انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

سراسر زندگي انسان بروي زمين ، در همين خلاصه مي شود :
يافتن بخش ديگر . مهم نيست كه وانمود ميكند در جستجوي حكمت است يا پول يا قدرت.اگر نتواند بخش ديگر خودش را بيابد ،هر آنچه به دست آورد ناقص خواهد بود.
؛پائولوكوئيلو؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 7 قدم 2  (دفعات بازدید: 3639 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 7 قدم 2
« : 23 اوت 2012، 11:15:32 am »

7-ایا میتوانید خود محوریهای خود را در زندگی تشخیص دهید؟لطفا مثال بزنید!
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 7 قدم 2
« پاسخ #1 : 26 اوت 2012، 11:19:06 am »

من هر زمانی که فکر کنم فکر خودم بکر است و ان را به اجرا در اورموفکر کنم که میدونم و میتونم
 خود مهوری من است .
مثل:من بدونه مشورت به شهرستان رفتم برای مصرف نکردن و کار کردن
ولی بعداز مدتی دست از پا درازتر برگشتم :D

خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
20 years later, I am _116
« پاسخ #2 : 25 آوریل 2016، 05:10:35 am »

memories,goyard prix, so that people are full of sweet, outlook, so that people are full of hope. 20 years later,hogan olympia outlet, I am what kind of? At this time, I was no longer a little bit of a little. To recall my childhood, it was a beautiful day.
< p > I let each of the students to open the computer, and students learning together text,hogan outlet, computer knowledge of everything is really, on the computer,hogan outlet, the students to appreciate to extracurricular knowledge, of course, my students are very active, they will for a question and debate to blush for an answer right chatter, will be because of a rift in the answers debate does not stop,sac goyard pas cher, precisely because of this, their class is very active,hogan sito ufficiale, not like a dead silence, just 40 minutes later, students still to the classroom very leave love. <
 2023, one day,hogan outlet online, I have been a glorious people's teacher, in Quanzhou normal school affiliated primary school teaching, this time I have been a little famous teacher. Standing in the glory of the podium to the students in class, this is my most happy thing.
;
< p > this day, I have become accustomed to pick up the lesson plans, strode strode toward six years class two classrooms, just go to the door of the teachers, the innocent and lovely students and uniform stand up,air max pas cher, I went in, to them said voice: "good morning, boys and girls!" Also, the students said: "good teacher by common consent!" I waved to them to sit down, and they sat down slowly.
20 years later I
Related Articls:

When writing

The typhoo

Guardian a

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
A season of missing
« پاسخ #3 : 01 مه 2016، 03:36:35 am »

love the small wooden bed placed in the window, so that you do not feel lonely.
 - who accompanied me sitting out the window, a shadow of two people.

the family courtyard has a Wang Qingquan, summer morning just climbing hills, neighbors and aunts sister-in-law niangs spread messy hair, carrying the keg to wash clothes,hogan roma online, began a day of life! Sometimes many people, simply moved a few old bamboo chair, shaking the broken fan, sat chatting about. The topic is nothing more than their own trifles, or outside the village some hearsay leisure news. Day for a long time, it is also like a day for a rally!

I turned to the window, Mei light stabbed eyes some pain. I indistinct feeling hometown this strange Qingnong, perhaps a certain time in the future, I will be to her to miss!

summer, I greet the summer came to a strange city, I met you,hogan sito ufficiale, I was filled with joy! In September, the autumn wind sent me, leaving behind.

you said you for our future I don't hold too much expectation, the all entrusted to let nature take its course, handed it to the fate. You advised me to try to give up!

the memory,hogan outlet, is from a new review the heart was tender feeling.

window, xixilili Piaoqi drizzle,louboutin pas cher, hazy look,scarpe golden goose, like a root filaments, dancing in the air, meditation, tangled,hogan outlet online, struggle. Finally, turning back toward the distant trees, flowers, earth. Until it turned into a drop of sparkling dew and dust. Be trampled, to forget. < br / > in the story of me and you, just like you is a spectator, give me a stay out of illusion,hogan outlet online, as if twinning local already clear. Can not bear to leave you, and always give me some illusion of dreams! Sometimes,chaussure air jordan pas cher, let me full of confidence to the end of time. Sometimes, and let me feel a word "goodbye" would be sufficient to end our weak faith!

