انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هر چه پیش آید خوش آید ...

کار کن آنطور که به پول احتیاج نداری
دوست بدار آنطور که هیچگاه آزرده نشده ای
برقص مثل اینکه هیچکس تو را نگاه نمی کند
بخوان مثل اینکه هیچکس گوش نمی کند
زندگی کن مثل اینکه در بهشت روی زمینی
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 20 _ قدم چهارم الانان  (دفعات بازدید: 4424 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 20 _ قدم چهارم الانان
« : 27 اكتبر 2012، 04:52:03 pm »

تا چه حد اهل عمل هستم ؟آيا بودجه اي براي خود بعيين كرده ام ؟
 چند بار تشخيص داده ام كه چه كارهايي بايد انجام شود و سهم خود را انجام داده ام ؟ 
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 20 _ قدم چهارم الانان
« پاسخ #1 : 02 نوامبر 2012، 09:35:15 pm »

من در گذشته بيشتر اهل عكس العمل بودم تا عمل .....واكنشي عمل ميكردم .
 امروز  با كار كرد قدمهاي يك تا 3 آگاهتر شدم و ميخواهم قدم 4 را بردارم ..بايد عملا وارد اين قدم بشوم ..و بنويسم .چون ميخواهم مسئوليت خودم را به عهده بگيرم .

سعي كردم با رعايت سنت هفتم مسئوليت خودم را بپذيرم و از خودم مراقبت كنم ... خود كفا باشم ..و مقداري براي مواقع ضروري پس انداز كنم

امروز با مشورت ميتوانم از  سهم و حركت و مسئوليت هايم  آگاه بشوم  ..

« آخرين ويرايش: 02 نوامبر 2012، 09:40:42 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 28 نوامبر 2012، 06:24:23 pm »

علم بی عمل یعنی علم دارم ولی از دیگران مایه میگذارم
چون میدانم نمیتوانم اطرافیان را تغییر دهم ولی باز تلاش میکنم
من باید علم را کسب کنم و به اندازه تمایلم عمل کنم
اول علم بعد عمل
اگر من معنویات را گرفتم برای مادیات هم میتوانم استفاده کنم
ما نباید به حریم خصوصی دیگران تجاوز کنیم
من باید سهم ونقشم را با مشورت یاد بگیرم و انجام بدم
نه افراط کنم و نه تفریط وگرنه گند میزنم
من به اندازه انتخابم مسئولم جایی که اعلام کنم عاجزم
توانایی به دست میاورم در هر شرایطی اگر عملکرد داشته باشم
به همان اندازه هم اهل عملم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn842
Asia team can become the dark horse?
« پاسخ #3 : 09 مه 2016، 01:47:22 am »

with the excellent performance of the Federation Cup this year, plus the upper body as the host, Brazil football team next year is undoubtedly the biggest win. From the current odds,louboutin soldes, the Brazil team is ranked first, and often the World Cup host team can play well. As one of the world's most famous and most successful national football team, the Brazilian team is currently up to win the World Cup championship team, once in 1958, 1962, 1970, in 1994 and in 2002 won the championship,hogan outlet online, once next to fulfill, the Brazilian team will create six degrees of Duo Kui's amazing record.
< p > Japan, Iran, Korea, Australia, Ivory Coast, Ghana, Algeria,air max pas cher, Nigeria, Cameroon 9 team become the region of weak football team, although they have little hope to win,chaussure air jordan soldes, but to become a dark horse is still a certain possibility. From the point of view of Japan and the odds, the Ivory Coast is expected to become the dark horse, the two teams have good players in europe. However, from the past history, the dark horse is often unexpected, in fact,nike tn, the group will also affect the birth of a real dark horse.
< p > the world cup had a law, once held the world cup outside Europe countries, often the European team is difficult to obtain very good results, of course, four years ago, South Africa, Spain and the Netherlands people insight into the outside of Europe, the European team can also play very well, but it is in Brazil. Federation Cup, the European team in Spain and Italy were let down, the Brazilian team in the combat effectiveness of the local daunting. Argentina also gearing up. West, Germany, Netherlands, Italy, France, Britain,nike tn pas cher, Portugal and Belgium and other European teams may lose nearly two World Cup strength.
Guess World Cup: Brazil won sixth times C Luomeixi ultimate showdown
 World Cup qualifiers
 Brazil win sixth times?
 European team The climate does not suit one.?
 Phoenix sports news with the 2014 Brazil World Cup 32 strong all released, fans have begun to discuss the next year's World Cup will take place what kind of story. Below the Phoenix sports with you ahead of time to guess what next year's world cup.
 Asia team can become the dark horse,hogan outlet online?
 Messi the world >
< p > this year the tournament the game from the point of view, the Spanish football has no strong over the past few years recently in a friendly match is the team lost to South Africa, can not help but eye popping. From 2008 to 2012, the Spanish team record won successive European Cup and the World Cup - the European Cup has truly playing over the invincible hand. However,scarpe hogan outlet, this moment, the Spanish football federation cup in this year after the defeat of the Brazil 0-3 team, the basic has been out of the top of the title, the end of the dynasty? We will wait and see.
 the end of the Spanish dynasty?
Related Articls:

Manchester United hit KO Real Madrid Manchester Ci

The last s

Tricks elder sister 2 in Peru, the Lantern Festiva

While Kaine and Spurs signed a new contract expires in 2020, but Real Madrid still continue to focus on the development of Kaine. Kaine's length and the attitude of Levi, chairman of the Spurs are made in the next two years to sign Kaine is very difficult. But before Real Madrid have bought from Baer and Modri, so Real Madrid will continue to observe the situation of Kaine.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 145
    • uvw421
All day thinking of getting rich
« پاسخ #4 : 19 مه 2016، 09:20:07 pm »

All day thinking of getting rich
 since after pregnancy,hogan outlet online, breaking his own economic source! Reach out to the object of money to spend heart grievances. From the age of one after another began to work out to their parents for money to spend wood. Good girl is your parents proud! In addition to the previous study and marriage to allow parents to worry about a lot of. But it is economic. Wood said humble to others for money. Object give, wood has also pulled my face to you want to go. Do not give way to the wood. Only wronged their own clothes shrink. When a woman will have such a process, the man knows the pain wife will not be difficult for his wife! But I met the so-called good man. This month,goyard paris, the girl was born, the object of a year's wages on the back of 20 thousand home! New year,hogan outlet online, stocking, Tim new Bowl Kitchen,louboutin soldes, new table, new clothes,nike tn pas cher, new shoes and belly children regularly check, a new mobile phone, the birth of a child,scarpe hogan outlet, child jaundice Hospital... 20 thousand yuan only. You may ask the object does not earn? He earns a salary,air max 95 soldes, a woman wants to do something before the show starts. The annual salary also can advance, but if I do not pay more at the end of the year. I just want to see how to make money. Beauty is on every night to come! In order to buy lottery tickets opened online banking, full of yuan in the yuan! And it's a big loss. That does not work to buy the cross stitch embroidery! Cross stitch also wood express. On the Internet to see a lot of online shopping mall on behalf of the brush very good propaganda! Pet money to do it! Think of a person on the pit I. Let me buy a game card! I'm not falling for that! Delete not to do! I was ready to do something good dream! Earn pocket money thinking, their case-dough continuing to search for the trusted people. Continue to do,hogan sito ufficiale, wood, a lot of effort to find the. Long play mobile phone is not how to contact with the computer! People help control! Yuan mu. With what voice YY more to listen to the more think it is mlm! Feel that their own thanks to the early morning! Money is not coming back! Lucky wood more lost! The stranger on the net has a kind of true and how many false! Na na na na na na na na na na na! The girl really want to sleep during the day and do something some money. You have to worry money Yinshan wood.Related Articles:

What the ancient

Small memo

The end is lost in the long river of time

Cold rain falling, I do not know when it will stop, is in my sleep, or tomorrow morning? I can't be sure. The voice continued, my heart was beating in the rain fall; a non-stop, I cut a continuous yearning. Heart with the days of the rain, as the days of the wind, any of the wandering, I quietly feel. Lying in bed, listening to the rain outside, the aftertaste of trouble, like the time at the moment to stop.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 225
    • nop773
My little bedroom _3
« پاسخ #5 : 23 مه 2016، 11:19:47 am »

