انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خنده بزرگترین اسلحه در جنگ با زندگی است . همیشه مسلح باشید .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 23 قدم 1  (دفعات بازدید: 2267 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 23 قدم 1
« : 08 اوت 2012، 08:55:33 pm »

23- توضیح دهید که اختیار چه چیزیهایی در زندگی از دستتان خارج شده بود؟
مکان و محیط زیست.خانه و خانواده.کار و حرفه.پول.رابطه اجتماعی و جنسی.احساسات و عواطف.افکار و معنویات :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال 23 قدم 1
« پاسخ #1 : 09 اوت 2012، 03:53:45 pm »

اختیار حق انتخاب وتصمیم گیری در تمام امور و از دست داده بودم  نمیدوستم کی هستم
چه کاری درسته .مواد همه چیز منو از من گرفت
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 23 قدم 1
« پاسخ #2 : 11 اوت 2012، 10:26:08 am »

من در هر مکانی که قرار میگرفتم اول به فکر مصرف کردن در ان جا به ذهنم میرسید
و اگر جایی برای مصرف نداشت اصلا تمیرفتم و اگر جایی میرفتم حریم امنی برای مصرف درست
میکردم که باعث خساراتی به دیگران میشد واختیار کارهای اقلانی هم از دستم خارج میشد
مکان و یا زمانش هم برای من هیچ فرقی نمیکرد :rose:
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
30 years can not go beyond the eye care miracle -
« پاسخ #3 : 06 مه 2016، 12:03:35 pm »

Hey star ingredient Morocco nuts magic ARGAN contains rich unsaturated fatty acid,nike tn requin soldes, efficient plant squalene,air max pas cher, pure vitamin E and provitamin A, nourishing and direct muscle bottom of intensive repair, one by one to activate eye cell metabolism and self repair ability, giving skin glowing with health. Its excellent antioxidant effect is more effective protection of the stratum corneum from free radical damage, comprehensive prevention and repair of skin aging.
/>
< p > a Eve & middot; Li snow gold pure nutrition anti wrinkle eye cream, Zhen selection of 30 kinds of rare plant essence oil, condensation creation formula for 30 years in a bottle! The star ingredient Morocco nuts magic ARGAN essence oil contains powerful moisturizing and repairing energy, bring to attain the luxurious repair for the delicate eyes. Excellent prevention and improvement of fine lines and wrinkles, improve skin elasticity,scarpe hogan outlet, coruscate tender and smooth clear eyes look.
 skin miracle:
< p > contains rich in unsaturated fatty acids, promote healthy cells metabolism process, robust cell structure, improve the skin to resist environmental damage and anti pressure ability, effective prevention acne, sensitive skin problems.
- jojoba oil,hogan scarpe outlet, olive oil, Camellia
- coconut, hazelnut, pistachio, avocado oil,
 sooner or later used to clean the eyes.
- sun flower, camellia, grape seed, primrose
< p > contains rich plant squalene, skin sebum to repair damage, promote the formation of sebum film, build the skin barrier of self-protection, to enhance the skin, deep muscle at the end of nourish, and lock water moisturizing, skin soft, tender and bright embellish burnish reproduction;,
 plant mystery: [30 precious natural anti-aging plant essence oil, cohesion and strong repair energy:] ==> fully resist the skin aging, and the depth of the supplementary water nutrition, significantly enhance the organizational function
 especially for delicate eye week skin design, texture, fresh and comfortable. It contains 30 kinds of precious plant essence oil, eye week skin supplement strengthening energy relieve wrinkles around the eyes, remove fine lines, also firm eye skin,scarpe hogan outlet, and make eyes restore youthful luster.

today, the

Shao Ning

The United States continues t

Morning of the trial was only carried out for half an hour.  the plaintiff argues that the bona fide sale stock behavior, and Huang Guangyu, cuckoo, who buy stock is the same time reverse trading, insider trading behavior in the loss and Huang Guangyu, cuckoo exist causal relationship.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388
AOL third quarter net profit of $2 million fell 90%
« پاسخ #4 : 26 مه 2016، 02:58:32 pm »

