انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ای صمیمی ، ای دوست
گاه و بیگاه لب پنجره خاطره ام می آیی.
ای قدیمی ، ای خوب
تو مرا یاد کنی یا نکنی
من به یادت هستمایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: صفحه بیست و سوم - كتاب بزرگ (كتاب پايه ) الكلي هاي گمنام  (دفعات بازدید: 2998 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

نظریه یک پزشک
              ما اعضاء الکلی های گمنام معتقدیم که خواننده کتاب مایل است از   ارزش پزشکی برنامه بهودی ما ملع شود . بیعتا گواهی متقاعد کننده باید از   طریق پزشکانی داده شود که عذاب ما را از نزدیک به چشم دیده اند و شاهد   بازگشت ما به سلامتی نیز بوده اند .
            پزشک ارشد یک بیمارستان مشهور که متخصص بیماری الکلیسم و اعتیاد است ، نامه زیر را برای الکلی های گمنام مرقون داشت.
            بدین وسیله به اطلاع می رساند :
            اینجانب متخصص مداوای الکلی ها هستم و در این خصوص سالها تجربه دارم .
              در اواخر سال 1934 بیماری را مداوا کردم که زمانی در کار خود   موفق بود و درآمد خوبی داشت . اما به عقیده من مرض الکلیسم این مرد از نوع   بی درمان بود .
            او در طول بار سوم بستری شدنش نظریات بخصوصی   در مورد امکان بهبودی خود پیدا کرده بود و در میان گذاردن این ایده ها با   الکلی های دیگر قسمتی از برنامه بهودی او را تشکیل می داد . این شخص پس از   در میان گذاردن ایده های خود با الکلی ها ، از آنها می خواست که به همان   ترتیب ایده های مذکور را با الکلی های دیگر در میان بگذارند . این روش   اکنون تبدیل به پایه و اساس انجمن سریع الرشد این مردان و خانواده های آنان   شده است و به نظر می رسد که این شخص و بیش از یکصد نفر دیگر از آنها همگی   بهبود یافته اند .
            من شخصا اشخاص زیادی را دیده ام که   بیماریشان از نوعی بوده است که روشهای دیگر در مورد آنها به هیچ وجه کاری   از پیش نبرده است و این حقایق ظاهرا از دیدگاه پزشکی اهمیت فراوانی دارند و   به احتمال زیاد این گروه با رشد سریع ذاتی خود می تواند بدعت گذار فصل
.
.(23)
.
.
نقل قول
در میان گذاردن این ایده ها با   الکلی های دیگر قسمتی از برنامه بهودی او را تشکیل می داد
.

1)- یادم  نره که خیلی مهمه مشکلات امروزم رو با راهنما و دوستان بهبودی در میون بزارم ، چون  این ایده قسمتی از بهودی منو انجام می ده و اگر ما روند برنامه وبهبودی رو مانند  پازل در نظر بگیریم ، این تکه ای از پازل است که قطعات دیگر اون رو جور چین می  کنند و حتما ، حتما باید این کار رو انجام بدم . تجربه نشون داده که می تونیم روشی شخصی  برای این کار پیدا کنیم ، مثلا با دوستی بهبودی که نمی شناسیم و بعنوان تجربه از  اون راهکار بگیریم و یا در مشارکت های روزانه در جلسه این عمل را به سر انجام  برسونیم و با اینکه از تجربیات راهنما در این زمینه استفاده کنیم و به او اعتماد  داشته باشیم . "پنج تا کار روزانه ، یکیش اینه ..."   
« آخرين ويرايش: 02 مه 2013، 11:46:50 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

idh9bhe4u

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 270
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • qrs631
Shanxi - Shanxi - Shanxi coal carving handicraft g
« پاسخ #1 : 14 آوریل 2016، 09:29:16 am »

