انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بخند تو با خنده هایت زیباتر می شوی
بخند ، خنده رنگ خدات
تو با خنده هایت به رنگ خدا در می آید .ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و نهم  (دفعات بازدید: 2647 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

.فصل دوم
راه نجات وجود دارد
 
            ما اعضای الکلی های گمنام ، هزاران زن و مردی را می شناسیم که همچون بیل زمانی هیچگونه امیدی برایشان نبود . لیکن تقریبا همگی آنها بهبود یافته اند و دیگر مشکل مشروبخواری ندارند .
            ما از مردم سراسر آمریکا هستیم و مشاغل مختلفی داریم . سوابق ما از نظر سیاسی ، اجتماعی و مذهبی با یکدیگر متفاوت است . ما از جمله مردمانی هستیم که معمولا با هم در نمی آمیزند اما در بین ما حسن همجواری ، دوستی و درکی وجود دارد که قلم از بیان عظمت آن قاصر است .
            ما مانند مسافران کشتی شکسته ای هستیم که لحظه ای قبل نجات یافته اند و دموکراسی ، یگانگی و شادی ، همگی را از خدمه جزء تا ناخدا در بر گرفته است . اما برخلاف احساس مسافران کشتی ، خوشحالی جستن از آن مهلکه ، پس از مشغول شدن به زندگی روزمره ، در ما فروکش نمی کند و مصیبت مشترکی که ما تجربه کرده ایم یکی از عواملی است که مانند سیمان ما را محکم بهم می آمیزد . اما این خود به تنهایی هرگز نمی توانست بدانگونه که اکنون بهم متصل هستیم ، ما را در کنار هم قرار دهد.
            بزرگترین دلیل همبستگی ما ، راه حل مشترکی است که پیدا کرده ایم .
            ما در این راه بطور کامل با یکدیگر توافق داریم و برادرانه و با هماهنگی دست در دست هم در حرکت هستیم و این است پیام بزرگی که در این کتاب به مبتلایان بیماری الکلیسم هدیه می کند .
            بیماری الکلیسم ( ما به این نتیجه رسیده ایم که اعتیاد به الکل یک بیماری است ) آنچنان تاثیری روی اطرافیان ما می کذارد که هیچ بیماری دیگری نمی گذارد . برای مثال اگر بیماری سرطان را در نظر بگیریم ، خواهیم دید که همه به حال بیماری تاسف می خورند و خشم و قهری نثار او نمی کنند . اما در مورد بیماری الکلی این گونه نیست ، زیرا این بیماری تمام چیزهای پر ارزش دنیا را با خود نابود می کند و زندگی تمام کسانی را هم که با بیماری سرو کار
.
.(49)
.
« آخرين ويرايش: 09 اكتبر 2010، 07:35:36 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hfgh7w8er

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 47
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • pqr307
Elementary school composition my little buddy
« پاسخ #1 : 03 آوریل 2016، 07:03:14 pm »

