انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي بدون كار ،مردن پيش از وقت است.
؛گوته؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: برداشت کلی از قدم 2  (دفعات بازدید: 3387 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
برداشت کلی از قدم 2
« : 02 سپتامبر 2012، 11:27:05 am »

برداشت خود را از قدم دوم بیان کنید.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : برداشت کلی از قدم 2
« پاسخ #1 : 04 سپتامبر 2012، 10:24:45 am »

من در قدم اول به این نتیجه رسیدم که کارهایی که انجام دادم و عجزهایی که دارم
همه انها از بیماری من سر جشمه می گرفت و از نداشتن سلامت عقل من بوده
من دیگر نیازی به مصرف مواد مخدر ندارم و مسوال بیماری هم نیستم
ولی حق انتخاب دارم و مسول بهبودی خود هستم
وارد قدم دوم شدم تا از نداشتن سلامت عقل خود اگاهی پیدا کنم
در قدم دوم فهمیدم چه کار های ناعاقلانه قبل و بعد از naانجام دادم که انها هم به واسطه نداشتن سلامت عقل بوده
ولی در این قدم به من امید داد که با مشورت و اعتماد نکردن به کله خودم سلامت عقل به من باز میگردد
و این امید در من بیشتر شد که به کمک قدمها و نیروی برتر به سلامت عقل میرسم و برای رسیدن به ان
باید مشورت کنم . به جلسات برم. قدم کار کنم و به کله خودم اعتماد نکنم و به یاری خدا به قدم سوم بروم :rose:
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
click on the picture to enter the next page: Jing Yidan 25 year old daughter and
« پاسخ #2 : 27 آوریل 2016، 01:09:44 pm »

,hogan sito ufficiale
 Liu Yeer, daughter of Ni Na adorable as massive exposure
< p > a lot of people know,air max 95 pas cher, Liu Ye and Xie Na had a feeling, but it is a pity that, once the entertainment circle "Jintongyunv" finally to split end end. Liu Ye had a crush on the French girlfriend, Sheenah and Zhang Jie Speedman like-minded Chengdu nationality. Before, actor Liu Ye was invited to be a guest "Lu Yu has a covenant", he revealed himself in the program in 2006 after a period of the most difficult period. For up to five years of severe insomnia,hogan roma outlet, can only rely on sleeping pills and alcohol maintenance. All sorts of unexpected situations make him almost admit his failure.
 Liu Yeer,hogan outlet, daughter of Ni Na adorable as massive exposure
2012 22 January, Liu Ye's daughter was born,scarpe hogan outlet, named Liu Nina". At that time,hogan sito ufficiale, Liu Ye talked about Mrs. Anna gave birth to a female, between the lines reveals a deep sense of warmth,hogan sito ufficiale, love for her daughter. Recently, there are users to integrate the massive sprouting Liu Ye daughter,louboutin pas cher soldes, causing many users onlookers.
 click on the picture to enter the next page: Jing Yidan 25 year old daughter and foreign son-in-law exposure (Figure)
Liu Ye - daughter Ni Na massive adorable exposure (Photos)
Related Articls:

information times February 5th reported  to genuine "swordsman" subversion of the original, not only arrange unassailable is irrevocably g

Ulysses (Ulysses) sixth chapter _14

Ni Ni Marc

In fact, it is the person coming out, which still needed after observing how true or false. But again, Cecilia Cheung and Nicholas Tse even feelings no matter how cold, after all, there are son in the middle that completely cut off contacts or disassociate themselves is not possible. No wonder Xiao Yan opened his mouth, "I do not know, I do not know, I can not represent what they say. Go ask the weekly magazine!" Clean too hard chores!
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Black and white simple life
« پاسخ #3 : 27 آوریل 2016، 07:14:47 pm »

no matter whether you cherish, the journey is only a one-way ticket
 do not care about the joys of life,nike tn pas cher, it is the teachings of
 whether in the day or night, the world has two different colors,goyard pas cher, for the existence of two different people
 life is simple, the memory of the most quiet Mo too Si
 virtue and love one's soul is how happy,goyard soldes!
 to human life
 will love the people,tn pas cher, is the soul of the people
 that one lost me with all the way pain in the black and white silhouette alive
 to reduce the universe to the only one, the only person to expand into the universe, this is the love
 in order to live a happy life,nike tn pas cher, we should believe that the possibility of happiness
 like the two sides of the page, one side is like,scarpe hogan outlet, one side is sorrow,nike tn soldes; one side is bitter, one side is sweet,hogan rebel outlet......
Related Articles:

Let's shou

In the spr

Twenty-first Century search

Beijing Guangzhou railway, Beijing Zhuhai, Daguang Expressway and 107, 106 National Road runs through the north and the south, Xinyang Expressway across the East and West, Wu high speed and Jiao Tong Highway through the territory and, provincial roads, county roads criss crossing, forming a transportation network extending in all directions. Zhumadian has a long history, outstanding people, beautiful natural scenery and many places of historic interest and scenic beauty.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 274
    • def180
Is a bitter plot!
« پاسخ #4 : 30 آوریل 2016، 12:23:29 pm »

HTML template is a bitter plot!
< p > after 360 days across the river across, eagerly forward to after,hogan outlet, poor of the cowboy and the weaver girl, finally ushered in the annual reunion day. Many magpies build a bridge of love,tn requin pas cher, have a joyous gathering, do this on odyssey. Tianhe holy banquet, seemingly in staged a dazzling repertoire; who knows, plot only 24 hours,scarpe hogan outlet, after the beginning of a new round of suffering... < br / > < br / > public companies began to sell such a tragic love festivals, the cowboy and the weaver girl can't help weeping cloudily, cannot understand the world,tn requin pas cher, since when began to fall in love with such less from many poignant love! The Cowherd and the weaver girl, enjoying their love tour! Some people say,nike tn pas cher, because they lost 365 days, it also appears that day is more precious and beautiful! So, in various forms, to participate in their happiness! And the eternal legend about love,chaussure louboutin pas cher, slowly slowly disappear in a corner of the world, in the people's soul slowly fade slowly...... < br / > < br / > the earth, in the fast pace of rotation, the minds of the people also followed the running in, good speed fast, quick to never see their own, only passion figure,golden goose, in kept shaking,hogan outlet online, and lost souls footprints, bumpy left traces... Let < br / > < br / > the Cowherd and the weaver can not be separated in time running, also cannot let the together time frames, only to continue to perform in tears of 24 hours of affection; those in the world in the forthcoming dependent love, to them is how rare! They decided that this year the Qixi Festival gift to send sent copies of "treasure"!
Related Articles:

Gossip is

Forget in the moment

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Lifelong learning Learning Lifelong
« پاسخ #5 : 08 مه 2016، 04:45:34 am »

Chairman Mao once said: "a man is never too old to learn", his famous words inspire people to lifelong learning. When we were young, we study in the school, and then until the University, we have to study,chaussure jordan pas cher, after graduating from college,hogan sito ufficiale, we completed the study in the school. And then the new stage comes, we start to work, earn money, and learning knowledge seems to be unnecessary. This is totally wrong, we have been learning, even if not in school,hogan outlet, we learn to live. Life is a big theme,scarpe hogan outlet, we have to study all the time. We need to deal with the trouble.
 Once Chairman Mao said one is never too old to learn,goyard soldes, his famous words inspire people to keep learning all their lives. Since we are small we study, at school, then we have to learn until we are at college after graduate, from college, we finish our education in the school.Then the new stage comes, we start to work, making money, learning knowledge seems unnecessary to us. This is totally wrong,nike tn pas cher, we learn all the time,air jordan pas cher, even we are out of school, we have lessons from life. Life is a big topic, we have to learn it all the time. We have to deal with trouble, learning to make friends and accept fail. All these things we will not learn at school, we have to learn by ourselves, we are students and teachers. If you think you finish learnin After school you,nike tn pas cher, are narrow minded. G
Lifelong learning Learning Lifelong
Related Articles:

Watch out

Pope Francis will appoint 19

Joke- 3 Fruit

The general situation is only ATM card to back cash, the general credit card is not good, but some special credit cards, such as Discover, also has the function to provide back cash. His advantage is that is not restricted by the issuing bank ATM, I in Atlanta Montana's ATM card to Boston can cash back, and totally do not charge fees, please use.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062

