انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ذهن تنها زمانی در صحنه می ماند که به تمامی در چیزی نباشی. در هر کار و هر چیز، تام و تمام باش تا ذهن نتواند حتی برای لحظه ای تو را آزار دهد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه نهم  (دفعات بازدید: 12817 بار)

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr156
Dangke presided over the draft
« پاسخ #90 : 12 ژوئن 2016، 12:02:39 am »

< p > just for us on a vivid lectures,golden goose saldi, speech purposive high, deep meaning,hogan outlet online, guidance and strong,hogan outlet, lively language,scarpe golden goose, please comrades after savoring, in order to promote my area of activity of advanced s..e..x education continue to advance in depth, conscious of the important speech throughout their job to, and transformed to speed up the strong driving force for regional economic and social development of the cause, in the new year in their respective posts made new achievements.
 comrades:
......
< p > My duration District maintain a communist advanced s..e..x teaches an activity to advance in depth, on the occasion, comrade to my area to supervise and guide the work and will my area the majority of Party members and cadres Shangdang class to make a report. This fully reflects the great importance of municipal Party committee and the municipal government on the development of advanced education activities in our region, the economic and social development of our region is highly concerned about, but also for our region's infinite love and encouragement. The advanced s..e..x education activities contact me. Recently,louboutin prix, had several times came to the guidance of advanced s..e..x education, and held a forum to listen to the progress of the first phase of activity of advanced s..e..x education. In this regard, let us with warm applause,zapatillas new balance outlet, the arrival of the said sincerely thank! In the new year,goyard pas cher, we will be in strict accordance with the municipal government's decision to deploy, firmly establish and implement Scientific Outlook on Development, for the construction of our district and strive to become.
< p > below, let us warm applause to welcome our lectures, please comrades must listen to the teacher carefully, chew,montre guess pas cher, to understand and grasp the essence.
 I propose, let us again with warm applause, the wonderful report expressed heartfelt thanks!

Dangke presided over the draft
 presided over the release party
Related Articles:

College St

Summary of

The writing pen, can draw a few cross. In the evening, lit kerosene lamp, under the kerosene lamp to read, write. Not to mention air-conditioning, even with no fan, can only be used to fan the fan, and at that time, there is no refrigerator, not to mention computer, popsicle can only sell popsicle to eat, sell popsicle business first from the popsicle manufacturing factory wholesale popsicles, then can be put into the thick cotton wooden box, go channeling Street Lane selling.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Agricultural Bureau of personal work summary _0
« پاسخ #91 : 13 ژوئن 2016، 01:18:50 am »

Agricultural Bureau of personal work summary
2006 year is coming to an end,hogan sito ufficiale, under the help of Bureau leadership and business executives, with the help of comrades, through their own efforts, in thought, the level of business have greatly improved,hogan outlet, successfully completed the work throughout the year, learning tasks, and achieved certain results. Now the thought of a year,nike tn, the work report as follows:
< p > I Township masses culture quality is low,hogan olympia outlet, the poor management of various crops even without management,hogan sito ufficiale, in view of this situation, I stand timely organized technical training using party members and cadres, the masses, members of the Communist Youth League, women cadres training will etc. opportunities and ways of all sorts of economy, state forest cultivation technology to teach farmers, enable farmers to have the new understanding of the scientific management and a year held a total of 45 3800 people science and technology training, blackboard newspaper in phase 5.
 one, strong political thought and business learning, improve work efficiency
Summary of the personal work of the Bureau of Agriculture
 in doing their own at the same time, actively participate in the center of the government work, in the application of civilized cities, organized by the film week, etc., made a score.
 in the future work, I will continue to work hard, constantly innovation, with the times in the agricultural work has a new breakthrough.
 three, science and technology model of
 Agricultural Bureau of personal work summary
 five, effort direction
 four, actively participate in the work of the center
 two, big science and technology training, improve the level of the masses of science and technology
 00 five two years, I consciously improve the enthusiasm of learning, and actively participate in the political theory of the township party committee and government organizations to learn, while seriously learning business knowledge, improve their own quality. Strengthen internal management,golden goose sito ufficiale, enhance the staff's work enthusiasm, put an end to the lax discipline, working responsibility heart is not strong wait for a phenomenon, encourage employees to carry forward the party's fine tradition, wholeheartedly serving the people, establish "hard work and selfless dedication," the industry spirit and the station I Rong Xing, stood bad I shame "of the noble sentiments, put an end to the unhealthy tendencies, do all law-abiding, honest in performing their official duties, improve the ideological consciousness and work efficiency,golden goose mid star, to a high sense of responsibility and cause heart do a good job.
 planting science and technology model to 100 acres, to provide a scientific basis for the introduction of the county, the species has Luo Dan ---5, Xing Huang Dan,hogan outlet, production is high, taste good.
Related Articles:

Potato pro

Mother's D

Excellent speech and struggle

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Children's Day presided over the word performance
« پاسخ #92 : 13 ژوئن 2016، 01:25:25 am »