dog was a long black hair, with a touch of soft,sca goyard pas cher, bright like satin. It has two big black eyes, always rolling around, always alert watching things around. Its chubby body particularly cute, barking and loud and bright. My favourite this new partnership, give it took a beautiful name -- babe.
 because I have such a small partner is very happy, I really want to have more such a small partner ah!
 elementary school composition my little buddy three: my little buddy
 one afternoon, I came home from school, do not see the puppy beibei. I anxiously asked her mother: "Beibei where to go?" My mother told me not to tell me at the beginning.
 my little buddy's name is little.
 last summer, my uncle gave me a puppy is very cute.
 elementary school composition of my little guy with two: my little buddy
 looking at it, I think: it should always have a name. Think of what is good? Small white,spaccio hogan outlet, also too vulgar; call Bing Bing, this name is also good, it is it.
 I have a little buddy, it's a little white rabbit.
 elementary school composition my little partner one: my little buddy
 Bing Bing it is a white hair, red eyes seem to be looking at what, a small mouth was divided into three valve,tn requin pas cher, small mouth is always moving, long ears can help it hear any movement.
 this is my little buddy, Bing Bing.
 "little rabbit" is a beautiful word. Often get the teacher's praise. In the "Children's Day" in recognition of the party, "rabbit" won the calligraphy competition first prize.
< p > I give the ice made a new home, I put the home layout, a well organized,hogan outlet online, I put a small plastic bowl, at any time some leaves of vegetables in the bowl,golden goose outlet, I'll give it do a bedroom, inside covered with a layer of cotton so that it rests to be comfortable.
 "little rabbit" like to help students. Once, in the school there is a two grade boy chasing me, I accidentally fell down, broke the hand, the leg is broken. "Rabbit" saw, very anxious, hurried to open my band aid on the wall, I was very moved. "Little rabbit" has also been named "solidarity and love of the stars".
 remember that it was a spring morning, my grandmother bought me a rabbit from the fair, I looked at the small white rabbit to grandma said: "thank you grandma." Grandma smiled and said: "no thanks, you have to take good care of it in the future." I nodded my head.
 I regard Bing Bing as my bosom friend, whenever I was wronged, misunderstanding, I always hold Bing Bing, to tell the truth to it. I have nothing to tell the story of Bing Bing, it is also very with me, sitting on the bed to listen carefully.
 she wore two upwards of small braids,scarpe hogan uomo, like a small rabbit like. "Little rabbit" chubby face, like a round ball. Bright eyes, like hey pearl, red mouth, like a red cherry.
Related Articles:
 
 
   Celebratin
 
   About computer composition 600 words
 
   My dream o
 
 
   There are several advanages we can benifit from the holiday economy.To begin with, the holiday economy can prompt the consumption. During the tour, tourists spend money on playing, living, eating and shopping, all these are the impetus to the development of society. In addition, it also brings profit to the transportion.
خارج شده است

gvhl84zxi

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 241
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • cde427
Li Weifeng unlimited close to the team at the core, Zheng Zhisunxiang training i
« پاسخ #2 : 19 آوریل 2016، 10:59:40 pm »

's foot in Kunming Haigeng training for a week,goyard paris, if no accident, Yang Zhi is the best candidate for the country. But most position and no quota, except Li Weifeng, Zheng Zhihe Sun Xiang's position of course. Now, the national football coach Camacho really "Sanlao" as a "treasure".
In three big treasure experienced captain heart of youth football
 Li Weifeng unlimited close to the team at the core, Zheng Zhisunxiang training is also the main party
. Like Li Weifeng, he has been on the main side of training. In the team leader Guo Bingyan, like Zheng Zhi such an old player mentality has been quite good. Yesterday morning,hogan outlet online, the national foot for a confrontation, Zheng Zhi scored a very beautiful shot.
 Rong Hao because of injuries, a few days ago has not participated in the training, the main force of the Guangzhou Heng brigade left back Sun Xiang replaced the position of Rong Hao. As of yesterday, in all the confrontation,nike tn pas cher, Sun Xiang has dominated the main side of the left back position. As a veteran, he would not have thought that may appear in the main left back position.
 they are not on the pitch throughout the entire department repeatedly observed,hogan outlet online, from the look of the point of view, display
 Li Weifeng is the best fight, fans seemed to see the Titans Milutinovic era. On the sidelines he is also the most popular player, looking for his group photo and signature fans up.  Li Weifeng and other players is different, after the training he often watch the Youth League in haigeng. In the finals, he watched the u13 Team Shandong and Shanghai team's championship game, the team of Chengdu and Kunming third race also saw Japan, a small country team and U15 team Hubei Invitational. He lamented that the future of Chinese football in these young players who.  but he also criticized the level of the players of the game site is too large, "such a big venue, just hard,scarpe hogan outlet, is practicing the ball or practice strength ah? Football is rolling on the ground, not in the air."
 Camacho assistant suspected dissatisfaction with the home turf
< p > yesterday afternoon 2 when, Chinese football team coach group members Jialege and card Salem arrived in Kunming East Stadium on the evening of September 2 and the Singapore team home extension was observed.
Another player is Zheng Zhi Camacho on
A
's "Sanlao" into "treasure"
 is the most concern than Li Weifeng.  Camacho has told the Spanish media,air max pas cher, Li Weifeng will serve as captain of the national team.  Li Weifeng has been the main point guard of all the recent confrontation training, Camacho has let Dewey, Li Xuepeng and Feng Xiaoting three people have had a partner with him. In the last 40 minutes of training yesterday, Dewey only had five minutes with Li Weifeng partner,hogan outlet online, and the rest of the time with Feng Xiaoting. In view of this,nike tn pas cher, the Orangemen before "Feng Wei" may have to be apart.
Related Articls:
 
