انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بگذار بگویم که در جامعه ای غیر آزاد میتوانی آزاد باشی، در جهانی سیاه بخت، سعادتمند باشی. مانعی از سوی دیگران نمیتواند وجود داشته باشد، میتوانی دگرگون شوی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوالات کتاب چگونگی عملکرد معتادان گمنام ایران  (دفعات بازدید: 9725 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

•    همانطور که می دانید این کتاب دارای سوال برای پاسخگویی توسط معتاد نیست ، بلکه این کتاب فقط نگرشی است بر مبحث بیماری و بعد از کتاب آبی معتادان گمنام یکی از روحانی ترین و قویترین مباحث را در زمینه بیماری تشریح می کند . این کتاب قبل ار جواب دهی و مطالعه کتاب راهنمای یکارکرد قدم توسط معتادان گمنام توصیه شده و باید گفت که این کتاب و کتاب راهنمای قدم مکمل یکدیگرند .

« آخرين ويرايش: 09 اكتبر 2010، 12:59:32 pm توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

سوالات برگزیده :‌
چگونگی عملکرد

کاری از اعضاء خدمت گزار ناحیه ده ایران

چگونگی عملکرد
معتادان گمنام/چگونگی عملکرد/مترجم:کمیته ترجمه-تهران:ترقی1383
چاپ:مرکز پیام
لیتوگرافی:نوین
نوبت چاپ:اول
با همکاری:نشر ترقی
شابک:8-9-92708-964
مقدمه
ما متوجه هستیم که چه بصورت مکتوب و چه در کلام ، ارزیابی و مورد بررسی قراردادن مراحل"بازیابی"تنها به صرف آن که مسئله ای فردی و خصوصی است برای همه افراد مفهومی یکسان نخواهد داشت.چ.ع.ق.ج-ص:1
*بازیابی:بازگرداندن آنچه که بصورت ظاهری تغییر یافته ، از شکلی به شکل دیگر و یا از حالتی به حالت دیگر بدون تغییر در محتوای آن، تغییر پیدا نموده است.
قدم ها و سنت ها دارای یک برداشت شخصی می باشد: یعنی عملکرد این برنامه کاملا شخصی و کاملا بستگی به قدرت اجرائی و برداشت ما از بازیابی دارد .بصورت کاملا شخصی.
به عنوان یک عضو در معتادان گمنام جایگاه بسیار ارزشمندی دارید.چ.ع.ق.ج-ص:2
*توجه به سنت 9(ص:299)و مفهوم دوم (اختیار نهائی با گروهها می باشد) و مفهوم ششم(وجدان وسیله ایست روحانی)
هدف اصلی ما رساندن پیام به معتاد در حال عذاب می باشدچ.ع.ق.ج-ص:2
*سنت پنجم(هر گروه تنها یک هدف دارد،رساندن پیام به معتادی که در حال عذاب است)
*چگونه همه چیز ممکن می گردد.؟
این هدف،به وضوح وبا قدرت و بـــه تنهائی در وجدان جمعی ما به عنوان تنها چیزی که حقیقتاً مهم است،نقش گرفته.به همین دلیل همه چیز ممکن می گردد و معجزات به وقوع میپیونددچ.ع.ق.ج-ص:2
*مفهوم ششم:وجدان گروهی وسیله ایست روحانی برای دعوت از خداوند مهربان تا بر تصمیمات ما تاثیر بگذارد.
دلایلی که به واسطه آن برنامه ما کار می کنند بسیارند که اهم آن در وجود یکایک ما، در رابطه ما با یک نیروی برتر ، در قلب و ذهن مان و در معرفت و بینش دسته جمعی اعضایمان نهفته است.چ.ع.ق.ج-ص:3
*
*چگونه ما جوابها را دریافت می کنیم.؟
مطالب را با دوستان خود ، راهنمای خود و افراد دیگری کـــه شما راهنمای شان هستید به مشارکت بگذارید.اینگونه است که ما جواب های خودمان،نیروی برتر خودمان و راه بازیابی شخصی مان را پیدا میکنیم.
هدف قدمها، دعوت از اعضاء به پیمودن مسیر بازیابی و همچنین استفاده از آن بعنوان یک درک شخصی از اصول روحانی دوازده قدم انجمن معتادان گمنام می باشدچ.ع.ق.ج-ص:4
بازتابی از بیداری روحانی قدم دوازدهم.چ.ع.ق.ج-ص:4

خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم اول
*اقرار یعنی چه ؟
1-پذیرش قلبی
2-اقرار به زبان
3-پرهیز از تمام نباید ها
4-قبول تمام باید ها
*عاجز یعنی چه؟
*آشفتگی یعنی چه؟
ما اقرار کردیم که در مقابل بیماری اعتیاد عاجز بودیم و زندگیمان آشفته گردیده بود.چ.ع.ق.ج-ص:5
*چرت زدن ، دزدی ، خماری ،‌پشت سر هم صفحه گذاشتن ، غیبت و دزدی ، عدم پذیرش مسئولیت.
***.چ.ع.ق.ج-ص:5
*جنبه های بیماری
1-جسمی
2-روحانی
3-روانی
(4)-احساسی
*وسوسه ؟ ، اشتغال ؟ ، اجبار ؟ ، انکار ؟ ، خلاء روحانی ؟
*جنبه های مختلف بیماری اعتیاد :‌روانی ، جسمی ، روحانی
***.چ.ع.ق.ج-ص:6
***.چ.ع.ق.ج-ص:6
*در قدم یک چه چیزی مورد بررسی قرار می گیرد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:7
*افراط و تفریط ، اشتغال فکری و اجبار
***.چ.ع.ق.ج-ص:7و8
*اشتغال فکری = اجبار و افراط=ادامه مصرف
***.چ.ع.ق.ج-ص:8
*اولین نقطه مشترک داخل جلسه ؟
*نقاط بعدی چه می باشد؟
*نقش اتکا؟
*انکار؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:8
*توجیه و انکار
***.چ.ع.ق.ج-ص:9
*مشکل ترین و پیچیده ترین قسمت بیماریمان؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:9
***.چ.ع.ق.ج-ص:10
***.چ.ع.ق.ج-ص:10
*عوامل بوجود آورنده آشفتگی؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:11
*چرا عامل اشکالاتمان را نمی دانیم؟
*برای اینکه متوجه اعتیادمان بشویم چه چیزهایی نیاز است؟
*نقش صداقت در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:12
*تمرین اصل روحانی صداقت از طریق اقرار به حقیقت در مورد چگونگی زندگیمان امکانپذیر است؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:12
***.چ.ع.ق.ج-ص:13
*بعد از اصل صداقت و پا در پای آن باید شروع به رها کردن دستاویزهایمان کنیم .حداقل صداقت را با خودمان و در رابطه با دستاویزهایمان داشته باشیم
*بهبودی ما از چه زمانی شروع می شود ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:13
*نقش دستاویزها در عود این بیماری؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:14
*بهبودی از کی شروع می شود ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:14
*ما در قدم اول فقط به اصول روحانی تسلیم ، صداقت ، پذیرا شدن آشنا می شویم ، اکنون در راستای آن چه می کنیم ، چون ایمان شرط اصلی آن است که ما امروز آن را داریم
***.چ.ع.ق.ج-ص:15
*اقرار در کجاهای زندگی مان کاربرد داشت و اکنون چه استفاده ای از آن می کنیم؟
*پذیرا شدن امروز خودمان را چگونه تمدید می کنیم ؟
*نقش امید و اعتقاد؟
*آیا آماده تغییر هستم ، چگونه؟
*تسلیم یعنی چه؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:16و17
*ما در مقابل بیماری اعتیاد عاجزیم یعنی چه؟
*چه کارهایی را از روی عجز انجام می دهید؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:17
*تاثیر فکر بروی ما؟
*عدم پذیرش و صداقت قدم یک
تا زمانی که فکر میکنیم قادر به کنترل مصرفمان هستیم ، به طور مرموزی همیشه مجبور به ادامه مصرفمان می باشیم
*نقش اقرار ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:18
*نقش فرد یا گروه
***.چ.ع.ق.ج-ص:18
***چ.ع.ق.ج-ص:18و19
*پیدا کردن راهنما بایدی است ، زیرا باید از یک نفر اصل اعتماد کردن را یاد بگیریم و بتوانیم او را بعنوان الگو پذیری (روش بهبودی) کمک معتاد به معتاد دیگر سر مشق قرار دهیم.
*چهار دلیل مهم کار کردن با راهنما:
*1
***.چ.ع.ق.ج-ص:19
*2
*3
*4
*ما باید قدم یک خود را بصورت روزانه کار کنیم ، چرا؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:19و20
*ما باید همواره به یاد داشته باشیم...
***.چ.ع.ق.ج-ص:20و21
*موارد کاربرد قدم یک تغییر احساسات یعنی چه؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:21
*مهم است به یاد داشته باشیم موارد بوجود آمدن مشکلات در زندگی !
***.چ.ع.ق.ج-ص:21و22
*ماهیت برنامه ما
***.چ.ع.ق.ج-ص:22
*چگونه هدایت و بیدار شویم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:22
*نقش تمایل
برای آغاز این سفر ما ابتدا باید تمایل به تسلیم به این برنامه و اصول آن را پیدا کنیم ، چرا که آینده ما بر محور تمایل به رویش ونموروحانی قراردارد.ماراه جدیدی برای زندگی آغازمی کنیم،راهی که شعف وشادی بسیاری به ماارائه خواهد نمود.
