انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بي وقفه آزاد بوده ام تا هرگز نتواني از من جزميتي بنا نهي. اگر بخواهي چنين کني، فقط خود را ديوانه کرده اي! ارثيه واقعا وحشتناکي براي محققان بجا گذاشته ام! از حرفهاي من چيزي نخواهند فهميد!! همين خوب است که کسي نميتواند آئين يا کيش خاصي از من بسازد. نه! اين ناممکن است... واژه هايم تو را مي سوزانند، ولي نميتواني هيچ گونه الهيات يا جزميتي از آنها بسازي. ميتواني راهي براي زندگي بيابي ولي نه جزميتي تا با تکيه به آنها موعظه کني. ميتواني شراب شورش را از اين جام بنوشي ولي نميتواني درونمايه اي انقلابي را با تار و پود آنها ببافي. واژه هايم تنها آتش بپا نمي کنند! اينجا و آنجا باروت را نيز چاشني آنها کرده ام تا براي قرنها انفجار ايجاد کنند! بيش از آن که لازم است باروت ريخته ام تا انفجار محتوم باشد! آنکس که ميخواهد از من کيش خاصي بيافريند، کمابيش با هر جمله اي به دردسر خواهد افتاد!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 16 قدم2  (دفعات بازدید: 2876 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 16 قدم2
« : 02 سپتامبر 2012، 11:23:59 am »

بی عقلانه ترین کارهایی را که بعد از اشنایی به naانجام داده اید را بنویسید.5 مثال زنده بزنید.
« آخرين ويرايش: 04 سپتامبر 2012، 10:05:05 am توسط فردین فراری »
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 16 قدم2
« پاسخ #1 : 04 سپتامبر 2012، 10:11:23 am »

مصرف مجدد مواد بعداز مدتی پاکی
نپذیرفتن شخصیت واقعی خود
کار نکردن بر روی نواقصاتم
خود محوری و خود خواهی در امور کارها و زندگیم
دور شدن از جلسات و راهنما بعد از مدتی پاکی :-\
 :rose:
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Love rye
« پاسخ #2 : 18 آوریل 2016، 09:29:19 am »

,nike tn pas cher
      people are suffering, is the pursuit of the wrong things -- it's weakness, no money to the rich and powerful, ruthless, no love, no wrong.
      he was sitting in front of the computer,stylo mont blanc pas cher, his mind was a little confused, and quickly got up and made himself a cup of tea in Longjing. Before love to drink the coffee, is to work to mention refreshing, but now fell in love with tea, because tea has a bitter taste but there is a trace of fragrance, a little bit of the aftertaste. Just like his encounter with the butterfly, have a moment of beauty, that a hazy, beautiful encounter, but can only appreciate and not to have. Thought of here, or gently sigh, at this time to really know what call fall in love, thoughts that if the focal, that longing thirst, the kind of confusion like arrows, that disturbed like thorns, is wrapped around how people who suffer sultry people ah!
.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; he knew butterfly are generally not easily users, or of dead butterfly lazy wrapped, malicious, or those foul mouthed the words,hogan outlet online, the pursuit of one night stand, or is dish feeling will some don't control her own feelings. The sentimental and romantic young woman sometimes is the terrible reason. He thought here, can not help but smile, what time he became a hard box the butterfly figure. Here can not help but have a trace of hesitation,hogan interactive outlet, also feel a helpless,scarpe hogan outlet, the heart can not help being tripped, pains at a loss.
      he a company's senior management, in charge of the development and research of the product, has a pair of lovely children, is the envy of other people's happy family.
      she was a small woman, enough to live comfortably, one will know a blind joy, happiness, tan white.
      when he faced the butterfly grey head, know that day has finally arrived, the butterfly finally his QQ. He raised his head and looked out the window,hogan scarpe outlet, the city in June, sooner or later the weather or great difference, gives the impression of a temperamental. Plus the rain today, the sky is more gray, wet all the world, hazy beauty. The rain always floated into the window with the breeze. The air is cool to the more comfortable,nike tn pas cher, the heart is like rain affectionate and sentimental.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; life is always so much anguish and boring. Sometimes I feel living very difficult, we need not only to be under various external pressures, but also to face life trivial parents cut short, but also to face their inner confusion. In the struggle, if cast in order to understand the eyes, or is each other has shared the feeling, you will feel a warmth of life, perhaps only a brief glance,golden goose saldi, the moment of eye contact, tender feeling in the transmission, enough to let people moved and inspired.
      -
Related Articles:

Permanent memory

The quiet of the night

I had no father when I was 13 years old. Father died away his discipline to me and my interest in the lesson, I was 16 years old into the factory, before me two years of school, but did not graduate, I due to fight was expelled. I like working night shift, because I and my friends are used to sleep during the day; I like to play cards to fall in love, because I have nothing else to do.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
"journey to the west" remember 100
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 05:36:18 am »

I read "journey to the west" this book, very much like the story.
 I borrowed a book from my elder sister during the holiday. I spent half a month to finish reading the book during the winter vacation.If is monkey,tn pas cher, pig and Friar sand protection master monk Buddhist sutras, after 9981 difficult, and ultimately made the Scriptures,scarpe hogan outlet, difficulties and obstacles on the way, not make them back.So by reading this book, I understand that in our life road will encounter many difficulties,hogan roma online, but no matter what kind of difficulties, we have to grasp the nettle,tn requin pas cher, never retreat,scarpe hogan outlet, efforts to overcome the difficulties. To solve the difficulties!
 &quot,hogan outlet online;journey to the west" remember 100 two
 I love the character is Sun Wukong,air jordan pas cher, because he is very brave,chaussure air jordan soldes, loyal to the master Wu Yi high. Every time when the master will seize the demons and ghosts, he tried every means to save the master. I hate pig eight quit, because he is lazy, but also greedy, did not save the master's high strength.
 I want to learn a monk, not afraid of difficulties and dauntless spirit.
The journey to the west to about 100
 to 100 on the journey to the West
Related Articles:

the mysterious island "about 800 words

"chaohuaxishi" on 650

Ordinary,

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Nigeria, 219 female students were kidnapped for nearly a year is still unknown (
« پاسخ #4 : 25 آوریل 2016، 09:22:58 pm »

< p > according to American Colombia Broadcasting Corporation reported on March 18, said, after the kidnapping,hogan outlet, the Nigerian military in neighbouring military help and recovered the Boko Haram molecular dozens of towns in the occupied the northeast of the country.
2014. In Borno state,golden goose outlet, Nigeria,hogan outlet online, Qi Boke,scarpe hogan outlet, tied to the female student Monica & middot; Mark's mother took a photo of her daughter's inconsolable. (image: American media)
 (original title: Nigeria 219 female students were nearly a year still missing)
< p > China Daily March 19, care international news may still remember the last April Nigeria more than 200 female students tied events,hogan scarpe outlet, the Nigerian military said recently still do not have access to the information about these students.
May 19,
< p > April 14, late last year, a group of armed men driving a motorcycle and truck raid girls, female students will sleep in the truck disappeared in the jungle. There are more than 40 girls on the way to escape, and the remaining 219 people were taken away. After the incident,golden goose saldi, the suspected target of extremist group "Boko haram".
 due to security reasons,hogan outlet, the Nigeria general election postponed from February 14th to March 28th. Although there is no news of any bound students, but for re-election of President Goodluck Jonathan promised again will they come back alive.
 "up to now, there is no news,goyard soldes, in all areas we recover, we have conducted a cross examination, but the actual situation is a terrorist with his family fled the...... But we are still optimistic...... That will get detailed information about them, "said minnie.
< p > Nigeria officer Kenneth & middot; Mini Horse on the 17th in the capital Abuja accept media interviews said military this week has from extremists "total liberation" of Yobe state, Adamawa state, Boko Haram currently only control the Borno state 27 local government in the three governments.
Related Articls:

Taiwan is the younger sister

How to gra

Henan 2 year old girl was beaten by the dying mother lover affair when crying

Wang Haitao identity to the Zhejiang Province military region deputy party secretary, commander of the delivered a speech, this is Wang Haitao in publicly reported for the first time in Zhejiang Province military region commander identity debut. At this point, the current round of adjustment of the provincial people's Liberation Army and armed police officers have been involved in ten provinces.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Small business also make money
« پاسخ #5 : 29 آوریل 2016، 10:43:26 pm »