 
   in this regard, the guest Yuan Ye said, we still want to end the season with 3 straight wins the league, we do our own good, after all, we are not in
 
   he prefers
 
   Chinese football fans booed dissatisfaction with the Tianjin Football Association national interests
 
 
After watching the game, I think it is a pity. Although football is not if, but I still want to say, if we first 3 games competition to take two points rather than losing 3 games, now the situation will quite good, the Chinese team without prior almost lost a chance to qualify.
خارج شده است

yvlf37pty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 255
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def904
Anti gambling trial before the Spring Festival wil
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 02:14:39 pm »

;
< p > so far, Tieling trial week only 23 while hearing the fan Guangming, cold wave, Xing Rui, Wu Xiaodong,hogan outlet, Xu,hogan outlet online, Xie 6 "of non national staff bribery case and Shen Liuxi, David Wong, Zuo Wenqing,goyard prix, Gao Hun,goyard paris, Kim Kwang Su 5" non national staff bribery case trial. According to the reporter,chaussure jordan pas cher, the court has made full preparations, the sentencing issue is not before the spring festival". This week did not appear in court in the Nan Yong, Xie Yalong of the two foot control center before the official trial time is February next year.
< p > due to Wang Xin has worked with the previous trial of Shaanxi Guoli original general manager Wang Po working in Shanxi, Wang Xin surrendered after the account, once king and amber in 2006 in a league charged Guangzhou medical team 20 million yuan, Shanxi Land Rover is deliberately lose. The police can follow it, in Chinese football sweep "zhuadu fake" storm.
Anti gambling trial before the Spring Festival will be announced after the Xie Yalong trial in February next year nanyong
< p > Tieling City Intermediate People's court vigorous "trial of China's football action near the end of the morning, Liaoning Guangyuan Club General Manager Wang Xin and Liu Xinbin, Liu Tong 3 people suspected of non national staff bribery,golden goose uomo saldi, casino on trial. Compared with the previous 3 consecutive days of trial, the trial time is only 90 minutes or so, and not in court for sentencing.
 
 Wang Xin is the black storm Chinese football "fuse". In 2007, Wang Xin took Liaoning Guangyuan registered in Singapore and Singapore to participate in the football league success. In the meantime, Wang Xin repeatedly made the team player match-fixing to win huge profits through soccer gambling. The police found the incident on Singapore Wang Xin issued an arrest warrant,hogan outlet online, but Wang Xin fled home. 2009, the Ministry of public security,air max 95 soldes, according to the International Criminal Police Organization, issued by the National Center of Singapore's red warrant and the request, the deployment of the Liaoning provincial public security authorities to assist in the investigation of Wang Xin in Singapore, the illegal manipulation of football matches. Wang Xin saw It is all up with public security organs in Liaoning, under pressure to surrender.
Related Articls:
 
 
   I really want to have a week eight _1
 
   Wei Di confirmed Shao Wenzhon
 
   J Ma Po Hu
 
 
In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

hfgh6p5ess

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 259
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop792
The ups and downs of shallow sea forget love
« پاسخ #4 : 30 آوریل 2016، 07:18:20 pm »