- 'X-Men: First Class' "X
- The past part of "DOFP" X &quot,hogan outlet;
 report: X X-Men movie series the correct viewing order of
" X-Men: the reversal of the future
< p > "storm these female actors we will re elected angle,hogan sito ufficiale, because" the Apocalypse "story happened in the" X-Men "20 years ago, due to the" X-Men: Apocalypse "will continue the X-Men: reversal of the future" in the time line, if the three classic characters to appear in the new work, you need to recast the role will no longer be by Halle & middot; berry, fake & middot; Johnson and James & middot; playing Madden, but James & middot; McAvoy plays Professor X as replaced by younger actors. "
- 'X-Me>'
" X-Men: first class
"X" into the X-Men: Apocalypse trilogy finale young storm Cyclops appeared
 &quot,hogan outlet online;X men".
 time Reuters < / strong > it is difficult to imagine,goyard pas cher, the X-Men film capable to outweigh the macro "X-Men: the reversal of the future",scarpe hogan outlet, "X-Men: reversal of the future" has a complex time line, huge cast and for the interpretation of travel time. However, under a "X-Men" movie "X-Men: Apocalypse" perhaps pattern than the X-Men: the reversal of the future "grand,hogan outlet," X-Men: Apocalypse "will become" X-Men: first battle "the trilogy of the final chapter. X-Men: Apocalypse "screenwriter Simon & middot; gold Berg recently in an interview revealed the news, X-Men: first battle" from the beginning of the series, to the young age of magic female, beast, magneto Wang,hogan sito ufficiale, Professor X four of them as the core. "Apocalypse" will put an end to the one three steps to draw. "Apocalypse" will appear in the young age of the storm,chaussure air jordan soldes, Cyclops, Jane &middot; Ge Lei. In addition to the old faces, there will be a new actor, plans to start shooting next spring, released in May 27, 2016.
< p > Simon & middot; gold Berg also mentioned in X-Men: reversal of the future "finally" million "did not wear a helmet to fly off in a certain extent is and Charles" reconciliation and truce ", because Charles was able to contact him; less million parent-child relationship may further interpretation.
< p > he also said that although cast more and more huge, but "Apocalypse" in addition to the hole of dough, new characters, these characters never in the previous X-Men movie debut.
< p > Simon & middot; gold Burg finally also talked about the X-Men: reversal of the future "of the X-Men influence, he said:" we changed the reversal of the future "after the X-Men history, the X-Men 1, 2, 3, and the Wolverine 1, 2," the story never happened. They are not dead Cengere, cyclops."
Related Articls:

Russian film website FilmPro and Warner Brothers Russian companies in the

two people and CCTV copyright dispute

[project leader]

She commenced a series of props innovation, emotional feeder and operatic scenes around, no is satisfied, but is more puzzling. Which is the most fun to the number of wheelchair. Western science fiction movies is not suitable for Chinese ancient rivers and lakes character, film should be emphasized in the world of martial arts atmosphere and tone, for hardware inventions. Why insist?
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Small and medium sized board overall performance s
« پاسخ #7 : 13 مه 2016، 09:33:24 pm »

