انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دوستان خوب مثل گندم اند ، یعنی یک دنیا برکت و نعمت !!
و
من چه خوشبختم که زر ناب خوشه های گندم در اطرافم موج میزند .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال3 قدم 6  (دفعات بازدید: 4494 بار)

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq709
Summary of the personal work of power supply company manager in 2015
« پاسخ #15 : 07 ژوئن 2016، 06:40:47 pm »

20 no accident safety record.
Summary of the personal work of power supply company manager in 2015
8, high quality service levels continue to improve. To provide more quality and efficient service to customers, and introduced the a series of measures, depth style of construction activities, to shift the focus of the work and marketing, to shift the focus of the business and the market, turn key management service. First, the development and operation of silver electric network system. With industrial and Commercial Bank of China to achieve a silver network, customers can pay the nearest electricity, to further facilitate the customer. Two is the opening of the 95598 service hotline, electricity repair classes 24 hours to provide electricity repair services. Three is the construction of electricity marketing system, to achieve the sharing of the county marketing data and integration of urban and rural services,nike tn soldes.
 power supply company manager 2015 personal work summary
6, the construction of spiritual civilization has a new look. Around the economic construction of the party building, to play the role of Party organizations and Party members of the vanguard and exemplary role. Party branch of the company was awarded the "municipal advanced grassroots party organizations," the honorary title,air jordan pas cher. Improve the construction of cultural positions, to carry out a variety of cultural and sports activities. Actively carry out mutual support activities, was awarded the "autonomous region patriotic Yongjun model unit" title party. Particularly concerned about the lives of employees and retired workers, to the company to the company to the company to carry out a health check for all employees, to carry out the warmth of activities, for the problems of workers concerned, to give a positive solution. At the same time, actively participated in the organization of the "Spring Bud Plan" million people line, helping the poor, thatched cottages and transformation activities, funded five girls completed nine years of compulsory education, to poverty alleviation and hanging point of a town, a village Cunbu donated 5000 yuan worth of office supplies, to the village primary school donated $15000 for school hardware facilities and student's schoolbag, book purchasing,yeezy 350 pas cher, completed the five families in the poor minority masses thatched house renovation, showing the spirit of good, greatly improving the image of the company.
&lt,hogan roma online; p &gt,hogan outlet; powered smoothly or not is directly related to homes and factories production, so as the manager of a power supply company, I want time to the concept of serving the people recorded in the heart, to constantly in the best interests of the people, do a good job in their own, will power supply safety and continuity of remain good, this is I have been working philosophy!
7, rural power management standardization. To supply the accounts system pipe, to further standardize the power of financial management; to improve the preparation of the power marketing report, further strengthen management of power supply contract signed, and to carry out the training 2 times and rectification and inspection, to rectify the contract 154. The knowledge and skills competition of the first workers' distribution line was held, which further improved the quality of the agricultural electrician. At present, all of the 12 power supply through the standardized management of the power supply acceptance.
1, established a clear working ideas. Early this year,scarpe hogan outlet, according to the company requirements, combined with their own reality, I have established the work of thinking: &quot,pandora outlet;Three Represents" important thought and the third Plenary Session of the 16th CPC Central Committee essence
 two, ideas, dedication,golden goose sneakers, and career.
Related Articles:

Funny Halloween SMS

5 National Day parade.

Investigat

The essence of valves stone company's designers clearly understanding valves stone purpose, for theirdigging their own unique ideas and temperament, under the leadership of Mr. literature, will not hesitate to accumulate experience meeting together, and ultimately the formation of the marvel of the industry valves stone style;" after all, is the individualityand cooperation, they have a small, " cohesion; stone company is the customer.
خارج شده است

fgh5p6ter

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 52
    • fgh310
Collection daily
« پاسخ #16 : 08 ژوئن 2016، 11:26:36 am »

