انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي بيشترش فانوس است و به درياي خيال آويزان

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 1 قدم 6  (دفعات بازدید: 3398 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 1 قدم 6
« : 05 دسامبر 2012، 09:36:00 am »

1-لیست کلیه ضعفهای اخلاقی خود را که در ترازنامه نوشته اید و همچنان انهایی که پس از نوشتن تراز نامه کشف کرده اید را بنویسید.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : سوال 1 قدم 6
« پاسخ #1 : 18 دسامبر 2012، 10:02:58 am »

:rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 22 دسامبر 2012، 10:19:28 am »

خود مهوری . خود خواهی.بد دهنی . دسته بزن
زود از کوره در رفتن.لذت طلبی. تنبلی.پرخوری.غرور
توقع.خوش گذاران.افراطی در اکثر زمینها.فراموش کاری.
غیبت گو.لج باز.احساساتی.شهوتران.ترس.روک گو.
اگه بخوام با صداقت بنویسم خیلی بیشتر از ایناست ولی اصلی ها رو نوشتم تا دوستی احساس نکنه این نواقص
فقط ماله اونه :rose:
خارج شده است

parvazkon

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 6
« پاسخ #3 : 24 سپتامبر 2014، 02:59:14 pm »

:rose:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان بهبودی عزیز که با این روش قصد خدمت به یک همدرد را دارند .
من قبل از این فکر می کردم نواقص اخلاقی من خیلی کم هستند ولی وقتی نسبت به آنها آگاهی پیدا کردم تازه فهمیدم که کجای کارم و چند چندم . البته به هیچ عنوان زیادی آنها نا امیدم نکرد بلکه خیلی هم خوشحال شدم که نسبت به آنها آگاهی پیدا کرده ام و می توانم با کار کردن روی نواقصم و درخواست از نیروی برترم و اینکه من در مقابل آنها به تنهایی واقعاً عاجز و ناتوانم روز به روز بهتر و بهتر شوم . و اما نواقص من :
خشم ، تایید طلبی ، احساس بی ارزشی ، انتظار احترام ، عدم صداقت ( با خودم ) ، تصورات باطل ، احساس تنهایی ، احساس نگرانی ، افسوس و پشیمانی ، احساس تشویش ، غرور ، غبطه ، حسادت ، ترس ، تنبلی ، دروغ گفتن ، هیزی ، بی ملاحظگی ، فرار از مسئولیت ، انتظار داشتن از دیگران ، خود خواهی ، تکامل گرایی افراطی ، نارضایتی از همه چیز ، تجمل گرایی ، لجاجت ، خود محوری ، ظاهر سازی ، بد قولی ، بد گویی از مردم ، احساس تفاوت ، طمع ، منفی گرایی ، رنجش از دیگران ، نفرت ، عجول بودن ، حق به جانب بودن ، دلسوزی به حال خود ، خود بزگ بینی و . . .
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Yingjiang Yunnan 6.1 earthquake latest statistics more than 21 people were injur
« پاسخ #4 : 26 آوریل 2016، 02:28:10 am »

earthquake caused 45 people were injured, including: 8 seriously injured,scarpe hogan outlet, 37 people were slightly injured. Cause damage to houses 29064 120044. Among them: 716 houses collapsed,scarpe hogan outlet, 3487. Seriously damaged between 21974 4759 households in general damaged 23589 households in 94583; direct economic losses 161177.82 million yuan, including: agricultural losses 514.3 million yuan, loss of business 3103.93 million yuan, loss of infrastructure 30011.54 million yuan,golden goose, loss of public facilities 31662.64 million yuan, loss of family property 95885.28 million yuan.
< p > according to the Yunnan Dehong government emergency do the latest statistical data shows, 6.1 earthquake occurred on May 30,hogan outlet, caused a total statewide 50 villages and towns (street) 5 farms a zone 306 village will tomography households 218231 people were affected, causing 45 people were injured, one seriously injured 8 people.
< p > as of May 31, 18, Yunnan Yingjiang "5&middot; 30" earthquake sequence is occurred aftershocks 1210 times,hogan outlet online, including 0-0.9 earthquake 439,hogan outlet, 579 times 1-1.9 earthquake,hogan sito ufficiale, 2-2.9 earthquake 166 times, 22 times 3-3.9 earthquake, 4-4.9 earthquake with a magnitude of 2 times, 1 times 5-5.9 earthquake,nike tn pas cher, 6-6.9 earthquake 1 times.
 Quanzhou earthquake caused a total of 50 villages and towns (street) 5 farms 1 zone 306 village 50270 218231 people were affected; the local established 54 settlements, resettlement staff 45712 people.
Related Articls:

2015 China 11 singles ranking

Hubei Zhang Erjiang with 107 women addicted to drinking,smoking,etc. containing 17 female cadres _1

Wang Haitao identity to the Zhejiang Province military region deputy party secretary, commander of the delivered a speech, this is Wang Haitao in publicly reported for the first time in Zhejiang Province military region commander identity debut. At this point, the current round of adjustment of the provincial people's Liberation Army and armed police officers have been involved in ten provinces.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
score (282 balls)
« پاسخ #5 : 10 مه 2016، 09:07:02 pm »

Wessin Dario
 score (384 ball)  2007-08 32 2006-07 36 2005-06 48 ball ball ball ball ball 2004-05 50 2003-04 96 2002-03 122 ball
Sarratea
 score (282 balls)  200224 ball 200199 ball 2000108 ball 199951 ball
 scored the ball before the age of 14< p > Mauro - ICA Di Mauro Icardi), Argentine,hogan outlet, has an Italian passport, was born in Rosario, yes,tn femme pas cher, here is the Macy's home! Di ICA 6 years old with his family together to move to Spain. His career began in Spain B second level league Wessing Dario Vecindario youth, before Wessing Dario came, I from the age of 5 is in Rosario,scarpe hogan outlet, Argentina a club (named Sarratea play. In there, I was into the many goals.
< p > Juventus lost 1-2 Sampdoria encounter 2013 opener black door, and scored open second degree of success blocking the Serie A leaders is a born in 1993 teenager ICA di. Next month before the age of 20 years old of ICA Dibben season has been based on Serie A, in fact this is the name of the Argentine talent already reputation, has caused the attention of all the big European clubs, and served as La Masia youth camp, now scored twice in the Juventus icardi once again become the focus of attention of the outside world. Maybe he will be out of the Rosario and a Lionel Messi.
Argentina new Messi! The 14 year old has 666 goals have caused the Real Madrid Barcelona berserk

&nbsp,tn requin pas cher;
 Di ICA has been widely concerned, the media will be referred to him during the 2001 -2008 scored 500 goals. And according to statistics icardi's personal website,tn requin pas cher, he before joining La Masia, and representatives of Sarratea Wessin Dario in all levels of youth level in the game scored a total of 666 ball! His father said that watching him play I think of Batistuta, of course,hogan sito ufficiale, he will continue to grow, I hope he can realize their dreams. At the time of less than 15 year old Ikadi has been the brightest scout staring, and considered the Spanish football star tomorrow. Di ICA technique with both feet are very good, dribbles well,hogan outlet, finishing more terrible can often be done incredible shot, the ball into the opponent's net nest. His football very ornamental, very wide field of vision, far beyond the skills and abilities of their peers.
 Messi fellow,chaussure jordan pas cher! 500+
Related Articles:

Dilute the chicken pox and India whitening essence to help muscle problems - light source

Chongqing Securities Regulato

Commission informed 3 cases of illegal securities market _0

At the moment, the negative impact of all luxury goods will in the night of the elite erosion exhausted, into people's rational thinking, so harmonious. To open the door for luxury goods, like a light source, both shining on the way, but also to guide the students in the future direction.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
The thought of the reed
« پاسخ #6 : 11 مه 2016، 02:37:08 pm »

