انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی در زندگی کردن است. زندگی یک شیئی نیست، یک روند است. بجز زیستن، راهی برای دستیابی به زندگی نیست: جریان داشتن و جاری شدن به همراه آن. اگر در یک  فلسفه، دریک عقیده ی جزمی و در الهیات به دنبال معنی زندگی میگردی، راهی مطمئن برای ازدست دادن زندگی و معنای آن یافته ای. زندگی چیزی نیست که به انتظارت نشسته باشد، در درونت اتفاق می افتد. زندگی چیزی نیست که همچون یک هدف در آینده باشد که به آن برسی، در همین لحظه و در اینک‌اینجاست در تنفس هایت، در گردش خونت و در تپش قلبت. هرآنچه که هستی زندگی تو است و اگر شروع کنی که معنی آن را درجایی دیگر بیابی، آن را از کف می دهی.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و سوم  (دفعات بازدید: 4574 بار)

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 120,890
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و سوم
« پاسخ #15 : 03 سپتامبر 2020، 08:52:47 am »

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
خارج شده است

RichardBon

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 5
Good essay servies
« پاسخ #16 : 01 اكتبر 2020، 12:33:03 am »

Someone Else Write My College Essay, Copyediting Service In United States

How to put in writing a descriptive homework help with history essay. Read extra is among the finest essay writing providers. Simply tell us “write essay for me”, and our skilled writers will be glad to give https://www.stu.edu/ you professional companies! These are simply some of the benefits that our essay writing service has to offer. If you've an educational emergency, so online writing papers should now be a breeze.
خارج شده است

Charlesnoums

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1
    • What Hollywood Can Teach Us About silk
What Hollywood Can Teach Us About silk
« پاسخ #18 : 11 ژانویه 2021، 05:55:06 am »

washable silk coverlet
grey silk blouse

Choosing Topic . Rug Pad For Silk Rugs

Keep looking, if the feel isn't ideal, you won't love associated with them. Personalized baby gifts are a great way help make matters any baby feel like royalty! One product that men need but most don't me is conditioner.

Bedding made from 100% is among the most luxurious materials hand calculators purchase to relax your body on each night. They are starting to be more and more popular, as being the word for their comfort is quickly thinning out. A silk throw blanket offers the everyday luxury of lying beneath an amazing material even when you aren't in going to bed.

There is not an doubt that silk pajamas are great gifts for female. There are many styles you to select which include long and short nightgowns, shorts and tank sets and two piece frames. The styles will suit women spanning various ages. If you wear moobs of attractive and fashionable silk pajamas at night, what will your husband think. Like those on long been discredited that females who wear silk pajamas look beautiful. So your husband will surely think are generally charming and exquisite.

But after that you have the men who would just like to feel comfortable as they walk almost. For these men owning a men's silk robe will afford them the ability to feel good. Take it ladies, if your men were a king his robe would are the equivalent about the a kings crown is to him. Having a men's silk robe will make him feel like he is king of his castle.

One among the more popular pajamas for winter and cold seasons are the double or full fleece pajamas. They very thick yet soft pajamas and is able to provide utmost warmth there is the coldest of settings. Some designs arrive with a hood, assuming you have to leave the house and some footed bottoms.

On the additional hand if mom enjoys being spoiled, a big comfortable new robe may be to her liking. The robe at this point best to mention stepping out of the bath is hundred or so percent cotton like a terry cloth bath robe you would find at the spa and resort. Robes that tend to be created of nylon or sil pillowcase will not absorb moisture after a baby shower like the terry cloth robe does indeed.

Softness any sort of fabric is measured by thread count that is mentioned while on the pack containing it. Thread count measures the numerous threads inside a square inch of material. You will find bedsheets from 80 to 800 and even more thread count. Generally more the thread count more the softness but bed linen with more thread count is generally less durable and really needs special care. You can go for that thread count that cover anything from 200-300.

You are able to consider incorporating quantity of these ideas into wedding event plans. Or even books and magazines which you can search traditions from your own ethnic or religious traditions. You like something you've known from another culture that you can adapt for your wedding event. If will probably have children at your reception you probably want to borrow the Puerto Rican regarding pinatas, the actual adults might enjoy that certain.

Apply sunscreen with a sun-protection factor of approximately 15 avoiding the sun as up to possible when its rays are most intense, from 10 a great.m. to 5 s.m. Dermatologists agree which individuals who use sunscreen regularly and avoid strong sunlight have youthful-looking skin.

Flannel pajamas are the most effective sleepwear for the winter. Product keeps the warmth sealed close to to your body. You are less likely to feel cold absent when obtain out of bed a person's have flannel pajamas within. You will stay warm throughout the night, additionally won't slip and slide under the covers all night . would with silk pajamas over. This material is definitely the most suitable option for winter pajamas.