*قوانین زندگی
***.چ.ع.ق.ج-ص:22و23
*لازمه کارکرد قدم دوم
***.چ.ع.ق.ج-ص:23
*نتیجه :
ما یا صفر هستیم یا صد (همه یا هیچ) = افراط و تفریط ، که مواد نقش 100 بودن به ما می دهد.
مهم نیست فقط سعی کنید. رشـــد : باعث جـــلوتر آمدن در برنامه و مـــوجب دید دقیقتر از اطرافیان و زندگی گذشته و حالمان می شود
*تفاوت یک انسان سالم با یک بیمار معتاد در این می باشد:
          انسان سالم دارای یک عجز می باشد و آن هم در مقابل نیروی برتر خود می باشد
          یک بیمار معتاد علاوه بر عجز فوق در مقابل بیماری اعتیاد نیز عاجز می باشد.

خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم دوم
*باور یعنی چه؟
*باورهای امروز ما
*نیروی برتر که می تواند باشد؟
*مهمترین نقش مواد در زندگی گذشته ما بهم ریختن زمان بود . یعنی در حقیقت زمان برای ما قانون نسبیت بود.
*نتایج نسبی در زمینه خشم ، شهوت ، ترس و ...
*چرا و اگر های مخرب زندگی باعث درگیری بیشتر ما با زندگی می شود.
ما به این باور رسیدیم که نیرویی برتر از خودمان می تواند سلامت عقل را به ما بازگرداندچ.ع.ق.ج-ص:24
*کاربرد قدم اول در کارکردن قدم دوم
*خودپسندی # خودمحوری = غرور
***.چ.ع.ق.ج-ص:24
*درک جدید ما چه می باشد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:24
***.چ.ع.ق.ج-ص:25
*بزرگترین مساله شکست در بهبودیمان؟
*سه اصل روحانی که رعایت آنها بر ما واجب می باشد؟
*یکی از راههای تمرین اصل روحانی صداقت؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:25و26
*نقش تمایل در قدم دوم
***.چ.ع.ق.ج-ص:26
*دلایل عدم سلامت عقل
***.چ.ع.ق.ج-ص:26و27
*سلامت عقل ، تجدید و چگونگی آن ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:28
*مفهوم به باور رسیدن؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:28و29
*روشهای ایمان آوری
*1-
***.چ.ع.ق.ج-ص:28و29
*2-
***.چ.ع.ق.ج-ص:29
*3-
***.چ.ع.ق.ج-ص:30
*ایمان یعنی چه؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:30
*4-
*امیدهای ما چگونه تقویت می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:30و31
***.چ.ع.ق.ج-ص:31
*روشن ترین مثال نیروی برتر چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:31
*نقش اصول روحانی در زندگی و بهبودی؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:32
*نقش اصول روحانی در زندگی و بهبودی
***.چ.ع.ق.ج-ص:33
*برداشتمان از نیروی برتر چگونه تقویت می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:33
*درک ما از نیروی برتر چگونه افزایش می یابد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:33و34
*درک شخصی از نیروی برتر و نقش دیگران – در این راستا چه می توان کرد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:34
*بسیار مهم است
*مراحل به باور رسیدن چگونه است – پارادوکس این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:34و35و36
*اصل روحانی تواضع
***.چ.ع.ق.ج-ص:36
*تواضع و روشن بینی
***چ.ع.ق.ج-ص:36
***.چ.ع.ق.ج-ص:37
          ***.چ.ع.ق.ج-ص:37
*چگونه متوجه می شویم که به تدریج سلامت عقل از ما دور می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:39
*راه کار اینکه مجددا سلامت عقل به ما برگردد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:38
*چه باید کرد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:39
*در قدم دوم چه تغییراتی را متوجه می شویم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:40
***.چ.ع.ق.ج-ص:40
*نتیجه :
بدترین آفت خرد خود بزرگ بینی است.
کم آسایش ترین مردم ، انسانهای کینه توزند.
مفهوم خلاء و یا پوچی چیست؟
راهکار بسیاری از افراد که بعد از مدتها در برنامه بودن کم کم شروع به گند زدن در زندگی خودشان و اطرافیانشان می کنند این است : عهد خود را با برنامه تمدید کرده و در این راستا کمک به تازه وارد را شروع می کنندچ.ع.ق.ج-ص:38و39کتاب چگونگی عملکرد،یا صفحه 18همین کتاب.
کمبود و خویشتن پذیری مشکل بسیاری از معتادان در حال بهبودی می باشد.
بسیاری از مشکلاتی که ما تجربه می کنیم به علت ناتوانی ما در پذیرش خویشتن در اعماق وجودمان است.
نواقصی مانند ، عیب جویی ، زود رنجی ، ناراضی بودن ، افسردگی یا سردرگم بودن و ... به هوای آرام کردن آنچه ما را از درون می خورد ، سعی می کنیم عوامل بیرونی را تغییر دهیم . پس بهتر است توجه خود را به درون معطوف کنیم.
تقریبا همیشه کشف می کنیم که در مورد خود منتقدان سخت گیری هستیم.
دیگران آن عشق و محبتی را که خودمان نمی توانستیم به خودمان بدهیم به ما می دادند ، اما عشق و دوستی خودمان همیشه مشروط بود و ما بیشتر ایرادات آنها را می دیدیم و نمی توانستیم در موقعیت خوبی های گذشته آنها را به یاد بیاوریم .
راه حل آن کارکردن قدمها و زندگی کردن به روال برنامه می باشد.

ترازنامه قدم دوم

آیا با نیروی برترم ارتباط برقرار کرده ام؟[/r]    چه کارهای عاقلانه ای انجام داده ام؟      بلی ، چگونه ؟
     الف : مشورت .....
ب : جلسه .....      خیر ، چرا ؟    ج :‌ کارکرد قدم .....           د : رعایت چراغ قرمز ها ....           ه : رعایت چراغ سبز ها .....      چه کار هایی را از روی سلامت عقل انجام نداده ام ؟

خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم سوم
*تصمیم گیری یعنی چه؟ عامل تصمیم گیری های امروز ما ترس می باشد.
*تصمیم چیست؟ هر خواسته ای که در جهت راه اندازی اهداف من برنامه ریزی شود را تصمیم می گویند.
*اراده من؟
*زندگی من؟
*درک من؟
*مفهوم سپردن؟
ما تصمیم گرفتیم که اراده و زندگی خود را به خداوند بدانگونه که او را درک می کردیم بسپاریم.چ.ع.ق.ج-ص:41
***.چ.ع.ق.ج-ص:41
*اصل اساسی قدم سوم
***.چ.ع.ق.ج-ص:41
*نقش قید و شرط در تمایل قدم سوم
***.چ.ع.ق.ج-ص:42
*لازمه تصمیم قدم سوم و  تاثیرات اراده شخصی
*اجزاء اراده شخصی
***.چ.ع.ق.ج-ص:42و43
*انجام قدم سوم چه زمانی میسر می شود؟
***چ.ع.ق.ج-ص:43و44
***.چ.ع.ق.ج-ص:44
*پذیرشها و تصمیم های قدم سوم
*1-
***.چ.ع.ق.ج-ص:44
*2-
***.چ.ع.ق.ج-ص:44و45
*کارکرد قدم سوم به ما چه می آموزد؟
*مراقبه این قدم
***.چ.ع.ق.ج-ص:45
*نقش ایمان و تمایل در قدم سوم؟
*نقش تسلیم قدم اول در کارکرد قدم سوم؟
*نقش عجز قدم اول و باور قدم دوم در این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:46
***.چ.ع.ق.ج-ص:46
*راههای کارکرد قدم سوم
*1-
***.چ.ع.ق.ج-ص:47
*2-
***.چ.ع.ق.ج-ص:48
*3-
***.چ.ع.ق.ج-ص:48
*مهمترین آرمان بهبودی ما؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:49
*زمان دعا
*ما با دعایمان از نیروی برترمان چه می خواهیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:50
*مسئولیت نیروی برتر خودمان و نقش ما؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:50
*هدف از زنده بودن
***.چ.ع.ق.ج-ص:50و51
*مشکلات به ما چه می آموزد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:51
*تسلیم شدن چه کاری را برای ما انجام می دهد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:51
*کاربرد انتخابی قدم سوم چه کاری را برای ما انجام می دهد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:52
*نقش تسلیم در زندگی امروز؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:52و53
*واگذاری؟
***چ.ع.ق.ج-ص:53
***.چ.ع.ق.ج-ص:53و54
*درگیر شدن احساسات؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:54
*تفاوت زندگی امروز با گذشته؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:54
*بازیابی یعنی چه ؟ در مقدمه ذکر شده.!.
*بازیابی چگونه بدست می یابد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:55
***.چ.ع.ق.ج-ص:55
*ارزشهای تازه زندگی امروز؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:56
*
*علت کارکرد قدم ها؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:56و57
*نقطه تقارن قدم سوم و یازدهم
***.چ.ع.ق.ج-ص:57
*در انجمن ، بهبودی چگونه برایمان امکانپذیر می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:58
*نتیجه :
قدم سوم یعنی ؟
1-تجربه = اتـــفاقاتی که برای خودم پیش می آید که از آنها درس بگیرم. و اینها چیزهایی بود که در گذشته از مردم اطرافمان می گرفتیم ولی اکنون یاد میگیریم که از آنها چگونه استفاده صحیح نماییم.
