انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

امروز اولین روز از ادامه عمر توست .
گذشته ، گذشته ....

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 4 قدم 2  (دفعات بازدید: 2503 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 4 قدم 2
« : 23 اوت 2012، 11:01:34 am »

4-ایا اعتقاد دارید که قدرتی مافوق قدرت شما وجود دارد؟اگر جواب مثبت است نشانه های وجود ان چیست؟
و در زندگی شما چه نقشی دارد؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 4 قدم 2
« پاسخ #1 : 26 اوت 2012، 11:05:24 am »

گرفته شدن میله به مصرف.امدن ارامش.انضبات
چهره واقعی و شناخت بیماری خود و هر چیزی که در بهبودی به من کمک کرده است
همه قدرت یک نیروی برتر است
ودر زندگی من در هر شرایطی کمک رس من است :rose:
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Microsoft big shake management sparked concern
« پاسخ #2 : 18 آوریل 2016، 04:40:21 am »

Microsoft big shake management sparked concern
< p > Tencent securities news Beijing time on June 24, evening news,golden goose, according to a well-known financial review website FOOl reports,hogan roma outlet, to September this year,scarpe hogan outlet, before Microsoft chief executive officer Steve & middot; Steve Ballmer announced the acquisition of Nokia,hogan outlet online, this is a huge deal two years time, Wushirenfei, Microsoft tube physical layer through a blood transfusion.
< p > according to reports, there is news that Microsoft founder Bill & middot; gates and Microsoft's current chief executive officer Satya & middot; Satya NADELLA) are opposed to the acquisition of the Nokia deal. Although NADELLA later changed their positions,tn pas cher, but the market is still questioned Microsoft Management of unity and exchange transfusion bring economic benefits.
< p > it is reported that Nader recently to Microsoft were a management shake up, some investors and experts may be worried about this change, but most of the market experts believes that Microsoft's management shake up will bring more benefits and development space.
 according to reports, Nadella sent employees in the mail has four left the name. The first list is responsible for new equipment unit after Stephen returned to Microsoft &middot; elop. In addition to him,stylo mont blanc pas cher, and Kirill & middot; Telford (Kirill Tatarinov),tn requin pas cher, Eric & middot; ruddell (Eric rudder) and Mark & middot Payne (Mark Penn).
 in ailuopu stepped down, he was responsible for the original department have been incorporated into a Windows and Devices Group (WDG) of the Department of. Nadella, the reason why the personnel changes are prominent, because the Microsoft management layer on the Nadella label".
 more important is that Microsoft's recent personnel changes to better respond to the first core strategy of Nadella, mobile first,scarpe hogan outlet, cloud first, the first. (Wen donburi)
Related Articls:

So far I still have Chen-pao Island

A deep, ve

Autumn whi

Holding their increasingly thin body, trying to find a moment of warmth, this time helpless like a little match girl, perhaps the more often the more the more you want to get it. At the moment, cool has to hide me sleepy frozen up, it seems that this night is a sleepless night.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Law Chapter 3_34 Ancient
« پاسخ #3 : 21 آوریل 2016، 06:13:35 pm »

By indirect legislation,hogan outlet, devoted173 himself through life to explaining and harmonising it. If the philosophy of legal history were better understood in England,air max homme pas cher, Lord Eldon's services would be less exaggerated on the one hand and better appreciated on the other than they appear to be among contemporary lawyers. Other misapprehensions too,hogan outlet online, which bear some practical fruit,air max pas cher, would perhaps be avoided. It is easily seen by English lawyers that English Equity is a system founded on moral rules but it is forgotten that; these rules are the morality of past centuries not of the present-that they have received nearly as much application as they are capable of,chaussure air jordan pas cher, and that though of course they do not differ largely from the ethical Cr Eed174 of our own day,tn requin pas cher, they are not necessarily on a level with it. The imperfect theories of the subject which are commonly adopted have generated errors of opposite sorts. many writers of treatises on equity and struck with the completeness of the system in its presesRelated Articls:

