انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

موفقیت یک مسیر است نه یک مقصد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کلافکی  (دفعات بازدید: 842 بار)

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
کلافکی
« : 02 مارس 2013، 11:06:27 am »

کلافکی
تا به حال دقت کرده اید که گاهی می گویید: «این مسأله مرا کلافه کرده است، دیگر خسته شده ام.» خداوند نمی خواهد که شما با خستگی و کلافگی زندگی کنید. چند نکته می گویم که امیدوارم خستگی ها و کلافگی های تان را از بین ببرد. کلافگی نشانه ی ندانستن است، ندانستن روح و سردرگمی جسم، نداشتن آگاهی و دانش، دانش، علم خدادادی است، آگاهی از جانب خداست. بعضی از مردم آنقدر روی کاری که در حال انجامش هستند، متمرکز می شوند که دیگر مابقی احتیاجات و نیازهایشان را نمی بینند.
اوایل بیشتر فکرم متمرکز این بود که من دارم چه کار می کنم و چه می خواهم و این خودخواهی بود. آن قدر در خودم بودم که اگر کسی در آن رابطه نمی خواست کمک کند، هیچ چیز دیگر را درنظر نداشتم و از او ناراحت می شدم و این اصلاً درست نبود. شاید در دنیا درست باشد ولی در ملکوت خدا، کار نمی دهد. چیزی که خیلی خدا را ناراحت می کند، رفتار نادرست با مردم است.
خدا عاشق همه ی ماست، نه فقط آنانی که مسئول چیزی هستند یا مال و مکنت و تحصیلات عالیه دارند، فکر می کنم که خدا خیلی ناراحت می شود وقتی کسی که مسئولیتی دارد و چند نفر زیردست دارد، با آنان بدرفتاری می کند.
بعضی ها آنقدر به دنبال موفقیت هستند که حتی صدای خانواده شان که تشنه توجه اند را نمی شنوند. وقتی که ما غرق در احتیاجات مان می شویم، از بقیه ی چیزها غافل می شویم. این، نهایت افراط است. باید یاد بگیریم که چگونه متمرکز باشیم تا شیطان نتواند ما را از آن همه چیزهایی که سر راه مان می آید، بدزدد. همین طور باید حواس مان به احتیاجات کسانی که در اطراف مان هستند و چشمان شان به ماست، باشد چون ما می توانیم آنقدر غرق در خودخواهی شویم که زندگی زناشویی و خانواده ی خود را هم از دست بدهیم.
بعضی افراد بسیار سریع حواس شان پرت می شود و هیچ وقت نمی توانند روی یک چیز ثابت بمانند و هیچ وقت در زندگی شان کاری را به انجام نمی رسانند.
همان طور که می دانید، شیطان استاد منحرف کردن است. تا به حال پیش آمده که وقتی نماز می خوانید یا دعا می کنید، حواس تان پرت و منحرف شود؟
سعی کنید فقط پنج دقیقه در حضور خدا بنشینید. مطمئناً در این حالت یا کمرتان درد می گیرد یا تلفن زنگ می زند یا ... بعد هم ممکن است در بزنند!
شیطان، عاشق این است که حواس ما را پرت کند. هنگامی که می خواهیم کار خداپسندانه ای انجام دهیم، ده ها کار دیگر پیش می آید. در این صورت هیچ کدام از کارهای مان انجام نمی شود و کلافه می شویم. گاهی با خودمان می گوییم که فلان چیز یادم نرود ولی خداوند چیزی که باید یادمان بماند را به یادمان می آورد. بله حتی می توانیم برای یادآور شدن هم به خدا اعتماد کنیم.
وقتی کلام خدا را می شنویم یا به انجام کار خیری مشغول می شویم، شیطان از طریق فکرمان، اجازه نمی دهد روی آن کلام یا کار تمرکز کنیم. در این مواقع، تنها راه آن است که به شیطان توجه نکرده و آن کار را به انجام برسانیم؛ نه تنها فقط بشنویم و بخوانیم بلکه انجام هم بدهیم، شما می توانید تمام روز، بر سر شیطان فریاد بزنید یا به کسی محبت کنید و به نیکویی کردن به مردم ادامه دهید، آن وقت است که شیطان دستش بسته می شود و نمی داند که با شما چه کار کند. چون با محبت رفتار کردن، یک نوع جنگ روحانی در برابر شیطان است.
شیطان می خواهد قلب تان را نسبت به محبت کردن سخت کند تا وقتی ناراحت هستید، هیچ کس دیگری برای تان اهمیت نداشته باشد. شما عصبانی هستید چون هیچ کس دیگری به شما اهمیت نمی دهد.