2-دانش = اصل مشورت کردن با دیگران قبل از هر اقدامی
3-بینش = یا روشن بین بودن به اینکه آن عمل جواب همین مشکل ما می باشد یا خیر؟
در این قدم نقش خود را در اجتماع اطرافمان بدست می آوریم و می فهمیم که ما در مقابل عمل و عکس العمل اطرافیانمان عاجز هستیم و آن را باید به نیروی برترمان بسپاریم و فقط می توانیم اعمال خود را کنترل کنیم.

خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم چهارم
*مفهوم ترازنامه؟
*بی باکی چیست؟
*جستجوگرانه به چه معنی می باشد و چرا جستجوگرانه؟
*چرا فقط از خود و نه از دیگران؟
*دلایل رنجش؟
1-خود محوری
2-تکامل پرستی(قرارگرفتن در شرایط 100)
3-ترس
4-رنجش
5-غرور
6-...
تنها راه رنجش کوتاه آمدن و پذیرفتن آن است. یعنی آنچه که امروزه باعث شده ما رنجش از خودمان پیدا کنیم همین است ، و تنها راه آن پذیرش اشتباهات خویشتن و عمل در جهت دفع آنها به وجود می آید.
ما یک ترازنامه اخلاقی بی باکانه و جستجوگرانه از خود تهیه کردیم.چ.ع.ق.ج-ص:59
*چگونه بفهمیم اراده و زندگی خود را به خداوند مطابق قدم سوم ، سپرده ایم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:59
*سپردن به خداوند یعنی چه ؟ یعنی فهمیدن ترس ، خشم ( رنجش ) و مسائل جنسی
***.چ.ع.ق.ج-ص:60
*انگیزه کارکرد قدم چهارم؟
*مفهوم بیماری و بهبودی چیست؟
*کاوش درون برای چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:61
*دلایل ترس از خودمان در کارکردن این قدم؟
*ما چگونه در این راه پیش می رویم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:62
*نقش صداقت در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:62
***.چ.ع.ق.ج-ص:63
*هدف از نوشتن ترازنامه چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:63
*نوشتن ترازنامه چه کمکی به ما میکند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:64
*نقطه تقارن قدم چهارم و یازدهم؟
*نقش قدم یازدهم در کارکرد قدم چهارم؟
*آیا فراموشی لطفی بود که در این قدم به ما شد ، چگونه؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:64
*خطر کنارگذاشتن ترازنامه در حین کار؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:65
*روش نوشتن ترازنامه
***.چ.ع.ق.ج-ص:64و65
*سوالات ترازنامه؟
چه انگیزه ای باعث شد که ما آنگونه رفتار کنیم ؟ ،
 آن رفتار ما چه عواقبی در زندگی به بار آورد ؟ ،
رفتار ما چه تاثیری روی اطرافیان گذاشت ؟ ،
 چگونه به بقیه آزار رساندیم ؟ ،
احساس ما راجع به رفتارمان و عکس العمل دیگران در مقابل آن چه بود ؟.چ.ع.ق.ج-ص:66
*نقش ترس و ماهیت آن
*تعریف ترس خود محورانه که ریشه و اساس بیماری ما می باشد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:66و67
*نقش کنترل در زندگی گذشته و امروز
*چرا زندگی ما مملو از حسادت ، غبطه خوردن و احساس عمیق عدم امنیت شده بود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:67
*تاثیر ما بر زندگی اطرافیان مان
*نقش تنهایی در کنترل کردن همه چیز؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:67و68
*در این زندگی جدید ما چه داریم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:68
*مهمترین دلیل کارکردن ترازنامه
***.چ.ع.ق.ج-ص:68
*نامگذاری احساساتمان چه اهمیتی دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:68و69
*نقش رنجش در ترازنامه و بازیابی و نقش خودمان در بوجود آوردن آنها؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:69
*نکته مهم در نوشتن ترازنامه
*چه الگوهایی از طفولیت تا حال همراه ما هستند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:70
*نقش روابط جنسی و نحوه بررسی آن در ترازنامه
***.چ.ع.ق.ج-ص:70
*جدال درونی ما یعنی چه و چه تاثیری در ما می گذارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:71و72
*چه چیز باعث بروز مشکلات در روابط عاشقانه شده است؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:72
*عقاید و منش مخصوص ما در مسائل جنسی چه بودند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:72
*سوالات روابط جنسی؟
آیا رفتارهای جنسی ما بر مبنای خود خواهی برنامه ریزی شده است یا بر پایه عشق و محبت ؟
آیا ما از برقراری رابطه جنسی برای پر کردن خلاء روحانی درونمان استفاده می کردیم ؟
آیا عادتهای جنسی ، ما را در مقابل خودمان یا دیگران خجالت زده کرده است؟.چ.ع.ق.ج-ص:73
*دلایل بیشتر روابط جنسی ما چه بودند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:73
*گذشته چه نقشی در بهبودی امروز ما دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:73و74
*برای بدست آوردن آرامش چه باید کرد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:74
*نقش دیگران در عدم موفقیت ما؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:74و75
*کیفیت زندگی امروز ما به چه چیزهایی بستگی دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:75
*نقش آرزوها در ترازنامه و چگونه آنها را زنده کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:76
*در زمان مصرف روش برخورد ما با ارزشهای اخلاقی خودمان؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:76
*هدف اصلی ترازنامه و روش بررسی آن؟
*نکات مثبت شخصیتی خودمان چه بودند ، لیست نمائید؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:77
*نوشتن ترازنامه به ما چه می آموزد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:7و78
*برای رشد به چه چیزی نیاز است؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:78
*تکرار مجدد ترازنامه چه محاسنی دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:78و79
*نقش قدمها در بهبودی ما؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:79
*انجام قدم چهارم چه کمکی به ما می کند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:79
*نتیجه :
در بیشتر مواقع مقصر اصلی خود ما بوده ایم.
ضمن اینکه اشتباهات زیادی کرده ایم دارای محاسنی نیز هستیم . مانند : رقت قلب ، وجدان و آگاهی.
نواقص کوچکی کـــه از آنها به راحتی گذشته بودیم در ما تبدیل به حفره ای بزرگ شده بود که نواقص بزرگ امروز ما را شکل می دهند
ما باید توانایی بخشیدن گناهان خودمان را پیدا کنیم تا بتوانیم دیگران را نیز ببخشیم.
خودکاوی یک ثروت است . طوری که باید همواره در تلاش برای آن باشیم.
خودکاوی یعنی :‌
1-     بینش صحیح از خود ، که باعث انتظارات بیجا و خارج از توان نشود.
2-  شیوه عملکرد ، که انجام صحیح آن باعث تاثی بر بعد منفی نشود ، و تواضع به همراه بیاورد ، که آن مقدور نمیباشد مگر با کمک پروردگار
3-     رفتار نوین ، که این تکامل است و در هر بار عمل باعث خشنودی درونی انسان می گردد.
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم پنجم
*چگونگی دقیق = یعنی انجام دادن بدون کم و کاست و بدون قضاوت
*چرا ابتدا خداوند؟
*نقش خودمان در این قدم؟
*انسان دیگر چه کمکی به ما می کند؟
*مفهوم اقرار کردن؟
ما چگونگی دقیق خطاهای خود را به خداوند ، به خودمان و یک انسان دیگر اقرار کردیم.چ.ع.ق.ج-ص:80
*اساس باز یابی ما در چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:80
*چگونه این پیشرفت متوقف می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:80و81
*نقش قدم سوم در کاربرد این قدم چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:81
*نقش قدم اول در کاربرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:81و82
*نقش ایمان و امید قدم دوم ، شجاعت و تمایل قدم سوم و شجاعت قدم چهارم  در کارکرد این قدم چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:82
*نقش اقرار در این قدم چیست؟اهمیت آن چگونه مشخص می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:83
*اصل روحانی تواضع؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:83و84
*در کارکرد این قدم چه چیزهایی را مد نظر قرار می دهیم؟
*
*بسیار مهم است.!.
اولین چیزی که باید مد نظر داشته باشیم آن است که قدم پنجم یک مسکن فوری برای مسائل دردناک زندگیمان نیست و اگر این قدم را کار کنیم و توقع داشته باشیم که احساسات نامطلوب را از ما دور کند ، در آن صورت انتظار داریم قدم ها هم مثل مصرف مواد ، ما را تدخیر کنند . قدم ها برای بیداری روح ما پیشنهاد شده اند ، نه برای خاموش کردن احساسات مان ، ما برای مواجه شدن با احساسات مان به پشتی بانی احتیاج داریم و اگر شخصی برای شنیدن اقرارمان انتخاب کنیم که قادر به درک این گونه مسائل ما باشد حمایت او برای ما کافی است .چ.ع.ق.ج-ص:84
*شرایط مشخصی که در قدم پنجم کار می شود چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:85و86
*نقش قدم سوم و دعا در انجام این قدم چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:86
*در هنگام دعای قدم پنجم چه نکاتی مهم هستند و چرا باید به خدا اقرار کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:86
* چرا اینقدر مهم است که ما به خدا نیز اقرار کنیم ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:86و87
*چگونه متوجه نزدیکی بی قید و شرط به خداوندمان می شویم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:87
*رابطه مثبت با خداوند چه فایده ای دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:87
***.چ.ع.ق.ج-ص:88
*چگونه اعمال ما با چگونگی دقیق و ریشه خطاهایمان تفاوت دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:88و89
*چگونه و به چه دلیل تواضع می یابیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:89و90
*بعد از کارکرد این قدم چه احساسی ممکن است به سراغمان بیاید و راهکار آن چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:91
***.چ.ع.ق.ج-ص:92
*برداشت قدم پنجم:
***.چ.ع.ق.ج-ص:93
*نتیجه :
مردم دیگر هم مانند ما مشکلات دردناکی دارند و مشکلات ما منحصر به فرد نیستند.
