انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي ، با مرگ از بين نمي رود ، زندگي دقيقه به دقيقه ، روز به روز با هزاران طريق غفلت و بي توجهي از بين مي رود.
؛وينسنت بنت؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 14 قدم 2  (دفعات بازدید: 2953 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 14 قدم 2
« : 27 اوت 2012، 10:22:04 am »

14-ایا فکر میکنید که قدرت ما فوق میتواند سلامت عقل را به شما باز گرداند؟ چگونه؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 14 قدم 2
« پاسخ #1 : 30 اوت 2012، 10:47:51 am »

بله
من در زندگی خد تصمیمات زیادی گرفتم و کارهای بسیاری برای در حال ترک باقی مانده و بهبود یافتن انجام دادم
ولی
یا تصمیمات درست نبوده و یا تا اخر به سرانجام نرساندم ودر کل به شکست ختم شده
اما امروز میتوانم با مشورت کردن و اعتماد کردن به یک نفر که می خاهد در بهبودی به من کمک کند
چسلامت عقل به مرور به من باز خواهد گشت :rose:
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Funny corn
« پاسخ #2 : 21 آوریل 2016، 02:46:05 am »

this week, I attended a Lili school summer camp. In the summer camp, I met many interesting and funny things. Among them, what impressed me most is the "corn peel contest"!
&nbsp,tn requin pas cher;
Corn peeling fun
&nbsp,air max pas cher;       the fourth grade: snow Ling
 <
 ha ha, corn peel contest really interesting ah!
 day, we wake up, wash after we began to "peel corn contest". Lizhen teacher saw station in front of the flag raising, took the microphone, said: "students, later we will hold a" shelling corn contest ",ugg pas cher, you say not good!" Good! "We replied by common consent. Then Lizhen teacher and then said: "rules of the game is this, the teacher shouted, they immediately make a standard bearer up with corn and bag, then get it back, let other students shelling corn,hogan outlet, shelled corn kernels and dropped them into the hat, when the settlement again all in the bag. 30 minutes later, one team stripped corn grain weight, which one team will win. Are you ready? Ready to start!" With the teacher,converse blanche, at the behest of Lizhen, our team's flag bearer at once rushed forward and took a few corn and two bags, he ran back,hogan outlet, after putting down and ran in front of to take the corn. And other students are stripping the corn. Because many students are the first time to peel corn, so make jokes. Some classmates to shelling corn like twisted,tn requin pas cher, writhing, the corn grain get everywhere; some students like to wash the clothes, the corn rubbed to rub to, result of the handle to rubbing peeling, corn grain spilt the one. Looking at this scene, I sighed, thinking: Oh, is really a group of novice ah! No way, and I had to call those hands have peeling the students to pick up the grains of corn, and tell the shelling corn like twisted classmates,sca goyard pas cher, to put twist in the bag or change another way to peel. After a while, the corn finished peeling, flag bearer and ran to the front with corn, and baskets left five corn, the flag bearer for our team got the last five corn. "And 1 minutes!" Shouted Li Zhen. On hearing the news, we hastened to speed up the work of the hands of. After a while, the corn is finished peeling. After stripping, we began to pick up the corn. "Time to!" Li Zhen said the teacher took the microphone. At this moment, we have finished his work, by two students took the corn bag to the front. Indeed, hard work pays off, our team achieved a good score of second.
Related Articles:

The Changy

Father _10

To leave the alma mater every moment

Do some black business, but the black hearted fox business is not booming, and expensive, the quality is not very good, so, we choose go pony with the shopping. Beaver to a day later, pony a day than a day off, fox one day than a day poverty, Fox and hate and jealousy, at this time, the heart have a evil in its mind flashed.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Mom for the sake of my brother and father to divor
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 01:40:07 pm »