      I chose to escape,tn requin pas cher, chose the ruthless, chose the indifference, I began to all unfamiliar, to lose interest in everything, I would rather precipitate in the past, but also unwilling to face the future. Then I know you and my friends together, very sad, but I still bless you, because he is a good boy, will love you... To protect you...
      are we not destined to be together, just friends? Perhaps I am not qualified to ask, a betrayal of the people and love a person's right?
      if you can choose, I would rather we do not know, perhaps... It will not be so hard to forget, maybe not to who caused harm, perhaps there will not be so many helpless...
      signature:
    I don't know what I'm going to do when I'm on the lonely journey, but I don't know what I'm going to do when I decide to give up.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; after a long time,tn requin pas cher, I decided to not to disappoint her, decided to accept her love, but I forget not love for you, the two love torture to my good pain, good uncomfortable, but I still pretend to be very happy, very happy, no one can see my wound, no one can understand me, I looked at others with strange eyes smile, and my heart is crying. After a long time, I decided to not in this, I don't send her home, and she said, in the back of her text messages, I spoke to her,air max pas cher, I hope so that we can better, long short pain than the pain, I began to find excuses to refuse her, even said that he like the others, everything finally let you give, you choose love in silence,hogan sito ufficiale, I pretend as if nothing had happened, still happy smile, happy play. Just our group of people not in the original crazy,scarpe hogan outlet, not like the original drink, but we still smoke, I hope this can be happy, so, I spent a short period of a few months. I thought I could really be happy,hogan outlet, but I don't know, she would go.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; this time last year she appeared, she said she liked me. Anyway,air max pas cher, I feel very helpless, why I like people don't like me, I don't like people like me, maybe I should Qing Xin, is love is each person yearned for ~~~
      gradually, I thought of you, I began to refuse her, refused her all.....
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; I smoke, I drink, I hope all of this will attack me, I do not have the courage to face all this,hogan outlet, I would have been so, don't care what others say, as long as you happy can, I as long as a little bit of happiness...,
Related Articles:
 
 
   Silence is one of the most beautiful voices
 
   I will always put you in the most beautiful memori
 
   
 
 
  That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

dfg2s5erty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 225
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop773
Meditation! National People
« پاسخ #5 : 22 مه 2016، 05:38:36 pm »

to save a life, this is our Chinese nation for thousands of years of traditional virtues
Meditation! National People
< br / &gt,nike tn pas cher; the sky cry, the end of the life of an old man. I do not think the old man would go right to the end of his last journey, perhaps the old man did not think they will be killed in the car to drive to, up and down a busy street, from Tencent News angrily illustrations. This is a sad picture. This is a group of so our contemplative pictures and heaven as evidence, the old man turning in his grave.
< p > life for anyone are valuable, nothing can be compared, why we can so calm indifference of a life away, pull a hand or a phone you can save a life, why you did not do it? Indifferent to a life away, I don't know your conscience, your conscience to go there,nike tn pas cher, the ancients cloud, save a life Katsuzo seven story pagoda. Why can't you just put your precious hands pull on the old one. Someone in order to rescue a life and pay their own life, here you only need to pull a hand or a push you are a hero, but unfortunately, you did not do so, your indifference to expression of suffocation let go of the old man,hogan outlet, I don't know you ashamed not guilty, not regret it later, anyway, I look up to the sky and sigh. Tragedy really shouldn't have happened!
< p > save and correct people, this is a pair of enemy, who falsely actually is not the person, should say they have no heart, they just a shell, in order to greed, incredibly let save his people wronged tears, you fucking is a bastard, a ball. Over the years, the correct person in fact too much, it will let the hearts of the people more and more indifferent, more and more afraid to reach out a helping hand, do not eliminate the enemy of the correct people, all of the country will always have a feeling of awe, quality and how to improve it. A country, the quality of the courage to even save people do not have the point, it is very dangerous.
< p > Yes, correct people in today's society too much, perhaps we save save afraid,hogan outlet. We can't do the second Peng Yu the, so we will be so insensitive. Turned a blind eye to look at a life away and indifferent. What kind of society is this? It can be indifferent to the point of mourning from ruin,! We will die in the soul, we have what courage, what are the qualifications to talk about salvation, to talk about the great rejuvenation. At this moment, I thought of that sentence, Chairman Mao's none of my business, hang up. Interpretation of the concept of the heart of the majority of today's people. His mind filled with more of less. Therefore, you will such sped away, indifference to let my heart in bleeding point.
 on the afternoon of Kaifeng, Henan,tn requin pas cher, due to the heavy rain just below the road water,sac guess pas cher, water depth is not the ankle, but no obstacle to the vehicle. One wearing a dark coat of the elderly, driving an electric car to slow down, to the middle of the road somehow suddenly fell, the old man half submerged in the water is not too deep to struggle. At this point,nmd runner pas cher, there are a number of witnesses in the next,louboutin pas cher, but still hesitant, did not take the lead to save...... The old man died like this.
Related Articles:
 