پذیرش انسانهای دیگر باعث پذیرش خودمان و آشتی با محیط اطرافمان می گردد.
ما هرچقدر که رازهایمان بیشتر می شود ، بیشتر مریض می شویم.
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم ششم
*منظور از کاملا چیست و ما چگونه کاملا آماده می شویم؟
*هدف از آماده شدن چیست؟ صفحه 95 همین کتاب
*چرا تمام نواقص؟
*مفهوم نواقص شخصیتی چیست؟
ما کاملا آماده شدیم که خداوند تمام این نواقص شخصیتی ما را برطرف کند.چ.ع.ق.ج-ص:94
*چرا ما می خواهیم نواقص شخصیتی ما برطرف شود؟
*برای برطرف شدن آنها به چه جیزهایی نیاز است؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:94
*نقش دو قدم ششم و هفتم در تغییر اساسی زندگی مان؟
*سرسری گذشتن از قدم ششم و هفتن باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:94 و 95
*چرا این قدم باید در تمام طول زندگی مان ادامه یابد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:95
*نقش قدم سوم در کارکرد قدم ششم
***.چ.ع.ق.ج-ص:96
*چه چیز به ما برای تغییر یافتن فشار می آورد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:96
*چه چیز باعث جستجو در درون و تغییرات آن می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:96و97
*فهم ما از نواقص باعث چه تغییراتی می شود ؟
*پیشنهاد برنامه چیست؟
*
*بسیار مهم است.!.
احتمالا از اینکه متوجه می شویم نواقص مان سد راه بازیابی مان شده اند حالت شدید سر خوردگی پیدا می کنیم و معمولا اولین راه حلی که به نظرمان می رسد آن است که سعی کنیم با سرپوش گذاشتن ، آنها را اول از خودمان و سپس از سایرین مخفی کنیم . طرز فکرما این گونه خواهد بود که اگر مردم متوجه نشوند ، به تدریج آن نقطه ضعف های اصلی تر شخصیت ما از بین خواهند رفت  ، اما کاری که برنامه در این مورد پیشنهاد می کند آن است که در عوض آنکه سعی کنیم با نیروی اراده و کنترل کردن ، این نواقص را برطرف کنیم ، خود را کنار بکشیم و اجازه دهیم خدای مهربان در زندگیمان عمل کند . یک قسمت اصلی این سلسه مراحل آن است که مسئولیت رفتار خود را به عهده بگیریم.چ.ع.ق.ج-ص:97
*چگونه ما متوجه نواقص شخصیتی خود می شویم و چه باید بکنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:97و98
*اقرار صادقانه چه تاثیری در ما دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:98
*نقش اصول روحانی
صداقت ،
ایمان ، امید ، باور ،
اعتماد ، تمایل ،
اعتقاد و تواضع در این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:99
*زیر بنای ما در قدم ششم
***.چ.ع.ق.ج-ص:99و100
*قدم چهارم و پنجم و نقش آن در قدم ششم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:100
*کنترل یعنی چه و چرا ما نمی توانیم تصمیم های ثابت و با قاطعیتی (در زندگی امروزمان حتی) بگیریم ؟
*چگونه قاطعیت باعث صفت زشت و آزار دهنده می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:101
*
*ترس و اختلالات بیمارگونه؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:102
*در کارکرد قدم ششم چه چیز به ما کمک می کند؟
*برای برطرف شدن نواقص شخصیتی باید چه کرد؟
*نقش نواقص شخصیتی
خود محوری
انکار
خود خواهی
خود محوری
عدم مسئولیت
در این قدم ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:103
*نوشتن ترازنامه چه کمکی به ما میکند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:104
*چگونه ما متوجه شواهد کارکردن این قدم در اطرافمان می شویم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:104
*آیا این همان خلاء‌روحانی نیست؟
*بسیار صحبت شود و تجربه گرفته شود؟
*بسیار مهم است.!.
بـــا تمام راههای مثبتی که که پیش پای ما هستند ، باز هم امکان دارد دچار یک دوره ماتم گیری به جهت از دست دادن سراب ها و دوز و کلک های آشنا و قدیمی مان بشویم و از دست دادن این ابزارهای نجات و بقاء ، احتمالا در ما حالتی مثل عزا گرفتن در سوگ بهترین دوستمان ایجاد خواهد کرد و ما سالها با این نواقص زندگی کرده ایم ، و به آنها خوگرفته ایم . اما باید چشم بصیرت و فهم خود را تا حداکثر امکان برای پیشرفت در بهبودیمان باز کنیم و دستاویزها ، عذر و بهانه ها ،‌توجیه کردن ها و خود فریبی ها را به این برنامه تسلیم کنیم . باید با تمام وجود و به وضوح درک کنیم که در این برنامه پس زدن و عقب گرد امکان پذیر نیست ، چرا که هرگز نخواهیم توانست معجزه ای را که در وجود و زندگی ما آغاز شده بود ، فراموش کنیم . روح مجروح و در هم شکسته ما طی انجام قدم ها شروع به شفا یافتن کرده است.چ.ع.ق.ج-ص:105و106
*اکنون ما در چه موقعیتی قرار داریم ؟
*بسیار تجربه گرفته شود؟
*بسیار مهم است.!.
در واقع ما جایی میان زندگی بی ضابطه اعتیادی و زندگی بر طبق اصول شخصیت ساز برنامه باز یابی گیر کرده ایم . با اینکه در مرحله اول ، دستکاری کردن یا از زیر بار عواقب کارها فرار کردن خیلی ساده تر به نظر می آید ، لیکن به تجربه می دانیم که قادر به پرداخت تاوانی چون احساس شرم ، پشیمانی و از دست دادن آرامش روحانی ، بـــه نهایت برای ما از هر چه که در نتیجه عدم رعایت اصول روحانی و یا تقلب بدست آورده ایم ، سنگین تر و پربارتر خواهد شد.چ.ع.ق.ج-ص:107و108
*عواقب درک نادرست این قدم چه می باشد؟
*بسیار مهم است.!.
این درست است کـــه درک نواقص باعث ایجاد فروتنی در زندگی افراد مـــی شود ، امـــا باید دقت بسیار کـــرد که این تواضع تبدیل بـــه تو سری خور شدن که شیوه و منش زمان اعتیادمان بوده ، نگردد . تواضع صفتی است که ما را از تخیلات پائین میکشد و باعث می شود بی سر و صدا به پیمودن مسیر روحانی خود ادامه داده و گاه و بی گاه از آن سرابی که سالها درباره کامل بودن خود داشتیم خنده مان بگیرد . ما در مسیر درستی قرار گرفته ایم ، به سوی هدف درستی می رویم و به همین دلیل هر قدمی که بر می داریم باعث خیر و پیشرفتمان می شود.چ.ع.ق.ج-ص:109
*نتیجه :
پاک بودن از مواد هدف اولیه این برنامه بوده و هدف های بعدی این برنامه :
1-     سرویس به خانه و خانواده
2-     اوضاع کاری و تعهد نسبت به آن
3-     وضعیت اجتماعی و نقش ما در آن
4-     در انتها سروسی به خود
صداقت - تمایل – روشن بینی – سه اصل زندگی امروز ما هستند که مطابق کارکردن آنها در زندگی امروز ، پاکی مفهوم پیدا می نماید.
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم هفتم
*مفهوم فروتنی؟
*خواسته های ما
*کمبودهای اخلاقی چیستند؟
*چگونه برطرف می شوند؟
ما با فروتنی از او خواستیم که کمبودهای اخلاقی ما را برطرف کند.چ.ع.ق.ج-ص:111
*نقش قدم های چهارم ، پنجم و ششم در هفتم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:111
*مفهوم تواضع :
***.چ.ع.ق.ج-ص:111
*مفهوم فروتنی :
***.چ.ع.ق.ج-ص:112
*برای انجام قدم هفتم به چه چیزهایی نیاز است؟
*برداشتمان از لغت فروتنی چیست؟
*ما برای تبدیل شدن به فردی فروتن چه کارهایی را باید انجام دهیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:113
*درخواست از نیروی برتر برای برطرف کردن کمبودها به چه چیزی نیاز دارد؟
*نقش قدم یک در کار کرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:113و114
*رکن اصلی این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:114
*
*نقش قدم سوم در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:114
*دیدگاه ما در این قدم چه نقشی دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:114و115
*نقش عقل و منطق در کارکرد این قدم
***.چ.ع.ق.ج-ص:115
*چرا به اینجا آمده ایم ؟
* نقش قدم یک در کارکرد قدم هفت ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:115و116
*بیداری روحانی ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:116
*یکی از تغییرات مشهود این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:116و117
***.چ.ع.ق.ج-ص:117
*هر بار که متوجه می شویم کسر آورده ایم چه باید بکنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:117
*باور ما از کسی که می تواند این نواقص را برطرف کند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:118
*نقش نیروی برتر و راهنما در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:118
*نقش دعا و روش آن در این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:118و119
علم به این موضوع آزادی را به ارمغان می آورد چ.ع.ق.ج-ص:119
*
*علم به ترس در زندگی امروزمان؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:119
***.چ.ع.ق.ج-ص:120
*نتیجه :
مهمترین نکته این قدم این است که اقدام به پیدا نمودن نقاط مثبت نماییم . ما دارای نقاط مثبت زیادی هستیم مانند :‌
رقت قلب ، خانواده دوستی ، و دیگر....
