انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

انسان دانا هرگامي كه برميدارد، جاي گامهاي ديگرش نمايان مي شود.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سئوال سوم مفهوم نهم  (دفعات بازدید: 310 بار)

rasool

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 461
سئوال سوم مفهوم نهم
« : 06 اوت 2013، 12:56:15 pm »

3- آيا خدمات NA خواستار نظرات جديد و متفاوت مي باشد؟

بله،انجمن نيازمند نظرات جديد و متفاوت حتي صداي تنها كه نظرات موافق ندارد مي باشد تا بتواند در راستاي هدف اصلي تصميمات بهتري بگيرد كه باعث تنوع،رشد،پويايي و به اجرا گذاشتن مفهوم اول(توسعه،هماهنگي و خدمات NAدر كل) و سنت پنجم مي شود و مانع اشتباهات احتمالي مي شود و راهي است براي ابتكار عمل، نوآوري و اجازه دادن به همه براي شركت در فرآيند تصميم گيري مي باشد و اين كار را با گرفتن ترازنامه ساختاري، برگزاري كارگاه طرح و برنامه ريزي، پر كردن پرسش نامه با درخواست كمك و خواستن ايده و نظرات جديد و اجازه صحبت دادن به اعضا و وقت گذاشتن براي بررسي تمام ايده و نظر به صورت دقيق انجام مي شود و تصميم گيري موثرتر مي شود.
(نشريه داخلي انجمن، كارگاهها، پيام بهبودي، جلسات كميته شهري، شنيدن صداي تنها)

خارج شده است
دوست داشتن دل می خواهد نه دلیل

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • uvw451
I myself
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 03:28:36 pm »

I myself
 for the composition, is like an essential thing in life to treat, I am not very fond of writing, but it is not very annoying, is a neutral state. In my class, my composition also belongs to the neutral state. In life, when I speak,golden goose saldi, I will use the words from time to time, but in the face of text and white paper, I do not use, perhaps this is the reason why the pen is not the reason for it.
 Hello, Hello, everyone!

< p > I don't for a little thing to worry, even if it is a major event,converse pas cher, the past is gone, distress, it is not a bed of roses. Therefore,hogan outlet, every day I are happy. I just hope this kind of life,hogan outlet online, every day is grinning, not for anything bothering, to do the things you want to do.
 <
 me,scarpe hogan outlet, a girl who loves to laugh!
    &nbsp,hogan outlet;   the Guangxi Zhuang Autonomous Region Yulin City Yuzhou District Huilong primary school the fifth grade: Pang Yongqi
;
 my hobby well, no, but not completely, I like a bunch of people together to chat, speak,nike air max pas cher, and then, or, just think about it.
 my name is Pang Yongqi. I'm about twelve this year. I am a girl who loves to laugh, the mood is very funny, the mood is not good a forced out of a few silk smile, anyway, not laugh is very boring, is a gold sentence bar! I am not very fond of writing, but do not hate...... I love to keep people guessing and a very, very,goyard prix, very, very (a n + 1 is omitted a very humorous girl, I have a few good friends often because I'm not in the mood for a few words laugh to "blood" (Aisin letter not letter to pull down, this is me, no way ~).
Related Articls:

My love _0

Thank you, my mother

Our memories continue in the happiness of sorrow

This is a rare ice, Masako is going to play a things with it. To give my brother a ring! Brother has more than once to his mother cried out, to buy him a gyroscope. No, no, my sister is smaller, the ice is brought to my sister play an ice flower!
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Dust slowly falling
« پاسخ #2 : 13 آوریل 2016، 04:58:06 am »

sometimes, look for rejection,hogan olympia outlet, loud noisy, still can not stand. Love and bitter heart, from the world is uneven, the world of injustice. Turned around, overlooking the Milky way,hogan outlet online, and secretly jietan,nike tn pas cher, the world thousands of years of ups and downs,goyard prix, and their fingertips. Bear suffering, may be deliberately arranged by good fortune, mercy after when the well-being of my people down? A little more flesh, heart, or self interest,tn requin pas cher, will be breathing. So, we accept the simple and unadorned, hold low-key and delicate, recognized calm and flexible, beautiful and clean Fang liang.
 in this world, is the one with two hearts, can hold the self. Cold outside the clouds, you can love the thick soil, along their way, pointing to the heart. Is not a kind of yearning,hogan outlet, not a luxury,goyard pas cher, not a steal the clover. It is stay at the side of a readily available ah, as long as we know how indifferent from the Department to Xinan God.
Dust slowly falling
 dozens of years has been in the spring and autumn. And the rivers crossed, beginning to know the gentle and good rare. As such, eyes, lazy ya think,tn requin pas cher, no logic, no original is a fugue, in Zen itself.
 windows more clean, the trees had brilliant purples and reds flowering plum, Begonia, out of the downtown, a green leaf, with certainty. Across the window, feel the world is in the world, if can put themselves in words.
 dust rises, people can be seen; when the dust settles, we often forget. The world in the dust ah, can not forget the dust and the dust slowly warm, scattered, lovely self visible.
Related Articles:

Xu Zhaoqing to solve the problem of the South China Sea have to have the strength of the peak

Liu Yong the girl with the ch

I Yehao. Later, the children, but he betrayed me, I was very sad, even thought of death, small children, I feel very helpless, he swear later no longer find, I looked at the child I only could, after is also very good, for the past several years, we do business is also very good, now economic conditions relatively well-off. He is often not at home, I am at home with the two children.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451

this Monday, Germany in the first round of the FA Cup all over, resulting in 32 strong. 25 days, will be held in the second round against the draw ceremony. The second round in October 30 and 31 days. >
 why is there such a situation? The German "Bild" summarized 5 reasons.
< p > Hoffenheim captain, national team goalkeeper Tim & middot; after the failure of the Wiese said: "before the game, we're not 100%, but a thousand percent certainly we can win. Maybe we are too confident."
 three, motivation. Borussia Moenchengladbach's goalkeeper Mark & middot; Nagel Shi roots that: "with these teams playing more and more difficult,scarpe hogan outlet, because they have the stimulation of bonuses." For example, the Berlin AK07 team's winning bonus of up to 50 thousand euros. Rewards allure men to brave danger., Ak team scored 4 goals in the Hoffenheim team, Never mind and reward is not high.
 four,air max 95 france, and the fourth level league have already begun to C. According to the arrangement of the German Football Association, this year Serie C to kick off on July 20, the fourth level league almost at the same time open, Serie B is August 3, in the opening of the play. Only the Bundesliga this Friday was started. As a result,goyard pas cher, the Bundesliga team entered the game state was not as good as the low level team. Be eliminated the team Geluoyite Fuerth coach Mike & middot; than Sikensi to defeat the brooding: "for us,hogan outlet online, this is the first game, but for kickers Offenbach team for, this is their first six games."
 five high temperature heat. This game just to catch up with the German suffered the summer heat,montblanc plume pas cher, the highest temperature in some places even as high as 39 degrees celsius. Dusseldorf team although in the first round of clearance, but their boss Norbert & middot; Mayr still complained: "in such a hot day game, we can imagine how hard it is. The opponent was holed up in his own half, we launched an offensive to pay a great deal of energy consumption."
, arrogant, arrogant, seriously underestimate the enemy. Some of the top teams did not take low level team in the eyes, always think that lying can win.
Analysis of the German FA Cup first round for many teams in the first team was eliminated the reason
< p > Xinhua Berlin,hogan outlet online, August 22 Olympic Mar (reporter Wang) in Germany for the 2012 / 13 season FA Cup first round of the competition,tn pas cher, six teams of the Bundesliga were B, C or even fourth tier league team eliminated, creating the first FA Cup first round of Serie A team out of the situation in 25 years.
 two, the small team is much stronger than before. Throughout the German Football League recently ten years, gradually narrowing the gap between B-class team, Serie B level steadily,chaussure air jordan pas cher, Serie B team to beat first division team has been a common occurrence. Some small teams are equipped with a high level of coaching. For example, Javier Ze team this time after overtime 3 to 2 out of the Nuremberg team. It is a team of fourth, its head coach Andre &middot; Blay ten Wright was an outstanding professional player, has played in Hamburg, Wolfsburg and Hannover 96 teams.
Related Articls:

scarpe nike running  turned out to be a seller's m

Manchester

"post" the disclosure Due to the timely intervention of the police, the 4 trouble Blues fans at the train station in the city of Storck was expelled f

But it must be the members that the sixth session of the board will what people about what the relevant announcement are clearly stated. The sixth session of the board of directors in the name of the subject to the announcement is not allowed, because the sixth board of directors of the main body itself is legitimate and effective is still in doubt, it can only be in the name of the member to notice.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Implementation plan of the spring athletics meeting
« پاسخ #4 : 09 ژوئن 2016، 04:35:53 am »

