انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اندکی دوست بدار ، اما طولانی
زیرا ارزش آن به مقدارش نیست ، به استمرار آن است .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه نهم  (دفعات بازدید: 9222 بار)

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc542
Put down the realm
« پاسخ #30 : 29 آوریل 2016، 07:32:19 pm »

< br / > the mage began to meditate, attendance is Mannen furniture put, the temple does not repair,scarpe hogan outlet, also do not speak,air jordan homme, nor the, also not to do good, anyway, all activities are stopped, three days later. He reached the, I, I, no sentient beings of the realm, people don't say, even the demons could not see him, his self-cultivation, saw a piece of light.
< p > black and white is impermanent. It seemed that he had no, but there's something not put down, is there a little greed in the heart, so two ghost into a mouse ran to the shade biting, finally bit the Zijin alms bowl, and bite "creak" "creak" straight ring, the mage dynamic read, a move the idea, a flash light is not, it is now turned to,mont blanc porte mine, black and white is impermanent immediately he "arrested". Mage is very strange, think I didn't airness, but still in doubt, ask two little devils is how to catch him, black and white impermanence to explain the reason, after listen to the master, convinced, the purple Xin alms bowl to break said, since it is so, I with you together to see the king of hell. Finish saying
< p > reading for the realm of reading, work realm, people engaged in art also their realm, farming farmers also have different realm. Life, distress also has the state, that is to say to do anything there is a state, the following I want to say is "put down" the realm.
 seven days later. Black and white is uncertain, only to see him sitting in a place of light, can not find the master. And they were amazed, finished,hogan sito ufficiale, cheated, discuss two ghost, said the monk compassion is a bosom,goyard paris, not dozen Kuang language and how he spoke count it? I also said that the spirits of both, this is clearly let me go to hell and sit in the prison. In fact, in front of the master, he has been meditating, did not hear their conversation, he also no matter. Two ghost to discuss again, how to do? You can't just go back to jail. Suddenly, the dark is uncertain, you see, there is a shadow in the light. There is a way, which shows that this monk is not the way, there is a little selfish ideas and personal considerations.
< p > is a Buddhist master, do a lifetime of good good, also built a temple, told the because of something every day, he did not take the practice of meditation, in spite of this, in the Buddhist words, he the merit is great, of course, can not be used satisfactorily describe, this is two different realm. The story is of great merit and complete difference.
 besides the mage, good one, very old, Yan Luo King's black and white is to catch him. The master at a glance what they said,hogan outlet, I discuss with you ok? I become a monk for a lifetime, only did not merit good repair to, you can not grace me for seven days, after seven days of a successful practice, I first salvation for you two, if my skill is big enough, even the Hades together. Black and white is a listen to, ah, there is such a good thing, he promised.
< p > originally, the mage, because merit is very big,golden goose saldi, the emperor had presented to him a Zijin alms bowl, he what all doesn't matter,air max homme pas cher, but I like the purple glenoid, even meditation all end in the hand, his heart in everything down, only the alms bowl holding.
Related Articles:

In order to write meaningless feelings to a friend

Looking for a job is like loo

Time diffu

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
The effect of 2010 million public relations fees t
« پاسخ #31 : 01 مه 2016، 02:38:26 am »

in the last year before the anti gambling fight, Chinese football is really to be purged of the point. A lot of people exposed material,hogan sito ufficiale, not to mention the relegation, also relates to a championship team. A person familiar with the matter said, "compared to transactions in the team avoid relegation,hogan outlet online, winning team a point is not bad, the cost of public relations even than the team avoid relegation. A coastal team had 3 relegation battle took 10 million, ended up in a A. Similarly, the 3 teams in the championship, the public relations fees are not less than 10 million."
 Sports Weekly special correspondent Li Dan Shenyang reported 10 million can avoid relegation, also can be exchanged for a champion star". Recently, a Championship club, then the referee and the opponent was traced for "PR" reached 10 million. However, even if someone reported,air max pas cher, will not find out what the results, because the original transaction did not leave traces".
< p > many times, winning the club and the team have done some of the things that will let the player know, so some players will be so desperate,hogan outlet online, the chance to earn money for their own. Some of the players because gambling lost money, creditors forced really no way of travel time, we will think of the club, and then seek the support and help of the club. Three Champions Club Mister once for his players to "eliminate the disaster", the reason is because gambling was creditors forced can go without the road. A club player because of debts 200 million, is a force to a new city where the player,hogan sito ufficiale, Mister finally come forward to "settle"; players at a club is a group of people with a guy even forced to go out in the club can not, finally come forward is the club high-level also a club player, because the arrears of nearly 20 million is a road Dun, almost the last kneel is to rescue the club's general manager. Why would the club for players and misfortunes, because the players know some of the club.
The effect of 2010 million public relations fees to win the relegation champions must be the most clean
 last year after the anti gambling fight,hogan olympia outlet, all informal, no one dares to rush into danger, but nobody dares to defy the law. 2010 super champion, will be professional fourth years to 17 clean top league champion.
 when it comes to the club in the year to win the championship,mont blanc porte mine, insiders said the club to buy the 4 games, but also had done the work of the referee, and ultimately with all kinds of transactions completed the championship. Relevant personage says, "that is a period of chaos, the team's prospects uncertain, the future of the players disappeared, the possibility of municipal government's attitude -- do not know the club that self-help is the best way to get the League champion. So, the strength of the club began a crazy public relations, then spent 10 million, won the championship. The coach seems to be infinite, in fact,hogan outlet online, he is very clear that the price of the championship. Later, the coach ran away from home, the original club no longer consider his return."
Related Articls:

