انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

جز خدا کیست که در سایه لطفش بخزیم
رحمت اوست که هر لحظه پناه من و توست

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 20 قدم 1  (دفعات بازدید: 2562 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 20 قدم 1
« : 04 اوت 2012، 08:21:37 pm »

20-ایا شما در مقابل اعتیاد عاجز بودید یا هستید؟توضیح دهید :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
سوال 20 قدم 1
« پاسخ #1 : 08 اوت 2012، 08:42:56 pm »

20-ایا شما در مقابل اعتیاد عاجز بودید؟ یا هستید؟ توضیح دهید :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : سوال 20 قدم 1
« پاسخ #2 : 08 اوت 2012، 08:49:02 pm »

O:-)
بیماری اعتیاد یعنی:
کمبود قدرت .ناهنجاریهای اجتمایی.فرار از مسولیت.مصرف هر گونه ماده مخدر که ایجاد اختلال در زندگی
خود و دیگران میکند
نداشتن کنترل بر روی افکار گفتار احساسات و رفتار.و نداشتن کنترول روی معنویات و روحانیتها است
 :pray:دعا میکنم برای روح بیمارمون
من در گذشته عاجز بودم چون زندگیم غیر قابل کنترل شده بود و دتحت نظر مواد مخدر بود
عاجز هستم چون در حال بهبودی هستم
و
عاجز خواهم بود چون بیماری پیش رونده کشنده ولاعلاجی به ناماعتیاد دارم :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال 20 قدم 1
« پاسخ #3 : 09 اوت 2012، 03:27:50 pm »

من نسبت به بیماری اعتیاد عاجز بودم    "هستم      و       خواهم بود.
عاجزم  چون تو شرایط تحت تاثیر قرار میگیرم.من احساساتی و فراموش کارم.
بیماری من با آگاهی من رشد میکنه هرچقدر دانش من بیشتر بشه  بیماری من قدرتمند تر میشه
چون زور بیماری اعتیاد زیاده.پس تا همیشه باید یادم باش که من عاجزم .
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Presided over the meeting examples
« پاسخ #4 : 28 آوریل 2016، 12:11:04 am »

Grace: As you know,hogan sito ufficiale, we've asked a legal expert to come today. He isn't here yet, so I think we should get the show started with the second issue, how to sell in that market.
Sam: thanks grace. Well,golden goose scarpe donna, let me bring your attention to what I see as the main issues. First are the laws in central and South America. Will they make it hard for us to do business there? The second is how to sell in that market. Should we try to sell by ourselves? Or should we get people there to sell for us? Yes,goyard pas cher, grace? < br / > thanks grace. I think the main problem is: one is the South American law, whether it will be hard for us to do business there? The two is how to sell the problem,mont blanc porte mine, we should own direct sales? Or please the local market? Grace?
Sandoz international companies to consider the development of South America's milk powder market. Grace is the general manager of Sandoz, presided over today's discussion meeting. As the chairman of her, the purpose is to encourage each participant to have the opportunity to speak, to speak their own ideas. The purpose of the meeting is to brainstorm and not to get conclusion as soon as possible,scarpe hogan outlet, so each program should do discussion from various perspectives.
OK
Grace1:. Let's call the meeting to order. You've all looked at the reports given to you a few days ago. I've asked Sam,hogan outlet, as marketing2 director,hogan sito ufficiale, to lay out the main points of the agenda3. Sam? < br / > and now meeting officially began. Notice a few days ago down,air jordan pas cher, we should have seen it. I have asked the marketing director Sam a detailed description of the main points of the agenda today. Sam?
Related Articls:

Song Wenfe

Foreign In

General terms for the start of the talks in business negotiations

In fact, it is the person coming out, which still needed after observing how true or false. But again, Cecilia Cheung and Nicholas Tse even feelings no matter how cold, after all, there are son in the middle that completely cut off contacts or disassociate themselves is not possible. No wonder Xiao Yan opened his mouth, "I do not know, I do not know, I can not represent what they say. Go ask the weekly magazine!" Clean too hard chores!
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523