, Yangquan coal carving moral things well, the beginning of success!
< p > Yangquan Coal carving quality is excellent, contains the history of "the black as ink, mild like jade; streamer shuojin. The training such as horse" and so there is mo reputation, to the production of coal carving black shiny,golden goose outlet, simple and elegant, natural showing a noble character, often make the viewer to wander around the fingers,tn pas cher, admiration and festivals. & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Yangquan coal of low mechanical strength, wear resistance, usually fine grinding to - below 300 mesh, so Yangquan Coal carving is very plastic, synthetic embryo lifelike, modelling fluent, free indirect, slightly and the parabolic system immediately glittered with a a myriad of Pearl treasure gas,hogan sito ufficiale, bright and glittering. & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Meijing also known as gagate, carbon black stone, black stones, lacquer coal, carbonized wood and so on, its formation dating back 1.5 million years of history. Partido is ancient oak, pine, cypress and other hardwood generation and inclusion in the middle of the coal seam, texture delicate, tough, shiny black,sac goyard pas cher, no lines, general coal than light, hardness higher than coal, opaque, strong luster black organic gems. Partido is composed of carbon (c) and organic matter, carbon accounted for 77.76, hydrogen (674, oxygen for 13.14, nitrogen accounted for 1.66, sulfur accounted for 0.66  and also contains a certain amount of quartz, feldspar, clay, pyrite and other minerals, its a dense collection of massive,tn homme pas cher, sometimes visible tree branch bifurcation and twigs traces. Beijing's hardness is 2.5---4, the relative density of 1.30---1.34. Beijing may be burning, smoke like flames,scarpe hogan outlet, and emit unpleasant odor. Meijing both humic coal hardness and both sapropelic coal soft, toughness, glass luster, dyes,golden goose outlet, to carve and creative. The carver as art creation material is Jiapin, gemologists called gagate. & nbsp;, Shanxi coal carving, carved crafts,hogan outlet online, Yangquan Coal carving, Shanxi gifts, carving crafts, Shanxi Yangquan Coal carving successful coal carving
Shanxi - Shanxi - Shanxi coal carving handicraft gift - Yangquan - a coal carving
 
   Life is long, the night is long
 
   Muc., inverse love
 
   Forget from when, even if you see the people miss
 
 
At that moment a lion appeared; on the scene, and made no attempt to molest5 the Pack-ASS owing to the presence of the driver, but he fell upon the wild ass, who had no one to protect him, and without more ado made a meal of him.
خارج شده است

cnyeh119a

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 248
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • vwx572
Sichuan securities regulatory bureau, the exposure of 12 black advisory body
« پاسخ #2 : 28 آوریل 2016، 10:39:25 pm »

Sichuan securities regulatory bureau, the exposure of 12 black advisory body
 Sichuan Securities Regulatory Bureau recently exposed the area this year, the first batch does not have a legitimate securities investment advisory body (website) list.
 Sichuan securities regulatory bureau said,hogan outlet, after verification,hogan sito ufficiale, the jurisdiction of the 12 agencies (website) has not been issued by the China Securities Regulatory Commission issued securities investment advisory business qualification certificate. This 12: Chengdu jinglve Investment Advisory Co., Ltd., Chengdu Yu Ying commerce Co.,hogan outlet, Ltd., Sichuan private consulting Co., Ltd., Chengdu Haide Consulting Co., Ltd,hogan outlet online, Chengdu Zhuo Feng Investment Consulting Co.,hogan interactive outlet, Ltd., wealth of the Three Kingdoms, Chengdu Jinsheng Investment Consulting Co., Ltd., Chengdu wisdom new software development Co., Ltd., Chengdu Kai Sheng Investment Advisory Co., Ltd., Chengdu Jinding Investment Co.,goyard prix, Ltd., Chengdu vibration West Investment Co., Ltd., Chengdu Tylenol Macro Investment Management Co., Ltd..
< p > Sichuan Securities Regulatory Bureau said, engaged in illegal securities advisory activities of organizations or individuals usually to sell software stocks, generation banking customers,nike tn soldes, private equity funds, media commentator, securities investment seminars, training, research reports and other name to carry out illegal securities advisory activities, or the establishment of the so-called financial website, blog, QQ group to recruit membership fees or offering consulting services,nike tn requin soldes, investors need to pay attention to the differential, beware of deception. Shanghai Securities News
Related Articles:
 
 
   EXO concer
 
   Xiong Dailin video background low grade students h
 
   Ivy Chen winter solstice sun from photos wearing sports attire and the old man than handsome (Figure
 
 
    The fugitive is a county in Shijiazhuang, Shijiazhuang Development Zone to rent the excavator, the above positioning equipment removed to about 300000 of the price to sell it, and then back to the home of a mine to work. Xiao Yun pretended to be a 24 year old girl with chat, let the other side to help find a job.
خارج شده است

cnyeh119a

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 248
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • vwx572
Ling Xiaosu and the couple broke the giant Jubilee
« پاسخ #3 : 02 مه 2016، 10:04:50 am »

