انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

حقیقت راز گشایی است. وجود دارد. نیازی به اختراع آن نیست، باید کاشف آن باشیایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: برگزاري كارگاه آموزشي معتادان گمنام  (دفعات بازدید: 2117 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

برگزاري كارگاه آموزشي معتادان گمنام
       روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: كارگاه آموزشي معتادان گمنام با حضور سه تن از مديران دفتر خدمات جهاني معتادان گمنام از آمريكا و جمعي از پزشكان و دانشجويان در مركز ملي مطالعات اعتياد برگزار شد.
       
آنتوني ادموندسون مدير اجرايي دفتر خدمات جهاني معتادان گمنام درخصوص تاريخچه دفتر خدمات جهاني معتادان گمنام (N.A) در ايران و جهان گفت: در جولاي 1935 اولين انجمن معتادان گمنام با 12 عضو در آمريكا پايه گذاري شد و به تدريج اين انجمن پيشرفت كرد و به شكل جهاني درآمد و امروز شاهديم كه شعبه‌هايي از اين دفتر در 16 كشور فعاليت مي‌كند و بيش از 43000 جلسه هفتگي در سراسر جهان برگزار مي شود. وي ادامه داد: اين جلسات به 65 زبان مختلف برگزار شده و نشريات ما به بيش از 20 زبان دنيا ترجمه مي‌شود. مدير اجرايي اين دفتر ضمن اشاره به اين مطلب كه مواد مخدر، صنعتي در حال رشد است افزود: علاوه بر ايران در كشور چين و هند نيز اين دفتر پايه گذاري مي‌شود. وي گفت: با توجه به اطلاعاتي كه در اختيار ما گذاشته شده اين دفتر در ايران 000/750 عضو دارد و با سابقه تاريخي 16 و 17 ساله تا كنون، جان هزاران معتاد را نجات داده است و ما علاقمنديم تا اين گروه در ايران بيشتر رشد داشته باشد. ادموندسون در ادامه گفت: دفتر خدمات جهاني معتادان گمنام براساس اصولي پايه گذاري شده و تمركز بر روي بهبودي يك معتاد به كمك معتاد ديگر است و از اين فرآيند استفاده مي‌شود تا رفتارهاي معتاد گونه از اين افراد دور شود. وي تصريح كرد: اعتياد فراتر از مصرف مواد مخدر است و ما اصلاً ادعايي نداريم كه ما تنها راه‌حل براي ترك مصرف اين مواد هستيم و تنها راه نجات معتادان، اين دفتر است بلكه باور ما اين است كه رشد و پيشرفت اين دفتر ظرف 53 سال گذشته خود نمايانگر اثر گذاري اين دفتر مي‌باشد. آنتوني ادموندسون گفت: ما هيچ كمك مالي خارج از انجمن را از هيچ دولتي و هيچ گروهي قبول نمي‌كنيم و حتي اگر چنين پيشنهاداتي هم به ما بشود آن را رد مي‌كنيم. چرا كه ما اصلي داريم به نام خودكفايي و همه هزينه‌ها توسط خود اعضا و يا با فروش نشريات دفتر تامين مي شود. در ادامه مشكيني مدير پشتيباني مركز ملي مطالعات اعتياد درخصوص هدف برگزاري اين كارگاه گفت: هدف از برگزاري اين كارگاه ارتقاء سطح اطلاعات پزشكاني است كه در زمينه درمان اعتياد كار مي‌كنند تا بدانند پس از اينكه بيمار خود را درمان كردند و سم زدايي نمودند چه اقداماتي را انجام دهند تا بيمار به اعتياد خود برنگردد. چرا كه ترك كردن كار ساده‌اي است ولي در ترك ماندن دشوار است. مدير پشتيباني مركز ملي مطالعات اعتياد گفت: معتادان بايد دانش زندگي بدون مصرف مواد مخدر را بياموزند تا به اعتياد بازنگردند. وي تصريح نمود: 80 تا 000/100 نفر از اعضاي دفتر خدمات معتادان گمنام در ايران كساني هستند كه بهبود خود را بدست آورده‌اند. وي افزود: كساني كه مشكل اعتياد دارند مي‌توانند براي ترك به مراكز دانشگاهي مراجعه نمايند تا بتوانند از خدمات اين‌گونه مراكز استفاده نمايند. لازم به ذكر است كارگاه آموزشي معتادان گمنام به مدت 2 روز در تاريخ‌هاي 14/8/85 و 17/8/85 در مركز ملي مطالعات اعتياد برگزار مي‌شود.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام
پاسخ : برگزاري كارگاه آموزشي معتادان گمنام
« پاسخ #1 : 07 اكتبر 2010، 01:08:17 pm »