at home is

Drama version of left ear sho

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Dongfeng Citroen series long distance drive Dragon
« پاسخ #32 : 01 مه 2016، 12:01:26 pm »

Dongfeng Citroen series: long distance drive Dragon World< br / > Dongfeng Citroen from March 2005 to start of, including "longxingtianxia -- Fukang experience tour", "dragon world, Elysee Chinese vernacular", "dragon world, Dongfeng Citroen Dream Tour" of the "dragon in the world" series of actions total trip of nearly 35000 kilometers, traveled to the great river north and south, Inner Mongolia to the north,goyard pas cher, South to Guangdong and Guangxi, east to the south of the Yangtze River,jordan pas cher, West to Xinjiang,ugg pas cher, creating a precedent for the domestic automobile brand long distance test drive. Dongfeng Citroen through the "dragon in the world" series of actions,hogan olympia outlet, to show dynamic model of innovation,hogan outlet online, from the product display to promote the brand,hogan sito ufficiale, from quality to verify that the test service, rely on the 13 years development of Chinese market of accumulation, not only to complete the Chinese automotive history the longest distance test drive activity,hogan outlet online, but also the image of its products has been greatly improved.
 main executor: general manager of Dongfeng Citroen Ministry of Commerce De Bolai
 marketing conception
 to unconventional means to attract attention
< br / > Q: for a series of test drive activities are products of Dongfeng Citroen, these different products of the drive is how and promotion, to build Dongfeng Citroen brand this theme together?
< br / > A: "longxingtianxia -- Fukang experience trip relay long-distance test drive is equipped with New Beverly 16V engine listed soon, will the new FK towards a deeper and broader market space, for the sales force, with Beverly has formed the reputation and achieved good results. DPCA 13th anniversary of "dragon world,hogan outlet online, Elysee Chinese vernacular" activities, the use is the new Elysee, deeply with vehicle characteristics and home culture of ethnic groups in China, residential story, to marketing culture as a starting point, the new Elysee and Dongfeng Citroen series product promotion into a new field.Related Articles:

Is there a person who would l

Husband and wife joke a littl

We left the youth, lost memor

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
Guangzhou Amateur League three players beat the re
« پاسخ #33 : 01 مه 2016، 02:06:58 pm »

< p > this stadium violence,air max femme pas cher, the Football Association of Guangzhou in the deep sorrow and regret at the same time, and also encourage the young referee on the pitch to the courage to play,golden goose saldi, the atmosphere will be fair and impartial competition to flourish.
 Guangzhou Football Association on the scene of the day after the staff found the situation can not be controlled, the first time to choose the alarm. About 7 minutes later, 110 police arrived at the scene and deal with the incident. However, before the police arrived 3 perpetrators had to flee the scene. In situ investigation and evidence collection, to participate in the fight with the police to day Henan police record confession, day Henan police station has been accepted and follow up the event. At present,hogan outlet, Nanhai de Yu Steel team leader has rushed to the Guangzhou Football Association to explain the situation,scarpe hogan outlet, but three perpetrators are still at large, entry form on the registration of mobile phone number also are in shutdown state. The police official said, will be according to the result of investigation severely punished three perpetrators, hope three perpetrators can take the initiative to voluntarily surrender, for leniency.
 newspaper news (reporter Zhang Zhe) Guangzhou city seven people before the League broke out 3 players to beat the referee. Therefore, the person in charge of the Guangzhou Football Association vice chairman, Secretary long Xie Zhiguang and races operators yesterday morning cordial greetings to the battered injury when the referee, and sent 1000 yuan condolence payments. At the same time,air max 95 soldes, the City Football Association will hold a disciplinary meeting, reiterated the League of the rest of the game discipline problems.
1 14 PM, 2011 ~ 2012 season Guangzhou City Football League group C 1/16 final. Because of dissatisfaction with the decision, Nanhai de Yu Steel team Zhang riming No. 9,golden goose saldi, 10, Ma Jutang and 11 Su Shaoyi 3 members of the players after chasing on the spot of the game referee, leading to referee suffered serious injuries, was rushed to the twelfth Guangzhou City People's hospital to check. After all the CT detection, the referee was found three soft tissue contusion,tn requin pas cher, which left knee injury is more serious. In addition,hogan rebel outlet, the referee has said the brain is always in the state of dizziness, do not rule out the possibility of a slight concussion may.
Guangzhou Amateur League three players beat the referee to escape the police hope to surrender
Related Articls:

The introduction of Guangzhou

Sun Wen tr

Xu Genbao

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Japanese actor Takashi Sorimachi and rekindle love
« پاسخ #34 : 01 مه 2016، 10:41:56 pm »

< p >,hogan outlet, according to Taiwan media reports,nike tn soldes, Japan showbiz couple stars Takashi sorimachi and Nanako Matsushima married for 11 years,hogan outlet online, surprised pass he vigorously "do not love Lun", 5 years ago with an old lover to meet by chance rekindling,louboutin pas cher, hide was at that time pregnant pregnant Matsushima Nanako privately about dinner,scarpe hogan outlet, according to noted he was dissatisfied with his wife after marriage will focus on work and her daughter, and acting career was not smooth, will find another gentle township.
Japanese actor Takashi Sorimachi and rekindle love once pregnant wife back Touxing
 Takashi Sorimachi (data plan)
 Nanako Matsushima (data plan)
< p > Matsushima Nanako since starred in the domestic women king "and re sit back to the throne of the" drama queen ",goyard prix, and Takashi sorimachi career encountered bottleneck,stylo mont blanc pas cher, and his wife left out in the cold, let him five years before and after the Inamori Izumimatsuo, dark music until now, according to relevant personage says, Nanako Matsushima actually know they still have contact, just don't want to prick, marriage seems to fast on the verge of breaking.
< p > Takashi sorimachi and Izumi Inamori in 1997 CO produced drama "beach boys" fell in love, already deals with marriage of two people, but because the biennial man shooting "spicy teacher Onizuka" cease to be faithful love Matsushima Nanako and fizzled when the triangular romance once ignited, according to noted later is to bear the pressure and betrayal,tn requin pas cher, his cruel theemotions shearing.
Related Articls:

the impulse to fall in love is gone for a long time

The State

Taiwan actress Makiyo mother cancer cell metastasi

Everyone had just seen a coach like that; it was in front of five hundred, two hundred, one hundred, and finally they caught up with him, but not his friend. Once, a single carriage crossed by two horses are galloping four wheeled carriage. "Ah!" Cavalcanti heart to himself said, "if I have the carriage, the two horses good running horses, especially, the carriage with the passport, that's OK!
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • nop498
I want to bloom for you
« پاسخ #35 : 02 مه 2016، 08:16:14 am »

peach Yao Yao, you said this noisy world can wait that day quiet?"
Only if the first sign of life
 then, the first emperor ruled three, he incompetent,hogan outlet online, three people, The people are destitute., mythical hegemony, riots in four, crumbling to heaven.
.
At that time,
 my heart a stone,louboutin soldes, can not turn it, my heart bandit, not be rolled up, only for the all - signature.
 that day, Xuannuma led the army to the day, he took the handle of the powerful "sea" sword. War in the tower,scarpe hogan outlet, around the peach blossoms flirtatious extremely, perhaps, things always destroy at its most beautiful,nike tn pas cher, with a smile on the face without a tiny bit of peach killings, the fear of death.

Huazipiaoling artesian water
 that a peach tree was very beautiful,scarpe hogan outlet, and pieces of snow are struggling to bloom, with a flower petals lining the Rong, Yan Hong Sheng more blood, the wind blows, the peach blossom with snowflakes falling, like a beautiful dream, will be reduced to fragments.
 order
 "do you think I'm afraid of? Oh."
 offering sword Jade Pool ignited a raging fire,golden goose saldi, all licking around, not wearing the pink peach wide sleeves Liuxian skirt, at the moment of her, like a gorgeous peach pole, she walked slowly toward the Jade Pool, hold a Xuannuma, she said: "you want to take. Today is my last time to see you blossom, will be very beautiful.

