انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

حقیقت تنها به نافرمانان رخ مینماید، و شورشی محکوم به زندگی سراسر خطر استایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سنت های 12 گانه معتادان گمنام چیست؟  (دفعات بازدید: 2041 بار)

rasool

 • مدیر انجمن
 • کاربر نیمه فعال
 • *****
 • امتیاز: +92/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 461
سنت های 12 گانه معتادان گمنام چیست؟
« : 09 ژوئیه 2013، 03:47:39 pm »

چرا سنتها را کار میکنیم؟

حد و مرز را رعایت کنیم
بستر سازی مناسب برای رساندن پیام
برای یاد گرفتن زندگی فردی و جمعی
برای رسیدن به خرد جمعی و استقلال گروهی
حدود برنامه را با سازمانهای خارجی و مرتبط مشخص کنیم
برای حفظ بقای انجمن
گروه متلاشی نشود
برای ارتباط برقرار کردن با فضای بیرون انجمن
سلیقه ای عمل نکردن
حرفه ای عمل نکردن
جاذبه شدن وارد موضوعات خارجی نشدن
وابسته نشدن متکی شدن
زندگی گروهی را یاد بگیریم
سو استفاده نکردن
قضاوت نکردن در مورد خودمان و گروه
نقش خدا را بازی نکردن نشستن سر جای خود
اعتماد متقابل بین گروه و عضو به عضو
کار گروهی انجام دادن تکروی نکردن
طبقه بندی نکردن
شنیدن عقاید و نظرات دیگران
به مسایل خارجی نپرداختن
پیدا کردن قابلیت شنیدن صدای تنها یا مخالف
تبلیغ نکردنهدف از کارکرد سنتها چیست؟

دست از خود محوری و خود خواهی برداریم
رسیدن به اصل روحانی گمنامی
با کارکرد سنتها به آزادی برسیم
برای گسترش ارتباطات
به کل گروه ها خدمت کردن
بتوانیم طبق اصول برنامه عمل کنیم
آگاهی از برنامه و اصول جاری در آن
توسعه و بسط و گسترش پیام انجمن
برای فراهم کردن بهبودی فردی و گروهی
برای بقای گروه ها
پایبند اصول باشیم
پرهیز از تفاوتها خدمات موثر انجام دادن
ناسازگاری نکردن و در مسیر درست قرار گرفتن

خارج شده است
دوست داشتن دل می خواهد نه دلیل

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام
پاسخ : سنت های 12 گانه معتادان گمنام چیست؟
« پاسخ #1 : 10 ژوئیه 2013، 09:27:07 am »

سنت های دوازده گانه انجمن معتادان گمنام در حقیقت بر گرفته از تجربه اولیه اعضای نخستین انجمن دوازده قدمی الکلی های گمنام گرفته شده
این انجمن ها اساس ماندگاری خود را بر اساس تجربیات به دست آمده در کارکرد سنت ها قرار داده و خود را ملزم به رعایت دقیق آن می دانند
شاید گفتن این موضوع خالی از لطف نباشد که تفاوتهای فاحشی بین اجرا ردن یک سنت و قدم هست از آن جمله می توان
قدم به صورت تجربه فردی است ولی سنت بر اساس تجربه گروه است
در قدم ها فرد مخاطب است و هیچگونه اشتباهی در تجربیات قدم  وجود ندارد ، ولی در سنت ها بر اساس تجربیات گروه اشکالات آن در آمده و کاربرد آن در گروههای مشابه مشخص می شود
و توضیحات بیشتر در این زمینه را می توانید در کتاب نحوه ایجاد سنت ها در الکلی های گمنام و یا در کتاب دکتر باب و پیشکسوتان بخوانید
اینها جزو کتابهای منبع انجمن الکلی های گمنام می باشند که از طریق نشریات قابل دسترسی هستند
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org
 

این صفحه در 0.052 ثانیه 26 نمایش داده شد.