,hogan roma outlet
 Phoenix Technology News Beijing time on November 5th, according to Techcrunch website reported, AOL today released third quarter earnings. According to the results,golden goose outlet, AOL third quarter revenue of $, an increase of 6% over the same period last year,air max pas cher, more than analysts forecast, mainly by the advertising business revenue driven. However,montre guess pas cher, due to the huge cost of its Patch website, AOL third quarter net profit of $2 million,hogan outlet, down 20 million 800 thousand from last year's $90%.
AOL third quarter net profit of $2 million fell 90%
 subscription and dial-up business (Group Membership) revenue of $(down 7% last year), depreciation and amortization of pre operating income (OIBDA) $- $, down 4% from last year.
 the following third quarter results for the AOL quarter:
AOL network (Networks) in the quarter revenue of $, an increase of 19% over the same period last year,scarpe hogan outlet, the largest increase in the sector business. Third party network operating revenue increased by 32%, Adapt.tv revenue of $17 million 600 thousand. (compiler / Kwong)
 brand group (Group Brand) in the quarter revenue of $9%, an increase of second year on year in the quarter. Operating income before depreciation and amortization of $10 million 900 thousand, an operating loss of $9 million 600 thousand last year. In which the display business revenue growth of 11%, the search business revenue growth of 6%. Brand group mainly includes TC,golden goose outlet, Engadget, "Huffington post" and AOL.com website.
AOL chief executive Armstrong Tim (Armstrong Tim) said that the net profit is mainly affected by the negative impact of the huge cost of Patch business assets restructuring. Although Patch failed to achieve the desired goal of AOL, while the recent Patch has nearly 40% layoffs,occhiali ray ban wayfarer outlet, about 400 sites affected, but AOL and its CEO Armstrong has not yet abandoned the business.
Related Articls:

40 million Internet users password leaked

IPhone shared notebook network access details

In June, the average universi

Whether the legitimacy of their rights, to explain the lack of relief system is necessary, so that the depth is inescapably involved. Whether it is the lifting of the heart of the tangle, or the reality of the interests of the problem, its expression should not be ignored, and its legitimate rights should be respected.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Insiders said the flight queue only individual flight - - the main cause of the
« پاسخ #5 : 08 ژوئن 2016، 10:05:59 pm »

flight delays, next to pick up the phone to pick up the identity of a person, asked to allow the flight to take off quickly,scarpe hogan outlet, really soon take off." Recently,nike tn pas cher, the news on micro-blog crazy pass. Then someone on the micro-blog said, had to listen to a captain said, as long as the understanding of the air traffic control, and air traffic control can not be delayed".
 flight delays due to the airspace is the main reason for
< p > a personage inside course of study in the morning when accepting a reporter to interview,saldi golden goose, said that in addition to the weather and other force majeure factors, the civil aviation can use airspace resources shortage, too many restraints, is one of the main reason for flight delays caused by.
< p > but also some netizens have questioned: "day thousands of flights delay. I wonder if you are going to where to find thousands of jump the queue flight?"
 "air traffic control must be strictly by the book, otherwise messed up." Air traffic controllers "North" told reporters that airport "priority release" does exist, "ranked first overall bit is' patients' and 'medical need to transport the organ'. The two cases anyway priority release."
 network rumors
 "no wonder the flight has been delayed, old people can not jump the queue, error!" After the news came out, many users expressed anger.

industry analysis
 to call a plane can fly ahead?
< p > reporter interview airlines and air traffic control staff learned that, despite the existence of "priority release", but this is only an individual phenomenon, flight delays more still come from in the civil aviation airspace is insufficient.

has priority release but not much
 reporter learned that, in order to cope with the flight
 in addition, the small north, said the state's official flight is also within the scope of priority. "Such as the plane carrying the national leaders of the aircraft,cheap mac makeup outlet, you can also give priority to release. But this needs to be approved by the state,golden goose outlet, the air traffic control bureau has no right to decide."
Reporter interrupted

Insiders said the flight is the main cause of the delay in the individual
 industry limited airspace flight | airspace
< p > recently,zapatillas air max outlet, a flight why delay: part contains powerful flight in jump "microblogging,sac guess pas cher, causing people for the" privilege "of the aircraft's hot debate, let us have a new round of questioning of domestic flight punctuality rate and the reasons for the delays.
< p > air pilots when accepting a reporter to interview also said that in accordance with American Airlines website data FlightStats statistics, the capital airport punctuality rate is only 18.3%, "capital airport every day there are about 1600 sorties aircraft taking off and landing, according to the calculation, which has 1300 aircraft will be delayed, where there are so many officials to fly ah?"
< p > according to the pilot said, even if there are special reasons was to jump the queue,hogan outlet, can wait a interval and an interval but 3 - 5 minutes.
Related Articls:

Beijing 126 municipal project

Hebei Sanh

All regions, departments and units should draw profound lessons, conscientiously carry out all sectors, particularly in the fire, coal, civil explosive, non coal mines, transportation, dangerous chemicals and other safety inspection, the hazard remediation is not in place to suspend rectification until the closure bans.
خارج شده است

این صفحه در 0.064 ثانیه 27 نمایش داده شد.