is the only unusual
 said it, it is called peach killings.
 is probably a long time ago, and even more to the land old son can not remember what time in the northwest corner of the earth,hogan outlet, a million years of refinement into humanoid peach. That is how delicate thing ah! If the creamy skin, seaweed like hair down to the ankle, the forehead with a grain of red pear flower falls, pan bursts of blue light.
 Hao Yan in plain
 "of course, this day is not far away."
The weather is very good
 peach killings knew he wanted to instead of the idea, but she supported him, because he wanted to have a stable home,hogan sito ufficiale, a rule of their ruler, a new world.
 "are you afraid of the storm before it, peace is the most violent."
 a little bit of time away, the war quietly approached, a doomed tragedy was also close to peach killings.
HTML I want to bloom for you to see the template
 peach Yao Yao is in the spring when she met Xuannuma, then, on this side of the river, he was on the other side of the river, she lifted her eyes bright eyes shines on his face. They tacitly towards each other, even he can smell her hair down the smell of grass, Xuannuma saw her smile in the moment, a drop of Gu together: "I finally found you."
 and she became a mysterious marsh no words don't say friends, really, no words don't say, remember that, on the other side next to the flowers, he took her hand, eyes bright with the light peach killings face.
Related Articles:

Is a rainy

Win the career turning point

Huarun center the Mixc planning and operation of t

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Rodents help the seeds of tropical trees
« پاسخ #36 : 02 مه 2016، 11:57:50 pm »

" the question is how this tree managed to survive for 10000 years if its seed dispersers are extinct,hogan outlet, & quot; says Roland Kays,hogan sito ufficiale, a zoologist with North Carolina State University and the North Carolina Museum of natural sciences. & quot; there's always been this mystery of how does this tree survive,golden goose, and now we have a possible answer for it.",air jordan pas cher,
There's no honor among thieves when it comes at robbers -- which turns out to be a good thing for tropical trees that depend on animals to spread their seeds. results of a yearlong study in Panama,chaussure air jordan soldes, published online in the proceedings of the National Academy of Sciences,nike tn pas cher, the week of July 16,nike tn pas cher, suggest that thieving rodents helped the black palm tree survive by taking over the seed-spreading role of the mighty mastodon (a Mastodon) and other extinct elephant-like the creatures that are thought to have eaten these large seeds.
Rodents help the seeds of tropical trees
The study showed that agoutis,scarpe hogan outlet, rainforest rodents that (agouti) hoard seeds like squirr> (storage)
Related Articles:

You can't treat love, love each other's profligacy

Start a business to pay for mistakes

Five key p

International tax planning is the domestic tax planning within the scope of the extension and development, its behavior not only across the tax environment, but also related to the tax policy of more than two countries. Therefore, international tax planning than those of the domestic tax planning is more complex.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
One of my most memorable.
« پاسخ #37 : 05 مه 2016، 06:14:41 pm »

,hogan outlet online, they commit all sorts,hogan outlet online, full of iniquities; summon wind and call for rain. How to commit all sorts,tn requin pas cher, also enemy but the impermanence of life -- he had a car accident left off. < br / > < br / > the first time to see him, he in sleep, somehow, air-conditioned room open very cold and he bends the body, the quilt cover to the chin. I can't see it clearly in his face. They only live in his house one person, also do not see a loved one to see him or accompany him.  < br / > his left hand tattoo, tattooed a tiger, exposed fangs, violent and matchless, underneath there is a knife, sharp blade,tn femme pas cher, blade cold pressing; the right hand stab a dragon, smoke, clouds shuttle,scarpe hogan outlet, chest have tattoos, and patterns of amazing, just is the clothes blocking, and could not see very well. < br / > < br / > I finally know why he can live a pair of real, because the patient next to the original has scared a real change bed. Or did not talk with him, and he greeted, he ignored me, I only came out. < br / > < br / > me to see him, no openings, he was driven out,goyard pas cher, also said: "you come back, you will come again, I will beat you!"  "must go to see him!" -- I tell myself. < br / > < br / > to see him again, the room more a small TV, he didn't see, he coldly see my one eye, and look away, I in the bedside chair themselves to sit down. < br / > < br / > he is still a sentence words did not say,hogan outlet online, don't move, I thought, must be first, he could not help but start talking to me, then I will be able to care for him.  < br / > the next day in the afternoon, I go,golden goose outlet, he just dressing, pain and couldn't say a word to, I, of course, is not way to talk with him, came out.  every day and then went to see him, he looked at me and said: ">
He is the brother of
Related Articles:

Dream whispering _ diary _ rain article

What is lo

The key is in your hand.

