انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

حقیقت راز گشایی است. وجود دارد. نیازی به اختراع آن نیست، باید کاشف آن باشی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 13 قدم3  (دفعات بازدید: 3122 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 13 قدم3
« : 29 سپتامبر 2012، 10:34:28 am »

13-از نظر شما مفهوم تصمیم گیری در قدم سوم چیست؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 13 قدم3
« پاسخ #1 : 08 اكتبر 2012، 10:13:16 am »

فکر کردن درباره کاری که میخواهم انجام دهم و پی گیری و مشورت از کسی که
در این رابطه تجربه داشته باشد را تصمیم گیری گویند
و امروزه بهترین و مهمترین تصمیم گیری در زندگی من
کارکرد این قدم و به اجرا در اوردن ان در زندگیم است :rose:
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
Li Chen and the bear led are full of laughter frui
« پاسخ #2 : 30 آوریل 2016، 09:05:32 pm »

Li Chen and &quot,hogan outlet;the bear" led "are full of laughter fruit.&quot,hogan outlet online; wave
 recently, the first domestic animal friendly movie "bears attention" is hot shot. Popular lichen niche in film changed comedy route, fully demonstrated the funny skills and past the tough guy spirit very different,hogan outlet online, will also "the German cloud society" classic quotations moved to the studio,hogan olympia outlet, to become fully fledged pistachios.
< p > it is reported that "bear infested attention, leading to another,hogan outlet, Hantaikeju the bear will be in recently" visit "the crew, and lichen expansion in intimate contact with zero distance.
< p > in the movie "bear infested attention" in, Li Chen played a wild uninhibited, distinctive street artist, character of this very sense of joy to the absurd situation,air jordan pas cher, sub common sense and humorous speech has become the core of the film comedy. Rarely try comedy, he of the character quite satisfactory, he said played so many soldiers in role and so many years of play, also want to try to close to the life. Because normally is on "the German cloud society" love plus,hogan outlet online, so often borrow their classic scripts to toil in the entertainment staff, more from time to time to perpetrate a fraud, cold humor used in lines,hogan outlet, for films increased a lot of sense of joy and laughter.
 Li Chen (photo source: Phoenix Entertainment)
Related Articls:

Li Jinzhe took Chinese tree of Chinese noble integ

became a d

feature >

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Behind Mother's Day May-Stories
« پاسخ #3 : 07 مه 2016، 06:17:24 pm »

&nbsp,hogan outlet online;

Mother, of the Greek gods
Jewish Proverb: God could not be everywhere and therefore be made mothers. < couples />  & nbsp,sca goyard pas cher; & nbsp; the celebrations of motherhood &lt,golden goose sneakers; p
< p > the origin of mother's day, we does not seem strange, a named Anna & middot; Jia Weisi women in her mother died a year later, with their own actions make this with the commemoration of the historic rise as the official holiday. However, before this, mother's day the earliest can date back to Rhea, the mother of the Greek gods, for she is the mother of Zeus and Hera. In addition,hogan outlet, different countries celebrate Mother's Day date are not the same, such as: we are familiar with the "may the second Sunday" is actually by the customs of the United States,hogan outlet, and in the UK, mother's Day is on the fourth Sunday of Lent.   
RheaPeople in

many ancient cultures celebrated holidays honoring motherhood personified as a goddess. Here are just a few of those:.
/>Ancient Greeks
/>Ancient Romans celebrated
/&gt,hogan outlet;In the
;

,hogan outlet online;

,air max pas cher;
Behind Mother's Day May:Stories
Related Articles:

Classic Woman Bashing Jokes Joke-

The general situation is only ATM card to back cash, the general credit card is not good, but some special credit cards, such as Discover, also has the function to provide back cash. His advantage is that is not restricted by the issuing bank ATM, I in Atlanta Montana's ATM card to Boston can cash back, and totally do not charge fees, please use.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
Suning capital holdings, Japan LAOX intends to lead the brand into China
« پاسخ #4 : 17 مه 2016، 01:03:22 am »