Never superstitious grandmother

The scarlet letter - Chapter 09 doctor _4

La Traviata - Chapter 05 _6

Another, hurt by a fall from his horse, endeavored to do his duty, but failed entirely, and the wrath of the ward master fell upon the nurse, who must eith Er scrub the rooms herself, or take the lecture; for the boy looked stout and well, and the master never happened to see him turn white with pain, or hear him groan in his sleep when an involuntary.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884

Hongkong retail industry is now suffering from a winter test. Hongkong SAR Government Financial Secretary Ceng Junhua also said in a few days ago, if the continued downturn in the retail industry, may have a bad impact on the Hongkong economy.
< p > is at the start of the event,goyard pas cher, the Statistics Department of the government of the Hong Kong SAR announced this year 5 month Hong Kong retail sales Provisional Statistics, 5 months total sales fell by 0.1 percent,nike tn pas cher, the digital consecutive third month fell. Although the decline compared to two months ago has improved, but since 2014 to start in the second half,hogan outlet, Hong Kong, total retail sales fell, in January this year is down 14.6%, a record since the 2003 "SARS" in a single month the largest decline.
 business is not only a pharmacy. In the past the crowded shop,hogan outlet, cosmetics shop.
< p > started from the end of June, to celebrate the 18th anniversary of Hong Kong's return to the motherland, Hong Kong District Industrial and commercial joint according to the traditional host for a period of one month "Hong Kong Shopping Festival", together with the territory of more than 3000 merchants launched a series of promotions. The shopping festival hit "hold economic and livelihood support, supporting businesses" slogan,nike tn pas cher, the scene involved in propaganda of Hong Kong District Industrial and Commercial Association Dong chenjunda said that since the end of last year, accounting for the activities, the Hong Kong retail market never recovered to the original level, the shopping festival hope to success led to Hong Kong and mainland tourists consumption and improve Hong Kong retail industry in recent months to a significant decline in the situation.
 summer pledge, downtown Hongkong store for winter
< p > according to the "China Economic Weekly" reporter, "graduation" clearance stores mostly because the business is deserted to persist. Mong Kok drugstore boss more bluntly, now the business than last year, dropped by eight or nine,tn requin pas cher, shop most drugs are at below cost to sell to stop clearance. "Now earn money even the monthly rent is not enough, not to rent due clearance, have become garbage."
< p > in recent years, with the free release, on the streets of parity shop, restaurant and slowly disappear. A large number of goldsmiths, pharmacy into the busy street. In the so-called pharmacy most Mong per 600 population, have a pharmacy. But this year, close to close the shop but more and more. In the first half of the year, only SOGO Causeway Bay around less than 100 meters distance, there have been three pharmacy closed, and some are even in the case of the unexpired lease early surrender of tenancy. Even the famous brand Zhou Dafu recently also announced a series of closed two gold shop in Tongluowan.
 July is for Hongkong retail shops,hogan outlet online, this is the season discounts, business transactions. Downtown area in Causeway Bay,hogan outlet online, Hong Kong, Tsim Sha Tsui, Mong Kok, bursts have shop out of "holding the hat (close) sell large flat" banner, the more a few shops in the iron gate lock, door hanging out of the "lease expires, graduation clearance" logo.
 retail industry in Hongkong in January this year fell by 14.6%, a record since 2003, the largest decline in the single month since the sars.
Related Articls:

June 11th stock market speculation the short-term volatility of the main stock index MERS concept st

The draft updated international players Guo Ailun Zhou Qi is amo

This versi

This micro-blog exposure, users have a message like, one netizen joked: "looks like the original, who said looks like my mother a cake is really india!" Also the netizen says: "it seems that! Laugh Minzui when the mouth and chin was simply a hair like!" More users praise the mother and daughter like Sister Flowers two.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop520
The public and the shares soaring performance persistent doubts
« پاسخ #5 : 18 مه 2016، 04:24:08 pm »