Ling Xiaosu and his feelings and Chen Yao broke past the giant Jubilee private party,louboutin pas cher, intended to break both speculation rumors. Yaochen and lingxiaosu relationship development of twists and turns, from a model husband and wife to suddenly parted ways, divorce sensitive period also kill them a "third" Tang Yifei, lingxiaosu and Tang a Fe moment back betrayal slag male and small upper infamy.
< p > recently, the media exposed a group of lingxiaosu carrying wife Tang Yifei and giant Jubilee dinner picture,air max pas cher, he broke Yao Chenhun repeatedly derailed who broke the news giant jubilee and lingxiaosu couple joke was palpable, it seems to prove the giant jubilee and lingxiaosu brotherhood. From Ling Xiaosu and Yaochen divorce quarrel, Yifei Tang was called the third, to the giant thunder broke the divorce insider, Yaochen lingxiaosu event full of twists and turns. This group broke people and lingxiaosu brothers dinner drinking pictures, is the hype too broken.
 media exposure Ling Xiaosu couple with the giant Jubilee dinner photo
Ling Xiaosu and the couple broke the giant Jubilee party to prove the relationship between the brothers
< p > to insider revealed, lingxiaosu,tn requin pas cher, giant Jubilee a pedestrian in the after dinner transfer positions,golden goose outlet, giant Jubilee drove his girlfriend, lingxiaosu drove Tang Yifei, came to the sihuiqiao Huamao center across from a fight club. After entering the club, giant jubilee and lingxiaosu et al. Sitting in the position close to the "fighting cage",scarpe hogan outlet, fighting not opening, lingxiaosu and giant Jubilee accompanied by music chat to drink, and girlfriends is quietly sit on the side of listen.
 in September this year,hogan outlet online, the incident was unexpectedly reversed. Well-known person broke the giant Jubilee in micro blog released a called "Yaochen and lingxiaosu period distorted memories" article, named Yaochen and lingxiaosu divorce is because during Yao Chen four derailed, with numerous actor ambiguous unclear, taking the opportunity of lingxiaosu and Tang a Fe name. The giant Jubilee overwhelmed by the move, let everyone call cannot read. There are insiders behind him "brother sense of justice, however, there are many users did not understand the broke the news of his move, questioning him Yaochen lingxiaosu hype themselves. Recently, the giant jubilee and Ling Xiaosu together all couples fighting,hogan outlet online, comfortable chatting,nike tn pas cher, directed at the overthrow of speculation questioned.
Related Articles:
 
 
   Taiwan star pat MV body immersion leads to hypoxia
 
   Zhigang Zhao would like to see again marriage endi
 
   King Lauri
 
 
    However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

pe44apbe8

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 242
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • ghi554
Pudong yesterday considered refinancing plan holdi
« پاسخ #4 : 07 مه 2016، 05:23:18 am »

< p > with the CSRC statement will market a refinancing of the strict examination,nike tn pas cher, once disturbed market confidence in the Shanghai Pudong Development Bank yesterday's share price began to rebound, and promote the overall rise in the financial sector. But at the same time, also held a meeting on top of Shanghai Pudong Development Bank yesterday afternoon, consider the details of refinancing plan. Previously,scarpe hogan outlet, there is news that the scale of financing 40 billion.
Pudong yesterday considered refinancing plan holdings of Citigroup is unlikely
< p > Shanghai Pudong Development Bank (600000 market, shares bar) directors yesterday afternoon triggered market anticipated refinancing plan meeting, as of press time last night, when the reporter, details have not yet finalized. According to the analysis of the board of directors may be controversial.
< p > related analysts to reporters said that in view of the Shanghai Pudong Development Bank financing opportunity and the relevant background,hogan outlet, Shanghai financial group to integrate the curtain is expected to with Shanghai Pudong development bank refinancing finalized gradually opened, but Citigroup to take this opportunity to upgrade the internal stake in SPDB may very limited.
< p > analysts said that although Shanghai Pudong Development Bank Fujianhua earlier in the 15th anniversary of the Qing clearance says, Shanghai Pudong Development Bank do not need for the development of business financing,ugg soldes, but at the end of last year issued 60 billion debt expansion capital net room obviously have priority. Therefore, the additional expansion core capital has become "no choice",< p > but also analysis, the Shanghai Pudong Development Bank financing amount significantly more than the additional capital required amount, the starting equity purchase intention has implicitly if exposed.
< p > analysts said that because of the lack of confidence in the market,goyard pas cher, resulting in huge refinancing plan for investors to bring the earnings per share dilution effect further push the high A-share market valuation levels have concerns,hogan outlet, thereby contributing to after a few days the market a series of chain reactions. Shanghai Pudong development bank refinancing plan once investors blamed "malicious misappropriating behavior.
 Citigroup or a small amount of participation in additional
< p > data show that Shanghai Pudong Development Bank in 2007 6 at the end of the capital adequacy ratio of 8.46%, 9.27% by the end of 2006 than 0.81 percentage points decline, has been close to the bottom line of the provisions of Basel II 8%, will limit the further expansion of the Shanghai Pudong Development credit business. Huatai Securities analyst Lin Hao believes that under the tight monetary and real estate macro-control, bank credit spreads substantially reduced. And the volatility of the stock market will affect the bank's intermediate business income. If the Shanghai Pudong development, in order to maintain the growth rate of 20%,tn requin pas cher, according to the bottom line of the current credit scale and 8% in Basel II, and then consider the funding needs of 3-5 years,nike tn pas cher, the additional size should be moderate.
 refinancing has raised concerns about the market
< p > and in the Shanghai Pudong development bank refinancing plan is determined, Citibank whether would like to take this opportunity to stake in Shanghai Pudong Development Holdings once again become the focus of attention in the industry. Reporters from the options related to the data see Citibank currently holds 1.65 million shares of equity of the Shanghai Pudong Development Bank, accounting for the total share capital of 3.78%. Citigroup has repeatedly said, hope will stake in Shanghai Pudong Development Bank from 3.8% rose to nearly 20%. The meter >
Related Articles:
 
