انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هر قدر نمایشات و تظاهرات بیرونی بیشتر باشد ، فقر درونی بیشتر است .
کریشنا مورتی .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 2 قدم 2  (دفعات بازدید: 2911 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 2 قدم 2
« : 23 اوت 2012، 10:50:33 am »

2- ایا اعتقاد مذهبی دارید یا خیر؟توضیح دهید.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 2 قدم 2
« پاسخ #1 : 25 اوت 2012، 10:47:19 am »

من اعتقاد دارم که مسلمان هستم و شیعه
واز بچگی این دین را پذیرفتم ولی
به واسطه خلع بیماری حتی از طرف خانواده چیزهایی که دیدم
مثل قسم دروغ و...........
ومن با تکرار اشتباه انها کمکم از دین خود فاصله گرفتم به همین علت دنبال این دین هم نرفتم :rose:
خارج شده است

padidah

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3
پاسخ : سوال 2 قدم 2
« پاسخ #2 : 17 اوت 2014، 03:31:22 pm »

بله من از بچگی وتا قبل از اعتیادم اعتقاد به اسلام و شیعه داشتم واین را پذیرفته بودم ولی با شروع  شدن بیپاری در من و افکار اشتباهی که داشتم دیدن او  اشتباهات مذهبی دیگران کم کم اعتقاد مذهبی من هم کم شد و به هیچ دینی اعتقاد نداشتم
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Happiness and related
« پاسخ #3 : 14 آوریل 2016، 08:23:41 am »

Time: 15:14 2014-08-10 source: network editor: network reprint Click: Second
< p > ask for nothing in return, sincerely do a thing is such a power to enrich the people,scarpe hogan outlet, confident and relaxed, and in more time, but Jin Jin meter compared to fame and fortune favors, secular various handouts, not afraid of not doing a good job, didn't get what you want, that is, the virtual love false meaning did best, the heart is still not satisfied with the feeling.
 after all, the kind of life away from me, and in life's journey away. I think so many choices in life and the fate of variables, some things once released, may is a lifetime of give up and abandon. No one can stop running on the road of life pace, back to the past and lingering aftertaste. A fragment, a fragment,golden goose saldi, always like a story that is not associated with a section of life.
 but the time is gone forever. I see in the end of life, so that my heart is rarely as cheerful as a lark. This is an exception. When I look back, only to find out the meaning and value of it, to my life is a kind of hint.
 in particular, the encounter of a particularly simple customer. Because inadvertently help, she to leave the place, back to not in office I leave a gift, and left a note "XXX thank you." Small note, simple, but full of a heartfelt sincerity, and gifts compared,goyard prix, but I prefer this note. Because it brings me not only a thank you, a respect, but also a recognition of their work and a trust. That piece of paper, I caught in the work of the notebook for a long time, has not been willing to throw away. Because I wanted to use it to motivate yourself, remind ourselves, when want to perfunctory, chilled treat others will remind yourself and your attitude on behalf of your quality,converse femme pas cher, your actions on behalf of your life. What kind of effort you give,hogan outlet online, you will be rewarded. There is no such thing as no reason or no reason for no reason at all. Some things, from the moment you face,air max pas cher, have set for you.
 one day is like this in the past. I am drowning in the sea of words,sac goyard pas cher, in addition to writing, thinking and writing, and occasionally take a photo, it seems that there is no better choice. Lunch up, go to the unit on the road, suddenly feel as if there is too long and people do not have to deal with. As if a lot of things already do not know how to do.
 have to say, I miss the day when dealing with many people. All kinds of people, all kinds of trouble, heart but often have a sense of satisfaction and accomplishment. Every time for others to solve a,chaussure tn pas cher, to help others do something, there will be a very happy feeling. Of course, there will be savage and absurd person with unreasonable demands. But most people, I think they are worthy of respect and love. From their contact with them, to understand their thoughts, to observe what they have done. Also helps oneself to understand life.
 days boring? Is it true?
Related Articles:

A lifetime

My city, my love pen

Skills Com

I know, I might have to stay here for a while until I get a job. When the heroic utterance attitude away from home, I know, you can never go back. Guanqiang made a bed on the floor, separated by a curtain, there is another interpretation of men and women. When he did this, he said, "I really appreciate it.". Downstairs, is still 108 steps, I can easily ignore the past, and the strong but can identify how many steps.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
s..e..x with inferior condom pregnant how to do
« پاسخ #4 : 17 آوریل 2016، 06:48:30 am »

s..e..x with inferior condom pregnant how to do
< p > net friend letter: < br / > and married her husband has for two years,christian louboutin pas cher, the two of us are 20 years old, therefore will inevitably weekly passion it.
  later took the two box set all away. This is not annoying, did not expect the second months after that time, I actually broke the classics, intuition told me that I might be pregnant. To buy a pregnancy test paper,hogan outlet, it is caught. Because we just work stability, but also not with a certain savings, he did not intend to have children, so I and my husband. He accused me of not careful when in love. I thought he was going to be a mother's psychological extremely disturbing now.

