انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

همه باورها خفه كننده اند و همه سر سپردگي ها به تو كمك ميكنند تا زنده واقعي نباشي، آنها موجوديت تو را مي ميرانند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: تراز نامه قدم 4چیست؟  (دفعات بازدید: 4166 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
تراز نامه قدم 4چیست؟
« : 16 اكتبر 2012، 10:01:45 am »

تراز نامه قدم 4چیست؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : تراز نامه قدم 4چیست؟
« پاسخ #1 : 22 اكتبر 2012، 10:29:44 am »

تراز نامه قدم 4 یک تراز نامه بدون ترس و کاملا موشکافانه که
شکل گرفته از سوالاتی است که من از گذشته با انها در گیر هستم
و کار هایی است که من به واسطه داشتن بیماریم انجام دادم و ضهن من را به خود مشغول میکند
و باعث کندی روند بهبودی من میشود
من این تراز نامه را به ترتیب و با مشورت از راهنمام و دوستان موفق بهبودی میتوانم تکمیل کنم
ولی لازم است که یک سری از این لیست را به تنهایی و در گوشه ای و با کمک گرفتن از خدا با
صداقت با خود انجام دهم :rose:
« آخرين ويرايش: 22 اكتبر 2012، 10:30:56 am توسط حسین فردین »
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Beamon legend _1294
« پاسخ #2 : 10 آوریل 2016، 03:32:14 pm »

Broken branches and leaves splash, complete root was more than Leng Jinba, rolled out of the way before it stopped. To know that this magic tree growth is extremely slow, the trunk is firm if steel, but in Patton's claws fragile like tofu general, thereby visible ghost behemoth of the terrible. And this is just button just blow, so with great pomp, making watching Laoxie elves and Dragons couldn't help poured to absorb one mouthful of air conditioner. "Hateful!" However, be found Faerie Dragon magic teasing button but did not happy, he angry wandering around the two laps and nu way: "Damn, roll out!" The speech, Barton Bang is the two slap, again two trees to pieces. "Feed!" Hiding the side of the wizard dragon finally hid, and quickly appeared way: "why do you want to destroy our forest? Don't you know how precious they are? They grow so big that it takes one hundred thousand years! One hundred thousand years!" "I don't give a fuck, if you just call me kill is not all right! So all blame you!" While Barton savage and absurd way, again rushed fiercely. Faerie Dragon listen to Barton words, almost did not be mad, which are most willing to let others die the truth? But she also knew that Barton and a reinforcement of the guy is not reasonable. So rushed again to avoid, and then quickly flees to Laoxie before the body, nu way: "immediately told him to stop, or I'll kill you!" Evil but hard to eat soft food, where will be afraid of her? Direct sneer: "want to kill me? You have that ability?" "Damn!" Faerie Dragon listens, angry immediately. Then he held out his hands, to Barton to come before you kill evil. Unfortunately, the Faerie Dragon or late step, before her spells not forming. Laoxie instantly disappear. Faerie Dragon first ate a surprised, and then quickly twist face a look, surprised that Laoxie unexpectedly have already appeared in the button's head. In this run,golden goose outlet, jump with teleport magic, but again the good baby. To the head of Barton,hogan outlet online, the old evil almost safe, simply do not have to fear the Faerie Dragon to raid. So the old evil will sneer at a way: "you idiot dragon,hogan outlet online, dare to despise me? Well,tn pas cher, today I call you to know why the flowers are so red!" After finished, Laoxie directly on Barton Road, "give me to the forest are removed,tn requin pas cher, I think there are no magic forest, the purple skinned reptiles and what ability in front of Lao Tze arrogant!" Roar!" Barton but head damage desire to fight mad,hogan outlet online, listen to Laoxie so ordered, he is immediately excited, a roar, two pronged approach, all of a sudden put discount around the magic tree 10 trees,hogan outlet online, directly in the dense jungle clearing a space. Upon seeing the Faerie Dragon, Dayton is heartache and clinking,air max one pas cher, hastily pleaded: "do not, ah, I was wrong, I to you apology, OK?" Laoxie listen to rejoice. Obviously, the growth of the Faerie Dragon was a creature, otherwise can't so easily yield. "Hum!" Laoxie is cold to hum a and pat Patton's head, indicating he stopped, then said sternly, "I really don't want to and your enemies, only you!Related Articles:

I was scarred love mistakenly astray

Legend _184

Beamon legend _1190

Never listen to any married man has declared the love tragedy. All the children are born. Also talk about no love. Ridiculous. Marriage and family are in love when they have no children. With children is the responsibility. Irresponsible people do not deserve to talk about love.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
University kill
« پاسخ #3 : 22 آوریل 2016، 03:23:41 am »

&nbsp,scarpe hogan outlet;     Inner Mongolia Alashan Alashan Youqi a elementary school the third grade: Ma Chi
University kill
 &lt,goyard soldes;
When
 played half of the game, the segment burst into a box and said, "let's play the University kill."." I took a look, all said with emotion: "it is the universe of 1,000,000,000 universes, Nothing is too strange. A month ago Wanghu brother sent me a box of 'heroes to kill',hogan interactive outlet, a few days ago a friend told me to play "Three Kingdoms", playing computer games is a game called "journey to the west to kill ', and now the' university to kill '. Really interesting,goyard prix, the next time out of the "Water Margin" or "Red Chamber" of the bar". And they opened the lid with them. But when you see the arms, we seem to be crazy to climb up to the ground to laugh, a few people even laugh out of tears. The original brand design in all kinds of weapons, what rajatiraja ham,hogan olympia outlet, Sanlu milk powder, ipone4 mobile phone, ABC cd...... have everything that one expects to find。 Began to play, Chuang equipped rajatiraja ham,hogan scarpe, mobile phone ipone4 and third hand Alto car, did not think of Yu Hang Li while he does not pay attention to these all go, pretend seriously: "everything confiscated, who call your class eat ham,hogan outlet, while playing with the phone, class to sit Chelsea to speeding?" We laugh out of breath.
 "kill" really fun, I have to grow up to design a game, let everyone have a good time.
 Saturday, a very ordinary day, I went to play table tennis as usual. But it was because of something that had brought the same thing, which made this very ordinary afternoon very interesting.
,hogan outlet online;
Related Articls:

Grass hous

Little hedgehog to find a mother

If I were

Another, hurt by a fall from his horse, endeavored to do his duty, but failed entirely, and the wrath of the ward master fell upon the nurse, who must eith Er scrub the rooms herself, or take the lecture; for the boy looked stout and well, and the master never happened to see him turn white with pain, or hear him groan in his sleep when an involuntary.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Optimism - there is a small cabin in the north hav
« پاسخ #4 : 22 آوریل 2016، 06:43:00 am »

this article describes every spring and autumn have three soldiers to guard the primeval forest,christian louboutin pas cher, prevent fire. Live a hard life. Although they lived such a hard life, but they are less optimistic to complete the task.
,nike tn pas cher;
Optimistic: "the North has a cabin&quot,scarpe hogan uomo; feeling
 "oh! Is ah!" If I put me in the text, I will give up two or three days.
 I hope that if everyone is as optimistic as the fighters in the original forest, I believe that the world will take a step up ".
< p > This reminds me of my classmates (and I) every time life or learning difficulties,nike tn pas cher, we do not want to first time how to save the problem,hogan outlet online, but to "I am sure to die; abandon; anyway, is to do a good job." This is our teacher Zheng's words: "if you start doing one thing,hogan rebel outlet, why not live happily do?"
 <
&nbsp,air max 95 soldes; &nbsp,converse femme pas cher;     Beijing Fengtai District Donggaodi second primary school in the fifth grade class of the fifth grade: Lin Zibo
 today we learn a text called "a wooden hut" north, it let me have many feelings.
Related Articls:

A great pair of hands

Look at the virtual interview, long job experience

Letter negotiation access mat

Across the country, day care providers resisted the temptation to hug or touch children contact almost all child experts say children need out of a fear that their actions might be interpreted as signs of abuse. Many day care centers were forced to close their doors after insurance companies, fearing molestation lawsuits71, dramatically raised liability insurance rates.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Cazorla improper new small law
« پاسخ #5 : 04 مه 2016، 05:55:37 am »