small bedroom on the east wall hung a map of the world and China map, below is a small bed, a small bed with a beautiful green sheets covered with a beautiful. The pattern sheets is my mother and I specially selected, looks very funny and interesting, you see: Donald Duck and Mickey Mouse playing basketball, Donald Duck wearing a blue hat,scarpe hogan outlet, it mouth greatly the, raced to the mickey mouse to prevent Mickey Mouse to throw the ball in the basket. Mickey Mouse's round ears and black and bright, big and round eyes, wearing a very cool sports clothes, with a striking "8" on the back, it jumped up, struggling to put the ball into the basket,sac goyard pas cher. Sheets are flat, and square blocks of the quilt is very coordinated, looks, clean and bright.
 bedroom West put my bookcase and desk, desk neat orderly, it can be said that the spotless. Left with a blue eye protecting lamp, its base sitting a lively puppy, wore a big hat, wearing a yellow shirt, blue overalls holding peach watch. Look ridiculous! Beside the lamp stood a little ink and a small globe. Office table it is bookcase, bookcase is divided into upper, middle and lower three layers. The upper layer is mainly children's books, middle place learning and reference books, the lower is the newspapers and common data. No matter what kind of books,adidas yeezy pas cher, have time I always take out a few pages, very convenient.
 my little bedroom
 my little bedroom, although not big, but very warm and comfortable, I like it, love it.
< p > bedroom in the middle of the wall of the central, close to a map of the animation image: Mickey, holding a red "associate" word, seemed to wish me happy growth,scarpe hogan online?, below with a computer, every day I have to spare time to play a while the computer, sometimes call the later word, sometimes painting painting for a while, and see a cartoon, very comfortable.
My little bedroom
 comment: writing order is correct,goyard prix, clear and practical introduction.
 bedroom on the south side of the balcony, opened the curtains, through the glass, can clearly see the beautiful streets outside, and the bustling market. At night, pull the curtains,nike tn pas cher, curtains on each pattern is an interesting fairy tale: there is a wonderful cat fishing, there are lovely The Smurfs living in the expansion of the mushroom house, is busy to pack up the house! , there are smart mice under the nose of the elephant, the United States and the United States enjoy the "shower"&quot,scarpe hogan outlet;. If you're sleeping in here, you can do it every day!
: Li Haifeng
 today, I'll show you around my little bedroom. My little bedroom is elegant. Come on, everybody. Come on!
 through my family's living room, came to my little bedroom,scarpe hogan outlet.
Related Articles:

Beautiful new town in my eyes _7

My mother

My side _0

To provide satisfactory security service to patients, our department of gynaecology and obstetrics implementation of the management science, the system construction and implement the work firmly in the hands of, by day shift, make daily work methodically. I think obstetrics and gynecology is a dedicated team, manage the quality of the results, to the system of people, to mobilize the enthusiasm of the people, so that the department work smoothly, and get social recognition.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427

Lushan County, there are 120 thousand people need to protect,hogan outlet, plus rescue workers, volunteers and other relief workers, and now to enter the disaster area is far from enough. Reporters yesterday interviewed Lushan County Deputy Secretary Wang Qiang, he said, and now the gap is still relatively large supplies, especially tents,nike tn pas cher, food and water. Secretary Wang said that the current disaster erected nearly 5000 tents, some tents or even to squeeze more than 20 individuals, due to earthquake of the house are dangerous, theory should be in a tent, and now the board did not build up, so in the tent and the board room demand, hope volunteer researchers or concern caring people in the disaster area has much to offer the materials, is currently in urgent need of the board 1000 sets, 3 Tent million.
< p > according to the reporters know now. Many people love their own to raise materials transported to the disaster area from all directions, due to the open road is delivering supplies to the maximal premise, and now landslides with the aftershocks and the emerging, materials enter also difficult.
 addition, from yesterday's point of view, due to the road in the process of opening up, so some of the remote mountain supplies are not completely go in, these places more urgent need of instant noodles and mineral water.
 rescue relief supplies arrived in Ya'an yesterday, today,hogan outlet, the most central task is to rescue the affected people. Due to the limitations of the road traffic conditions,hogan rebel outlet, so the first priority to ensure that rescue workers into the disaster area, since yesterday after another large vehicles to transport materials into the Lushan County, including tents, blankets,scarpe hogan outlet, instant noodles, mineral water and so on disaster most in need, is also the most basic material.
< p > so far, disaster area water and electricity has not fully recovered, the villagers home even with mountain spring water, wells, but also cannot edible. The villagers told reporters that the water has been cloudy after the earthquake, so compared to food, water is more urgent lack of. If there is water, then some residents of the home, there are some food,scarpe hogan olympia, you can temporarily solve the problem now.
< p > yesterday, let everyone is happy, there are a few important trunk open, such as highway 210 line from Lushan to Baoxing (copper head) section of the road cave 40000 square, after two days of fighting, yesterday afternoon has opened up, goods vehicles to enter the Baoxing Lingguan town after Ling Guan Zhen has been by airdrop of supplies. Today,chaussure tn pas cher, the armed police force will rush through the township of Longmen township to Po Shing Road, the material will be entered into.
 yesterday in Lushan County earthquake relief headquarters,gioielli pandora outlet, the reporter saw more than 20 hours to drive from Yushu to transport supplies to Yushu, Lushan Red Cross
 in Ya'an April 22nd news (national emergency radio reporter Liu Li), according to voice of China News reported that from 8 to 02 points 20 points after the earthquake to the present, has been a full 48 hours. Now, how is the life of the people in the earthquake stricken area?
Sichuan Lushan County relief supplies scarce needed 30 thousand tents 40 thousand clothing | Lushan County | Sichuan Ya'an earthquake relief supplies |
 yesterday evening, the disaster began sporadic rain, the temperature decreased, so there is a need for 40 thousand bed clothing.
Related Articls:

Foreign me

Taiwan authorities control network users dissatisfied with the captured Ma Ying-

Henan township government buyout pneumoconiosis claim officials say have been corrected - township g

All regions, departments and units should draw profound lessons, conscientiously carry out all sectors, particularly in the fire, coal, civil explosive, non coal mines, transportation, dangerous chemicals and other safety inspection, the hazard remediation is not in place to suspend rectification until the closure bans.
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 74,976
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #8 : 29 سپتامبر 2019، 11:37:13 am »

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #10 : 03 سپتامبر 2020، 02:44:50 am »

http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrule.ruhttp://gallduct.ruhttp://galvanometric.ruhttp://gangforeman.ruhttp://gangwayplatform.ruhttp://garbagechute.ruhttp://gardeningleave.ruhttp://gascautery.ruhttp://gashbucket.ruhttp://gasreturn.ruhttp://gatedsweep.ruhttp://gaugemodel.ruhttp://gaussianfilter.ruhttp://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ruhttp://generalizedanalysis.ruhttp://generalprovisions.ruhttp://geophysicalprobe.ruhttp://geriatricnurse.ruhttp://getintoaflap.ruhttp://getthebounce.ruhttp://habeascorpus.ruhttp://habituate.ruhttp://hackedbolt.ruhttp://hackworker.ruhttp://hadronicannihilation.ruhttp://haemagglutinin.ruhttp://hailsquall.ruhttp://hairysphere.ruhttp://halforderfringe.ruhttp://halfsiblings.ruhttp://hallofresidence.ruhttp://haltstate.ruhttp://handcoding.ruhttp://handportedhead.ruhttp://handradar.ruhttp://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ruhttp://haphazardwinding.ruhttp://hardalloyteeth.ruhttp://hardasiron.ruhttp://hardenedconcrete.ruhttp://harmonicinteraction.ruhttp://hartlaubgoose.ruhttp://hatchholddown.ruhttp://haveafinetime.ruhttp://hazardousatmosphere.ruhttp://headregulator.ruhttp://heartofgold.ruhttp://heatageingresistance.ruhttp://heatinggas.ruhttp://heavydutymetalcutting.ruhttp://jacketedwall.ruhttp://japanesecedar.ruhttp://jibtypecrane.ruhttp://jobabandonment.ruhttp://jobstress.ruhttp://jogformation.ruhttp://jointcapsule.ruhttp://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ruhttp://juicecatcher.ruhttp://junctionofchannels.ruhttp://justiciablehomicide.ruhttp://juxtapositiontwin.ruhttp://kaposidisease.ruhttp://keepagoodoffing.ruhttp://keepsmthinhand.ruhttp://kentishglory.ruhttp://kerbweight.ruhttp://kerrrotation.ruhttp://keymanassurance.ruhttp://keyserum.ruhttp://kickplate.ruhttp://killthefattedcalf.ruhttp://kilowattsecond.ruhttp://kingweakfish.ruhttp://kinozones.ruhttp://kleinbottle.ruhttp://kneejoint.ruhttp://knifesethouse.ruhttp://knockonatom.ruhttp://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ruhttp://labeledgraph.ruhttp://laborracket.ruhttp://labourearnings.ruhttp://labourleasing.ruhttp://laburnumtree.ruhttp://lacingcourse.ruhttp://lacrimalpoint.ruhttp://lactogenicfactor.ruhttp://lacunarycoefficient.ruhttp://ladletreatediron.ruhttp://laggingload.ruhttp://laissezaller.ruhttp://lambdatransition.ruhttp://laminatedmaterial.ruhttp://lammasshoot.ruhttp://lamphouse.ruhttp://lancecorporal.ruhttp://lancingdie.ruhttp://landingdoor.ruhttp://landmarksensor.ruhttp://landreform.ruhttp://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ruhttp://largeheart.ruhttp://lasercalibration.ruhttp://laserlens.ruhttp://laserpulse.ruhttp://laterevent.ruhttp://latrinesergeant.ruhttp://layabout.ruhttp://leadcoating.ruhttp://leadingfirm.ruhttp://learningcurve.ruhttp://leaveword.ruhttp://machinesensible.ruhttp://magneticequator.ruhttp://magnetotelluricfield.ruhttp://mailinghouse.ruhttp://majorconcern.ruhttp://mammasdarling.ruhttp://managerialstaff.ruhttp://manipulatinghand.ruhttp://manualchoke.ruhttp://medinfobooks.ruhttp://mp3lists.ru
http://nameresolution.ruhttp://naphtheneseries.ruhttp://narrowmouthed.ruhttp://nationalcensus.ruhttp://naturalfunctor.ruhttp://navelseed.ruhttp://neatplaster.ruhttp://necroticcaries.ruhttp://negativefibration.ruhttp://neighbouringrights.ruhttp://objectmodule.ruhttp://observationballoon.ruhttp://obstructivepatent.ruhttp://oceanmining.ruhttp://octupolephonon.ruhttp://offlinesystem.ruhttp://offsetholder.ruhttp://olibanumresinoid.ruhttp://onesticket.ruhttp://packedspheres.ruhttp://pagingterminal.ruhttp://palatinebones.ruhttp://palmberry.ru
http://papercoating.ruhttp://paraconvexgroup.ruhttp://parasolmonoplane.ruhttp://parkingbrake.ruhttp://partfamily.ruhttp://partialmajorant.ruhttp://quadrupleworm.ruhttp://qualitybooster.ruhttp://quasimoney.ruhttp://quenchedspark.ruhttp://quodrecuperet.ruhttp://rabbetledge.ruhttp://radialchaser.ruhttp://radiationestimator.ruhttp://railwaybridge.ruhttp://randomcoloration.ruhttp://rapidgrowth.ruhttp://rattlesnakemaster.ruhttp://reachthroughregion.ruhttp://readingmagnifier.ruhttp://rearchain.ruhttp://recessioncone.ruhttp://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ruhttp://redemptionvalue.ruhttp://reducingflange.ruhttp://referenceantigen.ruhttp://regeneratedprotein.ruhttp://reinvestmentplan.ruhttp://safedrilling.ruhttp://sagprofile.ruhttp://salestypelease.ruhttp://samplinginterval.ruhttp://satellitehydrology.ruhttp://scarcecommodity.ruhttp://scrapermat.ruhttp://screwingunit.ruhttp://seawaterpump.ruhttp://secondaryblock.ruhttp://secularclergy.ruhttp://seismicefficiency.ruhttp://selectivediffuser.ruhttp://semiasphalticflux.ruhttp://semifinishmachining.ruhttp://spicetrade.ruhttp://spysale.ru
http://stungun.ruhttp://tacticaldiameter.ruhttp://tailstockcenter.ruhttp://tamecurve.ruhttp://tapecorrection.ruhttp://tappingchuck.ruhttp://taskreasoning.ruhttp://technicalgrade.ruhttp://telangiectaticlipoma.ruhttp://telescopicdamper.ruhttp://temperateclimate.ruhttp://temperedmeasure.ruhttp://tenementbuilding.rutuchkashttp://ultramaficrock.ruhttp://ultraviolettesting.ru
خارج شده است

Matthewger

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 134
    • my site  lg gg
my site ui dy
« پاسخ #11 : 06 سپتامبر 2020، 12:15:18 pm »

خارج شده است

این صفحه در 0.123 ثانیه 27 نمایش داده شد.