Night gradually deep, listening to the sound of rain and action, flowing over, at the moment I do not know, whether you like me to sit in the window? In the south of the Yangtze River, branches, as early as Acacia root. I across the misty rain, see Mo autumn bloom again, annihilation of the not Millennium affectionate, back and forth between, every inch of time were put in the collection of the bottom of my heart.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
Sammo Hung daughter-in-law Zhou Jiayu big legs sho
« پاسخ #38 : 07 مه 2016، 09:29:24 am »

)
 Zhou Jiayu,hogan scarpe, a big show of buttock breast chest, thigh length is
 personal data
 Zhou Jiayu (Zhou Jiayu Janet Chow, August 25,hogan outlet, 1983), a native of Ningbo, born in Hongkong. In 2006 to participate in the Miss Hong Kong Pageant and won the runner up and "Miss photogenic" award,hogan outlet online, educational level of university graduate, now a wireless television's managers artists under contract. The husband Sammo Hung son Timmy Hung (Timmy Hung himself responsible for wiping throttle denied Rose Chan and Fei Wen).
Recommended reading < p >: < br / > mixed model Shoko (pool intergranular) Jerry rumored girlfriend profile photo < br / > Pan Chunchun night fire photo f cup milk God sexy photos,
 Sammo Hung daughter-in-law Zhou Jiayu big legs show breasts and Timmy Hung fathered a child (Figure
 March 21, 2012,sac goyard pas cher, the eldest son of Sammo Hung and Timmy Hung. At the end of 2013 2 gave birth to a son.
 Sammo Hung daughter-in-law, freaky Zhou Jiayu shooting advertising show buttock breasts,hogan outlet, chest thigh length is hematic.
 freaky Zhou Jiayu shooting advertising show buttock breasts, chest thigh length is
 Sammo Hung daughter-in-law Zhou Jiayu shooting advertising show buttock breast
 Sammo Hung daughter-in-law Zhou Jiayu big show buttock breast
< p > action star Sammo Hung is a versatile actor,hogan rebel outlet, from the actor to the director that movie producer,hogan outlet, Sammo Hung it may be said is Hong Kong cinema eldest brother character levels. A few days ago, Sammo Hung daughter Zhou Jiayu for his endorsement of health care products. Freaky zhouguwei shooting ads show abundant buttocks breasts, chest and thigh length is spurting,hogan outlet online, kneeling at shot show the charm of the, many otaku bowed again the good graces.
Zhou Jiayu
Related Articls:

Lost war e

The end of Christine Fan's life with twin sons con

During the Long March 1 Red Army in front of the open, when he was Secretary of the army reconnaissance Department staff Su Jing, one of the daily work is rendering the marching line graph. Break through Lazikou, Mao Zedong personally to 1 Corps commanding troops northward, Su Jing every morning to Mao Zedong's report on the day of the line of March.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • nop498
Gift of love
« پاسخ #39 : 07 مه 2016، 02:52:57 pm »

< p > < br > < br / > that year, she suddenly ill, strange hair loss, nausea, while waiting for the doctor to give diagnosis result,tn pas cher, she was very depressed, which had hidden all day in the room, heaves a sigh.
 he see in the eyes, anxious heart, do everything possible to make her happy.
 spring morning,hogan outlet online, sunny. He said: "I heard that the cherry blossoms in the park are very beautiful. Let's go and have a look?" < br / > < br / > she shook her head,goyard pas cher, the tone is a bit angry: "I even hair are going to fall not. Will you let me go,air max pas cher, not to let others see the joke?"
 < br / > looked at his strange head, think of his pains, she was embarrassed to refuse and obediently he was holding, to go to the park to play together. Roads, as the what she expected, harvest a lot of strange eyes, because of his "thick and thin". She doesn't care,ugg soldes, playing very happy. Even from the road, Park back,hogan outlet online, she also led him, deliberately took a bald couple photo.
 soon, the diagnosis results came out, her body is safe, a false alarm. Life returned to fuel the plain. The special picture, but she treasured.
 she is not only good for him, also for her good.
 after many years, he wrote novels, achieve success and win recognition, a book and a Book award. They moved several times,louboutin pas cher soldes, through the different city,air max pas cher, every time things, he will personally hold a carton.
Related Articles:

Moving micro novels, desire

Contentment

next life

In fact, always thought that day into the University, is the dream of a new journey, but more grow up more trouble. Then, by the optimistic, gradually began to dim, began dissociability, began to have feelings, began to sad. Even the fear of future society, afraid of the future.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Premier Gerrard penalty was missing Liverpool home
« پاسخ #40 : 08 مه 2016، 03:32:29 am »