 
   Wenzhou private lending cente
 
   traditiona
 
   The Shenzhen stock exchange held for the first tim
 
 
   Morning of the trial was only carried out for half an hour.  the plaintiff argues that the bona fide sale stock behavior, and Huang Guangyu, cuckoo, who buy stock is the same time reverse trading, insider trading behavior in the loss and Huang Guangyu, cuckoo exist causal relationship.
خارج شده است

npg5euy1d

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 257
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • abc094
La Liga Derby two most popular star Messi on C, the latter defeat
« پاسخ #5 : 16 مه 2016، 08:00:01 pm »

the truth? The football world the truth? At least Real Madrid so sincere. "Aspen" of troubat wrote: "we have been overwhelming emotion, in the moment the outbreak." But in the end,hogan outlet online, Messi and Pedro's goal, so that the original hot white, rendering "a higher level" blue red.
< p > to not he repeatedly blocked the Barcelona striker 's shot, you can easily think of another - Arsenal goalkeeper Manuel Almunia Spanish. Look at him then resist the high, the strong Hu zhazai more lonely.
 Spain Derby, the most entertaining competition between the two teams, the most popular two star competition. Result: single combat Real Madrid but collapse, part of the C Luo defeat. After the derby, La Liga this season only proved a problem: this season has come to an end?
 Spain derby day, Madrid metro station, fans can buy a copy of any local newspaper headlines, are associated with this. A war of allure, the fans put this game called "the moment of truth".
 Valdez, the head of bright,scarpe hogan outlet, like fireflies in the dark. As unique,hogan outlet online, as superior, both Mr. 94 million small restricted area on the left side of a low shot or Rafael van der Vaart single pole, Valdes all anti leak.
 Bernabeu, the focus of European football. As the Spanish leader, Barcelona and Real Madrid with their 77 points, into the Holy Land station.
Most of the
 Derby, the wind
 Casey, the sad Hu slag
 well, you have to mention Messi. But you know, when a person can no longer find words to describe, in fact, he also tend to be boring.
La Liga Derby two most popular star Messi on C,hogan outlet, the latter defeat
 game
 Mei Xizheng was in such a predicament. So when asked about themselves and Cristiano Ronaldo, Messi to override oneself on the others,hogan olympia outlet, "this is two different things - it's just a Barcelona strong to Real Madrid, the problem is so simple."
 lens is unshaven roaring in Casillas,nike tn pas cher.
 tough life always don't need to explain. C Luo tried everything, but not to a person's strength to save the crumbling of the galaxy warships. But Messi,scarpe hogan outlet, only one thing he instinctively: a ghostly pace brisk to send a knife. (reporter Wang Weihong)
In contrast,
 do you know? The and Gianluigi Buffon, Petr Cech was named "the world's three major goalkeeper", in the past four games, should be punctured 11 times... Casey roared, who can defend the Real Madrid?
 Messi,scarpe hogan outlet, the ghosts of the pace of
Related Articls:
 
 
   Tevez public apology! The sto
 
   plot excit
 
   
 
