انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هرچيزي كه در اين دنيا ميبيني در تضاد است! شب و روز، خوب و بد، زشت و زيبا، عشق و تنفر ... اما با عبور از تمام اين تضاد ها، به حقيقتي ميرسيم كه ميشه اسمش را خدا گذاشت.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: تولد4سالگی دوست عزیزمون رضا با ایدی(علی)  (دفعات بازدید: 2729 بار)

حسین فردین

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +28/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 313
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

تـــــــــــــــــــــــــــــبریکــــــــــــــــــــــــــــــ رضا جان :birthday: :hurrah: :birthday:
تولدتــــــــــــــــــــــــــــــــــــ مبارک:hurrah: :hurrah:
تبریک من بهایی نیست
بلکه بهانه ایست برای تداوم پاکی و بهبودی  :rose: :rose:
خارج شده است

sara

 • بازوی CODA
 • بابا حرفه ای
 • ***
 • امتیاز: +168/-3
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 783
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

منم تولد چهارسالگيتون رو تبريك ميگم و براتون پاكي هميشگي،آرامش ،موفقيت و سعادت  رو در كنار خانواده محترمتون از خداوند خواستارم
 :rose: :birthday: :rose:
 
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

علی

 • بازوی N.A
 • کاربر نیمه فعال
 • ***
 • امتیاز: +40/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 174
 • خدایا به خاطر نجات ورهایی شکرت
  • پشته

حسین عزیز و سارای مهربون بابت اظهار لطفتون
تشکر
روزتون سازنده موفق باشید
خارج شده است
به خدا گفتم بهم همه چیز بده تا از پاکی ام لذت ببرم
..گفت بهت پاکی دادم تا از همه چیز لذت ببری

idh9bhe4u

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 270
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • qrs631
A Jiao and Kenji Wu meet after dinner two box door
« پاسخ #3 : 02 مه 2016، 12:52:24 pm »

A Jiao and Kenji Wu meet after dinner two box door leave
,goyard soldes
< p >, according to Taiwan media reports,hogan sito ufficiale, Gillian (Gillian Chung) in 2008 by becoming the first female protagonist in the "pornographic",hogan outlet online, fell career, in recent years, it seems to want to expand market in Taiwan recently to keep a low profile in Taiwan and "seed music executives and its brother Kenji in Taipei, a hotel to open box dinner. Ask her about Kenji Wu, A Jiao generous praise: "pretty talented." But ask Kenji if there is a chance to cooperate with Gillian and left through the back door,hogan outlet online, he turned a deaf ear to,scarpe hogan outlet, but and journalist playing Taiji straight Quart reporter's clothes are beautiful.
 Kenji Wu
 A Jiao
 two people together for about two hours after dinner from the hotel,hogan roma online, the back door to leave. The reporter asked two people how to meet dinner,hogan outlet online, A Jiao said: because our company with their company." The reporter asked two people will have a cooperation plan, but A Jiao said: "no, we just have food." Music company later said A Jiao to Taiwan to discuss the new album, Kenji Wu to accompany the landlord to eat,golden goose outlet, the future does not rule out the opportunity to cooperate.
Related Articls:
 
 
   The ban on
 
   Edison Chan issued a statement denying the steal i
 
   Click to enter: Li Yingzhi Changsha platform play
 
 
    Everyone had just seen a coach like that; it was in front of five hundred, two hundred, one hundred, and finally they caught up with him, but not his friend. Once, a single carriage crossed by two horses are galloping four wheeled carriage. "Ah!" Cavalcanti heart to himself said, "if I have the carriage, the two horses good running horses, especially, the carriage with the passport, that's OK!
خارج شده است

hf0i8cvbdf

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 129
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • jkl782
Today, are you happy
« پاسخ #4 : 22 مه 2016، 01:20:42 am »

