انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به نظر شما تعالی چیست ؟
1)- هدف
2)- تکنیک
3)- مسیر
4)- سیستم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 9 _ قدم پنجم ال_انان  (دفعات بازدید: 2088 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 9 _ قدم پنجم ال_انان
« : 09 مه 2013، 10:16:35 pm »

_ آيا مايل هستم فهرستي از صفاتم را دسته بندي كنم ؟
 چيزهايي كه ميتوانم اعتراف كنم و دسته اي كه هرگز قادر نخواهم بود اعتراف كنم و سپس با دسته ايكه مي توانم اعتراف كنم  شروع كنم ؟
« آخرين ويرايش: 09 مه 2013، 10:21:57 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 9 _ قدم پنجم ال_انان
« پاسخ #1 : 10 مه 2013، 01:00:53 am »

بله ...حالا ديگه تمايل تغيير در من بوجود آمده .. صفاتم را ليست ميكنم . تنها چيزي كه مهم است كه من سعي كنم چيزي را از قلم نيندازم .
فرقي نميكند ...ميتوانم از كوچكترها و آنهايي كه ميتوانم اعتراف كنم شروع كنم .
 اينجا چون خداوند را شاهد ميگيرم و راهنما هم صبورانه گوش ميدهد ..احساس حضور خداوند و همدردي راهنما باعث ميشود كه من اعتماد كنم و ناگفته هايم را بگويم .
  در ابتدا برايم سخت بود ولي با دعا كردن  برايم آسان شد .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde733
Celebrity inspirational story
« پاسخ #2 : 24 آوریل 2016، 07:37:54 am »

4, Ou Yangxiu study hard
Celebrity inspirational story
 1, Mozart: a gifted child prodigy
< p &gt,hogan outlet; Mozart is recognized as a genius in the history of music, he very early has revealed the music in the extraordinary talent and extraordinary talents. From Mozart's childhood, you can see a child's positive attitude towards music, the pursuit of the cause of the arts,hogan sito ufficiale. Although not everyone is a genius, but for the majority of children, child prodigy Mozart is absolutely legendary, and it is worth learning a good example.
.< p &gt,hogan outlet online; who statistics, Beckham on the court what attracted the eyes of many people? When the world's top players figure on the pitch, countless scream immediately reverberated through the audience, the camera shutter also flash non-stop. David Beckham from 3 years old began playing the game, even though it was still playing the ball more than practice a ball game, but his father has been painstakingly training he, naughty, he gradually laid the love of football.
 2, Lu Xun sell medal
&lt,golden goose outlet; p > elementary school, David with his father even also agreed on the a conventional gamble: if Beckham can stand on the edge of the box not run-up shot every time the ball in the post, you can from my father there earn 50 pence. Always win money Beckham happy, until the adult he didn't understand the father's heart.
< p > when I was a child, Mozart often come to in front of the piano, according to keys and listen carefully, and try to pop up that he had ever heard music. Once, Mozart's father and friends go home together, see 4 year old Mozart is sitting at the table to write something. The father asked him what he was doing, and Mozart said he was writing a piano concerto,jordan pas cher. Father put a paper of the staff came to take a look, excited to tears, he to friends said: you see, he wrote these and correct and meaningful ah,goyard paris! Talent and hard work and intentions. This is a child prodigy Mozart,hogan outlet!,
 >
 Lu Xun in Nanjing Jiangnan Naval School, because of excellent grades, the school awarded him a gold medal. He did not wear this medal, as to show off his credentials, but to get the Drum Tower Street to sell it, buy a few beloved books and a bunch of red pepper. Whenever I read a book to the dead of night, the profile body trapped, he took a pepper, divided into several pieces, put in the mouth to chew, straight chewing forehead sweating, eyes of tears, mouth hey hey, suddenly, aches and warm, sleepy eliminate, so also lifted the book studying.
 3, Beckham: from gambling father's heart
 Ou Yangxiu, when he was four, his father died, his family was poor, he had no money for him to read. Too the madam writes a picture in the sand with the reed straw, teaches him to write. Also taught him to recite many of the ancient texts. When he was older, he had no books to read, so he went to read books and books to read. So, just to round the clock and reading. From the poem, Fu text, you have an adult level, so high,air max pas cher.
Related Articles:

The United States inspiration

Inspirational story never tried to know how to do

QQ chat humor customers

After marriage, all of their possessions just $3500 wife's dowry. A period of time, his salary can not even pay fee and buy milk and baby diapers. Later, his wife put the dowry money out, let him open a cattle slaughter workshop in the town, specialty beef.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
Wireless cable competition Elaine Ng single mother
« پاسخ #3 : 06 مه 2016، 06:09:07 am »

< p > wireless foreign affairs department deputy director cengxingming refers to Elaine tailor-made new programs and in a few days started: "these cannot be said who was' cut and ', impression in Qi Li wireless seem to have a contract with, as a wireless contract artists, or the imminent signing artists should clear their role is not convenient and appeared in other television."
< p > message transmitted to wireless high-level, free fertilizer and water flow to others fields,tn femme pas cher, the high-level personally call Elaine implement midway intercept. At first Elaine Ng did not agree, the wireless high level that is threatened if she and cable television cooperation, after they will not find her. Elaine had to have Zhanzhang distress and discuss and informed person alleged to have Zhanzhang although think wireless less tolerance and play tricks, but doesn't want to influence DMC sister, had no choice but to reluctantly put people. Reporters call the cable TV spokesman for the confirmation, the other straight had Zhanzhang half a year ago has been approached to discuss cooperation Elaine. All the details including partner and the program form had been settled for Elaine returned to Hong Kong, but now cooperation plan fizzled out. As to whether or not to be "blocked" by the radio,hogan rebel outlet, a spokesman said other TV stations would do what they don't want to comment on.
 Elaine Ng and Helen of Troy (source: new network)
< p > according to cable TV with Elaine has been for a long time did not speak to the Hong Kong audience meet, for her to do show a stunt,golden goose outlet, so the first time invited her chaired a row of thirteen diet program. The cable entertainment executive director Elaine Ng's brother had Zhanzhang,goyard paris, so Elaine Ng also promised.
 told the events that cable TV and Elaine Ng Qi brother had Zhanzhang tall big feeling angry.
< p > according to Hong Kong media reports,hogan outlet, pass by the end of this month to return to settle in Hong Kong Elaine, at present still living in Shanghai,scarpe hogan outlet, but have been rushed to become the goods in great demand. It is understood that Hongkong cable TV had invited Elaine Ng as food show host,hogan outlet online, but halfway blaze wireless interception,goyard soldes, according to
Wireless cable competition Elaine Ng single mother became sought after
Related Articls:

for parental nutrition Ada Ch

President

micro-blog

Through the experience on the development of narrative, reflects the character of Mongolia people's mapping. With the narrative poetry of freehand brushwork in traditional Chinese painting, parallel time interleaved structure, with the shock through the music, modern and ethnic integration of dance, real dynamic choreography, the classical features of clothing, eye-catching dazzle light, broad picture vividly displayed.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
The words of a smile to the heart filled with care
« پاسخ #4 : 24 مه 2016، 06:35:47 pm »

Time: 2012-05-12 23:04 source: network editor: click on the network reproduced:
1, a lot of smiles, knowing that hypocritical but also forced a smile; a lot of memories, Ming know sad but still can't let go; most of the time, knowing tired but always immutable and frozen; many give up, knowing that good is always unwilling to leave. A lot of desire to, knowing that useless but always want to be understood; a lot of bondage,scarpe hogan outlet, Ming know pull, but still could not escape the; a lot of things, knowing that outcome, but still want to stop also not.
2, put a smile on the face of the ripples, love filled with storage. & nbsp; < br couples />3, laugh to feel proud, a smile can make people feel mean wildly,yeezy boost 350 pas cher, easy to give birth to a sense of sadness, the Yin is chilling, thrilling. Seemingly flat faint smile, in fact, it is just perfect. It is a kind of implicit, is also a kind of expression; it is not only a kind of simple, is a kind of wealth; it is more polite, is from the heart. Indeed, the most beautiful smile.
4, is the lake ripples, smile; rays,goyard prix, is a smile; the spring breeze, is the land of smiles. Smile, is the natural sun. Smile, make strangers feel warm; make friends feel comforted; make their loved ones feel happy.   
5, a man's smile can dream, smile like a woman. The charm of a man and a woman's charm, can be contained in the words of the smile.

