انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دوستی خالص‌ترین عشق است. دوستی والاترین صورت عشق است جایی که چیزی نمی‌خواهی، شرطی قائل نمی‌شوی، جایی که ایثار کردن عین لذت است. یکی بسیار نصیب می‌برد، اما این اصل نیست، این نصیب خودبخود پیش می‌آید. انسان نیاموخته که زیبایی‌های تنهایی را دریابد. او همیشه آوازهٔ جستن نوعی پیوند است، می‌خواهد با کسی باشد – با یک دوست، با یک پدر، با یک همسر، با یک فرزند، با یکی و کسی... اما نیاز اساسی آن است که به گونه‌ای فراموش کنی که تنهایی.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: ایده های شماره دو  (دفعات بازدید: 5304 بار)

nk75xpre2

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 253
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • ghi910
Hebei Tianjin Shanxi Henan vegetable prices rose significantly affected by the s
« پاسخ #15 : 06 ژوئن 2016، 04:06:12 pm »

information collection staff to reflect the farmers' market share lead Blizzard dealers dropped, vegetable prices rose sharply. Monitoring varieties, celery,nike tn pas cher, lettuce stock, the other 11 kinds of vegetables prices ranging from 33% to 150%. Snow on the Henan Jiyuan vegetables influence is larger also,chaussure air jordan pas cher, rape, spinach, lettuce, doubling the price, tomatoes, cucumber, eggplant rose also in half. Vegetable prices rose more obvious region and Shanxi Datong, Yangquan, Linfen, Xi'an, Yan'an, Tongchuan, Weinan,scarpe golden goose, Shandong Liaocheng, Heze, Weihai.
 affected by the impact of the northern part of the snow, the overall rise in vegetable prices. Hebei, Tianjin, Shanxi,nmd runner pas cher, Henan,scarpe hogan outlet, Shaanxi and other provinces in the forefront of vegetable prices rose.
Hebei Tianjin Shanxi Henan vegetable prices rose significantly affected by the snow
< p > the Xinhua news agency, Beijing, November 11 (reporter Ouyang Dina), according to Xinhua news agency, national agricultural and sideline products and prices of agricultural means of production market monitoring system, compared with the previous day, November 11, the overall rise in the national average price of vegetables,hogan olympia outlet, pork prices rose slightly, eggs, grain and oil products,nike tn pas cher, milk prices basically stable. Affected by the snow, Hebei, Tianjin, Shanxi, Henan, Shaanxi and other places prices gainers. Is expected to continue with the snowfall weather,golden goose deluxe brand, fresh agricultural products, including vegetables, prices will continue to rise in the short term.
According to the Shijiazhuang
 11, pig haunch of meat and pork prices rose 0.2% and 0.1%, and 9.20 yuan to 10.08 yuan per kilogram. There are about 15 places in the city of pork prices, the price of 6 cities fell, it is expected that the recent rise in pork prices will gradually. Egg prices unchanged for 3 consecutive days, to 3.86 yuan per catty.
 edible oil prices basically stable. Pure soybean oil prices edged down 0.1%, the remaining 6 varieties of monitoring prices were flat. According to the Yuquanlu Road Beijing grain and oil wholesale market news, the market recently the bulk of soybean oil prices rose slightly, some brands soybean oil per box (5 liters &times; 4 barrels) rose 2 yuan.
Related Articles:
 
 
   
 
   Sichuan Wanyuan heavy snow all the territory of the traffic interruption
 
   Shaanxi Province, hiring 3800 college graduates to
 
 
   Hebei regulations prohibited to report the material transferred to report unit or informants, without consent of the informants, is strictly prohibited in verification, investigation, publicity, leakage in reward processes, open informants situation, otherwise it will be severely dealt with according to discipline.
خارج شده است

cdg3bmz6e

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 218
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop062
The highest level of village affairs meeting Li Keqiang and the desk to desk to
« پاسخ #16 : 11 ژوئن 2016، 03:52:00 am »

The highest level of village affairs meeting: Li Keqiang and the villagers desk to desk to listen to the views of Li Keqiang | forum | Li Keqiang Yee Village< br / > 27, in a picture of "democratic management,hogan outlet, scientific decision-making" red characters,adidas yeezy pas cher, Li said: "the work of the government to let people get benefits, let the people live a good life." Liu Zhen photography< p > hearing brick base into the walls, is a row of withered poplar tree and a dirt road, dust kicked up by the wind blows, rushed to human eyes. Courtyard cottage close white ceramic tile, old,hogan roma outlet, dusty color show. Outside the hospital not far away, a cow is bored and wagged his tail.
 this is a courtyard in the north of China. In addition to the hospital door more than two bus and hospital to gather more and more villagers here, and usually there is not a fraction of difference. The villagers know that their village came a big man".
< p > Li to come straight to the point to attend a meeting of the party members, representatives of the masses said: "to me this is to listen to your opinions and suggestions on the education practice of the mass line of the party, you have anything to say, open said."
 "have something to say, though, open to say"
 however, they proposed the opinions and demands is unambiguous. The first speech to the village party secretary, breath mention three major issues: Village Road impassability, drought and water shortage, voltage instability, immediately people added two big problems: sandstorm is too large, village health room conditions were too poor. Director of the village women's Federation is reflected,chaussure tn pas cher, strong labor are out of work, women do farm work but no technology, want to engage in "big culture" and did not cover the housing money. Another villager suggested that people in the village is not much love buy endowment insurance, feel worthwhile, but buy health insurance are willing to; and a villager complain is the promotion of drip irrigation equipment "the price is too high": an acre to spend 1000 yuan Pu pipeline, with only a year.
 ciqingcijing,golden goose mid star, Li Keqiang deja vu. His early career was in the youth, "official" to the brigade secretary. At that time,hogan outlet, every day he need to come up with a lot of time,scarpe golden goose, carefully arranged by members of the production team every labor content, team of the size of the transaction processing, including convened a meeting of representatives of the villagers. This may be why he can quickly and the table
 
< p > at first, some of the villagers showed a little stiff: a villager side to speak while rubbing his hands, and a village women's Federation director, because embarrassed per say two words muzzled laugh for a while.
< p > two days ago, Li has just in Zhongnanhai first meeting room chaired the executive meeting of the State Council, plan to further promote the healthy development of the capital market, to determine this year to deepen the medical and health system reform priorities. Attended the meeting, vice premier of the State Council, as well as dozens of ministries and commissions responsible person. Two days later on March 27, Li across the four levels of the provincial, city, county,ray ban outlet, town, Chifeng City, Inner Mongolia Wengniute Qiaotou town Taiping Zhuang Cun Wei of conference room directly to the. Across his table is more than a dozen due to years of black and red face exposed to the weather, the authentic peasant.
 to listen to the views of
Related Articls:
 
 
   Hubei prov
 
   Li Keqiang
 
   Remain closed due to haze Haze - - closed - Nanjing Nanjing city schools
 
 
   Its interpretation, the so-called practice assessment of undergraduate and pilot college, are similar to the Yellow Sea college in Shandong Province, such institutions in the spring college entrance examination for enrollment. According to his understanding, in the past year, the number of such enrollment, generally more than 1/3 of the expected number of recruits.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.108 ثانیه 25 نمایش داده شد.