انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر دیگری را دوست می‌داری، اگر می‌خواهی یاریش کنی، کمک کن تا یگانه شود. نه نباید او را اشباع کنی. تلاش نکن با حضور خود بگونه‌ای او را کامل کنی. دیگری را کمک کن تا یگانه شود. چنان سیراب از وجود خود که نیازی به حضور تو نباشد.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 10 قدم 2  (دفعات بازدید: 2347 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 10 قدم 2
« : 27 اوت 2012، 10:16:58 am »

10- ایا خود را فردی مثبت میدانید؟در کدام بخش زندگیتان مثبت بودید؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 10 قدم 2
« پاسخ #1 : 30 اوت 2012، 10:18:01 am »

بله
 من در گذشته زمانی که خود را زیر نقاب پنهان می کردم فکر می کردم فردی مثبت هستم
ولی امروز چون در راستای بهبودی و پاکی قدم بر میدارم و به دیگران خسارت نمیزنم خود را فردی مثبت میدانم
و
هر کاری که به خاسته شخصی من نباشد و خاسته دیگران و خداوند در ان نقش داشته باشد
ان جا من فردی مثبت هستم :rose:
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Warm hearts of primary school students composition
« پاسخ #2 : 10 آوریل 2016، 06:23:10 pm »

finally February 4th highway all opened, trapped people can all go home with a delay in the Spring Festival!
 while I want to tell the teacher, too late, has dropped the paper on the nose. The white paper as the blooming of the small red flowers blossoming.
 teacher hurriedly came and asked anxiously: "caressingly Hou ye,hogan outlet, how? Who has a Kleenex, the nostrils stopped bleeding." Dong Wenyao took out paper towel, the teacher to help my nostrils plugged, helped me to the water room, help the bloodbath on my hands and face clean, and use cold water to take my forehead, help me to stop bleeding. Waiting for the blood to stop, just help me slowly back to the classroom.
 every time on her class, the class will sit well. The breeze, her class is like spring warm,stylo plume mont blanc solde, Li's lecture is so exciting, cadence. She let us know the full text of the question, so we proposed, and answer. This is what a challenging topic ah, she let us go in-depth understanding of the text,golden goose saldi, understand the character's thoughts,mont blanc pas cher, to in-depth communication and exchanges with people, this is what a thoughtful topic. We are a bookworm, us. To understand every word, every word. Understand the content and the mystery. Li also arranged that we see more read literary works, and let us write reading notes. She said, learning language can not only to learn the contents of the Chinese book, but also to learn extracurricular knowledge, stimulate their thinking ability and knowledge, but also to relax yourself, don't be too tired. We can see that she is how we care about.
 looked at the scene, I could not help tears, kept saying: "thank you for your good!"
 yuan,golden goose outlet.
 medium height, uniform size, she is our teacher in charge - li.
 warm warm
< p > papers do half the time, I suddenly felt dizzy,air max pas cher, type on the examination paper into strips of crawling earthworms, around the students into a double shadow, in front of all things have become grotesque polygon. Then, I feel the nose of a hot, well, a nosebleed.
 out of the window, the wind is still blowing, the classroom is so warm.
 warm hearts of primary school students composition seven: warm hearts
: Six pupil composition
< p > when the bell rang,tn requin pas cher, students all round to come over, inquisition,air max femme pas cher, some students give me called hot water to drink, and some students let me lie for a while.
Remember last year
< p > Li likes to laugh, laugh often, to listen to what the students say a joke, she will laugh helplessness; heard we propose a naive question, she will squinted to smile to bend from the waist; see our funny facial expressions and movements, she will laugh; see our progress bit by bit she would happy laughter... Teacher Li's laughter as the golden sun warms our hearts.
 afternoon, our class unit test, the classroom was very quiet, only to hear the pen on the paper to write the rustle.
Related Articles:

Hometown a

Ancient Ch

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
World of Warcraft
« پاسخ #3 : 20 آوریل 2016، 07:49:18 pm »