Blues win, Torres scored the first goal. Figure /Osports
 flat lamp team history boot
Since joined Chelsea in the summer of 2001, Lampard has made 380 appearances in the Premier League, 366 of them all. Lamp yesterday scored himself in blues 129th Premiership goals,hogan outlet online, tied for the team in the history of the legendary Bobby & middot; Tambling, become players in the top league in scoring goals for Chelsea tied for the most. He became Chelsea's top league top scorer was only a matter of time. For a midfielder who has played for 11 years, this is a very good performance. Due to the arrival of Lampard, Oscar's space has been squeezed, but DiMatteo still give him trust. England media after the game praised the 34 year old Lampard,hogan sito ufficiale, believes he can still contribute to the blues.
 Cazorla improper new small law
Two strong London giants grab points Lampard 129 goals tied team Shi Chuanqi
< p > West Ham this season Liverpool on loan to the England striker Andy Carroll this season for the first time starting from the hammers made a great threat to the Gunners with his height to fight, but the Gunners with the advantage of technology had control of the game, behind a ball into 3 balls complete reversal,tn requin pas cher, new signing Santi cazorla eye-catching performance.
< p > Norwich this season has not won, they by Holt's opener, but Chelsea then began to goal performance, Torres, Frank Lampard, Eden and Ivan were scored separately,nike tn pas cher, Mata dedicated two assists. The 4 to 1 victory over the opponent while the second time this season to win three in a row. Dimat Olympiad after the highly praised his disciples performance, I think the performance of players the game is so great, we play the extraordinary football, created a lot of chances, we may be able to score more goals. Each team in the Premier League is not easy to deal with, but we quickly respond after losing the ball,christian louboutin pas cher, did not let them have the opportunity to.
 Washington Premier League seventh round yesterday to continue, Chelsea home court 4 to 1 victory over Norwich, continues to lead the standings. Arsenal in the first 3 to 1 victory over West Ham, London two team is to win.
 Cazorla from Malaga to join the Arsenal this season, he soon conquered the fans. Yesterday, he scored a goal, but also for his teammates to assist. Giroux scored the equaliser goal,scarpe hogan outlet, which is the French golden in the Premiership for the ball. Cazorla's outstanding performance also attracted the team mate, Walcott said,hogan outlet online, I simply do not know he is a left foot or right foot player, his two feet like a dream. Wenger also said that if you love football, you will like to see Cazorla play. Interestingly,mont blanc porte mine, Cazorla, through the media, said he did not want to be a fan of the new Fabregas, please do not compare me with him, he is a symbol of this team, but I also have my style. (reporter Zhou Lei)
Related Articls:

West media

City title battle Nasri blasted open champion Chen door crime kill winning suspense - Manchester Cit

And in this Sunday (October 5) will broadcast on this series, Zhang Zhixi is zhe Han Zhang jointly planning the event of counterfeit drugs in the palace, unexpectedly again meet Kenny Kwan, Su Qing become into the jail. While the mistress Zhang Zhixi but had to lay plans to escape. The broken mirror couple dead end people refer to the reoccurrence of counterfeit drugs, abuse of the heart.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
The way you, love love
« پاسخ #6 : 07 مه 2016، 09:13:24 am »

< p > you said you most like the cubs, like its gruff look very cute, these I have in mind,hogan sito ufficiale, I would like to send your favorite gift,golden goose outlet, a an upsurge of the ignorant.
< p > each section of love has its unique sweet,nike air max pas cher, whether this sweet is sad,scarpe hogan outlet, be happy, it will give people different taste. Love is also a kind of emotional dependence,hogan scarpe outlet, love is the strongest form of attraction between people, love will be a free to pay. Love you, still for the White Valentine's day no gift to send you ta? Still in distress don't know how to dress up your unique couple space?
 at this moment, I have the courage to wait for you on your way home, to tell you my love. Only because of you, my life will have a surprise,hogan outlet online, I also want to give me the most exciting girls - you, a little surprise, a happy form of white language.
 from the first time I met you,ugg soldes, I know you are my only, big eyes black hair is your most beautiful smile". Seeing you are the frequency of the heart beat, you can't beat the crazy heart in my heart. Dare not close, dare not loudly tell you,hogan scarpe, I love you. Hovering, swing, I dare not close to you.
Related Articles:

Cloud Road

Those flowers

Empty Pages

In fact, always thought that day into the University, is the dream of a new journey, but more grow up more trouble. Then, by the optimistic, gradually began to dim, began dissociability, began to have feelings, began to sad. Even the fear of future society, afraid of the future.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
See false illiteracy have a sense of
« پاسخ #7 : 08 مه 2016، 10:26:11 am »