5
3
4
1
 girl: my little friend, I ask you, where is your home? Where is the big China is our home,hogan sito ufficiale, she loves me and I love her. Please enjoy the ocean primary school kids show dance "of my home", welcome! Please go down >
 International Children's Day
 female: Yes ah! Let us together to enjoy the dance "birds fly" in the primary school, please Bazi students!
 female: childhood life,sac guess pas cher, such as a beautiful garden,saldi golden goose, the garden is small but full of vitality.
< p > m: children are the flowers of the motherland, the children are the future of the motherland, let us hold up a piece of the sky let them love moisture in the healthy growth! Please enjoy the little friends to bring us the dance "sun flower",
 female: red is beautiful, red is attractive, the red passion ignited the sublimation of the ideal. Male: dear audience friends, a passionate "opener" opened the prelude to our performance today
7
 Children's Day show presided over the word
 man: "please get ready for the next show," I got up earlier than the sun!
6
 please enjoy the dance "opener" center primary school, please show "bud" ready day tianchang! 2
 please get ready for the next program &quot,air max pas cher;..."!
 please get ready for the next program "..."!
 female: please have the following Gaokanzi primary school students brought us the "bud" Dance Day tianchang!
 man: we chang Ba children love singing love dance, "fly" is a song bird in people listen to love songs.
Our
 female: Thank you, my classmates, it's wonderful!
 male: students, tell me that you are not clever clever ah? Clever? Then I have to take an examination of you slightly! Excuse me, what time does the sun get up? Some students say he gets up at 7 o'clock. He wants to brush his teeth, wash your face, wear clothes, and so on,hogan outlet, so it's 6:30. However, eager to learn,montres guess pas cher, love labor children ah,nike tn pas cher, get up earlier than the sun. Now, please enjoy the dance from the central primary school two (2), two (3), "I got up earlier than the sun.". Everyone applause please ~ the next program "..."!
Children's Day presided over the word performance
 performance
: male students is the garden in the bud, struggling upward,hogan outlet online, happy growth.
< p > female: a dance, it is free; a dance. It has a lot of energy; a dance, with infinite attraction, like everyone love Michael Jackson's dance like, let many favorite dance of boys and girls scream! Please let us have a small bar in the bar a little Michael Jackson for everyone to bring the best hip-hop performances, "the only ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~", please prepare for the next program "..."!
Related Articles:

To carry out education and re

South big enterprise strategi

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Simple resignation report _5
« پاسخ #93 : 13 ژوئن 2016، 05:06:20 am »

distinguished leadership: ,hogan sito ufficiale
 sincerely,guess soldes!
2011 month x year
X year
Simple resignation report
 simple resignation report
< p > Hello! First of all,hogan sito ufficiale, thank you for all the leaders and colleagues to give the supervision and care,hogan sito ufficiale, let me learned a lot of experience during the work in your company, feel the colleagues to encourage each other's team cohesion,hogan outlet, mutual assistance team fighting capacity, it is a great honor for me to be able to become one. Laojifuli, One aims for the far-off future. I still have the desire to learn,golden goose pas cher, I believe that the power of knowledge,tn requin pas cher, in the encouragement of my family, I decided to integrate into the community to continue their studies, in order to better serve the community,veste barbour pas cher, to contribute to society. Hope that the company leaders to support, is hereby proposed to resign, hope the leadership approved!
 resignation xxx
Related Articles:

Children's Day nazonazo

The ninetieth anniversary of the CPC founding chor

Summary of teachers' discipline

خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 100
    • ghi361
kanken backpack cheap different styles.
« پاسخ #94 : 30 سپتامبر 2017، 04:11:24 am »

If the mirror is mounted inside the door, beauty is certainly down clothing. The following to share the wedding jewelry collocation method, For far attack ninjas, For your reference oh. But how to choose one suitable for their wedding dress seems to be a headache problem want to pick good of course let the wedding dress with body luo Choose a wedding dress once in a lifetime show your own characteristics replica van cleef jewelry and personality and skillfully cover up the shortcomings and shortcomings now is not necessarily the white wedding dress in the beginning even with all requirements of the bride all headdress is a snow-white began in Vitoria on behalf of the White Queen era when the joy and happiness But later it strengthened the meaning of sanctity and loyalty White is the most commonly used color but it is not strict to the whole body in ancient Rome the bride wore a kanken backpack review yellow veil Chinese tradition is marked by red dresses At the beginning of twentieth Century the big bang theory 9 dvd the silver wedding dress is to highlight the noble status of the royal family It can be seen that the color custom yeti cups of wedding dress is more and more There is no special rule to wear pure white wedding gauze With the continuous change of the trend of the world pandora jewelry charms sale now in addition to white beige ivory wedding and other traditional colors in recent years it is also becoming popular set of pink dress such as pink orange blue purple pink and green disney movie collection and light gray very soft and pleasing if it is equipped with a single string type should be equipped with diamond or gemstone pendant oh. female collocation titanium titanium necklace couple product supply, black frameBig black glasses once fiery almost everyone has one.
   Rest, different styles.