Small business also make money
,tn femme pas cher

Source:

Related Articles:

30 new spe

Goodnight

Everything has a cause, he did not dare to complain about what. He kind of consequences, finally swallowed only yourself. But you will find yourself on so many excuses, like a piece of armor to protect themselves. But did not want to, but my heart tied. Did not dare to act rashly, because it has been unable to bear weight at any time will collapse.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Li Ming the most difficult time also thought the r
« پاسخ #6 : 01 مه 2016، 04:32:56 pm »

was the most difficult, also didn't want to downgrade
< p > "very difficult, the source of the hardships in the process experienced many twists and turns, unstable and difficult, more critical is as a new army, we have some things to the super lack of preparation. Of course there is joy, as a young team, can not give up when facing difficulties, reflect the team cohesion. I don't worry about the difficulties and setbacks, to me, all the people's trust, is the most important." The greatest feeling about this season, Li Ming said.
< p > this season,hogan outlet online, Albin second half performance panruoliangdui, in the eyes of many people, Kaida join is a watershed. For Li Ming, Keita gave a high evaluation, but he believes that the boss is still full of enthusiasm in the team, the team injected a great confidence.
, enthusiasm, confidence to the team
Li Ming: the most difficult time also thought the relegation goal for next year is the impact of AFC Champions League
< p > newspaper Hangzhou Electric finished the game with Greentown, Albin plane through the night to return to Dalian, although the time is very tight, but the club's general manager Li Ming coast or taking the time, in the team hotel hotel coffee shop, accepted the newspaper reporter's interview. Talking about the past year Li Mingzhen is visible before the eyes,louboutin soldes, sour, sweet, bitter,tn pas cher, hot, as if these things happened yesterday. Now,nike tn soldes, Albin to fifth grades completed his first super [microblogging] season,scarpe hogan outlet, Li Ming was pleased at the same time, for next year have more expectations.
< p > at the beginning of the season, Albin once wandering in the relegation zone, but Li Ming said, he never thought the team would downgrade: "I never thought a downgrade, what we lack is just a little change. It should be said that the first ten rounds of competition, we are extremely difficult, is my football career in 1999 the most difficult time. When is the player, now want to assume responsibility. To tell the truth, when I feel the pressure, I do not want to get up, but I have to stand on the court, and we stand together, go through these. When you have no hope, may last a confident person or me." The reasons for this situation, Li Ming: "super competition level is much larger than a,golden goose sneakers, and this year's Super League has a lot of big players, each team has to improve. In addition, in the preparation period, with the team and the club did not work very well, and ignored the club coaching communication,tn pas cher, there have been some mistakes, this is the future we need to pay attention to the place."
The boss of
 Keita's introduction, is the boss in the club in a difficult time, the great confidence to the team injected. As a private enterprise,stylo mont blanc pas cher, can have such a great enthusiasm for investment, is very rare. The boss's love of football and the sense of responsibility for the Dalian football, let me deeply admire. The boss investment football is not simply a corporate propaganda, this kind of enthusiasm and responsibility is that I did not think of the beginning. Thanks to him, without him, will not have Albin team, we were not here." Li Ming said. Outside the stadium, the boss to support the team, the stadium, the team is supported by Kay
Related Articls:

Wang Song 1 1 shot help Green

goddess Li

Hongkong Horse Club

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
For happiness
« پاسخ #7 : 08 مه 2016، 06:53:02 am »

For happiness
 for happiness, should learn to accept life change. A sunny life, also it is wise snowstorm raging,goyard soldes, learn to accept. In order to be happy, should accept themselves,hogan sito ufficiale, should also accept others rather than force them to change,air jordan pas cher. In order to be happy, should accept his family, although they also have all kinds of disadvantages for happiness, should accept their work,montblanc plume pas cher, accept their friends, should also accept the environment, although the environment can also be changed to happiness, should also accept the health, but also to accept the disease,sac goyard pas cher, you know, no one can be ill free,air max pas cher. In order to be happy, should accept everything,hogan outlet, life like this,hogan rebel outlet, we can find happiness and joyRelated Articles:

I got far

Special gifts _14

To save the drowning child and the sacrifice of college students like a magnificent beautiful poem, and those who do not blink of an eye criminals, can only be counted as the next three pirated books. The book has its own content, people have their own life. Content is full of suspense, the plot ups and downs of the book, will be a best-selling book, the general light of the book is not willing to see the book.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Courtyard, deep
« پاسخ #8 : 16 مه 2016، 11:29:07 am »

sits high number of Penglai City, this news, when can I see you again?
 not to lament whether it met, doomed.
Linger
< p > this mortal world, calmly walking, those who love, after moths sincere, eventually will break the cocoon into a butterfly, in the life dance lightly...
 in the margin, skyline across, is also happy,nmd runner homme pas cher, margin is scattered, embracing, also not knowing.
 a JINGWAH cloud,nike tn, the entanglement of how many years? A situation, where?
 sea pearl tears, sunset, clouds hovering in JINGWAH, when the enemy deja vu?
 layers of deep feeling,spaccio hogan outlet, as if the mountain with cloud.
 those lingering melancholy, as the shadow follows the form.
Deep courtyard
 month passes, how many words, deep, care and thought,tn pas cher, feeling where?
Pengpai
 those emotions, gradually quiet, leisurely walk back to the soul of the homeland, light as a breeze, but simple, not deep.
 those busy, as falling to the brow, into a shining light, pink ink, elegant.
 banana, banana and resentment, perhaps, is the mood of lonely years.
 reach out, touch the still is the bright moon, how much melancholy sleepless night?
 spring, really come? Where is it?
 if there is reincarnation, do not pray for Huarongyuemao, do not dream of the moon, just do an unusual woman, life.
 and fleeting, a heart, but has been all over the trials of a long journey has been pursuing is perhaps,goyard pas cher, the heart and the heart snuggle warm greetings.
Those who love
 there is always some love, the silence of the night scattered >
< p > there are always some emotion, as if through the Wushan, even in the absence of fish and water Huan,nike tn pas cher, those laughing Ying Ying, beautiful who affectionately.
 there is always a person, as if, in front of hand can touch the warm.
 is short for pleasure? Perhaps, fall in love with the lung is worth, I would like to follow.
 a JINGWAH cloud, the entanglement of how many years?
 as a wisp of smoke, we are all unhappy feelings flowing fireworks, fingertips......
, after moths deep, will eventually become a butterfly, life dance lightly.
 possession of inside corner, luxury and quiet world, calmly walked calmly, still love.
 I wish my life turned a gently crimson peach, every morning and evening in your window, the clothes are dancing......
 heart of the years, many times alone on the Lanzhou, even went to a period in the future, what is the relationship? Still without regret.
 - signature
 the surging emotions, gradually quiet,hogan sito ufficiale, that is not silence, but returned to the soul of the homeland,scarpe hogan outlet, light as a breeze.
 is a cloud of Zen, but simple, not deep.
Related Articles:

Those year

Hard farm

Love is lo

We got out of the car, looked like a farmer also with us together under the car, I heard that we're going to the Baita, hurriedly to us said: "his surname to tower construction, to see and follow me to be, joking said to us, and now look at is not received tickets." The construction workers to us said that this tower is called the door Yi tower, built in the late Yuan Dynasty and early Ming Dynasty, but for years, the county built a defense plant.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Who is who a floating fairy tale
« پاسخ #9 : 18 مه 2016، 09:26:44 am »