See &quot,sac goyard pas cher;false illiteracy" have a sense of
 see &quot,hogan outlet;false&quot,chaussure jordan pas cher; are illiterate/>&nbsp,air max homme pas cher; &nbsp,hogan scarpe outlet;
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; and you,hogan olympia outlet, the hold with the child's mother, why are you in the side but to watch them so presumptuous?? Should be standing in front of them with their comments and you do not fear them,air max femme pas cher, because here is for you to set up the site, so you have the power to stand up and speak out. But you are not so,scarpe hogan outlet, but let them the unwholesome tendencies!/>   Related Articles:

I don't wa

Happiness

Time and time again hurt the people who love you, but forced to protect people who do not love themselves. Until the people who love you leave, you will understand, you should go to the protection of the people, the love of the people, is the love you. So began to sad, began to shed tears. Try to find the traces of the people who love you, but can not find, really can not find.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174

,hogan outlet online
 in an interview, Soderbergh said: "I want to go to the studio,scarpe hogan outlet, but I don't want to be a director. I want to be a part of the film, want to appear in the collective, but I do not want to appear in the front." Although Soderbergh has announced that he will no longer make a movie, but he will continue to participate in the production of a variety of other kinds of identity. At the same time, he will be in the field of television in their head. The retired state, Soderbergh is perhaps the yearning.
< p > "magic Mike" according to Channing Tatum's true life story -- Channing at the age of 19, had in Tampa, Florida, United States done a stripper, this day let him recognize the social,scarpe hogan outlet, and also understand its own rules of survival. Said the film's story is the story of "magic Mike" training a young dancer, Alex Flinn play with Tatum as the prototype of the young man, Matthew McConaughey playing stripper club boss, Tatum himself plays a magic Mike. "Magic Mike" in June the year before the release in North America, has received more than 80% excellent commentary,hogan outlet, investment is only $7 million,hogan interactive outlet, but the local box office has reached $. In view of the reputation and the box office win, the sequel to start free reason.
1905 the movie network news & nbsp; < / strong > Steven Soderbergh is now in the state of semi retirement, but for the sequel to one shot "magic Mike", he still can't let go. According to reports. Soderbergh is actually "retired", because he will serve as director of photography, camera operator and editors in the "magic Mike 2" in three position. Things more weight".
 it is understood,tn requin pas cher, "the magic of Mike 2" is likely to be a road film, about a few friends to drive on the road, encountered a variety of funny people and things. The new director Gregory - Jacob previously is the deputy director Steven Soderbergh, with whom he has worked include "Che Guevara", "side effects",hogan outlet online, "magic Mike" many movies. "Magic Mike 2" will begin shooting this fall, is scheduled for July 3, 2015 release,ugg pas cher, will be released in July 1st and the Terminator: Genesis, a head-on collision.
Soderbergh return to the magic of Mike 2 to concentrate on doing behind the scenes to do the director
 Soderbergh return "magic Mike 2", but did not serve as a director.
Related Articls:

Chinese film opens new era of type

the wedding eve, "tells the story of patient 4 couples before marriage before marriage depr

time Reuters  according to foreign news media, "city of Twilight actor Kenan Lutz is expected to join by Sylvester Stallone starring, Patr

Angelababy white lace skirt, Chao white suit, Tahara white X-ray trousers have unveiled the conference site, interactive sessions, Tahara will represent their first love feeling rose flowers, live media gave as a Christmas gift. Tahara Emiyan: "go to school, when close to male students send flowers do not dare to take home, again afraid teacher found hidden in a drawer, a long time becomes dried the." First, ignorant shy feeling caused by resonance field.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479

< p > area listed company mesnac 2011 is the Shenzhen Stock Exchange listed as "information disclosure through car pilot units,hogan interactive outlet, since listing announced a total of 294,golden goose, nearly two years disclosure assessment for the" good ". At the meeting, the company introduced the experience and measures of information disclosure to the participants. Tsingtao Brewery also on the company's internal control system construction process, practice and experience of the exchange.
Qingdao securities regulatory bureau to promote the listing Corporation to improve the quality of the letter Phi
< p > to the area to improve the quality and level of information disclosure of listed companies and promote the enterprise internal control construction norms,nike air max pas cher, Qingdao Securities Regulatory Bureau on November 30 held 2011 area of the three listed companies forum will,louboutin pas cher, deputy director of the Han Rujun mobilization and deployment of perfect the standardized operation of listed company.
< p >,hogan outlet, the securities regulatory bureau of Qingdao listing department is responsible for the information of the two companies to disclose and internal control construction practices for sure,hogan sito ufficiale, and to the jurisdiction of the listed company informed the opinions and requirements of information disclosure and internal control of the China Securities Regulatory Commission. Require listing Corporation to pay attention to the communication and interaction with investors, investor relations management,hogan outlet, and actively improve the existing internal control deficiencies,golden goose mid star, and effectively do a good job in the internal control norms.
Related Articles:

Open stock index opened 0.18% real estate stocks decline before

China Life

analysts believe that subsidies to improve the thr

This is Kewaxiqiben season for the first time assists. With the high optical performance and Heikki Milicic can finally breathe a sigh of relief, in fact this is not the game he all performance, in 30 minutes of time, Heikki Milicic has also completed the five steals, three successful per capita reflects that he is a complete player.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479
90 million purchase of 15% stake in Li Jiacheng Ch
« پاسخ #10 : 20 مه 2016، 03:01:48 pm »

< p > from a 35% stake to holding 53.33%, Changyuan group had been waiting for nearly four years, during which it takes 4.19 billion yuan; and after waiting another year and 2.91 billion yuan of pay, Changyuan group end from the hands of the NARI Group wins all the shares of Shenzhen Nari.
9 June 13, Changyuan group announcement, the company to 90 million yuan acquisition Yangpu Peng Rui Da Investment Co., Ltd. (hereinafter referred to as pengrui investment) held by Shenzhen Nari Technology Co., Ltd. (hereinafter referred to as "Shenzhen south Ruike) 15% stake. After the completion of the acquisition, Shenzhen Nari will become a wholly owned subsidiary of Changyuan group.
< p >,hogan outlet, then in order to compete of Shenzhen Nari further control and later NARI Group gave up of Shenzhen Nari control requirements, so the cost of the acquisition is not had so high. " A source close to the long Park Group,scarpe hogan outlet, told reporters.
 this and June 2010 Long Park Group in order to compete for more than half of the hard control of the hard, has been much easier. At that time, Changyuan group is Beijing property exchange auction Shenzhen Nari NARI Group and another 15% stake. That time, the same for a 15% stake in the long park group spent $
< p > before Changyuan group entered now they have the, Shenzhen Nari by Shanghai China Investment Co., Ltd., Yangpu Peng Rui Da Investment Co., Ltd., Shenzhen, Nanjing Automation Research Institute, Guangxi force Yuan Technology Co.,hogan scarpe outlet, Ltd. and Asian electric power science and Technology Investment Co., Ltd. respectively holding 10%, 15%,hogan roma online, 25%,hogan outlet, 15% and 35%.
90 million purchase of 15% stake in "Li Jiacheng" Changyuan group annexed Shenzhen Nari
< p >, a wholly owned dream circle, but by the Li Ka Shing's long and investment control of Changyuan group 600525.SH and subsidiary of Shenzhen Nari was not easy,goyard prix, faced with the future smart grid secondary equipment bidding competition is still not clear.
< p > "pengrui invested by Shenzhen Nari management control, the acquisition on the one hand reflects the Changyuan group control of Shenzhen Nari and integration of grid business decision, but on the other hand after June Changyuan group from Shenzhen, Nanjing Automation Research the purchase of 25% stake in Shenzhen Nari had appeared to leave the tide, the acquisition does not exclude the original NARI Group staff again flow risk; besides Shenzhen Nari's own technical strength and Nari and Nanrui relay compared is not prominent, so in the future competition in the market isn't as easy as that." A researcher of Shanghai electric power equipment industry.
< p > the following June 2006, controlled by Changyuan group in Hong Kong Park Investment 1.48 billion yuan transferee of the Asian electric power science and Technology Investment Co., Ltd. 100% equity, indirectly held by Shenzhen Nari 35% stake in. According to the annual report 2006 data Changyuan group,scarpe hogan outlet, Shenzhen Nari in the year on the realization of the 67.8 million yuan net profit, if according to the proportion to Changyuan group, then to accounting standards,tn pas cher, investment income will reach 2373 million yuan; and then Changyuan group, the annual net profit of only in 1
5 wholly owned dream
Related Articles:

Large shareholders accounted for the capital of th

Chemical f

Wuhan subway tender on suspicion of taking bribes

China Eastern Airlines Corporation Service Director Dong Bo said, the China Eastern Airlines flight attendants recruitment has the characteristics of "low". "Polyhedral although recruiting examiners to increase the workload of several times, but around the recruitment of the crew after training, will try to distribution according to apanage posts, which will greatly reduce the staff of liquidity.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Behind the pay
« پاسخ #11 : 21 مه 2016، 09:08:28 pm »

Behind the pay
This "
 white curved like some hair. Myself, and how she speak? Myself, how to let her remember?
< p > do not know from what time to start, his life so much a she, like all emotions are no longer belong to you, and are for her there.
 she is going to the temple? Lotus tilted body, heard in the temple of Buddha, he heard the sound of chanting is day and night, from there. Heard Buddha block is Chinese globeflower, if he is Chinese globeflower is good, then you will be able to leave her close and then some.
 ringing sounds such as Xiao Feng Ming, Sheng, such as the sound of bells and drums. Surprised to break his repair, but also to disturb him that do not become a wave of the heart of the year.
 suddenly out of a very beautiful woman in the temple. Her eyebrow wakamoto Liu, lips like red cherry. Skin Sheng Xue, such as hair dye ink,tn requin pas cher. The eyes are not Shuiguang glittering, charming, but there is a kind of natural gas,hogan outlet. But her face is no joy to color, and like a thick of sorrow.
 she's finally here again. Lotus from the bottom of my heart a happy, today I can see her, if she's come back early,guess soldes, he is not able to speak to her. No; not to speak, if you can let her look at her own one, that would be better.
 is she here today? Tianchi in the white lotus gently waved, the surface of the pool formed the layers of ripples. White lotus petals without wind shake, like joy, like a little shy.
 lotus gently swung, quietly looking out of the back of the phoenix. It doesn't matter, as long as their every day can see her, even if a word has not said, but as long as saw her, hit his heart felt happy.
" Feng Jun
 the mist and fog fine around in Tianzhu, I do not know where the visual music came,tn requin pas cher, accompanied by clouds floating to the sky. The sun shining gold and silver, green dances will not bottomed out.
 saw the sky over a large bird, Jitou, Yanhan, turtle, snake neck, tail, five color, six feet tall xu. The long tail feathers, pierced the sky. His dazzling Huaguang, people did not dare to look, this is the Phoenix.
 is the lotus bar TongWai straight, but since there was her, his heart will seem to be filled, others can not come in, she could not go,nike tn pas cher.
, a slight shiver, the end is still quiet. Yes, she is nine days on the Phoenix, and yourself? They are but only if the lotus flower,scarpe hogan outlet, not because of the influence of Buddhism for many years, his fear is even the spirits are not open.
 all over the world, the only Phoenix can Babel being,chaussure tn pas cher, should also see nine fifth, German law. Dade, Bao Zhong, with negative benevolence,louboutin pas cher, righteousness, small gold tone, big drum sound. Medullocervical, Fen wing, colorful preparation for sounding of the wind, rain and gas. Food quality, drink and instrument. That is to come into Scarlett began.
Related Articles:

Can give m

Love in the Mechanical Age

Fall in lo

This June wear cotton padded jacket! So the local people compiled "the people's Liberation Army uncle, June wear cotton padded jacket, Liberation Army uncle bitter, June to wear trousers" doggerel to describe hard life of the people's Liberation Army. In those years, every month only enjoy living allowance for yuan, daily necessities, toothbrush and toothpaste, stationery, envelopes etc...
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910