1, Wang Shaohui, Ma Deyu,pandora outlet, chairman of mission: Zhao Zisheng, Liu Kangyuan, Li Wei, Zhang Changmei, Gao Qingjun,
 in order to make the sports meeting safe, orderly, civilized, progress, and specially set up the program. First, the theme of the sports meeting: friendship, responsibility, hard work, enterprising. Two, the slogan of the sports meeting: sports strong physique, the responsibility of casting brilliant. Three, holding time,...... To comprehensively implement the spirit of quality education, to promote the physical and mental development of students,nmd running homme pas cher, further active campus cultural life of teachers and students,hogan sito ufficiale, good spirit to celebrate the National Games and the Expo Park, the campaign will safe, orderly, civilization and progress, a special set of the program.
 first, the theme of the sports meeting: friendship, responsibility, hard work, enterprising.
 four, to participate in the scope: the first day, the second day of all students, grade athletes, some of the staff and workers.
< p > seven, exercise will parade requirements: 1, each class team of 20 people, guide 1, four columns, 2, 3, 4 and 5 of the runway marching along. 2,louboutin prix, uniform clothing,scarpe hogan online, orderly queue, the pace of strong, loud and clear, the spirit of good looks.
 spring track and field sports will implement the program
4, security guard: office.
, high sticks
3, reflect the characteristics and the theme of the conference, the slogan. 4, commentary by the class to complete the class, less than 100 words.
3, conference organization and advocacy: the student department is responsible for.
< p > 5,spaccio hogan outlet, project settings: student projects including men: 100 meters, 200 meters and 400 meters, 800 meters, 1500 meters, 5000 meters, 110 meter hurdles, high jump, long jump, triple jump, shot, discus, 4&times; 100 meter relay a total of 13 items. < p< p > women's group,scarpe hogan outlet, 100 meters, 200 meters and 400 meters, 800 meters, 1500 meters, 3000 meters, 100 meters hurdles, high jump, long jump, triple jump, shot, discus, 4&times; 100 meter relay a total of 13 items.
2, the Preparatory Committee: Gao Qingjun, Zhang Changmei, Wang Shousong, Sun Shufeng, Zhang Shibin.
 Sun Shufeng, Wang Shousong, Liu Xingmin, Qi Kai, Dong Fei (Chairman of the student union).
 two, the campaign slogan: sports strong physique, the responsibility of casting brilliant.
Implementation plan of the spring athletics meeting
 three, held in time and place: March 27, 2012 - 28 day, a half day session; Middle East playground.
5, logistic services and health care: General office.
 six, the establishment of a variety of sports organizations
 project staff: basketball shooting, ball run, fun bowling, riding bicycles,nmd running pas cher, 4&times; the 100 meter relay.
 Chen Shuke.
6, arbitration committee: Ma Deyu, Zhao Zisheng, Liu Kangyuan, Li Wei, Liu Qixiang, Peng Zhong, Liu Hongxin, Li Shouguo,
Related Articles:

Junior hig

Graduate s

College St

City Animal Husbandry and Fishery Bureau under the guidance, set up on the market, circulation service under the Department of farming households, the service integration of production, supply and marketing to get all-round development, solve in aquaculture production is difficult to buy, selling difficult contradiction between supply and demand, enable breeding industrialization management to get considerable development.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
imitation cartier jewelry 4 / 5
« پاسخ #5 : 29 اكتبر 2017، 01:35:31 pm »

A little lunch. but the effect is not obvious. menu Directory: 2 nonfat hot oil free sugar free cookies (4 / 5) 3 protein stick 4 calories konjac silk 5 fat pizza 5 peanut butter (basic ingredient is protein) 6 protein chips (basic ingredients for protein) 7 weight loss can eat dessert recommended 8 weight loss can eat snacks 9 fat chicken roll 10 my day diet case 1 11 my day diet case 2 peanut butter - peanut butter .
  shape a lot of people want to increase lean muscle will bvlgari replicas jewelry encounter. "You can burn 100 calories a mile on foot," The fitness industry practitioners Federation Chairman cartier love bracelets replica Mark pandora jewelry sale clearance &middot; Aoki Bindi pandora bracelet charms clearance said, mental tension and fatigue and other psychological factors are the bvlgari jewelry replica cause of exogenous wasting. and put them together organically. If you simply increase the time has been unable to imitation amulette de cartier meet the fitness needs.

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2066#comment-11636

http://pullstringlife.com/profile/qei9spwtzqw

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?78422.last

https://turngren.net/forum/viewtopic.php?pid=236160#p236160

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=539893#p539893

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2295#comment-11635

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=23

http://okobi.org/

http://healing-oil.info/forum/profile.php?id=91234

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://oscarbernie.com/boards/profile.php?id=97539

http://slaphappydomains.com/forum/profile.php?id=563

http://pullstringlife.com/profile/qei9spwtzqw

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?78419.last

http://mkulimabora.com/index.php?item/25448
خارج شده است

این صفحه در 0.066 ثانیه 28 نمایش داده شد.