moon reply: < br / > in fact, the contradiction between you is very simple, you are because they do not care to pregnant, and do not want to to have children before trouble out awkward. < br / > first, as a just married couples with near,mont blanc plume pas cher, intercourse frequency is high is excusable, but this pernicious things or to hold a degree, the degree is under the premise does not affect the work and Study on the second day. Also,nike air max pas cher, love using condoms, it has done very well, not only can prevent limb infection, lest hurt the body and take medicine. However, in the choice of your husband is obviously wrong.

Second, whether or not the child must consider multiple factors. If you have even more energy and time, then, do not rush to the child to do,bottes ugg france, after all, he is still young, but also the crystallization of your love. But. If the reality does not allow you to have a child,sac goyard pas cher, then you have to be willing to give up the. After all, if the child is born, to give children a happy family and a stable life, so that not only to the child's not responsible,tn homme pas cher, but also to the family and marriage is not responsible for. < br / > the third, between husband and wife tend to some trivial little things because of a dispute, in case of a dispute, both sides might have a compromise, standing on the position of the other side of empathy. Marriage is not a easy thing to have the opportunity to go,hogan outlet online, why bother. Marriage, the husband and wife to try to maintain a common ideal and love, so that each other's sense of responsibility will be more intense, only for the family's happiness and happiness.

Related Articles:

On the bea

My dad was actually bestie un

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 257
    • abc094
Feeling after examination
« پاسخ #5 : 22 آوریل 2016، 11:35:20 pm »

< p > back home,mont blanc pas cher, I became than usual clever, obedient, careful to take the test for Dad, this is simply the sun came out from the west, not only his father did not blame me, but a susceptance heart explain every title in the error. This is my heart relieved many, my heart feel very guilty, feel sorry for hard mom and dad.
/&gt,hogan outlet online;
 <
< p > henceforth, I must correct learning attitude,air max tn pas cher, and earnestly fulfill the teacher assigned homework, not subject to not let it in the past,scarpe hogan outlet, to ask the teacher,hogan outlet, until understand so far,tn pas cher, and I am determined to result to make up, to excellent results to return hard mom and Dad, let mom and dad proud of me.
Feeling after examination
 mom and Dad, you look at her daughter's action bar!
 examination papers sent down, language; 82. 5 and mathematics; 82 points and English. 86 points, I saw test scores, the mood is very heavy,hogan outlet online, because my father again punished me, I have scared,nike tn pas cher, mind constantly imagine unhappy with her father's face and question words.
Related Articls:

Hee hee

Hometown c

The brain

Across the country, day care providers resisted the temptation to hug or touch children contact almost all child experts say children need out of a fear that their actions might be interpreted as signs of abuse. Many day care centers were forced to close their doors after insurance companies, fearing molestation lawsuits71, dramatically raised liability insurance rates.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Zhang Zhaoyang Sohu cut the basic end of the 2000 cuts
« پاسخ #6 : 30 مه 2016، 01:29:31 pm »

Sohu's share price has been in the doldrums, the current market value of less than $2 billion. Zhang Zhaoyang said, from a financial point of view, the Sohu business line is very large, each business line can not be the first to do the industry, a lot of business line can be a synergistic effect is to be the next focus of attention. For such a situation,hogan outlet, the only way to do is to increase the size of each business line revenue.
< p > earnings display, Sohu in the fourth quarter of total revenues of $477 million, an increase of 24%; the fourth quarter net loss attributable to Sohu 2000 million dollars, according to U. S. GAAP calculation (non GAAP), the fourth quarter net loss attributable to Sohu 14 million dollars. Net profit for the same period last year was $2 million.
< p > Sohu has just released 2014 fourth quarter earnings announcement the for each business line search, video,zapatillas new balance baratas, portals, games and other receivables, the transparency of earnings, Zhang pointed out that the past investors on Sohu's big misunderstanding reason is each business line opaque, hope to open the black box, to each business line and colleagues compared, for investors to see the level in the industry.
 when will be able to go on a profit? Zhang Zhaoyang said that the reduction of the loss of the Sohu,golden goose sneakers, is related to the goal of giving up the platform to swim. But Sogou is currently the task is not profitable,chaussure tn pas cher, but the increase in revenue, Sogou revenue for the Sohu group is no help. Reform of the portal and has only just begun, asked Sohu when can profit,tn homme pas cher, equal to ask Tudou,zapatillas new balance outlet, Youku iqiyi when can profit.
Zhang Zhaoyang: Sohu cut the basic end of the 2000 cuts
< p > [techweb reported] news on February 10, in Sohu in the 4th quarter earnings analysis, Sohu chairman of the board and CEO Charles Zhang, revealed that the Sohu group layoffs basically ended. Compared to the personnel peak in August and September,nike tn femme pas cher, at present has been reduced by 2000 people, accounted for 13% of the total number, which swim reduced 1000 people.
 Zhang Zhaoyang said that a company's competitiveness is its gene, in the past a long time, the Sohu has gone through a lot of detours,sca goyard pas cher, the next will optimize the gene, so that the Sohu is more fighting. (Ming Yu)
< p > Charles Zhang said that Sohu last year are at a loss, and video services to burn bad a great relationship, in the first quarter of this year due to the video content costs larger, and in the advertisement the off-season may losses may expand the number.
Related Articls:

South Publishing & media IPO in the first instance to be landing SSE

News Noah 2011 net loss of News Noah 2011 net loss of $3 million 900 thousand million 900 thousand

Happy to b

According to his introduction, Mcglaughlin to clothing as the main commodity, 80% of revenue from online sales, and another 20% from the line under the store. Expansion of the line under the store led to a decline in gross profit Mcglaughlin, while relying entirely on online sales Dangdang does not exist this problem.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
2015 new year report on the work of Journalists
« پاسخ #7 : 30 مه 2016، 01:55:08 pm »

in mid November last year, I also interviewed a place in the town of Changping abandoned event. A newly born baby girl from the 13 day, because the body deformity was brutally abandoned parents. After that night I received good reports, borrow a friend's car together first abandoned sent to Changping hospital, of course,occhiali ray ban outlet, the hospital to do not belong to them, when the time comes out of the question is not a good deal on the grounds, let us give the police, but it was a child the situation has been very critical, if not timely treatment and care, may at any time of danger, I passed the hospital to do the work, they finally agreed to first help heal. The baby placed temporarily in Changping hospital, my friend and I accompany picked up the abandoned well intentioned people rushed to the Changping police station for help. The understanding of the situation that will take good care of the baby to the hospital, completing relevant procedures after sending to the orphanage. Later, the news came back after editions,air max 95 pas cher, although busy until the middle of the night is very hard, but they think or do the things worth.
< p > in the past: efforts to implement a deep social responsibility recall of the news reports they have done in the past year, weight, can weigh on the table is not much. However, trivial or to pay attention to people's livelihood and the sufferings of the masses, always keep in mind that a news shouldering social responsibilities, which is the newspaper's leadership has been teaching and our newspaper has always advocated the newspaper purposes. Remember in early December last year, I received a Baoliao said, Dongguan east railway station is a Hunan guy paid Guanghu doubt be cheated to the drudgery of the field of black brick, also beaten the money home. I arrived at the scene through the multi inquire,scarpe golden goose, understand the situation, finally found the guy to find the guy's home phone and his brother's phone, and finally learned that the truth of the matter is not the material that people say. Young man is because the brain some slow reaction, care not only to their relatives, but repeated family abuse and assault, then actually be parents to Dongguan east railway station abandoned and no longer cared. The same day,golden goose outlet, I contacted his brother,charm pandora outlet, working in Shenzhen, to do his ideological work, saying that he came to pick up his brother back, but it has not come yet. Waiting for the family to meet him, I through multi contact,pandora outlet online, Huangjiang a well intentioned people informed of the situation and help shelter him, Guanchiguanzhu for the purchase of clothing. After my repeated persuasion, the family finally took over the past. All the draft although not reported, but also reflect our media workers for a sense of social responsibility.
2015 years old year for journalists to report
< p > another is I from XX in half a year to XX in October has been of concern to bridge the new Wando half years old children suffering from heart disease needs a huge surgery and no money to cure the news. The matter after the first newspaper reports, he unit leaders and colleagues and the community well intentioned people have generously, Qiaotou town also on behalf of the government issued a fund-raising initiative,air max pas cher, called on all sectors of the community is to offer the compassion,golden goose saldi, and achieved good social effects. Later, other media have also done to follow up.
2015 new year report on the work of Journalists
Related Articles:

2015 e-com

In March 2015 the latest military applications _0

Summary of

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

این صفحه در 0.117 ثانیه 27 نمایش داده شد.