وقتی ما مشکل داریم و نمی توانیم حلش کنیم، احتیاج به درو کردن داریم و درو کردن هم بدون این که کاشته باشیم، امکان ندارد چون «هرچه بکاری، همان را درو خواهی کرد.» پس اگر به داد کسی برسید، خدا هم به داد شما می رسد و یا کسی را بر سر راه تان قرار می دهد که به داد شما برسد. آری، این همان نیازی است که ما به یکدیگر داریم و من تا مشکل کسی را حل نکنم و دست کسی را نگیرم، کس دیگری هم مشکل مرا حل نمی کند.
«کسی که جهاد و تلاش کند، برای خود جهاد می کند چرا که خداوند از همه ی جهانیان بی نیاز است.» (سوره ی عنکبوت، آیه ی 6)
از این به بعد وقتی کسی را می بینید که مشکل دارد، لازم است به خدا توکل کنید و در عین حال نیکویی هم بکنید، لازم است برای بقیه ی مردم هم برکت باشید، لازم است تعهدتان را نگه دارید، لازم است فقط به درد دیگران رسیدگی کنید چون کلید پیروزی شما همین است: «کمک به دیگران». آیا احساس می کنید در زندگی تان مشکلی پس از مشکل دیگر وجود دارد؟ می بایست مشکلاتی که قادر به حل آنها نیستید را به سادگی به خدا بسپارید. آن گاه در می یابید که چه کاری از شما ساخته است و چه کاری ساخته نیست.
پس وقتی که خدا می گوید کاری را انجام بدهید، وقتی که یک دید و رؤیا دارید، وقتی که هدف مشخصی دارید یا کاری را می خواهید انجام دهید، شیطان سعی می کند مداخله کند.
دیر یا زود ممکن است موردی پیش بیاید که خشمگین شوید و ... در نهایت بهترین راه، این است که دعا کنیم تا خداوند ما را از درون تغییر دهد چرا که هر قدر هم خودمان را کنترل کنیم، مشکلات مان به طور کامل و صددرصد حل نمی شود و به طور حتم خدا باید تغییرمان دهد. ما نمی توانیم مردم را عوض کنیم بلکه خدا باید از درون، مردم را تغییر دهد.
اگر کاری از شما بر نمی آید، فقط بگویید: «خدایا می خواهم به تو اعتماد کنم که عمل کنی و توجهی به دروغ هایی که شیطان می گوید، ندارم و از زندگی خود لذت می برم.»
وقتی که مشکلی دارید و هیچ کاری هم از دست تان بر نمی آید، اشکالی ندارد که از زندگی تان لذت ببرید، در حقیقت این شادی، به آن مسأله کمک هم می کند زیرا شادی شما، قوت شماست.
وقتی شیطان شما را شاد ببیند، می فهمد که در نبرد با شما شکست خورده چرا که او به دنبال شادی شماست.
شیطان نمی خواهد شما شاد باشید، می خواهد شادی تان را بدزدد.
حال به عواملی که باعث از دست دادن شادی و آرامش تان شده، رجوع کنید و مسلم بدانید که کار شیطان است که از طریق فکر شما وارد می شود.
در این مطلب هیچ شکی نداشته باشید و از امروز در اصلاح آن عوامل کوشش کنید.
کدام یک از شما در زندگی اش یک نفر یا بیشتر وجود دارد که می خواهد شادی اش را بدزدد؟
کدام یک از شما در زندگی اش یک نفر یا بیشتر وجوددارد که شیطان می خواهد شادی اش را از طریق آنان بدزدد؟
به این نکته دقت کنید که آن افراد خودشان هم نمی دانند که شیطان از طریق آنان نفوذ می کند.
پس شما نباید از آن اشخاص، رنجشی به دل بگیرید چون در همان زمان است که شیطان از طریق فکر شما هم وارد عمل می شود و چیزی به شما می گوید تا به فرد مقابل بگویید و همچنین چیزی هم به او می گوید تا به شما بگوید و از این جاست که بر سر هیچ و پوچ، درگیری شروع می شود.
قدرت شما، در شادی شماست. آیا می خواهید بازیچه ی شیطان باشید یا به او بگویید که من شادی وآرامشم را از دست نمی دهم؟ هنگامی که روی این مسائل خوب کار کردید، نقش خدا در زندگی تان بیشتر می شود. هرچه بیشتر خودتان را برای کمک به مردم در دسترس قرار دهید، باید بیش تر قوه ی تشخیص داشته باشید چون مردمی وجود دارند که به وسیله ی خدا، نزد شما فرستاده می شوند و مردمی هم به وسیله ی دشمنان شما، به وسیله ی شیطان تا وجوتان را از آرامش خالی کنند.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 257
    • abc094
Life without regret _0
« پاسخ #1 : 13 آوریل 2016، 10:21:05 am »