The thought of the reed< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; recently back to where I used to be & quot; chaduiluohu & quot; hometown, disembarked, see the in the dike waving reeds. Hello, friends! The   reeds have been considered a symbol of desolation. But in my mind, these plants, which can be seen everywhere, represent a beautiful and free life, and they have been with me through the hard times. The       formerly, reed is one of the important economic crops in Chongming Island. The body of a reed has economic value. Buried the tender reed rhizome can eat thirst, can also be used as medicine. Reed leaf can make dumplings, glutinous rice and reed leaf synthetic odor is dumplings fragrance. Aloe can plunge into reed broom, such a broom, the city people still use today. The most widely used, reed, farmers use manual dexterity, knit them into a reed curtain and reed, reed Xiongfei, baskets, dustpan,hogan sito ufficiale, to build a house, reed can reed series wall, fabric roof. Many villagers had to weave reeds,hogan sito ufficiale, reed to life and growth in nature many people a way home. I am in Chongming " in " when used with the peasants of using underground biogas for cooking. A gas stove, also used reed. We first dig a hole in the ground,hogan outlet, then the reed cluster sheaves, a pick up, firm growth to tens of meters of Lu, slowly into the hole, deep underground biogas, along the Lu to the voids or on the ground, savings in stoves, as long as draw a match, you can in the mouth of the oven ignited a clusters of blue flame, poor life add a little warm. In my memory,scarpe hogan outlet, this is a very wonderful thing.       hard " " career, reed gave me comfort. It is hard to imagine. I am a fascination with the natural person, and reed, it is the gift of nature to human wonderful gifts. By human beings in a carefully cultivated field, few wild plants into contiguous blocks, only the exception of reed. No one planting, they self grow, reproduce, where there is soil,hogan outlet, water, they where spreading green, depicts the life of tenacity and colorful. Spring and summer,hogan outlet, they like a group of the green man,hogan sito ufficiale, standing riverside river, I like watching them in the wind shaking the posture, like listen to them should be and Jiang Tao stirring whisper. With the peasants burdens from them through the green leaves, Lu Shan brushed my clothes,scarpe hogan outlet, my face, it is close to nature for people. & nbsp; & nbsp; & nbsp; the most memorable is their flowering scene, summer passed, autumn comes, wind cool day like a day, at this time, the riverside reed have blossomed, that is a large bright silver, in the wind, reed shook their silver head, make any noise deep on both sides of the dyke, from afar, like undulating waves, like floating snow. Make me forget the sunset scene, in the gorgeous sunset, silver reeds into a piece of red and gold, as if the wind spread the fire, the earth)Related Articles:

Love one small step

Time never

Then the bus only sleep trembling, as if they are in danger of tipping. And now the condition of the road to Changqing is very flat, the number of people who can not carry the number 1 bus has also changed into a cart, the light is the seat on the dozens of. Go in before all over the sky yellow sand that section of the people no longer conscious to shut the window but in the window for a breath of fresh air feeling very comfortable!
خارج شده است

hf0i8cvbdf

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 129
    • jkl782
Pale rose
« پاسخ #7 : 20 مه 2016، 02:36:56 am »

When
 at that time I was a row of results, the teacher is also very spoil me. My article often appears on the blackboard in the classroom. Some of the girls to the puzzle of my advice, sit beside her, she turned to look at,hogan outlet, each other almost forgot each other's existence.
 eight four years to read a high time, our class has a girl, the result is not outstanding, very introverted personality, no time to hear her voice, never talk to the boys, she sat in front of me.
 because I was an orphan, my sister had married, graduated from home is only one I,hogan sito ufficiale. Economy and the hardships of life, so I don't have the opportunity to realize my ideal and ambition,nmd runner homme pas cher, only in the ancestral farming field invariably overworked and rushing about. Those vows, long lasting friendship, as the pine are not relive the time and chance to consolidate.
 in more than a year of hard work, I feel more and more small, and even forget their own existence. This is called, so I am a little overwhelmed by an unexpected favour. I asked, "you are,hogan sito ufficiale......" She went on to say, "my name is jade, and I am sitting in front of you.".&quot,scarpe hogan outlet; I asked her where she lived, where she worked. She said she lives in Yan Wu Temple, now is fine. She invited me to her home, I was very embarrassed, did not agree, just say: "after the bar."
 came home, I felt warm in my heart, as if I had been back to the students' time. I remember that the heart is probably the heart like jade jade meaning. But to my surprise, she became lively and cheerful. But I turned the message, but I can't find her name.
 if the time flow, it will graduate high school. On the eve of graduation, the students is very sad, think of in the three years of the elbow forged profound friendship, and in the twinkling of an eye to go our separate ways, I do not know when or have no chance to meet again. The students have prepared a notebook, mutual message to say goodbye to each other. Because of the high school from a lot of junior high school and, additionally, the frequency adjustment, so new contacts and acquaintances is more, message not only to the series two classes of three classes, even in the lower grades. My message book, write a full message and the name of the message, and now I have to save.
Pale rose
 about eight seven years in the summer, it was a Shangjie,goyard soldes, I hurried to walk. Suddenly from a strange crowd out of a girl, wearing a not so modern and stylish, but very clean,hogan sito ufficiale, it is simple and simple, leaving the students head, a pair of bright eyes seems to be able to see my face from the bottom of my heart. She happily generously called my name,hogan outlet online, say hello.
 unknowingly read the high, to the two grade, I was assigned to a class, and she is still in class three, each other even more without the opportunity to contact.
 two years later in Shangjie, she once again appeared in front of me, called my name, say hello to me. Still so cheerful and said to me, she is now living in the east gate of the hotel, in the work of electric power. She invited me to her home again with enthusiasm and sincerity. I think this is quite near, the heart is very happy, but because of economic difficulties, thought: "not even buy gifts of money." >
Related Articles:

Feel the l

Scene and

Around the pear garden put up lookout.

pear Village on the road, has entered the outside the car, Liyuan highway has dancing in the dust, many buyers, their comings and goings want to snapped up the first batch of pears. This village has brought a lot of trouble. Sometimes serious work to pear. The captain immediately called the whole village mobilization meeting.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
Make people love and hate the cold emotional sentence
« پاسخ #8 : 26 مه 2016، 10:17:31 pm »

, love this thing even a close call, but also people.
, sometimes, I just want to have a person,goyard paris, hold me tight, until my mood is really good.
Make people love and hate the cold emotional sentence
, wrong is not terrible, terrible is you actually admitted.
 sorry, I have not wanted to hear the answer, just want to quietly end between us.
, if you don't mind, my heart is your fate forever.
, when I walk in every place in the past to take the most afraid to hear the voice of the memory at that time.
, when I fall in the boundless sea of people, miss the most is you
 2, the end of the rainbow is still a beautiful story.
, really regret and you hate hate more than the feeling of love
 2, the end of the rainbow is still a beauty.
, the past has passed, and the future has not come, no matter what the future will be, we can have, only now.
,golden goose outlet, something more like a headache, my love.
, forget had fragments of this is your future.
 2,mont blanc porte mine, stop growing not naive, but since that mature
 2, I care so much about,scarpe hogan outlet, it does not matter in your eyes.
 makes people love and hate the cold emotional sentence
, you don't have love, but must see the people. Sometimes afraid, time will tell the truth.
 2, can not find any reason not to love you,scarpe hogan outlet, you do not want to
Material and empty
 22, looks up at the sky and the blue sky, there are still a hint of frustration.
, in fact,adidas yeezy pas cher, growth is forcing you to be a strong person.
 2, pay customers pay really, when I reply.
 2, I was alone in the city buried.
, the true feelings of the people will be subject to changing moods, because pay too much, not worry about personal gains and losses.
, is really dead, heart will not be hurt, I hate you I hate everything you did to me.
 2, love is a meet, can not wait,guess soldes, also not ready.
 attitude 2, for the love I have been holding the not essential which will come to
,nike tn pas cher, even if I can't have you also believe that this is only temporary. I am waiting for your unwavering determination
, in the new spring, I would rather have nothing, only you like I love, I need me.
 2, I'm not grass ship you mean don't go to my hair.
 2, once thought, it is not easy to have, and later learned that it is more difficult to give up.
Related Articles:

February 2014 college party activists thought report

The pupils read the insects.