Shun

A season of missing
Related Articles:

China's we

Youth

No matter

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554

,hogan sito ufficiale
 Phoenix Entertainment News < / strong > today (May 5) at noon,christian louboutin pas cher, Zhang Ziyi's friends,golden goose saldi, of course, deputy general manager of the entertainment in personal micro Bo drying out a piece of Zhang Ziyi and Oscar winner Adrien - broudy photo, and a message: "go to the supermarket to buy a cup of orange juice can also encounter Oscar winner, I can only say" rare earth girl "(Zhang Ziyi) friends all over the world." Subsequently, Zhang Ziyi forwarded this afternoon, and the message: is wonderful Life this way full, of happy surprises. Was fun bumping It into Adrien on Madison Ave this morning."
 micro-blog issued, attracted onlookers,goyard paris, and the message: "ha ha good love in zz! Lovely burst." "Heaven! This is not "" days will be mighty inside the bad prince? Really handsome ah!" "Photo shoot encounter illustrated feeling,air max pas cher, envy!".
 Zhang Ziyi micro-blog screenshot
 Zhang Ziyi and Adrian Brody
< p > in the photo, Zhang Ziyi,hogan scarpe outlet, a casual dress up, wear a hat, sunglasses,scarpe hogan outlet, take juice,nike tn pas cher, with a grin and the 75th Academy Awards Best Actor Adrien Brody for photo as a souvenir.
Zhang Ziyi winner Oscar photo shoot to buy juice encounter sea sense (map) report
Related Articles:

go out in

"as the" l

is the only good "index" Yao Beina is too young to

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Acquaintance is the edge of this life can not esca
« پاسخ #5 : 08 مه 2016، 06:10:14 pm »

,chaussure tn pas cher
 this kind of feeling called edge, the distance is far,sac goyard pas cher, he seems very close, but very far, can only appreciate, can only feel, only sentimental, not get. Keep a proper distance to beautiful,hogan olympia outlet, a long time to maintain a certain temperature can not demanding too much for him, not to him have too much fantasy, not to he has too much to expect, only so quietly waiting, only this faint taste, can only silently pay, only so much of appreciation. With a special mentality, with a noble mind,hogan sito ufficiale, a noble quality, not to disturb any old beauty, not to damage any belongs to belong to.
< p > in our feelings in the world, often appear a kind of special feeling, this feeling is very sweet, this feeling is warm, this feeling very memorable, walking in the emotion of life, you will feel a little touch of beauty, a faint ray of happiness, and a share of shallow sad. You will also emit a sound gently sigh, this is your life how to avoid the edge,hogan outlet,< p > in the road of life is long, you will encounter many belongs to your margin, the margin from very close to you, but the reality is far away from you, close can hear her breath (he), near can feel her (he) heartbeat, however, the actual and the far let you often feel she (he), although in your side but as distant Qianshan.
< p > this is encountered in life that people never pondering through feelings,air max pas cher, it is there is no way to escape, who also can not escape, it comes when you simply cannot predict, perhaps a look, perhaps with a hint of a smile, perhaps occasionally rub shoulders, perhaps a return Mei, perhaps a greeting,scarpe hogan outlet, has let you deep nostalgia, let you can not forget, that is your edge exudes faint aroma, filled with mysterious gently.
< p > to recognize themselves in the right direction, to straighten out his own proper position, let the flower of friendship normally open,hogan outlet, let the evergreen tree of love, let the feelings of innocence, pure edge clean, such as the white lily flowers, emitting a faint aroma, showing beautiful fragrance.
Related Articles:

Li Jiachen

Close behind the door

Love, like a landscape across

In fact, always thought that day into the University, is the dream of a new journey, but more grow up more trouble. Then, by the optimistic, gradually began to dim, began dissociability, began to have feelings, began to sad. Even the fear of future society, afraid of the future.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884