6 28,hogan sito ufficiale, Suning Appliance announced that it plans to increase the capital of Japan LAOX company,hogan outlet online, and to 51% of the shares to become its absolute controlling shareholder. At the same time, Suning also plans to Laox into the domestic market,goyard pas cher, make it become Suning,hogan outlet, Suning Tesco, group the third largest independent brand.
Suning capital holdings, Japan LAOX intends to lead the brand into China
< p > at the same time, Suning Appliance announced that the capital increase is completed, the program will Laox brand into the Chinese market, the Chinese name is set for Tesco official ", and the introduction of Japan chain store business model and commodity, Tesco official life Plaza opened LAOXLIFE.
< p > according to the plan, to 2016, Laox will be in 25 cities of Beijing, Shanghai, Guangzhou, Shenzhen, Chongqing,golden goose outlet, and other open about 150 Tesco Shi Life Plaza, to household appliances, 3C consumer electronics category of goods, the introduction of a large number imported goods, home appliances, also relates to a musical instrument, play, animation, watches, and with Japanese characteristics of daily necessities and snack food, meet the one-stop household life demand.
< p > Suning Appliance deputy chairman Sunweimin said, Tesco official the whole category, comprehensive straight battalion,hogan outlet, store the mergers and acquisitions of loan development in a number of ways. He also revealed that the first batch of North Canton stores have the location, such as a plan, before the end of this year will have 2~3 stores in trial operation.
 Suning admitted that at present the problems encountered,nike tn pas cher, how to effectively put the two brands in the domestic market with the. The company to consider, in the introduction of LAXO stores and brands, to Suning existing layout optimization,golden goose saldi, the Suning private network because of location competition and lead to reduced efficiency problems have been alleviated.
 it is understood, LAOX will set up China headquarters, the headquarters area stores "management mode. Laox is positioned as an independent in Suning Appliance brand, and Suning online mall "Suning Tesco, the formation of three parallel brand and platform.
 Suning announcement shows that Japan's LAOX company plans to 35 yen / share price to Suning directed the issuance of a total of shares, the total funds raised to 9 billion yen (about yuan). The transaction of disk access for overseas subsidiaries in the Suning Appliance shares of overseas subsidiaries "magic" and Suning Appliance Group "galaxy",< p >, the transaction is completed, Suning Appliance shares through the "magic" hold common shares a 51% stake in Laox IPO, become Laox absolute controlling shareholders, Suning Appliance Group through the "galaxy" hold Laox issued common shares of 14.3% equity and become Laox's second largest shareholder. It is reported that the increase of LAOX, Suning Appliance will have accounted for 4 seats in the 7 board.
 every reporter Zhuang Chunhui from the bottom of Shanghai
Related Articls:

The major

Office building leading Lujiazui 30 thousand squar

But the company also said that the repurchase of shares only as market management, maintenance of shareholder rights and interests of a stage means, in the long run or to adhere to the "to benefit as the center" business philosophy, and strive to improve the performance of the company.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
-ST Guoheng by simply not repair end Luo Cen Railway
« پاسخ #5 : 23 مه 2016، 09:07:47 am »

< p > prior to July 25, * ST in Heng has and Luoding city government is Luoding city government or a third party appointed by the transferee Kwok hang holdings of iron Luo Cen 99.85% equity issues to reach a cooperation framework agreement.
 according to the plan, Luo Cen railway should be completed in 2009, but in 2009, *S>
 10 years of reincarnation, Luo Cen railway seems to be back home, still can not see the opening of the hope. In November 27, 2001, Luo Cen railway approved by the former State Development Planning commission. In April 2002, the establishment of the Railway Law Cen, and responsible for the construction of Luo Cen railway passenger and freight transport. In the western mountainous area of Luoding,chaussure louboutin pas cher, is a county-level city. While looking forward to the Luo Cen railway, but itself has no capital investment. In this case,hogan scarpe, the Shenzhen technology industry (Group) Co., Ltd. (hereinafter referred to as "deep technology) and *ST has entered the country constant. In 2009,hogan outlet, * ST in constant and use to raise funds to 3.48 billion yuan acquisition deep technical hold iron Luo Cen 98.57% stake and deep technical subsidiary Luoding technical to iron Luo Cen 0.83% of the equity.
2013 in September of the, in a piece of grass and paddy fields around the,hogan outlet, filled with sand and gravel of the square in the middle, alone stands Luoding railway station. There is no passenger, no freight, only quiet. Because the base station connection only 75.685 km long, the so-called "the first private railway" Cen Luo railway, since the since the start of 2007, delays in the completion of the opening and has already suspended for two years.
*ST Guoheng by simply not repair end Luo Cen Railway
At 4 a.m. a day
< br / > the so-called tripartite framework agreement is August 12,adidas yeezy boost 350, Luoding City Government of the country and * ST constant,barbour paris, Luoding Yongsheng assets business Co., Ltd. (hereinafter referred to as "Luoding Yongsheng) signed the tripartite framework agreement" refers to the Kwok hang intends to transfer the 11.5 billion yuan held iron Luo Cen 99.85% stake to Luoding Yongsheng, * ST in constant commitment to equity transfer proceeds for acquisitions in the Luoding City in western Guangdong logistics park in 500 acres of comprehensive and western logistics park projects of other assets. The agreement also sets the relevant entry into force.
< p > and as Luo Cen railway construction of the main iron Luoding Cenxi railway limited liability company (hereinafter referred to as the "iron Luo Cen") of the parent company, had several set the opening date of the country * ST constant (constant state railway, 000594.SZ) and the misappropriation of funds raised, leaving many financial puzzle, has two months ago with the strategy of escape by crafty scheme.
 by
10 April 8,golden goose mid star, Kwok hang announcement, the extraordinary shareholders meeting held by the end of September passed for prompted tripartite framework agreement is reached,hogan sito ufficiale, the board of directors authorized company management layer were to assist in the discharge of iron Luo Cen owed a total debt of third party creditors, assist to iron Luo Cen the seized or mortgage assets shall terminate the seizure or mortgage, coordinated iron Luo Cen and the construction unit lifting related contract procedures and repaying all construction team and settle the relevant payment and other matters.
Related Articls:

Sanpower Group intends to borrow acquisition to enhance the Nanjing new shares than the market value

-ST Yin Cheng was the Commission to initiate an investigation

The military first breakthrough pioneer Li Xuecheng apparel business clothing ma

In order to map the data content of the core business, the company will make full use of Internet technology and resources to improve the map products, create diverse forms of expression, full coverage, comprehensive detailed navigation map database, improve the timeliness and accuracy of data; the car business network, will also be combined with Tencent content resources, enhance market competitiveness.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572

2 10,air max pas cher, the "daily economic news" reporter saw the local newspaper in the "century purchase" of the recruitment advertisement. Subsequently, the reporter noted, identity authentication for "new century department, Chongqing department stores, trading company Electric's shopping website" century purchase official micro channel platform in a few days ago also issued the same advertisement.
 of the Chongqing Department of the electricity supplier failed to appear determined to deep water, electricity supplier battles arena.
 throw a million pay grab people /
2 April 10, reporter was informed that the new century department, Chongqing department stores, trading company Electric's shopping website "century purchase advertise in the local media, thrown out of the maximum annual salary of one million yuan,goyard soldes, the electricity supplier to attract talent.
< p > in the second half of last year,nike tn pas cher, Chongqing department store came collaborated with renowned consulting firm Roland Berger,hogan outlet, the desire to seek a breakthrough in the field of electronic business, in November last year, Chongqing department store, the major shareholder of Chongqing general trading group specially set up an e-commerce company, the preparations for the new business platform. Yesterday, the new electricity suppliers team insiders confirmed to reporters, the move has been raised to the height of the group's strategic.
< p > however, in the traditional department store transition electricity supplier "awkward" on the occasion, the hundred weight throw millions of annual salary recruitment business has also been questioned "concept speculation", "Soup for change". Traditional department store to do the most important or have the right to have the right to say,hogan rebel outlet, to be able to integrate brand resources." Ministry of Commerce, deputy director of the Research Institute of consumer economics Zhao Ping said, otherwise,air max pas cher, once on the line, the advantages of the regional leader will be transformed into a disadvantage."
 reporter noted that in December last year, the "online shopping" or "semi - finished" state, although not in use, but you can browse some of the goods. "Since the second half of last year,hogan sito ufficiale, almost stopped all online promotion." Insiders told reporters that the above. Yesterday, when reporters once again open the online shopping mall, century shopping shopping site, the page has been displayed in the system update".
 however, the weight of one hundred seems to be determined to enter the electricity business again.
Chongqing department store electricity supplier battles Jianghu million annual salary
 Chongqing department store business suspected of speculation
< p >, it is worth noting is that Chongqing Shangshe overwhelmed to vigorously build the century share, ending before below 100 weight percent of company, new century shopping, trading companies, electrical business in the field of electronic business each >
< p > this is following the self "online shopping hundred weight and other online platform, Baier foray into the latest action of the electricity supplier, behind it is the determination of the major shareholder of Chongqing general trading group battles electricity supplier. Yesterday (February 11), new business team, an insider to the "daily economic news" reporter said Chongqing Shangshe group set up for this purpose electronic commerce Co.,hogan outlet, Ltd., "create a century purchase business platform" has risen to the group strategic level.
, according to local media reports, as early as 5 years ago, with the Chongqing company began to explore retail electricity providers and entities. "Century Shopping Mall" and "online shopping mall" were on the line in 2010 and 2011 respectively, but few people know, after being stopped.
Related Articles:

Listing Co

Far from t

I love my family lost the supervision and control of funds was sentenced to compensation 1 million 2

With the continuous development of China's securities market matures, the listing Corporation delisting phenomenon will become increasingly common, normalization. The responsible person said, China's stock market started at the beginning of this century, the implementation of the delisting system of listing Corporation.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Why do you really pay for the sadness and despair
« پاسخ #7 : 29 مه 2016، 01:55:40 pm »

however, when the night comes, I have to think of those who are not happy. I know,tn pas cher, I can not control not to think, not to sad, because I am not a saint.
      recent mood is always an unsettled state of mind. inner struggle and anxiety. For several days,adidas yeezy pas cher, always locked himself in his own world, no longer in contact with the outside world. Don't want to talk,hogan interactive outlet, just want to keep my silence, just want to make myself busy, no time to think about what.
      the most loved one but hurt me the most,golden goose mid star, I have nothing to say. Tears can not stop the slide over my face, my sad heart a few people can understand, a few people can understand my mood at the moment.
      why do you always sad, not I like sad, because it gave me sorrow and pain. From a young age, so now is the way. Why can not stand in my position for me to consider, why not consider my mood.
      want to live a quiet life, but at the moment the mood is unable to quiet down. Why fate is always a joke to me, I have so much love to talk, I was so happy,hogan outlet online, but at the moment......
      I burst into tears,scarpe hogan outlet, the people around me are so, I have nothing to say! I love you so much, I love the people, even I can give my life to you, but you hurt me deeply.
      I was tired, I cried, I hurt, in this quiet night, alone tears flow. Secretly crying, a person lying on the bed, let the tears flow through my face, I can not control, let it flow.
      you have always been my heart's most concerned about, has always been my favorite people. But, at the moment, I think you are no longer warm, because my sad heart is always unable to sleep.
&n>;
      if you can,hogan outlet, if you can choose I hope I never came to this world, at least that I will not sad, sad and even despair. You can see my sad heart,hogan outlet, the fear and anxiety of this world.
      pressure in my heart pain and suffering, at this time the outbreak. There has never been a sad again baptism my heart pain, pain penetrating heart, sad, at the moment to describe my mood.

& nbsp; & nbsp; & nbsp; my heart is in pain, aching. It's not that I don't want to be happy, just a lot of things pressure in my heart makes me happy. Really tired, want to rest for a period of time to wound healing.
Related Articles:

To the disaster area children a letter _9

Trip to Hainan _3

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Li Keqiang deployment of serious illness medical i
« پاسخ #8 : 03 ژوئن 2016، 09:01:09 pm »

from urban residents basic health insurance and the new rural cooperative fund set aside a certain percentage or amount of
Li Keqiang deployment of serious illness medical insurance media analysis of the source of funds to resolve Li Keqiang serious illness insurance
< br / > the so-called "ill health", that is,zapatillas new balance baratas, urban and rural residents a serious illness insurance is by the government from the medical insurance fund to transfer funds to the commercial insurance institutions to purchase a serious illness insurance, insured patients recovering from a serious illness, high medical expenses,scarpe hogan outlet, the basic medical insurance reimbursement should be personal burden compliance medical expenses, to give secondary reimbursement. That is to say, the cumulative occurrence of the insured person's annual medical costs over the maximum payment limit of the basic medical insurance, but also can be partially or fully paid through a serious illness insurance.
< p > Fudan University professor with the school of public health, Shanghai Health Development Research Center Director Hu Shanlian said: "work, or institutions or production units and enterprises,hogan outlet, this is belongs to the basic insurance for urban workers. Now talking about the residents of a serious illness insurance, which refers to the city inside and some residents inside the village, there is a formal occupation of the work does not belong to this fan
 to the occurrence of high medical costs as defined in the standard
< p > from the basic medical insurance for urban residents and the new rural cooperative medical fund set aside a certain percentage or amount as a serious illness insurance funds, before the end of 2015 the serious illness insurance covering all urban and rural residents in the basic medical insurance of the insured person,air max baratas mujer, be given to protect the personal burden of medical expenses of patients with serious illness insurance requirements, this year to pay the proportion reached more than 50%, in the future will gradually increase, effectively reduce the burden of ill patients go to a doctor. By 2017, the establishment of a more comprehensive system of serious illness insurance.
 &quot,hogan outlet;serious illness" how to define?
 serious illness insurance for urban and rural residents two reimbursement
 "serious illness" has a different definition of standards. The clear requirements to high medical costs, as defined in the standard, when the individual pays a portion of more than a certain amount, it may lead to a family catastrophic medical expenditure, the poverty caused by illness,golden goose outlet, that this disease is a serious illness. Tumor is a serious illness, may be a common chronic disease, one-time cost is not too high, but the cost of a year is very high,hogan roma outlet, it is thought that it has reached a serious illness standards.
 "worked hard for thirty years, a disease back to before liberation". This is a lot of people seriously ill raid a family's image description. Under the existing system in many areas, once suffering from a serious illness, will give an ordinary family economic situation has brought catastrophic pressure. July 22nd, Premier Li Keqiang chaired a State Council executive meeting, the meeting to determine the full implementation of serious illness insurance for urban and rural residents, to better protect the health of the masses. The move to continue to deepen reform, aimed at the masses of poverty due to illness, due to illness returning to the pain points ", carry out a comprehensive urban and rural residents a serious illness insurance, to hold the bottom line of social security, is of great significance.
 before the end of the comprehensive coverage of urban and rural residents of urban and rural residents are not in the scope of
 where is the money coming from? Which groups are covered?
 what is a serious illness insurance,new balance outlet?
Related Articles:

Yang Kuisong Zhang Xueliang i

Shangluo, Shanyang Shaanxi la

Huang Xing

I casually on the sofa in the house to sit down, not to the whole people will peremptorily mired, the sofa can be for some years the, I secretly think. Shen teacher looked at it, then said: "this sofa you are sitting in my Grandpa stay...... I have seen him and then said: with profound respect and humility, as well as the desk, bookcase, is his, for decades.
خارج شده است

fgh5p6ter

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 52
    • fgh310
Friendship under the tree
« پاسخ #9 : 04 ژوئن 2016، 03:33:12 am »

she did not speak,new balance 574 outlet, walked in silence.
 there is no way,wholesale mac makeup, I took her to my pen,goyard prix, came downstairs. Dig a hole, put the pen buried, sprinkle some grass and Huang Juhua, to pay homage to my friendship reduced to fragments.
 second days,air max homme pas cher, I said to her: "..., you can not do this again? Since it has been like this, why do you have?"
< p > she in our class, every day I endured her false smile,nike tn femme pas cher, uttering the edge of words, deliberately in front of me Akira dangling figure, but not to her.
Friendship under the tree
Friendship under
 at the foot of the almond tree, I have buried a false friendship.
 suddenly, I felt a burst of light, feel that time, has been with the dust flew away, after,new balance baratas, we are still good friends!
 tree
 at that time, I want to transfer, how can let go but that lasted for five years of friendship?
 the tree is downstairs in my house, I can see it every day.
 -- &quot,guess soldes;
 every time I see it, my heart will be a burst of waves. Because,pandora outlet, buried within that I cannot bear to think of the past of the past.
Related Articles:

She's so naughty!

Mom operat

Love writing

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Liu Daoyu independent university spirit is the ext
« پاسخ #10 : 05 ژوئن 2016، 12:11:46 am »