 
   Last month, the French media exposed the former France international Cisse together with 3 other people use s..e..x video blackmail Valbuena. But the former Liverpool striker has not been involved in the case of a French prosecutor's investigation. But in the end, Cisse racketeering was released, I do not know whether it is affected by this, Cisse shortly after tearfully announced his retirement.
خارج شده است

fgh1p1ertt

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 270
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop498
a bolt from the blue
« پاسخ #6 : 20 مه 2016، 01:32:07 am »

a bolt from the blue
,hogan sito ufficiale
 at this point, I simply locked myself in the unit office, trying to quickly sort out the mess that has long been. < br / > the road, pine, in front of the building,hogan outlet online, the corridor Bobo acquaintances cross arm and,golden goose mid star, and I am worried only nod to answer. < br / > face office splotchy surface, and eyes swept the messy desktop,hogan outlet, my hands and feet at all does not want to move.
 for several days, always miss with the other side of Weihe, with Guaqian dying you. So that all the bits of memory such as rain pours -- < br / > although ideas have a hunch, even hard to make the mood resembles the water. However, concerns and repine unable to shake off. < br / > frail body hard to support the huge home, children already grew up, can you inquiries and worry remains unchanged. < br / > always worry about debt repayment, the temptation that interfere with the child's marriage, promised that what no matter it is difficult to completely put aside. < br / > hanyinongsun fun to write in the face, even dragging Bingqu also busy incessantly and discourage family rest you faint smile said nothing. < br / > the ailing man try to carry their own, extremely critical was sent to provincial capital of a large hospital,goyard paris, slightly sober and calculate a hurry home. < br / > condition just a turn for the better, emphysema can be temporarily repressor, you immediately returned to normal, bother to worry about busy unceasingly.  who became ill because of overwork, unexpectedly let himself stricker with illness and in one fell swoop is crushed, see the image you sickly, anyone will sigh again and again. < br / > may go through a tough encounter. It will be as if the sun is shining good luck,golden goose sneakers, everything in life will be attributed to calm the track. < br / > does have a similar situation, you moved from the city to return home, back to hometown breath of air, then the Syrian Xiang family friendship. < br / > kind of dreamy pastoral life, perhaps casting the hope of life, a beautiful day treasure in the deep memory.
 
   after some sloppy and simple disposal, directly to the danger of disease you send out the hospital, the family panic helpless. < br / > helpless, you are sent home, lie again on the familiar wooden bed, oxygen bottles pushed to the edge of the bed, on the body many in the pipe. < br / > you leaned over the bed, his face pain,scarpe hogan olympia, crimson forehead, handle a touch is not hot, suffering that no one can appreciate. < br / > hands shaking seems extreme discomfort, mouth whispered as if to express what,tn pas cher, perhaps due to oxygen tube caused by has been unable to speak. < br / > relatives and neighbors who heard the letter, or before or after came, medium warm friendship is worth a long heart prayed a miracle.
 
 when the footprints from the yard and
 
Related Articles:
 
 
   island
 
   You are one of my illness.
 
   I used to the Northwest
 
 
   The dancing circle little drops of water, such as golden dance, happily dizzy wave after wave of vortex. In the face of the wind, with the flavor of the sun, blown chaos of the rhythm of the rain, accidentally bumped into the eyes, so fresh a trace of warmth, self heart leapt, diffuse through the fingertips. Dipped in a drop of rain, on a piece of the sun, write your name, every brushstroke, each stroke, graffiti sunny smile.
خارج شده است

bfh5i2ert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 281
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn538
In 2015 the school burden Report
« پاسخ #7 : 05 ژوئن 2016، 10:28:58 pm »