 
   Love, ther
 
   A good job -- take a twin
 
   [original] pool horizontal Pr
 
 
   This June wear cotton padded jacket! So the local people compiled "the people's Liberation Army uncle, June wear cotton padded jacket, Liberation Army uncle bitter, June to wear trousers" doggerel to describe hard life of the people's Liberation Army. In those years, every month only enjoy living allowance for yuan, daily necessities, toothbrush and toothpaste, stationery, envelopes etc...
خارج شده است

fgh1p1ertt

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 270
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop498
Action taught me......
« پاسخ #6 : 29 مه 2016، 10:00:12 am »

although he looks fat, but things are very seriously,scarpe hogan outlet, but also taught me many things.
 from afar, a "meat ball" from far and near. He is known as "the best in all the land, the class lovely" -- Li Ziyang.
 his every move taught me a lot of profound truth, the truth will be a "light", is to guide my way forward.
 Huang Shaozhen
 taught me,air max pas cher......
I teach action......
< p > once, in the afternoon. The second class, because to finish homework, class time delayed, we each like a hot pan on the ants, rush, for fear that miss the class. I and Ziyang for a group, I look at him,hogan outlet, I saw him calmly,hogan outlet online, a a to. Finally, he with the fastest speed completed the task. At this time, his actions taught me everything slowly, carefully, have not finished the task.
< p > and a PE lesson, we can jump to, first go and have a drink,hogan outlet, when finished, I passed,occhiali da sole ray ban, Li Ziyang has been in the jump he jumped at the falls, broke up, jump... After several times, I saw him blush, sweat,golden goose outlet, panting. Finally, he at the time, his utmost, jumping success. I have to learn from him, jump a success. At this time, his actions taught me to be patient and to be successful.
 taught me......
< p > another time, it is a health, we slowly thin to sweep, but time waits for no man,barbour pas cher, like arrows, gone, soon they cleared school. We are in chaos, confusion, confused sand misty, flying sand and rolling pebbles, like the Sahara desert. Vaguely, Ziyang slowly sweep, finally completed before the squadron arrived on duty. At this time, his actions taught me that all things as long as the panic and not chaos, can be completed within the specified time.
Related Articles:
 
 
   Home school _0
 
   Kim said the etiquette
 
   
 
 
   I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

bfh5i2ert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 281
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn538
About Spring Festival English article
« پاسخ #7 : 29 مه 2016، 08:19:24 pm »