< p > from the point of view of the sides of the starting lineup, Liverpool continued on a victory over Aston Villa's first. West Ham are fine-tuning, Carol because the principle of avoidance is unable to enter the stage, Joe - Cole due to a hamstring injury also did not play. Fourth minutes of the game, Gerrard sent Zhise, kudiniao form a single plug, but he was offside. Seventh minutes,tn requin pas cher, Agger road straight ball to Coutinho, the latter at the edge of the area over angle shot from goalkeeper puzhu. Eighth minutes, Suarez pass the ball to the top of the Gerrard on the left after the break, the latter hit the rebound wide.
 forty-eighth minutes, Agger the ball outside the area, he suddenly a strong long-range play in the other players who pop up the bottom line. Fifty-second minutes, Gerrard on the right after the break form pass, >
 twenty-fourth minutes, Diyame in the Red Army restricted area near the formation of a shot after four people, but he shot a little higher in the restricted area. The 27 minutes, Suarez on the right side of the bottom line passes a ball, kudiniao heel ball Suarez in a small restricted area on the right side of the shot is resolve Jaaskelainen. Forty-fifth minutes, Henderson shot from outside the area was blocked,goyard pas cher, half of Harding Park, Liverpool in the home court 0-0 temporary flat West ham.
< p > at Anfield can be called the hammers of hell, the two teams in the history of the Premier League with 17 season coexistence in the Premier League,spaccio hogan outlet, before the West Ham won only 4 flat 12 negative record, they recently 20 years only at Anfield into four balls. Looking back to the past history,tn requin pas cher, history of England's top league,hogan sito ufficiale, West Ham last time at Anfield is September 1963, the hammers League at the Red Army has nearly 50 year winless.
< p > the first 16 minutes, Glen Johnson in the forbidden area on-line formation of a breakthrough, West Ham defender will recline,jordan pas cher, Johnson fell in the area, the referee did not foul. Eighteenth minutes,hogan outlet online, Diyame got the ball directly after the kick in the shots from outside the area, the ball over the crossbar. Twenty-second minutes, Suarez in the restricted area outside the beautiful people wearing crotch after long shots, the ball missed the goal.
Premier Gerrard penalty was missing Liverpool home court 0-0 West Ham
England Football Super League match < p > Beijing time on the evening of April 7 20:302012-13 season the thirty second round contest, Liverpool at Anfield Stadium against West Ham, in the first half of Liverpool reap advantages, but did not create much threatened to hit the door, half Liverpool to West Ham United formation siege of potential and Steven Gerrard in the 69th minute is defender in the penalty area tipped over, but the referee did not penalty, Liverpool eventually home in the 0-0 draw with West Ham, to slow down the pace of competing for the top four in the league.
 since the Premier League,hogan rebel outlet, the two teams played a total of 33 games, Liverpool 7 wins and 20 draws and 6 losses. After 31 League, Liverpool 13 wins 9 flat 9 negative 48 points ranked seventh, West Ham 10 wins 6 flat 14 negative 36 points ranked eleventh. Liverpool recently started to rebound, there is a clear rise in nearly 5 games, the Red Army to get 4 wins and 1 negative results, the state is quite good.
Related Articls:

Lose the first battle cornere

Small Kapi

While Kaine and Spurs signed a new contract expires in 2020, but Real Madrid still continue to focus on the development of Kaine. Kaine's length and the attitude of Levi, chairman of the Spurs are made in the next two years to sign Kaine is very difficult. But before Real Madrid have bought from Baer and Modri, so Real Madrid will continue to observe the situation of Kaine.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144