*هرکس دارای سایزی می باشد ( اندازه و ابعاد مخصوص به خود مانند لباس ، کفش ، شلوار و غیره)، رشد باعث هماهنگ شدن عقل و هوش می گردد ، ولی از آن مهمتر آن است که ما فروتنی بیابیم.
اول فروتنی و به دنبال آن عقل و هوش باعث هدیه ایمان به ما می گردد. ( هیچ می دانید این تنها دلیلی است که به تمام اعضاء جواب یکسان می دهد و آنها را به اندازه سایز خودشان جلو می برد.)
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم هشتم
*فهرست کردن چگونه است؟
*چرا تمام کسان؟
*آزار رساندن یعنی چه؟صفحه 129و130همین کتاب
*خواستار ؟
*زیرا تعدادی از جبران خــسارتها برای ما امری غــیر ممکن و یا بسیار خطرناک می باشد. و این موضوع خواستار شدن باعث می شود که تمرکز خود را که از روی ترس از قــضاوتها و تــحریک شدن احساسات ، خالصانه بروی تهیه لیست و فهرست مورد نظر قرار می دهیم .
ما فهرستی از تمام کسانی که آزار داده بودیم تهیه کردیم و خواستار شدیم که از تمام آنها جبران خسارت کنیم.چ.ع.ق.ج-ص:122
*چرا به اطرافیانمان خسارت می زدیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:122
*جبران خسارت چه کمکی به ما می کند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:122
*احساس ما پس از لیست کردن چگونه بود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:123
*بدترین و بهترین حالتهای ممکن که در هنگام جبران خسارت ممکن است برایمان پیش بیاید ، چه هستند؟
*چرا تفکر ما نباید در این قدم، مغز ما از خود ما جلوتر بیافتد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:124
*این قدم چه می خواهد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:124
*برای تهیه فهرست باید برکدام نقص خود غلبه کنیم؟
*بسیار مهم است.!.
اگر بر رنجشهایمان غلبه نکنیم ، تهیه فهرست قدم هشتم و تمایل یافتن برای جبران خسارت  ، کارمشکلی خواهد بود.چ.ع.ق.ج-ص:125
*
*مسئولیت ما و دلیل جبران خسارت چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:126
*چرا باید از رنجشهایمان دست برداریم؟
*بسیار مهم است.!.
ما باید از رنجشهایمان دست برداریم و توجه خود را به نقشی که خودمان در ایجاد برخورد های زندگیمان داشته ایم معطوف داریم . اگر از خودمحوری دست برنداریم حالمان بهتر نخواهد شد و قادر نخواهیم بود به زندگی روحانی مورد نظرمان برسیم . ما انتظاراتمان را نادیده می گیریم و دیگر از اینکه بقیه را مسئول رفتارمان قلمداد کنیم دست برمی داریم ، این تصور را باید از ذهنمان محو شود که در زندگی همیشه قربانی یا فدای دیگران شده ایم . در قدم هشتم ، کاری به این نداریم که دیگران با ما چه کردند بلکه هدف ما تنها آن است که مسئولیت کارهایی را که ما با دیگران کرده ایم به عهده میگیریم.چ.ع.ق.ج-ص:126
*برای رنجش چه باید کرد؟
*بسیار مهم است.!.
اگر هنوز هم نسبت به افرادی که در گذشته زندگیمان وجود داشته اند رنجش داریم ، باید به تمرین اصل روحانی بخشش بپردازیم . استعداد ما برای عفو کردن دیگران ، ارتباط زیادی با توانایی مان در بخشیدن و دوست داشتن خودمان دارد و اگر با این مسئله اشکال داریم ، از نیروی برترمان استدعای کمک می کنیم . ما از او درخواست می کنیم که آن صفاتی را که لازمه تمایل پیداکردن و بخشش نشان دادن است به ما عطا نماید . ما پذیرا شدن خود را همانگونه که هستیم ، آغاز کردیم و اکنون شروع به پذیرفتن دیگران به همانگونه که هستند می کنیم.چ.ع.ق.ج-ص:126و127
*برای تهیه فهرست چه باید کرد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:127
*بجز مورد فهرست قدم چهارم دیگر به کجا مراجعه می کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:128
*آیا ما نیز در این فهرست جای می گیریم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:128و129
*مفهوم آزار؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:129و130
*
*برای درک بهتر مفهوم آزار بهتر است چه کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:130
*علاوه بر فهمیدن مفهوم آزار ، دیگر چه چیز را باید درک کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:130
*انجام این قدم بروی گذشته ، حال و آینده ما چه تاثیری دارد؟
***چ.ع.ق.ج-ص:131
*مفهوم فروتنی این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:131
*تمایل این قدم و نحوه جبران خسارت از نظر این قدم ؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:132
*اگر دچار افکار مخرب شده ایم چه باید بکنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:133
*نقش تمایل و دعا در این قدم؟
*نقش تعهد در انجام این قدم؟
*دیدگاه و مسئولیت پذیری این قدم؟
*چه چیزهایی ما را آماده می سازد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:134
*نتیجه :
مسئولیت اشتباهات خود را روشن بینانه بر عهده بگیریم.
همیشه در افکار خود جایی برای پذیرش خطای خودمان و روش جبران آن داشته باشیم.
تراز نامه قدم هشتم
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم نهم
*مفهوم بطور مستقیم؟
*هرکجا یعنی چه؟
*معنی امکان داشتن؟
*آزارهای ما چه بودند؟
*جبران خسارت و چگونگی آن؟
*چه شرطی وجود دارد؟
*آن موارد چه می باشند؟
*چگونه اجرای این قدم باعث خسارت به دیگران می شود؟
ما بطور مستقیم در هر جا که امکان داشت از افرادی که به آنها آزار رسانده بودیم جبران خسارت نمودیم ، مگر در مواردی که اجرای این امر به ایشان و یا دیگران زیان وارد نماید.چ.ع.ق.ج-ص:135
*برای انجام این قدم به چه چیزهایی نیاز است؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:135
*تفاوت بین دانستن و عمل کردن؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:136
*نقش تمایل در انجام این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:136و137
*نیروی برتر در هنگام کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:137
*اصول روحانی صداقت و تواضع و نقش آنها در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:138
*اقرار قدم پنجم ، غرور قدم ششم و هفتم ، روشن بینی و فروتنی قدم هشتم و نهم چه کمکی به ما در انجام این قدم (قدم نهم) میکنند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:138
*
*نقش تمایل در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:138و139
*خواسته ما در کار کرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:139
*احساسات ما در هنگام کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:140
*برای اینکه روحیه فروتنی در ما باقی بماند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:141
*ما چگونه جبران خسارت می کنیم؟
*روحیه فروتنی به ما چه کمکی می کند؟
*جبران آزار طی چند مرحله اتفاق می افتد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:142
*تغییر دادن روش زندگی چقدر طول می کشد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:142
*برای مسائل به ظاهر بی اهمیت چه می کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:143
*در کارکرد این قدم نقش راهنما چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:144
*پرسش های دیگر چگونه پیش می آید؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:145
*برای یافتن افرادی که بدانها برای جبران خسارت مدیونیم چه می کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:146
*چگونه می توان بهترین جبران خسارت را داشت؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:146
*دومین مراقبه .!.
***.چ.ع.ق.ج-ص:147
*انواع خسارت؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:147
*جبران خسارت مالی چه کمکی در بهبودی ما می کند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:150
*ما هیچگاه در دسترس افرادی که به ما علاقه داشتند نبودیم . چگونه؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:150
*موقعیت های مناسب و نامناسب برای جبران خسارت کدامند؟
*بسیار مهم است.!.
ممکن است موقعیت هایی پیش آید که احساس کنیم برای نزدیک شدن به یکی از افرادی که سعی در جبران خسارتشان داریم زمان مناسبی می باشد ، اما زمانهایی نیز پیش می آید که باید این افراد را تنها بگذاریم و سر این زخم های قدیمی را باز نکنیم . اینکه تشخیص دهیم اکنون در کدامیک از این موقعیت ها قرار داریم اولا بستگی زیادی به صداقت ما دارد و ثانیا به اینکه ما رابطه ای کاملا منطقی و آزاد با راهنمای مان بر قرار کرده باشیم . بدون توجه به تصمیمی که در مورد جبران خسارت گرفته ایم ، مسئله ای که باید مورد توجه خاص قرار گیرد آن است که از امروز نوع روابط عاطفی خود را در برخورد با مردم تغییر دهیم . اگر در گذشته از درگیری های عاطفی فرار می کردیم ، اکنون باید آرام بنشینیم و با شخص مورد نظرمان صادقانه صحبت کنیم . ما باید احساسات دیگران را مورد توجه قرار دهیم ، برای نیازهای دیگران اهمیت قائل شویم و به این مسئله که آنان از رابطه ای که ما سعی می کنیم با ایشان برقرار می کنیم چه انتظاری دارند ، توجه کافی معطوف می کنیم.چ.ع.ق.ج-ص:151
*برای جبران خسارت از جامعه چه باید کرد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:151و152
*جبران خسارت اجتماعی؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:152
*
*در باز یابی برای جبران خسارت شخصی چه فرا می گیریم؟
*احترام به خود؟
*بهترین هدیه قدم نهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:153
*هرچه بیشتر جبران خسارت کنیم چه تاثیری روی ما دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:145
*در طی انجام این قدم چه می آموزیم؟
*بسیار مهم است.!.