< p > to the ordinary Chinese,hogan olympia outlet, the festival actually begins on the eve of the Lunar New Year's day and ends on the fifth day of the first month of the lunar calendar. But the 15th of the first month,tn pas cher, which normally is called the Lantern Festival,hogan scarpe outlet, means the official end of the Spring Festival in many parts of the country,nmd runner pas cher,< p > the Spring Festival is the most importantand popular festival in China.Before Spring Festival,nmd runner femme pas cher, the people usually clean and decorate their houses.And they go to the flower your to buy some flowers.During the Spring Festival,tn requin pas cher, the adults usual>
Spring Festival
About Spring Festival English article
The< p > far and away the most important holiday in China is Spring Festival,hogan roma online, also known as the Chinese New Year. To the Chinese people it is as important as Christmas to people in the West. The dates for this annual celebration are determined by the lunar calendar rather than the GREgorian calendar,ggdb outlet, so the timing of the holiday varies from late January to early February.
 English article on the Spring Festival
 
Related Articles:
 
 
   Butterfly _8
 
   Poor chick
 
   The monument
 
 
   I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

pe44apbe8

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 242
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • ghi554
Jiang Jieshi's political career three times out of
« پاسخ #8 : 03 ژوئن 2016، 11:50:22 pm »

Wang Tianpei, Dong, Tianzhu Guizhou people. The outbreak of the revolution of 1911, participated in the Wuchang uprising, after entering the Guizhou army, Guizhou military affairs supervision. 412 coup, insisted on to take refuge in the Chiang Kai Shek, prevent Wuhan Northern Expedition army East Chiang, served as commander of the tenth army of the national revolutionary army. In early May, Jiang Jieshi during the Northern Expedition army northward to attack Xuzhou. In the case of heavy casualties,hogan outlet, the tenth army to break through the enemy's three defensive lines, victory occupied the Xuzhou. According to the Chiang Kai Shek original estimate, Xuzhou need 3 months to capture, the tenth army only more than 20 days to complete the campaign target. Xuzhou victory, so that Wang Tianpei proud, in Jiang Jieshi, He Yingqin, Li Zongren, who do not know about,ray ban wayfarer outlet, cause they are not fast. Because Wang Tianpei Sun Chuanfang in one counterattack, A rout is like a landslide., a get out of hand. At that time, Jiang Jieshi.
< p > from a dielectric mountains and plains countryman to the chairman of the national government,goyard soldes, the Kuomintang president,yeezy 350 pas cher, President of the Republic of China, Chiang Kai Shek, the short span of 10 years jumped to the top of the KMT's political arena, the speed of soon to blow eye. Since then, as the leader of the Kuomintang, KMT political arena climbing squat about half a century, no one can match its. Of course, Jiang Jieshi's autocratic way is not plain sailing. The cruel political competition and struggle to make it experienced several ups and downs. There have been three times as in Jiang Jieshi's political career. Every time he resign,hogan outlet, despite a into the back of the strategy action, but its narrow selfish, vindictive psychology the before and after every time step down, to find a scapegoat or vent pent up anger or shajijinghou: ousted in 1927, kill the National Revolutionary Army tenth army commander Wang Tianpei; 1931 was ousted, kill the Kuomintang famous leftist leader Deng Yanda; 1949 was ousted and killed the Zhejiang Kuomintang chairman Chen.
 (Jiang Jieshi and the KMT generals picture source: People's network)
 had three times as in Jiang Jieshi's political career. Every time he resign, despite a into the back of the strategy action,hogan outlet, but its narrow selfish, vindictive psychology the before and after every time step down,guess soldes, to find a scapegoat or vent pent up anger or shajijinghou.
 supervised the Northern Expedition victim defeated Xuzhou: the National Revolutionary Army tenth army commander Wang Tianpei
1927 years 5 months of, Chiang Kai Shek launched 412 counter revolutionary coup shortly, guise to northern expedition, wantonly turf, expand the influence. August, Chiang Kai Shek soldiers divided into three road, he personally supervised the division front, stormed all the way, in an attempt to quickly eaten sun Chuanfang, results in the sun Chuanfang pocket ambush plan, not only suffered heavy casualties, losing the Xuzhou, had limped back to Nanjing. Who knows the backyard and fire, a factional fight repeatedly. Forced by the clique and direct descendant of chief Yingqin, August 13, Chiang was forced to leave Nanjing, to Shanghai, 14 in Shanghai: ousted electricity, in order to appease the people. In order to restore lost, duzhan blocked here,nike tn pas cher, Jiang Jieshi ordered the tenth army commander Wang Tianpei shot.
Jiang Jieshi's political career three times out of every kill a scapegoat any _ History Channel _ ifeng.com
Core tip:
Related Articles:
 