today receivables shall be calculated receivable cash discount to other paid ,scarpe hogan outlet
&lt,hogan sito ufficiale; p &gt,hogan rebel outlet; date year month day customer name sales invoice number payment bank name invoice or account recovery amount receivable divided into analysis of ten thousands of ten yuan corner points delivery days check usance interest total said Ming 1,hogan outlet online. Receivables allowance is should fill in the fold to prove and petition supervisor approval and the table and accounting unit,sac goyard. 2 this form should be sent together with the payment unit of accounting procedures are completed after the relevant unit personnel,scarpe hogan outlet. 3 private households pay cheques and ticket shall be sealed (Chapter or chop shop) endorsement,hogan outlet.
 manager chief accountant cashier manager
 collection daily table
Collection daily
 collection daily table
Related Articles:

Social pra

Summary of

Investigation report on the reform of municipal public utilities

Eager to learn and improve skills. Be responsible for the enterprise, responsible for the consumer. With good professional quality, take the initiative and enthusiasm, patience and thoughtful service concept, harmonious and friendly service attitude, rich professional knowledge, skilled operation skills, to serve every customer, at the same time to consciously abide by the rules and regulations of the company and the position of the discipline required.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Business Etiquette modern public relations etiquet
« پاسخ #17 : 12 ژوئن 2016، 07:54:11 am »

,hogan sito ufficiale
 three, contact feelings: is the third function of modern social etiquette, which is the most important emotional feature is sincere.
 in a sincere heart in exchange for the heart of others; in good faith to treat others; in a sincere language to please others. Sincerity is a half of social success,golden goose outlet, so in social situations,hogan outlet online, in particular,pandora outlet online, need to pay a sincere heart, can reap the warmth.
 one: a message to convey =7% words +38% voice +55% expression
Business Etiquette: modern public relations etiquette
 business etiquette: modern public relations etiquette
 two,air max homme pas cher, communication information: the modern social etiquette of the second functions,pandora outlet online, including three types: one is the language of etiquette; one is ornaments etiquette; one is the behavior of expression.
 four, enhance friendship: fourth functions of modern social etiquette.
 one,charm pandora outlet, shape the image: is the first function of modern social etiquette,cheap mac makeup outlet, including the creation of personal image and organizational image of the two aspects.
Related Articles:

Implementa

Design dep

Ten member

Our team has four members of the team, in the face of heavy production tasks, we know that "blacksmith must own hard truth, since the development of" four base "construction work, we in the party's guidance and help, actively fully serviced with a strong team members, establish and improve the work system, strengthen professional knowledge learning, to further enhance the team's cohesion and combat effectiveness.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
At least 1 people Mian high-speed tanker explosion
« پاسخ #18 : 13 ژوئن 2016، 02:57:43 am »

this network reporter at the scene 1 kilometers from the scene to see the smoke, smell the pungent odor. It is understood that the accident has caused the number of kilometers of traffic jams in Mianyang high speed.
 1:15 29 chengmian high-speed Mianyang to Chengdu direction of traffic has resumed traffic,hogan outlet. Fire officers and soldiers are cleaning up the scene of the accident,hogan outlet online. Mianyang Chengdu high-speed Chengdu to Mianyang direction of traffic ban is still closed,adidas nmd pas cher.
 1:00 29, according to an eyewitness said the accident occurred when the fire flame shot up more than 20 meters high. 40 minutes later, the fire was put out, but the car was still in smoke around. Car license plate number has been burned can not be identified.
As of
00:54 29,
At least 1 people Mian high-speed tanker explosion death (Photos)
 28 evening 10 when Xu, a vehicles Chuan V license tanker in Mian high-speed Qingbaijiang toll station near a truck rear end on fire after the explosion.
1:02 29,hogan outlet,
< p > Sichuan online news (this reporter Yu Mao Lee) 28 days late 10 am and chengmian Expressway Qingbaijiang toll station near a tank car explosion. It is not clear that the explosion caused the size of the loss and casualties, the network reporter was rushed to the scene of the accident. Qingbaijiang toll station intersection has unilateral traffic, vehicles not only chengmian expressway.
00:29 29,golden goose femme pas cher,
 reporter learned that there was a person killed in the explosion of the tanker.
 29 00:52 Mian high-speed Qingbaijiang toll station to the direction of the road,chaussure golden goose, the vehicle starts slowly,air max 90 baratas, gradually restore traffic.
 29, 00:45 reporter saw at the scene, the explosion caused by the fire has been extinguished. The presence of fire officers and soldiers are being evacuated. The scene of a kilometer long section of the ground is full of water.
, the reporter saw a piece of about 40 meters long in the isolation zone of the plant were burned. The road after the fire burning smell is very bad.
 latest news:
 29 00:49 according to the rescue of the fire brigade that accident may be tank car and a truck rear end,spaccio woolrich outlet.
Related Articles:

Qaidam basin to build China's

Shandong L

The provis

Such as Jiangsu compiled three years of housing planning, clear housing construction target, housing security, the corresponding land input, establish a system of transparent market information, under the framework of the main players in the market competition in the market the way into the real estate market, this is not a simple act of government, the government is the rule makers.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
yeti tumbler 20 oz chest chest chest clip is a bird
« پاسخ #19 : 29 اكتبر 2017، 01:34:37 pm »

خارج شده است

fmyyj91M

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 25
    • fgh397
玻璃管道业务主导VSIT主导
« پاسخ #20 : 10 دسامبر 2017، 10:01:48 pm »

玻璃管道业务部门需要对使用大数据和可效用情报的流程负起责任来,因为玻璃管道业务部门是负责交付项目结果的部门,而非IT部门。
  一个项目可以由公司里的任何一个人发起,可能是想要解决问题的玻璃管道业务执行者,或者某个奇思妙想的11r工程师,他想到了一个能够对公司产生帮助的点子,喷射泵。无论项目是由哪个部门发起的,其最终目标始终是让玻璃管道业务部门肩负起交付成果和提出新需求的责任。图9.1中描述了在不同情况下,如何判断应该由哪个部门负责。
  那么,为什么不能是IT部门负责呢?因为IT只是一个支持部门,通常而言是不负责交付成果的。IT部门的KPI和玻璃管道业务部门的KPI大相径庭。有时,它们甚至会彼此冲突。将IT团队主导IT网络升级项目与生产部门主导10 000个SKU的制造相比较,二者的需求、面对的挑战和目标都是完全不一样的。
  IT团队可能可以从他们听到的故事中推测出问题出在哪儿。然而,情报工具应当如何应用于各种各样的流程中,这是只有玻璃管道业务部门才可能了解的。甚至有些时候,玻璃管道业务部门的员工也不知道,也只能靠不断的试错和摸索来得到解决方案。
  玻璃管道业务部门需要负起责任,并学习如何掌握大局,不仅对结果负责,而且也对过程负责。如何做出IT部门无法做出的正确决策,他们需要补充关于如何使用可效用情报的知识。
  如果持续由IT部门来主导项目的话:
  &middot;玻璃管道业务部门永远不会真正喜欢可效用情报,脱硫喷射器,项目逐渐地就会被废弃掉;
  &middot,液压机;尊重事实的企业文化无法真正推行;
  &middot;玻璃管道业务流程的变更无法持续;
  &middot;系统功能的主要受益者不会对自己拥有的责任感到自豪。
  其实还有一个很好的办法,那就是让IT部门和玻璃管道业务部门互相置换一些员工。这样的话,两个部门都能够从这种交叉组合中受益。
  最大的风险出现在协作中的各方对玻璃管道业务需求的理解不同步。这会直接影响系统的采用率,尤其在经济低谷时,玻璃管道业务部门极有可能在没有完全理解系统作用的时候要求缩减开支,砍掉一些有用的功能。伊丽莎白-利姆在新通活性炭纤维公司打造的情报型企业
خارج شده است

این صفحه در 0.107 ثانیه 26 نمایش داده شد.