در طی انجام این قدم می آموزیم که نسبت به دیگران بی توجه نباشیم و آنچه را که یاد میگیریم در زندگی امروزمان به کار بندیم . اصل دیگر اینکه ، پیش از سخن گفتن یا عمل کردن باید فکر کرد ، که جزئی از طبیعتمان می گردد و این مسئله در ذهن ما جای می گیرد که آنچه می گوئیم یا می کنیم ، روی دوستانمان ، خانواده مان و یاران ان.ای اثر می گذارد . از این پس نسبت به مردم با روحیه مهربانی و محبت برخورد می کنیم و با تمام وجود برای احساسات آنها احترام قایل می شویم.چ.ع.ق.ج-ص:154
*اجرای لازم هر اقدام چه می باشد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:154و155
***.چ.ع.ق.ج-ص:155
*آزادی و آرزوها
***.چ.ع.ق.ج-ص:155
***.چ.ع.ق.ج-ص:156
*نتیجه :
در ایـــن قدم یاد میگیریم که قبل از هـــر اقدامی باید فـــکر کرد ، که اگر همین روند ادامه یابد ، کم کم جزئی از طبیعت ما می گردد.
*
قدم دهم
*مفهوم ما در قدم دهم؟
*چرا ترازنامه شخصی است؟
*چگونه به اشتباه خود پی می بریم؟
*اقرار نمودن یعنی چه؟
*نقش اقرار قدم یک در کارکرد قدم دهم؟
ما به تهیه ترازنامه شخصی خود ادامه دادیم و هرگاه در اشتباه بودیم سریعا بدان اقرار نمودیم.چ.ع.ق.ج-ص:157
*مفهوم بهبودی
***.چ.ع.ق.ج-ص:157
*اجزای حساس زندگی به طریق روحانی؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:157
*کمک قدم دهم به ما؟
*بسیار مهم است.!.
ولی قدم دهم بـــه نوع متفاوتی بـــه روحانیت ما کمک خواهد کرد :‌از طریق ایجاد آگاهی از اینکه در زندگی امروز ما چه می گذرد . تاکید می کنیم : برای ما بسیار اهمیت دارد که با افکار ، روحیه ، احساسات و رفتار خود به طور آگاهانه در تماس باشیم . هر روز در زندگی ما صحنه جدیدی بو جود می آید که بازیابی ما مستقیما وابسته به تمایل ما در رویارویی با این صحنه ها و مسائل می باشد . تجربه به ما نشان داده است که بعضی از اعضا حتی پس از مدتهای طویل پاکی ، دوباره ری لپس می کنند و دلیل اینگونه عودها معمولا آن است که این افراد در بازیابی خود مسامحه گر و تنبل می شوند ، اجازه می دهند رنجش ها یشان بیشتر و انباشته تر گردد و در ضمن از زیر بار اقرار به خطاهای خودشان شانه خالی می کنند . بـــه تدریج آن رنجش های کوچک ، دروغگویی های کوچک و کینه هایی که بحق بوده اند مبدل به نارضایتی های عمیق ، خود فریبی های جدی و رنجش های بسیار جدی تر می گردند . ما توانایی آن را نداریم که اجازه دهیم این گونه تهدیدات سد راه بازیابی مان شوند ، پس می بایست با این گونه موقعیت ها به محض اینکه پیش آمدند روبرو شویم.چ.ع.ق.ج-ص:158و159
*دعای قدم دهم :
***.چ.ع.ق.ج-ص:159
*
*نقش قدم ششم و هفتم در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:159
*انجام این قدم نیاز به چه چیزهایی دارد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:160
*مراقبه سوم :
*منظور از تراز قدم دهم؟
*بسیار مهم است.!.
منظور آن نیست که باید به خودمان سخت بگیریم و با سماجت در پی یافتن انگیزه ها و مشکلاتی باشیم که در واقع شاید وجود خارجی نداشته باشند ، بلکه فقط لازم است به ندای وجدان خود گوش فرا دهیم و متوجه باشیم که او به ما چه می گوید . زمانی که احساس می کنیم کسی از درون به ما غر می زند  و انگار گوشه ای از کار اشکال دارد ، باید بدان توجه کنیم . اگر می بینیم احساس گناه و عصبانیت مدتی است ما را درگیر کرده ، می توانیم با آن مقابله کنیم . از این پس وقتی مسئله ای آزار مان می دهد و آن را درک کنیم و اگر فورا متوجه نشویم ، معمولا چندان طول نخواهد کشید . به محض آنکه درک می کنیم ناراحت شده ایم پیگیری و دقت می کنیم تا عامل این ناراحتی را پیدا کنیم و هرچه سریعتر در مورد آن کاری انجام دهیم.چ.ع.ق.ج-ص:161
*برای کارکرد ترازنامه در ابتدا و انتهای روز چه می کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:161
*پن فلت زندگی به روال برنامه؟
*شباهت و تفاوت این قدم با قدم چهارم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:161
در این قدم ما از خودمان همانگونه پرسش هایی را می کنیم که در قدم چهارم کردیم : تنها تفاوت آن است که در اینجا تاکید ما بر روی امروز می باشد . ما به رفتار کنونی خود نگاه می کنیم و از خود می پرسیم که
آیا برابر با ارزشهای مان زندگی می کنیم ؟
آیا من امروز صداقت دارم ، ؟
آیا من احترام و عزت نفس خود را در روابطم با دیگران مورد ملاحظه قرار داده ام ؟
آیا من در حال رشد کردن هستم یا در حال پس گرایی به الگوهای رفتاری سابق خود هستم ؟
تمرکز ما روی تصویر کلی و غیر مقطعی آن روز بخصوص است.چ.ع.ق.ج-ص:162
*برای ارزیابی یک روز خود؟
برای ارزیابی یک روز زندگی خود و یا حتی تمام روزهای زندگیمان لازم است از فروتنی که در قدم های سابق یافته ایم مدد بجوئیم . ما مسائل بسیاری راجع به خودمان فرا گرفته ایم :‌
در گذشته چگونه با زندگی روبرو می شدیم ؟
اکنون چگونه می خواهیم با زندگی روبرو شویم ؟
*اقرار فروتنانه نیاز به چه دارد؟
واقعیت آن است که اقرار فروتنانه و بررسی منصفانه نقشی که در زندگی خودمان ایفاء‌کرده ایم ، محتاج به بهره گیری از بینشی والا و
 خود آگاهی پیشرفته است.چ.ع.ق.ج-ص:162
*چرا در فهمیدن اینکه کجا در اشتباه بودیم اشکال پیدا می کنیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:162
*چگونه رفتارهایمان با ارزشهایمان در تضادند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:163
*بیان حقیقت از دیدگاه خودمان همیشه مخاطره آمیز است ، چرا ؟
*بسیار مهم است.!.
نباید انتظار داشته باشیم که راهنمایمان یک راه حل آسان برایمان حاضر داشته باشد . لیکن ما دریافته ایم که هیچکس نمی تواند مسئله ما را حل کند . این درست است که راهنمای مان می تواند ما را در تحلیل کلی اوضاع راهنمایی کند ولی در نهایت این خودمان ما هستیم که باید با بکار گرفتن اصول برنامه ، تصمیم خودمان را بگیریم ، و باز این خود ما هستیم که باید با وجدانمان زندگی کنیم . اگر بخواهیم وجدانی آسوده داشته
باشیم باید در این مورد که از لحاظ اخلاقی چه چیزهایی برای ما قابل قبول هستند و چه چیزهایی قابل قبول نیستند تصمیم خود را
بگیریم.چ.ع.ق.ج-ص:164و165
*تشخیص زمان اشتباه؟
*بسیار مهم است.!.
تشخیص اینکه ما چه زمان در اشتباه هستیم ،‌ کار آسانی نیست ، علل الخصوص در مواقعی که خودمان هم در وسط یک درگیری قرار گرفته ایم . معمولا به اعصاب خودمان هم فشار زیادی وارد شده و احساسات مان اوج گرفته ، قادر نخواهیم بود نگاه صادقانه ای به خودمان بیاندازیم . در چنین شرایطی ما فقط خواسته ها و احتیاجات مقطعی و فوری خود را می بینیم . راهنمای مان احتمالا به ما پیشنهاد خواهد کرد که یک ترازنامه شخصی از آن قسمت بخصوص زندگی مان تهیه کنیم تا در نتیجه آن بتوانیم نقشی را که خودمان در آن قسمت داشتیم پیدا کنیم . اگر دوستان انجمن متوجه شوند که ما بر مبنای یک نقص شخصیتی رفتار می کنیم ، احتمالا آنها هم پیشنهاد خواهند کرد با راهنمایمان صحبت
 کنیم.چ.ع.ق.ج-ص:165
*چه چیز برداشتمان را روشن تر و گسترده تر می نماید؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:165
*در زمانی که متوجه اشتباهاتمان می شویم چه می کنیم؟
*بسیار مهم است.!.