 
   cheapU.S. officials said the Zangn
 
   On 2014 th
 
   Executive
 
 
   I casually on the sofa in the house to sit down, not to the whole people will peremptorily mired, the sofa can be for some years the, I secretly think. Shen teacher looked at it, then said: "this sofa you are sitting in my Grandpa stay...... I have seen him and then said: with profound respect and humility, as well as the desk, bookcase, is his, for decades.
خارج شده است

hdg5epi7c

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 252
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • klm448
Tianyu grenade battery mobile phone customers expl
« پاسخ #9 : 05 ژوئن 2016، 01:51:15 pm »

< p > reporter recently visited the found in Huaqiang North of mobile phone stores, fake brand-name mobile phone battery can be described as flooding the market, the price is only one-third of the brand mobile phone battery. In Huaqiang North Commercial Street, mobile phone battery brands,louboutin prix, the price fluctuated,ray ban wayfarer outlet, consumers found authenticity. In a large electronics store, a Shanzhai phones selling counter, the reporter pretending to buy cheap Nokia some models of mobile phone battery,gioielli pandora outlet, a man took a battery without packaging said: 35 yuan,yeezy boost 350 pas cher, not bargain. Reporters saw the battery only to the plastic package, remove the battery, found that it feels more soft than the genuine battery, printed on the top of the fuzzy, this kind of battery safety? Is it original? Owner said: 35 yuan to buy the original it? Sold a lot, is the brand vice factory battery.
 sales staff do not know the whereabouts of the whereabouts of
 survey: copycat, Hodge battery market is full of hidden troubles in
< p > in addition to the mobile phone bar, almost every counter can buy 30 yuan side battery factory, low price,hogan outlet online, battery capacity is the selling point of the battery, the store generally said sales volume is good. Analysis of a people is to buy the store said: non brand battery can do so much capacity is to sacrifice life for cost and unstable,nike tn requin soldes, high risk of explosion. An industry source said that some low-cost batteries in order to save costs, the use of low-cost materials,nike tn foot locker, and even did not have the equipment to protect the chip, which is the so-called straight board, the problem of the chance to
< p > recently, constant wave company customer service department manager Zhao accept reporter interview said, after the event, constant wave as Tianyu agents, has been with Ms. Tian active communication, seek ways of negotiation, and Tianyu manufacturers also follow up the matter. He said, we miss Tian consultation for 12000 yuan, she promised, then all of a sudden volte face, added to the compensation of 10 million, and later changed to 18 million yuan. Manager Zhao said that the constant wave and vendor evaluation that 18 million yuan high compensation is not reasonable, secondly, explosion of mobile phone battery is not Tianyu original battery, and alleged the inferior batteries will be sold to miss Tian sales personnel, is also from the store without a trace. In addition to the explosion of poor quality batteries, the constant wave is also inferior to the battery to sell more consumers? Reporter asked. Zhao said the manager responded that there is still no evidence to confirm the explosion of the battery system constant wave sales, we guarantee constant wave sales of batteries are genuine, and passed the national quality inspection. Zhao manager said.
6 March 27 to buy the K-Touch brand mobile phone, charging the morning of July 7, unexpectedly exploded, Ms. Tian left hand burns, said she, according to the doctor's diagnosis, her left hand refers to and ring refers to the superficial second degree burn, therefore spent 1200 yuan for medical expenses, and thus delays of more than 20 days. Ms. Tian to permanent wave company put forward medical expenses, lost income, loss of the spirit of a total of 18 million yuan of compensation, but constant wave and Tianyu factory has not promised consultation between the two sides into a stalemate.
Tianyu "grenade&quot,air max soldes; battery mobile phone customers explosive injury of finger
 