despite the company's overall performance in 2008 showed operating income,tn pas cher, net profit double growth trend,hogan outlet online, but the performance of individual companies have a clear trend of differentiation phenomenon. According to statistics,golden goose mid star, 107 companies in 66 net profit year-on-year growth, 39 performance decline,air jordan pas cher, and Sinosteel Tianyuan and Mizuda two companies is the first time in a loss.
Small and medium sized board overall performance showing growth trend
< p > for the SME board performance differentiation phenomenon, analysts said, some small and medium - sized board as the leading sub sectors, its leading products in line with national industrial policies and industry development trends, growth performance thus able to continue. And for the larger companies affected by the financial crisis,nmd runner femme pas cher, despite its 2008 earnings appear a certain degree of decline, but after all, "a good small boat U-turn". In the future, if can actively adjust to improve the production,hogan outlet, business strategy, in support of national policies, the company also will come out the "winter". < >
 nearly four into the company has disclosed in the annual report or letters 2008 financial data
 in terms of net profit growth, in 2008 the annual results compared with the same period last year increased by more than 50% of the company a total of 14, a substantial increase in the main business income is the main reason for the company to achieve good results. In the United chemical industry, for example, due to the main product price increases, coupled with ammonium nitrate, nitrate production capacity, the company achieved a total net profit of yuan in 2008, representing an increase of 123.79% over the previous year.
 newspaper statistics show that as of February 24th, there are 107 small and medium companies through the annual report or results of letters in the form of disclosure of financial data in 2008, accounting for 273 of the total number of small and medium companies 39.19%. The company achieved operating income of yuan in 2008, net profit of yuan, two data and (these 107 companies) increased by 25.20% and 7.75% respectively over the same period last year.
 with the global financial crisis gradually spread to the real economy, the industry downturn, shrinking market demand and other factors make the listing Corporation have lowered performance expectations in 2008, small and medium companies are the first to bear. Although it is expected to be pessimistic, but from the current performance of nearly four into the company's disclosure of view, the overall performance of small and medium companies in 2008 is still showing a growth trend.
 / reporter Xu Rui
< p > in contrast, shrinking market demand, product price decline has become the main cause of the decline in other small and medium-sized plate of the performance of the company, responsible for the "creator" of the situation, most companies will be the "blame" the current global financial crisis. Such as, Mizuda previously has said,scarpe hogan outlet, because of the financial tsunami effect of stronger than expected, on the foreign market produced tremendous impact,hogan outlet online, resulting company customers the ability to pay down, reduced orders, last year October December sales dropped, coupled with intense market competition caused by the decline in product prices, Mizuda 2008 first loss 5551.86 million yuan. The
Related Articls:

Japanese women's football vet

The Milan captain was suspend

The offici

In fact, the banking will be the concept of prudential supervision, classification regulation, capital adequacy rate reached more than 10% of the bank is likely to get more policy support, including the establishment of branches, comprehensive management, industry mergers and acquisitions, overseas business development and innovation business access, etc.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
A quarterly notice of the coexistence of opportunities and risks
« پاسخ #8 : 18 مه 2016، 10:14:48 am »

A quarterly notice of the coexistence of opportunities and risks
 also in the total market value of the health care industry BY-HEALTH close to 9 billion yuan, a quarter.
51 companies, many companies in the first quarter year-on-year growth rate appeared sharply, including many forecasted, which obviously have 3D wire (a quarterly advance by 20% - 40%), oak shares (pre drop 45% - 65%), Songcheng shares (by 18% - 20%), Wei Li billion (by 30% - 50%), and the company last year in the first quarter performance year-on-year growth rate respectively 99.9%, 188%, 289, 150%, it is not difficult to find, the high growth is being continuously diluted.
 currently, two cities have 51 companies to disclose a quarterly, the basic small plates and gem companies. Although these predictions in the Annunciation of the majority, but taking into account the results of the disclosure notice is often bright DaTouZhen, ugly wife finally met her in laws. Therefore, temporarily unable to judge the overall performance trend, but we can still through a quarterly notice to find some investment opportunities and smell the potential risks.
< p > oak shares the photovoltaic industry is the downward cycle,tn pas cher, the biggest victims, and 3D wire in the environmental protection industry, Songcheng theme tourism,tn homme pas cher, Wei Li billion to the electronic equipment and other industries are beneficiaries of economic transformation. These relatively low growth rate of the industry growth can only come to a conclusion that the micro economy as a whole is in the middle of the cycle down, so,hogan sito ufficiale, the other boom of the industry appears to be the result of a higher probability of mine is higher.
< p > some companies yejiyuzeng notice though beautiful, in fact, growth has encountered a bottleneck, but the stock is still in the relatively high, to this kind of company should be resolutely avoided,spaccio hogan outlet, because once the market for its growth is expected to change, it is difficult to support the current share price, the future valuation of the central and the profit forecast significantly reduced the probability of a great, "Davis double killing",hogan outlet,
 51 companies announced a quarterly notice, UOB shares health, Mori far shares with the slowdown means. UOB shares earnings growth by 2010 around 100% slowdown to last year, when the annual report of 45%, though amounting to a quarterly rate of yejiyuzeng 50% - 80%, but the growth performance of the central is reduced, a quarter of last year, the growth performance of up to 111%. Although the company is in the field of security in the middle of promising,scarpe hogan outlet, but in the economic down cycle, once the financial investment is lower than expected, its high growth rate to maintain the probability of limited. The company's market capitalization has reached 10 billion,nmd runner femme pas cher, and is at an all-time high,hogan sito ufficiale, at least in the short term.
 avoid performance growth peaked at
 is currently the annual intensive disclosure period, from the small and medium board and gem, the fourth quarter of last year, the performance of the chain down trend is very obvious. Gem profit growth last year, down from 31.2% in 2010 to 13.88%, small plates from 32% to 10.8%, thus, the market can not help but worry about the trend of the first quarter of this year.
 growth in the first quarter year on year decline of
Related Articles:

-ST triple

Shanghai Jinling replacing secretaries is normal personnel mobilization

Disclosure of the 11 day of the disclosure of the results of the performance mine destruction

Company plans to 2015, total assets reached 100 billion yuan, sales revenue reached 200 billion yuan of above, the photovoltaic industry sales income of 1.4 billion yuan; high-end auto parts industry of 50 billion yuan; application of new complex material industry revenue 10 billion yuan. The company expects 2011 PV income 2 billion 800 million yuan, the high-end auto parts industry revenue of 2 billion 600 million yuan.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
China for the first time to drill a new type of hi
« پاسخ #9 : 12 ژوئن 2016، 06:55:42 pm »

< p > to carry out the next step work. Geology of Ministry of land natural resources exploration Che Changbo,adidas yeezy uk, deputy director of the division, Ministry of land and resources in accordance with national planning deployment requirements, organize a comprehensive implementation of China Sea and land natural gas hydrate resources exploration and evaluation,nike tn requin soldes, do a solid job in three main tasks, one is to speed up the development of natural gas hydrate exploration evaluation and target for drilling core; second is to carry out natural gas hydrate accumulation mechanism and enrichment regularity of theoretical research; three is to increase natural gas hydrate exploitation and environmental evaluation key technology research efforts, strive for the early realization of natural gas hydrate development use, efforts to improve China's clean energy security.
 (Editor: SN095)
Our country for the first time to drill a new type of high purity "combustible ice" natural gas for the first time in the natural gas for the first time
< p > December 17, according to the Chinese government network news, December 17, the Ministry of land and resources in 2013 sea natural gas hydrate exploration results news conference said 2013 June to September, China's marine geological science and technology personnel in the eastern waters of the coastal areas of Guangdong Pearl River Mouth Basin first drill obtained high purity natural gas hydrate (commonly known as the "combustible ice") samples,golden goose saldi, and by drilling obtained considerable reserves.
 according to the Ministry of land and Resources Geological Survey deputy director Che Changbo introduction,yeezy boost 350 pas cher, the discovery of natural gas hydrate samples with buried shallow, large thickness,tenis asics brasil, type, high purity of four main features. Through the implementation of 23 wells drilled,golden goose saldi, control of natural gas hydrate distribution area of 55 square kilometers,scarpe golden goose, natural gas hydrate conversion into natural gas,goyard pas cher, control reserves of 1000-1500 million cubic meters, in large type of conventional natural gas scale.
 (original title: Department of Homeland: China for the first time to get a new type of high purity of the new type of "combustible ice")
 1 cubic meters of natural gas hydrate can be generated after the decomposition of about 164-180 cubic meters of natural gas. Is a highly efficient clean energy, known as the twenty-first Century green energy.
Related Articls:

Zhejiang Z

Shaanxi Shenmu Court seized 9

Chongqing

I look forward to meeting with President Obama in Hague, Holland in two days, and welcoming him to Beijing in November to attend the APEC informal leadership meeting. I believe that with the joint efforts of both sides, China and the United States will continue to develop towards the goal of building a new type of relationship between major powers.
خارج شده است

این صفحه در 0.078 ثانیه 27 نمایش داده شد.