11 late last month in Xiamen, the summer heat has not yet cleared. In Xiang'an District a newly built near tall buildings, dry according to the photoelectric Co., Ltd. chairman Deng Dianming a face seriously by window overlook, a myriad of thoughts.
< p > if the clock back three years, dry according to optical listed bell sounded the moment,hogan outlet, Ms Deng didn't think that,golden goose outlet, to him as core management team on the way to painstakingly worked hard a "wealth myth, in three years time will fall to some unbearable situation.
 dry photo is currently in no actual control of the state,scarpe golden goose, which is the 9 GEM companies face the situation. Institutional investors believe that the company "no" latent shareholders equity for even being attacked the risk, should cause company management layer vigilance, corporate equity ownership structure and more worthy of reflection.
 in this regard, the company chairman Deng Dianming is a marvel, he Chinese Securities Daily reporter said,hogan outlet online, "
< p > 3 years ago August 12, dry according to optical successful landing gem, issued at a price of up to 45 yuan / share, company seven founding shareholder wealth overnight were expanded to hundreds of millions of yuan, to start a joy that before the company's three core founding shareholders Deng Dianming,nike tn soldes, Mr Wang and Wang Xiangwu agreed, by acting in concert with the agreement signed to jointly exercise actual control of the company to become known outside the total dry according to the photoelectric "troika". More it is worth mentioning is that two people to equal rights tied for the largest shareholder,scarpe hogan outlet, chairman and general manager even get paid the same, send a "retreat, sharing weal and woe" momentum.
Dry photo of the founding shareholders of a repeat of the Chinese partner suffered growing pains
 now concerted action coalition collapse
< p > this situation once let once bullish dry according to numerous investors of photoelectric very puzzled, people can not help but ask: no actual controller will affect the stability of the company, three shareholders why not signed will not sign the? The company this way, in the end what happened?
 today, all the time. Dry according to the photo listed after the performance to say goodbye to the past high growth, company's share price fell all the way to ten yuan the following, during large non lifting of the ban is suffered a series of cash holdings. To add insult to injury, the former "concerted action alliance" in November 6th, the company issued a notice to collapse. Notice that the acting in agreement on August 12, after the expiration of, negotiated by the three major shareholders to no avail,scarpe hogan outlet, the decision not to renew, the company is currently in the actual control of the state.
< p > in fact,tn pas cher, the scene also will continue to in the surging capital market real staged, once created the GEM listed the fastest "myth" dry according to optical was one of the representatives. With the recent three founding shareholders of the company to terminate the agreement, in which the reality version of the interpretation of the Chinese partner, the plot is more ups and downs than the movie version.
2013 half aggressively film in the Chinese partner "triggered numerous chord, people moved to" new dream "of the three founders of poineering initial stage of sincere treatment with each other and also distraught wealth expansion after three people" shear continuously, the reason also disorderly "conflicting interests.
Related Articles:

Gan Feng lithium industry developed by 1 billion 500 million yuan to improve the lithium industry ch

With the continuous development of China's securities market matures, the listing Corporation delisting phenomenon will become increasingly common, normalization. The responsible person said, China's stock market started at the beginning of this century, the implementation of the delisting system of listing Corporation.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
2015 points of the discipline inspection work
« پاسخ #13 : 30 مه 2016، 01:11:36 pm »

2. continue to strengthen the leadership and supervision of cadres. Based on the established system of cadres and the supervision mechanism, leading cadres of self-discipline education, in-depth implementation of the Commission "on the" several provisions strictly prohibited by taking advantage of his position to seek illegitimate interests and leading cadres in politics and continue to focus on improving standards,hogan sito ufficiale, system innovation and execution, especially in the implementation of the supervision system of cadres, the implementation of democratic centralism within the party, continue to increase efforts to further the implementation of democratic supervision, to ensure the implementation of the system to the post, in place, to the people,hogan outlet, really play the system of prevention, education, warning, strengthen the "XXXX" education in the Party cadres, set up for the people the concept of service for the masses, the real facts, do good things. At the same time, good leading cadres of democratic life meeting and Party member life, the inner-party supervision,occhiali ray ban outlet, supervision by the masses,nike tn pas cher, social supervision combination up,scarpe hogan online, continue to broaden the channels of supervision and monitoring network, mobilize the enthusiasm and initiative of the masses of workers, form the whole education activity. To prevent the occurrence of adverse behavior from the source and discipline violations, and enhance the ability to resist corruption of Party members and cadres.
3. to implement the responsibility system for the party's work style and clean government. Honest government, accountability is to further promote the anti-corruption work of the important guarantee and formulation of the system,air max homme pas cher, the key problem is to catch fulfil, grasping supervision, in order to implement the construction of a clean and honest administration, stress a result, in order to stable development of the city's economic and social provide service and a strong guarantee. One is responsible for the division of labor. Party secretary is responsible for the implementation of the discipline inspection team. Two is to check the assessment. Adhere to the monthly inspection, quarterly comment, year-end summary. Three is a regular bulletin. Establish daily internal reporting, major events to report to the higher authorities. Four is actively involved in. Actively organize and complete the education, learning, inspection activities and tasks of the higher level discipline inspection organizations.
4. to strengthen the effectiveness of the construction, standardize the work behavior. Earnestly implement the government affairs open,mont blanc pas cher, democratic management,hogan roma online, democratic decision-making, changing the style of work, improve work quality and efficiency, change the passive service for the active service. Concerned about the difficulties of the masses, hot issues, especially the masses of letters and visits, belong to >
 one, strengthen cadres and workers clean and self disciplined education
1. strengthen the theme of education, and actively carry out the party spirit and discipline education activities. In-depth study "XXXX" important thought, comprehensively implement the spirit of the party's big meeting of the XX and XX of the Commission session, adhere to the scientific concept of development, sets up the correct achievements view, a conscientious study of the new "constitution" and "supervise byelaw within the party", "the party member the Punishment Ordinance, combined with actual work, to carry out the construction of institution efficiency, focus on the development of disciplinary activities, to further enhance political awareness and a sense of discipline of Party cadres, and actively carry out the construction of a clean and honest administration Awareness Month activities, vigorously to create honest development atmosphere, let me be able to team members and all of in the ideological understanding and new breakthrough, to ensure the healthy and orderly development of the work.
2015 points of the discipline inspection work
2015 years of discipline inspection work points
Related Articles:

2015 college metalworking practice report _0

In 2014 th

2015 summa

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Love society, the summer low carbon life promotion
« پاسخ #14 : 04 ژوئن 2016، 04:32:01 am »

leader: Brother Lee, Hyun dance snow
 planning publicity official: Lin wind hope Iraqis
 beam
 activity Division:
1 cycling advocacy group (15): responsible for riding along the propaganda (route: from the beginning of the municipal government, along the eastbound Yu Hua Lu, via Chun Yan building, machinery factory district, Yanshan Road, offset Huayou Wu Xiao Qu. < p love of the members of the society of bicycle with flags of life of low carbon environmental protection propaganda and to passers-by for environmental protection knowledge propaganda);
 love Society Summer Low Carbon Life promotional activities planning book
 collection location: Renqiu City Government Plaza
 activity Objective:
 activity time: XX July 23rd
2, unity, called on the community children in, learn to protect the environment, in the form of painting to show "the beauty of my heart in the city", achieve the persuasive effect, start small, start from me,hogan outlet, love,scarpe hogan outlet, protect the environment.
3, through the recycling of batteries, cycling in the form of propaganda to consolidate and promote the spirit of unity and dedication of volunteers, alert, driven by the public to participate in environmental protection.
1, at 8 in the morning, all the volunteers gather in the square of municipal government sign, according to sign the order and receive a hat badge.
 activity flow:
2) painting activities dispatched group (8-10): by the college entrance examination students volunteers and caring members of the society,tn requin pas cher, make direct car to go to China oil Wu Xiao Qu, is responsible for organizing the site and sign up painting for the competition of personnel registration, grouped according to the age, maintain order in the field;,
5, the painting contest ended, the top one or two, third-prize each 1, by the professional art teachers are responsible for the review and awards. Prize: the first prize of the love club printed bag one,cheap mac makeup, two and so on.
 outreach: Ah Q
3, volunteer representatives of the volunteer representative read the proposal. Love the members of the society and the general public to sign on the banner. 8:30 activity officially begins.
 security: Howhi
 comprehensive coordination: Autumn whispers
 collection time: XX July 23rd at 8 am.
4, activities are divided into three groups:
 theme: practice low carbon life,hogan outlet online, create a green home.
2, caring society long announced staff arrangements, activities, rules and matters needing attention.
 Logistics: Zhiyuan
3 battery recycling group (2-3): (by the surveillance team deployed personnel) responsible for battery recycling, citizen initiatives on the banner signing, to return the used batteries more than 5 friends, giving your printed by the Renqiu blue sky Aixin bags.
1,scarpe hogan outlet, actively mobilize the enthusiasm of the students of the college entrance examination,nike tn soldes, to make their own contribution for environmental protection career home, learn to understand the importance of protecting the environment,hogan outlet, cultivate the communication with people of all strata of society, the ability to express.
Love society, the summer low carbon life promotional activities planning book
Related Articles:

Summary of public security wo

2015 new s

2015 three eight women's Day program examples

I would like to take this opportunity, on behalf of Gaotai County Industrial and commercial bureau and all the industrial and commercial administrative personnel to everybody arrival said a warm welcome and by the recognition of the enterprises and individual industrial and commercial households to express my sincere congratulations.
خارج شده است

این صفحه در 0.096 ثانیه 27 نمایش داده شد.