If befits you sleeping within your old t-shirts or tank tops might care less about pajama tops, choose pajama pants or lows. These are sold separately, so that you can mix and match most things you want from your wardrobe. You can even pair these pajama pants with much of your best lingerie.

The boy's costume has also been sil pillowcase very only with only ornamentation being buttons within the front alongside row of buttons of your wrist to your elbow. The tunic reached the top of the thighs and had a broad buckled belt over the hips. Both boys' and girls' dresses could possess a low boat-shaped neckline, it'll an elegant simplicity.

Whether are generally aware becoming tuned within the senses or not, silk sheets will assist you to pamper and please your senses. The softness of silk gratifies the sensation of touch. The luster and rich look of the silk bedding humors the sense of sight. The whisper belonging to the silk sheets against human body stimulates the sense of sound. A silk sheet stimulates the senses like no other fabric should. The key to enhance your sensuality is to stimulate as countless senses as humanly possible at duration. Silk stimulates the a feeling of sight, sound and touch out for the five senses.

As a lingerie item, Cami's usually come with matching Cami knickers, Wear then underneath a long silk robe, that ties at the waist, stick out a leg and watch the response.

Despite this forced march to my clothesline final results can be startlingly the required. Yet as a good Cidiot (city idiot), To determine negligent of me if i did not point out a few hazards of clotheslines to budding country converts. Beware, hanging your skivvies planet wild isn't all its cracked a good deal be. To understand dilemmas.

Jacquard ties on the contrary, form its patterns during the weaving process using assorted of colored yarns. These ties are heavier, best worn during cold enviorment.

Frankthuth

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 23
    • 7 Little Changes That'll Make a Big Difference With Your engraved necklaces for moms
What Sports Can Teach Us About mothers necklace with names
« پاسخ #19 : 09 فوریه 2021، 05:25:43 am »

mother day necklace

Engraved Mother's Necklaces are an ideal present for mothers who want to be pampered. Yow will discover personalized Mother's Necklaces at regional reward merchants or on the internet at various Internet websites. Individualized Mother's Necklaces with Birthstones are a fantastic way to specific your admiration and adore for your mom. A customized mom necklace is a great way to Permit the mom in your daily life recognize that you recognize her and all she does in your case.

Customized Necklaces for Mothers are a terrific reward for virtually any celebration, whether it is a birthday, anniversary, birthday bash, toddler shower, or little one shower. A customized necklace for mothers can make a really considerate gift and is always treasured with the receiver. Here are some Strategies of what you could give as a personalised Mother's Necklace:

If you are seeking a good, personalised present for your mother, a personalized necklace for mom would make a great way to demonstrate her how much you treatment. You could engrave your cherished just one's title on the pendant that has a birthstone bar necklace. This might be a really nice gift for just a mother who may have quite a few birthstones that she will be able to alternate in between. The individualized necklace for Mother would make a great way to bear in mind the working day that you Mother came into this globe.

An engraved Mother's Necklace for mothers is a great gift for any mother. Having an engraved pendant, the mom can proudly dress in her Mother's Day jewellery on her necklace daily with the calendar year. There are many factors to bear in mind when obtaining a customized necklace for a mom. Another thing to remember would be that the mother are going to be obtaining a ton of images of her young children taken so she wish to Use a piece of her artwork hanging in her property with all of her pics. It's also possible to choose to include a birthstone necklace together with her pendant if you need to match the stones or include diamonds or other gems into the look.

If you cannot acquire a personalised necklace for mom from an on-line Web site, There are a selection of ways you can locate a single. It is possible to try to find personalized necklaces at any community retailer that sells necklaces and birthstones, like jewelers. You may additionally Test with community educational institutions Which may present a category in customized birthstones or necklaces. When you have any private goods like jewelry parts you want to include with all your personalised necklace for Mother, you can easily choose them to the store and have them set them within the necklace throughout the personalized necklace for Mother assortment system.

Personalized jewellery is undoubtedly an amazing gift idea and might be loads of pleasurable for everyone to acquire. With all of the several designs and styles out there, There's sure to be one which is just right for your personal beloved one particular. When it comes to individualized jewelry, there are only some tips to recollect when paying for a person to your mother. Ensure that you obtain a personalized jewelry piece that demonstrates your partnership with your mother, and that it will also glance great hanging on her neck.

Frankthuth

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 23
    • 7 Little Changes That'll Make a Big Difference With Your engraved necklaces for moms
How to Outsmart Your Boss on personalized necklace for mom
« پاسخ #20 : 20 فوریه 2021، 05:06:45 am »

mothers day rings and necklaces

Engraved Mother's Necklaces are an excellent reward for mothers who want to be pampered. You can find customized Mom's Necklaces at community gift outlets or on line at various Web sites. Personalised Mom's Necklaces with Birthstones are a beautiful way to specific your admiration and adore to get a mother. A personalised mom necklace is a great way to Enable the mother in your life are aware that you respect her and all she does for yourself.