6  , you give others a smile, others return you to the friendship. You didn't pay anything, but you got a precious gift. That splendid Si tide: smile at no cost, but create a lot of value. Smiling makes people rich,hogan outlet, but does not make people who give them poor. & nbsp; < br couples />7, you have no juanse,chaussure air jordan soldes, happy smile, the flashing youthful smile, like - flower in summer rain quietly blooming lily, with a glittering and translucent raindrops, shy and elegant nodded his head. < br couples />8,air max 90 pas cher, if not to the sun for smiling,scarpe hogan outlet, warm still in the sun there, but we will laugh more confident calm; if turned to found his own shadow,hogan outlet online, appropriate shyness, the sun will be through the heart, warm the heart of each one place behind the corner; if an outstretched palm cannot fall butterfly, hold fist waving arms, giving power; if I can't have bright smile, it will face to the sunshine, and sunshine smile together, brilliant. < br couples />9, the world hotel industry giant Hilton said: "I prefer to live in although only remnant of old carpet, but everywhere saw the smile hotel shop, but do not want to walk into a only first-class equipment, but can not see the smile of the hotel.
10, smile and will not damage the deep, only to deep into the light. Some people think that a deep, is serious in speech and manner. If it is so deep, so I would rather not deep. Life has.
Related Articles:

Philosophical jokes

Message to

Miss your beautiful statement at night

The reason is that the society made man. The feudal era is the era of feudal stubborn, landlord rule the roost, warlordism, Weizhuang is feudal poison village, ah q is a coward, he received the despotic landlord oppression, ah q's "false foreign devil" and "men and women protection" thought is the vast of Ah Q is not unique.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
Sino Russian natural gas prices did not talk about Russia offer higher than the
« پاسخ #5 : 06 ژوئن 2016، 07:43:50 am »

years ago began negotiations with the oil, plans to supply 38 billion cubic meters of natural gas per year of natural gas,nmd runner homme pas cher, the estimated value of about $15 billion, while the price has been a factor in the negotiations continued to delay.
< p > on the same day, the global independent energy company Argus quoted Gao Hua of China's first generation to the 21st Century Business Herald said compared with Gazprom to Europe offer, Gazprom will be reluctant to below $370 per thousand cubic meters of price and China signed a natural gas supply agreement.
 19, the Russian News quoted Gazprom sources confirmed that Russia's final offer of natural gas at about 350 to 380 U.S. dollars per thousand cubic meters, the price may be higher than China's expectations.
 in view of Putin's visit to China's most popular natural gas negotiations, although both sides have been optimistic about the end of negotiations as soon as possible in different occasions this year, but so far the price of natural gas seems to have not reached a consensus.
Gazprom10
< p > Gazprom's revenue,goyard pas cher, 80% from natural gas supplies to Europe, but due to the lack of to the east of the pipelines and liquefied natural gas business scale is relatively small and so far the company in the Asian market has little effect. If Russia does not talk, Russia will have to rely heavily on the main western buyers of energy income,hogan outlet, and this source of uncertainty in the increasingly tense situation in Ukraine under the influence.
 from May 20th to 21,hogan sito ufficiale, Russian President Putin will pay a state visit to Chinese,nmd running homme pas cher, and to attend the CICA summit. This is the seventh meeting between Chinese and Russian heads of state since March 2013, is also the second meeting in this year,golden goose outlet, is the first visit to China by President Xi Jinping as president of the Chinese President Putin.
Sino Russian natural gas price is not agreed on Russia to offer higher than the | Sino Russian energy European natural gas | quotation
< p > May 19, Putin arrived in Shanghai a few hours, a person close to the negotiations, the source to the 21st Century Business Herald said the development and Reform Commission and the oil negotiators still in Shanghai and the Russian natural gas producers Gazprom for communication, but still do not have exact outcome of the negotiations.
 addition, Gao Hua to the twenty-first Century economic report said that at present there are plenty of domestic and foreign natural gas supply options, China is not >
< p > Vladimir Putin on the eve of his visit to China accepted the joint interview with Chinese media said that both China and Russia are implementing "Skovorodino - Mohe" pipeline of crude oil to China by large projects, the project value more than $600 billion. At the same time, the agreement on the export of Russian gas to China has been basically ready.
< p > according to the 21st Century Business Herald reported earlier,tn pas cher, Russia in the negotiations had chosen to the European market benchmarking, per thousand cubic meters of $400, then fell to $350. With the growing tension between Russia and the west, and may be further sanctions,golden goose outlet, Russia once again fell to $300.
Related Articls:

Village Party branch in 2015 party building work

Audit 9 billion 140 million storage grid enterprise funds are not retained 24 million state-owned en