two, specific measures
4,hogan sito ufficiale, optimization evaluation mechanism. Not only the teacher performance appraisal to teachers; not to "students" to evaluate the students. Construction of scientific and reasonable, to improve the overall quality of students to improve the evaluation mechanism.
In 2015 the school burden Report
1, improve the organization, the introduction of the system. The school has set up a "XX real burden of leadership team work and leadership responsibilities, a clear division of labor. Regularly organize special inspection report, the burden of the telephone, signed letters of responsibility with teachers, ensure to implement. On the basis of this, the school introduced the XX pestisides burden ten provision, the content of the main strict implementation of lesson plans, is strictly prohibited or subject and number; carefully design work, and strictly control the amount of homework (principle of first and second grade without leaving the job; third and fourth grade homework no more than 40 minutes; five or six grade homework no more than an hour) to ensure students every day not less than one hour of total amount of activity; strictly control the students in the school, non holiday make up a missed lesson and specialty guidance; control of supplementary readings, is strictly prohibited teacher sell or disguised marketing materials; strictly control the examination system; not arbitrarily increase the number of examinations and difficulty etc..
2015 school students report
2, pay attention to the improvement of students' life,pandora outlet, and build a new and perfect life for the students. Strive to achieve three combination, namely: not only pays attention to student's future life, and pay attention to the real life; not only pays attention to the life of reason, but also pay attention to the aesthetic, moral and emotional life; not only pays attention to the school life and family life.
xx Experimental School under the care and support of superiors, adhere to the quality-oriented education as the breakthrough point, strict implementation of superior "burden reduction" provision,scarpe hogan outlet, formulate feasible "burden",occhiali ray ban outlet, to cultivate the students' basic quality development as the goal, truly the education teaching activities into a category of target operation,hogan rebel outlet, promote the improvement of students' quality. At the same time our school through the "burden", release the students' psychological, for students to construct really relaxed and pleasant learning environment full of the pursuit of the true, the good and the beautiful. By reducing the burden also prompted the teachers committed to the education and teaching research, create a research type teachers, in order to make the "burden" and "efficiency" and spare no effort to promote the rapid development of the school.
1, only to the students "burden", ignore the "burden" to the teachers and parents.
5, home school communication, get support. Periodic teacher home visits,pandora outlet, through the two-way communication between teachers and parents,air max pas cher, parents to change on education biased idea, dilute parents look at female chicken, expectations for their children's psychological,tn requin pas cher, thereby reducing the students' heavy psychological pressure.
 one, the results achieved
 three, there are problems:
3, students "burden" and "negative" and teachers. Through the series of competitions and the basic skills training, teachers urge teachers to deeply study the teaching methods, greatly improve their teaching level. To make the students learn less and less trained, but well, truly "burden" to "efficiency" as the premise.
Related Articles:
 
 
   Security p
 
   2015 social practice programme
 
   Insurance intermediary contract (Taiwan model)
 
 
   Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آنلاین آنلاین
 • ارسال: 53,264
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آنلاین آنلاین
 • ارسال: 53,264
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.ruultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آنلاین آنلاین
 • ارسال: 53,264
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
خارج شده است

fmyyj91M

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 30
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • fgh397
热处理厂家行事的果敢风格
« پاسخ #11 : 19 ژوئن 2020، 01:28:09 pm »