Personalised Necklaces for Moms are an awesome reward for any situation, whether it is a birthday, anniversary, birthday party, toddler shower, or toddler shower. A personalized necklace for moms may make a very thoughtful present and is often treasured via the receiver. Here are a few Tips of what you can give as a personalised Mother's Necklace:

Should you are searhing for a pleasant, customized gift for a mom, a personalized necklace for Mother would make a great way to exhibit her just how much you treatment. It is possible to engrave your liked one's name within the pendant using a birthstone bar necklace. This may certainly be a very nice present for just a mother who may have lots of birthstones that she will alternate between. The customized necklace for Mother would make a terrific way to recall the day you mom arrived into this planet.

An engraved Mother's Necklace for moms is an ideal gift for a mother. By having an engraved pendant, the mother can proudly use her Mom's Day jewellery on her necklace daily from the yr. There are a few points to keep in mind when obtaining a customized necklace to get a mother. Something to remember is that the mom are going to be obtaining a great deal of pictures of her little ones taken so she would want to Have got a piece of her artwork hanging in her residence with all of her pictures. You may as well choose to incorporate a birthstone necklace together with her pendant if you want to match the stones or integrate diamonds or other gems into the look.

If You can't buy a personalised necklace for Mother from an online Web-site, There are a variety of ways you could obtain one. You could seek for individualized necklaces at any area retailer that sells necklaces and birthstones, which include jewelers. You may also Verify with community educational facilities that might give a class in personalised birthstones or necklaces. If you have any own merchandise including jewelry pieces that you would like to include with all your personalized necklace for mom, you can certainly take them to The shop and possess them set them around the necklace in the personalized necklace for mom selection course of action.

Customized jewelry can be an magnificent gift notion and will be a great deal of pleasurable for everybody to obtain. With all of the various designs and layouts accessible, There's certain to be one that is just right for the beloved a person. In regards to personalized jewelry, there are actually only some recommendations to remember when acquiring just one for your mom. Make sure that you can get a customized jewelry piece that reflects your relationship along with your mom, and that it'll also appear fantastic hanging on her neck.

MichaelLen

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 25
    • How to Create an Awesome Instagram Video About personalized necklaces
custom necklaces: All the Stats, Facts, and Data You'll Ever Need to Know
« پاسخ #21 : 23 فوریه 2021، 12:58:56 pm »

customized necklace

The style jewellery market is anticipating increasing in between fifteen p.c and twenty per cent this coming 12 months. Tailor made jewellery is among the trendiest fashion jewellery trends you will see, Specifically tailor made necklaces. Custom made necklaces (also referred to as customized necklaces), are rising in acceptance also. They've been around for several a long time but they've truly exploded up to now number of years. This surge is fueled by quite a few elements like celeb endorsements, the net, and social networking.

One of the better places to start out in search of customized necklaces you enjoy is on the net. You'll find a amount of internet sites that specialise in selling personalised necklaces as well as gold title necklaces to the general public. These internet sites give you a good selection of custom made necklaces that may be personalized with your preferred amount or image. You can also find a fantastic selection of other things which might be custom-made with names or initials of loved ones.

Well-liked customized necklace trends at this moment are diamond pendants. Diamonds have often been a well-liked custom necklace design and style Nonetheless they are becoming much more so since the economic downturn began. Individuals really like the search of a diamond with a silver pendant and a lot of online stores have a big variety of tailor made necklaces that element diamonds. If you wish to engrave something else in addition to a diamond, other well-liked alternatives include glass, Wooden, ceramic, Wooden, leather-based, crystals, pearls, and gold. Some engravers will engrave things such as initials, dates, prayers, and even names of your respective family and friends.

Chain necklaces are A different custom made necklace pattern that's very fashionable at this time. Numerous Women of all ages wish to wear an extended, flowing chain around their shoulders. To customise this kind of pendant, you need to buy a pendant chain, a clasp, and a personalised necklace ring. You may then be capable of adorn your customized necklace ring working with chain clips, beads, ribbons, or the rest you want to customize the search with the chain.

Amongst the preferred traits in tailor made necklaces at this time is producing custom made gemstones chains. This selection requires buying a necklace that by now features a gemstone chain attached to it. You may then have the ability to include your very own list of semi-important gemstones to your chain, which makes it look just like the authentic thing.

Pendants and lockets are only two choices for custom necklaces you could make. Tailored lockets are perfect for supplying as presents towards your family members, given that they are a traditional kind of jewelry that looks terrific with just about any outfit. If you prefer a thing cheaper, you may decide to make your very own custom necklaces by producing one or more of your own structure or getting an presently designed piece. Whichever way you decide on to go, you happen to be guaranteed to locate a ideal reward for somebody Unique in your lifetime.
mom necklaces with children's names
pandora promise rings for him and her
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 120,890

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
خارج شده است

این صفحه در 0.048 ثانیه 27 نمایش داده شد.