,sac goyard pas cher
< p > data show that people and shares is China's largest commodity chicks production company, and fluctuations in the prices of main products greatly last year, over the same period of goods on behalf of the chicks probably around a piece of money,hogan roma outlet, and now the price has reached 4 block 5, 5 yuan. "In the current round of stock prices rose in its performance is entirely driven by rising prices of its main products, and its sales are not much change. Pacific Securities analyst Cheng Xiaodong said that the main product prices pushed up and its costs have not been corresponding growth, resulting in a substantial increase in gross profit.
Persistent doubts
 Ni Bidong
 however,hogan outlet, the sustainability of the growth of the performance of the people and shares have also been questioned. It is understood, chicks cyclical fluctuations of price is very obvious, often affected by downstream broiler breeding demand for almost five years for a large period.
 in the current cycle fluctuations in chicks prices from 2010, the year has been going up for more than a year. This fluctuation of the stock price from the people and the situation can be seen, great wisdom shows that the people and shares from July 2, 2010 low of 11.54 yuan per share, has been rising continuously to August 25th 3> per share
The public and the shares soaring performance: persistent doubts
Marko believes that the results of the people and shares soared due to changes in the environment. "People and shares belong to large consumer industry,goyard soldes, just to catch up with the Chinese economy from the export of export-oriented to change consumer demand and listed companies in the A shares in the production of high-quality food, people and shares has a certain scarcity. In addition, this year, the price of meat CPI, also contributed to the company's stock price.
 according to the wisdom of the people and the shares of the shareholders of the data show that as of June 31, 2011, the changes in the top ten shareholders mainly from several new individual investors to enter.
 in the current round of chicken breeding stocks rose in the market,hogan outlet online, the broiler industry,scarpe golden goose, several listing Corporation have emerged in a number of different levels of stock prices rose. And to the public and the shares of the most active, just more than two months time, rose 42.7%,tn pas cher, and this time the market has shown a decline,hogan outlet online, the Shanghai Composite Index fell 3.3%.
 stock market flying
 with the rise in pork prices, pork substitute chicken prices also ushered in a new round of rising period. A-share market of broiler breeding concept stocks also followed fast, people and shares is one of the typical representative, its share price in recent two months rose against the market trend into four more.
 performance
 "this round of rising behind the driving force mainly from the hot money to promote." Shenzhen Long Yi Asset Management Limited trader said Marko.

2010 semi annual report shows that the total revenue increase of 43.46% of the total revenue of the people and shares, net profit increased by 416.71%. Revenue and profit increase behind people and shares may seriously restricted by the price changes in the broiler industry. Due to the seasonal price changes of chicks, able to support the performance continued to geometry, is worth discussing.
Related Articles:

Yutong new energy base foundation yesterday

Dongyuan e

Shanghai xinjialian - no Ji day asset restructurin

Company plans to 2015, total assets reached 100 billion yuan, sales revenue reached 200 billion yuan of above, the photovoltaic industry sales income of 1.4 billion yuan; high-end auto parts industry of 50 billion yuan; application of new complex material industry revenue 10 billion yuan. The company expects 2011 PV income 2 billion 800 million yuan, the high-end auto parts industry revenue of 2 billion 600 million yuan.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
A sad love sentence
« پاسخ #6 : 24 مه 2016، 07:23:52 am »