< p > there is no doubt, as is promoted the horse of the Yanbian team having let a person shine at the moment, if the luck prevail, they can take three points away from home. However, this is just the start, the next game Hetaijun. Of course there are already running in the very good Yanbian team, I believe will become the scourge of many teams. As for Shenhua, or do better running the team and to strengthen the defense, because Bi >
< p > Shanghai Shenhua winter rest period generous input, the introduction of foreign aid, the top midfielder guarin star, aid to dig Bi Jinhao,scarpe hogan outlet, Qinsheng, Li Shuai and other local players, fully demonstrated the ambition and determination of the new season. Plus invited marshal Manzano joined Shenhua,tn pas cher, the strength of the new season seems unabated. In contrast, Yanbian in staffing, but did not big players coming or super players to join, but there is no so-called big foreign aid, so Shenhua fans the campaign gathered Hongkou, looking forward to witness the start of the new season, the team.
 but after the game, the Yanbian team has played with excellent overall,hogan outlet online, tenacious style, tough, with great speed advantage to compensate for the lack of height on fifty-fourth minutes, Hetaijun seize the opportunity to face Li Shuai riding alone checkpoints, calmly playing off the door, this is the sixth time he defeated Shanghai Shenhua team just before the door, 5 times he is representative of the Suwon Samsung in AFC Champions League arena, during the 2011 season 4-0 victory over Samsung Bluewings in Shenhua competition,chaussure tn pas cher, Hetaijun completed a hat trick against Shenhua away in 3-0 game to complete the Hetaijun plum to open two degrees, for the first time on behalf of the Yanbian super campaign, facing the Shenhua, Hetaijun once again found the shooting boots,golden goose saldi, a the biggest victims of shenhua.
< p > Phoenix sports news in the new season first round of Super League,hogan rebel outlet, with white gourd forest,scarpe hogan outlet, Obafemi Martins and DEMBA Ba and other international superstar super luxury lineup Shanghai Shenhua in the home debut, however, people did not expect is, against newly promoted horse Yanbian Fude, Shenhua almost capsized cloacae, if not the other not, point to send the handball, if not Yanbian players Jin Cheng wastefully opportunity, Ho array Shenhua is likely to encounter a black door. At the same time, as a newly promoted horse Yanbian Fude played a strong overall, last season in a golden boot Hetaijun again play the role of Shenhua "Nemesis", the 6th break the door of Shanghai Shenhua team.
 Shenhua ho array need to run in
 Hetaijun single pass break
< p > to know,scarpe hogan outlet, Hetaijun last season and joined Yanbian's transfer fee as 36 million euros, which with tens of millions of euros of white gourd forest, Ba compared can be described as is a drop in the ocean, and it is at such a low price striker, after a run in with the Yanbian a season, but in the face of the teams still show a not inconsiderable lethality. In contrast, the Shanghai Shenhua, even luxury lineup, in the lack of running, Ba on the offensive end often into alone of the situation.
 has 6 times against South Korea's striker Hetaijun Shenhua goal
Shenhua Hongkou debut insurance play not injured! 3 war 6 deadly nemesis detonation ball | Hetaijun | Shanghai Shenhua _ Phoenix Sports
Related Articls:

Wang Dalei and the Shenhua Shenhua high-level deal annual salary of over one million

Zhejiang m

According to the reporter, according to the contract, Shenhua need pay salary in the month on the 20th, the three foreign aid, but so far they a penny have not received, only to receive club play IOUS and on Wednesday the Shenhua club to a team of 150 million yuan to the derby win the prize and before a draw in Tianjin obtained draw bonus 40 million yuan.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
The eyes of the story of grade four
« پاسخ #42 : 13 مه 2016، 08:46:39 pm »

six years ago, I met a friend named 5.2, and we were especially good,hogan sito ufficiale. 5,tn requin pas cher.2 told me: "we have thousands of members of the vision family, each member represents the fate of the family of your eyes. The less we have, the more bad for your eyes." I'm glad I and 5.2 friends, he is their family of top-notch characters. At that time I was immersed in the parcel of the lucky lady.
 five years ago: 5,tn pas cher.2 I do not know what to leave me, and I have to get to know a good friend 5.1,hogan sito ufficiale. I mentioned my 5.2 and 5.1 to, I only saw 5.1 of the look of some frustration, in the heart of the child. But also can not say a so to
The eyes of the story of grade four

mission

Song of the soul

Near Cao kiosk, Zhu Geliang ordered the ship to be double arrow, and let the soldiers side beat, while shouting. The fog all over the sky, can not see the actual situation, plus Cao Cao is cautious and suspicious, not easily dispatched, called Gong nushou towards the ship archery. At this time, both sides of the ship are filled with an arrow.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
4827 from the largest fund company sold a daily turnover of 602 million
« پاسخ #43 : 14 مه 2016، 03:47:23 am »