always thought he would understand. When one day, the class spread his neighbors and the girls of the scandal,hogan outlet online, the heart is broken, it is said that every day he sent the girl to go home...... Listen to the old wooden table is only sleep you my desolate......
 he is a very "three good student" should help him! This was said to himself, "another voice said:" he is my enemy! I was the first one to say so!" Tangled for a long time...... Or help him, the usual notes by his copy, do not understand the problem to teach him. He is also very willing to accept. From time to time about the problem when he tells a joke, we often uproarious, others seem very harmonious! Unconsciously seem to love this class love trance, always wandering people, wrinkling her brows,hogan outlet online, smile dimple is so cute!
 when one day, he in the art class on a wooden table to write a sentence: I love you. My face is red. Second days he personally painted the picture, a lovely cartoon characters,hogan outlet online, I said how the morning came to see what he was painting, not to see, that is to maintain a sense of mystery. And then our friendship is so pure! How much I want to tell him: I also like him. I said: This is the first of my enemies, and my first love person, is also the first to say I love the people......
Who is who a floating fairy tale
 and his first meeting can be described as "wonderful" two words. This is the first day of the new semester, the class teacher let me keep my key in advance, so I have to go to school to open the door. Do not know that there are people who will be earlier than me, one went to the door to see the class of two or three students have been waiting there, quickly open the door. The beginning all don't know, so just a slight smile. And only a boy, walked slowly in front of me, qixiongxiong said: "so late to open the door, really is the head in the door squeezed." Suddenly silly,hogan outlet online, this is a kind of people ah! Always remember the first person to know.
< p > relations changed gradually, hear every day just good things he made peace with the girl,nike tn pas cher, he said: I want to fight for the girl. Also asked me to help the girl to take what nice nickname...... I want to ask him: why change so fast,mont blanc pas cher, not like me?...... See him only in the class, the rest of the time every day, only to see the couple sweet. At the corner of the stairs,goyard pas cher, corridors of intimacy, and regardless of the opinions of others, just indulge in love. Maybe only bless them!
 once, we >
 not because of who you are, but because of who I am when I am with you!
 often saw him talk in class, pass the note,goyard pas cher, was called up by the teacher standing...... It is a "three good student"! One day, the teacher suddenly change the location, in the heart of God pray to God to bless me not to change him around you! Otherwise, I will not protect the life! The result is just the opposite, he was sitting in front of me. When I sit back, he is grinning said: "if the test when a lot of help!" Suddenly thunder again.
Related Articles:

March mood

Gray areas of life

Kai star

I came to Shenzhen last year, this place, it is fully felt the great difference between Shenzhen and the mainland. Now I and many of my readers are referred to such a conclusion, that is really want to start a business, to Shenzhen bar! But today I do not want to say how good Shenzhen, anyone and things are two sides, north of Guangzhou and Shenzhen rich more than it? You are? no! Are you going up north? You are, but you are still poor.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Daily limit of two funds again reduced Shuanghui v
« پاسخ #10 : 21 مه 2016، 02:32:25 am »

Huaan fund 23, this announcement will be equal to the Shuanghui development valuation down daily limit of two. Huaan fund official said, this is the more fair and reasonable valuation of Shuanghui development. The capital market of Shuanghui development expectations changed greatly, make the enterprise valuation impact over a period of time. (down to the A02 version)
 how much will fall after the resumption of Shuanghui