,hogan sito ufficiale
 in fact, high-heeled shoes will also wear the foot, but also will turn the. Sometimes, think,nike tn pas cher, beautiful high-heeled shoes not as love general, then BaiZhuanQianHui, one day,air max 90 pas cher, becoming shallow, only to find that I was hurt, nothing. While the original beauty is like the original vows of love, with the spring water flowing.
< p > the boundless huge crowd who I met you, you meet who; who missed you; who will accompany you to go for a ride, you who accompany a lifetime? Walking along the way, you will encounter a lot of people may be to accompany you to take a stand, maybe just a traveler, so life leave many comma, experience a comma,hogan outlet online, a feeling of a comma, a pay a comma, countless comma waiting, only to end the period.
 if each other earlier, may not be living with another person. Or meet again later, late to two people in their own love experience slowly learn tolerance and understanding, to treat and compromise, perhaps walk to arrive together,chaussure tn pas cher, not so easily give up, turn to self willed, let the love. Neither early nor late step by step, it is too rare fate.
 when the busy fall time is broken, I saw a sad defeat in the flowers before. Once all the final fate not exchange solemn vows and pledges. Change the downtown end are incomplete. Is who is who watch the horizon is who for whom the return, and who is who Fan Jin into flower, scattered rain? I sings in the hearts of not dare to forget, in the cycle before the last wishes, whether there is people wait for a minute, for my life expectations.
 >
 sad love sentence (a)
 I love you, in my place I take you to treasure; you love others, in others there only you when root grass. You have to pursue your love to be the grass, then I can only feel that love is not known to be very cheap, or when people are really cheap.
 some people caught is caught, missed is missed,air max 95 pas cher, can only say qingshenyuanqian. There are too many forks in the journey of life, and perhaps a lifetime. Miss the scenery along the way, miss the snow season, missing that season. The world is too far, life is too long, many Flowering Tea,hogan outlet online, also cannot resist the time flies. Memory change, who pale who wait, who have no regrets of the persistent.
 if, every butterfly is a flower of the soul, every reincarnation of the world is just to find their own soul in the depths of the grateful. Then, the afterlife, let me to find you, let my eyes, look you in joy and sorrow, in tears promised you a Tang Dynasty. Meet again, I only wish each other a smile, a sentence gently shallow long time no see, say everything, each other light sing looks for conservation.
A sad love sentence
< p > gently take a gourd quietly deep blue lake water, formation a drop of light blue tears, dropping in your shallow brow to unlock the you I complex,golden goose outlet, then we really can heart if the seal?,
Related Articles:

Romance of the Three Kingdoms

Too beautiful words, let a person in the heart is warm like spring

The reason is that the society made man. The feudal era is the era of feudal stubborn, landlord rule the roost, warlordism, Weizhuang is feudal poison village, ah q is a coward, he received the despotic landlord oppression, ah q's "false foreign devil" and "men and women protection" thought is the vast of Ah Q is not unique.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 239
    • klm412
Wuhan for 57 companies to stop using gas to ensure
« پاسخ #7 : 12 ژوئن 2016، 04:18:40 am »

Wuhan for 57 companies to stop using gas to ensure that residents living with gas
,hogan outlet
< p > of report from our correspondent (reporter Gong Ping) the air temperature pelter, triggering natural gas shortage, while sounding the natural gas City Red Alert yesterday, news came from the Wuhan natural gas company,hogan outlet, the company launched an emergency plan, had stopped for gas 57 enterprises, to spare no effort to ensure that the residents to use gas.
 due to the pressure drop of the pipe network,scarpe hogan outlet, the production of CNG car gas in our city is affected. Kingdream natural gas company is the city's largest natural gas supplier, yesterday, the company's marketing department responsible for Mr troops worried and said,golden goose saldi, "because the pipe pressure drop,scarpe hogan outlet, production capacity is limited, company a total of nine stations, has closed five seat,hogan rebel outlet, when the recovery is not to say. Mr. Ma said that the company is Wuhan bus main gas suppliers,nike tn pas cher, it is open four station to meet the main bus, taxi drivers difficult to row to. According to preliminary statistics, the city currently has 27 filling stations, affected by the tight supply of natural gas, nearly half have been closed. Taxi driver Lee waiting for a filling,scarpe hogan outlet, yesterday was forced to change to burn oil, coincides with the price of oil up just, the average daily to cut more than 50 yuan fuel costs.
< p > it is understood, in view of the current supply tensions, Wuhan natural gas company to ensure that residents living with gas, had stopped for the master, including 57 enterprises supply of natural gas. As to when the gas shortage is eliminated, it is necessary to look at the upstream supply situation.
Related Articles:

Hangzhou,

Guangdong

Beijing su

Zhang Guangning said, did not mention the index is too high, it is considered through the Asian Games to promote green growth, in order to change the mode of economic development, optimize the layout of the industrial structure. Slow down the pursuit of pure economic indicators in blue, and lay the foundation for the long-term development of Guangzhou.
خارج شده است

این صفحه در 0.163 ثانیه 27 نمایش داده شد.