funds continue to maintain the previous view, short efforts unabated. The 56 fund companies involved in the transaction, although the number of fund companies do more dominant, but still not enemy air. The most active fund companies have 32, but the actual net inflow amounted to 1 billion 73 million. But short of funds is only 24, less than the fund 8, net capital outflow has reached 1 billion 392 million.
 bank shares into the fund Jiancang theme
4827 from the largest fund company sold a daily turnover of 602 million
 entered in September, the market began to enter the downward trend. >
11 stock index fell 71 points to close at 2078 points,hogan sito ufficiale, once again hit a recent low. Although previously on September 5 and September 8 and September 9, three trading days to buy a lot of, but is still unable to change the trend of the market fell. While institutional buying lasted only three days. Wednesday rose slightly but also for institutions sold a net. Great wisdom Topview data show that the mechanism of the day turnover of net outflow of funds 309 million 6 billion 250 million.
< p > specific seats from the point of view, the amount of funds to buy more than 1 billion yuan still has three, but removed a net inflow of funds most of members of the fund buying 4818 1.5 billion, also two fund companies capital inflows only just reached 100 million.
There is no sign of approaching 2000 institutions a day to sell 600 million fund hunters
< p > insurance funds appeared in the pupil contest, the leading bullish safe seats and sold the most safe seats, the net funds differ only 403 million. Buy up to T17076 to maintain the consistency of the style that has always only buy, buy a. And the most sold out of the T116264 sold out of the business,scarpe hogan outlet, is still the largest turnover of insurance seats. And two other QFII business department to disagreement,hogan outlet online, Huaihai Zhong Road,louboutin pas cher, Shanghai international financial business department, turnover of 2.51 billion but the amount of net buying only 1592 million. And another QFII Sales Department of Xinchang Shanghai Road,hogan outlet, the business department of the turnover of up to 10,hogan outlet, 000,hogan rebel outlet, the net sold up to 10,goyard soldes, 000.
 fund is the largest institutions, transactions can always influence trading institutions as a whole. In September 10th the fund turnover for the whole 5 billion 232 million, buy 2 billion 457 million 2 billion 775 million fund amounted to sell, sold a net amount of 318 million.
 in the largest number of members of the fund to sell 4827 lead, short of the fund to win, the advantages of capital take the initiative. The fund is not only sold 4827 members of the largest fund company, is the turnover of the largest fund company, its turnover reached 602 million. And sell more shares are before funds are optimistic about the such as CSR, Beijing Bank, industrial bank, China Petroleum and CITIC Securities were sold 1.26 billion, 4816.9, 4310.9, 4000.3 and of 3206 million.
Related Articles:

The first commitment to postpone the reduction of

Niu Er new personal articles for newly weds brand Naruko Naruko d 'lux, innovation and R & D out of the latest generation of "good night jelly mask series", excellence from the texture, degree of repair, the absorption degree, stability of active components of the details of the improved, during sleep can layers of penetration, play a high efficient function and maintenance.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Man's life, always in between gains and losses
« پاسخ #44 : 14 مه 2016، 11:56:17 pm »

Man's life, always in between gains and losses
Life is too short to be
< p > when young, don't understand; middle age, don't willing to give up the gains and losses; only to the twilight years, just know some things, when you have to feel dull; some things, when you have lost forever, we know the precious and clinking. (Article Reading Network: www.wenxuefan.com)
, stop, to retain. Between the gains and losses, as long as you cultivated, sowing,scarpe hogan outlet, watered and reap success or failure is not the only standard, the important is used in details that make again and again hurt you, make you hate, make you love,chaussure louboutin pas cher, make you a lifetime of bitter and unforgettable experience.
< p > there must have lost: students manhood,hogan outlet, they lost daughter states; have been mature, lost innocence; choose the hardships of a profession, don't understand another professional responsibility; have the hustle and bustle of the town, the loss of the quiet village; safe harbor, wandering, no search; want to stream of clear, can not see the sea majestic......
 people always think that the world what can be: Jiangshan, the person of wealth. But do not know the loss is far greater than it can choose a few lines: all sorts of occupations,? Birds of the sky, can catch a few? The world is beautiful, can see a few?
 lose also means that one can get: training in return for growth, hard to bring the harvest,yeezy 350 pas cher, the tears of a taste of life,tn requin pas cher, frustration lead the way to success, regret and another kind of beauty......! Money,adidas nmd runner pas cher, get the hearts of the people, sincere treatment with each other and get intimate; indifferent to fame and wealth, get peace of mind; ascetic, to get comfortable.
 always has a long hiss, people always sigh The loss outweighs the gain.; short, missed. A life of indomitable spirit, uphold the essence of heaven and earth, is a very great. A person's life, kankankeke, often unhappy things eight or nine, is a kind of helpless lost.
 get it, but fortunately! Lost, but life! Fullness of life is full of gains and losses.
 is poor when the desire for wealth, loneliness, longing for love, the old age of youth, and the death of nostalgia for life. Pain with joy, health and disease in parallel. As the rising sun,hogan outlet, the sunset is falling; the sky moon, earth is doomed to be a half. Come and go,bottes ugg pas cher, is a full of hardship and.
Related Articles:

scented te

Loneliness is like a chain reaction.

Static desolate crazy languag

Her ex boyfriend is her brother in college students was good, excellent grades, poor family. The headmaster saw this boy looking for daochamen son-in-law. The boy was in a dilemma for her sake. Hi! Who ties unties, then plum personally for his decisions, advised him to choose the best, be at ease go, she will always bless him.
خارج شده است

این صفحه در 0.136 ثانیه 26 نمایش داده شد.