 丘吉尔曾经说过:“勇气很有理由被当作人类德性之首,因为这种德性保证了所有其余的德性。”这里所说的勇气,就是一个男人的行动力,指男人行事要临危不乱、处变不惊、力排众议,要有破釜沉舟的决断力。没有做出决断的勇气,谈不上行动上的果敢。
 科学表明,行动力对于男人成功的重要性,已经远远超出了智商。一项对1048名男性经理人进行的能力测试发现,行动力指数的高低是一个男人事业成功与否的重要参数,其次是情商,再次才是智商。
 1.做生意在合适的条件下要敢于冒险
 很多南通热处理厂家想挣大钱,但总是有太多顾虑,面对未来的许多不确定因素,他们不去想“一万”,总去想“万一”,越想越可怕,结果无数的可能性就在这种犹豫和等待中化为乌有。
 也有些南通热处理厂家,担心再度创业失败,失去了现有的稳定利润。但对于想要做大做强的生意入来说,有时候需要豁出去, “舍不得孩子套不住狼”,不然是赚不了大钱的。当然,“孩子”舍出去了,也并非一定套得住“狼”,赔钱的事完全可能发生。不过要相信,能力是在实践中锻炼出来的,多一些经历,无论如何总是好事,总比原地踏步好。做生意,必须敢生意场上,用前瞻意识抢占“零竞争”市场于冒险,敢闯敢干,只要合乎法规,胆子大一点儿不为过。男人的冒险精神是最稀有的资源,但冒险并不意味着逞能逞勇,强行蛮干,这一点一定要清楚。
 张思民是一个敢冒险行动的南通热处理厂家。从中信公司辞职后,张思民义无反顾地选择自主创业,主攻海洋生物,抢占高新技术阵地。他面对的是个高风险和高收益的大战场。“险”和“大”正是张思民所刻意追逐的,这也是体现他生命价值的标识。
 1990年,张思民把目光投向了房地产业,他先在广东惠州买下一块地皮,建成公寓后又全部售出,赚回了一笔资金。1991年,张思民做出了一个差不多是他有生以来的最大冒险,他在深圳南山区买下一块地,准备建造一幢规模宏大的“海王大厦”。张思民的举动遭到了全体董事会成员的一致反对,因为这项计划大胆且近乎孤注一掷。
 当时公司的全部资金只有几千万元,而建造这幢大楼至少需要耗资2.5亿元。海王集团自创建以来,一直走的是一条负债经营的路子,资金大进大出,摊子四面铺开,这种经营方式虽然风险极大,但在国际上却被视为具有活力的标志。张思民看到这一点,他坚信公司的信誉和深圳的未来,决心孤注一掷,贷款营建“海王大厦”。“海王大厦”于1991年年底破土动工,1992年年底基础工程全部完工。
 后来张思民在谈及这件事时说:“大胆产生勇气,多疑产生恐惧。在挣钱过程中,绝没有十全十美、稳赚不赔的正确方案,有的只是成功的信心和冒险行动的准备。”如今,海王集团已发展成为中外闻名的集科、工、贸、文化于一体的现代化企业集团,旗下拥有各种类型的公司达36家,并在深圳、北京、海口、青岛等全国八个城市设立了自己的基地和分部,拥有固定资产近十亿元。
 最能挣钱的常常是那些敢于抓时机、敢于适度冒险的南通热处理厂家。格蒂无疑是这其中的典型代表。
 1893年,格蒂出生于美国的加利福尼亚州。1914年毕业返回美国后,他最初的意愿是进入美国外交界,但很快又改变了主意。
 当时美国石油工业已进入方兴未艾的年代,一种野心勃勃的创业精神鼓舞着年轻的格蒂到石油界去冒险。他想成为一个独立的石油经营者。于是,他向父亲提出请求,希望父亲投资给他到外面去挣钱干事业。
 但他父亲提出一个条件,投资后所得的利润,格蒂得30%,他本人得70%。作为父子,这个条件也许太苛刻了,但格蒂爽快地答应了,他有他自己的打算。格蒂向父亲借了一笔款项之后,便径自走出家门,独自来到俄克拉荷马州,进行他的第一次冒险事业。
 1916年春,格蒂领着一支钻探队,来到马斯科占郡石壁村附近,以500美元租借了一块地产,决定在这里试钻油井。工作开始后,他夜以继日地奋战在工地上。经过一个多月的艰苦奋战,终于打出了第一个油井,每天产油720桶。格蒂说:“我最初的成功,多少是靠运气。”因为他打第一口井就打出油来了,而有许多的石油冒险家曾经倾家荡产都未得到一滴石油。就在这年5月,他和他父亲合伙成立了“格蒂石油公司”。不过,虽说是合伙,他仍得遵循父亲原先提出的条件。只能收取这个公司30%的股益。即使如此,他的腰包里也依然财源滚滚。就在这一年,他就赚取了第一个百万美元,而他当年仅23岁。
 1919年,格蒂转到加利福尼亚州南部,进行他新的冒险计划。可能起初的努力失败了,在这里打的第一12井竟是个干洞,未见漓油。但他不甘失败,又买下了另一块小田地的租用权,决心继续再钻。然而,这块小田地实在太小了,不过比一间小小的房屋的地板略大一最,而且只有一条狭窄的通路可进入此地,载运物资与设备的卡车根本无法开进去。格蒂采纳了一个工人的建议,决定采用小型钻井设备。他和工人们一起,从很远的地方把物资和设备一件件扛到这块狭窄的土地上,然后再用手把钻机重新组合起来。当时,他的办公室就设在泥染灰封的汽车上。经过了一个多月奋战,他们终于在这里打出了油。随后,氨气空气混合器,格蒂移至洛杉矾南郊,进行新的钻探工作。这是一次很大的冒险,因为购买土地、添置设备以及其他准备工作已花去了大笔资金,如果在这里不成功,那么,他已赚取到的财富将会毁于一旦。为
