انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

تا حالا كفشاتو نگاه كردي :
دوتا عاشق !
دو تا همراه  ، كه بدون هم مي ميرند !
با هم خاكي ميشند !
بدون هم زير بارون نمي روند !
كاش آدما كمي از كفشاشون ياد بگيرند…

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 13 قدم 2  (دفعات بازدید: 2788 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 13 قدم 2
« : 27 اوت 2012، 10:20:45 am »

13- شخصیت واقعی و درونی خود را تشریح دهید.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 13 قدم 2
« پاسخ #1 : 30 اوت 2012، 10:43:36 am »

شخصیت من به انوان یه فرد بیمار شاید به لحظه تفاوت کند
ولی دراخر به واقعیت درون میرد
من گاهن زیاده خواه. فرصت طلب . عصبی .مرموز
ولی در عین حال
مهربان. دلسوز.مردم دار و خانواده دوست هستم :rose:
خارج شده است

sajjad.k

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 247
  • خدایا آنم ده که آنم به.....
پاسخ : سوال 13 قدم 2
« پاسخ #2 : 30 اوت 2012، 01:25:14 pm »

یا در انجام کارهایم عجله دارم و یا خیلی آهسته حرکت میکنم خیلی وقت ها احساس تنهایی شدید میکنم
و فکر میکنم که آدم دوست داشتنی نیستم,خودخواه خود محور و حسود میشوم تصمیمات لحظه ای میگیرم
و بسیاری از نقص های موزی دیگر که اگر بهبودیم در راس نباشد اینها راهی برای نمایان شدن پیدا خواهند کرد.
« آخرين ويرايش: 30 اوت 2012، 01:27:40 pm توسط sajjad.k »
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
users exposed Yang Yuying photo
« پاسخ #3 : 04 مه 2016، 05:42:43 pm »

forty year old face as the girl next door
< p > Yang Yuying is mainland China's first generation of signing singer, and Mao Ning partner singing is audience praised as "Jennifer", "I do not want to say", "gently tell you", "Xinyu" and other songs for Chinese pop music development has the milestone significance, and the appearance of pure, sweet voice,hogan outlet online, she, in the nineties of the last century to become many people's dream lover. In 1999 after it was fade showbiz comeback, but the result is not as good as before.
 danchugetan, Yang Yuying had to travel around the world, have been to Canada to study. Until 2000, she joined her sister Yang Chenli opened the Shenzhen Century Star Culture Co. Ltd, a record starting again, but the response is not warm.
Shenzhen
< p > photo exposure,tn pas cher, immediately attracted attention of netizens, in addition to the majority of users praise yangyuying maintenance square outside, one question the pictures will not PS treated. Reporters call the real estate sales offices, staff to miss told reporters confirmed that photo is yangyuying himself,goyard pas cher, also revealed Yang Yuying now is very beautiful, especially skin is very tender, "almost as before, is very well maintained".
 earlier, someone broke the news to see Yang Yuying in canada. In addition, there are media reports Yang Yuying and his family has settled in Shenzhen, because a young mother living in Shenzhen, because Guangdong is Yang Yuying > two
 friends with Yang Yuying (right two). (source: picture)
 photos of Yang Yuying temperament leisurely, wearing chiffon dress, a black jacket. Born in 1971, her skin is still white and bright,basket tn requin, calm in the face of the fans, without sunglasses, also didn't star manner,sac goyard pas cher, temperament as the girl next door. "Netizen" baobaofan said "picture is truth, Yang Yuying really is my neighbor, ha ha, next time I go directly to cundian signature. We think she was really well maintained, or so young. I thought I could call her Yang Yuying."
 Yang Yuying may have settled in Shenzhen
The
< p > reporter yesterday in a forum to see yangyuying recent photo,golden goose, then know that users baobaofan upload her and Yang Yuying's photo. According to the disclosure of the users,nike tn pas cher, yangyuying the appearance a purely private matter,hogan sito ufficiale, since early December, she in a residential house in Shenzhen, the appearance is Inspector occupation ceremony photos.
Yang Yuying low-key appearance Shenzhen buy 40 year old appearance is not beautiful
 users exposed Yang Yuying photo
 Chinese network - China Daily reported on December 20th  for a long time does not appear in the public eye Yang Yuying recently appeared in Shenzhen. It is reported that Yang Yuying has been in a residential house, and is likely to be settled in Shenzhen. The forty year old she is still beautiful, very well maintained.
Related Articls:

Jiang Ying

The taming of the Shrew is about to open a row of foreign masterpiece frequency Gordon National Oper

Liu Yuanyuan shooting Asia Europe Expo propaganda film to convey social positive energy

Liudong in a website in May on a seat led stunning the audience, she was dressed in dressed in a coloured yarn quality dress, Dixiong harnesses the right show hot body, upload pictures to the Internet, all of a sudden spike of many users. Netizens praised Baidu flotilla.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
The Hong Kong stock exchange to the joint venture
« پاسخ #4 : 08 مه 2016، 08:52:18 am »

The Hong Kong stock exchange to the joint venture company and set up the Shenzhen Stock Exchange SSE
< p > the HKEx directors called, HKEx will comply with the listing rules, at the appropriate time further announcement, and to remind the shareholders and potential investors, when a shares trading in Hong prudent. But the announcement a, HKEx shares quickly upward yesterday morning rise 7%, after the market to digest the information after the consolidation and closing increases narrowed to 3.6%, reported HK $1476000.
 Hongkong financial services and the Treasury Secretary Chen Jiaqiang said yesterday that Li Keqiang visited the Hong Kong exchange, the three exchanges to support cooperation, hope that as soon as possible. But Chen Jiaqiang pointed out that the three exchanges to set up a joint venture company is a new project, and the Hong Kong stock ETF has nothing to do.
< p > construction silver international, a senior analyst Yu Junjun said to "daily of the first finance and economics" yesterday,louboutin soldes, although in recent days have good stocks and the Hong Kong exchange information, but he believes that uncertainty still too much, especially venture, just in a preliminary stage.
 said the HKEx announcement, has agreed in principle to negotiate with the SSE and SZSE will set up a joint venture company that started. Hong Kong exchange board stressed that as of yesterday, the three parties did not sign any binding agreement, therefore, the joint venture will not be established.
 as for the Hong Kong stock ETF, Yu Junjun bluntly has been discussed for many years,hogan outlet online, has yet to introduce a specific timetable for the introduction of real products and whether the mainland investors can be traded through the ETF still variable.
 port of the past few days of good news,golden goose outlet, the State Council,scarpe hogan outlet, Deputy Prime Minister Li Keqiang recently announced that the mainland will launch Hong Kong stocks portfolio ETF (exchange traded fund). The Hong Kong market to Hong Kong stocks ETF portfolio is called "small stocks through train", expect more mainland funds may participate in trading in Hong Kong stocks, trading volume and price Qi Sheng.
 Guo Xingyan
 in fact,goyard soldes, the Hong Kong Stock Exchange as early as 2009 and the mainland exchanges to maintain close exchanges, but are in the stage of research. In the tide of global exchange and merging,stylo mont blanc pas cher, HKEx unmoved, has repeatedly stressed that the development of RMB products as growth, "consider looking for opportunities in the world, establish in the strategy can bring great benefits, and in accordance with the Hong Kong exchange the attention principle of Chinese market alliance, partner or other strategic relationship."
< br / > the Hong Kong Stock Exchange (hereinafter referred to as "the Hong Kong exchange) announced yesterday, the has agreed with the Shanghai Stock Exchange (hereinafter referred to as the" SSE ") and the Shenzhen Stock Exchange (hereinafter referred to as" Shenzhen) registered in Hong Kong set up joint venture company. Joint ventures may involve business areas including the development index and other stock derivatives,hogan outlet online, the preparation of new indices,nike tn requin soldes, etc..
Related Articles:

Institutio

Ministry of industry and info

This week

The company issued the size of not more than 1 billion 800 million shares, the initial price range of 34.99 yuan to 36.99 yuan, according to the upper limit of the calculation, to raise funds will be expected to be more than 66 billion yuan. It is noteworthy that the participation of China Shenhua preliminary inquiry institutions amounted to 176, has exceeded 167 of the previous construction bank.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479

< p > Rongji software said the company the construction of integrated electronic inspection and quarantine backbone system service bus development projects in China,goyard pas cher, fully reflects the company in quality inspection in the field of information technology research and development,tn requin pas cher, innovation strength. The smooth implementation of the project will help consolidate and enhance the company's influence in the field of information technology in the field of quality inspection, and promote further development of the company in the field of strategy.
< p > the company commissioned by the General Administration of quality supervision, the Customs Department,hogan interactive outlet, follow the "China Inspection and Quarantine of electronic business information system technical specifications",adidas yeezy boost 350, in accordance with the standard of technology system of E-CIQ backbone system,barbour pas cher, for integrated electronic inspection and quarantine backbone system service bus development work in China. At the same time, enterprise service bus (ESB) software for at least three years original manufacturers products service and in three years maintenance period of the software product upgrade version,scarpe hogan outlet, and the software package for authorized use is not limited in the China electronic inspection and quarantine backbone system project.
Yung based software quality inspection technology development contract signed |E-CIQ| technology development contract
< p > Rongji software (002474) on May 7 evening announcement,spaccio hogan outlet, the company recently received with national quality supervision,hogan outlet, inspection and quarantine clearance operations Company signed the "China electronic inspection and quarantine backbone system service bus development integrated technology development contract". Total contract costs 1 million 980 thousand yuan, accounting for 0.33% of the company's operating income in 2013.
 (Securities Times Online News Center)
Related Articles:

Yongtai te

The first half of 750% case n

Funding of science and technology with the withdrawal of funds to withdraw from

According to the relevant provisions of the notice on strengthening the supervision of major asset restructuring related stocks of listing Corporation, the ninth provisions, such as to meet the relevant conditions, the company can resume the process of major asset restructuring.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
Cherry Blossom dream
« پاسخ #6 : 02 ژوئن 2016، 07:00:28 am »

Yinghuameng composition description
 Japanese cherry as the national flower, but it is the homeland of Chinese. I think: this may represent the friendship between China and Japan will be forever, forever......
 dream, the cherry blossoms dancing ~ so beautiful ~ only cherry dream
 Sakura is impatient so beautiful. I saw the cherry white with five petals in the west, surrounded by goose yellow flower. Image plum flower,tn pas cher, trunk resembles a peach tree,hogan outlet, the different is other leaves to spend less, greenery foils flowers,montre guess pas cher, cherry blossoms but leaves spent much, a twig unexpectedly seven or eight flower, a Congcong, a cucu,pandora outlet online, like floating in the blue sky white clouds, and like a blossoming snowball in the tree, this is foil flower leaves ah!
 Sakura, alias is also called "mountain cherry", "Qingfuying". It belongs to the rosaceae. Deciduous trees, 5 meters high,hogan outlet, 25 meters, and similar forms of cherry. The bark is smooth and shiny, brown or purple brown. Ye Ziyou round and oval, white or reddish flowers.
 description Sakura dream composition
 cherry blossoms like to live in fresh and humid air and no pollution.
 we go exercise after lunch,air jordan pas cher, as usual. Walked, suddenly, in front of the "round" snow, especially conspicuous in the green forest. Ah, that is sakura! I went to the cherry tree and two steps before, carefully watching the rise. Some flowers full of branches, like pink Yunxia; some flowers withered,tn requin pas cher, the tree panties and pulled out pieces of fresh dripping leaves; some shame astringent and buried his head in the bud said whisper it!
 this is my understanding of sakura. Today, take a walk with my mom,hogan outlet, occasionally found Sakura plexus, was eye-opening. Now, let me tell you the experience!
Related Articles:

Mother's Day Thanksgiving

Mother's D

A drizzle, the wind with a fresh smell of the soil, rice, the aroma of ripe fruit, floating in the slightly dry in the air, let everyone feel refreshed. Ripe rice, like a shy girl, lower the head: like a drunken Tahan sorghum, from the face has been red to the neck; the white cotton piled into the seat of a cotton into the seat of a white snow capped mountains: red light cage like apple, golden oranges a vertical along three feet.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Confused love, confused director love transformati
« پاسخ #7 : 05 ژوئن 2016، 10:47:12 pm »

the girl opened the door, a bowl of white daisies and placed at the door, but did not see the sender.
......
 after watching the movie, a few girls apparently did not come out of the sad mood. "Then cold-blooded once encounter true love will change, not there is a saying, love can change everything, man is the reason why bad is because not meet that would let him become good woman." A few people you talk to me a language to discuss.
Confused love, confused director "love transformation project"
< p > the vast field,air max femme pas cher, in full bloom with a cluster has a cluster of white daisy, a girl in the daisy gestures with a brush, her body covered with paint, eyes like the stars seem bright. A killer that she fell in love with,golden goose saldi, and eventually the love transformation, two people perform a period of life and death love...... This is the South Korean film "Daisy" tells the story of love. Xinyang Henan female college students Wang Qing also fell in love with a bad man, the other is 18 years older than her, is a farmer. She believed that love can transform each other, is willing to do a sacrifice for love "Daisy girl", telling her mother and other registration of marriage. , two people because of the differences in culture,hogan outlet online, character of divorce, Wangqing confused promised "emotional accompany her ex husband,nmd runner pas cher, good will continue this" love "of the renovation project. But love is not a panacea, when Wangqing broken heart to let go to leave, the transformation of the "bad guy" love project cannot like the film performed that romantic ending to end.
 every day at 4:15 in the afternoon, the girl will be received on a pot of daisies, she checked the meaning - hidden love daisy.
 South Korea movie "Daisy" will start Henan Xinyang Normal University 7 Building 208 room six a girl attracted. Film like painting,scarpe hogan outlet, like the scenery, like a fairy tale of love, and the large tracts of daisy, let girls sigh. In particular, finally,hogan outlet, the heroine holding drawing in the square cry cry lover's name, in order to actor gun and died, a few tears are falling.
 lonely street, an antique shop wearing a dress girl sitting in the chair.
 "there are flowers sent to".
 fell in love with a "bad man", I believe that love can transform his
 six people, a girl named Wang Qing always do not say a word. And "Daisy" shown in the Wang Qing side also appeared in such a bad man".
2004, Wang Qing was admitted to a normal university in Xinyang, Henan. In the University, such as Daisy like pure Wangqing pursuit of numerous,scarpe hogan outlet, she always remains unmoved, thinking she can let myself fall in love with the man, the difference is.
 one day, Wang Qing is on the Internet, a net called "fallen leaves" of the people asked to add her as a friend. After verification, two people chat up. "Fallen leaves" self introduction said that his name is He Bin, 30 years old, in Xinzheng,pandora outlet online, Henan contract works, is a career achievements, feelings of a blank old man. When talking to He Bin, Wang Qing speaks.
Related Articles:

Thanksgiving card design competition

Summary of information techno

They are alive, is a kind of vitality, energetic, symbol, indicating people to freedom, unrestrained life yearning. Not only for human nature, and also for their own! They are left to fend for themselves, although little vitality, but their "glorious sacrifice is worth it, finally no vain world go for a walk, which will allow us to know more.
خارج شده است

این صفحه در 0.066 ثانیه 27 نمایش داده شد.