هر زمان که آگاه شدیم در اشتباه بوده ایم تفاوتی نمی کند پنج دقیقه ، پنج ساعت یا پنج روز بعد از ماجرا ، باید به محض اینکه ممکن شـــد بـــه خطای خودمان اقرار کنیم و هر زیانی را هم که زده ایم ، تصحیح و جبران کنیم . در اینجا نیز دقیقا مانند قدم نهم متوجه می شویم که سلسله مراحل اقرار به خطاها و عوض کردن نوع رفتار مان ، آزادی عجیبی برای ما به ارمغان خواهد آورد.چ.ع.ق.ج-ص:166
*احتیاط جبران خسارت این قدم؟
*نقش قدم نهم در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:166
*برای کارکرد این قدم چه نکاتی را را در مورد افراط و تفریط باید رعایت کنیم؟
*بسیار مهم است.!.
باید بخاطر بسپاریم که قدم دهم ، جد و جهدی یکطرفه و تمرینی برای اعلام اینکه ما خطا کرده ایم نیست . ما باید در مقابل هرگونه تمایل در مورد انجام افراطی این قدم مقاومت کنیم و دائما در پی یافتن نواقص در شخصیت خودمان نباشیم . هدف از انجام قدم دهم آن است که تمایل داشته باشیم به افکار و رفتار و معیارهای خودمان توجه کنیم ، از آنها آگاهی پیدا کنیم و سپس بروی آن مواردی که باید تغییر شان دهیم کار کنیم . ما باید درک کنیم که در اغلب اوقات انگیزه های ما خوب هستند و کارهای درستی می کنیم . نواقص شخصیتی و نکات مثبت شخصیتی بدان گونه نیستند که یکی از آنها دیگری را حذف کند و مسلما ما هر روز ، هم نکات مثبت و هم نکات منفی شخصیتی از خود بروز داده ایم.چ.ع.ق.ج-ص:166و167
*هدف ما از کارکرد این قدمها؟
*بسیار مهم است.!.
ما در کارکرد روی این قدمها هدفهایی می یابیم که اغلب شان در راستای بازیابی هستند . هنگامی که می بینیم در یک قسمت بخصوص از زندگیمان از پیشروی هراس به خود راه داده ایم ، می توانیم تصمیم بگیریم که در عوض ، چند جهش کرده و حتی اگر لازم باشد برای این کار دل به دریا بزنیم ، در عوض سعی می کنیم در آینده از خود سخاوت بیشتری نشان دهیم . زمانی که متوجه می شویم امروز در موردی کوتاهی کرده یا از معیارهای خودمان عقب افتاده ایم ، دیگر لازم نیست از خوف عدم موفقیت و بیم از آینده اعصاب مان درهم بریزد ، در عوض می توانیم از اینکه خودشناسی پیدا کرده ایم شکرگزار باشیم و احساس امید کنیم.چ.ع.ق.ج-ص:167
*نتیجه کارکرد قدم دهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:168و169
*سالم تر شدن روابط ما دلیل بر چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:169و170
*چگونه دوران آرامش حقیقی طولانی تر می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:170
*نتیجه :
ما باید قدم دهم را آنقدر تمرین کنیم که مانند نفس کشیدن برایمان شود.چ.ع.ق.ج-ص:160
و قدم یازدهم را (دعا و مراقبه) آنقدر تکرار و تمرین می کنیم که مانند خوردن و خوابیدن  جزء لاینفکی از زندگیمان گردد.چ.ع.ق.ج-ص:175
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم یازدهم
*ما چند راه برای برقراری ارتباط با خداوند خودمان داریم؟
*تفاوت دعا و مراقبه
*شباهت دعا و مراقبه
*مفهوم دعا و مراقبه صفحه 177 همین کتاب
*راه دعا و راه مراقبه
*جویا بودن به چه خاطر است؟
*بهتر شدن روابط نسبت به قبل
*رابطه آگاهانه یعنی چه؟
*درک دیروز و امروز ما از نیروی برتر؟
*اراده خودمان در این قدم؟
*قدرت به انجام رساندن آن یعنی چه؟
ما از راه دعا و مراقبه جویای بهتر نمودن رابطه آگاهانه خود با خداوند ، بدانگونه که او را درک می کردیم ، شدیم و دعا کردیم فقط برای آگاهی از اراده خودمان و قدرتی که آن را به انجام رسانیم.چ.ع.ق.ج-ص:171
* اولین مراقبه در قدم چهارم و پنجم اتفاق می افتد . صفحه:81و82و83،همین کتاب
* دومین مراقبه در قدم هشت و نه . صفحه:147،همین کتاب
* سومین مراقبه در قدم دهم . صفحه:160،همین کتاب
*باقی مراقبه ها در کجا قرار می گیرند.؟
*مهمترین نتیجه کارکرد قدمها؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:170
*نقش خود مشغولی و کارکرد این قدم در قبل و العان؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:171و172
*
*در هنگام بازیابی در مورد اشتغال فکری به چه نتیجه ای می رسیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:172
*مشکل ما در دعا کردن قدم یازدهم چیست؟
*نقش قدم یک در کارکرد قدم یازدهم؟
*بسیار مهم است.!.
اغلب مـــا با درک مفهوم دعا کردن برای قدرت در قدم یازدهم اشکال داشتیم چرا که در یک نگاه سطحی به نظر می رسد این مساله با اساسی ترین مفهوم برنامه ما ، یعنی اقرار به عاجز بودن مغایر می باشد ، اما اگر نگاه دیگری به قدم اول بیاندازیم و دقیق شویم خواهیم دید که
می گوید ما در مقابل اعتیادمان عاجز بودیم ، نه آنکه به ما قدرت داده نخواهد شد تا اراده خداوند خودمان را به اجرا درآوریم ، در قدم اول در یک وضعیت عجز شروع کردیم ، ما در مقابل اعتیادمان عاجز بودیم و در نتیجه قادر نبودیم هیچ اراده ای مگر اراده خودمان را به اجرا درآوریم . این بدین معنی نیست که ما در قدم یازدهم در مقابل اعتیادمان قدرت پیدا خواهیم نمود ، بلکه در قدم یازدهم برای نوع مخصوصی از قدرت دعا می کنیم : قدرت به انجام رساندن اراده خداوند.چ.ع.ق.ج-ص:173
*پرسش ما از خودمان در جهت اراده نیروی برترمان؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:174
*تسلیم یعنی چه ؟
*نقش قدم یک در کارکرد این قدم
***.چ.ع.ق.ج-ص:174
*نقش قدم دهم در کارکرد قدم یازدهم؟
*نظم ، سماجت و پشتکار؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:175
*شجاعت و نقش آن در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:175و176
*آزادی مطلق و غیرمشروط در باور نیروی برتر در این قدم چه کمکی به ما می کند؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:176و177
*
*مفهوم دعا و مراقبه؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:177
*راه صحیح  برای ما چگونه شروع می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:177و178
*نقش تجربه دیگران در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:178و179
***.چ.ع.ق.ج-ص:179
*برداشت ما از نیروی برتر چگونه کامل می شود؟
* چگونه رشد روحانی ما متوقف می گردد؟
*بسیار مهم است.!.
برداشت ما از نیروی برتر ، با دعا و مراقبه ای که به انجام می رسانیم تغییر می یابد . ما متوجه می شویم که اگر بخواهیم از نیروی برترمان درک و برداشتی ثابتی داشته باشیم در واقع مثل آن است که او را در یک قالب سنگی و جامد در ذهن خودمان قرار داده باشیم . به عنوان شاهدی بر این ادعا : اگر به خاطر بیاوریم بارها در زندگی ما اتفاق افتاده که انسانهای دیگری را در زندگیمان بدون تعمق به مقام و رتبه بالایی ارتقاع دادیم و چهارچوب ذهنی بسیار والائی از آنان برای خودمان درست کردیم و بعد دیگر جرات نکردیم به آنها نزدیک شویم و آنان را برای همیشه
 همان بالاها گذاشتیم . با این عمل ما دیگر موقع این را که بتوانیم به آنها نزدیک شویم و رابطه ای بی تکلف و صمیمی با ایشان برقرار کنیم از دست داده ایم . به همین دلیل اگر در ذهن مان از نیروی برترمان تصویر ثابتی بسازیم و او را در این قالب فکری خود محدود کنیم فرصت های بیشماری
را از دست خواهیم داد . به محض آنکه تعریف مطلق و از پیش مطرح شده ای برای نیروی برترمان پیدا کنیم ، تمامی رشد روحانی ما متوقف خواهد شد.چ.ع.ق.ج-ص:180
*نقش روشن بینی در کارکرد این قدم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:180
*قدم یازدهم از ما چه می خواهد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:181
***.چ.ع.ق.ج-ص:181
*
*وقتی که ما دعا می کنیم ، چه اتفاقی می افتد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:181و182
*قدم یازدهم مستلزم چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:182
***.چ.ع.ق.ج-ص:182
*دیدگاه ما در قدم یازدهم باید چگونه شود؟
*بسیار مهم است.!.
ما شروع به دیدن این مسئله کرده ایم که اراده خداوند برای ما آن است که قادر بشویم با شرافت و در احترام زندگی کنیم ، خودمان و بقیه را دوست داشته باشیم ، بخندیم و بـــتوانیم از محیط مان لذت برده ، زیبائی ها و خوبی های آن را ببینیم . بالاترین آرزوهای ما رویاهای مان بوقوع می پیوندند و دیگر در واقع چکیده و و واقعیت ملموس اراده خداوند برای ما می باشند.چ.ع.ق.ج-ص:183
*روحیه ما در قدم یازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:183
*نتیجه :
آیا احساسات امروز من در کارکرد این قدم تاثیر پذیر بوده است؟
دعای فاطمه زهرا و یا روش دعا کردن او تجربه گرفته شود.!.