此,格蒂亲自担任钻井监督,每天在钻井台上战斗十几个小时,混合器。打入3000米,未见有油;打入4000米,仍未见有油;当打入4350米时,终于打出油来了。不久,他又完成了第二口井的钻探工作。这两口油井,就为他赚取了40多万美元的纯利润。这是1925年的事情。冒险行动一次次地获得成功,促使格蒂去冒更大的险。
 1927年,他在克利佛同时开四个钻井,又获得了成功,他的收入又增加80万美元。这时,他建立了自己的储油库和炼油厂。1930年他父亲去世时,他个人手头已积攒下数百万美元了。随后的岁月,机遇也常伴随于格蒂身边。他所买的租田,十之八九都会钻出油来。而且,他的事业也一直顺风满帆,直到成为世界驰名的富豪。
 现代社会,冒险行动本身就是生意成功与否的重要一环,敢不敢冒险不仅是选择也是判断标准。有得到就必须有付出,机遇不会平白无故地降临到那些一味讲求稳妥的人,在它们剐降临到商海之中时,就被那些敢于冒险的南通热处理厂家先行抢走了。
 2.做生意要当机立断,有魄力
 如果把人生、事业、财富比作一座座大山,那么当机立断,有魄力的南通热处理厂家就会把每一个困难都当成一次挑战,把每一次挑战都当成一次机遇,并最后傲立巅峰!而缺乏行动力的热处理厂家,只能在后悔声中仰叹不已。
 当初只能做几百元生意,摆地摊的“无业”男人,十年后却成为了大老板,那是因为他的魄力结出来的果。是的,面对他的成就,其他的南通热处理厂家都不服气,会说当初我要是做,一定会比他赚得更多。不错!你的能力或许比他强,你的知识或许比他多,你的经验或许比他丰富,可是你当初为什么就不敢去做呢?这就是胆识的问题,也是魄力的问题。为什么面对同样的机遇,别人敢闯敢于,功成名就,赚了大钱,而你只有“愤青”的份儿呢?
 中国香港立信建筑置业公司的创始人霍英东,在香港居民的眼中是个“奇特的发迹者”。“白手起家,短期发迹”“无端发达”“轻而易举”“一举成功”等等,这些议论将这个男人的发迹蒙上了一层神奇的色彩。霍英东的发迹真的神秘吗?不。他的成功是因为他有一个可贵的品质,那就是不错过任何一个机会来发展自己的事业,能当机立断,敢于做出决断。
 20世纪50年代朝鲜战争停战以后,霍英东慧眼独具,看出了香港人多地少的特点,认准了房地产业大有可为,于是果敢地倾其多年的积蓄,投资到房地产市场。这无疑是比较大胆和冒险的行为,如果失败,他可能会血本无归、倾家荡产。但幸运的是,他赌对了。1954年开始,他着手成立了立信建筑置业公司,每日忙于拆旧楼、建新楼,又买又卖,大展宏图。用他自己的话说,他“从此翻开了人生崭新的、决定性的一页”!在他以前的房地产业,都是先花一笔钱购地建房,建成一座楼宇后再逐层出售,或按房收租。这种方法虽然稳妥踏实,但对于事业的快速发展却颇为不利。霍英东通过反复思考后想到了一个妙招,即预先把将要建筑的楼宇分层出售,再用收上来的资金建筑楼宇,来了一个“先售后建”。这一先一后的颠倒,使他得以用少量资金办了大事情。原来只能兴建一幢楼房的资金,他可以用来建筑几幢新楼,甚至更多;同时,他又能有较雄厚的资金购置好地皮,采购先进的建筑机械,从而提高建房质量和速度,降低建造成本。更具竞争力的是,他的楼宇位置比同行的更优越,而价格却比同行的更低廉。而且,有时他还采用分期付款的预售方式,使人人都能买得起霍英东的做法的确高明,他开创了大楼预售的先河,成就了房地产全新的经营模式。为了推广先出售后建筑的营销模式,霍英东率先采用了小册子及广告等形式广为宣传。他说:“我们开展各种宣传,以便更多的有余钱的人来买,譬如来港定居或投资的华侨、侨眷、劳累了半生略有积蓄的职员、赌博暴发户、做其他小生意胀满荷包的商贩,都可以来投资房产。谁不想自己有房住?只有众多的人关心它、了解它、参与它,我们的事业才有希望。”霍英东的广告效果颇为不错,立信建筑置业公司在短短的几年里所营建,所出售的高楼大厦就布满了香港、九龙地区,打破了香港房地产买卖的纪录。这个既不是建筑工程师出身,又非房地产经营老手的年轻人,在不长的时闻里便成了赫赫有名的楼宇住宅建筑大王、资产逾亿万的大富豪。
 现在,霍英东名下的公司有60余家,大部分都经营房地产生意,或与房地产关系密切。由他担任会长的香港地产建筑商会,经营着香港70%的建筑生意,他也成了声名显赫的楼宇大王。
 霍英东的魄力和果敢的行动力成为他挣钱的利器,特别是他开创的“先售后建”的销楼模式,改变了房地产业原有的格局,成为了后来房地产行业的一大标准,也成就了南通热处理厂家挣钱的新范式。
خارج شده است
 

این صفحه در 0.118 ثانیه 26 نمایش داده شد.