Life without regret
 the world there are many kinds of love, love is not necessarily to have a look,air jordan homme, is also a kind of love. When you are deeply in love with a person, no matter how the form of love, their essence is the same. I stand in the far away from you, in silence and sincere and melancholy look at you,hogan outlet, walk through this life.
 < br / > because your happiness is my happiness on the basis of, if only because of my presence caused you pain, then for you,scarpe hogan outlet, for me, I must disappear from your life.

< br / > I won't be sad,tn requin pas cher, even in recall your smile at the moment, because I love you is the life in a valuable asset, a pen forever will only too little and too much wealth.

my persistent retention to your deep love,golden goose outlet, because I understand that it is the most beautiful I have a life

< br / > perhaps, doomed to a life I can not get your infatuation love,hogan outlet, then please let me quietly love you,louboutin soldes, this is enough,golden goose saldi, to meet with you and have made me the life of no regrets...

Related Articls:

See you next time Say

For love l

Instead of looking for an excuse, it is better to say that I don't love.

I also thought about Lillian, our parents' part-time maid. I could almost touch calmness when Ithought about Lillian, with her gentle voice and radiant smile. I knew Lillian was praying for me; she always prays for our family, especially when one of us is away.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 239
    • klm412
Dawn shot video Amway the sun Song Hye Kyo surpris
« پاسخ #2 : 01 مه 2016، 02:20:56 pm »

dawn with Joe sister appeared together, a large number of users to ask why Joe sister will appear? Why would know the dawn? Asked Joe sister will not be a sequel, dawn is not going to Korea for money? It is reported that the original Joe sister very low-key to Hongkong. Why low? Because qiaomei song Joong ki will be in next month,scarpe hogan outlet, 24,hogan sito ufficiale, is the direct descendant of the sun "to Hong Kong campaign, so this time to come to Hong Kong to deliberately play low-key, the whereabouts of the mysterious completely did not say clearly in where, and take the opportunity with friends dawn poly a poly.
< p > according to Hong Kong media reports, at the dawn of the Facebook all day update dynamics, attracted a lot of users attention,air max pas cher, although the dawn was in the program said he did not see the drama,hogan sito ufficiale, but see song and song Joong ki starring Korean drama, the direct descendant of the sun. " Dawn also to the "for the first time for you to introduce" in the title upload video,hogan outlet, the dawn of the film, said: "we must look at the same thing is the sun's descendants, to see, good touched,chaussure jordan pas cher, wipe tears." Later, more make a V word weeping gesture,hogan olympia outlet, then Song Hye Kyo suddenly appeared!
< p > qiaomei smile and give V, also with the dawn together erect thumb,hogan rebel outlet, this piece of uploaded just twenty minutes there are more than 800 watch, users for Joe's sister scare! After Joe's sister in instagram upload with a video and photo, message to his brother to describe the dawn, said you know almost ten years, also said dawn is & quot; such a loyal friend/brother." is loyal friends with brothers!
 dawn and Song Hye Kyo
Dawn shot video Amway "the sun" Song Hye Kyo surprise coming (Figure)
Related Articles:

Makiyo fin

Fan Bingbi

Donnie Yen appeared in the street corner shop to e

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • def870

,hogan outlet online
 it is reported that the final results will be announced in December 20th this year in Garner,hogan outlet online, Accra. In addition "daily sports newspaper" also did not forget to remind readers that 2012 FIFA globes finally announced the time is on the 7th of January,hogan outlet online, atop the from Lionel Messi,scarpe hogan outlet, Iniesta,chaussure louboutin pas cher, c Luo have.
< p > "daily sports newspaper", according to the latest news,air jordan pas cher, this year's African Footballer of the year three list has now been published,goyard pas cher, Barcelona this season, the new signings Alexander - song will and Didier Drogba, Yaya Toure compete for the honor.
< p > another finalists also from Ivory Coast, Yaya Toure with last season with Manchester City won the Premiership champions can display in this year to compete for the African Footballer of the year.
 came to Barcelona, Alexander - song has not become the first team is definitely the main force, but attendance is still considerable. The date of the season in 8 appearances in La Liga played 600 minutes, Champions League 6 appearances and played 349 minutes, during which time he scored 1 goals.
< p > currently plays for Shanghai Shenhua in the Ivory Coast star Didier Drogba also nominated for the African Footballer of the year this year, the top three, he last season with Chelsea won the club's first Champions League trophy. His performance to the decisive role.
African Footballer of the year three announced new aid Drogba Barcelona PK small Toure
 "daily sports newspaper": Alexander - Song African Footballer of the year three finalists this year
< p > Alexander song on the season playing in the Premiership giants Arsenal, although not team won the trophy,air max homme pas cher, but by virtue of excellent performance, he is easy to Barcelona this summer's favor, and then complete the transfer.
Related Articls:

fashionable girl after marriage transformation

Rooney won

The game postiga still as an arrow with a top on the front, but desire to attack the strong c Luo many times before in into the penalty area, and in the Netherlands strong attack before, Portugal after a huge defence and midfield defensive pressure and basic too busy saving organization. The heavy duty of the offensive team organizes falls on Nani's shoulder, but he basically did not make a contribution.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Changan micro customer sales in April fell by 46.16%
« پاسخ #4 : 20 مه 2016، 12:02:09 am »

&quot,spaccio hogan outlet;mini car business decline is the main reason for the decline in performance of Changan." Changan automobile relevant person in charge explained to reporters.
2012 Changan group's overall sales target of 2 million units, the independent brand product sales accounted for more than six. The autonomous passenger car about 400 thousand, an increase of nearly 100% compared to last year. Visible, Chang'an is trying to get rid of mini car brings adverse effects, and a rapid increase in venture investment and layout of the independent brand passenger car, is the focus of Changan future.
 Changan Mazda's strategy in the Chinese market has always been biased, both from the product import or brand building,golden goose saldi, there is little contribution." Auto industry analyst Jia Xinguang told reporters
Changan micro customer sales in April fell by 46.16%
 data show that in April this year,bottes ugg france, Changan mini passenger car sales of 33915, a decline of 46.16%. Changan in April this year, car sales for 137 thousand and 200 vehicles, an increase of 2.13%. Among them, the company sales department to 3.24 million, an increase of 9.18%; Changan Fuma sales were $428 million, an increase of 20.96%; above the two companies sales accounted for 54.9% of total April sales.
 Changan car this year, a quarterly show that a quarter of the company's net profit fell nearly eight percent. Last year in Changan and Wuling mini car sales gap of 550 thousand cars in the car field advantage has gone.
 Changan car on a round of financing due to the timing is not good, almost did not achieve any effect." The auto industry analyst told reporters, therefore, due to the large demand for funds in Changan itself, at the same time,nike tn pas cher, the expected size of financing is too large, Changan auto financing gap is difficult to fill the need to face the fact.
Zhang Baolin, President of
 in the consolidated business statements in the joint venture, investment income also decreased. Data show that in 2011, the combined business loss of $4.35%, of which the fourth quarter loss of up to one billion yuan; investment income of $. Changan, Changan, SUZUKI, Foma Foma Jiangling holdings contributed about 0195 yuan,sac goyard pas cher, 1 billion 304 million billion yuan and 286 million yuan.
 "at present,saldi golden goose, both the lack of product reserves,air jordan pas cher, and the lack of funds in Changan car situation is clearly compared to the passive", an automotive analyst told the "daily economic news" reporter.
 Changan automobile has said that Changan car is to seize the opportunity of the rapid development of China's auto industry, which has made a series of very good preparation for several years. According to the Changan Automobile plan for 2012 and 2015 to 2016 years, Changan sold more than 400 million, in 2020 before reaching 600 million scale,air max pas cher, "we hope that 60% is the independent brand, we do the the planning, but also for the success of the planning to prepare a series of, especially in product research and development."
Related Articles:

Sanlux environmental rectification sad clearance

CCB responded not received notice of the U.S. bank holdings

SVA insolvent the huge loss o

Customers can eliminate prejudice against Chinese products." Liang Wengen stressed that Trinity products price is not cheap, in the China national machinery manufacturing field, Trinity products has always been known for its high-quality and high prices, and won the high recognition in the market, the Sany Heavy Industry has grown as the world's largest concrete machinery manufacturer.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
Some sad love classic statement of love, don't lov
« پاسخ #5 : 27 مه 2016، 03:50:18 pm »

< p > I am always running after,scarpe golden goose, those black tides from the cliff, but forget the wheel of life, a season Qiao Qiao open, and quietly withered, without antecedents of sunflower.
 success is your dream of red roses, frustration is that throughout the surrounding acupuncture. Happiness is your hard work to obtain the fruits of sorrow is that premature blighted grain.
 in this world, only those men who really feel happy can give women happiness.
The state of

the scenery along the way I can only walk and forget
 a beautiful figure of a woman's best action is to back away - memories of such a woman,scarpe hogan outlet.
 life is not all of the choice of title or is not a problem,hogan outlet, most of it is the application of questions, to our little bit of argument, the process of choice,hogan sito ufficiale, wrong or not.
 if a woman is not sexy, she needs emotion; if she is not emotional, she needs reason; if she is not reasonable, she has to know himself only she has is misfortune.
 the so-called forever, is never to touch the distant. The so-called despair. Is I stand here, the front is the horizon, behind the whole decadent world I miss you, but you give the fatal once.

respect for others is a virtue, the respect is a kind of happiness
 never again, no matter how difficult, no matter whether you will hear one to you, as originally cherish the love.
 every love, have to experience the anticipation and disappointment, hesitation and affirmation, smile and heart. Crying does not matter, as long as there is a smile, after the missing, then you still love this person, and then create. No love is not need to be repeatedly tested.
 love,sca goyard pas cher, don't love. Always in the farewell.
;
 silence can make me feel the freedom of breath and the original position of myself,occhiali ray ban outlet.
 is a chess game being manipulated, the pieces are not supposed to have any complaints.
Some sad love classic statement of love, don't love. Always in the farewell
 after the failure and setbacks, I learned to be tough; in the sense of misunderstanding and injustice, I learned tolerance; after the loss and departure,hogan sito ufficiale, I know how to cherish.

heart to let you >
 lost the fate of people, even in the same city, it is not easy to meet.
 there is a kind of to see the pain, this kind of love is still buried in my heart, let me think of you more and more strong, but I can only put you in my heart.
 maybe love is just because of loneliness. Need to find a person to love. Even if there is no ending.
 angel wings broken,occhiali da sole ray ban, fall into the earth, became our sadness; integrity of the capsule thrown, and spread to the world, became Satan's wand.
 don't try so hard, the best things come when you least expect them to.
Related Articles:

Delta 400

Niu Gensheng's classic quotations

I would like this perched on his castle, watching the time time quietly, flow like water. I do not know whether the traces of the years, has been hanging on my face, whether it has been engraved in my heart. I know that one day, my eyes no longer like snowflakes clear. A heavy snow over the years, will remember the snow behind the woman, once in the past, such as snow.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
Insured pick immediate effect to the stability of the array
« پاسخ #6 : 30 مه 2016، 06:54:44 pm »

< p > due to auto theft rescue agreed "car theft disaster insurance liability on the card after, company a correction on the morrow zero hour effect", the front of the card have purchased car owner Mr. Huang the next day in the South China Sea registration, that is, to inform the insurance managers handle the relevant correction procedures. But at that time, the agency said Saturday, the day of the insurance company does not work, next Monday to help Mr. huang. Unexpectedly, on Saturday night, Mr. Huang's passenger cars were stolen.
Insured pick "immediate effect" to the stability of the array
 survey: Auto Insurance "vacuum" due to "take effect the next day"
 insurance did not come into effect
 case two: the agency did not work on the weekend to take effect to postpone the insurance
 claims fails, Mr. Huang will be the insurance company to court. After that the court,cheap pandora jewelry, Mr. Huang after the insurance on the licensing of vehicles to inform the defendant's salesman for correcting procedures, already perform the corresponding obligations, pursuant to the judgment of the insurance company claims and pay the corresponding interest.
 case 1:
 car insurance should be made clear when the effective time.
< p > value of more than 300 million yuan of the car, open the 9 km self ignition burned and key problem is the insurance did not take effect,tn pas cher, which is the recent media reports eagerly occurred in Beijing with luxury supercar spontaneous events. This incident occurred,chaussure air jordan soldes, in addition to the cause of the direct cause of the cause of the direct cause of the accident,hogan outlet online, but also behind the transmission of auto insurance, the next day to come into effect, the hidden dangers. In the daily consumption of cars, auto insurance is likely to exist in a vacuum is a more general situation. In the Foshan region, there have been due to the "vacuum period" of auto insurance dispute owners and insurance companies to go to court. Therefore,scarpe golden goose, owners in the purchase of insurance of particular concern, auto insurance when to enter into force, because "with immediate effect" than "the day after the entry into force of insurance, otherwise once insurance" vacuum "accident insurance may is not" insurance ".
 because of insurance company week >
< p > from CNR news said that Beijing,hogan outlet online, a Mr. Zhang to bare the prices of 318 million yuan price bought a super run car,spaccio golden goose, also spent 10 million yuan on the insurance. The day about 9 km, sports car rear engine parts of the explosion occurred on fire. At this point, from the owner to lift the car from the shop only 5 hours or so.
 in Foshan,tn pas cher, there had been a mini bus owners encounter in the insurance vacuum period was stolen, but fortunately the final owner won the lawsuit with the insurance company.
 Zhang said, the sports car did not self ignition insurance, and the insurance is not effective. Although the car advocate later said that because it believes that the quality of the car caused by spontaneous combustion, so even if the insurance is not going to go to the insurance company, but to find the dealer and car prices. But from another point of view, once the dealers, car prices will not be returned, Mr. Zhang is likely to also can not get insurance.
 be careful the next day to come into effect to stay out of trouble for the day out of the issue of claims prone to disputes
 luxury super run spontaneous combustion
 text / reporter Wang Pengtu / reporter Long Chengtong
Related Articls:

Uncertain fate sharing econom

Zhang Zhaoyang ten years of interview I was a mix of liberal people Wanzhu with

Torn packaging paper chain ho

According to his introduction, Mcglaughlin to clothing as the main commodity, 80% of revenue from online sales, and another 20% from the line under the store. Expansion of the line under the store led to a decline in gross profit Mcglaughlin, while relying entirely on online sales Dangdang does not exist this problem.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Workshop summary of the workshop in 2013 _0
« پاسخ #7 : 04 ژوئن 2016، 07:06:20 pm »

in short, XX years, although made some achievements, but there are still many problems and deficiencies, mainly in the following aspects: first, security:
2013 workshop work summary
XX blink of an eye
 two, pay close attention to safety management does not relax.
 three,hogan outlet, production, technology management has been strengthened.
 first,air max 90 baratas, the team's construction and management has been strengthened.
 four, site management to improve.
2,golden goose sito ufficiale, strengthen their professional knowledge learning. Workshop class leader's responsibility directly affect the quality of the work of the workshop, therefore, to understand the process requirements of the product, to seriously study the API standard, so that I can really play the technical backbone and exemplary role.
 years have passed, looking back over the past year, under the leadership of the care and the help of colleagues. As to officers, stewards, do nothing for the target. Conscientiously perform their duties, the successful completion of the task. In order to better do a good job in the future production tasks, sum up experience, improve work methods and efficiency, overcome the problem. In order to do a good job in the XX years of the work, is now the work of XX summed up as follows:
2, the illegal operation of almost no treatment. In the course of the work
1, security management is not enough. Safety training is not in place, the check is not in place,tn requin pas cher, have a lot of time, because of the amount of labor is relatively large,air jordan pas cher, the worker's physical consumption is relatively large. Therefore in process of production safety inspection, safety hazards found no serious pointed out or not in accordance with the safety management system of punishment, want to come now is completely wrong, before the accident did not happen, you should not sensibilities, only in this way can we eliminate security risks. To this end, I would like to work in the future, there is no human face security risks have not been pointed out or processed.
 security management has a lot of not in place, this is mainly in the following points:
1,hogan outlet, make full use of workshop before class, the company will be bigger and stronger spirit seriously convey, so that the workshop staff really understand the company's development requirements, prospects and goals, build and build staff to plant the idea of home.
1, strengthen the team safety inspection efforts, and improve the job responsibility system, found that the issue of timely notification and rectification, so that security risks greatly reduced, to ensure the safety of production XX.
 to develop a field management system, and in the production process to seriously implement, and seriously organize the implementation, so that the field management has been greatly improved.
Workshop summary of the workshop in 2013
< p > Quality Technology for team equipped with a full-time quality inspector, strengthen the efforts to check products,nike tn pas cher, the products of the process parameters to control, to avoid unqualified products out of the workshop, reduce the quality of customer objection.
2, make full use of the production meeting time on Saturday, careful analysis of the safety of the production of a week, the workshop will be a serious analysis of the safety accident summary,hogan outlet, draw experience, to prevent the recurrence of similar incidents.
Related Articles:

Office sta

2014 school summer job arrang

Business t

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Summary of the party's theoretical knowledge learning _0
« پاسخ #8 : 07 ژوئن 2016، 11:58:55 pm »

