انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به نظر شما تعالی چیست ؟
1)- هدف
2)- تکنیک
3)- مسیر
4)- سیستم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 6 قدم 2  (دفعات بازدید: 4091 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 6 قدم 2
« : 23 اوت 2012، 11:12:17 am »

6-ایا در زندگیتان ترس دارید؟مانندترس از مردم.عدم امنیت اجتماعی.اقتصادی و.....
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 6 قدم 2
« پاسخ #1 : 26 اوت 2012، 11:12:19 am »

من خیلی وقتها ترس باهام هست و خیلی جاها کنار من میاید
ولی امروز با توکل به خدا و مصرف نکردن مواد مخدر این ترسها درون من کمرنگ شده
و مثل ثابق این ترسها را ندارم :rose:
خارج شده است

sajjad.k

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 247
  • خدایا آنم ده که آنم به.....
پاسخ : سوال 6 قدم 2
« پاسخ #2 : 26 اوت 2012، 08:06:37 pm »

امان از دست این ترس ها
ترس واکنشی که من در مقابل آینده از خودم نشون میدم
بعضی هاشون واقعی و بعضی هاشون غیر واقعی
ولی قدم ها کمک میکنه که اونارو بهتر بشناسم آره هنوزم پر از ترسم ولی با این تفاوت
که امروز میترسم ولی حرکت میکنم و دوباره میترسم وحرکت میکنم نمیزارم ترسام ازم سواری بگیرن.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Shandong women's shoes online shopping to her husb
« پاسخ #3 : 17 آوریل 2016، 10:08:16 pm »

< p > Guangrao County Public Security Bureau Criminal Police Team: "this thing test results is methyl fluoroacetate, from shoes and Weifang companies are mothballing samples,golden goose saldi, detected is consistent,chaussure air jordan soldes, is the methyl fluoroacetate, poisonous."
< p > payment after the transaction, the courier soon put this pair of shoes sent to the home,hogan outlet online, just coke lady did not expect, this courier soon let the whole family is in deep sorrow.
Residents of Guangrao County
 * black liquid containing highly toxic
 half an hour later,hogan outlet, Ms. Jiao again to see her husband in the hospital, he had become unconscious lying on the bed.
 seeing more and more serious condition, in the doctor's advice, Ms. Jiao turned her husband to a hospital in Binzhou, more than a dozen doctors after more than an hour to rescue, or failed to save the life of her husband. Ms. Jiao said, before the accident her husband did not contact other abnormal things, the only possible cause of death of her husband, a pair of new shoes to buy her daughter.
 online shopping a pair of children's shoes to her husband's life
 Guangrao County residents coke lady: "my husband said,hogan sito ufficiale, I feel no dizziness nausea, I have to go to the hospital to see."
  Qilu Network News December 20, according to Shandong Radio and television news center "good morning Shandong" column reported online shopping,hogan outlet online, cheaper and more convenient, 20 days ago, Ms. Jiao, Guangrao County, Dongying City is through the network to the daughter bought pair of children's shoes. As a result, goods into the deadly express, let oneself completely lost her husband. What's going on here?
 Guangrao County residents coke lady: my husband said the shoes to the balcony,hogan outlet online, but the taste is very large. I also want new shoes."
 focal lady: "we later learned that this batch of goods in Weifang Yuantong public.
 parents of elderly women, middle-aged lady, young lady lost her husband, her childhood lost father, the family suffered a huge blow, and it is difficult to understand that the delivery of the courier, in the end what is the deadly poison?
 courier delivery box, shoes wet black, with some sticky liquid. Coke lady said, in before the onset of the husband using a mobile phone took the three pieces of photos, something dark in the above, it should be is the culprit. After the alarm, Guangrao County Police Brigade extracted a sample identification. That these black liquid, in the end is what thing?
 husband also said that because the new shoes smell pungent smell, their waste paper repeatedly wipe several times, the shoes thrown to the balcony. While feeling shoes have problems, the family did not care too much,louboutin pas cher, but soon, Ms. Jiao husband feel that they do not.
Shandong women's shoes online shopping to her husband's life so unknown toxic
 fluorine methyl acetate, is a chemical raw material, is highly toxic chemicals, it is easy to accidentally kill contact. This kind of chemical raw materials in the Yuantong express Weifang branch of the storage warehouse, there have been, but also harm others.
Related Articles:

The Tomb S

Quiet mountain forest

My husband cheated mistress of twins when Yuesao f

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Who says tears on behalf of the spread of pain
« پاسخ #4 : 28 آوریل 2016، 03:15:13 pm »