A good result of a woman, often let others sacrifice. This world is like this, you feel that you have sacrificed everything, in fact, just a waste of time. Instead of waiting for someone else (Le Don Dead), it's better to hold on to what you want. To be a woman is not good, but to make their own good. No one will take care of you, can only rely on their own.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884

< p > Zhou in right hand two wounds,hogan outlet online, one in your thumb and wound up with a 6-8 cm long; and one in the wrist, the entire stretch of wrist tendon broken. The director said: "the operation was successful, has broken the tendon attached. Now with plaster,goyard paris, rest for 3 weeks, almost the stitches can be discharged."
 Zhou Chuanjin told reporters, when he saw a thief put his hand into a girl pink bag, took out a high-end mobile phone. He took the phone and took it over. "I see the thief broke his meddling,adidas nmd pas cher, good, and I beat up. Then he pulled out a knife, tied up, I did not escape, was stabbed two knife."
 rupture of the right hand tendon
 reporter learned that the injured man named Zhou Chuanjin, 20 years old,pandora sito ufficiale, just arrived in Shanghai from Anhui early this year, working in a precious metal company.
The guy was stabbed in the rail stop thief police investigation | rail | thief | stabbed _ Sina News
 Sui doctor told reporters, Zhou Chuanjin to the hospital, more serious injuries, they arrange surgery immediately.
 yesterday afternoon,nike tn pas cher, the reporter found Zhou Chuanjin in the four one one hospital hand surgery ward. His dark skin, round face with big eyes and bushy eyes the thick plaster, right hand tied. Not a few minutes,air max baratas mujer, there have been a company's colleagues to visit him. He was a little shy to see so many people come here.
 Zhou Chuanjin told reporters, there are still a lot of warmth in the community. He was admitted to the hospital. Along the way, the police and the "owner" would accompany him, "owner" for his advance the 1 million yuan of medical treatment cost. As he opened the Easy Access, made him the first time treatment. Many of his colleagues have also asked the company for instructions.
 recapture stolen mobile phone
Director of hand surgery hospital
 August 29th at noon, Mr. Feng ride rail line 1, from the railway station. Just swipe the mouth of the gate, he suddenly heard someone shouted: "catch the thief." I saw two men scuffled in the station. "At that time I had no reaction to come over, until 12 minutes later, see the thief took out a knife and stabbed each, I know had an accident." The thief managed to escape the rail station, disappeared.
 Rail Station Road thief to strangers to come forward to stop,nike tn pas cher, was stabbed two times. Yesterday, Mr. Feng told readers call the newspaper, witnessed the scene of courageous. Reporters learned that the guy to stop the thief Zhou Chuanjin still in the hospital for treatment. At present,hogan outlet, the police investigation, and actively cooperate with the declaration of confirmation of courageous behavior.
 to stop thief
 to stop the thief's right hand was stabbed two knife, blood flow. The police and the "owner" sent him to a nearby hospital. "His tesujis seems to be pick off, do not know how the injury?" Speaking of the courageous, Mr. Feng is concerned about and respect, "this behavior should be praised."
Related Articls:

Read 60 inspirational quotes

The United

Is holding the child is do not pay attention to maintenance procedures, the roadside bag slipped. There are 300 thousand yuan in cash and bills, bank cards and other things, the total value of over one million yuan. At noon, she found the bag was gone, hurriedly walked along the road, did not expect to pick up unexpectedly on the side of her bag.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Advantages and disadvantages of urbanization talk
« پاسخ #10 : 06 ژوئن 2016، 02:36:57 am »

Advantages and disadvantages of
scarpe hogan outlet
Urbanization a subject of heated discussion for a long time. Some people are in favor while others are opposed. In my opinion urbanization has both advantages and disadvantages.
Advantages and disadvantages of urbanization talk about and Disadvantages of U. -Advantages
Discussion on advantages and disadvantages of urbanization of
Has been
 -AdvantagesAnd Disadvantages of Unbanization
The difficulty of writing
Generally. The advantages of urbanization can be listed as follows. First, the urbanization can quicken our pace to catch up with the developed countries. We all know that the developed countries are all highly urbanized. second, urbanization will help to solve the problem of unemployment. it will create more job opportunities for the unemployed. in addition, urbanization will free a great numbe&gt,tn pas cher;
 and Disadvantages of U.
[van]
Advantages (the pros and cons of urbanization)
[navigation] write into segments: on urban problems, different people hold different views, and then naturally leads to the "I" point of view for the next segment of preparation,golden goose outlet; the second section available lists of methods,adidas nmd pas cher, and points out that urbanization benefits: for example, urbanization can accelerate to catch up with the developed countries, to provide more employment opportunities, to accelerate the rural modernization and improve the urban residents living standards; the third section reporting urbanization defects,golden goose sneakers, for example, urbanization increased rapidly growth, management, resulting in the crime rate increased,wholesale mac cosmetics; finally, summarizes the full text, points out the "I" of the view is in favor of city.
2,hogan olympia outlet. my point of view.
1,nike tn foot locker. urbanization;
Related Articles:

Future wor

Honesty is

Eight hono

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Processing order contract _1
« پاسخ #11 : 08 ژوئن 2016، 08:25:49 pm »

)
 seven, economic responsibility:
 legal representative: ____________ position: ____________
 supplier (full name): ____________________________________
 representative: _____________________
 (full name: ____________________________________
____ ____ ____
 thirteen, the validity period of the contract from ____ month to ____ years ____ ____ ____ ____ date month year.
 according to "the people's Republic of China Contract Law" stipulates that the two sides through consultation,golden goose outlet, the signing of this contract, in order to abide by the common.
The
 processing order contract
contract for placing orders for processing materials
 four, (received) goods method,louboutin pas cher, location and transport fees burden:
 supplier: ________________________
 legal representative: ____________ position: ____________
 address: zip code: ____________ ____________ Tel: ____________
,hogan outlet online, name,golden goose outlet, specifications, quantity, price, delivery date
 ten, the date of this contract from the date of signing, the two sides signed the contract into effect. Any party shall not unilaterally modify or terminate, modify or terminate when, should be agreed by both parties through consultation, a separate agreement shall be effective, and report to the both sides of the business competent authorities for the record.
: the ________________________&gt,zapatillas new balance baratas;
 six, packaging requirements and packaging recycling methods, the cost burden:
 three, raw material sources and mutually beneficial methods:
< p > 12, this contract in two originals, each party holds a, copy, send both business departments, bank a, and the administrative authorities for Industry and Commerce second.
 on April
 eight, other:
 address: zip code: ____________ ____________ Tel: ____________
 two, quality standards,hogan outlet online, acceptance methods and locations:
 five, payment and settlement time and methods:
< p > 9, both supply and demand due to the disaster resistance and non party itself, as a result of reason and unable to perform a contract, negotiation by the two parties by contract verification organs verified proof can be exempt from liability.
 eleven, this contract in the validity of any one party breach of contract, the two sides have the right to press the "people's Republic of China Contract Law," the relevant provisions of the contract to the arbitration organ of a written complaint,new balance baratas, request mediation,tn pas cher, arbitration processing.
Related Articles:

Development Zone Party committee, deputy secretary of the individual ideological work summ

Teaching work conference speech

The sixty

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Hebei Chengde City, two deer hunting event
« پاسخ #12 : 11 ژوئن 2016، 04:01:56 pm »

according to the police, the current investigation has been launched. According to the law for the protection of wild animals, sika deer belongs to the national level to protect animals, although not wild populations, but the degree of punishment is the same,sac goyard saint louis, this behavior has violated the law, police will be severely dealt with the case, also hope members of the public to provide clues.
 can be a tragedy did not stop there. November 10th at 9:50,barbour pas cher, the tragic scene in the country outside the peak again staged. According to public reports, the deer body has cold without temperature. The deer neck quilt, open eyes sad. According to the Forestry Public Security Bureau Shuangqiaoshan staff, this is the discovery of second deer quilt death event.
< p > October 28, 6 pm, is Chengde Bifeng Gate Mountain morning, Mr. Wang is not inadvertently in the grass found a head inverted in the tree on the edge of the deer, neck tightly pestering a piece of wire. He found the deer are deer set temperature, will quickly release, hope can wake up. But two hours later, the deer is still no movement, just round the eyes staring, attracted onlookers marvel. According to Mr. Wang introduced, one end of the wire is tied on the trunk, and the other end is screwed into the shape of a circle and a noose,scarpe hogan outlet, "similar to a rabbit rabbit fawn once grazed carelessly, stuck his head around the set, will be more pull more tightly until he was strangled."
 in the mountain after the Bifeng door, a grass covered with deer manure muddy trails visible. "This is a deer path," Mr Wang told reporters,sac guess pas cher, "are the deer he stepped out of the path, they never go to other places, some people uses the the characteristics, in deer set a trap, waiting for deer jam." Under the guidance of Mr. Wang, reporters in the lack of the top of the mountain in the distance of 100 meters found five deer set, silver wire is looming in the green and yellow weeds. "Bifeng gate to the north, until the Shuiquan ditch,goyard prix, we can see the deer." Mr. Wang said the Bifeng gate near the old people mostly vegetables, attracted a lot of deer to the food, the local people therefore every year to lose a lot of, but did not complain, we all feel with deer live together, it is a very interesting thing.
Hebei Chengde City,hogan interactive outlet, two deer hunting event
< p > Chengde newspaper (reporter Weichi Guoli) half a month of time,hogan outlet, summer resort in Chengde City, the palace wall occurred two sika deer are sets of man-made death events, people are very indignant, strongly condemned the the illegal behavior, hope the police solve the case as soon as possible to severely punish the criminals. At present, Chengde forestry police have been on file for investigation.
< p > family lived near the door of the Bifeng, Mr. Yu told reporters that a couple of years ago, where a total of life 11 deer, deer that often went to the residents of the home, they are not afraid of people,golden goose sneakers, local residents even gave them a name. However, only six or seven had a deer head, everywhere on the Mountain Deer set escape stakeholders.
Related Articles:

Chengdu Bu

Guangxi for the public at home and abroad to recru

Zhang Guangning said, did not mention the index is too high, it is considered through the Asian Games to promote green growth, in order to change the mode of economic development, optimize the layout of the industrial structure. Slow down the pursuit of pure economic indicators in blue, and lay the foundation for the long-term development of Guangzhou.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Festival six one children program activities and p
« پاسخ #13 : 11 ژوئن 2016، 04:55:28 pm »

< p > b: Arts Festival tell a paragraph,hogan sito ufficiale, last term our school of outstanding young pioneers and outstanding student cadre selection activities, now please principal Huang for the award-winning Students Awards.
 Counselor: you can start, and I wish the event a complete success.
 new members on behalf of the dedication.
 exit flag
Captain
 A: six one is our happy days, students of the blooming of the smiling faces of
 A: call sign (instructor LED)
 a, B: let us feel the joy of six one bar! In primary school XX years to celebrate Children's Day Arts Festival and the new players into the team ceremony now.
 captain: Thank you. (back in situ, for all the players) "at ease."
 A: the old players on behalf of the speech.
: stand up, stand at attention at ease. (run to the brigade instructor) report the brigade instructor, I was the original group...... Man,hogan outlet online, room to...... Man,hogan outlet, the report is finished.
 two, the captain announced the start of the event
 Children's Day program activities and processes
Captain
 million in primary school the young pioneers brigade to celebrate the six one children and the development of new players theme brigade begins now. Please play host.
 B: six one is our happy day,adidas nmd runing pas cher, the sun is so bright.
Captain
 began to show art show
 A: the first program,pandora sito ufficiale, drum team students performances.
 five, the call sign
 three,
 granted the red scarf, please good players for the new members to grant a red scarf.
 brigade Instructor: accept your report
 * * XX primary school celebrated Children's Day Arts Festival and the new players into the team ceremony ends, finally I wish all the students a happy holiday
 B: a new member of the oath. (the captain of the oath)
: a new players into the team. Please set the one or two grade.
Please
 captain: Flag exit, all stand and salute.
: Excuse me,hogan sito ufficiale, counselor, to celebrate the six one children and the development of new players theme brigade activities can be started?
 B: the students apply, the group agreed to the first grade...... So? Students today China honor to join the young pioneers.
;
A:
Six one children's festival program activities and processes
 four, award
: team approach, all rise. Salute. Libi.
 one,new balance baratas, finishing team
 seven,adidas yeezy pas cher, announced the end of the event
 six,
Related Articles:

Review the inspection report

Educators

Along with the school transferred the management of the Ministry of education, and the establishment of composed of countries Power Grid Corporation, China Southern Power Grid Company and each Power Group Corporation of the Council, and the Ministry of education, has brought new opportunities and challenges to the development and construction of the school.
خارج شده است

این صفحه در 0.087 ثانیه 27 نمایش داده شد.