HTML template mom for his brother and dad do not divorce,mont blanc porte mine?
 "Mom, don't you get a divorce from my dad for his brother? I will accompany you, will not let you be wronged, I will give you happiness and joy -- "this is a 15 year old girl said to her mother, because two people often because of trivial quarrel beaten, for divorce topic as commonplace nor in front of the children have scruples about, like my mom and dad in the Advisory said, was really no reason, did not expect such a harm to children, the heart is full of blame and complain, and hate for each other, if not for your child is really don't want to another go.  "if it weren't for the children we have already divorced, if not to give the child a full house, two people do not adhere to today," similar words in the usual marriage counseling is many parties repeatedly crying grievances, in order to children barely hold together,louboutin pas cher, but with their parents in love with their children, no thought, in this emotional torture, injured not only the parties themselves,hogan outlet online, to bring their children hurt and heart shadow don't believe that parents can understand and think of, like the child, because the parents used to see in front of their quarrel, also used to mom and dad cried but for the children to divorce,scarpe hogan outlet, his mother had to far fetched together, let the children have a great depression and frustration, the child has been said in the Advisory feeling As his mom and dad owe a lot, if not, mom and dad will not live so tired, but I really don't want to lose them, sometimes really do not want to go home, but were afraid to go home to see my mother one day, mom and dad will always abandon yourself, let oneself have a fear and loneliness. From his own fear, a person hiding in a corner looking at mom and dad quarrel, now has a younger brother, sisters sometimes held each other to see mom and dad quarrel,hogan sito ufficiale, is afraid of one day will lose the ------ because children are unwilling to go to school, at school always have a headache uncomfortable. More than a week at home, send their children to school and then let the parents do not want to understand how the children their children back in the hospital, also give children a check,scarpe hogan outlet, does not have what problem, for the children. Parents are racking their brains to heave great sighs counseling room Mom and Dad, said such a disobedient child how, as long as the child love, as long as the child opening would be met, love children,bottes ugg pas cher, usually the child is very care, my mother said all their thoughts are on the child body, the child is not only their own. Hope that children have an unexpected misfortune, in mom and dad cried, when asked about two things, how to treat the problem of two people, was said to the child how to suffer the pain, even a sudden two enemies, the recriminations and complaining to each other, each other, that is the other party to give children to their own this house has brought untold suffering, really do not see what is for the children and make efforts, as full of too much injustice and oppression,tn homme pas cher, had two people is very loving Plus, one day because of suspected old >
Related Articles:

1, the heart of the fragrant

Her fate

All kinds of love

Every day a monotonous and boring life, when is the end? Big husband when I go up, and where? I can't help but feel confused. Tossing and turning, difficult to sleep, should be when I write the. I put my feeling into a song without metrical poetry, poetry does not meet the requirements, but it looks so painful. There's no one to talk to, and are placed in the space inside, hope that one day someone will open it - my heart space into my world, but that day has not come.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
The coal sector plunged more than 4% Panjiang shares limit
« پاسخ #4 : 10 مه 2016، 06:09:07 am »

news,louboutin soldes, the revised "Interim Regulations of the people's Republic of China Resources Tax" will be implemented in November 1st. Regulations clearly,hogan outlet online, crude oil, natural gas resources tax rate set of 5% to 10% of sales; coal resource tax maintain from the amount levied way, which coking coal resource tax rate for per ton of 8-20 yuan and other coal resources rate of yuan per ton 0.3~5. In addition, the rare earth mineral resources tax rate of 0.4~60 yuan per ton.
The coal sector plunged more than 4% Panjiang shares limit
< p > Phoenix Financial News Network Resource Tax next month implementation of drag, coal stocks near the late rapid decline and continue in the afternoon Shadie,hogan outlet online, plate only Meijin energy rose, throughout the day more than 890 million net outflow of funds. Closing,tn femme pas cher, the plate fell 4.84%,scarpe hogan outlet, Panjiang shares limit,sca goyard pas cher, Yangquan coal industry, Jizhong energy fell nearly 9%, the coal sector fell sharply become today,hogan outlet, the two cities,louboutin pas cher, the largest force for short.
Related Articles:

Comments received two city ro

News two i

A Russian rocket exploded mid

At the moment, the negative impact of all luxury goods will in the night of the elite erosion exhausted, into people's rational thinking, so harmonious. To open the door for luxury goods, like a light source, both shining on the way, but also to guide the students in the future direction.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
That used to be your day
« پاسخ #5 : 13 مه 2016، 10:51:09 pm »

have your days, the road is very wide, the wind is very light, any thoughts filled, so worried about the emergence of the heart:
 Xu, it's nice to have you!
< p > my thoughts of you, is like a flying kite far in the horizon,tn requin pas cher, although can't touch each other's body, do not feel each other's breath, not to feel each other's hearts, but always connected with a piece of Acacia line,scarpe golden goose, it was fate, that is missing! From then on, I know the thoughts of others is a warm,hogan roma online, was the thoughts of others is a kind of happiness, because the curved moon also miss bends, round moon thoughts are round,chaussure louboutin pas cher, regardless of the moon is curved or circular is missing a piece of bright poem.
< p > memories of you, is like a song,nike tn soldes, sometimes affectionate,golden goose deluxe brand, sometimes sad, sometimes crooning, high pitched, sometimes, no matter what kind of way to express can sing a kind of mood, a mood, let a person in that kind of atmosphere Ren heart is flying! From then on, I know, memories should be in the spring, it should be in the dusk of the evening, it should be in the bright moonlight, because of the beautiful scenery,air jordan pas cher, more easily snagged touching memories of feelings.
< p > to your care, like a mountain stream, clear and transparent, as long as the castle is not the old, it will murmuring flowing endless, singing all the way singing, shock waves way, and courageously forward! Then know that the care is the soul and soul note dialogue, understand the poem is thought sustenance. Coffee is to think of!
 have your day, snow,scarpe hogan outlet, wind cold, as memories scattered, and memories on the show in front of us:
 have your days. The sky is always blue. Heart is always very warm. Despite the spread of thoughts. The deep thoughts spread.
Related Articles:

Thanksgiving to make life more beautiful

Love is love (two)

Some love,

That day I QQ inadvertently added to him, so we got to know. Just because the evening is not used, the way I go home the night is very remote, so I often ask someone to send home, otherwise you will call the parents to pick me up, or they are afraid to go home. Because of this, the night he sent me home, he is certainly not a person, and one of his friends.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Western resources this year will accelerate the pa
« پاسخ #6 : 22 مه 2016، 10:18:52 pm »

as a resource type enterprise,hogan outlet, the acquisition of resources is the development of new products, but also the only way to ensure the sustainable development of enterprises." Wang Cheng this year western resources will accelerate the mergers and acquisitions and expansion, mainly to complete the acquisition of Nanjing Yinmao Lead Zinc Mining Co., Ltd. 80% stake. In the opinion of the board of directors, although now prices after nearly two years of rising price, supply and demand may there will be some fluctuation, but the current domestic lead-zinc prices is still in reasonable range, does not affect to company of Nanjing Yinmao equity acquisitions.
Western resources this year will accelerate the pace of resource integration
< p > recently, in the western resources held the 2010 annual general meeting of shareholders, the company's management said this year will accelerate the pace of the acquisition and integration of domestic copper,hogan outlet, gold,goyard pas cher, lead, zinc and other mineral resources,guess pas cher, focus on the completion of the acquisition of Nanjing Yinmao Lead Zinc Mining Co.,hogan outlet online, Ltd. 80% stake. For the main project of profit in 2010, the company chairman and general manager Wang Cheng said Yangba copper reserves according to the current production schedule at least more than 10 years of mining.
 there are investors worried that private enterprises may be affected by national policy restrictions. In this regard, Wang Cheng believes that the western resources to the greatest advantage is the enterprise management team unity, pragmatic and dedicated. The company will try its best to ensure that investors interests; in addition, the company currently resources distributed properly, the enterprise's strategic layout reasonable. Product advantages, copper tastes high, has a significant cost advantage in the industry; while the lithium industry in Jiangxi has a large domestic lithium ore resources,scarpe hogan outlet, convenient transportation, the cost advantage is obvious.
 production and management,ugg soldes, the company's Yang Dam mine and Du Dam mine,scarpe hogan outlet, with the increase in the depth of the mining, will face the difficulty of cooling coefficient increase, increase the difficulty of ground pressure. In this regard, Wang Cheng stressed that these difficulties are mainly due to the company's use of vertical shaft mining process, with the deepening of the mining depth, the underground temperature will be increased. To this end, the company will strengthen the implementation of ventilation, so that the underground cooling and ventilation, to avoid the impact on production. In 2011, Yangba copper will strive to achieve a breakthrough in the periphery prospecting, and to determine the 133 million yuan annual net profit target. According to the current production situation, copper reserves at least 10 years of exploitation of the resources.
Related Articls:

Poly Real Estate and Zhu Shan

Ping Shen resumption of the market to resume tradi

ST real estate stocks will become China

Last year, Qinghai gelatin to produce transcripts too horrible to look at, operating profit and net profit both fell sharply. In 2009 the company achieved operating profit of -4645.32 million, down 183.71% over the same period last year, net profit of -1742 million, representing a decrease of 227.14% over the same period last year. Although the results of this year to enable the company to avoid the fate of being ST, but still not optimistic.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Topics of application and maintenance of CNC equipment
« پاسخ #7 : 07 ژوئن 2016، 11:05:34 am »

European wooden window CNC milling tenon equipmentResearch on state monitoring technology of ,hogan sito ufficiale
The research and development of
Research on production technology of
Research on Remote Fault Diagnosis Expert System of CNC equipment based on
Research on
Application development and research of
Design and research of human computer interaction information monitoring system of
 application in NC system embedded Linux device driver
 based on DNC system
 based CNC equipment management and fault diagnosis system based on
Research on state monitoring of CNC machine tool in
Research on Open CNC system and its key technology of
Research on Fault Diagnosis Technology of NC equipment based on RBR and
 network NC machining
Research on the protection of

seven axis NC fiber placement equipment
Research on network monitoring and control system of NC equipment based on
Development of

large diameter cylinder NC pipe cutting equipment
Research on network technology of
 panel furniture drawer and special numerical control equipment
 turn taking production mode of CNC equipment productivity research group
 laser heat treatment system
Development and research of
 lock control device
Study on the design of