,hogan outlet
      far away from me, always play my everything is very good, do not worry. In fact laugh,hogan outlet online, only know that people in the country have lost the deep thoughts of love.
      in this way,air jordan pas cher, it is a lot of years. Time is really a cruel figure, I is no longer the girl ignorant. No matter how to do,goyard soldes, how to say,tn femme pas cher, never afraid to lose.
      at that time,scarpe hogan outlet, the family will laugh at me, you also too put it! I smile, perhaps, always so can't help. I can not help myself, but also can not help the tears.
      affection
      can be deep in my heart, I often think of them. They are the people I love most, and the people I care about most in the world. I don't know how to continue my life without them.
      incredible things happened, and I started my life in the future. Remember when I was young, our family to watch TV, I often because of the TV drama moved to tears.
      in our life, there are always many moving. There is laughter, there are tears, occupy all of our lives. Every day staged a new story, and the protagonist of the stage is our own.
      >
      maybe not to leave, never know what it is like to leave. Although now I,nike air max pas cher, have long been used to leave the day, also used to no one in my side.
      I don't know what it's like to leave when I was young. After all, I grew up with my parents. Then slowly grew up, left the house, the first time in life.
      good not to cry, how to control their own tears! Tears left behind me, the smile left to my loved ones. I love you, even if I am willing to stray.
      I thought I would not cry, because I look forward to this day for many years. Hope to leave the embrace of the parents,air max 95 soldes, strong growth. But didn't think of when the car left the second I still cry, fell down the tears.
      I admit that I was moved by love, but also a love of tears of the girl. Relatives to my happiness, to my care or a stranger to me, I will be happy to tears.
Related Articles:

scarpe hogan outlet

For the sake of the ideal, must learn to give up in time

On a moonl

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
love life and warm imperial similar
« پاسخ #5 : 06 مه 2016، 03:37:01 am »

,hogan outlet
 movie
 as an associate professor at Central Academy of Drama, taught classical etiquette, in the "Confucius", "Chibi", "Di Renjie" and other works as a guide to etiquette.
"The Legend of Zhen Huan" tomorrow "best male wrap up warm imperial bestie" by holding
< p > I hope his side also has "Wen Shichu", which is many women in the audience watching after the biggest feeling, Zhang Xiaolong smiled and encourage people to find such a good man: "I believe in life there must be such a man,scarpe hogan olympia, to love a girl, he is willing to go to wait for, but not the Leichi half step. But I believe there must be a better and more extreme than Wen Shichu good man,air max homme pas cher, the key is you going to find him."
 Zhang Xiaolong: if a bestie is excellent, but this way, the grey wolf not after class? (design lines)
 love life and warm imperial similar
 and Zhen Huan, eyebrow Zhuang have emotional entanglement, the imperial harem dispute that Wen Shichu eventually could not escape the tragedy.

stands in the position of others to consider the problem. It's important to be in the two person's life, so that you can feel the other person's feelings."
 play in
< p > however, Zhang Xiaolong, don't like the private life to spread out in the media, for users widely rumored that he has married. In an interview Zhang Xiaolong denied this rumor, said himself in life with Wen Shichu have many similarities: "online that I married what of misinformation, I with Wen Shichu have many similarities, for example,golden goose saldi, I will more,
 76 episode "The Legend of Zhen Huan" will be staged finale tomorrow night. A supporting role to grab the eye, become a dark horse in the Performing Arts circle. Among them, Zhen Huan personal imperial Wen Shichu is millions of female fans called for "best male friend", and shouted "married when marrying Wen imperial" slogan. On Saturday, the play Wen imperial Zhang Xiaolong unveiled the "happy camp", telling the court etiquette in the program. But in real life, Zhang Xiaolong is associate professor of the Central Academy of drama,nike tn pas cher, master's tutor, and has "Confucius", "Curse of the Golden Flower",hogan interactive outlet, "Red Cliff" and other large as etiquette guide. Yesterday, the popular niche accepted the WCC reporter's exclusive interview.
 "what temperature doctor always love Zhen Huan, Shen meizhuang eventually to move the truth?" Viewers have seen the legend of Zhen Huan, there are different interpretations, as a party to the drama,hogan outlet online, Zhang Xiaolong of WCC reporter speak of the this period drama the CIA: "in fact, love him or Zhen Huan, for Shen meizhuang is a sense of dependence. Including Wen Shichu drank the wine,chaussure air jordan pas cher, does he really do not know? No, he is a feeling of gratitude feelings of eyebrow Zhuang, but not love. Shen meizhuang until after the dead, Wen imperial see her the courage to sacrifice, just turn to love sublimation."
Related Articls:

"The Legend of Zhen Huan" is

Feng Wei e

Double blue 9 yellow 1 red Costa hand pinch burst

At the same time, the energy and dedication of Chen Xiaoqi "is also infected with yourself, make yourself more efforts to give the audience a better film. it is reported that "ah PI Secretary" tells the story of stories in the 1970s and 1980s, reproduces the chenpixian in Hubei served as secretary during the period of time.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
Sorry _7
« پاسخ #6 : 10 مه 2016، 07:42:23 am »

sorry< br / > if the day in the school really like you said,stylo mont blanc pas cher, the teacher because I told you said you in the classroom play in the snow, you lose a certificate,nike tn pas cher, then I will life uncomfortable. I have to admit, was told you just for fun, a joke,hogan scarpe outlet, I don't know the teacher will put the matter in mind, luckily the teacher or give you issued a certificate of merit,sca goyard pas cher, or I really wouldn't forgive yourself, you have to believe me, I really was not intentional. I was very naughty,goyard paris, but my heart is not so bad. I'm not trying to hurt you,hogan sito ufficiale, I would have in the school want to say sorry to you, but my humiliating, I'm afraid you scold me, if you say bad things about me. You should not be so stingy,hogan sito ufficiale, not so much./>   
  &nbsp,hogan outlet online;Related Articles:

The first

Dull

Bobbi

Because at that time the Changqing in the road, so whenever go to that part of the road is simply all over the sky yellow sand, sitting in the window will invariably put all the car windows closed on the. Then the bus only sleep trembling, as if they are in danger of tipping.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • fgh902
The people and things that are related to the wine
« پاسخ #7 : 22 مه 2016، 10:34:24 am »

< p > one day, Dukang want to develop a thing you can drink,nike tn femme pas cher, but contemplate that can not think of making method, when sleeping in the evening,goyard paris, do a strange dream, he dreamed a hefatongyan the elderly man came to him, said to him, "you with water as the source, with grain as raw material, and in grain bubble in the water of the ninth day you find three people, each take a drop of blood in which into." The old man had disappeared.
In the view of
< p > a wine name has a lot of, because can drown sorrows, can let a person forget the trouble in the heart,scarpe hogan outlet, so wine known as "Huan Bo; with a variety of cups with drinking,adidas yeezy boost 350, hence the name" wine "; because of the initial pure grain colour such as gold, in Cup Golden waves named" golden wave "and so on. The nickname different will not repeat them.
 pain a beggar dizzy raise a hue and cry for a while. Is this three drops of blood, finally made the doukan, can.
 China doukan has become synonymous with wine.
 doukan woke up and produced in accordance with the old man said. He is looking for three people in the ninth day period to the side of the road. Soon,tn requin pas cher, a scholar and a gentle, modest and courteous, Dukang hurried forward to malicious considers scholar readily promised,tn pas cher, cut broken fingers drop a drop of blood in the pail; scholar was gone, a centaur, lead is a mighty British generals, Dukang approached jamboree, said general stroking arm cuff.
 wine, in our country has a long history, our country's wine variety, since the wine has been the advent of people's favor. People in the taste of good wine at the same time, always give the wine with good name. For a long time, some literati and compiled, and widely spreads in the folk, so many men of letters are wine writing poetry, it formed the Chinese unique wine culture.
< p > support Dukang, also cut broken fingers drop a drop of blood in the bucket; when you nearly is immediately to seven) Dukang haven't found the third person, he felt a bit worried, he thought, as long as it is not everyone can do,barbour soldes, so he found the village in a non parent for no reason and silly beggars, hold him, punctured his fingers drop a drop of blood in the pail.
The people and things that are related to the wine.
< p > wine as a drink since ancient times has become people's hospitality, relatives, friends, social and other basic gift, the origin of wine should be attributed to ancient Dukang. We can see from Cao Cao's "Ballad": "why the worries, only dukang".
 September 29, 1972 at ten am, the Great Hall of the people in Beijing. In the two countries issued a joint statement of the resumption of diplomatic relations, Sino Japanese relations has opened a new page. In the afternoon, Premier Zhou Enlai accompanied by Prime Minister Tanaka to visit Shanghai. That night, Prime Minister Zhou Enlai, Prime Minister Tanaka hosted a dinner in Shanghai city. During the meeting,scarpe hogan outlet, Premier Zhou reason out of courtesy and to host Prime Minister Tanaka said: "you are a guest, you drink." Prime Minister Tanaka said: "the world of wine, and only doukan!"
 about the Dukang distillers story there is a legend.
Related Articles:

Music table

Autumn again! Jun will come! If one is not in

Ask the au

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

این صفحه در 0.116 ثانیه 27 نمایش داده شد.