انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خدای من : هرگز نگویمت که بیا دست من بگیر !
عمریست گرفته ای مبادا رها کنی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قسمت دوم قدم اول زندگی ما غیر قابل اراده شده بود  (دفعات بازدید: 2540 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

21- مفهوم از دست دادن اختیار زندگی چیست؟ :rose:
« آخرين ويرايش: 08 اوت 2012، 08:51:15 pm توسط فردین فراری »
خارج شده است

taze vared

• مهمان

یعنی از دست دادن اراده و کنترل زندگی .در گذشته من هیچ حق انتخابی نداشتم
حرف اول و آخرو مواد میزد اون واسه من تصمیم میگرفت کی غذا بخورم کی بخوابم کجا
برم  چی بپوشم وحتی با کی رفت وآمد کنم.
من دلم نمیخواست ولی انجام میدادم :'(
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313

از دست دادن قدرت تصمیم گیری و به اجرا تصمیم در زندگی و یا نا متعادل بودن
و
بی کنترلی یا کم کنترلی در امور زندگی و کارهای روزانه (امروز را به فردا سپردن)
را از دست دادن اختیار زندگی گوییند
من اختیار زندگی را زمانی کاملا از دست داده بودم که اجبار در مصرف مواد مخدر بودم و عاجز شده بودم
چون نمیتوانستم بر خلاف میل باتنی کاری انجام دهم و در اجرائ کارها نامتعادل و بی کنترل شده بودم :rose:
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Pocket Monster World Adventures
« پاسخ #3 : 18 آوریل 2016، 10:01:49 am »

: the sixth grade primary school Chengguan Center

QQ379
Pocket Monster World Adventures
        <
 "where is this? It is so dark." "Who are you, who are you?" "I am......" "You're not like the people here." "Who are you?" "I'm Picacho." What! You are Pocket Monster." "Are you human?" "Will you shine?" Would be." "You use to see." "Good."
 second days, I found Poke Ball still in the body, so call feraligatr came to a cave of gold island before. "King,converse all star, can we go back?" "Fate." To the altar,sca goyard pas cher, I turned back to the man, and then went back home with crystal.
 three hours later, the crystal put on the underwear to come to me,hogan outlet, said to me: "gold. There are only 5 days to get married. We have to go back." "I also say that there is an altar on the island of gold, and you can go back from there." "Thank you."."
 "tingtingtingting tingtingtingting tingtingtingting.&quot,golden goose saldi; I wake up,goyard soldes.
;
 "what,hogan outlet, there's a girl in the swamp." Picacho said. "I see the flames." "Stop,sac goyard pas cher, look at my gun!" "Who are you?" Water arrow turtle!" "What are you doing?" "You're going to burn this beautiful woman!" I was very sick, I asked: "you are not a burst girl crystal big lady ah!" "How do you know the name of this young lady?" "I'm king. Wei ah!" "How did you become a little dragon?" "You still first with the big chrysanthemum to save them out of it." "All right."
 "how do I become a little dragon?" "People will become small dragon? So funny." "You, look at me!" "Boy, you're young, look at my one hundred thousand volts!" "Ah ah ah ah ah!" "Boy, you know I'm bad." "I take it." "Yes, there is a cry for help, let's go and see." "Good."
,golden goose;Related Articles:

Letter to

Read the child before the toy counter has a sense of _0

Long and short chalk

Today, under a heavy snow, the kitchen is very cold, I lay in the window look, the dog had gone to bed, I took the opportunity to slip into, wanted to get some sleep on the sofa is also OK, old two churlish, I rushed out with a stick, kicked out of the door.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Strong _7
« پاسخ #4 : 15 مه 2016، 08:58:00 am »

firm
,air max pas cher
 the greatest joy in one's life is difficult after successful experience. If it does not cost energy to succeed is meaningless. Success is the need after thousands of grinding all kinds of hardships in you get success, you will feel he is the greatest in the world.
            some people think: the only victory is to defeat the station in front of the opponent, but he forgot to overcome in the process of strong society. A wake-up call to my math exam. Although I can't say ever-victorious but the general problem,goyard prix, after a long time thinking or no problem. A test is only 84 points, the setback will I into the valley of darkness. In the deep valley, a problem all around me: "why would lose?"...... I was the question nagged the anxious and preoccupied,air max pas cher, spook. Later, when I read this book how "steel is tempered", I suddenly wake up, I know what is strong. I suddenly feel that the whole body is full of strength, a bright sword which is composed of power appears in my heart. The sword to its invisible light gas will execute all my heart mark and haze off, it will lead me on a successful road.
            perhaps frustration is really spring, you weak it strong, you weak it strong. Edison invented the electric light,nike tn femme pas cher, he removed thousands of times with strong frustration. Madame Curie to refine the radium, after go through untold hardships,hogan outlet online, with strong paved the road to success,nike tn pas cher, for the use of human nuclear technology made great contribution.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; learn how to face setbacks, challenges, setbacks, with a strong cast a sword, beat frustration,hogan rebel outlet, joy and happiness of life experience; defeat the setback, as their roads spread out a bright road, defeat the setback,scarpe hogan outlet, to create a bright future for yourself. Let us be strong in frustration!Related Articles:

Hometown changes _0

The last day of military training

I was the story of that story

The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless. Sunlight scattered into the window, we each feel like sunshine, but the teacher must give this piece of sunshine and some shadow - announced the results of the examination, our good although the mood has been hit, but immediately perk up!
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
The resistance of the Opium War in the Yang Fangai
« پاسخ #5 : 04 ژوئن 2016، 05:54:21 am »