Research on NC machining simulation and optimization technology of
 CNC equipment application and maintenance of graduation thesis topic
 WebThe development of
 virtual machining environment construction
 network
 NC machining
 digital control equipment management information system
 c/sResearch on the reconstruction of manufacturing resources based on CNC equipment
Research on teaching experiment equipment of
 for workshop equipment
Research on computer control of
Research on the special equipment of
 automatic NC U steel roll bending equipment control system

Topics of application and maintenance of CNC equipment
Automatic programming and simulation technology of NC machining of sheet metal for
 workshop equipment integrated control system
 CBRFault intelligent diagnosis system of NC equipment based on network
 based on PMAC ball end milling machine tool CNC system management software
Design of quality control system for
 numerical control equipment
Research on
 European wooden window dark oblique tenon CNC machining equipment and Simulation Research
 plastic forming equipment
 NC laser processing
 NC machining equipment

Research on remote diagnosis and maintenance platform of
Theoretical research on NC milling of
 small module spiral bevel gear
 digital control equipment
Research on maintenance management and fault diagnosis system of
 military industrial key numerical control equipment
 structure
 reconfigurable CNC equipment
Development of control system and laying head of
 CNC double eye deviceDevelopment of intelligent control system for
 ordinary lathe to be converted into NC machining end face and center hole
Research on the key technology of
 power generation equipment

Related Articles:

The party documents format and requirements

Shenzhen Special Economic Zon

Summer report on the performa

According to the deployment of the Autonomous Region Party committee, government and municipal Party committee, municipal government, we put the governance in the field of medicine purchases and sales of commercial bribery special work as the focus of this year's clean government and anti-corruption work, after a full x, the city's governance of commercial bribery special work meeting, timely on the job were research and deployment.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Classic singles spoof SMS greetings
« پاسخ #8 : 09 ژوئن 2016، 11:53:19 pm »

< p > Singles Day is to remind you gearing up for good, to 100 meters sprint speed to run forward, to send a package like girl and invited her to sing together to jump together off single to worry. I wish a happy day
< p > Singles Day is approaching, in view of the fact that in recent years Bachelor groups growing,nike tn foot locker, become a group of concern to the people of the world, Communist Party and the State Council special instructions, hope singles must guard against arrogance and rashness, continue to carry forward the hard style, strive to find the object! Singles Day Blessing SMS,< p > singles day, let us insist that I am me a happy bachelor's ideological line, in my world, I decide principle,air max femme pas cher, to thrive after married for strategic policy and adheres to liberalism, individualism, cherish premarital surplus per day.
 the following is a small series for the collection of the blessings of the language, for reference only!
!< p > Singles Day is coming, look, how beautiful the weather! Come on, my friend, we two go shopping, see can touch on two single friends of the opposite s..e..x, hitch a words, again a fait accompli to ensure you today happy!,< p > Singles Day is coming, I wish married everything goes well in advance, love sweet, minor smooth reading. Key wish female singles have been young and beautiful, bachelors always full of energy and find true love at an early date. < p< p > singles day coming, remind bachelors: don't wait until when Dad's age began to find daughter-in-law! Female singles: don't wait for youth in a hurry but remembered feeling concept! From the bachelor: don't forget once, spend the festival brothers and friends!< p > Singles Day is coming soon, comrades please note, subject to inflation, marry a wife to be price increases, so there is a wife don't divorce, no wife as soon as possible to find it, to attack the two person world!,pandora outlet,< p > Singles Day is coming, the bird be in love,hogan sito ufficiale, the ants live together, the fly is pregnant, and the mosquito has a miscarriage, the butterfly divorces, the caterpillar remarried, the frog also gave birth to a child, what are you waiting for?,< p > singles day coming, wish you the trouble and polishing, the sorrow catch light, to wipe pain light,hogan outlet, the sadness, forget light,zapatillas new balance baratas, the bad luck to light, and then take the opportunity to go out to stroll, in exchange for extremely Chunguang. I wish you a happy day
 classic singles spoof SMS greetings
>
Classic singles spoof SMS greetings
!Happy
< p > Singles Day is coming, wish has been married "nunchaku" good luck in everything, the happiness of love in "lovesick stick" are sweet, also single "the pole rod" have bright future, whether happy sticks, sticks, sticks, male stick, female stick!,< p > singles day will come,goyard pas cher, festival activities can not be less: if not a single people with, telephone dial dial Qi together, all night to talk about hobnobbing,hogan roma outlet, do not have to worry about someone chagang; long strip not alone, lover's companion heart is warm.
 day". Single and do not want to be single, please watch this message, there is an object of the envy of single please collect this text message, do not want to get married and want to get out of divorce, please forward this message. Thank You for Your Cooperation。
Related Articles:

Hotel thre

School pla

Instructors on behalf of the military mobilization meeting to speak

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

این صفحه در 0.116 ثانیه 27 نمایش داده شد.