نقش من و خدا در این قدم
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قدم دوازدهم
*بیداری چیست؟
*روحانیت این قدم یعنی چه؟
*چه نتیجه ای برایمان حاصل می شود؟
*چگونه سعی می کنیم؟
*کدام پیام را برسانیم و چگونه؟
*کدام اصول و کاربرد آن در زندگی امروز ما؟
*مفهوم تمام امور چیست؟
ما با یک بیداری روحانی که در نتیجه این قدمها یافتیم ، سعی نمودیم این پیام را به معتادان برسانیم و این اصول را در تمام امور خود به اجرا درآوریم.چ.ع.ق.ج-ص:184
*قدم دوازدهم شامل چیست؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:184
*این بیداری چگونه حاصل می شود؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:184
*نقش قدم یکم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:185
*نقش فروتنی و نقش قدم دوم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:185و186
*نقش قدم سوم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:186
*نقش قدم چهارم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:186و187
*نقش قدم پنجم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:187
*نقش قدم ششم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:188
*نقش قدم هفتم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:188و189
*نقش قدم هشتم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:189
*نقش قدم نهم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:189و190
*نقش قدم دهم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:190
*نقش قدم یازدهم در کارکرد قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:190و191
*روح قدم دوازدهم از ما چه می خواهد؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:191
*پارادکس قدم دوازدهم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:192
***.چ.ع.ق.ج-ص:192
*دلیل خدمت نمودن؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:192و193
*ما حامل چه پیامی هستیم؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:193
*راههای مختلف رساندن پیام؟
****ما چه تجربه هایی را با دیگر اعضاء به میان میگذاریم و از گفتن چه نکاتی خود داری می کنیم؟
*
*بسیار مهم است.!.
اول و مهمتر از همه آنکه ، ما تجربه توانایی و امیدهای خود را با بقیه اعضا در میان "مشارکت" میگذاریم . این بدان معنی است که ما از تجربه شخص خودمان سخن می گوییم نه از تئوری هایی که از منابع دیگر شنیده ایم . این خود باز هم بدان معنی است که ما تجربه شخصی خودمان را به مشارکت می گذاریم ، نه آنکه تجربیات شخص دیگری را . کار ما این نیست که به شخصی که طالب بهبودی است بگوییم کجا کار کند ، با چه کسی زندگی کند ، چگونه فرزندانش را بزرگ کند ، یا از هر مسئله دیگری که خارج از زمینه تجربه شخصی ما در بازیابی است سخن برانیم . ممکن است ، شخصی که می خواهیم کمکش کنیم جدا در همان گونه مسائل نیز مشکل داشته باشد ولی بهترین کمکی که از ما ساخته است به عهده گرفتن مدیریت زندگی او نیست . بلکه ، در میان گذاردن تجربیات شخصی مان در همان موارد خاص می باشد.چ.ع.ق.ج-ص:193و194
*لازمه دستیابی به یک روش شخصی برای رساندن پیام؟
*بسیار مهم است.!.
لازمه دستیابی به یک روش شخصی برای رساندن پیام ، تنها یک چیز است :  فقط آنکه هستیم باشیم . هر کدام از ما یک شخصیت منحصر به فرد داریم که قطعا برای بسیاری جالب است . بعضی از ما شوخ طبعی بخصوصی دارند که ممکن است همین باعث رسوخشان در شخصی شود
 که احساس بیچارگی می کند .بعضی دیگر از ما بطور خاصی خونگرم و دلسوز هستند و با احساس هم دردیشان قادرند به داد معتادی که به ندرت به او محبت شده برسند . بعضی دیگر از ما قدرتی عجیب در گفتن حقیقت قاطع و عریان به معتادانی دارند که سالها برای اینکه کسی این طور آنها را با واقعیت مواجه کند می مردند . بعضی دیگر از ما استعدادی دارند که که وقتی عضو یک کمیته می شوند باعث خدمات خیلی ارزشمندی می گردند .
 اما اعضای دیگری هم داریم که قدرتشان در کارکردن با یک معتاد در حال رنج می باشد . ساختار شخصیتی ما هرچه باشد فرقی نمی کند ، ما
 می توانیم مطمئن باشیم که وقتی از ته دل سعی می کنیم پیام را برسانیم ، خواهیم توانست به داد معتادی که به دنبال بهبودی است
برسیم.چ.ع.ق.ج-ص:194و195
*محدودیت های ما ؟
*بسیار مهم است.!.
ما متوجه شده ایم که در کمک به یک معتاد دیگر ، محدودیت هایی داریم ، ما نمی توانیم کسی را مجبور کنیم که مصرف مواد مخدر را قطع کند ، نمی توانیم نتیجه کار کردن قدم ها را به دیگری بدهیم . نمی توانیم به جای آنان رشد کنیم یا به گونه ای سحر آمیز معتاد دیگری را از تنهایی یا درد کشیدن معاف کنیم . ما نه تنها در مقابل اعتیاد خودمان عاجزیم بلکه در مقابل اعتیاد اشخاص دیگر هم عاجز هستیم . ما فقط می توانیم سعی کنیم پیام را برسانیم ، ولی قادر نیستیم معین کنیم چه کسی آن را دریافت خواهد نمود ! جواب اینکه چه کسی آمادگی شنیدن پیام بهبودی را دارد و چه کسی آمادگی ندارد مطلقا به ما مربوط نیست . بسیاری از ما به این گونه پیش داروی ها راجع به اشتیاق یک معتاد برای بهبودی دست زدیم و بعد از مدتی روشن شد که کاملا در اشتباه بوده ایم . ری لپس متعدد الزاما معرف عدم علاقه یک معتاد به بهبودیش نمی باشد ، همانگونه که نمی توان راجع به یک تازه وارد که به نظر نمونه می آید با اطمینان نظر داد که پاک باقی خواهد ماند . هدف ما باید آن باشد که پیام بهبودی را بدون هیچ قید و شرطی به هرکسی که نسبت به آن ابراز علاقه می کند برسانیم.چ.ع.ق.ج-ص:195و196
*خصیصه محبت غیر مشروط . چرا و چگونه؟
***.چ.ع.ق.ج-ص:196و197
*رعایت اصول برنامه در زندگی ما باعث چه خواهد شد؟
*بسیار مهم است.!.
وقتی اصول برنامه را در زندگی خود رعایت کنیم ، روحانیت راه زندگی ما خواهد شد و ما شاهدی زنده و ثمره ای از زندگی به روال این اصول خواهیم گشت که به نوبه خود بهترین پیام برای معتاد دیگر می باشد . لازم نیست برای روشن بین شدن صبر کنیم تا به قدم دوم برسیم . برای داشتن شجاعت و صداقت ، حتما لازم نیست ترازنامه بنویسیم . فروتنی همیشه صفتی پسندیده است ، چه آن زمان که در محیط کار با همکارانمان هستیم و یا یک دوست به صحبت مشغولیم.چ.ع.ق.ج-ص:197و198
*ما تمام سعی خود را بروی چه معطوف می سازیم؟
*بسیار مهم است.!.
سعی ما بر آن است که اصول بازیابی را در تمام امور خود ، هم در داخل و هم در خارج جلسات به اجرا در آوردیم . برای ما نباید تفاوت داشته باشد که با چه شخصی طرف هستیم ، یا این کار چقدر مشکل است . ما رعایت اصول بازیابی را نقطه مرکزی زندگی خود قرار می دهیم . تنها امید ما برای رهایی از بیماری اعتیاد آن می باشد که به رعایت این اصول در زندگی روزانه خود بپردازیم . با اینکه هدف ما به نظر دور می رسد ، اما متوجه شده ایم که قابل حصول است . قدر شناسی ای که ما از هدیه بهبودی پیدا می کنیم نیروی زیر بنای تمام فعالیت هایمان و تار و پود انگیزه تاثیر ما در زندگی خودمان و اطرافیانمان می باشد ، حتی وقتی ساکت هستیم صدای سپاسگذاری ما ناشنیده نمی ماند . این صدای آرام وقتی ما در مسیر بازیابی وجود خود ، به بقیه انسانها صحبت می کنیم به حداکثر وضوح می رسد . وقــتی ما خود را در این سفر روحانی بخاطر کمک به دیگران به مخاطره می اندازیم ، سرفراز گردیده ، روح مان بیدار می شود و افقی که در برابرمان قرار دارد به نهایت گسترده تر می گردد . روح خدایی که در درون هر یک از ما نهفته است . جرقه حیاتی که در وجود ما به دلیل بیماریمان تقریبا خاموش شده بود ، بار دیگر با بکار بردن قدم های دوازده گانه معتادان گمنام شعله ور گردیده است . سلوک ما در مسیری که با این قدم ها هموار گردیده است ، آغاز می گردد.چ.ع.ق.ج-ص:198و199
*
*
*نتیجه :
زندگی گذشته ما که بهره ای برای ما نداشت ، زیرا ما سود و فایده ای به کسی نرساندیم و بجز ضرر و زیان برای خود و اطرافیانمان هیچ کاری نکرده بودیم. === بهد از ورود به برنامه هوشیاری پیدا می کنیم. === 12قدم که پیمودن مسیر عقل تا قدم دوازدهم می باشد === زندگی جدید ما که شامل 1) تلاش تحت هر شرایطی و 2) پیشامدها و انتخاب های بی پایان ( فارغ از مسائل )
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,469
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,469
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.ruultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
خارج شده است

این صفحه در 0.123 ثانیه 25 نمایش داده شد.