انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

درد انسان متعالي عشق است و تنهايي

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 17 قدم 2  (دفعات بازدید: 2212 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 17 قدم 2
« : 02 سپتامبر 2012، 11:25:13 am »

در مورد رفتار عاقلانه که پس از اشنایی با naانجام داده اید را بنویسید.5 مثال زنده بزنید.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 17 قدم 2
« پاسخ #1 : 04 سپتامبر 2012، 10:14:17 am »

من بعد از لغزشم تصمیم گرفتم اصول برنامه را رعایت کنم
بدون مشورت کاری انجام ندهم
رفتن مرتب به جلسات و کار کردن قدم
تغییر رفتار و گفتار و کردارم
شناخت نواقصاتم و کار کردن برون انها :hurrah:
 :rose:
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039

China "first oil painting village" transformation and adhere to the problem
 Dafen Oil Painting
< p > clockwise to 12, Longgang District, Shenzhen Dafen Village began to warm up, Yang Yi provided a Sketchpad and colored pigment inclusions in Academy graduates and halfway decent painters, into a narrow alley, continue to unfinished painting coloring.
 coloring when silence punctuated by the gallery and single phone painters have the voice of bargaining break. This is known as the Chinese oil painting in the first village & calm behind, is all kinds of bad singing voice.
 the second half of last year, Jiangxi Shangyou County Industrial Park after the completion of the painting, the sound more prominent. Shangyou County Government website, the industrial park projects with a total investment of 20 billion yuan,hogan outlet, after the completion of will absorb more than 3000 oil painting creation personnel assigned to, to undertake the Dafen,guess pas cher, Putian, Fujian, Xiamen Cang sea such as oil painting industry bulk transfer. Dafen Village has more than 180 artists moved past.
< p > Gallery in accordance with the paintings of the size and complexity of the pricing, 20 cm in length and width of the paintings,hogan outlet online, he one day can coloring ten pieces, a picture of a price of 100 yuan. Gallery at least]
 usually after receiving an order from the gallery, he will be asked to paint, and the gallery will be sold again. In the subject matter of painting, landscape, portrait, decoration is particularly common.
 village covers an area of 0.4 square kilometers, the number of painters and painters of tens of thousands of people. In 1989, Hong Kong art dealer Huang came to Dafen, rented houses recruited students and painters to oil painting creation, copying, collection and batch conversion pin, opened the way of Dafen art.
< p > in Dafen Village,nike tn pas cher, painter and gallery aggregation, related industrial chain and the trade volume has been initially formed, but because the original too little, copy too much, soaring rents and other factors which had been regarded as places of cultural and creative industries development model to the Shenzhen official has been criticized around whether the declining voice never stopped.
 some old Dafen painters have still not to move. In their eyes, Dafen Village, although faced with many problems. However, it is the spontaneous formation of base oil paintings,scarpe hogan outlet, nearest to the market, short-term Neidafencun position without can replace.
 Yang is the people of Guizhou, graduated from university after 3 years was removed around 2 years ago, came to the village. He made the painting is called the painting, copying the painting is &. From his survival mode, can see the epitome of Dafen industry chain.
 every year around the Spring Festival, is the peak of the art gallery,hogan outlet online, but also the most busy time of the young. This time,ggdb outlet, Yang Yi almost every day and night. Many painters have January can earn thirty thousand or forty thousand yuan, ten thousand or twenty thousand is the worst level of homely food, also can earn three thousand or four thousand yuan.
 gallery owners frequently
 but, Yang is not really the meaning of the painting. After receiving the order,hogan sito ufficiale, use special color printer and linen print painting, artists do not need to configuration, only coloring can, make the picture into concave and convex shape, seems to have sense of painting. & he told the first financial daily reporters.
Related Articls:

Wang Xiaob

Why did So

. Exit key counties, submit an application to the county, city (the ground) trial, provincial approval and submitted to the State Council for the leading group for poverty alleviation and development record. After the exit of key counties, in tackling the country's original poverty alleviation policy remains unchanged, pay close attention to the development of national policies to tackle tough.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113