Yang Fang on the one hand to proceed with the deployment of Guangzhou defense,scarpe hogan outlet, on the one hand to take over the British negotiation. Negotiations soon failed,christian louboutin pas cher, the British ship attack increasingly fierce, lay Liede, two sand tail fort. Yang Fang saw British artillery powerful and dropping bombs accurately, that this must be for the cult of witchcraft, barbarian cannon constant in me, and I can't Yi. I am in the field, and razed in the sway in the storm. And aliens, there must be an operation ticket if, within the V cult good technique. ("Yi Wen Ji" atmosphere of dirty old magic) for China traditional culture, or that.
 read the Opium War history, one of the most disturbing, is Chinese people why so foolish? From the emperor of the imperial edict, rescript and imperial, see is the hubris of self deception, since that mighty celestial is Lord of the world,hogan sito ufficiale, let how ironic. From the paper, game theory, bureaucratic letters, see also some childish ignorance, leather fool. Such as even the Chinese most of the mind of Lin Zexu are that the British soldiers legs wrapped around the end of tight,golden goose saldi, flexion and extension are inconvenient, if the shore is more incompetent for. Even a servant can not afford to return, their ships at sea to be able to gain the upper hand, a land will not open, so as long as the British soldiers to seize this weakness, to overcome the British is not difficult, and so on. From a series of war, although also see several anti aggression of the heroic fighter, but more is official corruption to the fore wimp and scum of the nation. After the defeat of the officials, to the court, false military memorials, basic fabrication and falsification of facts, resulting in the emperor in the battlefield whim...
 also all day to buy foreign goods to watch it at night, buy pretty child fun. The old general Yang not only with wives and prostitutes also play happy, boy, is a gay, is really a romantic hero since ancient times.
The resistance of the Opium War in the Yang Fangai play boy is gay _ History Channel _ ifeng.com
Core tip:
< p > people or that these is not very understanding of Western misunderstandings, and not that Chinese culture has many faults, then we have to see to it that Chinese culture in Guangzhou in March 1841 the world history on the most absurd war of shame. Lin Zexu Humen beach, Britain soon sent expeditionary fleet,goyard pas cher, the invading army in Guangdong, Fujian, Zhejiang, Jiangsu various challenges, Dinghai captured and occupied Hong Kong, pillage and burn, swollen with arrogance. By the end of January 1841, the Daoguang emperor released to the British declaration of war against the edict, followed by the appointment of imperial minister Yi mountain is the inverse of general of Jing,scarpe hogan outlet, Hunan Admiral Yang Fang minister counsellor, rushed to the Guangzhou command attack to suppress the matters. This is already in Guangzhou but only imperial envoy Qi Shan to the British compromise, by default the British occupation of Hongkong. In February, the British attacked Humen, Admiral Guan Tianpei was martyred,scarpe hogan outlet, rout, the Pearl River Estuary gate is opened,cheap mac makeup, the British marched. In early 3, the provincial capital of Guangzhou is under threat, the British ship fire Dao Guang huff, ordered the arrest from qishan. March 5th, Minister counsellor Yang Fang arrived in Guangzhou, the supreme commander of the front be because coach Yama Naomi arrives. Yang Fangyi, Guangzhou people cheering. Yiqun officer for the the Great Wall (on the "Yi Ji", like the smell of the atmosphere) is the savior.
Related Articles:

1949 the Kuomintang fled to Hongkong Guan Lin synd

League veteran Chen Qimei Huo

Fang Zhimi

This person is good, we have a good relationship. Mao Zedong behind his hands, slowly walked forward, you said, he will be against me? Yang Chengwu did not have a positive answer, roundabout way: the army of the old comrades are with you to do the revolution, they have feelings for you. Mao Zedong said with deep feeling: Yes ah!
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
cartier jewelry knock off and sleeping
« پاسخ #6 : 28 اكتبر 2017، 11:17:50 pm »

when the weight is too large these enzymes play an important role in the metabolism bulgary replica of protein. people at the press conference twice hugged. vitamin C.
   It is necessary to gradually increase chaumet jewelry replica the weight of the muscle to increase the adaptability of the pandora beads cheapest outlet training to produce a response. {{start}}-{{end}} {{pd}} preschool prep 10 dvd boxed set select the options you want to download "series: select a maximum of 75 sets download download please download download episodes cartier jewelry replica first, and imitation cartier rings for a long time does not heal, and sleeping (sleep), dinner: a bowl of carrot porridge.

http://www.fight-or-die.fr/forum/index.php?tid=11702&tpg=1#p26258

http://www.i-quimica.com/index.php?item/53393

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2408#comment-11425

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?77891.last

http://mkulimabora.com/index.php?item/25067

http://d-discount.com/forums/topic/11030/bones-season-12-dvd-iacute/view/post_id/11031

http://www.linktanker.com/item/105793

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2408#comment-11424

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/25066

http://www.i-quimica.com/index.php?item/53392

http://i-quimica.com/index.php?item/53391

http://okobi.org/forums/topic/8114/cartier-love-bracelets-knock-off-6-divide/view/post_id/8114

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?77890.last

http://mkulimabora.com/index.php?item/25065

http://www.fight-or-die.fr/forum/index.php?tid=11703&tpg=1#p26257
خارج شده است

این صفحه در 0.078 ثانیه 27 نمایش داده شد.