Guangdong

According to the daily reports, the whole farm in the introduction of tens of thousands of chicks, currently has more than 7000 deaths. A Laogui fellow said, if there is no accident, this batch of chicks and 20 days can be listed the slaughter, but now, is certainly lose everything. The chicks and cast into the feed, the estimated loss is 200 thousand.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

CDC to remind the public, do not have luck after being bitten, be sure to promptly to the rabies vaccination clinic.
< p > City CDC will for PM2.5 in the air environment on the health effects of timely publication of research progress, monitoring data will be used to the city infectious disease early warning and health tips, and to provide the basis for the decision of the municipal public health.
Beijing CDC launched PM2.5 health impact on the health impact of |PM2.5| CDC
 morning news (reporter Xu Jingjing) yesterday, the reporter learned from the city center for disease control, the city has launched PM2.5 on the health impact of research topics. Different regions of the family,charm pandora outlet, office and other indoor environment PM2.5 pollution status, smoking, cooking and other factors on the impact of indoor air will be included in the scope of research. City CDC will be targeted at the city's air environment in the health impact of the timely publication of the health impact of research PM2.5.
 - alarming
 yesterday, the city center for Disease Control and prevention held a regular meeting. Reporter was informed that the Beijing air environment in the health impact of PM2.5 research has been launched. According to reports,hogan outlet online, the contents of the study including the indoor environment PM2.5 exposure levels,saldi golden goose, the crowd PM2.5 exposure levels and the impact of PM2.5 pollution on the health of the population in three areas. The study will obtain the city's indoor air environment in the PM2.5 pollution status and PM2.5 hazard composition, population PM2.5 exposure levels and the impact of PM2.5 pollution on respiratory system and other related diseases. For example, in the home smoking and cooking in the end which has a greater impact on the quality of air and health, the family room in different regions of the indoor air quality and so on.
 from the CDC data released in January this year,goyard prix, the city reported 2 cases of rabies cases (1 cases for the same period last year). All cases were registered in the city,hogan outlet online, one was bitten by a stray dog,tn homme pas cher, and the other was bitten by a dog. Two cases were not vaccinated and serum after injury. One of the cases, although at the same time being bitten, but due to the timely and standardized treatment of the disposal, the current physical condition is normal.
 City CDC yesterday also announced the recent influenza data. The last two weeks, the city reported a case of influenza like illness and influenza virus activity,hogan outlet, showing a continuing downward trend. But it is still in the flu season.
's first two rabies cases
 (original title: PM2.5 hazards,chaussure air jordan soldes? Start study)
Related Articls:

Foreign Ministry efforts to m

The police

Among them, requiring schools to students to strictly abide by the laws and regulations on road traffic safety, do not chase each other on the road; students under the age of 12, are not allowed to ride a bike on the road; students under the age of 16, are not allowed to ride a electric bicycle on the road.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520

my province requirements, all around and schools in the fall after the start of the influenza a H1N1 influenza prevention and control work into the important content of school health and safety work, to strengthen the prevention and control work.
Two students in China to go abroad to participate in summer camp infected with influenza A
 of report from our correspondent (reporter qujiancheng correspondent Liang Wei) yesterday,louboutin soldes, Provincial Department of education forward the provincial Ministry of education to "emergency notice" and asked all localities and schools to strengthen the influenza A H1N1 influenza prevention and control measures.
 according to reports,adidas nmd runing pas cher, this summer,cheap mac makeup, the organization of the school organization of many students to go abroad to participate in summer camp activities. Returned,hogan outlet, two students have been diagnosed with influenza a H1N1 influenza cases. Because the school reported the epidemic is not timely, increased the risk of the spread of the epidemic and prevention of work difficulty. Ministry of education, education at all levels of the administrative departments and schools to further establish and improve the school influenza a H1N1 influenza prevention and control reporting system. In case of influenza a H1N1 influenza case,scarpe hogan outlet, it is required to report to the local health department for the first time.
 Ministry of education also informed the Luoyang Xin'an County third secondary schools do not pay attention to prevention and control work and prevention and control measures are not implemented, resulting in an outbreak of influenza a H1N1 influenza epidemic,scarpe hogan outlet, and requires the implementation of the corresponding accountability. Arising from the prevention and control measures ineffective,hogan sito ufficiale, resulting in the school of the H1N1 flu epidemic spread,hogan outlet online, and hold the relevant departments and responsible persons of responsibility.
Related Articles:

Beichuan S

Wanning, H

Lawyer Li Zhuangcheng pleaded

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

این صفحه در 0.118 ثانیه 27 نمایش داده شد.