Liu Yingjie said the day at the State Council Information Office held a State Council policy briefing, said the proposal to absorb representatives of members of the government work report made 61 changes, some of the amendments include a few comments. General revision last year about 20 or so, about 30 last year to modify.
 tobacco director you really understand Chinese cultural traditions< p > for the legislation of some countries on the cigarette printed rotten lungs, rotten mouth, skull and flavors warning icon. Deputies to the National People's Congress, Tobacco Monopoly Bureau,charm pandora outlet, deputy director of the Duan Tieli said, in cigarette printed warning icon does not conform to the traditional Chinese culture,hogan outlet, and there is no increase in icon to.
 "facing the problem, with a very frank attitude to face the problem, fully reflects the people's Congress, the National People's highly responsible spirit." Liu Yingjie said, fully aware of the difficulties at the same time, the analysis of the favorable conditions of China's economy, strengthen our confidence in the development."
Research Office of the State Council: the government work report adopted by the government to modify the views of the government work report 8 amendments
< p > the Xinhua news agency, Beijing, March 18 (reporter Xu Sheng) Research Office of the State Council Information Secretary Ying Jie Liu 18 said during the two sessions this year were pooled finishing representatives and members of the views of more than 100, absorb the adoption of more than 80, acceptance rate of 80%.
 Liu Yingjie also said that this year's report to face the difficulties and challenges. When it comes to the difficulties and challenges that exist in the last year, said at the beginning total imports and exports are expected to growth failed to achieve the goal,air jordan pas cher, and larger space to talk about the issue of safety in production, which in the past reports have not appeared.
2011, the infamous terrorist King bin Laden was killed by US navy seals. In celebration to get rid of the enemies of the state at the same time,hogan outlet, American public opinion expressed faint worries: Kill Bin Laden, really will make the world a better place?
< p >, representatives suggested increased "POS terminal charges too high", the members of the drafting group that is too specific, will recommend transferred to relevant departments processing; representative suggested after training general practitioners in increased "Department of gynaecology and obstetrics doctor,scarpe hogan outlet, drafting group limited to space has not been adopted, but sent out staff to the delegation of explanation.
< p > "the opinions and suggestions of the NPC deputies and CPPCC members, we can try to absorb absorption, involved in the work of the State Council and other relevant departments, have been transferred to their study; some of the views and suggestions by length, language and other restrictions,bottes ugg france, not very good absorption, have sent staff to representatives of the members of the explanation." Liu Yingjie said.
< p > Ying Jie Liu said, firmly grasp the development priority do not relax, and vigorously promote structural reform, accelerate the new energy to continue the conversion is "the report of the soul", especially "accelerate the old and new energy to continue the conversion" this paragraph of word,chaussure louboutin pas cher, contains a lot of important ideas, such as: Pei Yuzhuang new kinetic energy, accelerate the development of the new economy, promote the sharing of economic development, to create a powerful new engines and other. (end)
 history can not be assumed? History can assume
 world >
 to kill the holy war,chaussure tn pas cher, the world will become better?In
Related Articls:

Li Xiaopeng Shanxi's economy is still in the most

Is there a Santa Claus There's no doubt about love

Xu Youyu China from an open m

. Exit key counties, submit an application to the county, city (the ground) trial, provincial approval and submitted to the State Council for the leading group for poverty alleviation and development record. After the exit of key counties, in tackling the country's original poverty alleviation policy remains unchanged, pay close attention to the development of national policies to tackle tough.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
The Korean War China dynamiter fought a row only f
« پاسخ #4 : 03 ژوئن 2016، 04:35:46 pm »

on the right side of the
< p > in the U.S. 2nd division 23 group in charge of chipyong Ni on the south side of the defensive circle,hogan scarpe outlet, for Paul McGee Lieutenant G company 3rd platoon who, on the evening of the second day of fighting increasingly difficult. The small size of the position is divided into two blocks, each half, pitted against each other. Mike wants to have more troops, but everyone has been sent to the battlefield,ugg soldes, there is no extra power available.
First rows of
1951 in February 15th at about 3 a.m., U.S. bullets all lighting. At a moment before the Chinese people's occupation, Jimmy, Klucz and the other two soldiers managed to escape. In the third row of 46 people, only the 4 of them came back alive, all the other dead or missing. Later, McGee with bravery and excellent command was awarded the Silver Star medal.
 was a little biased China party balance. The second day early morning, all the people on the ground gradually realized,golden goose sito ufficiale, ammunition is not enough, can not keep shooting frequency, and the enemy is still in front of a steady stream of. The air force was trying to provide them with supplies, dropping a box and a box of ammunition with a parachute. However, due to the cold winter the ground is very hard,scarpe hogan outlet, and everywhere is rock, a lot of ammunition box was dropped seven zero eight scattered. The deformation of the shell will be stuck to their magazine, Maggie Browning automatic rifles constantly stuck. Maggie had to repeatedly pry out the clamped shells with a knife carry. In the end, he flung the spring knife out of his anger, and he could not find it.
 Chinese dynamiter fought
< p > the bugle sounded again, Chinese people began another round of appalling attack, about a group of troops to McGee positions swooped over, soon occupied the first row in the right side of the two foxhole. This means that the 3 row will soon be the Chinese machine gun hand close range shooting. Company commander Jianshibumiao Thomas Heath, quickly called to 1 platoon leader asked about the situation,air max pas cher, the latter vowed to ensure their people still stick to their positions. Heath and Meggie, know where the timid platoon leader to headquarters was located in the hill cottage, did not dare to come out to look at the front of the position.
 the Chinese seem to have found a weakness in the US defense, which has become more violent. Mai Ji to see,nike tn, Chinese soldiers armed with sticks and move forward, the front end of the wooden sticks tied the most original explosives. They unswervingly push forward, until the above us rushed to the foxholes, detonated the explosives. Both sides suffered heavy losses, and Michael and his men had been firing, killing one and another. To their surprise,nike tn femme pas cher, the Chinese people in front of the fall, there will always be another person quickly top up.
The Korean War China dynamiter fought a row only four U.S,cheap mac makeup.
< p > replace MacArthur at the helm of the United Nations forces Ridgway reforming forces, and according to Chinese volunteers in command and logistical weaknesses to adjust tactics. In February 1951, Sino US military in chipyong Ni fighting for a few days, the U.S. military and give full play to the superior firepower, succeeded in forcing the opponent to withdraw troops. The South China offensive is blocked, the Korean War has entered a stalemate.
 the entire platoon of soldiers only 4 people survived
Related Articles:

79 years Deputy Prime Minister of Bohai No. two dr

The United

I casually on the sofa in the house to sit down, not to the whole people will peremptorily mired, the sofa can be for some years the, I secretly think. Shen teacher looked at it, then said: "this sofa you are sitting in my Grandpa stay...... I have seen him and then said: with profound respect and humility, as well as the desk, bookcase, is his, for decades.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144

mayor tongue corruption, canteen wins 5 star hotel< br / > now some organs canteen decoration than the five-star hotel also luxury, tableware were prohibitively expensive, in the canteen also delicacies and nectar. For this, people just keep on beating the alarm bell, call to put the hand in the organ canteen.
The State Council appoints staff: Meng Qingfeng,hogan outlet, Assistant Minister of public security
 personnel appointment
< p > named Meng, Liu Yuejin, Wangjian as assistant secretary of the Ministry of public security; Li Zhaoqian was appointed deputy director of the State Administration of production safety supervision and management; Li Jinzao was appointed director of the National Tourism Administration; Wu Yanhua was appointed deputy director of the Department of national defense science and technology industry; Xu Ningsheng appointed to President of Fudan University.
 replacing Huang Xiaowei (female) the Vice Minister of the Ministry of supervision duties; Wang Weizhong was relieved of the post as Deputy Minister of the Ministry of science and technology; Li Jinzao was relieved from the post of deputy minister of the Ministry of Commerce; replacing Xu Ke (female) deputy director of the national health and Family Planning Commission Office; replacing Liu Shiyu, vice governor of the people's Bank China office; was relieved from the post of deputy director, Fu Jianhua the State Administration of production safety supervision and management of the State Coal Mine Safety Supervision Bureau; Shao Qiwei was relieved of the post of director of National Tourism Bureau,hogan outlet, Wang Zhifa,nike tn foot locker, deputy director of the National Tourism Administration Office; Han Jun was relieved of the post as deputy director of the development research center of the State Council; vice president of National School of Administration, he was relieved from the post of president of Fudan University; was relieved from the post of Yang Yuliang; Xu Ningsheng was relieved from the post of president of Zhongshan University the.
 with the general secretary of the investigation and study who have,pandora outlet online?
 Zhao Benshan talk about politics? The artist is too hard.
 (original title: the State Council staff appointment: Meng Qingfeng as the three assistant minister of Public Security)
, the general secretary of the eighteen, only in the domestic research and inspection has covered 16 provinces and municipalities. Accompanied by his investigation of senior leadership,nike tn pas cher, the most common is Wang Huning, Li Zhanshu two, some cases involved,hogan sito ufficiale, will also have the corresponding leaders arrived at the scene.
 Zhao Benshan talked about the absence of Beijing and Shenyang, the two literary Forum - News in the absence of the word, some funny. Invite you, you didn't take, is absent, wasn't invited so did not participate in the absence of is what kind of?
 Russia and the Jobs memorial to the anti same?< p > cook announced out of the closet after Russia to dismantle the monument to the jobs,hogan outlet online, there is news that is because Russia has been the entry into force of the "anti homosexuality bill", public opinion,golden goose scarpe donna, the Russian politics "to the apple of the trend, it is an indisputable fact. But even cook "out of the closet" is "violating the law and discipline" or even "sins" and orientation normal to dry and had died more than a year of jobs even matter?
 editor: SN089
Related Articls:

Fujian Nian Bin not guilty of poisoning was sentenced to death 4 times - Nian Bin - Nian Bin poisoni

Hubei clear outcast bounce ch

Urumqi Bus spontaneous combustion due to the aging of no casualties (Photos) - b

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

این صفحه در 0.073 ثانیه 27 نمایش داده شد.