fund company executives said, Shuanghui development after the resumption of trading, selling is certain. But for large holdings of funds, it will be more difficult to sell. There is also the body of this
< p > so, several fund company believes that Shuanghui development stock may have one to two limit, but has been adjusted valuation of the fund company is expected to temporarily not be lowered further valuation. Because if you cut more, Shuanghui development after the resumption of trading did not fall so much,hogan outlet online, will lead to new problems.
 currently has more than 20 fund companies have released the adjustment of Shuanghui development valuation notice. Some clearly indicate the price,hogan sito ufficiale, some said in accordance with the valuation model, the fair value of the valuation adjustments. However, according to the China Securities newspaper reporter understanding, although most fund companies did not explicitly announcement after adjustment of Shuanghui development stock,hogan outlet, but mostly a decline limit the price down, but not yet clear announcement only.
Daily limit of two funds again reduced Shuanghui valuation
< p > Huaan Fund 23 announcement said that since 21, Huaan's fund holds the Shuanghui development stock will according to 63.14 yuan per share price valuation. This is tantamount to Shuanghui development downward valuation of the two limit down, compared with the previous Societe Generale Global Fund, Boshi fund companies such as the valuation of a limit down. But there is a fund company executives said, does not follow a further downward valuation of Shuanghui development, and will consult with other funds,scarpe hogan online, actively involved in the play the role of shareholders.
 (on A01) then,adidas yeezy boost 350, Shuanghui development after the resumption of what will fall? At present, the fund companies are based on their own research to determine the existence of differences. Some believe that Jiyuan Shuanghui may will indefinitely discontinued, Shuanghui products may be off the shelf, and changes in consumer psychology, Shuanghui development in the aspect of operation will significantly impact. The viewpoint thinks, Jiyuan Shuanghui by 100% shareholding Shuanghui group, Shuanghui development of pig slaughtering a minimum amount of assets to be injected into the, the pig slaughtering capacity for 100 million head, after accounting for recombinant Shuanghui development 6.6% of the total capacity. From this point of view, seems to have little effect Shuanghui development. Due to "lean" event has become the industry problems, will cause great loss of profits,air max homme pas cher, but on the whole may in the acceptable range, the main loss should be in Shuanghui group level.
 has a fund company executives believe that, at present, the use of lean meat is a common problem in the slaughter industry. The industry concentration is low. The event is expected to further accelerate the industry to enhance the degree of concentration. According to the plan, the next two to three years,nmd runner femme pas cher, more than 22000 slaughter houses will be lost in half, which is very beneficial to enhance the safety of food. With the industry threshold increased,air jordan pas cher, leading enterprises will gradually reflect the advantages, market share and profit margins are expected to increase.
Related Articles:

Deny billions of titanium dioxide products full pr

Jin Zhiguo

Four years

China Eastern Airlines Corporation Service Director Dong Bo said, the China Eastern Airlines flight attendants recruitment has the characteristics of "low". "Polyhedral although recruiting examiners to increase the workload of several times, but around the recruitment of the crew after training, will try to distribution according to apanage posts, which will greatly reduce the staff of liquidity.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Last night, you walk in my dreams
« پاسخ #11 : 21 مه 2016، 11:18:49 pm »

Last night, you walk in my dreams, life like. You are like a slight wind, blowing in my ear. With a blue smile on your face, I want to catch you, but unfortunately, there is no trace of the moment. Comfortable close your eyes,nike tn pas cher, indulge in a little bit of your acquaintance. Present evil tenderness in your here. Think of your beautiful seductive smile, like spring sunshine, warm. On your face, the wind flow. My heart fluttered, partly hidden and partly visible in your memory. I look for your eyes, and I run to you. I rush into your chest and feel your ups and downs. You hold me in your arms, the tears of happiness shining in my chest. You said, I want to give me the romance of the wind, but gave me a cloud of natural and unrestrained. Look up and look you in the eye, suddenly discovered that your eyes a few drops of liquid crystal. You said it was a dew on the petals, love beautiful flowers. I had a romantic dream, want to hand in hand walk the beach, together with you to see the ups and downs of chaoyang. Some day in the future to, on that day we met, the crooning love melody. Hearts to pick up your memory,goyard pas cher, as if everything is yesterday. In the heart of the corner,tn pas cher, you cover. Your smiling face fixed in my mind, let it become eternal. fell dejected。 You appear, I can not help but wild, more let my emotions have a touch is not out of sorrow. Don't forget about you in the heart. This fairy tale like smoke, lingering. Such as the river will never stop. Memories of the past why so fresh, so heavy. The long road, the distance of the intersection you whether to look, in the heart no remember my face. The lonely night, would you like to borrow my sad moonlight, drowning. A kind of emotion, such as, a quiet soft stream trickling flow. Closed eyes thinking, this happy and sad story,golden goose outlet, I do not know how the outcome, I did not dare to think, the dream is the same as the brilliant scenery. I do not know why, in the eyes of two lines of tears...... In the dream, you come quietly, stay in my heart. My mouth, I put you deep deep smile, that is my happiness and joy. I watch you in the track, to experience your love. Missing is like a boat,tn requin pas cher, the night slipped into my dreams. Looking out the window of the sun, according to the body so warm. One person alone, raised his glass, meaning deep down. From shops to beautiful music, talk heart dial. With your ink, then light up I always melancholy and moody. Wander around, find your face so fresh. This line contains the tears of the past,scarpe hogan outlet, sad and sad. Hovering in front of the window, watching the birds flying in the sky, playing in the air low v. light language, suddenly far and near, very moving. Amorous butterfly, a beautiful fairy tale, touching and poignant. Today, I put the most intense warmth, flowing from my fingertips trickling sluggishly,yeezy boost 350 pas cher, bring you my friends, all the tenderness, like the spring, to you tilt. If the world is really reincarnation, I hope to meet you next time, to be your friend. Because of you, miss, I'm so sentimental. Let us cherish each other, each other, let the fragrance of love filled the heart, from now on not lonely lonely. Sunshine,scarpe hogan outlet, you and I shine together. At this moment, you are like a kite flying in the sky, falling in the sky. Often the cord is in my hand.Related Articles:

Dream and scenery

My college entrance examination

My mother _3

Every night when I used a mobile phone, the phone alarm set. My mother likes listening to the Phoenix legend on the moon, I'll put it to ring the alarm, she wanted to wake up to more comfortable, is booked, I would put my phone quietly back into her pillow, she has slept very familiar, has always been too tired. The second day in the morning, the bell will be on time to wake her up, in fact, sometimes when I do not sleep well, I will be awakened by the bell.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523
Policy Outlook
« پاسخ #12 : 24 مه 2016، 03:29:27 am »

Policy Outlook:
 European debt crisis continues to ferment and the RMB appreciation is expected to weaken the international capital flows reversed. The central bank announced yesterday, October 2011 foreign exchange balance month fell 24 billion 892 million yuan, for the first time in nearly four years of decline.
< p > experts expected short-term foreign exchange decline will effectively alleviate the pressure caused by the inflow of "hot money",hogan outlet, the central bank in the near future down the possibility of the deposit reserve ratio increase. But in the long run, China will still face the pressure of hot money flowing into.
< p > market participants pointed out that if the debt crisis in Europe and the United States continues to and appreciation of the renminbi is expected to continue to weaken, expected future foreign exchange chain growth will decline significantly,yeezy 350 pas cher, which will fine tune monetary policy to create more space.
 China Merchants Securities analysis report that the recent economic turmoil in Europe and the United States, or a number of Multi-National Corporation to draw funds from the country,adidas yeezy pas cher, thereby causing the outflow of funds. Recent European and American economy
 previously due to the appreciation of the RMB and the weak dollar, China is facing huge hot money inflow pressure. Statistical data show that the first nine months of 2011, China,ugg soldes, were added foreign exchange about 325.8 billion yuan, compared with last year the average monthly new 2720 billion yuan to continue to expand. China month added
10 months, China's trade surplus of $, down 36.5%; the actual use of foreign investment (FDI) $, according to the current exchange rate estimates, both of the contract is 160 billion yuan. CICC report said that according to the residual "(the flow of hot money scale = monthly foreign exchange - month trade surplus - the month the amount of FDI) estimation,hogan outlet, October the flow of hot money scale about 1800 billion yuan, the net outflow of hot money in the state.
 decline in foreign exchange to the central bank policy fine-tuning
 monthly foreign exchange for the first time in four years fell
10 months hot money outflow of about 180 billion yuan
"Hot money&quot,chaussure tn pas cher; out of the deposit rate down or ahead of schedule
< p >, foreign exchange is the central bank buys foreign currency assets and put the domestic currency and foreign exchange increase, will directly increase the amount of base money, and through the money multiplier effect, the circulation of RMB is increasing rapidly.
< p > CICC report pointed out that in foreign exchange in October there has been for many years has not been to a net decrease,tn requin pas cher, and the "hot money" a substantial outflow of about, taking into account the slowdown in external demand, the dollar is strong and the appreciation of the renminbi has little room, foreign exchange will occur in the future trend of reduced, there is conducive to the central bank >
< p > the people's Bank of China yesterday released preliminary data show that in October the new foreign exchange for negative growth, and reduce the being billion yuan,hogan outlet, for the first time in nearly four years.
 agency estimates:
Related Articls:

China Securities Regulatory Commission three compa

176 compan

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

این صفحه در 0.086 ثانیه 27 نمایش داده شد.