< p > Chinese women's Asian Cup before finally a warm-up match yesterday at the end of the afternoon, with Chongqing teenager Li Ying's goal,air max femme pas cher, the Chinese team 1-0 beat Thailand team. In the first game, the Chinese team won 0 to 2. In order to prevent the opponent's betrayal,tn pas cher, the two women have taken a closed way,hogan outlet, whether the media or fans are declined to watch, the players have also been asked not to disclose details of the game. But the striker Han Duan in the first game but accidentally sprained ankle was back the next doctor.
Han Duan recovery is expected to participate in the Asian Cup group stage or will be back
 following the main striker Xu Yuan in the training game after the injury, Han Duan has also played with the Thailand team during the warm-up match was injured, not to participate in training. Women's two main striker can appear in the Asian Cup, becoming the fans most worried about the problem. The good news is that Han Duan has been quick to resume, she can do some strength training,air max pas cher, group phase is expected to return.
 Han Duan's injury for the Chinese women's football team is undoubtedly a heavy blow,scarpe hogan outlet, if she really missed some or all of the Asian Cup,air max pas cher, then the Chinese team to enter the first three of the possibility of a large reduction. Fortunately, after a preliminary diagnosis,scarpe hogan outlet, Han Duan's left ankle injury only need to rest for a few days time. From the Asian Cup opener and a week, the doctor had already to Han Duan 's foot take the all can take the treatment,goyard soldes, including dressing, ice and so on. Han Duan 's recovery rate has exceeded the expectations of the team and she herself is very optimistic, said as long as there is one percent of hope, she will efforts in the field. Han Duan said: "my teammates and coaches to my comfort and encouragement for me is very important. I'm sure I can catch up with the Asian cup." (reporter Liu Dawei)
Related Articls:

arrived in Ottawa, the Chinese women's football in the preparation stage, physical exertion is too big players and by the resumption of training

According to the reporter, according to the contract, Shenhua need pay salary in the month on the 20th, the three foreign aid, but so far they a penny have not received, only to receive club play IOUS and on Wednesday the Shenhua club to a team of 150 million yuan to the derby win the prize and before a draw in Tianjin obtained draw bonus 40 million yuan.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884

< p > Real Madrid goalkeeper Iker Casillas to more than 100 points lead elected best goalkeeper of the year. His score reached 248 points; the second place for Bayern Munich goalkeeper Manuel Neuer,hogan olympia outlet, scoring 130 points; Barcelona goalkeeper Valdez ranked third, scoring 114 points. Former winner of the year,goyard prix, Buffon and Cech ranked fourth and fifth respectively.
 ifeng.com Sports - the International Football Federation of history and Statistics (IFFHS) released the January 4th best goalkeeper of the year's results,adidas yeezy boost 350, the Spanish national team and Real Madrid captain Casillas was elected. Casillas became the first four consecutive player won the best goalkeeper of the year.
Casey was elected the 2011 goalkeeper of the year's first four consecutive Buffon tied the _ sports channel _ ifeng.com
 the selection by the 81 national football editors or expert vote,goyard pas cher, has carried out 25 selection.
 Casillas (data plan)
 Casillas was elected four times with Buffon, has become the largest cumulative annual number of elected best goalkeeper goalkeeper. Kahn,hogan sito ufficiale, Chilavert, have all been elected three times.
 this is the first time since 2008 Casillas was named the best goalkeeper of the year,hogan outlet, the fourth consecutive election. This is the selection since the beginning of 1987,hogan sito ufficiale, the first player to achieve four consecutive. Prior to 1991,scarpe hogan outlet, Casillas in 2010 to achieve three consecutive increase.
Related Articls:

Aguero Mes

no period of "way" punishment

Jin Yingqu

The 9th minute, Chinese team offensive vigorously foul ball directly thrown into the restricted area, Li lean on a man turned his volley fire break, the score was quickly rewritten as 1-0! After scoring China team morale, just 4 minutes after China team victory. After Tong Wang steals the pass, Li Yuanyi right back door, Zhang Wei was surrounded by foul penalty.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Successful hunters zhe Fu shares
« پاسخ #8 : 18 مه 2016، 02:37:34 pm »

although the company before the three quarter earnings fell slightly, but the background of hydropower sustained recovery, the company's earnings outlook is still recognized by the industry.
Successful hunters zhe Fu shares
< p > at present, development and Reform Commission has the hydropower as during the "Twelfth Five Year" period, the focus on the development of renewable energy, also with the improvement of the rapid development of wind power,scarpe golden goose, nuclear power, solar and other new energy and new energy sources accounted for the proportion of the total installed, grid peaking capacity demand increased rapidly, the market is expected to "1025" during heavy pumping energy storage power station construction will also be launched on a large scale.
< p > if according to the third quarter 29.62 yuan price calculation, the Department bocom to buy new shares has been successfully in the wave of market hunters profit 3782 million yuan, and Department of ICBC Credit Suisse also have the benefit of 3652 million yuan.
< p > Xinkuaibao hearing (trainee reporter Chen Qinglin yesterday disclosed three quarterly zhe Fu shares, before the third quarter net profit of 0.75 million yuan, earnings per share 0.52 yuan, respectively,sca goyard pas cher, fell 8.77% and 8.05%. However, the performance fell slightly in the three quarter of institutions do not hinder the hunters success of Zhejiang Fu shares.
< p > 10 April 15 announcement said the company won the bid by China water investment construction of Hunan Yuanshui Taoyuan hydropower station 9 desk lamp bulb tubular turbine generator set and auxiliary equipment orders,scarpe hogan outlet, bid amount reached 358 million yuan. The contract will be delivered in accordance with the manufacture schedule, increase the company's 2011-2014 annual sales revenue and net profit.
 Bank of the Department,mont blanc porte mine, the Department of ICBC earned about 30000000
 with good development prospects and the stock price is low, smart institutions are immediately hunters. Quarterly reports show that a total of four fund to enter the company's top ten tradable shareholders list,hogan outlet, the total holdings of shares, of which the new shares to buy shares of the shares. At the same time buying and ICBC Credit Suisse, the two funds, bought a total of 370.38 million shares,hogan sito ufficiale, Castrol value-added services fund also holds 242.22 million shares. Funds poured into at the same time, the final number of shareholders from the end of the second quarter 7383 households reduced to at the end of the third quarter of 4193 households chips in sharp focus.
< p > analysts believe that hydropower equipment enterprises new orders will be continued to improve, which due to the company in 2010 has been involved in the business of the Qingyuan project bidding,hogan outlet, qualification of technical strength and experience there is no obstacle, pumped storage power station equipment is also expected to become a new growth point.
 two on the secondary market, the stock in the two quarter of this year fell to low, the lowest price is 23.07 yuan. But the stock since the three quarter, has gradually come out of the previous low,scarpe hogan outlet, and yesterday the stock hit a record high of 39.48 yuan.
Related Articls:

Minsheng Bank net profit of 3

Handsome electric power quality optimization equipment leading supplier

With 4 bil

SEG group is restructuring program and related trading with each other; and SEG Samsung the latest on December 3, namely released Thursday specific plans. Due to the expected progressive stimulation, recently two trading days Shen Saige shows some. On the 23rd session has a time limit; on the other hand volume continued to enlarge, trading was active from the previous month.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Fun after school life _1
« پاسخ #9 : 05 ژوئن 2016، 05:15:10 am »