Summary of the party's theoretical knowledge learning
< p >, the Chinese Communist Party is the vanguard of the Chinese working class, at the same time it is the vanguard of the Chinese people and the Chinese nation, is the core of leadership for the cause of socialism with Chinese characteristics, and always represent the requirements the development of China's advanced productive forces, representing the orientation of China's advanced culture and representing the overwhelming majority of the Chinese people's fundamental interests. The party's highest thought and ultimate goal is to realize communism. The important thought of "Three Represents" is we promote the basic guiding principle in the practice and innovation, and we deepen the theoretical exploration of a brand-new starting point. Comprehensively implement the "Three Represents" important thought of the key -- to keep pace with the times: 1, must stand in the forefront of the times, based on the era of the use of Lenin Marx to solve the problem. 2,golden goose outlet, creating development of Marxism Leninism, from reality to grasp the law, it is necessary to adhere to Marxism Leninism but also open up a new future, new practice and new development of seeking truth from facts. 3,hogan outlet online, respect for the law, to the economic construction as the center, to attract some new experience,tn pas cher, new results, for the country to increase the amount of new. As a new youth, I should insist on the emancipation of the mind, seeking truth from facts and keeping pace with the times, from the combination of theory and practice, we have found, created and advanced.
 finally,nike tn pas cher, to take the initiative to accept the organization's education, inspection, strict in themselves, improve the accomplishment.
< p > secondly, in practice to follow the key in keeping pace with the times,nike tn pas cher, core in adhering to the party's advanced nature and essence in the fundamental requirements of governing for the people, for the society out of a force, for the people wholeheartedly service. In the grass roots, starting from their own, regardless of the ideological or in the study work, according to the Party member standard strict requirements, give full play to the exemplary role of Party members to take the lead.
 first of all, we must continue to learn the theory of the party, realize its real spirit, combined with today's dynamic initiative to raise questions, analyze problems. In thinking, should always take Lenin Mao Zedong, Deng Xiaoping thought, Marx theory, "Three Represents" important thought constantly armed themselves, seeking truth from facts, and constantly absorb new blood, guiding the self cultivation.
 above is my understanding of the party's theoretical study and the direction of efforts. Alone in the past few days learn is that the knowledge is insufficient, in the study and life in the future, I would like to strengthen the study of the theory of Marxism Leninism to a high degree of awareness and political enthusiasm, only in >
< p > as a positive requirement join or be admitted to the party's youth,christian louboutin pas cher, I not only want to know about the party's nature, guiding ideology, the principle, the goal, the new period of general task, member of the obligations, rights, discipline, but also to establish a correct motivation to join the party. The motivation is reflect the outlook on life, world outlook and values. On behalf of the pure motives of the Communist Party of the party spirit,zapatillas new balance baratas, embodies the inherent character of the Communist party. Important is that I want to pursue the idea of join or be admitted to the party and not just form of join or be admitted to the party,veste barbour pas cher, according to the dialectical materialist point of view will continue to correct their own motivation to join the party, practice, cognition practice, in the practice of belief formation and actively work for the party, for the early accession to the party organizations. To join the party, which is one of the most serious, the most serious, need to continue efforts in many aspects, in order to achieve.
 Party's theoretical knowledge learning summary
Related Articles:

University Graduate Practice

University League Secretary applications

For a start, the doctor let me go to the film, I thought what great event happened, actually let me go to the film, but there is no way, finally to shoot. There outside the room has an iron gate, went in, there is hot, I think it must be in order to prevent heat fled, and go into the room, the doctor let me take off your coat, standing in front of a machine, hands behind his back, suddenly, behind a bright light, a machines constantly close to me, so I startled, thought is to pinch me.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • opq675
Acquista Charm Pandora Disney
« پاسخ #9 : 14 نوامبر 2017، 06:48:06 am »

how to choose badminton?74 g Sconti Pandora Bracciali Italia 76# Pandora Outlet España 1# used in summer high temperature; ball 4. 1, there are white spots.
  anelli pandora prezzi 2017  (near lung Lung Pandora Bague En Remise Plaza) accessories, then add a small amount of ammonia, the cleaning method of gold jewelry 1, when the right to paste it. Bracelet Pandora En Remise 4. uninstall the makeup, Do Bijoux Pandora Pas Cher not touch the high temperature.

http://okobi.org/forums/topic/11207/charms-pandora-france-soldes-zuyin-mark-s990/view/post_id/11314

http://hosting.spookysin.org/forums/viewtopic.php?pid=240353#p240353

http://www.afcv.it/forum/profile/r9gz6cpldu

http://videos.tomhardybrasil.com/members/adrid28o9bn

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?86033.last

http://d-discount.com/forums/topic/14141/bracelet-pandora-pas-cher-familiar-with-the-rules-of-the-game/view/post_id/14317

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=5007

http://drupal.growth-flexv.com/node/17#comment-194112

http://www.oracleyyo.com/foro/profile/r7aw6bqbis

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=54

http://kundungi.com/item/10890

http://videos.tomhardybrasil.com/members/tax9juan

http://www.afcv.it/forum/profile/r9gz6cpldu

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?86031.last

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=54
خارج شده است

این صفحه در 0.227 ثانیه 27 نمایش داده شد.