"good&quot,air max tn pas cher;
 hearthstone MM: "9C killer spectrum, small woman killer is ranked first, you are only second, can you really kill me?"
 summer,
 night,hogan sito ufficiale.
 milk classmate: "you are really silly very naive. I guess your pirated Kabasiji key file has expired,air max pas cher, I haven't updated online? Now you are not the first, of course I am not second."
 furnace stone MM way: "wait a wait, you say is a personal challenge 9C?"
Figure
 hearthstone MM: "you said."
< p > hearthstone mm could not help but lowers the head to contemplate a short moment, yo, said: "really unfathomable, to my 1234 invincible San therapy plus legs enticement, probably also can kill the robot GM."
 milk students had to pre emptive, said: "I'm going to kill you."
 milk classmate: "I also want to remind you of one thing."
 hearthstone MM laughed: &quot,sac goyard pas cher;nobody."
 milk students face a regret: &quot,jordan pas cher;don't you just look at the 173 day? Never heard of NGA?"
 invincible + hearthstone, rivers and lakes called saint".
 hearthstone MM Judo: "I want to remind you of one thing."
 hearthstone MM laughs, gauze of several desire to jump out of Shuangfeng;
 two people are holding the enemy does not move me, if I did not move the enemy strategy, looking at each other.
 "yes,nike air max pas cher, very 2, CCAV-2 that 2."
< p > milk the classmate: "this person is secretive, I only heard that he only by a handle pole, alone into 9C, even the frustration of the ten largest in GM master and steal the Wei book of carrots and Grass Mud Horse",
 MM on the surface of a hearth is infinite: red, bashful way: "that I am now second?"
 milk students sneered: "I'm afraid you have given to me."
 a hill,spaccio hogan outlet, two figure, a woman is a beast.
 hearthstone MM face a red, Johnson said: "the Ding Lei what is backing?"
 "then you are the first few?"
 milk classmate: "you said."
 this two people are two Wushu killer loudest reputation, a woman invincible + hearthstone, beast name milk can be inserted will shoot
 mountain peak.
 hearthstone MM a face, said: "who is the first?"
 night,
 milk students said: "Ding Lei's every single word or phrase.&quot,hogan sito ufficiale;
 "third."
World of Warcraft
Related Articles:

I was most

question: will see how Intern

Love _1111

Do some black business, but the black hearted fox business is not booming, and expensive, the quality is not very good, so, we choose go pony with the shopping. Beaver to a day later, pony a day than a day off, fox one day than a day poverty, Fox and hate and jealousy, at this time, the heart have a evil in its mind flashed.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113

I believe that everyone will have a house of their own in their place. In this huge city, there is a waiting for us home light. And all will become the future of displaced heart comfort. They are shining,scarpe hogan outlet, shining,yeezy boost 350 pas cher, reminding us that we have been able to fight for what can be endured and accepted, so hard,hogan sito ufficiale, so fight.
 more dirt! Welcome to scan the two-dimensional code below concern Sina News official WeChat (xinlang-xinwen).
 abolished the provident fund, the formation of the Housing Bank< p > since it has been reached a consensus, why to have completed the historical mission, in system level to deal with housing financing needs of housing provident fund management system but also a sense of humour,adidas yeezy boost 350, do minor repairs small change this meaningless changes, rather than accelerate the pace of housing construction bank?
13th Five-Year will deepen the reform of household registration system | household registration system | residence permit system | 13th Five-Year
 original title: Deepening the reform of the household registration system
 Putin also recognize counsels,pandora outlet online, not to stop< p > when all over the world are waiting for Mr Putin freak out, when Turkey has quickly asked NATO for a meeting to discuss countermeasures,hogan outlet, Putin has always been a strong, calm, and some really, let people feel little adaptation.
 "recommendations" put forward: to promote the new urbanization as the core of. Deepening the reform of the household registration system, and have the ability to promote stability of the urban employment and living in the transfer of agricultural population family settled in the city, and urban residents have equal rights and obligations. Implementation of the residence permit system, and strive to achieve the full coverage of the resident population of basic public services.
 cannot understand the rise of The Belt and Road by country< p > the revival of the Chinese nation involved not only is the revival of a nation, is the civilization of the Renaissance,air jordan pas cher, so you can't use "the rise of great powers" logic to understand; secondly,chaussure louboutin pas cher, the huge size of the China's rise, rise of billions of is a civilization of the Renaissance, compared with the previous ten million rise can not.
 IT in Beijing in Beijing rent those things
Related Articls:

Kangxi was

Li Keqiang

The most b

. Exit key counties, submit an application to the county, city (the ground) trial, provincial approval and submitted to the State Council for the leading group for poverty alleviation and development record. After the exit of key counties, in tackling the country's original poverty alleviation policy remains unchanged, pay close attention to the development of national policies to tackle tough.
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
پاسخ : سوال 10 قدم 2
« پاسخ #6 : 29 سپتامبر 2019، 07:27:21 am »

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
خارج شده است

این صفحه در 0.09 ثانیه 28 نمایش داده شد.