interesting extracurricular life
Interesting extracurricular life
 I love the school life and the mother is jumping rope. Today I finished my meal, excitedly took the rope prepare and mother for a game. The first mother jump, I saw my mother put the rope length of debugging, push a jump. Speed is really fast! Even the rope shadow is invisible, the blink of an eye has jumped more than 100, as a result of mother's foot has not raised all of a sudden the rope stuck,nike tn pas cher, mother down to sit in the audience. It was my turn,goyard pas cher, I come swaggeringly to go up,nike tn pas cher, I thought: my mother is not my opponent. I also bring the rope and powerful forward sweep, just listen to the rope snapped,hogan sito ufficiale, PA, snap ring, speed is not fast, and mother than poor far, even I can see clearly the rope, jumped me casually, when my mother to me said: "focus! Put your feet up, put forward the rope and play,golden goose scarpe donna, and then jump faster." According to my mother said to do much good to jump. I jumped on the fly quickly, because I put the card in the foot rope dizzy with success. This is the mother of victory bureau. Later,scarpe hogan outlet, after all my efforts, I finally exceeded the mother.
 how about? My spare life is interesting,montres guess pas cher, right? I believe you have a wealth of after-school life, fast and small partners to discuss and discuss, as well as I write down to leave a souvenir! When you grow up,hogan outlet, you will find that your childhood life is very rich and interesting!
 interesting extracurricular life
 Inner Mongolia Baotou City Jinlong Temple Primary school three (1) class Wang Shuheng
Related Articles:

Hear the melody in the moonlight _1

2003-2004

The origin

They are alive, is a kind of vitality, energetic, symbol, indicating people to freedom, unrestrained life yearning. Not only for human nature, and also for their own! They are left to fend for themselves, although little vitality, but their "glorious sacrifice is worth it, finally no vain world go for a walk, which will allow us to know more.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Seven one - red flag sincere heart of poetry
« پاسخ #10 : 07 ژوئن 2016، 02:29:58 am »

history of meditation opens the door to the space and time tunnel,
 Party's sons and daughters in the various battlefield and the enemy fighting, tearing spell.
 on "twenty-five thousand March",
 red, bright red, excited,
The red flag
 dash about in a battlefield.
 to the motherland's vast land in the red, red,
 mind is still the red flag,
 for the birth of new China,scarpe hogan outlet,
 "kill Xia Minghan, own later generations"!
 will be the Chiang Dynasty to Taiwan island.
 for the bright flag rising,
 was so red that it was unbelievable.
 annual retrospective is the clock from the non-stop,air max pas cher.
 is the elite of the Chinese nation thoroughly tempered,yeezy boost 350 pas cher.
 just the same as a nation,
 realize their utter devotion.
 in her arms is the red flag,
 for the liberation of the nation,
 more by creating, is the new life of the Chinese nation,
 passionate spirit never depressed.
 wildfires burn, the spring breeze and health.
 under the banner of Mao Zedong,
 show us?
I have
 seven one: elocnte red flag of my heart
Seven one: red flag sincere heart of poetry
What does
 memory of their glorious sacrifice,hogan outlet,
 red,air max pas cher, deep red, heroic,
 forward horn never stopped,
 is composed of many?
 red so that people can not help but tear down,
 this is a great people,
 Jiang Jieshi's inability of the national government,gioielli pandora outlet,
 to hundreds of millions of working people's chest stand,
 I promised a sonorous oath in the party.
 this is the honourable member of the Communist party,hogan outlet!
 or red army officers and men of blood volcano eruption?
 is a communist all-powerful roar,
 was once the enemy of the holy land.
 Li Dazhao, Liu Hulan...... Heroic martyrdom.
 was a feudal dynasty, the rule of the nation,
 or the birth of the new China before the pain?
 used to be the enemy fantasy invasion.
 how many officers and men in the farewell to the life of the moment,
 is a free new nirvana,
.
 in the kingdom of martyrs with their blood,
 I am proud, I am a glorious Communist Party member,zapatillas new balance outlet,
 is in the same country.
 will be expelled from the land of China,
Related Articles:

Class tran

Safety work summary for Octob

World environment day young pioneers activities plan

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
kanken laptop 17 Paste the document to a Blog
« پاسخ #11 : 29 اكتبر 2017، 01:40:47 pm »

خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 108
    • opq675
Pulsera Pandora Outlet 6
« پاسخ #12 : 13 نوامبر 2017، 01:36:40 am »

خارج شده است

این صفحه در 0.103 ثانیه 28 نمایش داده شد.