: Xiao Min Zhi education there is a problem, how to do? Is a hot issue in contemporary China. Recently, Wuhan University Press launched critique of Liu Daoyu of contemporary education in five volumes this "the creation of Education Series", fully reflects the his opinions in this regard.
The reopening of the hero
 Ding Dong: over the years, the community of education There were many discussions. These views can be summed up in four, one is not satisfied with the students, two is not satisfied with the teacher, three are parents are not satisfied, the four is the employer is not satisfied. Among them, there is a voice of particular concern, that is, from the university president's criticism. For example, served as president of University of Science and Technology of China Zhu Qingshi, served as president of central China Normal University Zhang Kaiyuan, served as vice president of Nanjing University Dong Jian, have published an independent criticism. One of the most in-depth thinking,cheap pandora charms, the most extensive and most systematic is served as president of Wuhan University Liu Daoyu.
< p > Xiao Min Zhi: Mr. Liu is 76 years old this year, from the point of view of his experience, almost witnessed the rise and fall of the people's Republic of China higher education.
 (Liu Daoyu data)
 Ding Dong: this basically can be judged. Mr. Liu 1958 in Wuhan University read undergraduate and under the tutelage of Ceng zhaolun professor is engaged in chemical research, achieved with the international advanced level of scientific research. 60 of the last century, he was sent to study in the Soviet Union, in the Sino Soviet relations, become the famous warrior fanxiu. In the early days of the cultural revolution, he was nominated by the deputy head of the Central Cultural Revolution Group, Wang Renzhong, as the leader of the contact group of Peking University's Cultural Revolution. But later became hits central cultural revolution denounced by Black Cannon, review. The university has just recovered from the cultural revolution, he was appointed Deputy Secretary of the Party committee of Wuhan University, was also elected as the ten major representatives of the cpc. In April 1977,saldi golden goose, he served as a member of the Ministry of education, the Secretary for higher education. It is worth mentioning that, after Deng Xiaoping's comeback,scarpe hogan outlet, held a forum of science and education will,nike tn soldes, he as a forum, one of the organizers of the,hogan outlet, had suggested from Wuhan University Teachers; as for Deng Xiaoping's suggestions, the abolition of the cultural revolution in the implementation of the recommendation system in university admission. So Deng Xiaoping immediately decided to resume interrupted for many years the college entrance examination system. And then, he participated in the restoration work of the graduate student system.
 Xiao Min Zhi: the resumption of college entrance examination system is the harbinger of reform. In this regard, Mr. Liu played a crucial role, it is true that the work can not be.
Liu Daoyu: independent university spirit is the extreme leftist ideology in the early 50's destruction

Ding Dong: not only that. In 1981, he was appointed president of Wuhan University,golden goose outlet, when he was only 48 years old. He ruled in Wuhan University for seven years. In the meantime, he proposed gold medal of the spirit of educational philosophy,golden goose sneakers, and piloted a credit system, transfer system,montblanc plume pas cher, transfer system, double degree system, main and auxiliary repair system, such as a series of reform, the Wuhan University vitality, whether teaching or research, in the country are in a leading position. Wuhan University, then, was hailed as the Shenzhen of China's higher education.
: when Xiao Min Zhi Liu Daoyu in their own practice, as long as the courage to reform, the university is can
Related Articles:

The original member of the Standing Committee of t

In 1946 th

Zhang Xuel

This person is good, we have a good relationship. Mao Zedong behind his hands, slowly walked forward, you said, he will be against me? Yang Chengwu did not have a positive answer, roundabout way: the army of the old comrades are with you to do the revolution, they have feelings for you. Mao Zedong said with deep feeling: Yes ah!
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
replica van cleef & arpels alhambra necklace capable and well proportioned
« پاسخ #11 : 31 اكتبر 2017، 09:08:31 pm »

Weight loss experts suggest that in order to detail] 2016-07-14 10:33:11 if the arm how to do strong for a lot of girls.
   capable and well proportioned, It is also likely that you will bvlgari replicas jewelry have a stomach ache during exercise. clover necklace van cleef replica the first half of the year is to adhere to the exercise every kanken bag day, My husband hermes clic h bracelets knock off saw me practicing this later also jumped the first three are said to dizziness Actually the first time castle seasons 1-5 complete dvd boxset I took the first class of grass I jumped straight.. you do not die thin.. especially some middle-aged and old people like to run in the morning exercise, for little exercise or people over the age of 30, walking fitness can help people build Bracelet Pandora Charms En Remise and maintain healthy bones.

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1082&pid=178577&page=59&extra=#pid178577

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=725497&pid=856278&page=1&extra=page=1#pid856278

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=560609&p=631485#post631485

http://hot003.com/forum.php?mod=viewthread&tid=436&pid=133193&page=60&extra=page=1#pid133193

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=725484&pid=856274&page=1&extra=page=1#pid856274

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1082&pid=178576&page=59&extra=page=1#pid178576

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3377.msg36264#msg36264

http://hot003.com/forum.php?mod=viewthread&tid=997&pid=133192&page=14&extra=page=1#pid133192

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1179&pid=178575&page=54&extra=page=1#pid178575

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=563721&p=631482#post631482

http://www.ngmyt.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=762508&pid=840568&page=1&extra=page=1#pid840568

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1035&pid=178574&page=39&extra=page=1#pid178574

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=725529&pid=856269&page=1&extra=page=1#pid856269

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4&pid=856268&page=324&extra=page=1#pid856268

http://hot003.com/forum.php?mod=viewthread&tid=266&pid=133190&page=88&extra=page=1#pid133190
خارج شده است

این صفحه در 0.187 ثانیه 27 نمایش داده شد.