"Today, are you happy?"
 recently watched CCTV's interview program "today, are you happy?"" Deep feeling.  &lt,hogan outlet online; br / > you had me happiness < br / > < br / > have a day I looked in the mirror of their temple unexpectedly also has a wisp of hair, stroking her own some of the vicissitudes of the face, no longer young white and delicate,scarpe hogan outlet, scraggly beard from the lips of the dispersion, the look in the eyes also have a trace of muddy, originally, unconsciously she's over forty years old the, oneself also began to grow old. Back to the mother's home, the mother looked at the face of the old and more dry skin, the original mother older.  the day suddenly ask mother: "Mom, are you happy,barbour pas cher?&quot,nike tn soldes; Mother side to clear up the items placed aside at random said: &quot,air max pas cher;I am so old to consider what happiness, you are good, your father is my happiness."  < br / > to accompany you happy < br / > < br / > day read a novel, the hero asked a woman: "what is your happiness?" The woman said: "you have to accompany is happiness." Temporarily unable to understand.  once they go out to study for half a year, not only call back, AC. After the trip back, although the day is still plain,scarpe golden goose, but the eyes of a lover with a light, work is also very brisk,adidas yeezy pas cher. Sometimes I ask her: "are you happy?" She gently said: "you have to accompany me on the well-being of the." The original woman's happiness is very simple, there are people who love to accompany their happiness,barbour soldes. Chat with  the day and a friend suddenly met for a long time
Related Articles:
 
 
   When a youth ~ name
 
   Short story teeth
 
   Well.
 
 
   This June wear cotton padded jacket! So the local people compiled "the people's Liberation Army uncle, June wear cotton padded jacket, Liberation Army uncle bitter, June to wear trousers" doggerel to describe hard life of the people's Liberation Army. In those years, every month only enjoy living allowance for yuan, daily necessities, toothbrush and toothpaste, stationery, envelopes etc...
خارج شده است

dhuk89mll

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 239
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • klm412

< p > yesterday, the provincial people's government issued guidelines (hereinafter referred to as observations) of the system integration of migrant workers work in urban households,sac goyard pas cher, in the future, our province will actively guide and encourage migrant workers and with the personnel moved through the integral system of urban households, into the town.
 
 to participate in social services (5 years) can also be integral, such as participating in the offer.
 rural migrant workers into the home town: in principle, can apply for a full 60 points
 spouse and minor children can be moved with
 
 do volunteer blood donation can also be integral
 
< p > reporter from migrant workers in Guangdong Province integral guiding indicators and scores on the table to see, junior high school education is divided into 5,golden goose outlet, high school or technical secondary school, vocational school for 20 minutes,hogan outlet, College of 60 points, undergraduate and more than 80 points. That is to say as long as have college degree or above, in principle can be home.
 
 
< p > the behavior of bounce, apply for home within five years, after the expiry of the period, the bounce a child buckle 100 points. That is to say as long as the violation of the family planning policy, home basic no hope.
 
 a high school education of migrant workers, with intermediate wages, pay two years of the five types of social security, in principle,tn pas cher, has basically been eligible for households;
 
 in the professional qualifications or professional technical titles, the primary 10 points, intermediate workers 30 points, 50 points senior workers, technicians 60 points, that is to say, a qualified workers in principle can also be directly into the home.
 
 it is gratifying that the province unified index mutual recognition of the province, the circulation and follow. In principle, migrant workers can apply 60 points will be applied to the home, the specific value of the household by the prefecture level Municipal People's Government in accordance with the plan and migrant workers to determine the number of points.
 
 migrant workers into the home town of the integration of indicators and municipalities by the provincial unity and self defined indicators constitute two parts. Province unified indicators include personal quality, insurance, social contributions and reduction targets. And the city's self defined indicators should include employment, living, investment and tax,yeezy 350 pas cher, etc., the specific indicators and scores can be based on local industrial development and the introduction of talent policy settings.
Guangdong, the provisions of migrant workers can apply for 60 points to apply for home
 
 
 
 pay social insurance premiums can also be integral. Participate in pension insurance, urban basic medical insurance, unemployment insurance, industrial injury insurance, insurance and other insurance for each year, a total of 1 points, the total score of 50 points. In general, the regular units are five social insurance species are participating,new balance outlet, five insurance together to participate, a year is 5 points, 10 years is 50 points.
 
 text / reporter Jiang Yuefei, Wang He correspondent Guangdong Ren Xuan
 according to the views of the rural labor force in Guangdong Province, where the work has been handled, Guangdong province residence permit, into the employment registration,hogan outlet, payment of social insurance,hogan sito ufficiale, can apply for incorporation into the registration. In line with the integration of home conditions of migrant workers, can be selected in the town (street) or the location of the housing property (street) to apply for home, their spouses and minor children can move.
Related Articles:
 
 
   This sprin
 
   Beijing second-hand housing turnover innovative hi
 
   Shanxi Jinzhong police officials for the funeral car saying was dismissed
 
 
   Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.074 ثانیه 25 نمایش داده شد.