent the excavator, the above positioning equipment removed to about 300000 of the price to sell it, and then back to the home of a mine to work. Xiao Yun pretended to be a 24 year old girl with chat, let the other side to help find a job.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
Visit record
« پاسخ #3 : 20 مه 2016، 03:42:48 am »

Visit record
< p > November 2001 on Tuesday at two o'clock in the afternoon, the sky, although a bit murky, is still warm, students of the teacher happy vice president and moral education department director Cao Xu, deputy director of Qi and of the fourth,tenis asics feminino, fifth and sixth grade teacher in charge teacher headed by car to the county secondary vocational school to visit the province,air max 95 soldes, organized by the science and technology development activities. < br / > &lt,scarpe hogan outlet; br / &gt,air max 95 pas cher; honored selected students to visit, faces the sun's face with a smile, holding the record, a student brigade long holding pennants, out of school were riding a couple of big van, embarked on a journey. Fields of wheat has turned green, the students watch, talking and laughing, not to half an hour of time came to the vocational school teaching in front of the building.
 in the guide under the guidance of the students from the first teaching building of the east gate into the tour area,air jordan pas cher. The teaching of the corridor corridor, corridor on both sides of the classrooms are arranged in science and technology exhibition project. A swing at a ball, when you swing the ball, a ball will subsequently according to certain rules to swing; < br / > < br / > a hand generator. When shaken by a hand handle, due to rotate the wheel in the two magnets do cutting line produced by the movement of the current will shine a row of small lighting. I don't want to see in here, only the power cutting lines way? What is the principle of nuclear power generation? I feel the power of exploration should also have other possible, which requires today love science of children to study, since such a big role, ways should also have other ways. There are put in different copper and aluminum sheet, let the light. Drum vibration resonance phenomenon,scarpe hogan outlet, their to the experimental your handshake,montblanc plume pas cher, threading a needle to experiment, to listen to the sound of the changes, some students look carefully introduced, and some in the sense of their interest in scientific knowledge as valuable records. Then went to the second floor to watch the technical panels, panels of the content is also very education significance, tell lightning storms in the students pay attention not on the tree under the umbrella, how to prevent fire, facing the patient how to rescue breathing, own at home how to do protect themselves and has the education significance of content to the students. Students visited the scene is very moving, teaching building filled with love the cheerful atmosphere, face usually can't see the technology products, the classmates is faces the curious study faces and explore the scientific knowledge of interest is so strong. Believe that students in the near future will also have their own innovation and invention. < br / &gt,christian louboutin pas cher; < br / > time past quickly, blink of an eye, the time points to four points, students with feelings reluctantly left the tour area, with their harvest and embarked on a journey of homecoming.
Related Articles:

When we be

Jun Sheng

The brothe

Around the pear garden put up lookout.

pear Village on the road, has entered the outside the car, Liyuan highway has dancing in the dust, many buyers, their comings and goings want to snapped up the first batch of pears. This village has brought a lot of trouble. Sometimes serious work to pear. The captain immediately called the whole village mobilization meeting.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094

One's real value first lies in to what degree and what sense he set himself,hogan outlet. (Einstein Germany) &lt,scarpe hogan olympia; br / > one's real value first decided to him in to what degree and in what sense from the self liberation,goyard paris. (Einstein Germany)
One thing I know, that is I know nothing. (Socrates Greek)

A man is not old as long as he is seeking something. A man is not old until regrets take the place of dreams. (J. Barrymore) < br / > as long as there is a personal pursuit,tn homme pas cher, he is not old. A man is not old until regrets take the place of dreams. (Barrymore)
[/b]
Must accept finite disappointment but,hogan outlet online, we must never
English inspirational classic quotes - life motto
A man
is not old as long as he is seeking something. A man is not old until regrets take the o place...
Cease to struggle and you cease to live. - Thomas Carlyle
You have to believe in yourself. That's the secret of success. (Charles Chaplin,golden goose scarpe donna, American actor) < br / > people must believe in yourself,goyard soldes, this is the secret of success. (American actor Chaplin C.)
We lose infinite hope. - Lu> Mattin
Victory won't come to me unless I go to it. -- < br / > victory is not coming to us,jordan pas cher, I must own to victory. - Moore
Related Articls:

A shares p

The exchange will vigorously develop the bond market to serve the real economy

a, causing

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

این صفحه در 0.069 ثانیه 28 نمایش داده شد.