< p > world-renowned San Diego International diffuse exhibition Comic Con 2012 is currently underway,hogan roma outlet, global blockbuster heavyweight star have been carrying props debut,scarpe hogan outlet, publicity for the film rally. The local time on July 13,goyard pas cher, Joseph Gordon Levitt and Emily Blunt, and director Ryan Johnson together for the Sino US co production film "looper" propaganda, and they appeared together and the aircraft guns and equipment. In the anime fans triggered reacted strongly.
 "ring messenger" debut International Exhibition
"Looper&quot,tn pas cher; at the international exhibition in September 28th diffuse global release
< p > when it comes to film in China's framing part, Joseph said, "part of the movie plot is on the background of China, we arrived in Shanghai went to the viewfinder filming the part, is a great experience! To tell the truth, I am most memorable or Chinese food, in addition to let me feel that people's optimism is the spirit of optimism." And Blount Emily said: "this figure (her role in the film) has such a unique character and a very rich in the past. She is a tough character,basket tn requin, hard to chew on the bones,tn requin pas cher, but I like the subtle differences between the."
 site, creative were revealed "looper" from the story to the props are very creative and imaginative. The film depicts a picture of the future of the world, where time and space has become a reality,nike tn pas cher, Joseph played killer Joe met Willis - Bruce played from another time and space of their own. Two Joe each charged with a different mission, and not change the outcome is a must have a will to kill another "own", very dramatic.
 compared to the two leading role,hogan outlet, the scene of a variety of "artifact" is also very interesting to everyone. Which has a "Iron Man" shape of the motorcycle, accurate said it is a "one-man aircraft is in the movie killer special car. Can be seen from the photos, the flight of a motorcycle with two exhaust tube, indicates that it is a strong force, the ring messenger who is driving this thing in the air flying gallop, kill their own goals.
 it is reported that the film "looper" will be held in September 28th in the global release.
Related Articls:

Nicole Kid

The one hu

this artic

But now three films were not released, we are unable to evaluate his performance, had to focus on his favorite topic of which one of them to ask questions, this let him quite a headache, "can not be said," ask again began to play Tai Chi, "Chen Kaige shot a costume drama, Jiang Wenpai was one of the age play, Feng Xiaogang pats the a modern drama..."
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Screen color Advent
« پاسخ #6 : 20 مه 2016، 12:16:51 am »

,tn homme pas cher
2 days
 I will keep on,tenis asics masculino outlet, for decades, such as a day to keep their promises, what is the United States,hogan sito ufficiale, the heart of the family should be no flaws,goyard prix, like the lake,yeezy 350 pas cher, clear bottomed out,...... People's emotions, is so complex,scarpe hogan outlet, so the moment of the mood, angry, said not to read, and no longer look forward to what, but the idea is not their own......
Screen color Advent
< p > the fiery heart drops below the freezing point of water, the thought that a person can be unrestrained,scarpe golden goose, moist eyes told me wrong, I think parents, miss the family, although the son just left, love of family is better than my life, parents of white hair let me heartache.
< p > I know time is time,hogan outlet online, not for whom to stay half a step, gently shake off the dusty heart, the legs go my dirty thoughts, periphery is debauchery, I to young commitment not towards half step.
Related Articles:

Out of date youth

Fall in love with someone who

May is the hometown of Ming _2

Cold rain falling, I do not know when it will stop, is in my sleep, or tomorrow morning? I can't be sure. The voice continued, my heart was beating in the rain fall; a non-stop, I cut a continuous yearning. Heart with the days of the rain, as the days of the wind, any of the wandering, I quietly feel. Lying in bed, listening to the rain outside, the aftertaste of trouble, like the time at the moment to stop.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479

The provisions of Jiangsu government cash investment commitment will bear responsibility
< p > yesterday, Jiangsu Province High Court held a news conference, informed the courts at all levels in order to promote the healthy development of small and medium-sized private enterprises provide judicial safeguard 22 views. For local governments to the private enterprise investment in the "chaos commitment not to cash", Jiangsu Province Higher People's court in the "opinion" clearly for the first time,pandora jewelry outlet, the government in the investment contract commitment tax relief and other content,tn pas cher, regarded as an administrative contract, if not cash should bear legal responsibility.
 at present, many local governments in order to first private enterprise "lead",chaussure tn pas cher, in the contract to make many attractive promises. Nature of the provincial high court asked the courts at all levels properly hear the investment contract dispute cases, correctly distinguish between the local government and the investors signed the investment contract. Among them,nike tn, the government of investors to provide the transfer price concessions,hogan outlet, gift or the government's commitment to provide guarantees of,adidas yeezy pas cher, according to the civil contract dispute processing; government in the investment contract commitment for investors to provide policy incentives or tax breaks, is regarded as the administrative contract. "Opinions" this special provisions,hogan outlet, the small and medium-sized private enterprises as the investment side has fulfilled the investment obligations stipulated in the contract,wholesale mac makeup, asked local government to fulfill the promise in the investment contract concessions and preferential policies, the court shall support; matters of commitment to the local government did not have access to or beyond the scope of authorization, afterwards has not been obtained higher levels of government and authorities ratified or approved shall be deemed null and void and investment requirements of damages, the court shall determine the liability of the government according to the size of the fault liability. (Yu Yingjie)
Related Articles:

In the nex

Jiangxi, d

Wuhan Guan

After a preliminary investigation, 10 people were killed on the spot, 1 people were seriously injured and sent to hospital died, 1 people were slightly injured, is being treated in hospital. Yixian County from the local leaders and cadres more than 150 people, to carry out remedial work to appease the families of the casualties.
خارج شده است

این صفحه در 0.064 ثانیه 27 نمایش داده شد.