خبرگزاري دانشجويان ايران -واحد علوم پزشکی تهران
خبرگزاري دانشجويان ايران- واحد علوم پزشكي تهران
سرويس صنفي- آموزشي
امروزه بيش از 43 هزار جلسه هفتگي معتادان گمنام در سراسر دنيا در 116 كشور و به 65 زبان مختلف برگزار مي شود و در حال حاضر هفته اي 5 هزار و 400 جلسه در سراسر ايران برگزار مي شود.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران- واحد علوم پزشكي تهران،Anthony Wayne Edmondson، مدير دفتر خدمات جهاني معتادان گمنام آمريكا در برنامه كارگاه آموزشي معتادان گمنام (N.A) گفت: 53 سال پيش در كاليفرنياي جنوبي در آمريكا، تعدادي از معتاداني كه در حال بهبودي بودند در بنياد ديگري به نام بنياد الكليان گمنام، تصميم گرفتند كه انجمني مخصوص معتادان گمنام تأسيس كنند و در جولاي 1953 اين اتفاق به وقوع پيوست.
وي گفت: در آن زمان تنها يك گروه معتادان گمنام در سراسر دنيا وجود داشت اما امروزه بيش از 43 هزار جلسه هفتگي معتادان گمنام در سراسر دنيا برگزار مي شود. شعبات اين انجمن در 116 كشور وجود دارد و اين جلسات به 65 زبان مختلف برگزار مي شود. در ايران در حال حاضر هفته اي 5 هزار و 400 جلسه در سراسر ايران برگزار مي شود وليكن فكر مي كنيم چيزي در حدود 50 تا 70 هزار معتاد گمنام بهبود يافته در ايران فعاليت دارند.
Edmondson گفت: تمركز اين انجمن بر بهبودي از اعتياد و كمك معتاد بهبود يافته به معتاد ديگر است. از اين فرآيند استفاده مي شود تا بهبودي كامل حاصل شود. همانطور كه شما مي دانيد اعتياد بسيار فراتر از مصرف مواد مخدر است و ما هرگز اين ادعا را نداريم كه تنها راه حل براي ترك اعتياد هستيم.
وي افزود: اين انجمن به هيچ عنوان كمك هاي مالي خارج از انجمن و يا كمك هاي مالي دولتي را نمي پذيرد چراكه به خودكفايي اعتقاد داريم و هزينه هاي انجمن از طريق اعانه خود اعضا و يا فروش نشريات تأمين مي شود.
وي در پايان گفت: تنها هدفي كه انجمن دارد اين است كه چگونه بتوانيم راهي براي كمك به معتادان پيدا كنيم تا آنها بتوانند به زندگي عادي بازگردند و اين موضوع كه آنها از كدام كشور هستند اصلاً اهميت ندارد.
انتهاي پيام.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : برگزاري كارگاه آموزشي معتادان گمنام
« پاسخ #3 : 29 سپتامبر 2019، 01:30:31 pm »

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.ruultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : برگزاري كارگاه آموزشي معتادان گمنام
« پاسخ #4 : 08 ژوئن 2020، 10:16:03 am »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
خارج شده است

tolikkk

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 103
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • buy Acticin no prescriptions needed | Order Acticin in UK
achat viagra en ligne sans ordonnance en - Lille14 ,Paris ,Saint-Paul
« پاسخ #5 : 09 ژوئن 2020، 09:56:58 am »

achat viagra en ligne sans ordonnance  en - Lille14 ,Paris ,Saint-Paul
 
prise de viagra
acheter du kamagra
xenical le moins cher
viagra moins cher
stimulant pour femme en pharmacie
viagra pour homme prix en pharmacie
 
 
>>>  CLIQUEZ  ICI  <<<
 
 
 
ACHETER MAINTENANT!   >>> https://bit.ly/quality-pills  ...............
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
RELATED TAGS:
levitra 20 mg prix
medicament interdit
viagra generique sans ordonnance
effet secondaire
generique en ligne
prix generique viagra
viagra pas cher livraison gratuite
viagra alcool
prix du viagra 50 mg
cialis pharmacie france
acheter du cialis en france
combien coute le viagra en pharmacie
acheter cialis 20mg tadalafil lilly
generique cialis
viagra femme
viagra sans ordonnance
prix pfizer
 
 
http://dentamind.com/clients/android/showthread.php?tid=559573 https://hirayamasachiko.com/forums/topic/cystitis-symptoms-in-males/ http://dele.info/viewtopic.php?f=3&t=211492&p=769911#p769911 http://fastfoodfanatics.com/showthread.php?tid=294372&pid=1742833#pid1742833 http://totalkarnage.net/phpBB2/viewtopic.php?f=23&t=209591 http://eventplannersclub.com/forum/showthread.php?tid=616559 http://giradaclientiforum.com/viewtopic.php?f=7&t=164989 http://www.kiln-glass.com/forums/topic/how-does-vardenafil-work/ http://upgrade.listbb.ru/viewtopic.php?f=42&t=170038 http://healinglyme.org/forum/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=406699 https://www.earthagram.com/forums/topic/when-does-patent-run-out-on-cialis/ https://everythingoptical.co.uk/forum/viewtopic.php?f=3&t=1829&p=171318#p171318 
 
 
cialis  en - Lille14 ,Reims ,Boulogne-Billancourt

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 74,976
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : برگزاري كارگاه آموزشي معتادان گمنام
« پاسخ #7 : 03 سپتامبر 2020، 04:17:50 am »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
خارج شده است
 

این صفحه در 0.125 ثانیه 25 نمایش داده شد.