انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي بدون صداقت فاقد ارزش است.
”سقراط”

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال اول - قدم چهارم - راهنمای کارکرد قدم انجمن پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 1114 بار)

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

قدم چهارم
یک ترازنامه  اخلاقی بی باکانه و جستجو گرانه از خود تهیه کردیم .
خارج شده است

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950

1-      آیا چیزی وجود دارد که مانع تهیه ترازنامه بی باکانه و  جستجو گرانه ام شود ؟ آن چیست ؟
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Love is laid to rest
« پاسخ #2 : 28 آوریل 2016، 01:47:02 pm »

. Even, with long distance love is not much relationship. If it is the same city of love, should also maintain such a small habit.
 is not very able to accept the kind of just say what to eat at night, as well as to say I love you. Meet love, meet the s..e..x are not rare, rare is,hogan outlet, encounter understanding. Two people, it is necessary to constantly need to talk to each other about the kind of relationship. Like a friend, a bosom friend. There is a man who can accept all your strange ideas, and who has no condition to support you, will feel not alone in this world.
, for example, two people often have a chat. Phone is essential to sleep.
In addition to this, there is nothing special about the
 so I asked L what you say, we finally got the long-distance relationship elements? He said that there is a success factor, only love is not. No template,tn pas cher, vary from person to person.
 yes, love is ever changing, can't control. But, in good faith, a bit of maturity, you can try to run it. Many people say that marriage is the tomb of love,golden goose scarpe donna, but love can be laid to rest, the total ratio of starch.
 actually think carefully, so a few years, really stick to only some small habits.
 some people tell me that it is not easy to adhere to such a long distance love,goyard paris.
,sac goyard pas cher, and every day to contact. No matter how busy, send text messages to call can not be less. Even angry quarrel, can not be broken contact. In other words, to make a noisy call noisy text messages MSN noisy noisy qq...... But not the cold war.
 marriage, nor is the tomb of love, is the beginning of the two energy sharing. There is someone to accompany you, grow up together.
< p > recall the past, I always very "empty", old thinking with someone else's love to fill their own, just like a hungry person see delicious food will flutter in the past, also, no matter the food there is no nutrition. Or, for their own lack of confidence,hogan sito ufficiale, always want to have a person to save themselves. Seems to have a lover, can break away from the real life of all the discontent, become successful. However,hogan sito ufficiale, more is to satisfy their own emptiness, the more people want to save themselves, is wrong. Perhaps, it is wrong to find a lover's motive.
 also, try to trust each other. Not in the middle of the night chagang that trust, the trust is indifferent behoove. When someone trusts you with all your heart, you won't be willing to break the trust. Because of this age is the most easily derailed cheating things, so we have to try to do some hard things.
< p > alone to find a can comfort to people to coax yourself, believe in "so-called together is nothing but want to be happy" cheap love view. Soon, there will be a demand for each other have complained that there is anger, and then disappointed. Life is not as much as the meaning of things, that love can get temporary relief and use. So, just walk through,stylo mont blanc pas cher, not in love too. True love is the progress of both sides of the mind.Related Articles:

I lost my _0

A bouquet

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Black tears send you
« پاسخ #3 : 30 آوریل 2016، 12:04:28 am »

Black tears send you
< p > A,goyard soldes, black tears send Jun < br / > < br / > Mochizuki language coagulate, dream vaguely raving whispers, Yan a cup of fragrant ink, show a paper Sujian, dance for you a lingering in the world, a touch of Yan Mei, for you with a snuggle Zhan Yan life, broken one month, burnout because of you, word Acacia, because of you a hundred Rouchang. Pronouncing this predicament, Zen is faint, light a world of prosperity as fall, fingertip knock out, the word heart whisper, chanting once in the past... < br / > - signature < br / > < br / > the pipa language, two tears spend together, Acacia bitter, hope to keep, toward to see flowers, twilight grumble flap. - not scattered, the residual core flow. Trying to take advantage of the crimson pearl hoe, want to give the petals fragrant mound base. Asked the swallow: sad several storms from sorrow, a flower who is the most worry? I asked it: reduplicative words what is the meaning of the paintings, like what? When asked her lonely heart, to the moon, when it went to Liu about? < br / > dim moonlight, vaguely trance, see like, albeit not very clearly, as if water Iraqis, full of implied classical, faint frown, without rouge, not Shi Dai powder, not little cinnabar also allure, dressed in a white Yimei fluttering, Qing Yan faint, only teeth left a touch of lip is sweet, sweet and moving,air max femme pas cher, charming fragrance, pinting fluctuations, smile also dust, quietly the stillness of the night life, driving a skiff,christian louboutin pas cher, sway in the wind on the lake, white light of the lake and the green embrace, blooming out a picture of a beautiful and elegant ink painting. < br / > you is the Yao stepped song Tang wind rain, wear Wei Jin character and talent, in the glittering light Pori dihuai, diffuse traced back, but in the Cricket Sound Brahman sing, whispering Youjing, to that continuously great-victory dense direction of gaze. A glowing smile like a graceful melancholy, that is who so sad? < br / > gazing at, thousands of miles of lakeshore, Flower Pavilion, if vague in the depths of the cloud, illusory between ancient customs 10000 kinds of interpretations, antique Izumo ancient king,tn requin pas cher, in the minds of the secluded natural spread, a graceful meticulous refinement, a willowy light and elegant. < br / > shoving a branches amorous red maple, dreaming of Acacia sorrow words, unloading happen in the world all the sadness and happiness, hold hold your gentle hands, leaned forward to your generous shoulder, ask III, ask for marriage,goyard pas cher, butterfly wing to wing, Yufeng, longitudinal is one thousand years, ten thousand years! < br / > light skims Jun heart, was originally just a dream of flowers, feeling of shame, Tianya, tears scattered red, petals has become empty, reincarnation world the vicissitudes of life,hogan sito ufficiale, in waiting for the beautiful with contour, afterlife, and no longer take string broken,hogan scarpe, except may, dig abandoned this world silly grudges, drunk Yin red three thousand, hold a wisp of fragrance Ying Ying, in exchange for tenderness of flowers. Light a candle for you, bumpy meets the beautiful promise to send you a song, ask Quzhong people gather. < br / > graceful emotion, quietly, though not, can only find in a dream, as beautiful dream encounter,hogan sito ufficiale, trance blurred dream, highly obscure. Trance, my gentleman standing on the other side, in my affectionate Chi Wang, or review the past what, drink Mengpo Tang before the oath, only to encounter in this life and never miss.Related Articles:

When they

Over the green years

Whether you are in love with that person, or fell in love with the love

How long how long, everyday we're preoccupied with trivial matters, numbness of body in the busy mind the unexamined in the struggle, spring, summer, autumn and winter seems to to which we have no boundaries, even date also becomes no more important, so think of spring, only a memory of childhood fragment: Spring itch itch blowing over the cheek, ground was showing the grass such as furry meadow, occasionally a few yellow daisies to us Zhankai one cute smile, partners happy pace, accompanied by their songs sway in the green leaves.
خارج شده است

این صفحه در 0.06 ثانیه 28 نمایش داده شد.