http://huzhu8.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=49911&fromuid=1280

http://www.polyol-isocyanate.com/plus/feedback.php?aid=9

http://mamaceo.cn/plus/feedback.php?aid=192

http://72wan.cn/ext/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=18250&pid=340664&page=22&extra=page=1#pid340664

http://dog8.net/plus/feedback.php?aid=24

http://ltalexandre.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://www.bbsmu.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=195448&fromuid=2059

http://www.bjtxtc.com.cn/plus/view.php?aid=32723

http://hsjjh.cn/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=395434&fromuid=1817

http://cheng.men/forum.php?mod=viewthread&tid=72951&fromuid=2114

http://www.mmjuhe.com/forum.php?mod=viewthread&tid=6452&pid=45250&page=13&extra=page=1#pid45250

http://www.zhuangwawa.com:9400/forum.php?mod=viewthread&tid=712730&pid=726061&page=1&extra=page=1#pid726061

http://zhaofeng.freevar.com/plus/feedback.php?aid=87

http://baby.care.tw-drupal.com/forum.php?mod=viewthread&tid=37001&fromuid=3142

http://kangirl.com/forum.php?mod=viewthread&tid=60793&pid=62827&page=1&extra=page=1#pid62827
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 100
    • ghi361
yeti rambler sale the choice of colors in order to make the face appear longer
« پاسخ #95 : 18 اكتبر 2017، 01:38:02 pm »

currently has 935 betrayed phantoms, common size (450*500pix).some countries in the world each year will hold a large event (possibly van cleef & arpels jewelry replica V agency cartier jewelry replica sponsored the best selection of earrings a clip, then a pair of cheap yeti cooler red bride wedding shoes is very appropriate. the color should be the same as two.
   will make the face smaller. six added space sense of home accessories collocation lamp and mirror in kanken backpack sale addition to their own utility, larger size (630*500pix)Post documents to Blog your jewelry should be re chosen let's look at the jewelry collocation usually when Home Furnishing lifeMIKIMOTO 2013 Christmas Collection (Wonderland Collection) to the story of Alice as the inspiration for the key to open the door turned into a wonderland damage of stones out of temperament is completely different.clear clean Nordic style decoration features which cartier juste un clou replica Nordic style decoration features which Home Furnishing; the choice of colors in order to make the face appear longer; face the people should wear slender or oblong earrings, beautiful replica cartier jewelry red candle.ring wear rule 1

http://www.lilyclub.cn/plus/feedback.php?aid=183

http://www.to-iif.com/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=86291

http://videos.tomhardybrasil.com/members/zbnkeerqs7

http://baoluba.com/forum.php?mod=viewthread&tid=697423

http://www.coffeearg.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2142448&pid=2191475&page=1&extra=page=1#pid2191475

http://jshmhlyey.41.idcxin.com/Review.asp?NewsID=782

http://www.zlhww.com/plus/feedback.php?aid=3698

http://www.dsxinwen.com/plus/feedback.php?aid=2846

http://www.huaaofood.com/plus/feedback.php?aid=295

http://www.90thdivisionassoc.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=12407

http://bbs.zcklg.com/showtopic-530830.aspx

http://www.xiaochezy.com/forum.php?mod=viewthread&tid=775975&pid=789989&page=1&extra=page=1#pid789989

http://sledderforums.com/showthread.php?150606-pandora-necklaces-on-sale-is-your-muscle&p=221410&posted=1#post221410

http://mail.myclassads.com/index.php?item/11495

http://fjanhe.com/plus/feedback.php?aid=8
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
grey's anatomy seasons 1-14 dvd box set wonderful fitness program.
« پاسخ #96 : 29 اكتبر 2017، 01:41:10 pm »

now I will introduce the practice and effect of Tremella Tremella. dinner has exhausted body is extremely not cartier necklaces replica satisfied, what is the need to refer to the principles of fitness diet? together shift shop to understand it.
  knock off van cleef  What is it. 3 sets of each action. the body's oxygen consumption.step bvlgari jewelry knock off by step exercise will benefit for life Studies have shown that a fjallraven kanken mini backpack person's body can adapt to a certain sons of anarchy seasons 1-6 dvd box set form of exercise in a few weeks. More than 2 kinds of sports options: wonderful fitness program.

http://fanysdiary.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2066#comment-11644

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://healing-oil.info/forum/profile.php?id=91234

http://slaphappydomains.com/forum/profile.php?id=563

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=4318.msg36192#msg36192

https://turngren.net/forum/viewtopic.php?pid=236166#p236166

http://hosting.spookysin.org/forums/viewtopic.php?pid=204347#p204347

http://oscarbernie.com/boards/profile.php?id=97539

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=5859.msg36191#msg36191

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=539924#p539924

http://healing-oil.info/forum/profile.php?id=91234

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=23

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2295#comment-11643
خارج شده است

این صفحه در 1.154 ثانیه 26 نمایش داده شد.