Related Articls:
 
 
   Wall Street journal concerned
 
   Domestic b
 
   By the win
 
 
   One year later, Dangdang once again pushed its own clothing brand, Li Guoqing today given the reason is that Western clothing sales reached 6 billion, they can do its own brand. Dangdang has not reached the size of the sales this year, but in the preparation for next year. That, in the next year Dangdang clothing sales volume will reach 6 billion.
خارج شده است

yvlf37pty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 255
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def904
The cause of disease of the city - greedy big dema
« پاسخ #10 : 11 ژوئن 2016، 11:56:05 pm »

The southern city of Hefei
 this transportation hub in May 1, 2011 eventually opened to traffic. "The road is crippled." To sell ten years of biscuits in the vicinity of Wei sister said, she almost every day to see here in the event of an accident: "you see, ten road cars are running on the road to this article,wholesale mac cosmetics, the road is so narrow,pandora outlet, often see two cars crashed together."
 Wang grandmother's house door >
 reporter in accordance with the king grandmother said the route, to experience the hardships of the road. From her home to the northwest side of the Yufeng flower market, close at hand distance,scarpe hogan outlet, there are actually 3 lights. Reporters in the process of crossing the road found that due to the two right turn lanes of traffic, coupled with non motor vehicles through, this distance is not easy to go up,scarpe hogan outlet, for the elderly, I am afraid it is difficult.
 north and South intersection: wide road, three red light, the old man did not dare to go
 ring and the east ring intersection, Yuxi Road overpass is local famous. The ground of the five main roads in this convergence, more than a dozen cement piers, two elevated road circling through. Here is Hefei called "the most confusing place".
< p > Wei sister statement may be a bit of an overstatement, but reporters saw here indeed form blocking point -- Fanchang Road, east ring, Mingguang Road, south of link South four road vehicles, to only a two lane south ring piece of North Road travel, the entrance extremely confused,hogan outlet, congestion.
 CCTV network (reporter Kong Hua reported) a city's planning and construction is reasonable, scientific, and vigorously promote the current urbanization in our country, is a question worthy of high attention, serious research. At present, we are facing the reality is not only an expert, even ordinary people are not satisfied with the majority of the city environment. So, what kind of a city is a good city?
 let the old lady calmly across the street is a good city
 72 year old Wang grandmother lives in the song Dou Wan District, located in the south of this complex intersection. After the repair here, I did not dare to go, at least 20 minutes to cross the road, sometimes half an hour, an hour can not pass. My cousin from Bengbu, said, "there is not a straight line in the way of your Hefei, all are the oblique guy!"" Grandma Wang speak of this place, feel and funny and helpless.
The cause of the disease of the city: greedy big demand for high and fast one thousand city side of the city of disease and the construction of the city of experts
< p > core tip: "to create good,hogan outlet, and natural and harmonious living environment, so that people can poetic, picturesque like dwelling on the earth." Famous architecture and urban theorists, the country's top science and Technology Award winner Wu Liangyong devoted his life to this goal. However, he found that China's decades of urban construction is still not open around the city's disease". Narrow sidewalks,scarpe golden goose, the old man did not dare to cross the road; a thousand city side, the reinforced concrete forest of depression, boring, eating the history and culture, to kill people's lives...... Our city construction,hogan sito ufficiale, generally facing such a problem. This is not a small problem, because it is a matter of social harmony or not, is a major event in the country.
Related Articls:
 
 
   Our army p
 
   Beijing Pi
 
   Sichuan ba
 
 
   He also stressed that in the process of promoting the project, to highlight the resource saving and environmentally friendly green investment oriented. Adhere to the investment selection, green investment, advocate green investment, vigorously the introduction of high technology content, low energy and material consumption, low pollution emissions.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.12 ثانیه 26 نمایش داده شد.